Purol Verzacht en Geneest ontstoken Huid bij Babies (Mirwüs. Land- en Tuinbouw. ZoeklicMjes. T Souburg. Alhier is opgericht een. Chr. 'Comité voor Winterlezingen. Een drietal lezingen werd reeds toegezegd, waarvan de eerste op 1 November wordt gehouden in Rehoboth. Te zijner tijd wordt een en ander nader geadverteerd. Souburg. Dr C. E. Plugge heeft ontslag gevraagd als gemeente-geneesheer. B. en iVV. stellen voor dat ontslag eervol te verleenen en in deze vacature te benoe men den heer J. C. Huysman. Axel. De gemeenteraad heeft gisteren besloten te aanvaarden de concessie voor gaslevering aan de gemeente Terneuzen en voor de daarvoor noodige uitbreiding van gasfabriek en net, een leening aan te gaan van f 380.000 tegen een rente van ten hoogste 5 pet. Voorts werd ingewilligd het verzoek van de P. Z. E. M. tot het aanleggen van electrisclie geleidingen in de kom, onder voorwaarde, dat het net onder 'grondsch zal zijn. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Vreeswijk D. J. Lazon- der te Oppenhuizen. Geref. Kerken. Tweetal te Utrecht, K. J. Cremer te Gees en Mr W. S. de Vries te Tzum. Te Hilversum (eerste tweetal) Dr C. Bouma te Zwolle en P. Nomes te Delfshaven; (tweede tweetal) J. van Herksen te Hille- gom en G. B. Wurth te Souburg. Beroepen te Apeldoorn, J. .Wiimenga te Charlois. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Harderwijk, J. B. G. Croes te Bussum en G. Salomons te Amersfoort. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ridderkerk, R. Kok te Gouda. Baarland. Ds A. Wijngaarden, die het beroep aannam naar de Geref. Kerk te B-edum, hoopt aldaar op 14 Nov. a.s. zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door Ds C. Bos van Uithuizen. Zaamslag. Ds A. B. iW. M. Kok, die hier op Zondag 19 Dec. zijn intrede hoopt te doen, zal worden bevestigd door Ds J. S. Post te Axel. Krabbendijke. Gisteravond werd tot lid' van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk gekozen dhr J. Valk, met B4 van de 80 stemmen in de vacature J. A. Krijger. Te Zuidwolde is onder groote belangstelling ter aarde besteld het stof felijk overschot van Ds A. K-oppe, em.- pred, van de Geref. Kerk aldaar. Theol. School te Kampen. D.V. Woensdag 8 December zal Prof. Dr T. Hoekstra het rectoraat aan de Theol. School te Kampen, overdragen aan Prof. Dr S. Greijdanus. Betuiging van leedwezen. De kerkeraad der Geref. kerk van 's Gra- 'venhage West heeft van den burgemeester mr J. A. N. Patijn, een schrijven ontvan gen, waarin hij zijn leedwezen betuigt over verstoring der godsdienstoefening. De Uniecollecte te Kapelle bracht op f43, te Biezelinge f37, te Baarland (Geref. Kerk) f26, Biggekerke f 44.40V2, Driewegen: bi] Terneuzen f 55.791/2 en Zierikzee f 75.50. Onderwijzers voor Indië. Vol gens de Java Bode ligt het in de bedoeling om ook gedurende het volgend jaar een 150- lal onderwijzers in Holland, die in het bezit zy'n van de hulpacte, in het genot te stel len van een studietoelage, voor het verkrij gen van de hoofdaete, waarna zy- voor den Indischen dienst worden uitgezonden. Bij" het laatst gehouden examen, hetwelk toegang geeft tot het volgen van den cursus ter opleiding van instrumentmaker aan het natuurkundig laboratorium te Leiden, is ge- Blaagd de heer K. M. van' Puffelen te Vlis- Bingen. Geslaagd voor examen apothekersassis tente te Utrecht _mej. M. M. C. A. de Korte te Middelburg. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. In de Vrijdag a.s. te houden vergadering van bovengenoemde Kamer komt o.a. aan de orde de begrooting voor 1927. Uit het ontwerp-begrooting blijkt, dat de jaarlijksche bijdragen konden worden geraamd op f11450, tegen f10450 voor 1926 toege staan en f 10548.64 ontvangen in 1925. Deze hoog ere raming staat in verband met meer dere inschrijvingen als gevolg van de con- tróle, die gehouden is. Het eindcijfer is f14.800 in ontvang en uitgaaf, met een post onvoorzien van f 1097.20. i Geen steun. Door den heer J. M. van Vessem, bouw ondernemer te Burgh is een verzoek gericht tot de Kamer om voor hem van het Rijk eene subsidie van f3000 aan te vragen, ter tegemoetkoming in de kosten van oprichting van een hotel-pension in de duinen bij1 Wes- fer-Schouwen, daar z.i. er groot gebrek aan pensionruimte is, gezien het feit, dat tel ken jare velen moeten worden teleurgesteld of zich moeten behelpen in allerlei -kleine huisjes .Het bureau der Kamer is van mee ning, dat het niet op den weg der Kamer Jigt, in deze de gevraagde medewerking te verleenen en stelt daarom voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Actieve handelspolitiek. .Van de Vereeniging voor Actieve Handels politiek werd een circulaire ontvangen, niet verzoek deel te nemen in het stichtingsfonds. Het bureau wijst er op, dat in een bü het adres gevoegde nadere beschouwing een be toog wordt gehouden voor het treffen, ook door Nederland, van retorsiemaatregelen. Nu wil het bureau zeker niet ontkennen, dat in sommige gevallen dergelijke maatregelen van nut zouden kunnen zijn, maar dan moeten deze ook krachtig zyn en diep ingrijpen in de exportmogelijkheid van het land, waartegen de maatregel in het leven is geroepen. Men mag evenwel niet uit het oog verliezen, dat in dat geval, een retorsiemaatregel ook weer door nieuwe, voor ons land schade lijke maatregelen- zou kunnen worden ge volgd. Het wil het bureau voorkomen, dat men zoodoende op een hellend vlak komt en, al bedoelt men dit wellicht niet, van zelf wordt gedreven in een protectionistische richting, waarvan men op den duur niet zal kunnen terugkeeren. Nu heeft ook de Kamer reeds meerdere malen- uitgesproken, dat zij van oordeel is, dat die richting niet de juiste is en integendeel zich doen kennen als oen voorstandster van vrijhandel. Alles bijeen ge nomen stelt het bureau voor geen steun te verleenen aan de Vereeniging voor Actieve Handelspolitiek en haar schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. De commissie voor de Handelsbelangen is niet eenstemmig over het voorstel. De commissie voor de Nijverheidsbelangen kan zich in hare grootst mogelijke meerder heid met het voorstel vereenigen. Een der leden- zou zich ten doze met de andere Ka mers van Koophandel in verbinding willen stel len- ,om gezamenlijk de Vereeniging voor Ac tieve Handelspolitiek te bestrijden. Een der leden kan zich niet met het voorstel ver- eenigen. Zooal-s in bet voorstel wordt ge memoreerd, deed- de Kamer zich reeds meer dere malen als- voorstandster vain het vrij handelsysteem -kennen, doch dit lid heeft dit nimmer juist gevonden. Het zoude iets anders zijn, wanneer de- wel invoerrecht heffende staten zoo vriendelijk waren- om tegen Ne derland te zeggenc „Gij heft geen invoer rechten, nu kunt ge- ook vrijt bij ons invoeren'- Doch zoo is het niet. Het tegendeel is waar;, de invoerrechten in de andere landen worden: steeds hooger. Dit lid wil een recent voor beeld aanhalen. De- landbouwers uit Broek op Langendijk en- omstreken, zijn door der hooge invoerrechten in Duitsahland c$p kool' gedwongen, den verbouw van dit artikel te staken, aangezien de export naar dat- land niet meer loonend' is.. De verhouw van: dit artikel was toch sedert onheugelijke jaren, een bron van inkomsten van groote betee- fcenis voor dit deel van Noord-Holland?, z. i. is het, met dergelijke voorbeelden voor oogen,- kortzichtig tooh maan steeds voorstandier te blijven van vrijhandel. De W.eelde-bel astinig. In verband met het ontwerp-weeldeverte- ringsbelasting, dat 28 Mei werd ingediend,, herinnert het bureau er aan; dat het ook, in 1925 reeds niet sympathiek sfrsod tegenover het denkbeeld van een weeldieheffing, o.a. omdat het bezwaarlijk zal zijn-, juiste grenzen te trekken tusschen wat wèl en wat niet weelde is. Het nieuwe ontwerp heeft zeker veel minder bezwaren,- dan het oorspronke lijke. De heffing aan de bron. zal zeker-vee] halve mededeelingen en ingekomen slak ken komen aan de orde: ontslagaanvrage secretaris en benoeming van een secre taris, crediet tentoonstelling te Middel burg in 1927 (het Dag. bestuur stelt voor f 600 te verleenen), ontwerp-begrooting 1927, contributie-regeling 1927 (bet Dag. Bestuur stelt voor de regeling van 1926 ook voor 1927 geldig te verklaren), wij ziging van het reglement op het ver leenen van aanh-oudingsbijdragen voor merriën met subsidie uit de Prov. fond sen invoer van vleesch en slachtpaarden (de kring Axel stelt voor aan de regee ring te verzoeken om den invoer van vleesch en 3lachtpaarden uit het buiten land Ie verbieden, daar die invoer onze vleesch-, vee- en. slachtpaardenprijzen drukt), ontvangstation Duitsche poot-aard appelen in Zeeuwsch-Vlaanderen (de kring Axel stelt voor van de regeering trachten te verkrijgen, dat ook een ontvangstation voor Duitsche poot-aardappelen in Z. Vlaanderen wordt ingesteld, daar deze niet anders dan over Esschen kunnen inge voerd worden, wat voor Zeeuwsch-Vlaan- deren gepaard gaat met overlading), be scherming suiker-indusirie (de Bond van Coöp. 'Suikerfabrieken verzoekt aan een aan den Minister van financiën gericht adres adhaesie te willen betuigen) en ten slotte vaststelling agenda en datum alg. vergadering. f De uitvoer van groenfen ent fruff in Augustus. Do totale geldswaarde der in Augustus van dit jaar uitgevoerde tuinbouwproduc ten bedroeg f 9.100-000, tegen f 11.826-000 in Augustus 1925. De uitgevoerde hoe veelheden waren in Augustus 1926 van de m-eeste producten aanmerkelijk geringer dan in Augustus 1925. De uitvoer Van appelen bedroeg 407 ton ter waarde van f 61.000, togen 1949 ton ter waarde van f 185.000 in Aug. 1925. Naar Duitschland ging 206 ton, naar Engeland 184 ton, naar Denemarken 12 ton, tegen in Augustus 192-5: naar Duitschland' 1263 ton-, naar ReCgië 253 ton, naar Engeland 376 ton. De uitvoer van peren was veel grooter dan in Aug. 1925, n-1. 1341 ton tegen 384 ton; db waarde was echter naar verhouding veel geringer, n.h f106.000 tegen f83.000- De meeste peren gingen naar Duitschland (1085 ton), do rest naar Engeland (246 ton). In Augustus 1'925 nam Duitschland 371 ton af. Engeland 9- Ook van pruimen wais de uitvoer veel grooter dan in. Augustus 1925, n.l. 308 ton tegen 161 ton, maar ook hiervan was de waard© naar verhouding aan merkelijk geringer, n.l- f 82.000 tegen f69.000. Engeland nam 212 ton pruimen af, Duitschland' 87 ton, tegen resp. 35 ton en 123 ton 'in Augustus 1925. Do uitvoer van bloemkool steeg van 4124 ton in Aug. 1925 tot 5763 ton in Aug. van dit jaar; do waards I-leef vrij wel ge-lijk, n.l- f 532.000 tegen 535.000 totaal. Naar Duitschland ging thans 5708 ton (4003), naak Engeland 48 ton (121). Van sla word 539 ton uitgevoerd, waar ds f 37.000, tegen 832 ton, waarde eenvoudiger zijn dan, zooals oorspronkelijk 1 112.000 in Augustus 1925- Duitschland nam bijna alles af, n.l. 513 ton, tegen 710 ton in Augustus 1925. Bovendien nam Engeland in Augustus 122 ton af tegen nu niets. Van uien werd' 5566 ton geëxporteerd, waards f385.000, tegen 6631 ton, waarde werd gedacht, bij dén- winkelier Maar waar toch tegen bijna alle iai het wetsontwerp opgenomen rubrieken, zeer gel dige bezwaren worden kenbaar- gemaaitt, wil het het bureau voorkomen-, dat het niet: wel doei dijk zal zijn, het- ontwerg. zoodanig: te amendeeren, dat aande bezwaren ook maar eenigszins voldoende worde tegemoetgekomen, en- het bureau blijft ook na de-wijziging, van meening, dat de totstandkoming van deze-: regeling niet gewenscht is. Wat betreft de heffing voor vertering i n> hotels enz. meent het bureau, dat tun- dezesn opzichte de grenzen, waarop de belasting plicht aanvangt, zeker heel wat milder ge trokken- zijn dan in het eerste ontwerp, doab ook thans zijn déze in vele opzichten nog te laag, vooral voor de grootere plaatsen. Deze belasting moet zeer schadelijk werken op het-, vreemdelingenbezoek, tooh allerminst een vijand van welvaart. Het bureau stelt ten slotte voor to's de Tweede Kamer een adres te richten, waarin verzocht wordt aan de watsontwespen tol aan vulling der Zegelwet 1917 en tot heffing eenei- weeldeverteringsheiasting,. hare goedkeuring te- onthouden, aangezien beide ontwerpen, ook: in hun tegensvoordigen, vorm, te veel schade- zuilen berokkenen aan. hot Nedorlandsche Be drijfsleven ih. het algpmeen. De oommissie voor de Wettelijk© bepalin gen vereenigt zich met het voorstel. Van de commissie voor da Handel?,belangen vereemigen zich 4 leden met Bet, voorstel en één lid verklaarde zich, er tegen. Subsidie Landbouwtentoon stelling. Door den Kring Walcheren van do Z. L. M. werd tot de Kamer het verzoek gericht voor de in den zomer van 1927 te houden landbouwtentoonstelling een bijdrage toe te kennen. Op een dergelijk verzoek van den Kring O.-Zuid-Beveland werd in 1925 gun. stig beschikt. Alstoen- werd een bedrag van f 100 beschikbaar gesteld en tevens -het bu reau gemachtigd desgewenscht een stel me dailles aan- het tentoonstellingsbestuur uit te reiken tot een maximumbedrag van f25. Het bureau stelt voor op het tegenwoordig verzoek in gelijken geest te beschikken. De commissie voor de financiën vereenigt zich met het voorstel. Z. L. M. Maandag 18 Oct. a.s. vergadert het Hoofdbestuur der Z. L. M. te Goes. Be- do crisis nog veel sterker dan voor ons door de verbeterde valuta; in Denemarken bedraagt door dei stijging van de Deensche kroon de prijsvermindering zelfs '42 pet. en in Noorwegen door de stijging van het Noorsche betaalmiddel 41 pet. Met uitzondering van dei Ver. Staten is1 dus do toestand van den landbouw in1 een jaar tijds overal achteruit gegaan, in verschillende landen zelfs in aanzien lijke' mate. Voor landen als Denemarken en Noor wegen moet men zich natuurlijk niet blindstaren op de cijfers 42 en 41, om dat aan do stijging van de valuta ook grootei vöordeelen verbonden zijn Bij aan koop van grondstoffen ad'., maar de ach teruitgang in dollars en guldens in vele landen, o.a'. 'in Nederland, is toch zorg wekkend, aldus meent De Veldbode, om dat er geien evenredige voordeelen te genover staan. Uitvoer Tuinbouwproducten. Den vorigen winter, zoo meldt men van uit Langendijk, zijn- groote hoeveelheden' van de Langendijlcer stapelgroenten, in zonderheid winterkool, naar Amerika ver scheept, waar zij fllnken afzet vonden. Nu de export naar sommige andere lan den, in het bijzonder naar Duitschland, dreigt te verminderen,, is het vinden van ander afzetgebied van de grootste be- teekenis. De vertrouwensmannen van de tuin bouwers, alsmede de handelaars trachten nu die maatregelen te treffen, waardoor do uitvoer naar de Vereenigde Staten meer en meer wordt geconsolideerd. Te dien einde hebben de exporteurs, op aandrang van de veilingsvereeniginge.il (het Centraal Bureau) zich met de betrokken scheep vaartmaatschappijen in verbinding gesteld om een permanenten uitvoer naar Ame rika mogelijk te maken door het verkrijgen van verbeteringen en faciliteiten bij het vervoer en de verscheping. Men verwacht, van deze bemoeiingen goede resultaten voor den tuinbouw. De suikerbietencultuur in België. Ook in België wordt, blijkens een mede- deeling van onzen rijkslandbouwconsulent aldaar, aangedrongen op beschermings maatregelen voor de suikerbietentelers. Da voorzitter van de Nationale Suikercom missie heeft zich als volgt uitgelaten: Er bestaan alle redenen om de oude suikerconventie weer in het leven te roe pen, rekening houdende met de groote wij zigingen, die intusschen hebben plaats gehad, zoowel wat betreft de verhouding -op de wereldmarkt van bietsuiker -en riet suiker, als de productie- en consumptie- toestanden in de verschillende land-en. Het zal ten zeerste gewenscht zijn, dat de Belgische afgevaardigde dit punt ter sprake brengt in de commissie, die de internationale economische conferentie voorbereidt. In de provinciale landbouwkamer van Brabant is erop gewezen,, dat rekening houdende met een gemiddelde opbrengst van 26.500 K.G. per H.A. en-een suikerge halte van 16 pet. België maar 270.000 ton suiker zal voortbrengen, tegen 400.000 ton in 1924 en 350.000 ton in 1925. Was het suikerverhruik vóór den oorlog 12 K.G. per inwoner, nu kan men het op ruim het dubbele stellen. Voor export komen dus slechts plm. 60.000 ton sui ker in aanmerking. Lag het eerst in het f 608.000 in Augustus 1925- Naar Duitsch- voornemen om den uitvoer geheel te ver- land ging 797 ton (1095), naar België 214 'ton (179), naar Engeland 4301 ton (4928), naar Noorwegen 63 ton (56) en naar Zweden 124 ton (187) De uitvoer- van alugurken verminderde tot ongeveer de heTft, n.l. 3855 ton, waarde f 433.000, in Aug. 1926 tegen 7712 ton waarde.f984.000 in Aug. 1925. Duitschland nam 3304 ton af (7005), En geland 551 'ton (697). Aan diversen werd uitgevoerd 6561 ton, waarde f580-000, tegen 9621 ton, waarde f9.621..000 in Aug. 1925. Naar Duitsch land ging hiervan 6228 ton (9569 k.g.) naar België 303 ton (28). De uitvoer vare aardappelen steeg met circa 10)000 ton (44.048 ton tegen 34.703), de- waard© daalde echter van fl-903-000 tot fl.'779.000. Verreweg de meeste aardappelen gingen naar Duitsch. land, n.l. 30.642 ton (16099); de overige afnemers waren: Bêlgië 5516 ton (5788), Engeland- 4284 ton (11.523), Zwitserland 1670 ton (nihil). Prijsdaling landbouwproducten. De Noorsche landbouwkundige prijs- c en tra] a te Ski (Noorwegen) berekent re gelmatig den levensstandaard in verschil lende landen. De laatste mededeelingen van deze cen trale zijn bijzonder interessant, omdat ze een vergelijking maken tusschen den toe stand in Juni 1925 en dien in Juni 1926. Stelt men do naturabl-eenheid over Juni 1925 op 100 (in guldens en in dol lars), dan wordt die van Juni 1926 uitge drukt door het cijfer 85. Er heeft dus, tegen verleden jaar, een gemiddelde prijs vermindering van landbouwproducten plaats gehad van 15 pet. Ook in de meeste andere landen toet een valuta op goudbasis heeft een dergelijke ver mindering plaats gehad: in Zweden van 18, in Noorwegen van 24, in Denemarken van 19, in Duitschland van 5, in Zwit serland van 10, in Frankrijk van 22, in Finland van 13, in Engeland Van slechts 1 pet-, terwijl de prijzen in de Ver. Staten van Amerika (New York) met 33 pet. gestegen zijn (ook in dit land loopen ze échter van AprilJuni ge regeld terug). Voor bepaalde landen is bieden, waardoor een groote hoeveelheid suiker en daardoor een groot kapitaal nutteloos zouden worden vastgelegd; thans is er veel kans op, dat de regee ring den uitvoer vrij laat onder voor waarde, dat de suikerfahrikanten steeds zorgen de ben-oodigde- hoeveelheid be schikbaar te houden voor inlandsch ge bruik. Een besluit is- ter zake nog niet genomen. Ongelukken. Te Venders in. Bel gië is een mevrouw uit Vaals, door een auto aangereden en zoo zwaar gewond, dat zij enkele minuten later, in een nabijgelegen apotheek, is overleden. Zij was 55 jaar oud. Gisteravond, terwijl de sneltrein naar Leeu warden aan het station Heerenveen opt ver trekken stond, werd de chef door een dame gewaarschuwd, dat een militair van een be reden- wapen bewusteloos in een derde -klasse coupé zat. Bij onderzoek bleek, dat vier van zijn- vingers afgeknepen waren door liet schar nier van het; portier. Men probeerde hem weer bü te brengen, wat niet gelukte. Een con ducteur werd toen voor toezicht in den cou pé geplaatst, die onder de reis een noodver band aanlegde. Te Delft is. een ploegbaas der spoorwegen- door een trein aangereden. Een voet werd hem afgereden. Hij werd ook ernstig inwendig gekneusd, tengevolge waar van hij is overleden. Hij- was gehuwd en vader van 7 -kinderen. Een der bedde kinderen, die in het Lunapark te Voorburg bü een- brandje ernstige brandwonden bekwa men, is overleden. Te Zwartemeer is een driejarig -kind in een onbewaakt oogenblik in een pot met -kokende pap geraakt. Het bekwam ernstige brandwonden. Te Valther- mond is een t Va-jarig jongetje te water ge raakt en verdronken. Te Borne zijn gis termiddag twee kinderen, van 8 en van 10 jaar oud, die van achter een vrachtauto wegliepen door een andere auto gegrepen. Beiden zü'n zeer ernstig gewond. Gisternamiddag is een auto, bestuurd door den eigenaar, den beer Jan Marks uit Waalwük, waarin diens zwager zat, de beer B. Meeuwse uit Beesd, onder Waspik tegen een telefoonpaal gereden en vernield. De heer Marks is ernstig gewond In de Memorie van Antwoord betref fende het Nederlandsch-Belgiscli verdrag is sprake van een zeer merkwaardig pro bleem. Betoogd wordt tóch, dat het probleem der uitwegen, de veiligheidswaarborgen raakt, dat het wortelt in de terri- toriale verhouding tusschen Nederland en België en samen hangt met de ligging van Nederland. Verder heet het, dat dit probleem, dat bij de scheiding zulk een rol speelde en na den oorlog plotseling acuut werd, de spil was waarom de herziening draaide, en waaruit het annexionisme is opge bloeid. Is dat niet een treffende beeldspraak? En dan zijn er nog menschen <he durven, klagen over den drogen ambtelijken stijl. Waaruit alweer blijkt, dat het niet ge makkelijk is, het allen menschen naar den zin te maken. OPMERKER. naar Waalwijk overgebracht. De hoer Meeuwse overleed spoedig aan> verbloeding, daar een halsslagader door glasscherven was doorge sneden. Hij laat vyf kinderen na. Gisteren is te Halfweg de wegwerker V. uit de Haar lemmermeer, oud 31 jaar, door een trein aangereden en gedood. Het slachtoffer, dat aan een wissel werkte, wilde voor den trein, op zij gaan en is daarbij vermoedelijk ge struikeld. Hij laat een vrouw met drie kin deren- achter. Te Odijk is een boerenknech tje op een niet te verklaren wijze onder de- zaaïmachine of tusschen de machine en een der hekpalen bekneld geraakt en op vree- selijke wüze verminkt .Tot overmaat van ramp- slhegen de paarden op het gillen van den jon» gen van schrik op hol en sleepten den stak ker nog eenige meters mede, totdat de repen braken en de zaaimachinc bleef staan. De jongen overleed spoedig. Zware over stro om ing. De stad Mondalay (Burma) is-door overstroo- mirug-en zwaar geteisterd. Het aantal doo- den bedraagt 200. Brandstichter. Sinds eenigen tijd loopt te Rotterdam eernman rond, die zich schuldig maakt aan brandstichtingen, voornamelijk in pakhuizen, waar embal lage geborgen wordt. In verschillende dee- len der stad heeft, vermoedelijk een en dezelfde persoon door het naar binnen gooien van brandende lucifers en in petroleum gedrenkte stukkien papier, brand gesticht. D-e eigenaar van een pakhuis in den Toerijstuin heeft gezien, dat een man die naar schatting 20 a 25 jaar oud is, lang en mager van postuur, brandende lucifers wierp in -een hoop licht brand bare emballage. Daaro-p verwijderde.yle brandstichter zich snel. De pakhuisbaas had teveel werk met het do-oven van het vuur, dan d-at hij den man- kon nazetten. De emballage werd dieper in het pakhuis geborgen, hetgeen, een uitstekende voor zorgsmaatregel bleek, daar d-en volgen den morgen een half verschroeid, in pe troleum gedrenkt stuk papier werd ge vonden op de plaats, waar de emballage den. vorigen d-ag had gelegen. Uit getui genverklaringen meent de politie thans het vermoeden te kunnen koesteren, dat; ook de felle brand, welke Zaterdag in de opslagplaats van het Leger des Heils aan de: Baan is uitgebroken, döor dit indi vidu gesticht is. Door een arend tot dalen gedwongen. Boven Elko in Nevada vloog Zaterdag een groote arend tegen een postvliegtuig op. Het dier botste met den kop tegen een der vleugels en viel te pletter. De botsing was intusschen zoo hevig ,dat de bestuurder van het vlieg tuig, de heer Moulton, een noodlanding moest maken. Het kostte hem de grootste moeite om zijn machine in évenwicht te houden en bij onderzoek bleek ze zoo beschadigd, dat de reis niet kon worden voortgezet, alvorens herstellingen waren aangebracht. Onze lieve jeugd. In -den nacht van 24 op 25 September drongen dieven de magazijnen binnen van een fietsenhan delaar te Clichy -en namen er voor een 12 duizend francs fietsen, wielen, banden en andere onderdeel en weg. Een aan wijzing stelde de politie jn staat al spoe dig een twintigtal banden op te sporen op de kamer van een 19-jarigen bank werker, G. Ilurtiger genaamd. Aangehouden speelde deze aanvankelijk den verontwaardigde. De banden moesten per vergissing bij hem gebracht zijn; van diefstal wist hij niets af. Maar nadat men hem eenigen tijd aan den tand had gevoeld, gaf hij den diefstal toe -en noemde tegelijk zijn medeplichtigen op, drie jon gens van 16 jaar en een meisje van elf, allen te Parijs woonachtig. Het meisje deed als verspiedster dienst. Zaterdag wer den ze alle vier gearresteerd en zonder aarzeling bekende ieder op zijn beurt, aan den diefstal in de fietsen zaak te heb ben deelgenomen. In het handtaschje van de jonge dame vond men ©en tweetal gouden gebitten. Nu waren in den loop der vorige maand uit d-e vitrine van een tandheelkundige te Parijs een zestal gouden gebitten gestolen. In denzelfden nacht was in die omgeving een bezoek gebracht aan een schoenen magazijn, een winkel voor witte goederen en een kapperszaak. Een handig geleide ondervraging bracht weldra ook voor deze diefstallen de bende tot sen bekentenis. Er wachtte intusschen de politie nog een verrassing. Een der belhamels, de 16-jarige Thivierge, gaf Zondagmorgen de politie een omstandig relaas van zijn mis daden. Daaronder komen voor een tiental tnbraken te Clichy en omgeving, roof ónder bedreiging met moord bij een wijn-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2