A BIGGELAAR's 1.' MORIAAN-BAY. Pit de Provincie. isMi %t f Eea prima tabAfc.olie weiraigKost Aldus werd besloten. Na eenige weken moest er een brug wachter benoemd worden. De gemeente-secretaris zocht de sollici tanten uit; da z.i. drie beste moesten dan voor het College van B. en W- verschijnen. Aldus gebeurde. De burgemeester was ziek, en een der liberale wethouders was waarnemend. De eerste sollicitant kwam binnen. Na eenige vragen kwam deze: „Welk onderwijs hebt* u genoten?" „Gewoon lager onderwijs, Edelacht bare." „Op welke school?". „In Botterdam, bij Meiester van Puf- felen." „Wat was dat voor een school?" „Een gewone school, Edelachtbare."- Jawel, maar wat voor soort school?" „Een gewone Lagere School, Edelacht bare." „Och man, dat bedoel ik niet! Wat voor een lagere school was dat?" De brugwacliter-in-spé wist geen "ant woord, en keek verlegen rond. Toen werd 'tden Roomschen Wethou der te machtig, en hij zei: „Och vriend, die meneer mag niet vra gen, welk geloof je hebt, daarom wilt hij weten, of je op een openbare of een bijzondere school geweest ben." „O, bedoelt U dat? O, 'twas een ge wone openbare, school, van de stad." „Gelukkig voor je, dan heb je best kans, benoemd t© worden." Nadat de sollicitant vertrokken was, heeft het in 't Ooilege een beetje ge stormd I Ziedaar een kleine historische herin nering. Zij woide eerbiedig opgedragen aan „Het Handelsblad"! Einde zomertijd. De klok één uur terug. Wij brengen in herinnering, dat dit jaar de zomertijd eindigt in den nacht van 2 op 3 October, dus van nacht om 3 uur. De klok moet daarom voor het naar bed gaan een uur worden teruggezet of een uur stilgezet. i pe heer Buijse geïnterviewd. „Ons Zeeland", het bekende, mooi uitge voerde tijdschrift (uitgever G. W. den Boer, Middelburg), waarop wij reeds meermalen de- aandacht vestigden, bevat een interview met onzen afgetreden hoofdredacteur, den heer J. Buijse, dat wij hier laten volgen: Een kleine rustige werkkamer, waar, zooals dat in. Redactiekamers gebruikelijk is, iedere efeer van intimiteit en alle behaaglijkheid met zorg geweerd is, een bureau-ministre overladen met papieren, courantenknipsels en boeken,1 aan den wand eenige platen uit tijdschriften, een portret van oud-minister Colijn, de beel tenis van den grooten staatsman Kuyper. Ter zijde van de schrijftafel het eenige raam; dat het grauwe (herfstlicht toegang verleent. De regen zwiept met vlagen tegen het glas; het roode schuine dak aan den overkant der estraat glimt nattig, het vormt in den triesten Septembermiddag een bijna vroolijk contrast met de grijze eentonige vormen van de Groote Kerk op den achtergrond. In dit milieu tref ik den 70-jarigen journa list, die over eenige dagen zijn taak aan het Dagblad „De Zeeuw" zal neerleggen. Als met levendige bedrijvigheid voor den bezoeker een plaats is ingeruimd wordt be dachtzaam de lange Gouwenaar gestopt, een lucifer sist aan., met pif-paf geluidjes wordt rook uit de witte pijp gezogen-. Wanneer ving uw betrekking hier aan, mijn heer Buijse, waar werkte U vroeger, hoe kwam U er toe journalist te worden? „In October 1886 werd ik benoemd tot hoofd-Redacteur van „De Zeeuw", die het gestorven „Zuiden" ging vervangen. Dit was mijn eerste betrekking in de journalistiek, ik had al wel bijdragen geleverd in de „Stan daard" en- in de „Wekstem", maar dat was toch meer liefhebberij. Liefde voor het schrij ven had ik al in mijn jeugd, en zij werd ge cultiveerd door den- heer De Waale, directeur van jle „Zierikzeesche Nieuwsbode". Voordat ik me evenwel geheel aan de pers kon wijden kwam ik in de school terecht, ik werd onder- jyjjzer in pen Haag". Hoe kwam de overgang „Mijn vrijen tijd bracht ik grootendeels door op de Tribune in de Tweede Kamer. Ik ge noot van de schitterende debatten in die dagen o.a. van Goeman Borgesius en van De Savomin Lohman, die sterk belijnd tegenover elkaar stonden, doch die zoo treffend, zelfs tijdens de felste debatten, eikaars persoon lijke kwaliteiten in acht namen. Dat was een andere wijze van strijden dan die mo menteel meest gevolgd wordt" Een korte pauze„Ik geraakte in de politiek thuis,' begon er over te schrijven, en werd dan be noemd tot Hoofd-Redacteur van „De Zeeuw". Die toen nog niet „De Zeeuw" van van daag was, merk ik op. „Zeg dat wel", is het antwoord,, „we ver schenen eerst tweemaal per week, in 1887 driemaal, in 1905 werden we dagblad". Hoe lang was U de eenige redacteur? „Ik heb 5 jaren het dagblad alleen gere digeerd De pijp is uitgegaan, als opnieuw blauwe wolkjes opstijgen'met een kleine verhef fing der stem „Dat was toen werken, heel hard werken". Met een tinteling in de oogen„Weet je wat mijn eerste redactie-bureau wasde toonbank van den uitgever". Een lachje „Ik zal je een anecdote vertellen uit die dagen. Na een vergadering was ik in gezel schap van eenige Middelburgsche heeren, die me niet kenden. Het gesprek kwam op de pers, een van de aanwezigen zei: die Buijse van „De Zeeuw" is toch eigenlijk een prul, hoe kan- een oud-onderwijzer ook geschikt zijn om een courant te leiden. Ik vroeg het woord en merkte op: dat kan vyel waar zijn, maar die Buijse, waar het over gaat, heeft anders nogal veel omhanden, hij zit geheel alleen, is Hoofd-Redacteur, Redacteur, cor rector, hij verzorgt de revisie, de correspon dentie, enz. alles. „Behalve de advertenties", vieliemand in, die later bleek de redacteur van- de „Baan breker" te zijn. Ik lieg piet, ging ik voort, want ik ben n.l. Buijse zelf, en hij' kan het toch wel weten. Hadt je die gezichten moe ten zien Hoe was de verhouding met de liberale Zeeuwsche bladen „Goed, we hebben elkaar flink bestreden als het noodig was, maar altijd fair. Met genoegen zal ik altijd aan mijn tegenstanders van de pen terugdenken, aan Brederode, Ade- ma en Brandenburg van de „Goesche Cou rant", aan Kommers en Deibei van De Mid delburgsche". Diende U de politiek behalve in de Courant op nog andere wijze? „Van 1897 tot 1903 was ik lid van den gemeenteraad in Goes; als zoodanig heb ik niet veel gepresteerd, ik had het te druk. Dan hield ik voor de verkiezingen lezingen, debatteerde, richtte ook wel kiesvereenigingen op. In debatteeren ben ik nooit sterk geweest", klinkt het lachend. En nu gaat U rusten? Na een korte stilte langzaam„Ik zal niets meer te doen hebben tenminste; en de politiekdie zeg ik heelemaal vaarwel Het zal U moeilijk vallen- stil te zitten na zoo'n druk leven. „Ik heb door mijn werk nooit genoeg: in den- Bijbel kunnen lezen, de laatste jaren zal ik er tijd voor vindenDe stem trilt. Zeer ontroerd fluistert de grijze collega: „En toch sta ik er niet voor indat ik bij verkiezingen stil op mijn stoel zal blijven zit ten We zwijgen beiden, gastheer en bezoeker spinnen voort aan eigen gedachten(het is heel stil in de kamer Als dit interview verschijnt heeft de jour nalist J. Buijse een levenswerk afgesloten heeft 'hij beëindigd de taakhet Zeeuwsche volk op te voeden- langs de lijnen, die de Hoofd-Redacteur goed wist. Als men dit leest is Zeeland een politiek schrijver van groote gaven armer geworden, een persoonlijkheid, die bewezen heeft, dat politiek, kronkelwegen en- minder kiesche methoden van strijden niet annex behoeven te zijn. Buijse was een strij der van het edele ras, dat in de politiek meer en meer verloren gaat, een mensch met een- warm hart en een vroolijken oogopslag, een van hen met wie het een vreugde is in aanraking te -komen. Tot op den dag van heden heeft hij ge werkt met al de kracht, die in hem was4 vaak onder omstandigheden, die velen te zwaar geworden zou zijn. Op 70-jarigen leeftijd gaat hij trachten de rust te vinden, die hij tot nu toe slechts van hooren zeggen kende. „Trachten", en ik betwijfel of het hem gelukken zal. Mannen als Buijse, voor wie werken leven beteekent, vinden eerst rust als ze werkelijk oud worden. Buijse is dit nog lang niet. Waarschuwing. Bij diverse Ge meentebesturen in Zeeland is een schrij ven ingekomen, afkomstig uit Vlissingen, onderteek end met de Bruine en Co, waar in medewerking verzocht wordt voor emi gratie van landarbeiders met eenig kapi taal naar Canada, voor de provincie Sas katchewan. In dit schrijven wordt voorgesteld, nog dit najaar met emigratie van eenige fa milies aan te vangen, met de bedoeling, in het voorjaar de boerderij ineens ten volle te exploiteer-en. Het komt ons voor, van groot belang te zijn, onze lezers, die plannen hebben tot emigratie, ernstig te waarschuwen al vorens met deze heeren contract te ma ken, eerst inlichtingen in te winnen "bij de Nederlandsche vereeniging „Landver huizing"- Bezuidenhoutscheweg 30, Den Haag. Deze instelling verstrekt geheel be lang- en kosteloos alle inlichtingen en is behulpzaam met emigratie naar fflle Overzeesche landen, en heeft in Canada vertegenwoordigers, gesteund door onze Regeering, die Nederlanders met raad en daad bijstaan. Ook kunnen inlichtingen worden inge wonnen bij de Gemeentelijke Arbeids beurzen en Correspondenten der Arbeids bemiddeling, ter plaatse. i t Dringend moet worden ontraden, toch vooral thans niet naar Canada te gaan, omreden in het a.s. winterseizoen geen farm werk kan worden verricht. Treklustigen dienen in het voorjaar to emigreeren en de a.s. winterperioden ten nutte te maken, tot aanleering van vol doende "kennis van de Engelsche taal. wat voor hen noodzakelijk is, alleen dan hebben zij kans van slagen. Een afscheid. Op 30 Septem ber nam de H.E.G. Heer Thomson, Luite nant-Kolonel, Commandant der Ie Divisie Kon. Marechaussee te 's-Hertogenbosch, afscheid van zijn ondergeschikten, daar hij den dienst met pensioen verlaat, na dat hij circa 42 jaar "het Land als Mili tair heeft gediend. In Zeeland zullen velen dezen humanen (militair zeker kennen, daar hij jaren lang Commandant der Marechaussee iu Zee land is geweest. Toen omstreeks 1900 inbraak en diefstal in Zeeuwsch-Vlaande ren hand over hand tpenam, beeft hij door zijn leiding daar een eind aan ge maakt. Toen omstreeks tien jaar later de onveiligheid in d,e omstreken van Breda, door het optreden der beruchte Heikesmannen, steeds toenam, werd Thomson, toen nog Kapitein, naar Breda verplaatst. De Rijksveldwacht in die streek werd óók onder zijn onmiddellijk toezicht gesteld en verrichtte, met de Marechaus see, een krachtige surveillance. Binnen den tijd van één jaar had 'Overste Thom son het zoover, dat onder zijn centrale leiding weer orde en veiligheid heersch- ten. Slechts een paar feiten. Het zou te ver voeren den geheelen staat van dienst te vermelden. Overste Thomson eischte vela en zware diensten van zijn personeel, doch leefde geheel toet zijn mannen mee. Zijn man schappen deden met lust en opgewekt heid de zwaarste diensten dia hun Overste van hen eischte, omdat zij hoogachting voor hun Chef hadden. Deze Overste gevoelde zich één met zijn mannen en zijn mannen gevoelden zich één met hun Overste! Bij Kon. besluit 'is benoemd 'tot officier in de Orde van Oranje-Nassau N. Wild-eboer, ingenieur hij de Rijksdrie hoeksmeting, te Rijswijck (Z.-H.); is ver leend 'de eer-e -medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons aan: C. Paauwe en C. Jansen, te Krui- ningen, beiden dijkwerker hij het water schap Kruiningen. Middelburg. Zooals ook uit een adver tentie in dit nummer blijkt, heeft de Hout handel van de firma Bouwmeester, Bor- sius en v. -d. Leije alhier aan haar bedrijf een uitbreiding gegeven, die haar achter uit en vooruit tegelijk brengt. Dit eischt nadere toelichting. De firma beschikte vroeger over eigen zaagmolens doch later verdwenen deze, evenals de werf, die velen zich nog' ter zij-de van de hout- loodsen der firma zullen herinneren. Ge durende tal van jaren heeft de firma zich bepaald tot den eigenlijken houthandel, en moest zij voor zagen, schaven of andere bewerking van het hout de wel willend v-erleende hulp van anderen in roepen. Dit gaf echter aanleiding tot op onthoud en daarom heeft de firma in een harer loodsen een drietal electrische machines doen opstellen door de firma Mulders en Blaas, n.m.l. een zaag, een schaaf en een pl-oegmachine. Al "deze machines worden in bewe ging gebracht door een electromotor, voor iedere machine een, terwijl het nieuwste, hier nog niet aanwezige, toe stel, het van Wijk's toestel 'is aange bracht aan ieder der machines, door dit toestel wordt de machine bij overbelas ting stop gezet zonder dat men last heeft van het springen van zekeringen. Wat wij van de nieuwe inrichting zagen, brengt ons de overtuiging, dat het een groote aanwinst voor deze zaak is. Tevens hadden wij gelegenheid even een kijkje te nemen in de loodsen, waar de groote voorraad hout keurig netjes en goed ge sorteerd ligt opgestapeld. Vlissingen. Het heden gesloten had seizoen 1926 zal .als een goed in de annalen van onze badplaats worden ge boekt. H-et aantal logeerende vreemdelin gen was bevredigend en het genomen aantal baden een record, nimmer werd zooals nu de 50.000 overschreden. De verschillende inrichtingen aan het strand maakten goede zaken. Goes. De heer H. R. J. v. d. Veen, candidaat-notaris alhier, is benoemd tot notaris te Terneuzen. 1De heer S. J. Damen, schrijver bij de Posterijen en de Telegrafie te Goes is in gelijke betrekking overgeplaatst naar Den Haag, terwijl alhier is benoemd dhr G. v. Elsacker, thans kantoorhouder te St.-Phi- lipsland. Bevolking gedurende d-e 2e helft der maand September 1926. Ingekomen: Joh. van Willegen en gezin, monteur van Kapelle, Westerstraat 18; L. H. van de Schelde, hotelbediende van Maastricht, Blaaubeenstraat 1; C. A. J. Nuijten en gezin, timmerman, van Alk maar, Nissepad 3, J. van Harn en gezin, schipper, van Kapelle, Voorstad 32; P. Hermes en gezin, ploegbaas S.S. van Krabbendijke, Rimmelandpleim 11; R. Zui- dema, en gezin, hoofdredacteur „De Zeeuw", van Leiden, Rimmelandplein 1; W. P. 't Gilde, dTukker, van Terneuzen, St. Jaoob-straat 52; P. Schipper, geboren Kole, zonder beroep, van Kloetinge, Pic- cardtstraat 5; J. D. Roozemond, pakhuis knecht van Kloetinge, Vogelzangswegeling 6; C. Wiegel, huishoudster, van Middel burg, Vosmaerstraat 8; J. W. H. Keijzer, leerares Vakschool, van 's Gravenhage, Wijngaardstraat 13, Vertrokken: A. Koster, bakkers knecht, naar Wissénkerke, A 45; J. Gle- rum, electricien, naar DinteloordM. W. A. Ross, huisonderwijzeres, naar Woerden, Prins Hendrikkade; A. M. de Witte, kin derjuffrouw, naar Dordrecht, Voorstr. 24; Ga. Berg, W-ed. den Exter van den Brink en gezin zonder beroep naar 's-Graven- hage, Taxisstraat 13; C. de Rijk, geboren van Paassen, zonder beroep, naar Kloe tinge; J. M. Joosse, telefoniste, naar Vlissingen, Paul Krugerstraat 15. 's Gravenpolder. Door de vereeniging tot wijkverpleging Kloetinge, 's-Gravenpolder en 'sH-eer Abtskerk-e is als verpleegster benoemd met ingang van.; 1 Nov. a.s. Zuster Hubelma, thans als zoodanig werk zaam te (Rotterdam, Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr W. Glas kwam de vereeniging van Oud leerlingen van de Tuinbouwcursussen bij een. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter o.m. de zoo uitstekend geslaag de tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen. Met lof was spr. vervuld over de vele medewerking, die in dankbare herinnering voortleeft. De secr. gaf een uitvoerig v-erslag van de gehoudeu ten toonstelling, dat door de talrijke aanwezi gen met aandacht werd gevolgd. Het winterprogram werd vastgesteld, cursussen zullen gev-ormd worden, ver schillende vergaderingen worden belegd en sprekers uitgenoodigd worden om voor lichting te geven en lezingen te houden. Ook zal -een spreker gevraagd worden voor platglas-cultuur en bloementeelt, om dat ook deze in deze streek opgang gaat maken. Souburg. Donderdagavond herdacht de afd-eeling Souburg van den Cbr. Metaal- bewerkersbond op eenigszins feestelijke wijze haar 10-jarig bestaan in Rehoboth Na opening door den voorzitter op de gebruikelijke wijze en gemeenschappe lijk zingen van Psalm 68 vers 10, hield de bondsvoorzitter, de heer F. Eikerbout, een rede over het onder werp: „Na 10 jaren", waarin spreker her innerde aan de oorlogsellende, waarin wij toen verkeerden. Ook op het terrein der vakbeweging zag het er toen treurig uit. Nu is het gelukkig anders, en er is meer saamhoorigheid gekomen, ook onder de Chr. arbeiders. Thans kan de afdeelingi Souburg- bogen op een ledental van "41 wat een flink aantal is. Spreker wekte op om moedig voor waarts te gaan en niet te rusten voor alle 'Christelijke arbeiders tot den Chr. bond zijn toegetreden. De heer Wetselaar, districtsbestuurder, sprak vervolgens .over„Met vernieuw de kracht voorwaarts". Spreker wees op bet feit, -dat dit 10-jarig bestaan samen valt met een actie op „De Schelde". Wij mogen nu constateeren, dat er direct voor deel is behaald, als vrucht van de orga nisaties. Spr. gaf een overzicht van de gehouden conferentie te Amsterdam, en de resultaten daar bereikt. Spreker drong er op aan de organisatie trouw te blijven, er aan gedachtig dat wij dan sterk zullen staan om in den strijd der vakbeweging het Christelijk recht te doen schitteren op alle terrein van het leven. Het is plicht dat elke Christen- arbeider den strijid medevoert tot ver betering der arbeidsvoorwaarden. De avond werd verder afgewisseld door zang en voordrachten, terwijl het mu ziekgezelschap „Vlijt en Volharding" zijn medewerking verleende. (VI. Crt.) Eerste steenlegging R.-K. Ziekenhuis te Goes. (Slot.) Wij verzuimden nog te melden, dat de oud-voorzitter der vereeniging, dhr Bitter te Vlissingen, door droeve familie-omstan digheden was verhinderd tegenwoordig te zijn. Ook zij nog gemeld, dat ter eere van de plechtigheid het werk op het terrein met vlaggen en bloemen was versierd. Be halve de genoodigden op het terrein waren vanaf den weg vele belangstellenden getui ge van de eerste steenlegging door den ZeerEerw. heer Pastoor L. Dolle te Goes. Vóór deze den steen legde (ter rechter zijde van den hoofdingang) metselde hij de in looden koker gesloten oorkonde in. Na de plechtigheid verricht te hebben richtte Zijn ZeerEerw. het woord tot de aanwezigen. Spr. wilde uiting geven aan zijn gevoelens van echte, waarachtige vreugde over het werk, dat thans aan het begin van zijn voltooiing staat. In de eer ste plaats brengt spr. dank aan God. De geschiedenis der R.-K. Ziekenverpleging te Goes is een langdurige en moeilijke. De mensch heeft gewikt, maar God beschikt. Spr. noemt hen, die eenmaal het initiatief namen. De Bevelanden waren lang versto ken van ziekenhuisverpleging. De zieken van hier moesten vervoerd worden naar Walcheren of Noord-Brabant. Daarom huldigt spr. de vier mannen, van wie dhr Jos. Witkam hier aanwezig is, van wie het initiatief uitging en biedt hun zijn gelukwensch aan. Spr. prijst verder den arbeid van het tegenwoordige Bestuur en den medischen adviseur, die, ondanks teleurstelling en te genwerking, hun geheele persoon aan de zen arbeid gaven. Ook wil spr. hier noemen Moeder Luzia, algemeen Overste der eerw. Zusters. Bij het nemen van het initiatief tot R.-K. zie kenverpleging zond zij zes zusters. Maar de belofte, dat na 2 of 3 jaar een zieken huis zou komen, werd niet vervuld. Toen het te lang duurde, sprak zij als een man. Er moest wat gebeuren. Het gebouw in de Lombardstraat werd betrokken. Maar dat was niet voldoende. Ten laatste kwam zij met het dreigement, dat in Maart 1926 de zusters zouden vertrekken. En toen wer- den er vaste stekken gestoken. Spr. biedt ook haar zijn hartelijken gelukwensch aan. Eveneens aan het voormalig Bestuur der Maria-stichting. Deze plek gronds is de vrucht van haar toewijding. Ook dankt spr. de donateurs voor hun steun. Moge deze dag voor hen een aan sporing tot verderen steun zijn. Met de bede, dat God den bouw moge zegenen en niemand daarbij eenig letsel moge beko men, eindigde spr. Op verzoek van den voorzitter begaven de aanwezigen zich nu naar café Tol, waar de zaal voor deze gelegenheid was afgehuurd. Hier werden ververschingen aangeboden en de verdere toespraken ge houden. De secretaris der vereeniging, dhr Jos. Witkam, voerde het eerst het woord. Aan zijn rede ontleenen wij: Voor velen Uwer zal het nog in herin nering zijn, dat voor het eerst in Goes non netjes verschenen ter verpleging der lij dende menschheid. Het bestuur der ver eeniging had gemeend te moeten beginnen met de wijkverpleging, om in de toekomst een gast- of ziekenhuis op te richten. Deze wijkverpleging werd door den voortreffe- lijken voorzitter, den heer Bitter, geleid en. bleek alras, dat vier zusters onvoldoende waren en moest spoedig assistentie aange vraagd worden. De algemeene Overste, moeder Luzia, is de vereeniging steeds ter wille geweest en zorgde er voor, dat op 2 Mei het aantal met twee werd uitgebreid, zoodat toen meerder werk verricht kon worden. Waar behoefte was aan huisver- pleging, stonden de zusters ook daar ge reed. Zooals gezegd was de bedoeling een zie kenhuis te stichten, doch de groote bouw kosten en misschien ook de voorzichtig heid van het bestuur waren oorzaak, dat daartoe niet werd overgegaan. Na een mis lukte poging om een neutraal ziekenhuis te bouwen, werd door eenige heeren. ge tracht een ziekenhuis te stichten, gegrond op de destijds in te dienen ziektewet van mr Aalberse; deze commissie werd ter zij de gestaan door dr Weijerman, U allen be kend. Ook een onzer bestuursleden had zit ting in die Commissie en vloeide daaruit voort de oprichting der Mariastichting; deze stichting wist al spoedig beslag te leggen op het terrein, waarop wij ons straks bevonden. Het bouwen van een ziekenhuis volgens de ziektewet bleef een illusie. Onze veree niging heeft gemeend op dat oogenblik de activa zoowel als de passiva der Maria stichting bij de liquidatie te moeten over nemen. Het bestuur was angstvallig om tot den bouw over te gaan, doch de toenmalige overste moeder Bonefacia wist de heeren zoo te overtuigen van de noodzakelijkheid van ziekenhuisverpleging, dat 'besloten werd op kleine schaal daartoe over te gaan. De school met den Bijbel werd aan gekocht en zou omgebouwd worden tot zie kenhuis, doch moeder Bonefacia was zoo ongeduldig, dat ook het huis in de Lom bardstraat werd aangekocht en direct in gericht tot het opnemen van zieken en hulpbehoevenden. Door het aftreden als overste onzer ver eeniging werd opnieuw tot overste be noemd moeder Alhertine. Ik hoor haar nog zeggen in een onzer vergaderingen: „Mijne heeren, het is te bejammeren die school om te bouwen, waar later geen gelegenheid tot uitbreiding is en waar U toch zoo'n prachtterrein aan den Kloetingschen weg hebt"; zij wist alle bezwaren bij de regen ten weg te nemen en zoo werd- besloten dit huis te bouwen, waarvan zoo juist de eer ste steen is gelegd. Intusschen is in de Lombardstraat steeds getracht verder te gaan door meerdere instrumenten aan, te schaffen, een röntgeninrichting te bouwen, de operatiekamer te voorzien van- de nieuwste operatietafel, die vele groote zie kenhuizen niet bezitten, zoodat thans alle, ja zelfs de grootste operaties kunnen ge schieden, en het is niet buitengesloten, dat binnen zeer korten tijd in de Lombard straat ook een kunstmatige hoogtezon zal zijn, waardoor wij alle patiënten uit Zuid en Noord-Beveland kunnen bevredigen, dat zij in eigen omgeving kunnen blijven. Wanneer het bestuur dezen 'houw had moeten daarstellen, had er niet veel van terecht gekomen; onze eminente adviseur dr Weijerman heeft de geheel© leiding voor 1 zijn rekening genomen, en wel op een wij ze, die voor buitenstaanders ongelooflijk is. Wanneer ons ziekehhuis een nieuwe stichting was, zou ik willen voorstellen dit te noemen: „De Dr Weijerman-stich- ting". (Thans zal het den naam dragen van: „R.-K. Ziekenverpleging".) Onlangs waaide mijn ooren voorbij: „Daar zal Dr Weijerman goed mede zijn", alsof hij een betalende medewerker was, doch het is mij een behoefte U allen toe te roepen: „De dokter verleent zijn hulp geheel be langloos. De heer J. A. v. Rompu, lid van Ged. Staten, feliciteerde namens dit college het Bestuur. Wij hebben, zegt spr., nogal wat meegemaakt, eer het zoover met den bouw was. Spr. bewondert den durf van het Be stuur, want Zuid- en Noord-Beveland zijn nu niet zoo bijzonder groot, om altijd een ziekenhuis bezet te doen zijn. Er zullen wel eens tijden zijn, dat het met de pa tiënten niet zoo erg loopt. Spr. 'hoopt, dat de stichting onder Gods zegen mag welva ren en dat het Bestuur de vruchten op zijn arbeid mag zien. Spr. is overtuigd, dat de R.-K. bewoners van Zuid-Beveland bereid zijn, verdere offers voor deze stichting te brengen. Volgende spreker was dr Hulshof Pol, Inspecteur der Volksgezondheid te Den Haag, die zeide verheugd te zijn, wan neer ziekenhuizen en klinieken in 't leven worden geroepen. Reeds jaren werd door Katholiek Zuid-Beveland uitgezien naar een eigen ziekeninrichtiag. Zij, die behalve

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2