No 4 Dinsdag 5 October 1926 41e Jaargang DuitenH. Innenlairt. RHEUMATIEK MARy ST JOHN. FEUILLETON. Opzienbarende genezing van 70-jarige vrouw nal8-jarig lijden IN VIER WEKEN GENEZEN. Directeur-Hoofdredacteur: - R. ZUIDEMA. {Bureau: Lange Vorsfstraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cfc Bij abonnement belangrijke korting. MS De S.D.A.P. werkt steeds met leuzen. Nu eens moeten de bewuste partijgemoo- ten demonstreeren voor socialisatie, dan weer is het de medezeggenschap', waar voor ze in beweging worden gebracht en op de onlangs te 's-Gravenhage gehouden betooging, was het de ontwapeningseisch, die op den voorgrond werd gesteld. „Geen man en geen cent" is thans de leuze van de S.D.A.P. Het geroep om ontwapening is niet van de lucht. 'Wat het aanheffen van dergelijke schoonschijnende leuzen in de practijfc beteekent is indertijd door Mr Troelstra in zijn boek „De S.D.A.P. en de wereld oorlog" helder uiteengezet. „Pogingen, om de ontwapening natio naal, met verwaarloozing van de interna tionale beteekenis, ligging, plichten en verhoudingen van het land, te doen plaats hebben, zullen hoogstens aan de par tij een mooi lijkend programpunt, waar mede in zekere kringen te paradeeren valt, verschaffen, maar de natie daarom nog niet verlossen van het militarisme. (Wie nog eens wil nalezen, wat wij op bladzijde 46 aanhaalden uit de bro chure van mevrouw Roland-Holst omtrent de beteekenis der nationaliteit in tijden dat een volk wordt aangevallen, die zal moeten toegeven, dat, zoolang de gewa pende inval mogelijk blijft, 'n Regeering, dia daartegen geen geregeld defensie-wezen inricht, het volk bij aanval zou drijven In een franctireursstrijd, den vreeselij'k- sten, dien men zich denken kan; Staten kunnen .zich evenmin willekeurig onttrekken aan de internationale systemen van hun tijd, als individuen aan het staat kundig 'en maatschappelijk systeem, waar in zij leven." Dat is heel d u i d e 1 ij k en heel juist .gezegd. Een regeering die niet zorgt voor een geregeld defensiewezen, drijft bij een even- tueelen aanval het volk in den francti reursstrijd, den vreeselijksten -dien men zich denken kan. Nationale ontwapening kan geen ander practisch effect hebben dan het schaden van de belangen van land en volk en vermeerdering van ellende. Hoogstens verkrijgt men door po gingen om de ontwapening nationaal te doen plaats hebben voor de partij, een mooi lijkend programpunt waarmede in zekere kringen te parade erenj valt. Hiermede is de geweldige actie voor ontwapening tot hare juiste proportiën teruggebracht. De bedoeling is alleen parade te maken. En dat van een partij die zich anti- militairistisch noemt! Bewaarscholen. In de circulaire1 van Volksonderwijs", •waarop wij Vrijdag de aandacht vestigden, wordt ook van het beiwaarschoolonderwijs gesproken. Herinnerd wordt, dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs in tal van plaatsen ook bijzondere bewaarscholen .stichten, waaraan dan wordt vastgeknoopt de opmerking diat nu dei Overheid in tal van plaatsen voor de bevordering van het openbaar bewaarschoolonderwijs wei nig blijkt te gevoelen, nit eigen middelen (neutral© bewaarscholen moeten worden ge sticht, teneinde op die wijze de openbare school f© steunen. Zoo komen wei langzamerhand op den :goeden weg. Wanneer er behoefte besta!at aan inrich. Uit hei Engelsch. 70) o— „Onzin, moeder," en toen bloosde Dollie plotseling onder dien liefdevollen blik, want was er dan geen geheim, een verve lend geheim, dat toch eens verteld moest worden? Mrs Maynard zag den blos, en zij voelde een steek in het hart; welke nieuwe ondervinding had haar kind in die vijf lange weken van haar afwezigheid op gedaan? en toen zette zij de gedachte van zich af op een waarlijk lafhartige wijze, en maakte zich wijs, dat het maar verbeelding geweest was en dat (het vuur plotseling Dollie's gelaat beschenen had; zoo bepaal de zij haar gedachten terstond bij iets an ders, dat zij op het hart had, en waarover zij met haar kind moest spreken. „Maar Dollie, gij hebt mij in 't geheel nog niet gezegd, dat ge verwonderd waart mij hier te zien; ik heb al die uren gereisd, alleen om mijn dochtertje te zien en haar mee naar huis te nemen." „Wat lief van u, moeder! maar ik zou anders ook best thuis zijn gekomen, als gij tingen voor voorbereidend onderwijs, dan moet niet de Overheid1 daarvoor zorgen, maar dan rust de zorg daarvoor op do ouders. En blijkt het noodig, dat dei Overheid de helpende hand biedt) dan alleen zóó, dat alle richtingen op voet van gelijk heid worden behandeld. Dan kunnen zoowel de voorstanders van de z.g. neutrale als van bijzondere bewaarscholen er voor zorgen, dat er geen ouders zijn, die zooals „Volksonder wijs" vreest', om financieel© redenen de school die hun eigenlijk lief is, den rug foekeeren. Er zijn nog altijd gemeenten, waar de meening heerseht dat de z.g. openbare bewaarscholen uit de publieke kassen moe ten worden bekostigd en dat de bijzondere bewaarscholen door particulieren moeten worden betaald1. Een geheel averechtsche Opvatting. De gemeente heeft geen bewaarscholen te onderhouden. Maar als ze het doet, dan behooren ook de bijzondere inrichtingen, geheel op voet van gelijkheid te "worden bekostigd. Generaal Herzog aan het woord. Generaal Herziog, de leider der nationa listen en eerste minister van Zuid-Afriba, is gisteren te Londen aangekomen om de( rijksoonferemtie bij te wonen. Hij legde tegenover vertegenwoordigers van de pers een belangwekkende verkla ring af. Hij wenschte aan het Engelsche volk te verziekeren, dat de unie van Zuid- Afrika op de rijks-conferentie geen ande ren wensch had, dan een nuttige geasso cieerde te zijn ter bevordering van de belangen der Engelsche gemeenschap van naties. Wij' willen ons aan de taak der conferentie wijden in een geest vaiï samenwerking, om met vereende krachten te trachten de gemeenschappelijke belan gen van ons allen te bevorderen. Een der voornaamste, zioo niet de voor naamste taak, waarvoor de conferentie gesteld zal zijn, zal hierin bestaan, om de samenwerking tusschen de staten, die lid van het Engelsche rijk zijn, ,op een vas- teren en meer bevredigenden grondslag te brengen. Indien een succes in dit opzicht het resultaat van ons werk is, zullen vraag stukken van fundamenteelen aard betref fende de betrekkingen van het rijk, zoowel op' het gebied van de binnen- als van de buitenlandsche politiek, ter hand worden genomen, en beslist worden. Gelukkig js er niets revolutionairs bij al deze vraagstukken, niets dat niet in volle overeenstemming met den reeds ge- legden grondslag is. Met goeden wil, moed en vertrouwen, moeten wij veel kunnen' tot stand brengen, dat de duurzaamheid en harmonie in al onze betrekkingen in do toekomst zal verzekeren. De typhus-epidemie te Hannover. Professor Jürgens van het Urbanus-zie- kehhuis te Eerlijn, die reeds meerdere weken iu verband met de typhus-epidemie te Hannover werkzaam is, heeft op grond van zijn onderzoek naar de oorzaak der epidemie verklaard, dat deze niet gelegen kan zijn in verontreiniging der Ricklinger waterwerkeA, zooals bijna algemeen werd aangenomen. Hij meent dat de epidemie aan andere oorzaken te wijten is en dat tot verbetering van onhygiënische toestanden! in meerdere deelen der stad dient te wor den overgegaan. De burgeroorlog in China. Volgens berichten uit Japansche bron, iemand gezonden hadt, om mij te halen; gij hebt mijn brief toch gekregen, niet waar?" „Ja, zij hebben hem mij opgezon den naar Crome. Waart ge niet verbaasd, dat ik den moed had naar de begrafenis te gaan? Mr en Mrs St. John hebben mij overgehaald. Het deed mij leed te zien, hoe sleöht Mr St. John er uitzag." „Ik denk, dat hij te (hard werkt," ant woordde Dollie, en toen vervolgde zij met vuur; „ik ben blij, dat ge gegaan zijt, moe der; het zou die arme Mrs Reid genoegen gedaan hebben, als zij het had kunnen we ten. Speet het u niet, toen gij lioordet, wat er gebeurd was dat gij de uitnoodiging niet hadt aangenomen, meen ik!" „Ja Dollie, dat zal mij altijd eene oor zaak van groote droefheid blijven," ant woordde de moeder ernstig. „Arme Tante Isabel! hoe weinig kende ik haar en haar verdriet! Mr Lyndhurst en Ghar lotte ver telden mij alles van hare ziekte en van Walter mijne Dollie heeft daarin de taak van een engel vervuld." „Mr Lyndhurst!" riep Dolliei onwillekeu rig uit, maar ditmaal was haar hoofd gebogen en zag haar moeder den blos niet. „Ja, hij was zoo vriendelijk mij vele bijzonderheden mede te deelen; hij schijnt ©en ahrdige jonge man,"- ging Mrs May- zouden Cantonneesche troepen op 2 Octo ber j.l. pp de Jangtz.e op de Japansche stoomschepen ^Fengjoeang Maros" en Joeehjang" hebben geschoten. Een Clii- neesch passagier werd daarbij gewond. Volgens een bericht uit Hankow heb ben de Noordelijke troepen, die Woetsjang belegeren, op schepen gevuurd, die onder de Roode Kruisvlag of onder witte vlag van Hankou waren geltomen, om de vrou wen en kinderen uit .Woetsjang in veilig heid te brengen. Dit geschiedde, ofschoon 'het Noordelijk leger aanvankelijk had toe gestaan, dat de vrouwen en kinderen in: veiligheid zpuden worden gebracht. Er zijn geen slachtoffers. Een telegram uit Changsha aan de Ame- rikaansche legatie te Peking meldt, dat drie Amerikaansche zendelingen door Chi- neesche bandieten to Helwan in de pro vincie Hoenan gevangen zijn genomen. Volgens andere berichten z-ouden twee der gevangenen vrouwen zijn. De arbeidsweek van vijf dagen. In de te Detroit gehouden laatste bij eenkomst van het uitvoerend comité der Amerikaansche Federatie van den Arbeid beeft het uitvoerend comité zich uitge sproken over de arbeidsweek van vijf dagen. Besloten werd, dat de arbeids week van vijf dagen de grondslag moet wezen van den vooruitgang der in vak bonden georganiseerde arbeiders. De president van de Federatie van den Arbeid, Green, is met de besturen der bij de Federatie aangesloten vakbonden overeengekomen, dat de arbeidsweek van vijf dagen of van 40 werkuren de grond slag behoort te zijn van den vooruitgang van de aangesloten arbeiders. Voorts werd besloten, dat deze politiek zal worden aanbevolen aan alle aangesloten vakbon den als pen basis voor de nieuwe col lectieve contracten met de patroons. Het finariciëel herstel van Frankrijk. Poincaré beeft aan de presidenten der commissies van financiën uit de beide kamers een langen brief geschreven, waarin hij de tegenwoordige lasten der schatkist en de situaties, die de schat kist heeft doorgemaakt sedert de vorming van het ministerie-Poincaré, aanduidt. iMet tallooze cijfers ter staving toont hij aan, dat de onrustbarende toèstand van de schatkist, dank zij het herlevende vertrouwen des lands en dank zij de pogingen van het bestuur om de belastin gen te doen binnenkomen, snel verbetert. Hij besluit met de verklaring, dat al zijn de verkregen resultaten ook gunstig, zij toch niet definitief zijn. Het stadium van het financieel en monetair herstel des lands is nog slechts begonnen en moet worden voortgezet en voltooid. De re geering behoeft het vertrouwen van land en parlement en de medewerking van de commissies van financiën. Oud-ministers voor de rechtbank. Gisteren begon te Oslo voor het hoogste staatsgerecht, het proces tegen Abraham Borge, ex-premier en zes leden van zijn kabinet, beschuldigd de grondwet te heb ben geschonden door de wijze waarop zij steun verleenden aan de „Norske Handels bank" in 1923 en 1924. Na den oorlog verkeerde het Noorsche bankwezen in een kritieken toestand, en het storting stelde ten slotte een ontwerp voor, waarbij een rechterlijke administra tie werd ingesteld voor de banken die niet in staat waren hun verplichtingen na te komen, zulks met het oog om economi sche gevolgen te voorkomen, die voor den handel en de nijverheid noodlottig konden zijn. De „Norske Handelsbank" riep weldra nard onschuldig voort, „aangenaam en welopgevoed, hiij Staat dutokt mij wat boven het peil van de meeste jongelieden. Ik was zeer met hem ingenomten." „Daar ben ik blij om," antwoordde Dollie verward; „ik bedoel, dat hij dat alles 'is; maar Crome Park hoe vond u dat, moeder?" „O, het Is eten: schoon© oude plaats, Dollie, ©en prachtig, oud huis. Mary is een gelukkig meisje." „Wat meent ge?", riep Dollie uit, ter wijl zij van schrik opsprong!; voor het oqgenblik had zij del geheele geschiedenis vergeten. „Ik bedoel," antwoordde Mrs. Maynard glimlachend, „d!at uw vriendin geen ge ringe erfenis heeft gekregen. Mrs Reis heeft haar Clrome Park vermaakt en het grootste gedeelte van haar eld." „Crome Park aan Mary!" Ondanks de zinspelingen van Charlotte kon zij nau welijks haar ooren gelooven. „Ja, het testament was zeer vreemd omschreven; Het is ternauwernood geldig. Mijn arme Tante was ongetwijfeld een vrouw met zeer sterke vooroordeelen; zij had haar sympathieën en 'antipathieën. Dan is er verder een ruim jaargeld voor Charlotte, .hetzelfde dat zij haar gedurende haar dergelijke hulp in en de regeering kende haar deposito's toe ten bedrage van 25 millioen kronen. Het jaar nadien werd weder een' waar borg verleend van 15 millioen, doch dit alles kon de bank niet redden, want in October 1924 werd de bank onder rechter lijk beheer geplaatst. Thans is de bank in likwidatie. Maar toen bleek het, dat de regeering Borge de waarborg van 25 mil lioen had toegestaan zonder uitleg te verstrekken, en vandaar dagteekent de beschuldiging tegen Borge en zijne mede- ministers do grondwet te hebben over treden. M. Borg is 75 jaar oud en een der voornaamste politieke mannen van zijn land. Ook verscheidene zijner medebe- tichten hebben een aanzienlijke rol ge speeld in het politieke leven hunner natie. Korte berichten. Men vreest ernstige gevolgen van den was pp de Mississippirivier en de Illinoisrivier. Lieden die op laaggelegen plaatsen aan de rivier wonen, nemen de wijk. Zervas en Dertis, de officieren van de Republikeinsche garde te Athene, die de leiders waren van de jongste re bellie dier garde, zijn door den krijgsraad tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Een ander officier der garde, Papa- dopoelos, is tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Cotzoféni (Roemenië) heeft een sneltrein een anderen trein aangereden. Er zijn 5 dooden en 12 gewonden. De Belgische Kamer zal op Dins dag 19 October weer in vergadering bij eenkomen. Het is de bedoeling der re geering haar weer voor eenigen tijd met vacantie te zenden. Men is volop bezig met het leggen van de telefoonkabel, die Engeland met Duitschland over België via Ostende zal verbinden. Te Berlijn ging gisteren het gerucht, dat in Spanje de revolutie was uitgebro ken. De koning zou zijn vermoord, Pri mo de Rivera gevlucht. Het officieele Spaansche agentschap Fabra spreekt het gerucht tegen. In de haven van Tilbury zijn gisteren 2000 dokwerkers een protest-staking be gonnen. Op voorwaarde, dat de Londen- sche havenautoriteiten de grieven met het personeel bespreken, zal de arbeid heden misschien worden hervat. In verhand met de onthulling op 10 dezer van het gedenkteeken in het Delville-bosch bij Amiens voor de Zuid- Afrikaansehe troepen die in den wereld oorlog gesneuveld zijn, heeft Herzog be paald, dat mevrouw Botha, de weduwe van den beroemden generaal, de eigen lijke onthullingsplechtigheid zal verrich ten, nadat Herzog een toespraak heeft gehouden om het gedenkteeken namens het Zuid-Afrikaansche volk te aanvaarden. Gisteren hebben weer ongeveer 9000 Engelsche mijnwerkers het werk hervat, waarvan 7000 in de districten van Not tingham en Derby, in welke districten de executieve oommissies geadviseerd hebben de voorstellen der regeering te aanvaarden. Officieel wordt meegedeeld, dat het totale aantal werkende mijnwer kers gisteren 171.419 bedroeg.. Dei wegenbelasting. In „Wieg en Verkeer", 14-daaigschi or gaan gewijd aan den bouw en het ge leven beloofd had; en nog een groote som, die iedere maiand aan haar zoon uitbetaald moest worden, maar die ver. valt nu aan Mary. „Aan Mr Sf. John heeft zij slechts 'honderd pond 'sjaars vermaakt, en een gelijke som aan de bloedverwanten van haar echtgenoot, Grey en Cuthbert Lynd hurst, en even zooveel aan u; voor mij is zij milder geweest, want er is voor mij drie honderd pond pier jaar vastgesteld, zoolang ik leef; gij moet denken ik was haar «enigst nichtje^ Dollie." „Ja, moeder; maar hoe vriendelijkzij wist, dat gij arm waart en allerlei gemak ken moest ontberen, waaraan gij gewoon waart. Wel moeder, vierhonderd pond sa men, en uw pensioen! n)u zijn! wij be- palald rijk! Nu kunnen wij dat vervelende Abercrombi© Road verlaten; wij kunnen reizen, ien allerlei prettige dingen doen"; en Dollie klapte in de handen, alsof de rijkdommen van Croesus haar gewor den waren; het kwam niet in haar op om Mary te benijden. „Het heeft mij van een zwaren! last bevrijd; malar, Dollie, als ik sterf zult gij weer arm zijn; het pensioen en het jaargeld zullen beide ophouden." „Alsof bef mij ieits kon schelen, wat er Een zoogenaamd hopeloos geval door mij Probeer mijn Behandeling Gratis* Weinig lijders kunnen erger zijn dan Mevrouw S. M. DUL- LEMOND, Fronemanstraat 12. den Haag. vóór mijn be handeling was. Achttien jaar leed zij aan Ischias en Zcnuw- Rheumatick, de laatste jaren zoo ernstig, dat het rechterbeen geheel machteloos was, en alle hoop was opgegeven zich weder normaal te kunnen bewegen. Alle mogelijke behandelingen ondergaan, doch niets mocht baten. Alles vrceselijk pijnlijk, des nachts geen rast. lichaam totaal verslapt. En nu? Lees hetgeen zij schrijft: „Na beëindiging der behandeling kom ik met de grootste vreugde melden, dat de uitslag verrassend is. Na alle moge lijke middelen gedurende mijn lang lijden te hebben aangewend, en waar niets mij mocht baten of maar verlichting moebt schenken, heeft uw behandeling mij volkomen genezen en alle pijnen verdreven. Ik kan mijn huiswerk weder doen zonder de minste pijn te gevoelen. Mijn been, dat ik in geen achttien jaar had kunnen gebruiken, is weder geheel in orde. Ik ben geheel verjongd en dank u voor mijn genezing waarop Ik niet meer had durven hopen. Mijn gratis aanbod» Laat ieder lijder, die dit leest om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaardige behandeling schrijven. Het geval van. Mevr. DULLEMOND bewijst, dat er geen te ernstig is ont door deze behandeling genezen te worden. De Heer Arthur Richards, in wiens privé laboratorium zij gevonden werd zegtr Ik zal niet ruisten alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek. Ischias. Jicht. Knobbeljicht of eenigc andere Urinezuurziektc de gelegendhrid gegeven heb mijne Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven". Hoe dit aanbod aan te nemen. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig Uw naant en adres met de woorden: „Gratis Voorraad", per 10 ct». briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling, tezamen met verklarende Brochure en de beschrijviag van meerdere wonderlijke genezingen, U per keerende post franco zal bereiken. Adresseer» IVBr. Arthur Richards» Room 3 50» Gray's inn Road» London. W.C.I. Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 10 cent; Brieven 15cenC* bruik van den weg, bespreek! de h'eer Wal rave Boisseivain, lid der Tweede Ka mer, hief ontwerp-w eg enb el asfi n g. Het vol gend© is aan Let artikel ontleend: D© regeering stelt nu voor om een be lasting t© heffen: voor automobielen van f6 per 100 k.g., doch tenminste f48; voor motorrijwielen van f 10 tot f 30; vooir vrachtwagens van flO peir 100 k.g. met ©en minimum1 van f80; een en ander boven da reeds bestaande belasting. Deze belasting drukt voor personenauto's reeds bijzonder zwaar en bedraagt per jaar ca. 10 pet. van de verkoopswaard©- Een nieu we belasting als thans voorgesteld zal dan ook vermoedelijk een ernstige belem mering vormen tegen uitbreiding van'het automobielvervoer. Meer en meer is ook' de personenauto een commercieel voertuig geworden. Het aantal fabrikanten, dat bef laad door bun reizigers in auto's laat rijden, neemt da gelijks foei. In grootei lijnen is de auto geen lux© vervoermiddel meer, maak 'een belangrijk© schakel geworden in de eco nomisch© ontwikkeling van ons land. Waar nu reeds de belasting in Nederland zwaarder is dan in ©enig ander Euro- paeisch land, lijkf' het niet juist om inlet een nieuwe heffing te komen: Anders is hef met de autobussen en vrachtwagens. Het is billijk, dat dezen een behoorlijk deel dragen in d© kostten van den nieuwewe- gen-aanleg. 1 Er zijn drie kardinale! punten, waarom trent h©t wetsontwerp te kort schiet: 1©. Wat zullen wij voor ons geld krij gen? Onafscheidelijk van dit wetsontwerp moet da reigeering een vastomlijnd' plan1 geven wat zij met de gelden zal doen. 2e. Hef ministerie van waterstaat zal zoodanig, moeten worden gereorganiseerd, dat een afzonderlijke dienst voor de rijks wegen worde ingestelde Het rijkswegennet mag niet langer als ©en ondergeschikt deel van den waterstaat worden behandeld'. 3 e. D© termijn, dien de regeering stelt dan mef mij gebeurt 1" 'antwoordde Dollie verwijtend, terwijl zij d© armen om hlaiar moeder sloeg. „Als ik dan arm ben, zal ik werken, maar ik denk wel, dat men van honderd pond zal kunnen leven. „Ja, ja, en er kunnen vóór dien 'tijd honderd dingen gebeuren", merkte Mrs jMaynard op, want zij voelde, dat de tijd spoedig zou aanbreken, dat zij van haar kind zou moefen scheiden. „Maar, lieve Dollie, er staat iets iiï het testa ment, dat ik nief begrijp', en dlat Mr Lyridhuist zeer ernstig deed kijken' Grom© Park is ban Miss Sf. John ver maakt, maar op één vreelm'de voorwaar de, dat zij niet met Gnthbert Lyndhurst zal trouwen." „Moeder!" klonk hef verontwaardigd van Dollie's lippen; en toen kwam er een (angstig© uitdrukking op baar gelaat. „Kunt gij dat verklaren, lieve? bestaat ©r iets tusschen haar en dezert jongeta man? Wat kan mijn Tante daarmee be doelen? Zij heeft klaarblijkelijk een af koer van hem, en toch heeft zij heon evenveel vermaakt als zijn broeder; welke beweegredenen kan zij gehad hebben om •zoo vreemd te bandelen?"' (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1