Purol verzacM en geneest Kloven in de Handen. Doos 30 ct. KerfesMws. ZoekMtJes. f Inderwi 5. Land tiiniiouw. - 8B 1 de o\ Zo be ig ke de op OU ook ons iets ter oore gekomen van een Raadsvergadering, die gehouden zou zijn in verband met een kwestie over het bela stingp ercentage. Indertijd had de Raad besloten het per centage voor de plaatselijke inkomsten belasting te bepalen op 0.5. Toen de belastingbiljetten thuiskwamen, zoo werd ons verteld] werd gemerkt, dat het percentage in plaats van op 0.5 op 0.75 was bepaald. Een der wethouders ging tijdens de afwezigheid van den Burge meester op informatie bij den Inspecteur der Directe Belastingen uit en toen bleek dat de burgemeester, in strijd met het raadsbesluit, mede namens de wet houders, bad opgegeven een percentage van 0.75. Deze zaak is in de vergadering van 28 Aug. a'ffn de orde geweest en uit de no tulen vingen wij op, dat de burgemeester zijn excuus had aangeboden over deze fout. Naar aanleiding van de gelezen notulen, zegt Wetli. Van der Kemp in de vorige vergadering gezegd te hebben, dat de ver andering der opcenten met opzet is ge beurd. De Voorz. ontkent dit eerst, maar geeft bet later toe en zal de notulen wijzigen. De Voorz. zegt daarna de heeren uitgenoodigd te hebben om de begroo ting jia te „zien, de heeren zijn echter voor de vergadering niet verschenen, hij wil nu straks de begrooting artikels-ge- wijze te behandelen. De beer Molhoek heeft geen zin om de begrooting na te zien, gezien de flau we kul, die hier ter secretarie gebeurt. De Voorz. begrijpt niet, wat' dhr Mol hoek bedoelt. Weth. Hundersmarck zegt, dat in 1924 besloten is, om de kasgelden te beleggen op de Roerenleenbank. De Voorz. zegt: „Op uw voorstel". De heer Hundersmarck: „Neen, op uw voorstel." De lieer Molh oek: „Ik hen naar den kassier geweest en kwam tot de ont- dekking.dat er geen cent uitgestaan heeft'." De Voorz.: In 1924 is een raads besluit aan Ged. Staten ter goedkeuring gezonden, om de kasgelden te beleggen op de Boerenleenbank. Ged. Staten antwoordden dat geen goedkeuring noodig was indien alleen geld uitgezet werd en niet geleend, wel raadden Ged. Staten aan niet op één bank, maar op meerdere ban ken te beleggen. Toen is een bespreking gevolgd met den kassier der Boerenleen bank. Die had nog al bezwaren. De ge meente-ontvanger vond het ook bezwaar lijk, om "iedere keer naar Kattendijke en iWemeldinge te moeten. Toen heeft spre ker (de heeren zullen hem wel niet ge- looven) aangeraden de Bankassociatie. Geroep: „Nooit van gehoord." De Voorz.: „Waarom komen de hee ren hier nu pas mee aan? Om de drie maanden is er kasopname en altijd stond er in het proces-verbaal: Voor zoovéél is geplaatst op de bank associatie te Goes. Dat toeken,en de wet1 houders altijd en waarom komen ze nu na 2 jaren hiermede aan? Het kan spr. niets schelen, waar het geld uitstaat, het is maar om zooveel mogelijk rente te kweeken. Weth. v. d. Kemp: „Het is een raads besluit en dat is gewoonweg niet uit gevoerd. Weth. Hundersmarck: „Je hebt mij ■indertijd inzage van de boeken geweigerd èn de ontvanger liep weg toen ik kwam'. De Voorz. „Nooit gebeurd." Weth. Hundersmarck: „Het ge beurt meer dat men op secretarie weg loopt als ik kom. De „heer Molhoek: „De ontvanger heeft niets aan zijn laars te lappen". Hij moet doen wat de raad zegt." Weth. Hundersmarck vraagt ver der: „Onder wiens beheer staat de giro rekening der gemeente?" De Voorz.: Van den gemeente-ontv. Weth. Hundersmarck: „En van 21 tot '27 Aug. j.l. stond zij: toch op naam van den Burgemeester van Katten dijke. De Voorz. zegt: Ik heb nog nooit iets met de giro te maken gehad, alle briefjes geef ik zoo door. De heer Molhoek: „Waarom is die rekening zonder raadsbesluit geopend?" Weth. v. d. Kemp: „Ik ben al 10 gaar raadslid en beb nog nooit van een giro-rekening gehoord. De Voorz.: „De heeren nemen van de zaken geen nota. Geroep: „Wat?l" De heer Molhoek houdt vol dat van 21 tot 27 Aug. j.l. de giro op naam van den Burgemeester stond. Waar is de gemeente ontvanger? (W,eth. v. d. Kempi «Hij is niet thuis.) De heer Molhoek: „Je krijgt van den gemeente-ontvanger niets gedaan. Spr. zou hem zijn congé willen geven. De Voorz. zegt: „Ik heb nooit iets met de giro te maken gehad, wat kan ik met die giro uitvoeren?" Weth. v. d. Kemp: „Daar zullen we maar niet verder op ingaan". De heer Molhoek: „Het is hier zoo: laat de hoeren maar praten, wij doen onze eigen zin." Weth. v. d. Kemp: „Wij worden nooit lerbend." De Voo'rz.: „Eiken Maandag kijk ik Jde boeken bij den ontvanger na en beleg zooveel mogelijk gelden om rente te winnen". De heer Pieper tot den Voorz.: „U hebt mij indertijd zwart gemaakt bij den Directeur van den Polder. De Voorz. „Laten wij' daar maar over zwijgen, je zou niet graag hebben dat alles omtrent jou in de krant kwam, maar wat willen de heeren nu verder? De heeren v. d. Kemp ei Molhoek zeggen eigenlijk niets te willen, want het wordt toch niet uitgevoerd. In ieder geval wil de heer v. d. Kemp niets meer storten op de giro. De Voorz „Wij moeten giro hebben, omdat wij alleen op die wijze gelden van bet Rijk ontvangen". Spreker heeft nog nooit geld van de gemeente in handen gehad. De heer MO' 1 hoek vraagt: „Als de gemeente reeds giro had, waarom dan nog een bank?" De Voorz.: „De giro geeft geen rente.'* Dhr Hundersmarck vraagt: „Waar stond voor 1924 het kasgeld uit?" De Voorz.: Bij de giro, toen keerde die dienst nog wel rente irit." De heer Molhoek: „Al dat gezanik hebben wij nu door den ontvanger." Weth. v, d. Kemp: „Die staat geheel onder invloed van den Burgemeester." De Voorz.: ,„Er is geen sprake van invloed." Hij leest daarna voor den be doelden brief van Ged. Staten, en zegt zich van geen schuld bewust te zijn. De heer Hundersmarck: „U loopt ons altijd voorbij." De Voorz.: „Ik laat de menscben niet komen om 5 min. te vergaderen en wil ze ook niet op onkosten jagen, daar word ik nu voor gelasterd en gezocht." De beer Molhoek: „Wat zoeken? U laat ons links liggen en hebt indertijd „het kot hiernaast" willen laten opknap pen zonder machtiging van den raad. De discussies over dit punt worden verder niet voortgezet. Nu volgt bespreking aansluiting nacht- telefoon. De beer Hundersmarck is bij den burgemeester geweest en zou gaarne wil len dat men 's paclits van uit Katten dijke den dokter te Kloeting e kon op bellen. De Voorz. heeft hiernaar geïnfor meerd en de kosten van een telefoon- nachtverbinding tusschen het telefoon station Kattendijke en de woning van dokter Wouda te Kloetinge bedragen f 12.50 per jaar, terwijl de stationhouder te Kattendijke nog f 12 per jaar vergoeding vraagt. Zondags geen verbinding. De Voorz. voorspelt ook een derge lijk verzoek van Wilhelminadorp. B. en W. willen deze zaak liever aan particulieren overlaten. Bij stemming blijkt echter dat het voorstel van B. en W1 is verworpen met 5 tegen 1 stem (Weth. v. „d. Kemp). Deze zaak zal dus van ge meentewege geregeld worden. Thans de begrooting. De Voorz. vraagt: „Willen de hee- ren artikelsgewijze behandeling?" Weth. v. d. Kemp wil niets behandelen en dient de volgende motie van wan trouwen, geteekend door alle raads leden, in. De Raad der gemeente Kattendijke in zijn vergadering van 6 October bij een, neemt bij deze, gezien bet door den Burgemeester-Secretaris gevoerde be leid, omtrent belastingverbooging, post rekening en Boerenleenbank, een motie van wantrouwen aan, tegenover den Burgemeester-Secretaris en stelt zoo doende vast, dat hij in het beleid en beheer der gemeente Kattendijke in hem als Burgemeester-Secretaris geen ver trouwen meer stelt. Daar de motie door allen onderteekend is, neemt de voorz. aan," dat zij aan genomen is. De beer Pieper stelt nog voor tegen den Burgemeester bij den Officier van Justitie een klacht in te dienen, volgens art. 225 "Wetboek van Strafrecht (valsch- heid in geschrifte, gepleegd bij liet eigen machtig verhoogen van het belasting percentage). De heer Molhoek is tegen dit voor stel, ömdat op de vorige vergadering_ de Burgemeester zijn excuus in de Belasting kwestie heeft aangeboden en dit is aan genomen. Het voorstel-Pieper wordt met '5 tegen 1 stem aangenomen. De begrooting wordt niet verder behandeld. De Voorzitter sluit de vergadering, na ,jde heeren vooraf bedankt te hebben voor dezen gezelligen middag. Onderscheidingen. Namens de Belgische regeering zijn die opvarenden gehuldigd van den motorafhaalkotter van het Nederlandsche loodswezen te Vlis- singen wegens het in Juli 1925 redden van de bemanning van een Belgisch loodsvaartuig, toen dat vaartuig dreigde op den Wjestkapelscben Zeedijk stuk te slaan. Het zilveren eere-kruis 2de kl. werd uit gereikt aan den schipper J. Meijer, en bet verguld-bronzen aati de loodsen G. Piefers, J. Bakker, H. Roos, O. Rolandus, do kweefcelingen O. Braam en E- Kuv- pei', de machinisten J. de Broekhorst en A. B. Roelsei en den matroos-kok J. Uiter- maker. Wijkverpleging op Walche ren. In da maanden Juli, Augustus en September werden door zuster Kosten af gelegd resp. 310, 253 en 97 bezoeken. In de laatste helft van de maand Sept. viel baar vacantia, die zo ruimschoots had verdiend, om kracht op te doen voor de komende wiDtercampagne. Aan giften voor bewezen hulp werdeu ontvangen uif Grijpskerke een van f2.50 uit Oostkapclle, een van f 1 en uit Serooskerke een van f 1. De afzonderlijke bezoeken waren als volgt verdeeld: voor de gemeente Oost kapelle 122, Serooskerke 206, Grijpsfcerko 5, St- Laurens 18, terwijl voor T-B'-G- belangstellende bezoeken werden af gelegd 175 en 160 bezoekjes. Middelburg. Op initiatief van enkele oud-leden van het Middelburgsch Muziek korps was tegen Woensdagavond een ver gadering belegd met het doel te komen tot de oprichting va.n ©en Gomité, dat zal trachten te geraken tot de oprich ting van een monument voor wijlen den beer Jan Morks, die van 1891 tot 1925 directeur van het Korps was en dft in die jaren tot een groote hoogte opvoerde. Het resultaat der gevoerde besprekingen was, dat het Comité werd opgericht en dat dit over een paar weken tot vrienden en bekenden en vereerders van den overledene een circulaire zal rich ten met verzoek om het plan te steunen. Zooals destijds gemeld is, hebben de Vereen. „Uit het VolkVoor het Volk" en afd. Middelburg van den „Volksbond", Vereen, tegen drankmisbruik, een comité gevormd dat eon Prov. Zeeuwsche Huis- vlijttentoonstelling zal voorbereiden. Aan vankelijk werd half November als tijd' voor de Tentoonstelling genoemd1, doch thans besloot het Comité dei tentoonstel ling te doen plaats hebben van Donder dag 3 tot en mefc Maandag 7 Februari a.s. Goes. De heer W. Visser, landmeter bijl het kadaster alhier, wordt 1 Januari a.s. verplaatst naar Den Haag. Men meldt ons: Het ziekenhuis, aan den Oostwal nadert, wat, den bouw betreft, zijn voltooiing, zoodat spoedig met het inrichten begonnen kan worden en tie opening binnen enkele maanden kan plaats hebben. Hierbij hoopt het Bestuur verscheidene autoriteiten uit te noodigen. Goed afgeloopen. Het'6-jarige Oostenrijkscho pleegkind G- van dhr v- M. bier ter stede had gistermiddag bij het spelen het ongeluk door een glazen „koekoek" heen te vallen op de bijna drie en een halve meter lager gelegen gang van de eerste verdieping. Het mag zeker wel een wonder worden genoemd, dat de inmiddels ontboden arts mocht eonstateeren, dat de kleine baas met den schrik en een paar onbeduidende schram metjes was vrijgekomen. Zooals uif eein advertentie in dit nri blijkt, geeft de bekende Vlaamsche zan ger-componist Emiel Hullebroieck op 12 Oct. in de „Prins van Oranjei" ©en lieder avond. Evenals vorig© ke-eren zal de zaal ook nu wel weer vol zijn. 's Gravenpolder. Woensdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving Weth. Vermue, en A. Lo- kerse; zonder J. de Koster. De voorzitter deelt mede, dat 24 Sept. kasopname heeft plaats gehad bij den gemeente-ontvanger waar in kas was en moest zijn f 2408.84. Een wijziging der begrooting 1926 beeft plaats tot een bedrag van f 17000. Thans kwam aan de ordfe verzekering van bet nieuwe gemeentebuis. De voorz. zegt, dat dit bij den raad behoort. Dhr Joziasse is 'tegen assurantie. Volgens hem is deze in strijd met Gods voorzienigheid en met de G'ereformeerde leer. Dhr Verhulst merkt op, dat dit een persoonlijke meening is van den heer Joziasse, Gods voorzienig heid gaat ook over de assurantie en wat de Geref. leer betreft, op iedere bladzijde der Schrift wordt ons voorgehouden te doen met alle macht wat we kunnen, én niet zelf in ledigheid neer te zitten. Weth. Schouten wilde er eerst niets over zeggen, doch hij, wil Joziasse wel mededeelen, dat van de mannen ook van zijn richting er slechts een enkele is die nog zoo denkt als hij. Het blijkt uit alles dat ze ten slotte ook verzekeren. Daarop wordt het voorstel aangenomen met 1 stem tegen (Joziasse.). Daarop wordt de begrooting 1927 be handeld. Bij don. post over de pensioen stortingen door ambtenaren, stelt Joziasse voor, van de ambtenaren met een sala ris beneden f 400 geen pensioenspremie te heffen. Hierover wordt lang gepraat, totdat de voorzitter voorstelt, de be grooting zóó te laten en dan bij een voltallige vergadering de verordening hier op te herzien. Hierop trekt dhr Joziasse zijn voorstel in. Daarna kwam een post van f 15 voor een ouderavond aan de 'orde. Dhr Verhulst vindt dien te hoog. Verleden jaar is hiervoor maar f 2.52 uit betaald. Hij stelt voor die te brengen op f 7.50, men moet niet willen feesten op kosten der gemeente. Dit voorstel wordt verworpen met 3 tegen 1 stem. Verhulst vóór. Daarop wordt de begrooting met alg .stemmen aangenomen in ontvangsten en uitgaven op f 29438.001/2, met een post onvoorzien van f 645.46y2. Souburg. Woensdag had1 ©en alg- verga dering plaats detr veTeen. „Het Groene Kruis" onder leiding van Dr Plugge. Het deed den voorz. genoegen zooveel leden aanwezig fe zien. Tot bestuursleden wer den gekozen dhrn Dr O. E- Plugge, A. van Veen en B. J- de Mey. De bode-maga zijnmeester J. Bosselaar werd herbe noemd. Zijn salaris werd; op f 110 bepaald. Tot kasopnemers werden gekozen dhrn L. Abrahams© en A. Clornelissen. Vervolgens bracht dhr A. Louwerse ver slag uit van de alg. vergadering der Prov. Zoeuwsche Vereeniging „Hef Groene Kruis", gehouden te Vllssingen. Daarna werd de begrooting 1927 be handeld. Deze werd aan inkomsten en uitgaven vastgesteld op f990. De begroo ting tuberculosebestrijding aain inkomsten •en uitgaven op f805. De voorz. geeft nu in bespreking een voorstel van het bestuur tot heit aanschaffen van een draagbrancard „de Mooij". De vergadering geeft baar toestemming. De voorz. deelt mede, dat dhrn Karreman en Francooys de invalidenwagen willen overdoen voor f 100 en verklaren, dat het wagentje in orde is. Eindelijk wordt machtiging der vergadering gevraagd om, zoo noodig, een achtste ligtent aian tei schaffen. Dit wordt goedgevonden. De voorzitter deelt mede, dat het Be stuur nog niet heeft kunnen voldoen aan zijn toezegging, om met „Volksonderwijs" een avond te organiseeren ter bespreking van het onderwerp „schoolartsen". Verder heet de voorzitter Dr Huijsman welkom en hoopt, dat deze de vergadering steeds zal bezoeken en de belangen van „Het Groene Kruis" behartigen. De voor zitter deelt mede, dat het in zijn bedoeling ligt in dezen winter een lezing te doen houden over hef onderwerp „Schoolart sen". Dhr Jansen wens ebt dezen winter propaganda-avonden f© houden voor „Het Groene Kruis". De heeren de Meij en Louwerse wenschen den voorzitter geluk met zijn horstel, waarvoor deze dank zegt. St. Laurens. In de Raadsvergadering van "Woensdag werd d© rekening en verant woording van den vleeschkeuringsdienst overgelegd. Aangedrongen werd op lagere keurloonen. Aan de landbouwtentoon stelling te Middelburg zal geen subsidie worden verleend'. Besloten werd toe te tre den tot bet Werkloosheidsbesluit 1917. De begrooting werd vastgesteld. Morgen uitvoeriger verslag. AxeIn de Dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering werd door den burge meester medegedeeld naar aanleiding van de audiëntie bij den Minister, aangaande de electrificatie der gemeente, dat aan Z.Exc. uitvoerig de stand van zaken, is medegedeeld en deze ten antwoord gaf, dat hij in overleg zou treden met Ged. Staten van Zeeland, ten einde te doen voor Axel wat z.i. mogelijk was voor algemeene electrificatie. Besloten werd de wijzigingen over te nemen, welke door den Raad van Ter- neuzen werden bedongen in de voor waarden, waaronder concessie wordt ge geven tot gaslevering aan die gemeente. Voor de uitvoering van dit plan zal een geldleening worden aangegaan van f380.000, tegen hoogstens 5 pet., met jaarlijkschen aflos van f 9500, te begin nen in 1932. lOnder bepaalde voorwaarden werd vergunning gegeven aan de P. Z. E, M. om de electrische geleidingen ook uit te breiden tot die straten, waarvoor tot he den nog geen vergunning verleend was. Ten slotte werd de begrooting voor 1927 behandeld, op een totaal bedrag van f 165.941.90 met een raming voor inkom stenbelasting van "f81000 (1.1 pet). Als voornaamste posten komen daarop voor: de aanschaffing van een automobiel brandspuit voor f6000, en de geldleening voor 'de gasleiding in de buitenwijken ad f70.000. v (Ax. Crt.) fëiijnhardt's Laxeerfiabietten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoel gang. Doos 60 ct. Bij Apotb. en Drogisten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Elburg, A. F. P. Pop te Vaassen. Te Vianen, Dr J. J. Wolden dorp te Warmond. Bedankt voor Huizen (2e maal) J. J. Timmer te Ermelo. Geref. Kerken. Beroepen te Lopik, Joh. Meijnen, cand. te Baarn. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Rozenburg, C. van der Zaal te Deventer. Geref. Gemeenten. Beroepen te Kampen, J. Vreugdenhil te Bruinisse. Ds L. Boe r, overgekomen van Vrie- zenveen, heeft gisteravond zijn intrede ge daan bij de Ned. Herv. Gemeente te Am sterdam. Z. Eerw had tot tekst Ezecb. 37 vers 14. Ds C. Ferguson van Dubbeldam, deed gisteravond zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage met een predicatie over 2 Kron. 5:1 en 19, Het secretariaat der Herv. Synode. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in baar buitengewone zitting van gisteren tot baar secretaris be noemd ds D. den Breems, emeritus-predi kant te Scbeveningen. Ds den Breems is geboren in 1874, werd candidaat tot den H. Dienst in de provincie Friesland in bet jaar 1897, stond daarna als predikant te Hoogvliet van 1898 tot 1900, te Gbarlois tot 1905, te Velp tot 1908, te Rotterdam tot 1915 en van dien tijd af te Amsterdam tot bij op 1 Januari 1921 eervol emeritaat verkreeg, om zich te Scbeveningen te ves tigen en daar als hulpprediker dienst te doen. Ds Den Breems zal het secretariaat op 1 April aanvaarden. Er is toeh wel ©en en ander veran derd, de laatste jaren. In een oude Zeeuw zag ik melding ge maakt van een vergadering die op 21 Januari 1887 te Goes werd gehouden, ter voorbereiding van een Oranjefeest. Bij die gelegenheid werd er door den lieer M. de Jonge Jz. aanmerking gemaakt dat het voorloopig comité uitsluitend uit liberalen bestond en dat bij de plannen voor dei feestviering met de wenschen van andersdenkenden geen rekening was gehouden. Aan wat bij zeidei werd echter niet de minst© aandacht geschonken. En toen hij daarop bij wijze van protest met enkele anderen de vergadering ver liet, werd hem met voetgetrappel uitge leide gedaan. Zooiets is in onzen tijd toch haast niet meer denkbaar. Vooreerst, omdat zooals onlangs de heer Roodhuijzen opmerkte, de liberalen meer liberaal zijn geworden, maar ook omdat hot rechtsche volksdeel zich meer heeft laten gelden. De tijd is gelukkig voorbij, dat men over ons maat zonder ons naar welgeval len kon beschikken. 'OPMERKER. Omtrent den nieuwen functionnairs weet de Nederl. nog bet volgende te mel den: Ruim veertig jaar geleden ging in den Atlantischen Oceaan een koopvaardijschip reddeloos verloren, maar voordat het naar de diepte zonk, werd de bemanning en ook de familie van den kapitein gered en aan boord genomen door een Fransch oorlogs schip. Onder de familie van den kapitein was ook diens zoontje, dat op het vreem de schip de lieveling van de officieren werd. Het ging bun aan het hart hem met zijn ouders weer aan wal te moeten zetten, zóó bad bij bun liefde gewonnen, ook al kon hij ben niet verstaan, evenmin als zij hem. Maar er ging iets van bet kind uit, dat als vanzelf de harten tot ben trok. Dit kind was de latere ds Den Breems. Toevlucht voor bezwaar den. Naar de N. R. Crt. verneemt lag het aanvankelijk in de bedoeling in de omge ving van Haarlem een kerkgebouw te zoe ken of te stichten dat dan een vereeni- gingspunt zou zijn voor de bezwaarden uit Haarlem en omgeving. Later is dit plan evenwel in zooverre gewijzigd, dat Zand- voort als afzonderlijke kerk zal blijven be staan. Als bet op de Synode te Assen niet tot toenadering komt, is het voornemen- om te Haarlem een kerk buiten Synodaal kerkverband te stichten. Die zal dan even wel tevens bedoeld zijn voor de geestver-'" wanten uit Heemstede en Bloemendaal. Drukkende zorgen in de Zending, 't Is de laatste jaren in het najaar telkens wéér zoo! Wie, die me deleeft, merkt bet niet op? In het voorjaar en heel in het einde van het jaar leeft de belangstelling telkens weer op, in den zomer en den herfst zijn de financieele vragen meestal nijpend. Een financieel tekort voor bet Zendings werk van de Nederlandsclie Protestant- sche Christenen heeft twee groote scha duwzijden. Het werk dat aan alle zijden om uitbreiding vraagt wordt in de be staande afmetingen bedreigd en belem merd, terwijl het bovendien toch wel eenigszins beschamend is dat het bijeen brengen van het voor de Samenwerkende Zendingscorporaties benoodigde, zóóveel inspanning vraagt. Duizelingwekkende bedragen worden uitgegeven voor genot en voorbijgaande dingen. Wie telt de vele milli-oenen hier voor besteed? Straks van 714 November biedt de door genoemde Corporaties uitgeschreven Zendingsweek. een schoone gelegenheid om opnieuw „houding te bepalen". 'tGaat dan om veler Gebed, Toewijding en Offer. Neme men in tal van gemeenten tijdig den voorbereidenden arbeid ter hand. Als het gebed er is komt het offer van. Geslaagd aan de Universiteit te Lei den voor het candidaats-examen rechts geleerdheid de heer W. v. d. Hoek te Vlis- sin'gen. 1 De verwekkers van het mond- en klauwzeer. In de Academici van Wetenschappen t© Parijs heeft Roux, de directeur van het Instituut Pasteur, ©en mededieeling gedaan, die dei ontdekkingen van Vallée en Garré omtrent dei bestrijding van het mond- en klauwzeer bevestigt- Dezen hadden n.}, gevonden, dat op zijn minst fnee smet stoffen di© ziekte veroorzaken. Die smet stoffen hadden zei A. en 0- genoemd. De ziekte, door de laatste verwekt, is de ernstigste. De ziekte door smetstof A. verwekt, immuniseert het dier tegen een herhaling, maar doet niets tegen de andere smetstof. Ontsmetting van pootaardappelen tegen de Rhizoctomia-ziekte. In verband met de gunstige resultaten, verkregen met de ontsmetting van poot- aardappelen met sublimaat ter bestrijding van de Rhizoctoniaziekte, kan deze ont smetting aanbevolen worden in alle geval len waarin de bekende bruine of zwart-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2