1.1 EN SLOOPEN Wo I Vrijdag October 1926 41e Jaargang 4 i KAM-MASSEE EERSTE BLAD. BsiteElaail. Binnesiaiil Eet VAN MELLE's Ontbijtkoek.' 24/32 GOES. Telef. 181. VARDEN Dit Dommer bestaat uit 2 bladen. J V De Suikerbietencultuur. De koptelefoon aan de ooren, Zat Janssen naar Londen te hooren: (Een beroemd pianist Speelde „Tasso" van Liszt) En at daarna ontbijtkoek: lende fraaie gebor- Je patronen; voor deelig. dsche Ft die ngen. door arvan )derne llijken Orgel beurs i ons 5 p. kwartaal jaargang, u/baar dan i/haar vanaf otaaren als f 1-25 par VENSTER", STERDAM. I Directeur-Hoofdredacteur: - R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Ftrma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.^ Losse nummersfO.OÜ Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. (Wij hebben gisteren de aandacht ge vestigd «op de vraag of het niet wen- schelijk en noodzakelijk moet worden ge acht, ook in Zeeland, meer dan tot nu toe, de ontwikkeling van den tuinbouw te bevorderen. En wij hopen, dat dit vraagstuk de belangstelling zal hebben, die het ver dient. In sommige plaatsen, o.a. Middelburg, heerscht groote werkloosheid wat wellicht voor een deel ook daaraan is te danken, dat de trek naar de steden steeds toeneemt. Dat is echter de verkeerde wereld. Niet de trek naar de steden moet wor den bevorderd, maar omgekeerd is het gewenscht de trek naar het land in de hand te werken. En daartoe kan een meer intensieve bodemcultuur ongetwij feld goede diensten bewijzen. Wij moeten echter niet alleen op nieuwe dingen het oog gevestigd houden, maar daarnaast moeten we ook, en dat zelfs in de eerste plaats, trachten te behouden wat we hebben. En dan hoe kan het wel anders denken we vooral aan de suikerbieten- cultuur die in deze provincie een zoo belangrijke plaats inneemt. Terwijl volgens de cijfers van 1925 in Zeeland een oppervlakte van 30.000 H.A. met graan beteeld was en resp. 16.000 en 12.000 H.A. voor peulvruchten en aard appelen waren gereserveerd, was een op pervlakte van 24.000 H.A. beteeld met suikerbieten. i (Volkomen terecht' kon dan ook on langs Air Dieleman verklaren: „De beetwortelsuikerindustrie is een integreerend deel van onze volkswelvaart, waarbij millioenen guldens, zoowel aan kapitaal als aan loon zijn betrokken. Haar vernietiging zou een zeer zware ramp voor ons land zijn, evenals haar vermin dering of niet bestendiging in den huldi gen omvang." ,Nu dreigen hier echter ernstige ge varen. Men heeft ons, in betrekking met onze handelspolitiek, weieens genoemd de Chi- neezen van Europa, en in deze uitspraak ligt zeer zeker een element van waarheid. jWij hebben altijd gedweept met den vrijen handel in zichzelf een zeer mooie en wenschelijke zaak met het gevolg dat we hebben gekregen den een- zijdigen vrijen invoer. Terwijl overal hooge tariefmuren wer den gebouwd is men in ons land met het z.g. vrijhandelsbeginsel blijven dwe pen en zijn velen voor niets zóó bang, dan voor protectie, in welken vorm dan ook. Van die vrijhandelsmanie dreigt thans onze bietencultuur de dupe te worden. Andere landen hebben na den oorlog hunne suikerindustrie krachtdadig be schermd, wat tengevolge heeft dat onze suikerindustrie dreigt onder te gaan. Wij kunnen niet meer concurreeren. Hier moet worden ingegrepen. Bescherming, in welken vorm dan ook, is plicht. De Regeering mag het niet werkeloos aanzien, dat een belangrijke tak van volks welvaart, zonder meer wordt vernietigd. En nu bestaat er Mr Dieleman heeft fer op gewezen een gunstige gelegen heid om iets te doen. ■De Regeering is gelijk bekend, voor nemens de opcenten op de suiker af te schaffen. Dit beteekent voor de schatkist ieen vrij belangrijk verlies, zonder dat er ook maar de minste zekerheid bestaat, dat de consumenten daarvan zullen pro fiteer en. r (Veel beter zou het dan ook zijn in dien deze opcenten werden gehandhaafd en de op- die wijze vrijgekomen gelden; werden gebruikt om onze bedreigde sui kerbietencultuur op de been te houden: en voor ondergang te bewaren. (We hebben thans een intermezzo- Kabinet, dat zich met principieele ge schillen niet wenscht in te laten. Verschillende omstandigheden wijzen er op, dat dit intermezzo nog wel eenigen tijd zal duren. /Welnu, laat het dan zijn volle aan dacht schenken aan dit bij uitstek prac- tische vraagstuk en maatregelen nemen, opdat onze suikerbietencultuur voor on- dergang worde behoed. De liberale schoolpolitiek. De „Vaderlander" erkent openlijk geen bewonderaar te zijn van de niet-libefale schoolpolitiek van dei liberalen in hun machtstijdperk. jWiel efchter pleit het blad verzachtende omstandigheden. En dan wordt er in dei eerste plalats op geweizen, dat het ideaal, één school voor gansch de natie, dan toch eien mooi ideaal was, en vervolgens, dat „de libe ralen zich in den strijd voor de openbare school nooit anders dan van machtsmid delen bediend hebben, die volkomen wet tig waren, aangezien daarop zoowel "de goedkeuring van de beide takken van de Staten-Generaal, en van de Kroon steeds werd verkregen." Dit schijnt ons al een zeer zonderling argument. De liberalen hadden in die dagen de meerderheid. En van de macht, daardoor verkregen, hebben zij een schandelijk misbruik ge maakt. Niet ten onrechte sprak een der liberale voormannen, van „bet schrikkelijk pleit van dwang en vrijheid". Met de eischen wan bet recht werd geen rekening gehouden. De minderheid werd onmeedoogenloos verdrukt. Het eert de „Vaderlander" dat zij de liberale schoolpolitiek niet voor haar re kening neemt. Maar bet doet zonderling aan, "dat het feit dat men van zijn macht misbruik maakte, als een verzachtende omstandig heid wordt aangevoerd. Alsof vermeerdering van macht ook geen vermeerdering van verantwoordelijk heid met zich bracht. Een vorstelijk huwelijk. Het blijkt vast tei staan, dat prinses Astrid van Zweden, vóór haar huwelijk met den Belgischen Kroonprins niet van het protestantisme naar den Roomsch- Katholieken godsdienst zal overgaan, zoo dat de godsdienstige plechtigheid ver moedelijk een dubbel karakter zal dragen. Denkelijk zal de inzegening volgens den ritus van dei R.K- kerk, te Brussel in het koninklijk paleis plaats hebben; daarna zou, in hetzelfde paleis -of in het kasteel te Laiken, de protestantsche plech tigheid aaln dé beurt komen. Zeer waar schijnlijk zal daarbij hetzelfde ceremoni eel in acht genomen worden als bij het huwelijk van den stichter der dynastie, koning Leopold I (diet Lufhersch was) met prinses Louise-Marie van Orleans, op 9 Augustus 1832 te Gompiègne, waar de godsdienstige plechtigheid' t& 9 uur 's avonds plalats hit in de kapeil van het koninklijk slot. Mislukte revolutie in Griekenland. Dinsdagnacht is het garnizoen Van Athene gealarmeerd waardoor groote be roering in de stad ontstond. Alle officieren ijlden naar de kazernes, Vanwaar ter stond sterke militaire patrouilles en pant ser auto's vertrokken. Naar verluidde wa ren buiten de stad: lichtsignalen opge merkt en concentreerden zich daar ben den. Volgens andere geruchten waS het geheele geval slechts een proefneming'. Een officieele regeeringsmededeeling spreekt echter van een mislukte opstan dige beweging, en dankt de troepen voor hun spoedig en succesvol optreden. Krachtig optreden tegen de communis tische propaganda. De Fransche regeering schijnt va'n plan krachtig te gaan optreden tegen de com munistische propaganda, die zich deze maand zoo doet gelden. Na een circulaire waarbij de minister van Binnenl. Zaken den prefecten opdraagt te zorgen dal vreemdelingen niet aan politieke mani festaties meedoen, komt bet bericht dat een vervolging wordt ingesteld tegen de „Humanité" op grond van een reeks arti kelen tégen het leger, die 'de minister van Oorlog San het Parijsche parket heeft doen toekomen. De vervolging schijnt te zullen berusten op de speciale wetsbepa lingen, in 1894 tegen de anarchisten aan genomen. Korte berichten. De koning van Roemenië maakte gisteren op zijn motorboot in gezelschap van den ex-koning van Griekenland-, twee prinsen en verscheidene officieren een tochtje op den Donaui. Op een gegeven oogenblik ontplofte de motor tengevolge waarvan 3 officieren ernstig gewond wer den. In twee bioscoopzalen van de Brus- selsche voorstad Sint Gillis, waar op heit doek da aankomst de-r Duitsche gedele geerden te Genève werd vertoond, ging ©en zoo geweldig gejouw en gefluit op, dat de voorstelling gedurende enkele minuten moest woide-n geschorst- Voor d-e volgende avonden werd-, ten einde nieuwe betoo- 'gingen te vermijden, dit deel der „actuali teiten" van hét programma afgevoerd. De loonen in de machine-industrie in België zijn mef 5 pet. verhoogd. Gisteren heeft baron Houtart, mi nister van Financiën in België-, in zijn kabinet met Nederlandsche en Belgische bankiers over de stabilisatie-leening gecon fereerd. U koopt Uw Fietsjekker, Gabardin- of Winterjas nergens solider en goedkooper dan bij J. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt, Middelburg. De Wegenbelasting. Verschenen is het verslag inzake het wetsontwerp tot het heffen van een be lasting en het treffen van verdere voor ziening ten behoeve van openbare ver keerswegen te land (onderzoek in de af- deelingen der Tweede Kamer). Heit doel van het wetsontwerp vond nagenoeg algemeene instemming. De regeering (die verschillende in hei verslag gemaakte opmerkingen reeds be- antwoordt) merkt op, dat het noemen van den termijn van 25 a 30 jaar voor het verkrijgen van een behoorlijk net niet bedoeld is als de- aanwijzing van een bepaalden tijdsduur, maar als een schat ting. Waar mogelijk zal het verkeer in zijn verschillende vormen over verschillende banen geleid worden; 'er zal derhalve 'gezorgd worden voor afzonderlijke rijwiel paden -en voetpaden, voor zoover noadig afgescheiden van den rijweg. Sommige leden wilden een onderzoek naar de mogelijkheid om de bestaande spoorbruggen over de groote rivieren ook in te richten voor het gewone verkeer. Voor bewoners van de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden en van Zeeuwsch- Vlaanderen achtte men, zooal niet geheele vrijstelling van de heffing der wegen belasting, dan in elk geval verlaging bil lijk. Andere leden achtten het wensche- lijk óf alle rivierovergangen te belasten óf alle vrij van betaling te- maken. De Regeering verklaart echter de nood zakelijkheid van een en ander niet te kunnen inzien. Bij het eveneens gepleegde mondeling overleg deelde de regeering mede, dat zij zicjh voorstelt, dat in ten hoogste vijl jaren de noodig© verbeteringen aan het wegdek van de rijkswegen zullen zijl» aangebracht, alsook verbetering wat be treft de breedte dier wegen, welke zooveel mogelijk zal worden bespoedigd. Daarna zal de aanleg van nieuwe wegen 'worden ter hand genomen. Elk. jaar zal moeten worden overwogen hoeveel ten behoeve van het wegenfonds beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Het denkbeeld om de personeele belasting samen te smelten met de wegenbelasting en het denkbeeld- om de wegenbelasting in de wet op de personeele belasting in ta schakelen, acht de regeering onuitvoer baar. Voor geheele vrijstelling van per soneele belasting van autobussen acht zij geen termen aanwezig. In tegenstelling met sommige leden, ver klaarde de Regeering van meening te zijn, dat .de paardentractiei buiten deze rege ling moet blijven. De bevoegdheid van den provincialen wetgever om het vervoer met paardentrac- tie op de provinciale wegen te belasten, wordt door dit wetsontwerp niet opge heven. Verscheidene leden achtten het tarief der rijwielbelasting te hoog en drongen! er op aan, dia van f3 te verminderen! tot f2 of fl.50. De regeering deelt deze meaning niet op grond van de practijk. De regeering verklaarde zich bereid- tot *jt 'schrappen van de belastinlg van stoom- en motorwalsen over te gaan. Een daartoe strekkende bepaling is in een tweede nota! van wijziging opgenomen. Naar aanleiding van ©en desbetreffende vraag deelt de Regeering mede, dat zij niet zou kunnen meegaan met het denk beeld, om voor de goedkeuring van de provinciale wegenplannen door de Kroon, de vaststelling van die plannen door de Kroon in da plaats té stellen. De gevaren van het' ponfverk -ei er De Gelderlander schrijft naar aanleiding van het ongeluk op de Tielsche pont, waarbij 3 menschen zijn omgekomen: „De verbinding tusschen Tiel en het land van Maas en Waal wordt onder houden door een smalle pont, welke niet zelden overladen wordt. Wij hebben dat onlangs meegemaakt, toen wij een tocht hebben gemaakt door het land van Maas ■en Waal, van Tiel uit. Toen onze auto aan da pont kwam stond er een heele rij wagens en karren en auto's vóór ons, het was de vraag of wij1 mee konden Ja;, 't gin(g| De walgen vóór ons moest nog 'n tikje vooruit, wij schoven er nog net op. Maar tot onze groote verbazing werd er nóg 'n auto gewenkt, die kon er nog wel bij. Het werd passen en meten; de wa gens die al stil stonden, moesten den motor weer aanslaan, weer 'npaar de cimeters vooruit of op zij en de laatste vracht kwam binnen. Net op 't nippertje. Maar met z'n achterkant schuurde "deze wagen a-ls 'twarei tegen den afsluitboom aan, zoo weinig ruimte had hij. Bij zulke gelegenheden moet je maai' niet denken aan de mogelijkheid van on gelukken, doch het minste behoeft er maaï te gebeuren, of een ramp is er het ge volg van. Vanmorgen seint men ons uit Tie], dat er ©en luxe aüto te water is ge raakt. En na onze ondervinding van en kele weken geleden, zeiden we natuurlijk: daar heb je 't' alEen luxe auto, met twee dames en een heer erin. De auto stond op de pont, stond' vooraan, er moesf achteraan nog ©en wagen bij, de eerste kreeg bevel om nog wa'f naar voren te gaan. Hij geeft te veel gas, rijdt door de afsluiting de Waal in." Als men nu de afsluiting eens afdoende maakte, d.w.z. versterkte en beveiligde. Het blad maakt nog d© volgende opmer king over de Nijmeegsche pont: „De pont' NijmegenLent wordt in drukke dagen ook zóó volgeladen, dat ei geen vuist meer tusschen te steken is. Daat staan dan tien auto's en karren en paarden en honderden menschen saam- gepakt. Men rookt er lustig op los, steekt een sigaar aan, werpt een brandende luci fer weg, laat de vonken uit zijn pijp lustig in den wind' waaien'en daar staat 500 L. benzin-a op de pont- De olie lekt op het pontdek, dé benzine druipt van sommige wagens af. 'ïs het onmogelijk, dat de pont met de honder den saamgepakte menschen erop, straks, midden op de Waal, in een vuurzee om slaat, mensch -en dier verslindend? In geen garage mag worden gerookt, vanwege het brandgev-alar. Ontvlamt de benzine in een garage wel, op' een pont niet? Het lijkt ons noodig, dat ©r aan de veiligheid van het verkeer meerdere aan dacht worde geschonken." De Ziekteverzekering. De „Rotterdammer" schrijft over de Ziektewet o.m.: Blijkens de mededeeling in de Troon rede wil ook de tegenwoordige regeering invoering der bestaande Ziektewet. Deze dan gewijzigd in dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aaii voorzieningen, welke uit het maatschappelijk leven opkomen, zoo het heet. Dat is wel «en der belangrijkste toezeg gingen in da overigens aan soberheid: uitmuntende Troonrede. Wé meenen, dat er grondJ is voor de veronderstelling, dat de regeering in dit parlementaire jaar tot invoering der Ziek tewet wil komen. Wat uitermate verheu gend zou zijn. Minister glotemaker de Bruine zou zich den dank van vel© duizenden verwerven, die zich nu reeds meer dan 13 jaar in de telkens gewekte hoop zagen bedrogen. De teleurgestelde hoop krenkt het hart. Wor de dat ook in deze zaak bedacht. Dan zal hét van ©en voornemen tot de daad moetön konten. Als 'teven kan, nog dit zittingsjaar. Uitvoering Rijwielbelastingwët Het R.-K. Werklieden Verbond heeft zich tot den Minister van Financiën gewend met het verzoek de bepaling dat zij, die kosteloos -een belastingmerk kunnen ont vangen, „zich daartoe in persoon moeten aanmelden ten kantore van den ontvangen der accijnzen over hun .woonplaats, ten einde aldaar een schriftelijke aanvrage te doen", zoodanig te wijzigen, dat met schriftelijke aanvrage kan worden vol staan en de 'mogelijkheid wordt gelaten om het plaatje eventueel ook door een ander te laten afhalen. yereeniging voor Actieve Handelspolitiek. De Vereeniging voor Actieve Handels politiek hoopt Donderdag 21 October e.k. des namiddags 2 uur ia de Industriëele Club ,te Amsterdam eene vergadering te beleggen waarop de vaststelling der sta tuten en bestuursverkiezing zal plaats vin den en Prof. Dr P. A. Diepenhorst van Amsterdam eene rede zal houden over „actieve handelspolitiek". De jonge vereeniging mag zich in groote belangstelling verheugen, zoowel in Üe leringen der industrie als van land- en tuinbouw. Talrijke sloten zich bij de ver eeniging aan: verschillende Kamers van Koophandel betuigden haar sympathie door het toekennen eener subsidie, ter wijl een niet onaanzienlijk stichtingsfonds werd bijeengebracht. Voorzichtigheid gewenscht. De burgemeester van Woudenberg raiadt ieder ernstig aan, geen giften af te zon- Mprlf Tnrpn" deren voor, o-f lid of contribuant te wor den van de stichting „De Zonnehof", al vorens inlichtingen te hebben ingewonnen hij de politie te Woudenberg. Omtrent gemelde stichting wordt gezegd dat zij zich ten doel stelt -de oprichting en exploitatie van Christelijke rusthuizen voor en- en minvermogende rustbehoe- venden en herstellenden van alle ge zindten. Haar voorzitter-penningmeester is A. J- Vos, assuradeur, thans te Woudenberg woonachtig, die tevens colporteert een blad genaamd „Zonnestralen, maandblad! voor Evangelisatie en Philantropie". De Glindhorst. Men schrijft ons: Wanneer hét zóó mocht doorgaan als het nu gaat met de giften en collecten voor deze stichting, komen we aan het geraamde bedrag, en gaan er zelfs boven In het midden van het jaar stonden de giften ongeveer stop, maar ze beginnen nu weer te vloeientwee van f 100, één van f500. en vele kleinere van f10, f 25 en minder. De maand October zette goed in met die gift van f 500 uit Rotterdam'* met nog een toezegging voor de toekomst. En ook kwamen mooie collecten van ker ken binnen. Maar zoo moet het ook gaan. We moe ten zelfs nog veel meer vooruit, indien, 'de Glindhorst zal blijven bestaan en tot nieuwen bloei komen. Wat zou het heerlijk zijn, wanneer alle k e r ken die nog niets deden, nu ein delijk ook eens een coUécte of gift zonden; en alle vermogende Christenen ons ook eens verblijdden met -een offer. Het girono. van den Penningmeester, Ds Hagen te Delft, is 35595. De onbewaakte- overwegen. Naar 'aanleiding van liet ongeluk aan den onbewaakten overweg te Kethel, bij Schiedam, waarbij zooals geimeld' is, een persoon weid gedood en een ernstig ge wond, heeft dé Tel. een onderhoud ge had met dé directie der Nederlandsche Spoorwegen. Wij hebben de directie de vraag gesteld, of zij 'tthans niet noodig. oordeelde, tot bewaking van dezen zeer gevaarlijken overweg over te gaan. Op deze vraag werd ons een zeer ont kennend antwoord- gegeven. De Directie stelt zich n.l. op het stand punt dat a!an dé onbewaakte overwegen dus ook aan dien té Kethel, geen onge lukken behoeven te gebeuren indien het publiek zich van t© voren ervan verge wist dat de baan aan beid© zijden vei lig is. Hel vestigen van een halte te Kethel waarbij de afsluiting van eten beruchten overweg als 'tware automatisch geschiedt achtte d© directie eenvoudig dwaas. Het gaat h.i. niet aan om de internationale treinen, die over dit baanvak rijden, 'aan een dergelijke halte te laten stoppen. Hoewel de directie gaarne met gegronde klachten van het publiek rekening wil houden, ziet zij niet in, dat de jongste gebeurtenis te Kethel, hoe vreeselijk die ook is, aanleiding geieftl den overweg te laten bewaken. Z. K. H. de Prins. Z. K. H. de Prins is met zijn broeder, Hertog Adolf Friedrich von Mecklen burg, van het Loo te 's-Gravenhage aan gekomen, ter deelneming aan eenige jacht partijen in Zuid- en Noord-Holland. Afschriften van telegrammen. Het recht, te heffen bij het verstrek ken van afschriften van telegrammen, is gewijzigd en wordt van 1 November af 25 cent per telegram van niet meer dan 50 woorden. Boven 50 woorden wordt dit recht met 25 cent verhoogd voor elke reeks of gedeelte van een reeks van 50 woorden. Het minimum bedrag, dat geheven wordt, bedraagt voor een afschrift van een buitenlandsch telegram 75 cent De aldus af te geven afschriften zijn vrij van zegel. G. Oester baan. ,f. Te 's Graverihage is overleden, 62 jaar oud, de heer G. Oosterbaan, oud-hoofd inspecteur van de Volksgezondheid. Postchèque- en girodienst. Voor de rekeninghouders, die veelvuldig een groot aantal postchèques gelijktijdig hebben af te geven (ten minste 25 stuks) kan een regeling worden getroffen, waar- f* I i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1