i Co's mm- No 8 Zaterdag 9 October 1916 41e Jaargang SPAARBANKBOEKJES 4 rentevergoeding Koopt geen Kachel Hl Assetbergs' Ijzerhandel, NIEMEUERS "ÊiSirË^LadT Pracht-collectie van ruim 200 Kachels en Haarden. Buitenland. HET ADRES A. WILKING NIEM ELIJER'S Hoest hetzij ten gevolge van influenza bronchitis, kinkhoest of verkoudheid geneest men niet met goedkoope middeltjes die hoogstens de prikkeling tijdelijk wegnemen. Als ge spoedig en grondig genezen wilt, neem dan een krachtig werkend en toch onschadelijk kruiden- middel ie baat als de beroem de Akker's Abdijsiroop. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Telef. 249, 2 lijnen. GOES. Dir. I. IAP0RT. Verzilvert COUPONS en LOSSINGEN. Koopt en verkoopt EFFECTEN. Déposito - Incasso - Vreemd Geld Assurantiën. GA LIEVER ZIEN. PLATTE BUIS-KACHELS GOES HULST StHHBBlaSl Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: €trma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw L VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.^» Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct* Bij abonnement belangrijke korting. Om de negotie. Aan de negotie wordt naar liet schijnt 'door de Directie van de Nederlandsoha :Spoorwegen behoorlijk aandacht geschon ken. Afgezien van het ongemotiveerd hand haven van de eerste klasse, waarvan schier uitsluitend door hoogere ambtena ren gebruik wordt gemaakt en die op de exploitatie een nadeeligen invloed heeft, wordt al het mogelijke gedaan om het bedrijf rendabel te maken. Dit moet worden toegejuicht. Evenwel, niet alle middelen die wor den aangewend om dit doel te bereiken, kunnen worden goedgekeurd. Daar is de kwestie van de Zondags- treinen. Religieuse en ethische overwegingen leggen bij de Directie geen gewicht in de schaal. Er wordt aan de extra-treinen op Zon dag behoorlijk verdiend, en daarmee is dit punt voor haar afgedaan. De negotie geeft hier den doorslag. Niet anders staat het met de kwestie der overwegen. Om de uitgaven te be perken worden vele overwegen niet meer bewaakt, met het gevolg, dat we telkenn weer door vreeselijke ongelukken worden opgeschrikt. Op de vraagof het dan toch geen -overweging verdient, gevaarlijke overwe gen als bij Kethel, waar in betrekkelijk korten tijd vier ongevallen plaats gre pen, te bewaken, antwoordt de directie dat daarvoor geen aanleiding bestaat en dat het publiek maar beter op zijn tel len moet passen. Dit antwoord is al even onbevredigend als dat, betreffende de Zondagstreinen. Zeker, een bedrijf moet zakelijk wor den beheerd. Alle onnoodige kosten die nen te worden vermeden. Maar de negotie is tenslotte niet alles. Er zijn dingen in het leven die van grooter belang zijn. En wat het zwaarste is en dat is niet altijd de negotie dient ook het zwaarst te wegen. Aan Minister v. d. Vegte de taak dit den lieeren spoorwegbeheerders aan het verstand te brengen. V Modern heidendom. Prof. Casimir schreef eenigen tijd gele den in het „Weekblad voor Christendom en Cultuur": ■i -„'Onlangs ontmoette ik een kennis, een directeur van ©en H. B- S- „Wat nieuws?" was mijn vraag. „Ja zeker!" was 'faintwoord, „want De heb nu bij de eindexamens van de school iets beleefd, dat ik nog niet eerder ontmoet !had". Nieuwsgierig keek ik op; zou ik het verhaal krijgen van een heel knappen of een heel dommen leerling? „Heb jei een ster ontdekt?" vroeg ik. „Neen," was het antwoord, .„heel wat anders. Twee caïididaten gingen niet aan hun schriftelijk werk, vóór zij iets, keurig verpakt, uit hun zak gehaald hadden. Natuurlijk ging ik streng toezien wat dat was. Het bleken twee zijden gelukspoppe- jtjes te zijn, die1, door de jongelui voor zich op 'n tafeltje werden neergezet en waar naar zij nu en dan met devote blikken keken als om daar hun kracht uit te putten." „Zoover," voegt hij er met zekere ver bittering aan toe', „zijn wij nu op onze hoogere burgerscholen, die degelijke ken nis en methodisch denken willen bevor deren." Ineens herinnerde ik mij een predika tie van wijlen ds P. Heering, die er op 'wees, dat vele vliegers een talisman mee. nemen in de lucht, en dat een man van hef meest moderne beroep dus weer afdaalde tot den godsdienst van een pri mitief volk. Al deze verschijnselen zouden zoo erg niet zijn als het speelschheid van kinderen was, malligheden en grapjes, zooals ieder z-e wel eens uithaalt, maar ze ontmoeten te veel aanverwante verschijnselen in de geheele wereld, dan dat wij ze op zich zelf kunnen beschouwen." En dit alles is eigenlijk hierin satnen te vatten, dat er een stroom van bijge loof door de wereld gaat, dat niet eens als bijgeloof mag genoemd worden en aangeduid, omdat men een ander daarmee in zijn stemmingen en gevoelens zou kun nen kwetsen." Er gaat ©en stroom van bijge loof door de wereld. 'tls diep treurig, maar waar. En hef behoeft tocli ook eigenlijk niet (te verwonderen. Gods Woord is verlaten en wat wijs heid zou men dan hebben? Met God en Zijn Woord- mocht ook in de inrichtingen voor middelbaar on derwijs niet meer worden gerekend. M©n was te hoog ontwikkeld en te zeer verlicht om nog te gelooven in een Almachtigen Schepper van hemel en aarde, di-ei alles onderhoudt en regeert en zonder wiens wil geen haar van ons hoofd vallen kan. God de Ileere werd verworpen. En toch, de mensch kan niet leven zonder God. En daarom heeft men zichzelf een God gevormd naair eigen beeld en gelij kenis. Inplaats van den levenden God zijn vertrouwen te stellen, gaat men zijn heil zoeken bij poppetjes en beeldjes van eigen makelij. Zoover is hef nu gekomen, zelfs in de kringen van hen die zich op hun beschaving en ontwikkeling laten voor staan op een plaatje, Lievevrouwestraat 41 BERGEN OP ZOOM N. 6. Ook zware vernikkelde Gaat de ex-keizer terug maar Duitsc'hlandi? Uit Berlijn wordt gemeld: Het wetsontwerp nopens de financieele regeling tusschen den Pruisischen Staat ©n de leden van "het vroegere Pruisische koningshuis is thans bij den rijksdag in gediend. Het compromis ver drag bevat nu 17 pa ragrafen. De in politiek opzicht belangrijkste paragraaf is par. 7, welks inhoud in par lementaire kringen nog al opzien heeft gebaard. Het eerste gedeelte van deze paragraaf luidt: „De staat stelt den voor- maliigen koning Wilhelm II op eventueel verlangen het slot en het' park te Hom burg vor der Hbhe als woonplaats voor hem en zijn gemalin voor den duur van hun leven ter beschikking. In parlementaire kringen concludeert men hieruit, dat de Hohenzollerns reke ning houden met een mogelijken terug keer van den keizer naar Duitschland. Een samenzwering tegen de Christenen1. Eenige weken geleden kwamen heime lijk te Irbid een aantal sjeiks van; de bedoeinen van het Over-Jordaansche bij een om een algemeenen aanval op hun christen landslieden te beramen. De sa menzwering vond klaarblijkelijk haar oor zaak in de houding der Armeniërs in Syrië, die bij den opstand der bevolking tegen het Fransche bestuur vrijwel zon- der uitzondering tegen de Drusen en vóór de Franschen partij kozen. Een christen- chauffeur ontdekte nog tijdig het com plot en stelde er 'den commissaris te Jerusalem mee in kennis, die-daardoor in staat was de vereischte maatregelen te treffen. Ook een tweede samenzwe ring werd door toeval verraden. De po gingen der Mohammedanen oml bloedig wraak te nemen op de christenen van Transjordanië hebben in Palestina ern stige ongerustheid verwekt. Een wolven- en berenpiaag in Rusland, Uit alle deelen van Midden-, Noord en ,,Noord-Oost-Raslarid komen te Mos kou berichten binnen over het drieste optreden van wolven en beren. De die ren verschijnen in groote kudden en wa gen zich in dorpen en kleinere steden. In het district Jaroslav overvielen wol ven een kudde vee en doodden zestig koeien. In den Noordelijken Oeral werd de wetenschappelijke expeditie van pro fessor Gorodkow door beren overvallen. De leden der expeditie wisten zich te redden, maar alle instrumenten, aantee- keningen enz. werden door de beren ver nietigd. Het vroegtijdig verschijnen der wolven in de bewoonde streken duidt een strengen winter. voor Manufacturen Dames- en Kindereonfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen ie Korte berichten. De Britsche mijnwerkersstaking heeft een ernstigen invloed op de Braziliaan- sche spoorwegen, waarvan de kolenvoor- raden nog slechts voor negen dagen toe reikend zijn. Op bevel der regeering zijn de diensten reeds ingekrompen. Morgen zal in het bosch van Delville,_ het tooneel van enkele der hevigste ge vechten in den slag van de Somme, een gedenkteeken voor de Zuid-Afrikaansche soldaten worden onthuld door mevrouw Louis Botha. Generaal Herzog, de eerste minister van Zuid-Afrika, zal daarbij te genwoordig zijn. Rijkspresident van Hindenburg heeft generaal von Seeckt in particuliere audiën tie ontvangen. De generaal herhaalde zijn verzoek om ontslag, hetwelk de rijkspre sident hem toen heeft verleend na den ge neraal hartelijk bedankt te hebben voor wat hij als chef der legerleiding had ge daan. Volgens berichten uit particuliere bron hebben de eerste teekenen van een militaire beweging gisternacht in Portu gal plaats gehad. Kolonel Almeida zou het hoofd van de beweging zijn. Een Berlijnsch correspondentie-bu reau is te bevoegder plaatse gaan vragen, wanneer het proces-Barmat zal beginnen en heeft ten antwoord gekregen: „Ver moedelijk in het begin van het volgende jaar". Tot zoolang zal de justitie noodig hebben met het bestudeeren van het dos sier, dat 64 dikke deelen beslaat. De weduwe van wijlen professor Schnabel, geboren gravin von Meiningen te Potsdam, is te Berlijn wegens het ma ken van een valsch testament tot drie maanden tuchthuis veroordeeld. Naar aanleiding van het bericht uit Parijs dat Poincaré zal trachten de rati ficatie van het verdrag van Washington inzake de schuldenregeling te doen ge schieden onder verschillende reserves, welke door de Fransche kamer zouden moeten worden aangenomen, verklaart het staatsdepartement te Washington, dat de Amerikaansche regeering geen acht op een dergelijk voorbehoud kan slaan. Het congres van de Britsche mijn werkers te Londen met gesloten deuren gehouden, heeft het besluit genomen, de mijnen vol te laten loopen. Dit bewijst dat de vrees, dat de regeering met haar ulti matum tot onmiddellijke aanneming van haar voorstel, slechts het drijven der ex tremisten aanwakkerde, gegrond was. Het luchtschip Los Angeles het eenige groote luchtschip dat de Ameri kaansche staat nog bezit zal Maandag a.s. van Lakehurst (New Jersey) naar Detroit vliegen. Dit is de eerste tocht op groote schaal van een Amerikaansch luchtschip sinds de ramp met de She nandoah in het najaar 1925. Naar het hof van België meedeelt, zal het burgerlijk huwelijk van kroon prins Leopold met prinses Astrid 4 No vember a.s. te Stockholm plaats hebben, het kerkelijk huwelijk den lOden Novem ber te Brussel. Por flesch van 230 gr. f1.50 550 gr. 12.75 De vruchten van de invalidi teitswet. Telkens weer blijkt, aldus de „Sociale Verzekeringsigids", dat de meening, als zou de verplicht© Invaliditeitswet niet meer voordeden bieden dan slechts f8 per weck Ouderdomsrente op 65-jarigen leeftijd, algemeen verbreid is. Dat deze meieming echter geheel onjuist is Moge blijken uit het volgende geval, dat zich bij den Raad van Arbeid t© 's Gravenhage heeft voorgedaan. Op 1 Jan. 1921 overleed een ingevolge de Invaliditeitswet Verplicht verzekerde. Deze leefde gescheiden van zijn vrouw, 't Huwelijk was echter niet wettelijk ontbon den. Op 6 Fehr- 1.1. dus ruim 5 jaar na het overlijden van den man, werd door de vrouw weduwenrente aangevra'agd'. Deze had reeds op 19 Febr. 1921 den leeftijd van 60 jaren bereikt en dus van af laatstgenoemden datum recht op de aangevraagde rente. Deze rente werd toegekend' op 1 April 1926 en wel met ingang van. 19 Febr. 1921 tof een bedrag van f 198.90 per 'jaar of ruim f1000 in eens. Bovendien behoudt zij vanaf 1 April '26 recht op een rente van 1/52 X f 198.80 f3.82V2 per week. De vrouw had op deze uitkeering recht, niettegenstaande voor haar echtgenoot slechts een bedrag van f 10.20 in het geheel was betaald aan zegels. Bovendien was de weduwe zelf ook verplicht verzekerd en kon bij het be reiken van haar 65-jarigen leeftijd vol doend© zegels in rekening brengen voor ouderdomsrente'. Ook deze rente werd haar jtoegekend en wel tot een bedrag van f3 per week. Zij ontvangt dus thans behalve de uitkeering van plm. f 1000 in eens, Hog een rente van f 3.821/2 f 3 f 6.821/2 per week. Hieruit blijkt dus wel, dat als geregeld zegels worden geplakt, de Invaliditeits wet niet te onderschatten uitkeeringen waarborgt- Vereen, tot Ghr- verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Aan bet 22e Jaarverslag der Vereen, tot Ghr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, gevestigd' te Middelburg, ontlee- nen we1, dat het aantal afdeelingen gelijk bleef; het ledental ging met ruim 100 vooruit. Het ledental buiten Zeeland bedraagt thans 62. Het aantal ziektedagen bedroeg voor de mannen 39, en voor de vrouwen 1391. Sterfgevallen waren onder het per soneel niet te betreuren. Op 1 Jan. 1925 waren in de stichting aanwezig 284 mannen en 349 vrouwen, en in de gezins verpleging 6 mannen en 2 vrouwen. Op genomen werden 37 mannen en 75 vrou wen. Overleden zijn 16 mannen en 34 vrouwen. Overleden zijn 16 mannen en 34 vrouwen. Op 31 December 1925 waren in de stichting aanwezig 288 mannen en 333 vrouwen en in de gezinsverpleging 4 mannen en 2 vrouwen. Het aantal verpleegdagen voor mannen was 105341 en voor vrouwen 124483. Het veTpleeggeld was voor het verslag jaar gehandhaafd op' f840. De ontv. be droegen f 678.718.36, de uitg. f 645.867.33, terwijl de exploitatie-inventaris vermeer derde met 'n bedrag van f 8557.22, zoodat een winstcijfer kon worden berekend van f41408.25. De opbouw van Maas en Walal. Minister de Geer deelt ten vervolge op de beantwoording van de vragen van den heer Van Voorst tot Voorst omtrent de vorderingen bij den wederopbouw van vernielde gebouwen in Maas en Waal,, de regeling van door den watersnood' aan gerichte schade en de uitbetaling der ver goeding, het volgende mede: De ondergeteekende kan in antwoord" op de gestelde vragen mededeelen, dat de met betrekking tot het land van Maas en Waal getroffen maatregelen redelijken, waarborg geven dat de bevolking, wat haar huisvesting, de stalling van het vee en de berging van den oogst betreft, den winter niet met zorg behoeft tegemoet te zien. Dat bij de taxatie der schade en bij de uitbetaling der schadevergoeding de- billijkheid niet naar behooren zou zijn in acht genomen en niet de noodige voortvarendheid1 zou zijn betracht, is den ondergeteekende allerminst gebleken. Het bezoldigingsbesluit 1925. Door het Tweede Kamerlid Hermans waren de volgende schriftelijke vragen ge steld: Heeft de Minister, volgens zijn toezeg ging in de vergadering der Tweede Kamer van 29 Juni 1926 (Handelingen blz. 1303), overwogen de billijkheid, dat de herclassificati© van sommige gemeenten bij de jongste herziening van het Bezoldi gingsbesluit voor in die gemeente wonen de ambtenaren tot gevolg moet hebben een aan de klasse-verhooging evenredige verhooging van werkelijk inkomen? Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen, tot welke resultaten "die over weging heeft geleid? x Het antwoord hierop van minister de Geer luidt als volgt: In antwoord op de vragen 1 en 2 moge het volgende worden medegedeeld: Gelijk bekend is, werd bij de salaris herziening 1925 aan den reeds in dienst zijnden ambtenaar een zeker percentage van zijn oude wedde (voor gehuwden 90 pet.) gewaarborgd, door het verschil tusschen de nieuwe lagere wedde en 90 pet. van de oud© hoogere wedde, hem uit te keeren als een persoonlijke toelage. Het motief was, dat het aanmaal geves tigde levenspeil van den ambtenaar niet te zeer behoorde te dalen. Latere wedde-verhoogingen, van wat soort ook, werden op die persoonlijke toe lage gekort. De toelage moest eerst ten volle „inverdiend" worden, vóórdat' la tere verhoogingen reëel aan den amb tenaar ten goede kwamen. De vraag heeft zich hierbij voorgedaan: lo. wat moet er gebeuren met verhooginr gen ten gevolge van overplaatsing uit een. lager geclassificeerde gemeente naar een hooger geclassificeerde? 2o. en wat met verhoogingen ten gevolge van de her classificatie van een gemeente, waarin men wonen blijft? Moe'ben ook deze verhoogingen op de (toelage gekort worden? Het antwoord is uiteenloopend geweest. In het eerste geval is beslist, dat de v-erhooging niet op de toelage gekort moest worden, wijl het „eenmaal gevestigd le venspeil", dat immers door de persoonlijke toelage zou worden ontzien, in de duur dere gemeente hoogere uitgaven vereischt- In hef tweede geval is beslist, dat de verhooging op één lijn stond met andiere weddeverhoogingen en dus wèl op de toelagei gekort moet worden, wijl de her classificatie der gemeente de feitelijke le vensomstandigheden van den ambtenaar, die daar wonen blijft, niet verandert. In dien zin is bef betreffende artikel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1