Telegrammen. Leestafel. Ingezonden Stokken. Land- en Tninlionw. Nienws?. Laatste Berichten. afstanden, buiten hun oevers getreden; vele watergangen waren zelfs geheel en al onzichtbaar geworden en vormden met ondergeloop-en wegen en landerijen uitge strekte plassen, soms ettelijke H.A- groot, waarin troepen watervogels rondzwom men, en waarboven hier en daar slechts eenige doombosschen, dam pal en en plaat selijke hoogten in den vorm van eilandjes uitstaken De gehuchten Baarsdorp en inzonder heid Sinoutskerke waren van Goes uit slechts langs ©en omweg te bereiken en de verbinding van di© stad met de andere iPoeldorpen kon gedurende eenigen tijd slechte over de straatwegen plaats hebben. In de laagst© gedeelten van den polder -stonden hier en daar gebouwen totaal door het water geïsoleerd en op enkele plaatsen moesten landarbeiders hun le vende have naar elders in veiligheid bren gen en zagen een deel hunner opgebor gen veldvruchten verloren gaan. De ongeveer half Januari 1.1. ingetre den vrij Mie vorst, die echter niet van zeer langen duur is geweest en werd gevolgd door sneeuw, werkte mede tot vergrooting van den overlast- Het duurde tot diep in Januari ©er het water eenïgs- zins weg was, doch men schreef reeds half Februari voor men er overal geheel of gedeeltelijk van was verlost. Benige dagen later trad evenwel een hevige, zij het dan ook zeer korte regenperiode in; bijna zienderoog werd' allerwegen was waargenomen, doch door krachtige wer king van het geimaal en geholpen door sluisgang was men binnen circa veertien dagen het water over een aanzienlijke oppervlakte meester. Van ongeveer den aanvang van Dec. 1925 af tot even voor het einde van Febr. d.a:.v. hebben over een korter of langer tijdvak o-p verspreide plaatsen in den polder verschillende gron den, niet alleen in de lage gedeelten maar ook in ho-ogare streken, over een grooteret of kleinere oppervlakte blank gestaan. Ongelukken. Zondagavond is de 51-jarig© vrouw van den gepensionneer- den hulpbesteller v. W|- te Maastricht in het kanaal gevallen en verdronken. Zondagavond is te Heemstede een auto legen een boom gereden, waardoor deze totaal versplinterd werd. De inzittende, een bewoner van Bloemendaal, bekwam vrij ernstige kwetsuren. Zondagavond werd ieem motorrijder te Zeist door een auto aiangereden, waarbij de motorrijder werd weggeslingerd. Na bewusteloos in ©en. villa te zijn binnengebracht, waar •hersenschudding werd geconstateerd, is het slachtoffer later naar zijn woonplaats Leusden overgebracht. Het elfjarig zoontje van ©en landbouwer te Ood-Ade is gisteren bij het uitgaan van de kerk door den bliksem getroffen en gedood. Van een anderen landbouwer aldaar werd ©en drietal koeien ook door den bliksem gedood. T© Barneveld is een 52-jarige boerenknecht door het op hol slaan van de door hem bestuurde paarden, onder het voertuig geraakt en onmiddellijk ge dood. Te Rotterdam viel Zondagmiddag ©en 56-jarige stuurman in het ruim van een schip. Hij bekwam een gecompliceerde schedelbreuk. Tusschen Biest' en Oir- schof is, doordat ©en autobus het uit zicht belemmerde, een fietser door een motorrijder aaingeireiden en zoodanig ge kwetst, dat hij naar bet ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn toestand is ern stig. Ook de motorrijder werd uit- en in wendig gekneusd. Te Amsterdam is ©en '23-jarige schilder van een hoogte van 12 M. gevallen. Hij werd1 zeer ernstig gewond, zoodal men voor zijn leven vreest. Te Heerlerheide wist een jon gen van 11 jaar ©en geladen pistool te bemachtigen ©n richtte dit op een drie jarig jongetje. Het schot ging af en trof hel kind juist aan het voorhoofd; het kogeltje drong diep in het hoofd door. De arme kleine moest naar het ziekenhuis te Heierlen worden overgebracht. De landbouwer T. ta Biathmen, op de bilde werkzaam zijnde, had hef ongeluk te val len en greep daarbij in een spijker, die hem dwars door da hand heendrong. Al dus bleef hij, onder onbeschrijflijke pijn hangen, tot zijn ©chtgenoote hem uit zijn gevaarlijken toestand had verlost. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De 86-jariga weduwe te Rotterdam, die in den nacht van Vrijdag op Zater dag in brand geraakte toen zij met een brandend© kaars viel, is in het ziekenhuis aan de brandwonden overleden. Typhus. Ook te Arnhem doen ziob enkele gevallen van typhus voor. Er zijn op ■het oogenblik twee nieuwe patiënten. De ge neeskundige dienst heeft maatregelen genomen om uitbreiding van de besmetting te voor komen. De aanrijding te Njjmeg'en. Van de elf militairen van het 11e regiment in fanterie te Nijmegen, die op de Mookscihe Baan Donderdagavond door een auto werden aangereden, verblijven nog drie in het hos pitaal Zij zulle.n dat evenwel ook spoedig 'kunnen verlaten. Hoogwater. Door de stortregens van de laatste dagen zijn de bergbeken in het lage dal van Wallis erg gezwollen. De spoor wegbrug bij St. Maurice is vernield. Het spoor wegverkeer van Italië naar Frankrijk en terug wordt over Bern Loetschberg geleid. De typhus'-epidemie in uit sc-h 1 a n d Si.nds gisterenochtend zijn er te Hannover 23 patiënten uit het zieken bus ontslagen en 33 nieuwe opgenomen. Er rijn 11 dooden. Het geheel© aantal zieken en vermoedelijk zieken bedroeg gisteren 1742. Er zijn in het geheel 133 patiënten gestorven. Een veteraan. Zoowel in het moe derland als in de kolonie bevinden zich nog tal van bejaarde oud-strijders, die eenmaal deel uitmaakten van ons Indisch leger. De jaartallen op de gespen hunner eere-teekenen voor belangrijke krijgsbedrijven geven de pe riode aan, gedurende welk zij zooals de veteranen het noemen - „de kastanjes uit het vuur haalden". Zaterdag werd een dezer oud-strijders, nl. den heer F. L. Lothar Schmidt, thans wonende te Motten, Beneden-Franken, een voormalig Beiersch houtvester, die gedurende zes jaren in den eersten, dus moeilijksten tijd, van den Atjeh-oorlog op- Noord-Suma. tra diende en streed, 75 jaren. De heer Schmitt geniet een goede gezond heid, leest nog gaarne Nederlandsche bladen en blikt met gepasten trots terug op de jaren, doorgebracht in ons koloniale leger. De gesp van zijn eereteeken vermeldt de jaren 1873 1896; een opvallende bijzonderheid, wan neer men weet dat de Atjehoorlog daadwer kelijk een aanvang nam in eerstgenoemd jaar. In 1877 trad de man in dienst, hij was dus op Atjeh toen daar onze troepen den hitter eten lijd en strijd beleefden. Eigenaardige begroeting. Toen iemand te Nieuwkoop zijn verloofde wilde bezoeken, werd hij door de inwonende broers onthaald op een geweldig pak slaag. Met gescheurde kleeren kwam de jongeman bij de politie .Zijn horloge was vernield. Te gen de aanstaande zwagers is proces-verbaal opgemaakt. Moord en plundering. Volgens een telegram uit Shanghai, maakt de „China Press" melding van gruwelijke moorden en plunderingen in de stad Shekichen in do provincie Honan, door bandieten. Duizenden weerlooze bewoners van genoemde stad wer den in koelen bloede door de roovers alge- maakt De .stad werd in brand gestoken. Hon derden ingezetenen werden gevankelijk weg gevoerd, oa.. twee vrouwen van zendelingen. De inlandsche missie-instelling werd geheel verwoest. Een nader bericht zegt, dat een zendeling werd mede weggevoerd, doch dat de beide vrouwen, 'waarvan boven sprake is, weer zijn vrijgelaten. Hagelstormen in Engeland. De temperatuur in Engeland is Zondag scherp gedaald. De temperatuur was gisteren 55 gr. tegen 88 gr. den vorigen Zondag. Verschil lende deelen van Engeland zijn door hagel stormen geteisterd. Het rivier-stoomschip „Windsor Castte" is in de Theems gestrand. Ontsporing. Van den D-trein Miin- chenBerlijn is gisternacht hij het station Schwandorf, door het breken van de kop pelstang, de achterste wagen gederailleerd. Eenige passagiers liepen lichte verwondin gen op. Aangehouden. Te Assen zijn in arrest gesteld W. A. en S., arbeiders wonen de te Valthe, verdacht van poging tot dood slag op den jachtopziener Eerenstein. Inbreker gepakt. Zaterdagavond werd in de R.-K. pastorie te Eindhoven een Duitscher aangetroffen, die geen reden kon geven van zijn verblijf ter plaatse. Hij ver toefde op de derde verdieping en was volgens zijn verklaring door de achterdeur binnengeko men. Bij fouilleering bleek hij een aantal sleu tels in den zak te hebben, die van een der kamers gestolen waren. Men begreep, met een inbreker te doen te hebben, en stelde hem ter beschikking van de politie. Het bleek te zijn de 20-jarige Duitscher M., ongehuwd, boekdrukker te Eisenach. Hij zal ter beschik- knig van de justitie worden gesteld. Mislukte roofpoging in een trein. Reuter seint uit Lahore: Een poging tot roof heeft Zaterdagnacht plaats gehad op den Noordwesterspoorweg nabij Taxila. Vier roovers sprongen op een rijdenden trein, dron gen den bagagewagen binnen, bedreigden den conducteur met hun revolvers en maakten zich meester van den sleutel van de brand kast .Zij slaagden er echter niet in deze te openen. Een politie-beambte, die opmerkte, dat in den bagagewagen geen licht brandde, deed den trein stoppen en verloste den con ducteur die door de roovers, welke wisten te ontsnappen, was vastgebonden. Tot nu toe hebben geen arrestaties plaats gehad en de politie zet haar nasporingen voort. Brutale postroof te Londen. Te Londen is Zaterdagnamiddag een brutaio postroof gepleegd. Een postauto, die aange- teekende stukken en diamanten -en paarlen bevatte, alsook postwissels en chèques ter waarde van 80.000 pond sterling, is door den chauffeur, die hem bestuurde, van dezen waardevollen inhoud beroofd. De postbeambte, die den chauffeur op de auto begeleidde, was bezig met postzendingen in te laden, toen de auto er plotseling vandoor ging. De chauffeur bleek een nabijgelegen straat in gereden te zjjn, waar hij' den buit in een an dere auto, die te wachten stond, overlaadde en de vlucht nam. De politie doet nasporingen. De diefstal zelf is handig uitgevoerd. De postauto was een stille zijstraat ingereden en had daar voor een fabriek op de andere auto gewacht. Zoodra deze langs kwam en stilstond, wierp de chauffeur van de post auto haastig eenige zakken er in over. Een voorbijganger, die dit zag, vond het verdacht en blies op een poli tief luit je. Ook waarschuw de hij' in een volgende straat een agent. Zijn fluitje had echter ook de dieven gewaar schuwd, die er ijlings van door gingen, met den chauffeur van de postauto in hun jni-d- den. De beroofde wagen bleef onbeheerd achter, doch werd spoedig door de aanstor mende politieagenten en speurders in beslag genomen. De chauffeur van de postauto, die in bet complot betrokken moet zijn geweest, was met de staking van Mei bij de maatschappij die het postvervoer aangenomen heeft, in dienst gekomen Een bon denslachter ij in Pur- merend? Dezen zomer kon men in één onzer geïllustreerde weekbladen het verslag van een journalistieke speurtocht lezen langs de kippenmarkt in Noord- en Zuid-Holland. Dit verhaal van smakelijk toebereide kippen en eenden-kadavers; de talrijke foto's bij het artikel toonde, dat het geen fantasie was onthulde een duister en gevaarlijk bedrijf in den pluimveehandel. Menige vacantiegast zal dan> ook slechts met eenige aarzeling heb ben toegepakt, van het bruingebraden kip penboutje, dat hem werd geserveerd. Dezer dagen hoorden wij op de Leeuwarder markt weer iets soortgelijks. Op een gedeelte van de kippenmarkt wordt druk handel gedreven in honden. De kleine kooplieden uit de Frie- sche wouden en uit andere gedeelte der pro vincies vervoeren hun pluimvee gewoonlijk op hondenkarren. Uit deze omstandigheden is langzamerhand de hondenhandel op deze markt gegroeid. Van sommigen had het de opmerkzaamheid getrokken', dat een Holland- sche koopman, speciaal oude, gebrekkige en uitgeleefde honden opkocht. Ook j.l. Vrijdag was deze persoon weer op de markt voor' dergelijken handel. Rij navraag kwam ons het volgende ter oom: De man is iemand uit Purmerend, hij be zoekt vrij geregeld de Leeuwarder markt en koopt bijna nooit andere dan half uitgeleefde honden. In Purmerend worden de beesten geslacht en van het vet ontdaan. Het vleesch wordt uitgebraden en het vet, en hierin zat dan volgens onze inlichtingen de rentabili teit van den hondenslager, werd gebruikt voor geneeskundige doeleinden. Maar de vraag blijft of alles wel geheel in den haak is. (Volk) Leeuwen en t ij gers op" een uitstapje. De kleine stad St. Amand-les- Eau hij Rijssel heeft Vrijdagavond in staat van paniek verkeerd wegens de ontsnapping van acht leeuwen en twee tijgers uit de menagerie van een reizend circus'. De laatste voorstelling was gegeven, en toebereidselen waren gemaakt om naar de naaste stad te vertrekken, toen door een onoplettendheid van een der bewakers de dieren uit hun kooien ontsnapten. Zij zetten, ■koers naar de Grand Place, welk© nog voj menschen was, die zich op weg naar huis bevonden. Ook zaten daar nog velen aan de tafeltjes der café-terrassen. Natuurlijk was een algemeene wilde vlucht het gevolg van de komst der roofdieren. En spoedig werd het plein beheerscht door de leeuwen en tijgers, en hun bewakers die hen trachtten te vangen. Een van de tijgers sprong door het venster van een varkensslagerij- en begon de lekker nijen te verslinden, die daar uitgestald waren voor meer-welkome klanten. Een leeuw trok een café binnen. De klanten en kellners vlo den haastiglijk door de achterdeur. Een andere leeuw richtte verwoestingen aan onder de sauspannen in een ijzerwinkel, terwijl een derde een hoedenzaak binnenwandelde. De tweede tijger klom een trap op naar een slaapkamer, waar een man en zijn vrouw en kinderen sliepen. De slapers waren on middellijk klaar wakker en ontsnapten door het raam, langs een laken, dat zij aan een poot van het bed hadden gebonden. De jacht werd gedurende den geheelen nacht voortgezet, maar een der leeuwen werd eerst in den middag gevat. Dit dier werdl met een lasso op een trap gevangen. Een van de leeuwen bracht drie oppassers won den toe, alvorens hij weer in gevangenschap terugkeerde. (Tel.) Spoorwegongeluk. Gister middag is bij de lialte Auch een: sneltrein ontspoord, vermoedelijk tengevolge van het overschrijden der voorgeschreven snelheid. De machinist was op slag dood, een reiziger werd zwaar, de conducteur licht gewond. Wie mist voor 1/2 millioen aan juweelen? Op de internationale politietentoonstelling te Berlijn wordt een verzameling juweelen getoond, die de buit van een gentleman-dief was geworden. Ondanks alle bemoeiingen van de politie is zij er niet in geslaagd de eigenaars van deze juweelen te vinden. Onder de tentoongestelde objecten bevindt zich een smaragd van vijf karaat. De gezamenlijke juweelen hebben een waarde van meer dan een half millioen mark. Men wil probeeren op deze wijze een spoor van de eigenaars te vinden. Sneeuwstormen in Amerika. Volgens een telegram uit New-York heeft een hevige sneeuwstorm groot© gebieden aan weerszijden van de Rotsgebergten, geteisterd. Er gingen mensohenlevens verloren en ook materiëele schade werd aangericht. De oogst- schade bedraagt millioenen dollars. Canada is nog heviger geteisterd. In Manitoba is een hoeveelheid koren, naar schatting ter waarde van 12 millioen dollars, vernield. Te Hellena (Maritoba) wijst de thermometer 6 graden onder nul aan. Aardverschuivingen in Zwit serland. Volgens een bericht uit St. Mo- ritz, hebben de aardverschuivingen zich 'her haald. De Simplonspoorweg wordt door deze verschuivingen bedreigd en het internationale verkeer tusschen Italië en Frankrijk wordt thans over den Loetschberg-spoorweg geleid. Te Lavy moesten een hotel en andere hui zen worden ontruimd, daar er gevaar bestond, dat deze gebouwen door de in beweging zijn de aardmassa's bedolven zouden worden. Sterke regens hebben de laatste dagen ver schillende beken in beneden-Wallis doen stijgen. AMERSFOORT. V D.. Hedenmorgen half elf brak brand uit in het perceel Krommestraat 50, waar gevestigd is een handel in vetten en oliën. De hevige brand kon beperkt wor den tot het .eene perceel. De aangrenzend© gebouwen bekwamen veel waterschade. Ver zekering dekt de schade. HAMBURG. V. D. De havenarbeiders be sloten gisteravond in staking te gaan. BERLIJN. V. D. De secretaris van de ge zondheidscommissie deelt mede, dat het aan tal typhus-gevallen zich nog dagelijks met enkele uitbreidt. OUDKARSPEL. Bij liet echtpaar B. de den zicli Zondag ernstige vergiftigings verschijnselen voor, vermoedelijk door het eten van schapenvleesch, gekookt in, een niet-giftvrije pan. Beiden zijn thans ern stig ongesteld, doch buiten gevaar. DEN HAAG. V-D'. In de groofei'to-mes- tibleswinkei Emporien, aain het Noord ein de heeft heden een ernstige ontploffing plaats gehad, vermoedelijk veroorzaakt •door de werking van ammoniak in de1 ijs kast. Het plafond, de winkelruiten en de win kelwaren werden vernield. In de muren vertoonein zich grootei scheuren. Persoon lijke ongevallen kwalmen niet voor. PARIJS. V.D. Gedurende de nachtelijke oefeningen nabij Chartre is eén militair vlietuig van heit 2'2e regiment infanterie in brand geraakt ©n nabij Bonneval neer gestort. Een officier, onder-officier en drie manschappen zijn gedood. GOES. De beieren A- M. Overhoff en M'. O. v. d. Ende zijn voor den cursus 1926 1927 benoemd tot resp. hoofd en onder wijzer aan den Openbaren Leergang voor de Praktijk voor Jongens alhier. GOES- Zaterdag vergaderde hij den hec-r Bustra.an de ring Zeeland van Cihr. Zangvereenigingen., Meest alle aangesloten vereienigingen waren vertegenwoordigd. Hef bestuur onderging eenige verandering door het ontslag van dhr Goeman te Ierseke. Tot secretaris werd gekozen dhr P. Fraanje Jz. tel Biezelinge en tot be stuurslid dhr Ph. J Wottering te "Vlis- singen. Verslagen door penningm. en secr. werden uitgebracht. Drie vereenigingen traden in 1926 toe, 2 te Terneuzen, 1 te Axel. Thans zijn ©r 24 aangesloten 'vereenigingen. Leergang voor directeuren met examen, kan wegens te weinig deel name niet worden gebonden. Concours in 1927 D.V- te Bieizielinga op Hemel vaartsdag. J De Slang in het Paradijs, door ds G. Wisse, Utrecht. Kemink en Zoon. Een duidelijke exegese van Gen. 3, waar aan de schrijver de volgende' beschou wingen van dit geschiedverhaal behandelt: de mythische,» de allegorische, de histo- risch-allegorische, de historisch-folkloris- tische, de historisch-mythologisehe, welke alle hij verwerpt, om zoo te komen op de letterlijk-historische opvatting', welke die is van de oud-Joodsche school, de Roomsc.he kerk en het gereformeerde Pro testantisme, en die ook door hem zeiven, wordt aanvaard', gelijk te begrijpen is, en in den breede door hem verdedigd wordt. D-e schrijver bestrijdt daarna de conclusie van buitenstaande opmerkers, die de Roomsche opvatting omtrent 't Avond maal aanprijzen als consekwentie van de letterlijk historische opvatting van Gene sis 3. Hij toont voorts aan dat de andere opvattingen door tal van bezwaren wordt gedrukt, terwijl de letterlijk-historische zulke zielkundige trekken heetft dat' er geen twijfel aan is of bij: keuze valt de beslissing uit geheel ten voordeele van deze laatste opvatting. Ten slotte de din gen hier beziende van de zijde Gods, van uit satan en van 's menschen hart, komt hij: tot de slotsom, dat de uitvoering van. het verlossingsplan uitloopend op het vleeschgeworden Woord alleen in dit licht van de historie van Genesis 3 klaar kan gezien worden. Meesterlijk is hierbij zijn aanval op den tijdgeest met zijn. valsche mystiek en „religieuse aesthetica", die om verdieping roept, doch in den grond ver laging bedoelt, en zijn bestraffing van de neo-ieligiezucht der jongeren in alle ker ken en organisaties openbaar geworden; een beweging:, „ook in haar soms gere formeerden vorm een Aufklarungs uitvloei sel, in zijn consekwenties Hegel-Bollandis- tisch van .aard" en uitloopend „op een totale omschepping van de religie, waar bij we een religie zonder levenden God, een christendom, zonder Borg-Christus, een zieleleven zonder den H. Geest en zijn wederbarend werk". !Met belangstelling lazen wij dit vlug schrift. Indien personen, die in brand geraken, de straat oprennen, staat dit met zelfmoord gelijk. Men trachte de vlammen te dooven door zich plat op den grond te werpen, om en om te rollen. Omstanders kunnen de vlammen doo ven met kleedingstukken, dekens, kleeden. Af rukken van zeer brandbare kleedingstukken verdient daarbij aanbeveling. Bij verbran de patiënten roepe men onmiddel lijk geneeskundige hulp in. Gezond heidsr aad. Wisselkoersen. '8/i6US—s/s6rs >U0A-M,0& 'VsTT'SI—b/tXÏ'8T uepuoq 'SOA—sftjBj 'SA'9—OA'9 jassmijj '0S'6SAU6S ufipaa 'n ''fdeg gg 'urepjojsiuy (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur I Wilt u mij s.v.p. eenige plaatsruimte af staan in uw blad, om te trachten, zoo mo gelijk een onjuistheid weg te nemen, voor komende in het raadsverslag van Oostkapello in uw nommer van 23 Sept. 1.1., betreffende liet in de raadsvergadering door mij gespro kene in zake toekennen van subsidie voor de eventueel te houden landbouwtentoonstel ling, uitgaande van de landbouwmaatschappij Kring Walcheren. Volgens genoemd verslag zouden de bespre kingen zich als volgt hebben ontwikkeld. De heereni Maas en Maljaars kunnen zich hiermede niet vereenigen; ook dhr Brand vindt het om verschillende redenen, ook als antirev., niet gewenscht, daar er wel eens verlotin gen- aan zoo een tentoonstelling verhonden zijn Wanneer nu deze voorstelling juist was, zou het voor de hand liggen, dat de gedachte post vatte bij het bestuur van- den Kring Walcheren, alsof ik haar verdacht van een loterij aan genoemde tentoonstelling te willen verbinden, welke gedachte in het minst niet door mij wordt gekoesterd. Er is door mij nog wel over loterijen ge sproken, maar niet in dit verband en dus hier niet ter zake dienende. Het is om die reden, dat ik prijs stel op een juiste weergave van het door mij ge sprokene, die is als volgt: dat ik, hoewel persoonlijk, voor een land bouwtentoonstelling zijnde, als raadslid tegen liet voorstel tot toekenning van subsidie moest stemmen, omdat ik meende, dat gelden uit de gemeentekas niet bestemd waren voor een doel waarvoor het hier wordt gevraagd, al is ook het nut van het doel aan geen twijfel onderhevig, terwijl ik als landbouwer meende, dat het meer eervol is, wanneer een landbouw- vereeniging zich de weelde permitteert om een tentoonstelling te organiseeren, dat de leden onderling de kosten uit eigen middelen bestrijden ,en ook als antirev. meende, mij te moeten houden aan het beginsel der anti rev. partij om geen- gelden uit publieke kas sen toe te staan voor doeleinden, wanneer niet gebleken is, dat het particulier initiatief te kort schiet, hetwelk ik in deze niet bewezen achtte te zijn. Met de meeste hoogachting, Uw dw. dnr, H. BRAND. Oostkapello, 24 September 1926. Het bietenrooivraagstuk. Verschenen is het verslag over 'het bieten rooivraagstuk van de commissie ingesteld door de maatschappij tot bevordering van den land bouw en veeteelt in Zeeland, den bond van coöperatieve suikerfabrieken in Nederland, en de Centrale Suiker Maatschappij'. Prof. M. F. Visser 1. i., hoogleeraar aan de Landbouw, hoogeschool en directeur van het Instituut voor Landbouwwerktuigen en -gebouwen Wa- geningen. De conclusies zijn I. Het machinaal bietenrooien met gecom bineerde kop- en rooimachines levert in ver gelijking met de resultaten van handrooien, gelijk dat in-ons land wordt verricht, op het punt van loofbehandeling, zuiver koppen en rooien- zulk minderwaardig werk, dat aan de invoering van die machines vooreerst niet. gedacht kan- worden. II. De nieuwe zoogenaamde „Pommritzer" kop- en rooimethode leent zich in verband met de daardoor te verkrijgen, uitstekende loofbehandeling in het bijzonder voor die be drijven-, waar het loof grootendeels vervoederd wordt. Maar ook daar waar het loof niet of tot nu toe niet vervoerd wordt, met een ernstige proef worden aangeraden, omdat waarschijn lijk, althans op niet te zware gronden, de mo gelijkheid bestaat tot verlaging van de rooi- -kosten en beperking van den rooitijd. Dr Pommritzer rooimethode komt in- het kort op- het volgende neer: I. de bieten worden met een hak, of met een schoffel gekopt; II. het loof wordt daarna met een zwadleggende hark op rijen gebracht. III. de bieten worden met een door Pommritz aanbevolen bietenheffer gerooid, die de bieten tot op den- grond brengt; IV. de bieten wor» den gereinigd door één of meermalen met een akkereg met de tanden naar achter gericht, of met een kettingegge daarover te gaan. De Duitsche methode wordt in bijzonderheden be schreven en aangegeven hoe zij- in ons land bijtijds moet worden- toegepast. Vermoedelijke opbrengst en het gehalte der suikerbieten. In aansluiting op het bericht in de St.ct. van 10 dezer deelt de directie van den land bouw mede, dat bij haar zijn ingekomen de resultaten van 209 monsternemingen, ter be paling van het gewicht en het gehalte der suikerbieten. De monsters zijn genomen door landbouwers-correspondenten der directie van den landbouw in alle deelen des- lands, waar de teelt van suikerbieten van eenige betee- kenis is, en zijn onderzocht aan de fabrieken, welke daartoe door de organisaties van beet- wortelsuikerfabrikanten zijn aangewezen. Uit de tweede monsterneming blijkt, dat het gewicht der bieten ttlsscben 1 en 15 September is gestegen van gemiddeld 621 gram tot gemiddeld 720 gram en- dat bet suiker gehalte op- den- laatstgenoemden datum gemid. deld 16.15 pet. bedroeg, tegen- gemiddeld 15.89 pet. op 1 September. Ofschoon zooals ook in het bericht van 10 September reeds werd opgemerkt de gemiddelde opbrengst per H.A. door verschil lende omstandigheden te hoog is geraamd, mag toch worden verwacht, dat de gewiohts- opbrengst bevredigend zal zijn. Wintervlinders Liimbanden. In boomgaarden en fruittuinen wordt -het blad van appel- en pereboomen, zeer vaak ook -liet blad en- de vruchten van kersenboomen in liet voorjaar soms zeer sterk aangetast door een groen rupsje, de z.g.n. trekmade. Deze rups ontstaat uit eitjes, gelegd door vlinders, die, -doordat zij eerst in bet najaar of in het begin yan den winter te voor schijn komen, den naam van wintervbnder gekregen- -hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3