Bit ft Prsriiete Kerknieuws. Korte berichten. Maandag was de eerste dag van inkoop van Fransch goudgeld door de Bank van Frankrijk tegen den prijs van 114 frank 70 centimes per goudstuk van 20 frank. Lieden van allerlei slag en stand zijn aan het hoofdkantoor en bij_ de bij kantoren van de Bank te Parijs en in de provincie met hun achtergehouden goud stukken komen aandragen. Voor het hoofd kantoor te Parijs stond den geheelen dag een lange rij menschen. De eerste Britsche vluchtelingen, die uit Choengking in de provincie Szechwan gedreven zijn, door de anti-Britsche be weging, zijn te Shanghai aangekomen. Evenals de Britten zullen ook de Ame rikanen de stad verlaten. Naar Reuter meldt uit Macao de Portugeesche nederzetting aan de zuid kust van China is die plaats door een feilen wervelstorm geteisterd. De orkaan woedde den geheelen dag. De vloot voor de visscherij buitengaats, is nog nietbin- nen, en men vreest voor groote verliezen aan menschenlevens. Aan den' wal was feitelijk slechts geringe schade aange richt. De terugkeer tot den arbeid strekt zich thans ook uit tot de mijnwerkers in de Rhonda-vallei in Zuid-Wales (Eng.) daar staken 50.000 mijnwerkers. Twaalf honderd man uit één mijn in dat gebied hebben „thans een nieuw contract getee- kend op de basis van den achturigen ar beidsdag en die loonen van voor de sta king. - De neringdoenden te Berlijn hebben besloten Woensdag 3 November hun za ken gesloten te houden, als protest tegen de al te drukkende belastingen. De vijfdaagsche werkweek, die Ford in Amerika heeft ingevoeld, zal ook op zijn Engelsche fabriek worden toegepast, zoodra de maatregel in Amerika een suc ces blijkt te zijn. Ford heeft te Man chester 2000 man aan het werk. Zijn per soneel in Amerika telt 220.000 man. Sinds Ma'andagochtend zijn 40 ty phus-patiënten als genezen uit de zie kenhuizen te Hannover ontslagen en "33 nieuwe patiënten opgenomen. Drie men schen zijn gestorven. Gisterochtend was het aantal zieken 1732 tot 1742 Maandag. Er zijn nu in totaal 136 menschen over leden. Paard en motor. In de „Kampioen" van 24 dezer komt onder dit opschrift onderstaand stukje voor: Onlangs hebben wij een stukje over genomen uit „De Paardenwereld", waar in werd uiteengezet, dat de motor veel duurder in het bedrijf is dan het paard en tot de landbouwers de waarschuwing werd gericht niet te overhaast het paar- denbedrijf af te schaffen, doch eerst eens goed te rekenen. Wij hebben hierover het oordeel' ge vraagd van den directeur der stadsreini ging te Amsterdam, die zoo vriendelijk was ons mede te deelen, dat de onder vinding bij zijn dienst uitgemaakt heeft, dat paardentractie voor kleine afstanden voordeeliger is dan autotractie. Door de plaatsing van een tiental kranen in de stad hebben de vuilniswagens slechts een korten afstand af te leggen voor verwis seling van hun wagenbak, vandaar dat voor de binnenstad paardentractie wordt gebruikt. Voor de verafgelegen woningen (geannexeerde dorpen om Amsterdam) wordt autotractie met voordeel gebruikt. Alles hangt derhalve af van de om standigheden. Naar ik weet kan de stad 's Gravenhage voordeeliger autotractie ge bruiken, terwijl Rotterdam onder dezelf de omstandigheden verkeert als Amster dam. De rol der Fordwagens. Een bijzondere medewerkster van Het Vaderland meldt het volgende: De moderne oorlogvoering, ten minste de eigenlijke aanval, geschiedt niet langs de groote open „kunstwegen", doch gaat zoo verborgen en verspreid mogelijk langs kleine paden, dwars over de heide en midden door de bosschen. Wij zijn daar door deze dggen óók steeds op plaatsen geweest, die alleen voor voetgangers zijn te bereiken. En zoo is een belangrijk on derdeel van het leger ons ontgaan waar men terecht onze aandacht op vestigde: aan de manoeuvres werd n.l. nog deelge nomen door 75 Fordvrachtwagens, 25 Ford personenwagens en 21 Fordsontractors, welke bediend werden door personeel van de Schoolcompagnie va,n de Motordienst te Haarlem, commandant kapitein Röve- kamp. Juist in den modernen oorlog, waar snelle verplaatsingen gewenscht zijn, is de motordienst natuurlijk van zeer veel belang. Het personeel kweet zich buitengewoon van zijn taak en de Fordwagens hebben bewezen zeer deugdelijk en bruikbaar ma teriaal te zijn. Bovendien zijn zij econo misch en ook geschikt voor het gebruik door slecht begaanbaar terrein. Eenige heeren der directie van de Ford Motor Company volgden persoonlijk de prestaties der wagens, ten einde na te gaan op welke wijze de „Ford Service" voor het leger op de beste en meest economische manier kon worden georga niseerd. De Commandant van het veldleger, ge neraal Muller Massis, had welwillend zijn toestemming verleend om deze heeren alle faciliteiten te verschaffen opdat zij zich ten volle van hun taak konden kwijten. Tegenspraak. De „Volkskrant" schrijft: Naar aanleiding van de mededeeling, in het „Centrum", dat bij de verkiezing 'van den 2en voorzitter der Tweede Kamer de katholieken allen op dr De Visser zou- den hebben gestemd, meenen wij te kun nen verzekeren, dat dit niet zoo is en dat minstens vijf leden van de katholieke, fractie hun stem gaven aan den heer Schaper, lid van op één na de sterkste fractie, wien feitelijk dat 2de voorzitter schap toekomt. Patrimonium. In de jongste Rondsbestuursvergadering van Patrimonium werd besloten bijzon dere aandacht te wijden aan de zaak van het nijverheidsonderwijs en voorzoover dat mogelijk is, mede te wer ken met andere corporation, teneinde voor dit onderwijs meer ruimte te krij gen. Met de betreffende autoriteiten zal nader worden gecorrespondeerd en ge sproken, teneinde te komen tot beperking van het aantal e xtra-Z ondag str e i- n e n. Zoo noodig zal te dezen opzichte een breeders actie worden voorbereid. Stappen zijn gedaan om een gezamen lijke actie te voeren tot het verkrijgen van een Ziektewet. Verschillende be sprekingen zijn reeds gevoerd. De ter zake aangewezen commissie wordt diligent ver klaard. In den loop der volgende maand zul len bij „Edécéa" 'n drietal brochures ver schijnen, waarin op den arbeid van Patri monium de aandacht wordt gevestigd en die zich door den geringen prijs bijzonder leenen voor verspreiding op groote schaal. Aan de afdeelingen zal een algemeen advies worden gegeven, betreffende de oprichting en medewerking aan volks bibliotheken, de oprichting van Chr. lees zalen, en de vorming van bijzonder soci ale bibliotheken. Een „Studentendag" in Utrecht in den' geest van de samenkomsten te Amster dam en te Kampen, zal dioor het_ Cen traal Bureau worden georganiseerd, indien daarvoor uit de studentenkringen belang stelling blijkt. Van Hen arbeid in verband met het jubileumfionds kwamen moedgevende naast teleurstellende berichten. Het moderamen zal, in samenwerking met het bestaande comité, alle pogingen aanwenden, om deze zaak te doen slagen. Ergerlijke spot. In de Tweede-Kamerzitting van Donder dag is 'taan het eind der vergadering eenigszins rumoerig toegegaan. De so ciaal-democraten toonden zich korzelig, dat het eindverslag der commissie van rapporteurs over het ontwapeningsvoor stel hunner fractie nog niet gereed was. De herinnering aan de socialistische volksbetooging van 's Zondags op Hout- rust, mede ,voor de ontwapening-idee hing in (Je lucht, t ,,'t Leek Zondag wel een zwijnenstal!" riep de heer Duymaer van Twist uit, en zijn partijgenoot Bijleveld bevestigde die zienswijze piet den uitroep: „Zoo was het!" Toen slingerde (de heer Kleerekoper dezen uitroep jn de zaal: „Ik dacht, dat een gtal een heilig precedent voor de heeren was." Zóó, als die zin gesproken is door dezen Joodschen afgevaardigde tegen le den van ,een Christelijke partij', - door een man, .die ook de pen voert in het „Volk", welks onheilige uitlatingen bij Kerst- en .andere Christelijke feesten in veler geheugen liggen, kan het niet anders, of de uitlating van den heer Abraham Benjamin Kleerekoper moet op ons Christelijk volk van elk gezindte een weerzinwekkenden indruk maken. „Leve het sectarisme!" Ter linkerzijde schimpt men gaarne op het sectarisme. Maar weet men wel, dat in ons land zoo vele neutrale vrouwen organisaties bestaan? Het zijn de vol gende: V 1. de „Nationale Vrouwenraad 2. de „Vereeniging van Staatsburgeres- sen". 3. de „Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid". 4. de „Nederlandsclie Vereeniging van Huisvrouwen". Daar staan nu vier niet-confessioneele dus on-sectarische vrouwenorganisaties op een rij, waarvan er minstens drie zouden gemist kunnen worden. S.v.p. wat minder praten. Dat het vermaan tot zelfbeperking, waar mee de voorzitter der Tweede Kamer op nieuw zijn taak aanvaardde, behartiging verdient, kan o.a. uit het volgende blijken. In het jaarboekje „Parlement en Kie zer" vindt men vermeld, dat over het zittingsjaar 1924—'25 die redevoetringen een kolommenlenigte hadden van ,74092 centimeter, oftewel 2963 kolommen. De S.D.A.P. sloeg daarbij het record. Ofschoon toen niet meer dan 20 leden tellende, legde zij op 18582 centimeter, of 743 kolommen beslag. De Katholieke partij, toenmaals uit 32 leden bestaande, kwam eerst in de tweede plaats met 12718 centimeter pf 509 ko lommen. De 'Vrijheidsbond bracht het met 10 leden tot 441 kolommen, en overtrof daar door de zes leden sterkere anti-revolu tionaire partij, welke 398 kolommen haalde Ook de Vrijzinnig-Democraten roerden zich geducht en praatten met hun vijven niet minder dan 322 kolommen vol, ter wijl de twee communisten er 144V2 wisten te vullen. Het gebeurde tijdens de jongste S. D.A. P. - b e t o o g i n g. In antwoord op schriftelijke vragen van het Raadslid C. Vrolijk, inzake den hinder door kerkgangers ondervonden gedurende de betooging voor ontwapening en mede zeggenschap, heeft de burgemeester van Den Haag medegedeeld, dat inderdaad door de betooging vele kerkgangers in hun kerkgang belemmerd zijn. De toestemming tot den optocht is tijdens des burgemees ters afwezigheid verleend door den plaats vervangend burgemeester, onder de voor waarden, die als rogel aan dergelijke op tochten gesteld worden, en waartoe o.a. behoort de voorwaarde, dat geen muziek zal worden gemaakt in de nabijheid van kerkgebouwen. Dat toch godsdienst-oefe ningen, speciaal in de Westduinkerk zijn gestoord ,is een gevolg van het groote aantal deelnemers. Dit aantal was aan vankelijk op 30.000 geschat, "doch in wer kelijkheid zijn er ongeveer 80.000 geweest Dientengevolge is de optocht eenige uren later voorbijgetrokken en is ook de gods dienstoefening in de Westduinkerk ge stoord hoewel niet opzettelijk door het rumoer der voorbijtrekkenden. Er was een flinke politiemacht op de been, door dat alle verloven waren ingetrokken. Het gebeurde wordt door den burge meester en door de politie in hooge mate betreurd. De verzekering, dat in het ver volg geen vergunningen meer zullen wor den verleend, kan de burgemeester echter niet geven. De Zondagswet verbiedt dit niet, en voor velen is de Zondag de eenige dag, waarop het hun mogelijk is, daaraan deel te nemen. Wel heeft de burgemeester met den hoofdcommissaris maatregelen besproken, waardoor storin gen van godsdienstoefeningen in het ver volg kunnen worden voorkomen. De Nederlander teekent hierbij aan: Er is in dit antwoord een en ander, dat bevredigend luidt, voor zoover er uit blijkt, dat verschillende maatregelen wa ren voorbereid om stoornis te voorkomen al zijn er enkele, helaas, onvoldoende uitgevoerd. Maar er is één punt, waar omtrent wij, van den burgemeester moe ten verschillen. „Voor velen zoo zegt hij is de Zondag de eenige dag, waarop het hun mogelijk is daaraan deel te ne men." In plaats van dat woord „velen" zouden wij willen lezen „weinigen". De meeste werklieden hebben thans den vrijen Zaterdagmiddag en velen hunner kunnen, indien zij er een klein deel van hun loon voor .over hebben, ook den Zaterdagmorgen vrij krijgen. De christe lijke werkliedenorganisaties hebben erwèl voor over, dat kleine deel, voor één keer, van het loon .te missen, ter wille van de Zondagsrust. En de socialisten, die en het zij ter hunner ©ere gezegd veel voor hunne organisaties over hebben, zou den hiertegen ook geen bezwaar hebben, als de leiders zulk een meeting op Za terdag zetten. Bovendien konden dan al die betoogers zelf Zondag rustig bij hunne vrouwen en kinderen blijven en behoefden zij hun het genot van ©en huiselijk sa menzijn pp dien dag niet te ontrooven. Maar de kem der zaak ligt dieper. Men geeft van die zijde om den Zondag als Christelijken rust- en feestdag, niet meer, en heeft daarmede afgedaan. Boven dien zijn immers zij, die daaraan hechten, de achterlingen! Wij hadden wél ge wenscht dat de Ifaagsche burgemeester daartegenover in zijn antwoord een harte lijk woord van sympathie voor de be waring van genoemd karakter van den Zondag bad gesproken. Dat dit niet ge schiedde, steldé ons teleur. „Heldendaad." Hoe gevaarlijk hef nog blijft, zich buiten de centra in België van dei Duifsche faal te bedienen, blijkt uit het volgende: Een Ifaliaansch terazzo-werker uit Ter- Neuzen, zekere heer B„ had aangenomen een mozaïekvloer to loggen in den in aan. bouw zijnden comestibleswinkel van den heer H .te Selzaete. Na afloop van zijn dagelijkschen arbeid begaf hij zich naar het lokaal van den socialistischen werkersbond. Daar verbleef de man geruimen tijd en knoopte een ge sprek aan met den kastelein. Waarom hij zich in hef Duitsch met hem onder hield, mag ©en raadsel heefen. Drie opgeschoten lummels, getuigen van dit gesprek, hebben den man opgewacht, toen hij omstreeks 11 uur de zaal ver liet en hem zoodanig toegetakeld, dat hij, overdekt met wonden en een dubbele beenbreuk is blijven liggen. Medelijdende menschen hebben hem naar 't ziekenhuis overgebracht. Do hel den kozen natuurlijk na deze schitterende „revanche" op een onschuldigen vreem deling het hazenpad, doch zijn opge spoord. Door Gedep. Staten van Zeeland is met ingang van 1 Oct. a-s. benoemd tot bureelambtenaar 2e kl. van den Prov. Waterstaat te ZAerikzee, de heer P. Q. Quant, aldaar. Da Öommissaris der Koningin in Zeeland bezoekt Maandag 4 Oct. a-s. de gemeenten Hulst en Oinge. Bij koninklijk besluit zijn in hun rang overgeplaatst: bij het regiment gre nadiers de reserve-kapitein J. W. M. Wins en de reserve-eerste-luitenant J. G. Schu macher, beiden van het 14e regiment in- fantie. Vlissingen. Begin volgende week' zal de autotractie bij de gemeentereiniging in werking treden. De dienst beschikt dan over twee vuilniswagens, die ieder 5 kub. M. vuil kunnen vervoeren, 1 modderwagen mef 1,5 kub. M- inhoud, eien veegmachine en een sproeiwagen. Deze laatste wagen, die uittoraard alleen des zomers wordt gebruikt, kan worden voorzien van een andeTen bak en dan ook als vuilnis wagen dienst doen. De wagens kunnen niet alleen van bo ven af bediend worden, maar ook als de ophaler, wiens komst nu door een claxon wordt aangekondigd, naast den wagen loopt, heeft hij dezen desgewenscht geheel in zijn macht. Voor het onderbrengen en onderhouden van de wagens is een groote loods ge bouwd en met werkplaats en werkkuil, dit laatste om de wagens van onder te kun nen zien, onderhouden en repareeren. Bo ven in de loods loopen rails, waaraan de bakken door haken kunnen worden opge hangen en verplaatst. Ieder der wagens is voorzien van 60 accu's di© door om gezetten stroom van het gewone electri- sche net worden gevuld. Deze stroom dient voor het voortbewegen der wagens. Een groote mate van voorzorg voor de veiligheid van het personeel is genomen. Bij ,06|n fout weigert de wagen en kunnen geen ongelukken voorkomen. Hoedekenskerke. Een der typhus-pa- tiënten, de 15-jarige dochter van uen keetbaas is overleden. Kortgene. De Gemeenteraad kwam Maandagavond in openbare zitting bijeen. D© heeren Dees en Verburg waren afwezig. Twee vacatures- Aan de Meisjes- vereeniging weivl het gymnastieklokaal der 0. L. School in gebruik afgestaan gedu rende drie achtereenvolgende dagen in de maand November a.s- tot het houden van een bazar ten bate der zending. Het voorstel van B. ©n W- om de jaar. wedde van den veldwachter niet te ver- hoogen, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd thans met 2 tegen 1 stem, die van den heer Heijboer. aangenomen. Aan het Ambacht Cortgene zal in erfpacht worden gevraagd het stukje grond aan den voet van den westelijken havendijk, waarop voor rekening van den Heer L. van Oeveren alhier een wacht lokaal met klapbank zal worden gebouwd, ten behoeve van ouden van dagen e.d. Van den heer A. G- O- Danckaerts was een schrijven ingekomen, houdende verzoek de nieuwe straat niet naar hem te noemen. In verband hiermede werd met alg. st- besloten aan die straat den naam „Van Oitters-straat" te geven, waarvoor de voorzitter aan da vergadering zijn dank betuigde. Een wijziging der gemeentebe- grooting voor 1926, verband houdende met het aanzienlijk bedrag aan meerder werk voor dei havenbeschoeiing, werd goedgekeurd. Bij de behandeling der gemcentebegrooting voor 1927 gaf de heer Heijboer in overweging ook aan de ge meente Wissenkerke een bijdrage te ver zoeken in de kosten van de U. L. O. School, daat verschillende leerlingen uit die gemeente het onderwijs alhier vol gen. Hiertoe werd besloten. Aangenomen worden de voorstellen van B. en W- om do subsidie aan de plaatselijke vereen. „Het Groene Kruis" terug te brengen van 'f'lOO op f40 en dei subsidie aan de auto- dienst KamperlandKortgene v.v. te schrappen, alles ingaande met 1927. De subsidie voor den dienst "Wolfaartsdijksche veer—Goes is reeds vervallen. De begroo ting werd vervolgens vastgesteld in ont vang en uitgaaf f 69.284.71. Ten slotte werd nog besloten een contract aan te gaan met het gasthuisbestuur te Goes inzake de beschikbaarstelling van een bed in de barak voor besmettelijke ziekten. Daarna sluiting. Biggekerke. Maandagavond is hier de bliksem geslagen in de woning van den slager H. Binnengekomen door het dak, kwam de1 bliksem tot in de slaapkamer, waar K. en zijn familie sliepen. Verschil lende pannen enz. werden vernield en een gat in biet dak ontstond, maar persoon, lijke ongelukken kwamen niet voor. Grifpskerke. Maandag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, die met gebed opent. Alle leden met uitzondering van den heer de Buck tegenwoordig. Volgt vaststelling ge meente begrooting voor den dienst 1927 op f 17.650. Van het gemeentebestuur van Middelburg is ontvangen de jaarrekening over 1925, betreffende de Vee- en Vleieschkeuringsdienst, onder mededeeling dat vain bet op 31 Deo. 1925 aanwezige winstsaldo a f2198.49x/2 aan deze ge meente zal worden uitgekeerd een bedrag van f 73.77V2- Naar aanleiding van ge noemd winstsaldo vestigt de heer Rotte de aandacht er op, of zulks geen oorzaak zon kunnen zijn, in den vervolge over te gaan tot eenige vermindering der keur. loonen, die z.i. thans wel wat drukkend zijn. Wethouder Louwerse geeft te kennen van hetzelfde gevoelen te zijn, en is van oordeel dat evenals de Warenwet ook de Vleeschkeuringswet in uitvoering een dure wet is, welke voor vele menschen druk kende lasten medebrengt. De voorz. kan niet anders dan deze opmerkingen be amen, doch is van oordeel, ziende op waf nog aan verdere uitvoering dier Wét staat te wachten, voorloopig aan een en an der weinig t© doen zal zijn, zoodat ver der op deze zaak niet wordt ingegaan. Op een verzoek van het bestuur der Clhr. Besturenbond té Middelburg, om als ge meente toe te treden tot het Werkloos heidsbesluit 1917 wordt conform het voor stel van B. en W- afwijzend beschikt. Eveneens wordt afwijzend beschikt op een verzoek van het bestuur van den kring Walcheren der Z.L.M. om 'n flink bedrag beschikbaar te stellen voor een in 1927 te Middelburg te houden Landbouwten toonstelling. Hoewel het nut van een der gelijke tentoonstelling niet ontkennende, meende men dat do gemeentefinanciën van dien aard zijn, dajj zuinigheid ten zeerste in deze geboden is. Van overgeK,] proces-verbaal van kasopname bij den rk meen te ontvanger op 24 Sept. j-1. waaruft bleek, dat alles in orde was bevonden wordt nota genomen. Een wijziging grooting voor den dienst 1926 wordt vast' gesteld, door een verhooging der inkom! komsten en uitgaven met f481. Van de geldleening 1914, oorspronkelijk groo, f2400 werd uitgeloot het aandeel genum. merd 1, van die oorspronkelijk grooi f17.000, opgenomen in 1918, de aandee. Ion genummerd 15, 31, 37 en 38, en van de leening 1922 oorspronkelijk grow f 38.000 do nummers 15, 20, 35 en '39. Bij de omvraag vestigt de lieer Rotte de aandacht op enkele overtredingen der politieverordening te weten: in de bë. bouwde kom der gemeente harder rijden den stapvoets niet paarden gespannen voor wagens of karren op vaste assen, en en verder het plakken van stukken aan palen, gebouwen enz. Vooral de bepaling inzake bard rijden, zag 'hij gaarne uit de politicverordening geweerd, aangezien hier toch niet op wordt gelet, terwijl enkele zaken betreffende het aanplakken van stukken door hem nader worden besproken. Over een en ander volgt een korte dis cussie tusschen dhr Rotte en den vooi. zifter, terwijl de toezegging wordt gedaan te overwegen in hoeverre de politiever- ordening wijziging behoeft. Volgt sluiting der vergadering, en eindigt dhr Rotte op verzoek met dankzegging. N. en St. Joosland. In den nacht van Zondag op Maandag j.l. is uit een afge sloten loods, staande in een boomgaard ahier, ten nadeele van de gebr. M. al daar, door tot nog toe onbekende daders een geweer, eenige koperen gewichten, en een .geldsbedrag ontvreemd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Maassluis J. H. H. van Beem te Nieuw-Vennep; te Lemele C. A. Tuinstra, cand. te Scheveningen. Aangenomen naar Valthermond en be dankt voor Odoorn door J. L. de Wolf, cand. te Driebergen. Bedankt voor Vianen door G- A. Bruins te Ommen. Geref. Kerken. Tweetal te Apeldoorn J. Wyininga te Charlois en W. H. den Houting te Hui- zum. Beroepen te Hemenoord ,en te West- zaan, 'J. Mqynen, cand. te Baarn; te Bierum G. Wiersma te Musselkanaal. Bedankt voor Houwerzijl door B. J. v. d. Meulen te Oostermeer. Geref. Gemeenten. Beroepen te Grand Rapids (N. Am.) H. Kieviet te Veenendaal. Men schrijft ons: De Ned. Herv. predikanten van den Ring Vlisingen zul len voortaan den eenen Zondag des vóór- tniddags en den daarop volgenden Zon dag des namiddags te Meliskerke op treden. Dit besluit, dat voor dë Ringge- meenten niet zonder belang is, moge het kerkgaan te Meliskerke ten goede komen! Krabbendijke. Men bericht ons, naar aanleiding van ons verslag over het af scheid van ds Dekker, dat Z.Eerw. niet, zooals gemeld, de kerke rad en, maar aleen den kerkeraad van Rilland-Bath toe sprak. Noch de kerkeraad van Krabben- Hijke, noch kerkvoogden en notabelen, noch bestuur of personeel der school t> Kr. werden toegesproken. Algemeene Zendingsconf:- rentie. Van 2527 October zal in „Parkzicht" te Amsterdam de Algemeene Zendings-Conferentie worden gehouden. In verband met het bezoek, dat Dr Mott als voorzitter van den Internationalen Zendingsraad aan Ned. Oost-Indië ge bracht beeft, zal deze Conferentie inzon derheid worden gewijd aan bespreking van den toestand der opgroeiende jeugd in ,:onze Oost en West, te midden van de geestelijke stnoomingen onzer, dagen, en van de problemen en de taak, waar voor zij de zendingsgem-eente stelt. Op Maandagavond zal de voorzitter, de heer L. J. van Wijk, een openingswoord spTeken. De andere sprekers zullen zijn.: Ds C. L. Laan: „In memoriam Ds F- van Wijk", en Ds Joh. Rauws: „Indrukken van de Afrika-Gonferentie te Le Zoute". Dinsdag 26 October vangt Ds Job. Rauws, zendingsdirecbor te Oegstgeest, aan met een overzicht van het zendings werk in O. en W. Indië. Daarna spreek! Ds D. Crommelin, zendingsconsul niet verlof over: „De huidige toestand van Indië en de opgroeiende jeugd". Des na middags: Dr J. H. Bavinck, Geref. Pred- te Bandoeng over: „De Europeesche jeugd in onze Oost", en de heer D. van der Meulen, Controleur B. B. te Djeddah, over: „De jeugd in de Bataklanden". Dinsdag-avond heeft er een openbare samenkomst plaats in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waarin als sprekers op treden Ds J. P. van Bruggen, Herv. Pred. en Ds H. L. Boerlijst, Luth. Pred. te Amsterdam. Het zangkoor der Hervormde Stadszending, onder leiding van den heer M. Hasselaar, verleent medewerking- Woensdag 27 October spreken: Dr 6. Royer, oud-zendeling-arts, over: „Nieuwe re Westersche methoden op Javaanschen bodem"; Dr H. van der Veen, taalgeleerde te Rante Pao over: „Christendom en jeugd onder de Sadan Toradja's"; de heer G. I- Staal, oud-gouverneur van Suriname: ,Pa jeugd van Suriname en het werk der Broedergemeente", waarna Ds C. Ferguson, Pred. te 's Gravenhage het slotwoord zw spreken. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2