erkiiem. Ssdsrwiis. Ssmespl Nieam MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten ...90 ct Maag-Tabletten75 ct over te gaan tot verlichting der haven ge durende de bietencampagne. Begin der suikercampagne. De suikercampagne aan de Coöp. „Roo sendaal" te Roosendaal is, na noodge dwongen uitstel als gevolg van het weer, Zaterdag begonnen. Aan de suikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom zal de campagnemorgen een aanvang nemen. Ver van huis op 't verkeer de pad1. Te Appingedam is gearresteerd en Vrijdag ter beschikking der justitie te Groningen gesteld P. J. uit Middelburg, die als schipper verkleed te Delfzijl en Appingedam valsche dividendbewijzen der Fransche Ned. Kol. Cultuur Mij. Appinge dam inwisselde. F a i 11. A1 g. Woningbouw- vereen. te Oost- en West-Sou- b u rg. „Handelsbelangen" van a.s. Woens- dag zal de crediteurenlijst bevatten in bovengenoemd faillissement. Zij telt 7 na men met een. totaal bedrag aan vorderin gen van f358.587.15. De baten zijn nog niet volledig bekend. De verificatieverga dering-is vastgesteld op 29 Sept., des n.m. I1/4 uur. N.V. Stoomtram „Walcher- re!n". Met ingang van 3 Oct- treedt voor de autobussen en de tram der N.V- Stoomtram „Walcheren" een nieujwe dienstregeling in. Door de groote verkeers moeilijkheden onder de gemeente Melisker- ke en de abnormale slijtage zal de auto- (bus vanaf 3 October niet meer over Mc-liskerke doch vanaf Biggekerke over den grintweg naar Zoutelande rijden. Universiteitsdag. Zooals reeds per advertentie werd bekend gemaakt zal de provinciale Vrije Universiteitsdag dit maal te Goes worden gehouden en wel op Woensdag 29 September a.s. Als sprekers hopen op te treden de hee- ren prof. Di' G- Cih. Aalders, die' over den bestaansgrond van de- "Vrije Univer siteit zal spreken en Mr J. Ade Wilde die de nationale beteekenis van de Vrije Universiteit in het licht zal stellen. Zoowel de sprekers als de onderwerpen "die zij wenschen te behandelen geven grond voor de verwachting dat het aan belangstellenden niet zal ontbreken. De vergadering die te 2 uur (Zomertijd) aanvangt, wordt gehouden in do Geref. Kerk. Ghr. Besturenbonden. Te Middelburg is Zaterdag een vergadering gehouden van twee leden valn het Be stuur van het Ohr. Nat- Vakverbond (de beieren Ruppert en Hofman) met de afge vaardigden der Cihr. Besturenbonden te Middelburg, Vlissingen, Goes en Souburg. Mede was aanweizig -dhr G. v. d. Putte, lid van Ged. Staten. De besprekingen lie pen voornamelijk over de actie voor de Chr. Vakbeweging in den a.s. winter. Den vorigen winter heeft deze actie een ver blijdend succes gehaid. De teruggang in '1 ledental is gestuit, het aantal aangeslote nen bij bet Ohr. Nat- Vakverbond is weer boven de 50.000 gekomen (dank zij het weer toetreden van den Ghr. Zeelieden hond kwam het tot 52-000 ein velen zijn weer getroffen door de beschuldiging: „gij verzuimt uw plicht". Er is geiwerkt, ook in Zeeland, en er moet in den al.s- win ter weer zoo'n campagne gevoerd wor den. In de maand October zullen over 't geheele land plm. 100 openbare vergade ringen gehouden worden. (In Zeeland te Middelburg, Vlissingen, Goes en Souburg). Maar dat is slechts de inzet. Dan moet ©r aan huisbezoek en lectuurverspreiding gedaan wordien. Bij de bespreking werden nog enkele punten naar voren gebracht, o.a- hoe de jeugd te bearbeiden en hoe het platteland met onze actie te bereiken. Verder kwam nog in bespreking he{ ï-b-c- -fonds „Draagt elkanders lasten". Het getal contribueerenden kan veel grooter zijn, als alle leiden der Ghr. vakorgani saties toetraden. De contributie is slechts 10 cent per maand. Ten slotte werd de motie aangaande de Ziektewet, die wij elders in dit nr. plaatsen, besproken en met alg. st. aan genomen. Werkloosheidsverzeke ring. Door het hoofdbestuur van den Christ. Metaalbewerkersbond is aan de gemeenteraden van Oostkapelle, Westka- pelle en Biggekerke het volgende adres verzonden: dat zij uwen Raad verzoeken te beslui ten tot aansluiting bij het „Werkloos heidsbesluit 1917", opdat ook de leden van den Bond, woonachtig in uwe ge meente, in het genot worden gesteld bij eventueele werkloosheid van de volle, bij reglement vastgestelde uitkeering; dat door toetreding tot het „Werkloos heidsbesluit 1917" de lasten bij werkloos heid voor uwe gemeente voor een mini mum-bedrag worden afgewenteld van het armbestuur op de vakorganisatie; dat het bovendien voor de handeldrij- vendetn in uwe gemeente van groote betee kenis is, wanneer bij werkloosheid de ar beiders financieel worden gesteund. Mitfdetbnrg. Zaterdagmiddag werden op het gemeentelijk sportterrein Atletiekwed strijden gehouden door den Turnkring {Walcheren van het K. N. G. V. Eerst had ©en vierkamp plaats voor de turn sters, bestaand© uit verspringen, snelloop ovc-r 60 M„ balverwerpen en speerwerpen'. Hierbij werd de eerste vereenigingsprijs behaald door Achilles t© Middelburg met 92.35 p., de tweede door Medioburgum Jje Middelburg met 84-55 p- Verder hadden Sparta ©n V.T.V., beid© te Vlissingen resp. 56-90 en 54.50 p. De vierkamp-pcrsoneele prijzen werden haald door de dames N. Roth, Achilles, 35.45 p., M. Joosse, Medioburgum 33-25 p., A- Maartense:, Achilles 28.75 p. en Ph. Duunk, Achilles, 28-15 p. Voor de verschillende nummers afzonderlijk was de uitslag: verspringen; de dames M. Joosse 4.21V2 M„ M. Winkster, Achilles, 4.10V2 M„ N. Roth 3.96 M- Snelloop: dames M. Winkster 8-7 en M. Joosse 9 sec. Deze tweede prijs werd behaald na loting met mej. G- Danielse van Achilles, die ook 9 sec. liep- Bal verwerpen: dames I. Lauwereins, Sparta' 19-65 M„ M. Joosse 18-55, N. Roth 18 M. Deze derde prijs na loting met mej. T. Duunk, ook van Achilles. Voor speerwerpen was maar een prijs, die gewonnen werd-door mej. Roth met 17.37 M- Voor de hoeren had een 5-kamp plaats, bestaand© uit kogelstooten, polsversprin- gen, hoogspringen, discuswerpen en snel loop 100 M. De vereenigingsprijs werd behaald door Wilhelmina van Middelburg. De personeele prijzen van den vijfkamp kwamen aan de heeren: K. Smidt van Wilhelmina met 44.87 p-, P- J. Sturm' van Wilhelmina met 43-20; G- Antheu- nisse, Wilhelmina 38-59 p- en M. Mol hoek van V.T.V. 3202 p. De prijzen voor kogelstooten werden toegekend aan de heeren M. Molhoek 8.70 M. en G- Antheu- nisse met 8.42 M- De heer K- Smidt maakte buiten mededinging 8.81 M- Voor polsverspringen was d© uitslag: P. J. Sturm 7.31 Va en J. Geervliet 6-61 M. Hierbij maakt© d© heer Smidt buiten me dedinging 7.40V2 M- Hoogspringen had tot resultaat: G. de Munck en W- J- de Bruin, beide 1.45 M. en zijn na loting in deze volgorde gekomen. Discuswerpen: M- Molhoek 24.85 en P. J. Sturm 24.60 M. Snelloop: P. J. Sturm 12 en 9/10 sec. en G. Antheuniss© 12 en 4/5 sec- Hierbij maakte dei heer Smidt buiten mededinging 12.7 sec. Vlissingen. De Marinei-zwemschool in het Kanaal, waarin ook particulieren kun nen zwemmen, zou aanvankelijk Donder dag 30 September worden gesloten. Uit vrees voor typhus-besmetting door voorbij varendei schepen, heeft men de school reeds Zaterdag gesloten. Hansweert. De heer J. Donderwinkel, kommies bij de directe belastingen, In voerrechten en Accijnzen alhier, wordt overgeplaatst naar Stampersgat. Zaterdagnamiddag had alhier het muziekfeest plaats ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Schejdegalm. Heel het dorp was prachtig versierd, en er heeirscht© den geheelen namiddag een prettige drukte die tot laat in den avond duurde. Rilland-Bath. Gaarne verwijzen wij naar de advertentie in dit nr., waarin mede- deelingen worden gedaan over den bazar voor het meubilair in de- Ned. Herv- Kerk. "Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen Vrijdag, Zaterdag en Maandag dien be zoeken. Voor allerlei attracties is gezorgd. St. Phiiipsland. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen L. Nilant als burgemeester dezer gemeente. De landbouwer J. B. in den Prins Hendrikpolder zou een paard uit de weide halen. Daar hij langer weg bleef dan gewoonlijk, 'ging zijn broer hem achterop. Deze vond hem bewusteloos in de weide ligigen. Hij bleek een trap van het paard tegen het hoofd te hebben gehad. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De geneesheer vermoedde een lichte her senschudding.. (M. Ct.) Souburg. Het Dag- Bestuur benoemde tot concierge O. L- school vrouw J. de Blaaij, Tuindorp, W.-Souburg- St. Laurens. Woensdag vergaderde de Oudleerlingenvereen. „Samenwerking" in de Chr. School aldaar. De voorzitter sprak in zijn openingswoord zijn blijdschap uif over bet behaalde succes op de ten toonstelling te Kapelle. Een andere secre taris werd benoemd in plaats van de vorige, die naar elders vertrekt. Na de pauze gaf da voorzitter een inleiding over „Veretenigingsleven". Na nog eeniige zaken besproken te hebben, ging de druk be zochte vergadering uiteen. Axel. Donderdag is de door den raad benoemde deputatie, bestaande uit den burgemeester en dhrn Ph. J. van Dix- hoorn en J de F'eijter, raadsleden, naar Den Haag geweest en in audiëntie door den Minister ontvangen, teneinde de elec- triciteits-kwestie met hem te bespreken. De „Ax. Crt." verneemt, dat naar aan leiding1 van die zaak in deze audiëntie ook het raadslid de heer A. T. 't Gilde bij den Minister is ontboden. Hontenisse. Woensdag is dokter Cam- maert zoodanig met zijn motorfiets komen te vallen, dat opname in het Liefdehuis te Hulst noodzakelijk was. Bij Apoth. en Drogisten Polder Walcheren. In de vergadering van het bestuur van den Polder Walcheren waren Zaterdag morgen de heeren Allaart en Heijse af wezig, terwijl de heer Portheine ook tijde lijk afwezig was. Er was een vacature, ontstaan door het vertrek van den heer de Bijcke, wiens opvolger wel gekozen is, maar die nog niet kon wörden geïnstal leerd. Dijkgeschot, Bij het voorstel tot vaststelling vau het dijkgeschot 1927, zeide de heer Je- ronimus, dat de commissarissen voor het gebouwd enkele bezwaren hebben. Spr. vraagt of bij de berekening van hetgeen het gebouwd moet betalen voor de rente en aflossing van vroegere leeningen door liet Dag. Bestuur een voorstel bij Ged. Staten is gedaan en deze cijfers dooi den hoofdingenieur van den Rijkswater staat geheel zijn veranderd. Men weet nu niets er van wat het Dag. bestuur eigen lijk beeft voorgesteld. Spr. wijst er op, dat bij nieuwe werken dikwijls oude mate rialen weer voor andere doelen kunnen worden gebruikt. Als nu aan de eerst bedoelde werken het gebouwd ook moet mede betalen .en aan de andere niet, dan dienden die steenen door het tweede werk betaald te worden aan het eerste. Spr. meent, dat betzelfde materiaal bij vernieuwing weer moet worclen aange wend. Spr. heeft van het doen van een voorstel wel niet veel verwachting, maar menl is ongerust over het steeds stijgen van het dijkgeschot. Spr. is overtuigd, dat zuilenhasalt heter is dau Vilvoordsche steen. Namens commissarissen voor het gebouwd stelt spr. een amendement voor om bij de belangrijke werken bram-mat te herstellen door kram-mat, Doornikscha steenglooiing door Doorniksche steenglooi ing, pn Vilvoordsche steenglooiing door glooiing van zuilenhasalt. De voorz. zegt, dat er geen verschil van meening is geweest tusschen Ged. Staten en het Dag. Bestuur. Er is over leg gepleegd tusschen de ambtenaren van den Polder en Waterstaat. Volgens spr. zou er juist voor de eigenaren van het ongebouwd nog meer reden zijn de cij fers aan te vechten, speciaal wat be treft die van de eerste leening. Ged. Staten hebben in hoogste instantie uitspraak ge daan. Vermoedelijk doelt de heer Jero- mimus op den steen die uit een hersteld werk kram, en gebruikt werd bij den aanleg van den spoorweg. De Ingenieur van den Waterstaat wilde dit ook voor rekening van het gebouwd doen, maan bet Dag. Bestuur wilde dit niet. Het gaat hier niet om zooveel mogelijk te halen, het gaat om de belangen, van den polder. Dhr Dumon Tak zegt, dat men nu reeds 25 jaar bezig is bij vernieuwingen baza.lt te gebruiken, wat veel solieder is. De heer Barentsen zegt, dat een stuk repa- reeren geen nieuw werk is, ook al neemt men tevens betere materialen. De voor zitter wijst pp art. 33, van het bijzonder reglement, dat liet bedoelde duidelijk als hieuw werk aangeeft. Dhr Jeronimus zal de laatste zijn, om de belangen van den Polder te bedreigen. Maar waar het zoo veel jaren met krammat goed is gegaan, kan dit toch nu ook nog. Spr. kan moei lijk de noodzakelijkheid van de werken erkennen. De heer Dumon Tak zegt, na zoovele jaren ook niet precies te kunnen zeggen, wat wél en wat niet noodig is. maar hij gaat af op de rapporten van' deskundigen. Dhrn Jeronimus en Iluson meenen nog, dat rnen meerdere stukken noodig heeft voor een goede berekening. Dhr Dumon Tak wil het den heeren nu nog eens goed zeggen, dat zij volgens, hun eed niet alleen de belangen van het gebouwd, maar ook van 't ongebouwd moe ten behartigen. De voorz. meent, dat er uit de houding der heeren wantrouwen spreekt. Dhr Huson ontkent dit. De voor zitter zegt, dat men toch den indruk ves tigt. De beer Huson ontkent ook dit. Het gebouwd is binnen geroepen om mede te betalen en de commissarissen doen nu juist alles om bet wantrouwen weg te nemen. Spr. is vol vertrouwen in het Dag. Bestuur. Het amendement krijgt alleen de stemmen der 5 commissarissen voor het gebouwd, waarna het voorstel z.h.st. wordt .aangenomen. De Rekening over 1925. Bij de behandeling van de rekening over 1925, wees de heer Jeronimus er op dat na de vaststelling van de bagrooting blijkbaar wijzigingen zijn noodig geoor deeld, want men heeft bijv. den post Onderhoud enz. van het Polderhuis be langrijk overschreden, zeker met f 1000. Spr. heeft geen wantrouwen, maar zijn geweten is niet tevreden als hij een reke ning met zulk een overschrijding goed keurt. Men had de bagrooting moeten] wijzigen, dat gebeurt altijd bij publiek rechtelijke lichamen. De voorz. zegt, dat dhr Jeronimus zelf mede schuld heeft aan de overschrijding van den post, want alleen de stoel waarop hij zit kost f 80 dat is voor 6 nieuwe commissarissen f480. De electrificatie van het gebouw kon goed worden uitgevoerd," toen men aan de verbouwing van de vergaderkamer bezig was, die kamer was geraamd op f 1500 en is uitgevoerd voor f 1603. Wij ziging gaat moeilijk bij een college als het polderbestuur, dat maar tweemaal per jaar vergadert. Dhr Huson geeft dit toe, maar dan moet men ook zooveel mogelijk vooruit zien. Dhr Jeronimus komt er tegen op, dat men zoo maar uitgaven overschrijdt. Hij ziet daar in een gevaar voor het Dag. Bestuur en vraagt waarom de commissie van financiën die er volgens den voor zitter ook over sprak niet er op attent heeft gemaakt. Dhr Simonse zegt, dat de commissie het in haar rapport weg liet, om 'dat alles in orde was gebleken) De voorzitter zegt, dat als men den wag van dhr Jeronimus op wil men 'n heel andere werkwijze dan tot nu toe bij den Polder in gebruik, moet instellen. Geldleeninig., Bij het voorstel tot aangaan eener geld- leening yan f 125.000 voor het werk aan de Noordwatering, wijst de heer de Vis ser er op, dat "dit werk niet opschiet er wordt veel tijd verbeuzeld. De voor zitter zegt, dat daarin juist verbetering. is gekomen, maar het treuzelen gaat bui ten het Dag. Bestuur om eu er is geen gevaar voor den Polder. Het heeft echter de volle aandacht van liet Dagelijksch bestuur. Dhr de Visser meent, dat er op het einde van het werk een onverdedigd gedeelte is. Spr. is ernstig ongerust als er ©rge stormen mochten komen. De voorzitter zegt, dat de gevolgen voor re kening vau den aannemer zijn. Dhr Hu son heeft bij liet aanschouwen van het werk ook vrees gekoesterd. Dhr Barent sen meent ook dat er niet genoeg spoed wordt betracht. De aannemer zal de ge volgen van groote calamiteiten niet voor zijn rekening nemen. De voorz. zegt, dat de commissarissen zich niet te veel moe ten laten leiden door wat het groote pu bliek zegt. Dhr de Visser blijft er bij, dat de toe stand hem ongerust maakt en bij her innert aan verschillende ernstige storm dagen. De voorz. houdt vol, dat er aan de Noordwatering geen bijzonder gevaar dreigt, de toestand aan het Nollehoofd, is minder gunstig. Het voorstel tot aan gaan van de leening wordt z.h.st. aan genomen. Ditzelfde geschiedt met het voorstel tot het uitvoeren van werken bij het Nollehoofd. Subsidie voor het verharden van wegen. Bij het voorstel inzake de wijze van subsidie voor het verharden vau binnen wegen, welk voorstel werd aangenomen, vroeg de heer Portheine, waarom voor de wegen 'bij Ritthem direct het maxi mum van 20 pCt wordt voorgesteld. Spr. acht dit het scheppen van een precedent.. De voorzitter zegt dat het „ten hoogste" slaat op de mogelijkheid, dat voor wegen Van .minder belang subsidie moet worden gegeven. Op een desbetreffende vraag wordt gezegd, dat in dit geval 20 pCt f 600 zal 'zijn, terwijl f 200 is gevraagd. Na enkele opmerkingen stelt de heer Portheine voor f200 toe te kennen, wat wordt aangenomen met 17 tegen 9 st. Tegen de voorzitter en dhrn -de Buck, de Visser, Wisse, Franse, Bosselaar, Dinge- manse, Maljaars en Koster. Nadat het voorstel tot goedkeuring: van onderhandsche verpachtingen was aange nomen, kwam aan de orde het voorstel om f '25 per jaar te geven aan bet rijwiel pad Walcheren. Hierbij vroeg de heer Barentsen wat er moet verstaan worden onder de mededeeling, dat het rijwielpad zoowel voor- als nadeelen voor den polder met zich brengt. Bedoeld is zeker, dat men vlug zich langs het pad kan verplaatsen, maar anderzijds dat men de duinen kan zien beschadigen. In ieder geval zou hij de subsidie tot wederopzeggings toe willen geven. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen, nadat toegezegd is, dat bedoeld is tot wederopzegging. Verlaging pacht. Bij het voorstel om tot verlaging: van pacht voor het mosselzaad over te gaan vraagt de heer Franse of het niet be zwaarlijk is tegenover de mededingers hij de bestedingen. De voorzitter zeigt, dat steeds om verlaging wordt gevraagd, hij meent, dat er nu wel reden voor is in verband met de lage francs. Het voorstel wordt aangenomen, evenals die tot over eenkomsten met den Mortiere- en den Schorerpolder, den aankoop van grond onder Brigdamme, het verleenen van ver lof aan den ontvanger om buiten de gemeente Middelburg te wonen, het ver leenen van een bijdrage voor 1927 aan mej. StrooGeldof. De voorzitter dankt de leden der finan- cieele commissie voor hun werk als zoo danig en benoemt in de nieuwe commis sie de heeren Barentsen, Dingemanse en Maljaars. Tot voorzitter van het stem bureau voor commissarissen in 1927 wordt benoemd de voorzitter van den polder, tot plaatsvervanger dhr Dumon Tak, tot leden de heeren Jeronimus en Koster en tot plaatsvervangende leden alle overige leden van het polderbestuur. Rondvraag. De heer Simonse vraagt hoe het met de verbetering van de afwatering staat. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten pas geïnformeerd hebben hoe het staat met de plannen voor een stoomgemaal, ter wijl ook liet Rijksbureau voor ontwate ring vroeg' wat hier te doen was. Het zal nu wellicht mogelijk zijn in samenwer king met dit bureau en gpsteund door bet rijk een in bewerking zijnd plan voor een nieuwe afwatering naar Vlissingen uit te voeren. Men ziet daar van rijks wege een landbouwbelang in, maar ook acht men liet goed bij wijze van werk verschaffing. De heer Dumon Tak wijst er nog op, dat het de eerste maal is, dat de Staat iets aanbiedt zonder dat hij er om ge vraagd is. Hierna werd de vergadering te 12 uur gesloten. Geref. Kerken. Tweetal te Amsterdam Zuid P. C. de Bruyn te Apeldoorn en H. S. Bouma te Leeuwarden. Beroepen te Zietrikzee B. Wentsel te Ridderkerk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te 's Gravendeel L. de Bruijne te Zwolle. i Krabbendijke. Zondag sprak Ds W. A. Dekker zijn afscheidswoord tot de ge meente Krabbendijke, nadat hij 4Va 'jaar trouw, maar onder velerlei strijd haar het evangelie had gepredikt. De tekst was Mattheus 11 vers 28 en boeiend werd uitgelegd hoe dit woord des Heeren een beschrijving van een vermaning tot en' ©en belofte aan den mensch geeft. Onder diepe stilte werd zijn treffende en soms ontroerende prediking aangehoord. Daarna werden door Z.Eerw. toegespro- ken Ds Hartjes van Rilland als consulent zijn collega's, zijn moeder eii familie, zijn vrienden en bekenden en de kerkeraden waaronder ook die vau Rilland, zijn ge- meente, de koster, de voormalige koster de organist, het bestuur 'en personeel der school en andere vereenigingen. Het loch ruime kerkgebouw kon de menigte, ook van elders opgekomenerï, niet bevatten. Namens den Ring Kruinin- gen en de gemeente sprak de consulent Ds J. S. Hartjes een pakkend woord over het aantrekkelijke, .het moeilijke en het dankbare van een Zeeuwsclie gemeente Op zijn verzoek werd 'den scheidenden, leeraar, die naar Hollandscheveld Z. 0, vertrekt, staande psalm 121 vers 4 toe gezongen. Aanwezig waren Ds Wagtervan Oudelande, Ds van Lindonk van Hoede- kenskerke, Ds Diederiks van Kruiningen, Ds van der Waa van Waarde en de ge heele kerkeraad van Rilland-Batli. Catechisatie en dans. Ds J( C. Schuller, Necl. Herv. predikant te Den Haag deelt in de 's-Gr. Kerkbode mede, dat de aannemingscatechisaties den 4en Oct. a.s. beginnen en doet er dan vet bij .drukken: „Zij die naar danslokalen gaan, weiger ik beslist op deze catechi satie toe to laten." Het onderwijs ten platten- lande voor de n i e t-1 ee r p 1 ich tige jeugd. De Vereeaiging van land en tuinbouwonderwijzers heeft Zaterdag te Utrecht een bijzondere vergadering ge houden ter bespreking van het onvol doende lager onderwijs op het platteland, hetgeen bij het land- en tuinbouwonder- wijs onophoudelijk aan den dag komt. De heer W. A. van Dijk, voorzitter van de afdeeling Utrecht, wees erop, dat het onderwijs ten plattenlande onvoldoen de is. Vele leerlingen kunnen de cursus sen in land- en tuinbouwkunde niet vol gen. Indien dit onderwijs nog meer zal teruggaan, dan zal dit zeer ten schade van onze maatschappij strekken. Want de plattelandsbevolking is de producente voor de bevolking en daarom nog meer van belang dan de opeengehoopte bevolking in de steden. Óns lager onderwijs is heele- maal opgezet op voortgezet onderwijs, doch met liet kind, met zijn omgeving, met de streek van liet' platteland houdt liet geen rekening. Allereerst moeten wij ons indenken in de leeftijdsperiode van 12 tot 15 jaar. Dit tijdperk verschilt belangrijk van het daaraan voorafgaande en daarmede dient men ten zeerste rekening te houden. Het kind van dien leeftijd moet geen vervolg-, geen voortgezet-, doch geheel nieuw on derwijs hebben. Het moet onderwijs zijn, waarin het kind belang stelt, zich aan past en geput uit het leven van hët kind. De leesboekjes zijn ongeschikt, zo liggen niet in hun sfeer, de stijl en de taal is niet van hen. Men moet bij de kinderen van het platteland geen kunst willen aankweeken. Het moeten nieuwe leesboeken zijn, zoo mogelijk met een aanpassende bibliotheek. Die kinderen moeten opstellen maken doch ze moeten ill den geest van het kind zijn. Wat het rekenen betreft moet er boekhouden geleerd worden en daarbij sommen, welke op den landbouw betrekking hebben. De sommen moeten samengesteld worden door de onderwijzers uit de streek en niet ge haald worden uit rekenboekjes. Bloemen, planten, dieren enz. mogen in de school niet ontbreken; men komt dan vanzelf tot de volksgezondheid. Overigens moet het onderwijs aangepast worden aan de omgeving. Bij de meisje^ is van belang het handwerken, als men .ze maai' din gen laat maken waarin ze belangstellen. En ook is van groot belang: het zin gen, daaraan kan niet voldoende aan dacht besteed1 worden. Spr. wil dus een t onderwijs, waaraan de plattelandskinderen voor hun verdere leven wat hebban. (Luide bijval.) Over deze inleiding-vond een gedachten- wisseling plaats. 'Een .plattelander betoogde, dat de re geering door haar bezuiniging „de kip slachtte, die de gouden eieren legt". De kinderen moeten onderlegd worden, opdat ze op liun 16de jaar geschikt zijn voor de landbouwcursussen. De centrale landbouworganisaties dienen zich deze zaak aan te trekken. De heer Tondu, Inspecteur L.O., merkte op, dat de fout bij, de onderwijzers zit, want nooit is verboden geworden om liet onderwijs te geven zooals de inleider dat wil. Ongelukken. T© Enschede is liet 2-jarig dochtertje vati zekeren B. onder ©en kolenwagen geralakt en dood opge nomen. Te Ede reed de vaandrig H- per motor met zijn collega B. in de richting Arnhem, toen van dei andere zijde ©en auto naderde met verblindende lichten. II. kwam onder d© auto terecht en bekwam vrij ernstige wonden. B- kreeg slechts enkele onbeduidende ontvellingen. Te Veghel is de elecfricien A- uit Leiden met 'den electrischen stroom in aanraking gekomen. De man werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar bij bleek te zijn overleden. De typhus te Breda. De broa van de uitbreiding der typhusgevallen te Breda moet zoo goed als zeker in het be smette water der rivier de Mark liggen. Het bed van een der eerste patiënten is in de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2