[ORGEL'S sAZUN VAN traat Goes MsKWMTX Rinnenlanti F0RMAMINT No 3 Maandag 4 October 1926 41e Jaargang KWAÏÏAW 104. EERSTE BLAD. REEPEN" Bsitealari. 11 ft Prmele. Kerknieuws. in Gummi- en assen. jr lage prijzen S. J. DEKKER, Goes. te aansluiting©». Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Slechts een merk kan "t beste zyn ;n haar- digheid, >t haar- nalaten, ïedisclie r korten jna elks en iiEiiiy euvelen st alia efs had- al dank- eld, hoe Weidner én, stel and ge- anvraag ieding uw" mding i, zjjn n de der is 17 ?ts. te bekendste fabrieken unnen wij tegen .uurkoop leveren. gratis prijscourant met gen. f 12.ook voor jongens f 12.50, f 15, Iers 20.—, f 26.— tot f 45.- .-f 12.50 f 13.50 (prima) Aanbevelend. 54 )3 39 47 52 40 L9 30 12.59 2.31 3.51 3.51 2.07 3.35 4.55 4.55 2.36 4.02 5.33 5.33 2.44 4.09 5.41 5.41 1.38 4.07 1.18 4.17 2.46 5.25 5.25 3.30 4.38 6.17 6.17 4.— 5.36 7.17 7.27 5.45 7.28 7.41 4.16 5.55 7.38 7.54 603 7.46 8.05 6.14 7 58 8.20 6.21 8.05 8.28 6.30 8.14 8.40 4.43 6.37 8.21 8.47 6.44 8.28 8.56 4.54 6.54 8.37 9.08 7.01 8.45 9.17 7.08 8.52 9.26 7.16 9.01 9.36 5.15 7.24 9.09 9.47 5.23 7.32 9.17 9.56 2 3 2 7.42 8.39 9.07 8.02 7.42: 9.04 9.4» 10.20 10 36 j 10.54 11.05 11.1^' 1 11.37 11.45 ags. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 t» De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—1 Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Poüitieke actie. Uit een verslag in „Het Volk" blijkt, dat de'socialisten in Zeeland hunne actie voor de komende verkiezingen reeds heb ben aangevangen. In eene Zondag natuurlijk Z on- dag! gehouden vergadering van het bestuur van het partijgewest, werd reeds een voorloopige lijst opgemaakt van de candidaten voor de Statenverkiezing, ter wijl tevens de winterpropaganda, inzon derheid ten platten lande werd besproken en voorbereid. Uit wat omtrent deze vergadering werd medegedeeld, kan worden afgeleid, dat in den komenden winter geen middel ■onbeproefd zal worden gelaten om de socialistische beginselen te propageeren on den invloed van de S.D.A.P. in Zee land te versterken. Een gewaarschuwd man, zegt het spreekwoord, geldt voor twee. Welnu, wij hebben hier een ernstige waarschuwing, die we niet in den wind mogen slaan en die niet zonder meer voor kennisgeving mag worden aange nomen. De mobilisatie van de roode troepen moet worden gevolgd of beter nog voorafgegaan door de mobilisatie van bet antirevolutionaire leger. Onverwijld moet door heel de pro vincie de hand aan den ploeg worden geslagen om waar mogelijk de organisatie te versterken en de propaganda, vooral ook ten platten lande, grondig te regelen. Overal moeten de wachtposten worden betrokken. Niemand kan zeggen hoe het volgend jaar de uitslag van de verkiezingen zal .zijn. Maai' laat nooit gezegd kunnen worden, dat-wij werden geslagen omdat verzuimd werd tijdig de noodige maatregelen te nemen. De rekening thuis. Het wegwerken van' het Kabinet Co lijn is voor de Nederlandsche belasting betalers een dure geschiedenis geweest. Zooals bekend hadden de door Minister Colijn ingediende belastingontwerpen ten doel -de afschaffing van bestaande belastingen ten' bedrage van pl.m. 50 millioen gulden per jaar en de invoe ring van nieuwe heffingen waarvan de opbrengst op ruim 30 millioen gulden geraamd zou kunnen worden. Een gedeelte hiervan zon echter, waar bet hier gold de belasting van weelde- verteringen voor rekening komen van bui- tenlandsche toeristen. Doorvoering van de plannen Colijn zou dus voor de belastingbetalers beteekend hebben een bezuiniging van minstens 20 millioen gulden. Nogal geen kleinigheid. Het Kabinet-Colijn moest echter ver dwijnen, met het gevolg, dat de behande ling van de ingediende belastingontwer pen niet geringe vertraging ondervond'. Juist voor de verkiezingen waren de ontwerpen voor openbare behandeling rijp, maar Minister de Geer inplaats van de behandeling door te zetten, begon, met allerlei wijzigingen aan te brengen. Dat kostte tijd. Hoeveel, valt nog niet precies te zeg gen, maar vast staat nn reeds, dat in elk geval een jaar verspeeld werd. Wat dus beteekent, dat de belasting betalers in elk geval .over een jaar een 20 millioen gulden meer aan belasting] .zullen hebben op te brengen, dan wan neer geen Kabinetscrisis was uitgelokt. De politieke heeren in Den Haag:, heb ben bet Kabinet naar huis gestuurd. Maar de belastingbetalende burgerij .krijgt de rekening thuis. En geen kleine rekening ook. Een zedelijke iband. Ds Talma heeft in een tijd toen het met de rechtspositie der arbeiders over 't algemeen nog treurig gesteld was, met kracht geijverd voor de vrijheid van den arbeidenden stand. Hij predikte niet den klassenstrijd, maar hij streed voor het recht. Zijn ideaal was den arbeidenden stand te verzekeren het recht' en de mogelijk heid om eigen goddelijke roeping ten volle te vervullen. En op dit gebied is, dank zij de so ciale wetgeving en de ontwikkeling van de Christelijke vakbeweging ook veel be- reikt. Daarnaast echter, loochende Talma iet het bestaan van een z e d e 1 ij k e n n d tusschen patroon en arbeider. rat. hij daaromtrent in „Patrimonium" opmerkte, verdient ook in onzen tijd nog wel ernstige overweging. „Waarop, zoo schreef hij, rust de ze delijke betrekking van den arbeider tot den werkgever? Daarop, dat deze hem de gelegenheid verschaft om de van God hem geschonken gaven en krachten zoo te gebruiken, dat hij eten mag van den arbeid zijner handen. „Waarop rustig de zedelijke betrek king van den werkgever tot den arbei der? Dat hij den goeden arbeider nooit in loon kan betalen, wat hij van hem ontvangt;dat de toewijding, waarmede deze zijn werk doet en die aan zijn werk mede waarde geeft, onbetaalbaar, immers in geld niet te waardeeren is." Arbeider en werkgever hebben on derling een zedelijke betrekking, om dat de arbeider niet is een levende ma- chine en de werkgever niet is een bank biljet of een obligatie, maar omdat beide menschen zijn, die hunne roeping in ge meenschappelijk samenwerken hebben te vervullen." Dat is een mooie, echt Bijbelsche ge dachte. Maar een gedachte, die, hoezeer ook in theorie toegestemd, in de practijk nog zoo weinig wordt beleefd. Van die zedelijke betrekking zien we in de practijk van het leven zoo weinig. Zoowel patroons als arbeiders schie ten hier tekort. En toch is het noodig hieraan volle aandacht te schenken. 1 Die sociale wetgeving zal altijd on volmaakt blijven en ook door middel van de vakorganisaties zal niet alles wor den bereikt. Tusschen wat sociaal wenschelijk en economisch mogelijk is, zal wel altijd een groote afstand blijven bestaan. 'Maar juist dan is bet van zooveel beteekenis indien aan beide zijden het bestaan van een zedelijken band' wordt erkend niet alleen, maar met het bestaan van die betrekking ook in de practijk van het leven wordt gerekend. De stabilisatie van den Belgischen franct D'e oorrespionident van de N. R. Crt. te Brass-el meldt, dat allerlei geruchte®; in financiëele en politieke kringen der hoofdstad omtrent de stabilisatie van den Belgischen franc de ronde doen. Verzekerd wiordt, dat de regeering thans over een aanzienlijke reserve in buitenlandsche de viezen beschikt en nu zeer spoedig een poging tot stabilisatie zal doen; deze zou plaats hebben tegen den koers van 170 a 180 francs voor een pond sterling. Sommige bladen melden, dat de Bel gische rageering van plan is haar poging tot stabilisatie vergezeld te doen gaan van een wijziging in de benaming van het Belgische betaalmiddel,dat voortaan ducaat, kroon of belgor zou heeten. Deze wijziging zou ten doel hebben, om de aandacht te vestigen op de zelfstandigheid van de valuta, .die geheel los zal staan van den Franschen franc. Vaö officieuse zijde wiprdt echter medegedeeld, dat al is een dergelijke hervorming niet uitge sloten, de regeering er evenwel nog niet ernstig over nagedacht heeft. De staking in ide Hamburgscbe haven. In de 'Hamburgschei haven lag het werk Vrijdag volkomen stil, nadat door de havenarbeiders zonder medewerking van de vakvereenigingen tot staking beslo ten was. De bladen vaö Zaterdagmorgen publi- ceeiren advertenties van de havenbedrijfs- vereienigingen, waarin er op woidf ge wezen, dat na de binidendverklaring der soheidsrechteilijke uitspraak door het 'mi- -nisterie van Arbeid het werk door wei gering nieit mag worden onderbroken. De betrokken organisaties, "de Duitsche ver- keersbond en de centrale bond van ma chinistten ein stokers, maken van hun kant in de bladen bekend, dat door de bin- dpndverklaring de loonatetia voor de or ganisaties en daarmee ook voor de leden dezer beide organisaties beëindigd is. Steun van welken aard ook kan niet wor den uitbetaald'. 's Morgens lag heit' werk in da haven zoo goed als volkomen stil, slechts in enkele bedrijven, waar vaste arbeiders werken, werd niet gestaakt. Of de staking zich zal uitbreiden, staat nog niet vast. Het particuliere kapitaal. Volgens de Dni verluidt in" Moskou- sclie zaketnkringen, dat Kwiring op een vergadering van de staats-plannen-commis- sie verklaard heeft, dat het eenige middel tot afdoende bestrijding van bet gebrek aan nijverbeidsproducten in het'land ge legen is in een nauwere samenwerking met bet kapitaal. De centrale leiding der communistische partij zal dit vraagstuk dan ook eerlang in studie nemen, ter ver mijding van ongewenschten druk, die de bevolking met betrekking tot deze aange legenheid op partij en regeering zou kun nen uitoefenen. Het weer in September. Volgens het voorloopig overzicht van bet Kon. Ned. ..Meteor. Instituut te De Bilt van het weer in September, was gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochtendtemperatuur 1 Jxrt 1.5 gr. C. te hoog.'In de eerste en tweede decade warén de afwijkingen resp. 2.4 en 2.2 gr. C. boven het normale, in de derde decade 0.8 er beneden. De hoogste gemiddelde temperatuur over het geheele etmaal was te De Bilt 22.2 op den .eersten, de laagste 3.2 op den 27sten. Jte gemiddelde maxi mum-temperatuur was 1, de gemiddelde minimumtemperatuur 2.5 boven normaal. Het hoogste maximum te De Bilt was 30.0 op den eersten, het laagste minimum 4.5 op den 30sten. De regenval was zeer uitöenloopend, in het Noorden van het land tot van 20 tot 30 procent boven het gemiddeld© in Noord-Brabant en Limburg30 tot 60 pet. beneden het gemiddelde. Te De Bilt werden "125 uren zonneschijn geregi streerd tegen 145 normaal. De Najaars-Aanvrage van het Leger des Heils. Van 9 tot 23 October aanstaande houdt het Leger des Heils (stichter William Booth) zijn groote Najaars-aanvrage. De opbrengst dezer Aanvrage komt uitslui tend den arbeid in Nederland ten goede. In, hoofdzaak wordt het beroep op het publiek in dez.e gedaan door middel van gedrukte circulaires. De collectanten zijn voorzien van volmachten, geteekend door William H. Howard, Kopimandant voor Nederland. Het Leger heeft den steun, waarom het vraagt, dringend noodig, daar het ook in niet geringe mate den terugslag van de huidige «moeilijke malaise-tijden ondervindt. .Het bestuur van het Leger verzoekt den begunstigers, den collectan ten vooral naar hun volmacht te vragen. Het scholvraagstuk. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar van 27 tot 29 Maart te Amsterdam een bijeenkomst plaats heeft gehad van deskundigen, afgevaardigd door verschil lende landen, welke belang hebben bij de visscherij in de Noordzee. De bijeenkomst had ten doel maatregelen te beramen, die in het belang van den scholstand in die zee genomen konden worden. Het resultaat was, dat men zich veree- nigde met een advies van den Interna tionalen Raad van bet onderzoek van de zee, om aan de betrokken regeeringen aan té bevelen, bij onderlinge overeenkomst voor een drietal jaren een smalle strook van de Noordzee langs de kusten van Ne derland, Duitschland en Denemarken te sluiten voor de treilvisscherij met stoom schepen en motorvaartuigen met een ver mogen van meer dan 50 PK. Ten einde tót zulk een overeenkomst te geraken, zou zoo spoedig mogelijk te Londen een nieu we internationale conferentie plaats vin den. Naar de „N. R. Crt." verneemt beeft echter, in de vergadering van den inter nationalen raad voor bet onderzoek der zee, welke in bet begin van September 1.1. te Kopenhagen is gehouden, de afgevaar digde van Groot-Brittannië medegedeeld, dat dit land wegens de sterke tegenkan ting, welke bet sluitingsplan bij het Brit- scbe visscberijbedrijf beeft ontmoet, ervan afziet, die conferentie te houden. Er zul len dus voorloopig internationaal geen maatregelen tegen de overbevissching van de Noordzee genomen worden. Gevaren van den overtocht bij den Moerdijk. De beer Bensman te Hilversum signa leert in de Auto een gevaar, dat zich tel kens voordoet bij den overtocht bij den Moerdijk, een gevaar, dat ons ernstig ge noeg voorkomt om er in breeden kring te gen te waarschuwen. Hij schrijft: Gisteren, 19 September, begaf ik mij per auto van Nijmegen naar Arnhem. Snik heet was bet en voor den afvaart-steiger van de gemeentelijke veerpont stond een lange file auto's, waarbij ik mij als no. 11 aansloot. Spoedig volgde nog een zelfde aantal, dat de file tot een bijna onaf zien- baren staart maakte. De aankomende veer boot werd ontruimd en de file, waarin ik mij bevond, zette zich langzaan), in bewe ging. Twaalf groote wagens werden op het bootje saamgeperst; in iederen wagen bevonden zich eenige passagiers, plus, laat ons zeggen 40 L. benzine. Derhalve minstens 50 a 60 personen en circa 500 L. benzine. Toen volgde een stroom van men schen, waarvan de meesten met fietsen aan de band en daaronder een zeer groot aantal mannen met brandende sigaren en sigaretten gewapend. Ten slotte was elke vierkante centimeter van de boot in be slag genomen en aangezien deze bleef lig gen, ten einde een „sleep" voorbij te laten, stak menigeen nog eens een sigaartje of sigaretje op en wierp den brandenden lu cifer op den grond te midden der wagens, 500 L. benzine, 100 L. olie en circa 150 menschen. Een man op den steiger, met een pet, waarop in gulden leters „G. V." stond, keek dit alles rustig aan en op mijn vraag: „Mogen die motoren maar zoo blij ven doordraaien, mag men bij deze boe veelheid benzine maar zoo rooien en luci fers wegwerpen, is dat niet beestachtig roekeloos, gezien de lekkende carburators, oliedruppels, enz.?" antwoordde hij mij kalm: „Mijnheer heeft wel gelijk, als er iets gebeurt, is de ramp niet te overzien. Er komt niemand levend af! maar ik heb geen instructies!! Ik heb wel een water slang, maar ik zou er niet eens kunnen bijkomen". Wat bier gebeurde, geschiedt dagelijks, maar vooral op drukke Zonda gen met mooi weer op verschillende over- zetveeren. Gaat u maar eens aan den Moerdijk kijken, vooral als 'tbard waait en de vonken van pijpen en van sigaretten door bet luchtruim vliegen. Men dempt den put als Rilland-Bath. Vrijdagavond werd de Bazar geopend, die gehouden zou worden ten bate van bet meubilair voor de nieuwe Ned. Herv. Kerk. Bij de opening richtte ds J. S. Hartjes, voorzitter van het Bazar- comité, bet woord tot de vele aanwezigen. Hij besprak de verschillende werkzaam heden die waren gedaan voor bet samen stellen van dezen grooten bazar. Hij dank te allen. Ook van buiten de gemeente was veel voor den bazar gedaan. Inzonderheid werd dank gebracht aan bet gemeente bestuur voor de welwillende medewerking, den Raad voor de beschikbaarstelling van de O. L. school. Een ontvangen schrijven van den burgemeester werd voorgelezen, waarin deze mededeelde, dat bij wegens ziekte verhinderd was om de opening bij te wonen. Hij wensebte bet Comité veel succes. Wetb. Blok was eveneens door ziekte verhinderd, zoodat weth. Deurloo met den gemeentesecretaris bet dage- lijksch bestuur vertegenwoordigde. Aan mevr. van Gorsel-Friederichs, eere-voor- zitster, en dr W. M. Moree, eere-voorzit- ter, werd dank gebracht voor het aan vaarden van deze functies, alsook aan no taris van Dijke, die zich met den verkoop heeft willen belasten. De beer F. M. Boot, president-kerkvoogd, memoreerde de op richting van de bouwcommissie voor een nieuwe N. H. kerk, ingevolge besluit van kerkvoogden en notabelen. Dit geschiedde reeds eenige jaren geleden. In het begin was de activiteit niet zoo bijzonder groot. Bij de komst van den beer en mevrouw Hartjes werd deze al spoedig grooter. Weldra werden plannen geopperd voor het houden van een bazar. Het resultaat van dit plan is straks te aanschouwen. Deze spreker eindigde eveneens met dank aan allen voor de belangstelling en een aanbeveling van den bazar. Ds Hartjes verzocht daarna mevr. van Gorsel den ba zar te willen openen, door het doorknip pen van de afsluitingen voor de verschil lende lokalen. Inmiddels was bet publiek nog steeds aangegroeid. De Commissie bezichtigde den bazar, waarna in de thee- salon thee werd aangeboden. Daar opende het inmiddels opgestelde strijkje zijn pro gramma met bet Wilhelmus. Het was overal even vol en er beersebte een gezel lige drukte. De bazar was als volgt inge richt: le afd. Etenswaren; 2e afd. Manu facturen en handwerken, galanterieën, kunstvoorwerpen; 3e afd. Verschillende spelen, benevens een wilde dieren tentoon- stelling. Hierover zij nog opgemerkt, dat dit zeer interessant was te zien. Voor on gelukken met dit gevaarlijk beestiaal be hoefde men evenwel niet ongerust te zijn. Het was werkelijk aardig bedacht. 4e afd. Tbeesalon, tabak en sigaren; 5e afd. Bloe men en fruit, aardewerk en porcelein; 6e en 7e afd. Schieten met windbuksen. De Vrijdag eindigde met een zeer druk bezoek. Van Zaterdagmiddag 1 uur werd de ba zar weer opengesteld. Het werd toen nog drukker dan Vrijdag. Er werden overal goede zaken gemaakt. Het strijkorkest was ook weer aanwezig en trok evenals den vo- rigen dag weer veel belangstelling. Maan dag, laatste dag, is bet openingsuur weer de keel-ontsmetlende tabletten. I BIJ Alle APOTHEKEN EN 0B&6ISTEN «.ƒ.1 OU 'LESCIt F0RMAMINT VERNIETIGT DE ZIEKTEKIEMEN IN MONDe-KEa» ■0 BESCHERMT U TEGEN: KEELPUN^RIEP.OIPimEfuraHflZEUH.r. A 4? 1 uur. 's Avonds 8 uur zullen de overblij vende goederen publiek worden verkocht. De bazar is, naar nu reeds kan worden gezegd, een groot succes geworden en zal zeker aan bet voorgestelde doel beant woorden. Zoutelande. De Chr. Zangveresniging „Soli Deo Gloria" alhier, opgericht Febr. 1919 met 49 leden, welk aantal nog is gestegen tot 63, is in hare vergadering] van den lsten October als ontbonden ver klaard, .omdat het ledental in den laat- sten tijd zoodanig achteruit ging, dat zij maar 20 personen meer telde. Het is jammer, dat door gebrex aan deelnaming dergelijke vereenigingen niet kunnen blij ven Voortbestaan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groesbeek J. A. Visscher, em.-pred. te Leeuwarden. Aangenomen naar Maarssen G. Benes te Monster. Bedankt voor Mijdrecht S. C. Groene- veld te Leerdam. Geref. Kerken. Tweetal te Nieuwdorp D. J. Velsink te Arum en K. Winkelman te Maastricht. Beroepen te Zuilen, D. Hogenbirk te Gbarlois. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Franeker, M. Holtrop te Ulrum. Bedankt voor Barendrecbt J. D. Barth te Alpben a. d. Rijn. Geref. Gemeenten. Beroepen te Aagtekerke B. van Neerbos te Terneuzen. Domburg. De beroepen predikant ds J. W. Swaan, van Vollenbove, hoopt 21 Nov. a.s. zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. alhier te doen, na bevestigd te zijn door ds H. J. Rooseboom, van Delft. Ritthem. De beer C. J. Koppejan her dacht op 1 Oct. den dag, waarop hij 25 jaar als koster der Ned. Herv. Kerk werk zaam was. Deze dag ging niet onopge merkt voorbij. Des avonds werd dhr Kop pejan in de consistorie-kamer uitgenoo- digd op een gecombineerde vergadering van Kerkvoogden, notabelen en kerke- raadsleden. Op hartelijke wijze werd de jubilaris toegesproken namens kerkvoog den en notabelen door den president- kerkvoogd dhr W. Cevaal Pz. en namens den kerkeraad door den voorzitter-ouder ling dhr P. J. de Pagter. De sprekers dankten hem voor hetgeen hij als koster en in andere kerkelijke betrekkingen voor de gemeente heeft gedaan en spraken den wensch uit, dat hij en zijn vrouw nog vele jaren de kerk mogen dienen. Als bewijs van waardeering werd hem een couvert met inhoud overhandigd. De ju bilaris dankte voor de gesproken woor den en het ontvangen blijk van waardee- ting. Op zijn verzoek kwamen genoemde colleges naar zijn woning, waar zij onder een gezellig samenzijn werden onthaald, In de Zondagmiddagdienst werd Öe kos ter nog toegesproken door Ds R. ten! *1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1