DE ZEEUW "tweede blad. marv st john. o, breng mij tot uw kudde weer. FEUILLETON. KAN ZATERDAG '25 SEPT. 1926, No. 302. Getrouwe Herder dierb're Heer, 0 breng mij tot Uw kudde weer. yer ben ik van U afgedwaald, Och, werd ik door U weergehaa.ld. 'kVerliet de plaats vol lieflijkheid, (Vaar thans uw kudde rustig weidt, De stille waat'rai van Uw Woord En dool nu droef en eenzaam voort. 'Ic Verga van lionger, koude en dorst, 0 neem ine en druk mij aan Uw borst! Verlos mij uit deez' wildernis, Waar nergeins hoon on uitkomst is. Gij, Gij alleen verkwikt de ziel, Hoe vér ik week, hoe diep ik viel, Gij kunt mij redden, Zoo Gij wilt, En dan is alle pijn gestild. 1 I Getrouwe Herder, dierb're Heer, 0 breng mij tot Uw kudde weer, En berg mij in Uw liefdehart, Daar is het eind van al mijn smart. P. II ui et- Walcheren vóór 1500. IX. Als wij over Walcheron's geschiedenis spreken, moet zeker ook iets gezegd wor den over de 6 steden, die op het betrek kelijk kleine eiland, zoo dicht bij elkaar zijn ontstaan. De stof hierover is echter uitgebreid, vooral als wij de bijzonder heden van elke stad wilden neerschrijven. Wij zullen daarom meer algemeenheden melden, om eenigszins een beeld te geven van de steden in haar opkomst. Inde oudste tijden woonden al dc men- schen op liet platteland. Om de kerk hadden de dorpen zich uitgebreid. Waar de ligging gunstig was, b.v. door een goed vaarwater met een veilige- haven, nam het aantal bewoners aanmerkelijk toe. Het lig! voor de hand, dat vissclierij en scheep vaart daar langzamerhand .de bronnen van inkomsten werden. Daardoor kreeg de plaats ook andere behoeften, voorname lijk wat het bestuur betrof. Stond het dorp rechtstreeks onder het gezag van den graaf, dan zag deze niet ongaarne, dat de plaats ?ich uitbreidde. Niet alleen dat bij daardoor meer belastingpenningen kon innen, maar hij zocht on vond hier steun tegen den machtigen adel. Klissingen was vroeger een ambachtsheerlijkheid, waar over wij in 't vorige stuk schreven. Doch de heeren. vau Vlissingen waren zoodanig in de lij gekomen, dat zij hun heerlijkheid moesten overdoen aan den graaf (1294). Als de inwoners eener plaats een eigen be stuur kregen van den graaf, dan werd zij een stad genoemd. Spoedig kwamen daarbij tal van andere rechten, haar door jen vorst voor geld of uit gunst geschon ken. De bewoners mochten de stad mei muren en grachten omringen. Zij kon den niet voor ©en vreemden Techter ge daagd worden, hielden op een bepaalden das jn de week markt en. één of tweemaal 's (aars een jaarmarkt, hadden den alleen verkoop van bepaalde koopwaren, waren vrijgesteld van sommige tollen, enz. enz. Elke nieuwe graaf bevestigde de vroe gere rechten, reeds door de voorgangers gegeven. Al deze rechten, ook privileges, keuren en handvesten genoemd, verkreeg een stad maar langzamerhand. Zoo was Middelburg, dat reeds in 1217 tot stad was verheven, eerst in 1501 in het bezit van rechtspraak in alle crimineele zaken. Middelburg had als marktdagen Maandag en Donderdag, Vlissingen Dinsdag en Vrij dag en Veere Woensdag en Zaterdag. Later bleef voor Middelburg alleen Donder dag de marktdag. Voor Vlissingen Dins dag en voor Veere Zaterdag. Een over blijfsel van de jaarmarkten zijn de tegen woordige kermissen. De schout werd door den graaf be noemd, de schepenen door de burgers. Uit het Engelsch. 64) _0_ Dokter Arnaud haalde de schouders op. „Is het mogelijk? Mademoiselle keert alles onderst boven; men moet haar gehoorza men en een moord begaan; men zou er voor op de guillotine kunnen komen, als roen hem uit zijn bed haalde en hem in die Kamer bracht," zeide hij, naar de zieken- amer wijzende. „Madame ik heb uw zoon meegebracht, hier is hij. Hij is een schelm en een deugniet geweest goede hemel! «e verloren zoon in persoon; omhels liem. 1 cl u het tooneel voor wat kan er an- oors het gevolg van zijn dan het einde? qm ii -, wascl1 miJn handen in on- tt Protesteer, maar gehoorzaam." mo -, 's een ongelukkige geschiedenis, Jf'*1 geloof, dat zij gelijk heeft," ant- 0 Grey, die aangedaan was door vary s welsprekendheid. Als Dollie het m i nu, misschien dat hij dan J eten zou; maar Mary was zoo kalm da/ v- e.n verstandig! liij had een gevoel, ,1 'lei ten slotte toch bij het rechte 'n 'lac'- En dien nacht sloten zich de «Arende oogen, en terwijl Mary lm f i zaL legde zij haar vermoeid o d op hetzelfde kussen en sliep zij ook m; en voor het eerst was er rust en vrede in het ziekenvertrek. Toen 't getal ambtenaren bij uitbreiding der stad toenam, werd de schout aJleen belast met de bestuurszaken en kreeg bij den naam van poortmeester of burge meester. Later werd een baljuw benoemd. Wie binnen de poorten wilde wonen, dus poorter worden, moest hiervoor een be paalde som golds geven. Vond de graaf in zijn strijd togen den adel steun, omge keerd genoten deze bescherming va.n han del en bedrijf bij den vorst, vooral werd Middelburg hierin bevoorrecht. De steden op Walcheren zijn nal de 12e eeuw ontstaan. De oudste is Mid delburg (1217). Gunstig gelegen aan 't einde der Arne, eertijds een goed vaar water, ver het land indringende, waar door de stad bijna in 't midden van 't eiland lag. Domburg en W e s t k a - polle kregen de stadsrechten in 1223. Vlissingen, zeer gunstig gelegen aan den mond der Schelde, met een druk veer op Vlaanderen, dc overzijde met do stad Sluis, werd in 1315 tot stad verbeven. Veere volgde in 1402- A r- n-etmuiden, dat afhankelijk was van Middelburg, daar het gebouwd was in het ambacht'sgebied van deze stad, kon zich niet geheel ontwikkelen, omdat Middel burg, in Arnemuiden terecht een geduchte concurrent ziende, haar uitbreiding be lemmerde. Toen in 1574 Middelburg tot Oranjei overging en daarbij geheel Wal cheren, kreeg Arnemuiden in dat jaar eerst stadsrechten. Na 1574 zijn tusschen beide steden nog tal van procedures gevoerd over vermeende rechten. Maar ook tusschen de steden Middelburg, Vlis singen en Veere was er jaloezie. Als zij elkaar konden tegenwerken, dan deden zij het, zoo al niet in het openbaar dan toch achter dei schermen. Dit bleek b.v. toen het vaarwater van Middelburg verzandde en deze staid gaarne een nieuwe haven wilde graven tusschen Souburg en Ritthem, rechtstreeks naar de Schelde. Door tegenwerking van Veere en Vlissin gen kwam van dit plan, dat reeds ver gevorderd was, niets en bleef Middel burg sukkelen, met haar steeds meer on diep wordende vaarwater. (Wordt vervolgd.) EBBBW—IBMNWMPOM—OaW—a—K—HMOW— m<j Uil 1F.' Polder Walcheren. Hedenmorgen had in liet polderhuis in de Abdij te Middelburg de najaarsverga dering van het Polderbestuur van Wal cheren plaats. Na het lezen der notulen was aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen commissarissen de heeren J. Bosselaar, L. Dingemanse, Jhr. H. A. van Doorn, A. Maljaars, mr Al. G. v. d. Minne en mr Th. Portlieine. Dijkgeschot 1927. Ten einde de algemeene vergadering in staat te stellen te kunnen oordeelen over het vast te stellen dijkgeschot voor 1927, heeft het dag. bestuur weder vöorloopige ramingen doen opmaken. Voor het gewone onderhoud der werken en de werken, wel ke belangrijke verbeteringen medebrengen, welke geheel ten laste komen van de onge bouwde eigendommen is geraamd f 136.700 (verleden jaar f 14-1.000), voor die werken, welke buitengewone uitgaven met zich brengen, welke zoowel door de ongebouw de als de gebouwde eigendommen moeten worden betaald, is f 30.200 (v. j. f 37.500) geraamd. Voor de Noordwatering zijn de cijfers voor belangrijke werken resp. f 10.000 en f15.800; voor de Oostwatering, Zuidwate ring en Westwatering komen de posten zoowel voor rekening van de gebouwde als de ongebouwde eigendommen en bedragen resp. f 2700, f 5500 en f 6200. Totaal f 40.200. Voor gewoon onderhoud blijft dus een bedrag van f 126.700, waarin de Noordwatering komt voor f 89.200, de Oost-, Zuid- en Westwatering voor f 37.500. In de begrooting voor 1926 is voor gewoon onderhoud uitgetrokken f 124.000, zijnde voor de Noordwatering f 89.000, voor de drie overige wateringen f 35.000. Voor kramwerken en helmbeplantingen aan de vier wateringen is uitgetrokken f9395, terwijl bet vorige jaar was gere kend op f 9890. Voor het onderhoud dei- hoofden op de stranden, rijsbeslag, paal- rijen en bestorting van de Noord watering, Noorder- en Zuiderstrand is f 29.000 ge- Maar met den morgen kwam eene her nieuwde rusteloosheid; de lichamelijke zwakte was zeer groot, maar het sluime rend bewustzijn ontwaakte. Weer werd Mary gevolgd door den verlangenden blik der oogen; de oor en schenen zich in te spannen om te luisteren; bij eiken voet stap, bij ieder geluid merkte Mary op hoe de zieke zenuwachtig opschrikte; hare handen schenen iets op de sprei te zoeken. „Neen, hij is nog niet gekomen," zeide Mary dan, terwijl zij haar als een kind suste; „gij moet stil en geduldig zijn; gij weet wel, dat gij ons vertrouwen kunt," en dan wendde zij haar hoofd weer met een zwaren zucht op het kussen om. Het was reeds laat in den namiddag, toen Mary de wielen eener vigelante op het plein hoorde, toen ontstond er beweging- in de gang en wist zij, dat hij gekomen was. Mrs Reid had het ook gehoord; zij wenkte Mary terstond met de oogen. „Haal hem!" was alles wat zij zeide; maar hoe trilde haar gelaat van verwach ting! hoe bewogen hare handen zich op het dek! Mary aarzelde een oogenhlik, keek toen veelbeteekenend naar Justine en verliet het vertrek. Wat duurde het lang minuten sche- I' nen uren voordat hij de deur had be reikt. Mary sloeg hem in spanning gade, toen hij langzaam de trap opkwam op Grey's arm leunend en gevolgd door den Ij kleinen dokter, die bij eiken stap bromde. „Welk eene dwaasheid," hoorden zij raamd, voor onderhoud der staketwerken en paalrij en voor de steeiiglooiing aan den Westkapelschen dijk f 12.000 en voor de paalhoofden aldaar met bestorting f 12000. Voor herstellingen aan rijshoofden op de stranden aan de 3 andere wateringen is gerekend voor de Oostwatering en de Zuid watering nihil en voor de Westwatering f 3000. Voor stormschaden is een bedrag geraamd van f 25.500. Voor rente en aflossing zal in 1927 in totaal f 108.705,50 noodig zijn, waaronder f 33.047,65 dat ten laste komt van de ge bouwde eigendommen. Den Isten Januari 1927 zal de schuld bedragen f 847.000, waarvan in dat jaar zal worden afgelost f 64.450. Voor onvoorzien wordt geraamd een be drag van f9556,9134, terwijl op de be grootingen 1925 en 1926 f2077,4934 en i 10.330,30 was uitgetrokken. De vermoedelijke uitgaven voor het dienstjaar 1927 worden geraamd op f 384.947,4114, de ontvangsten met uitzon dering van het dijkgeschot zijn een bedrag van f28.173,8134, w.o. batig slot 1925 f19.096,8114. Er blijft dus een tekort te dekken van f 356.773,60. Ten laste van de gebouwde eigendommen moet worden ge bracht de helft van de ook voor haar re kening komende buitengewone werken, zijnde f 30.200, dus f 15.100, benevens het bedrag van f 33.047,65 wegens rente en af lossing of samen f 48.147,65. In afwijking van het vorige jaar, toen de helft der rente en aflossing van de geheele bedragen der leeningen, na 1 Januari 1914 gesloten, ten laste van de gebouwde eigendommen werd gebracht, werd thans een berekening toe gepast van de juiste bedragen, die van elk der leeningen zijn besteed aan buitenge wone uitgaven in den zin van art. 122 van het Reglement en de rente en aflossingen van die bedragen voor de helft ten laste van de gebouwde eigendommen gebracht. Het dag. bestuur stelt voor, een bedrag- van f 1.90 per f 100 belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen te heffen. Berekend naar een totale belastbare op brengst van f 2500.000 geeft dat èen be drag van 1' 47.500 (verleden jaar f 1.70 per f 100). Op de gronden en wateren des polders zal derhalve te heffen zijn een bedrag van f 356.773,60 min f 47.500, blijft alzoo een bedrag van f 309.273,60. Het dijkgeschot dient daarom bepaald te worden op f 19 per ÏI.A. schofbaar eu f 10.80 per H.A. vrij land (v. j. f 18 en f 9.80). Door de -daartoe aangewezen commis sie, bestaande uit de heeren Simonse, Vol kers en Portlieine waren de voorgestelde werken en verdere cijfers giecontroleerd. Zij stelde voor overeenkomstig; het voorstel van het dag. bestuur te besluiten. Rekening 1925. Aan de orde kwam vervolgens het vast stellen der rekening van den Polder over 1925, welke aanwijst in ontvang een be drag van f 540.299,24 en in uitgaven f 519.997,38, alzoo éen goed slot van f 20.301,86, w.o. voor de straat- en zand wegen f 1205,0434. Voor het jaar 1924 wa ren de laatste bedragen resp. £42.187,46 en f 1321,13. Onder de inkomsten treffen -wij o.a. de volgende posten aan: batig slot 1923 f30.363,6534 (v. j. f29.252,62). Het dijk geschot bracht op f 360.012,30 (v. j. f360.009,49). De uitgaven voor gewoon onderhond der zeeweringen en watergangen bedroegen voor de Noordwatering f 117.913,2634 (v. j. f 112.949,97); Oostwatering f 17.959,42 (v. j. f 14.624,7034); Zuidwatering een be drag van f 13.460,14 (v. j. f 13.185,09) en Westwatering f 24.691,85 (v. j. een bedrag van i' 20.763,51). Voor buitengewone werken werd uitge geven f 78.191,67 (v. j. f 17.999,63). Voor herstellen van stormschade een be drag van f 20.588,93 (v. j. f 5315,15). Voor renten werd betaald f41.743,73 (v. j. f 42.525,14 en voor aflossing een be drag- van f 110.558,59 (v. j. f 72.150). Aangaan geldleening. Tot dekking der kosten van uitvoering der buitengewone werken tot verdediging van den duinvoet tusschen de strandpalen 1 en 5 van bet Noorderstrand der Noord watering, ten Noorden van den Westkapel schen zeedijk, welke kosten niet uit de ge wone middelen kunnen worden bestreden, zal een leening moeten worden gesloten. hem mompelen, „gij onteert uw beroep, Pierre Arnaud, nu gij zulke dingen toe staat; en telkens 'begon hij opnieuw te brommen. Eindelijk stond hij op den drempel van de kamer zijner moeder hij zag er ver vallen uit, en was geheel buiten adem, ter wijl zijn gelaat van inspanning parelde. „Aioeder, ik ben thuis gekomen om te ster ven!" sprak bij; en bij. het vword „moe der" kwam er eene flikkering in bare oogen en trilden bare gelaatstrekken van aandoening, „Walter!" sprak zij zacht; zij beproefde zich overeind te heffen, maar kon niet. Toen strekte zij hare bevende handen naar hem uif. „Walter, mijn zoon, mijn zoon; keer terug tot God en tot mij!" En toen hij half door berouw en half door zwakfe naast haar beid neerzonk, raakte baar zwakke hand zijn haar aan en bleef toen op zijn hoofd rusten. Wat was het, -dat zij haar daar hoorden fluis teren? „Want deze mijn zoon was dood en is weder levend geworden); hij was verloren en is gevonden." Een klein tijd je lieten zij hen ongestoord te zamen; er was nu nieits meer te vreezen. Het was de laatste! opflikkering van liet leven zij wisten het; maar hoe vredig waren die laatste uren! Zij hadden hein zóó gezet, dat hare stervende oogen op zijn gelaat rustten; van tijd tot tijd streelde hjj haar hand, of noemde haar moeder; dap kwam de I Tol uitvoering van deze werken werd in de voorjaarsvergadering besloten. De kos ten werden geraamd op f 118.000, ver hoogd met f 7000 voor aanleg van een spoorbaan. Het dag. bestuur stelt voor een geldleening aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste f 125.000 tegen een rente van ton hoogste 5 pet., af te lossen in 25 ach tereenvolgende jaren in gelijke bedragen van f 5000 of minder, voor de eerste maal op 1 Juli 1928. Werken bij het Nollelioofd. Onder overlegging van een schrijven van den Ingenieur van den Polder, waarin meer uitvoerig de noodzakelijkheid wordt uiteengezet maatregelen te ireffen voor liet behoud van bet Nollelioofd en den dijk tusschen dijkpalen 15 en 18 aan de Westwatering en over te gaan tot het aanbrengen van overstorting en bestor ting ten Oosten en Noordwesten van ge meld hoofd, stelt het Dag. bestuur voor ,te besluiten tot uitvoering van deze wer ken, overeenkomstig het bi bedoelde mis sive .omschreven plan. De kosten van het werk worden geraamd op f83.100. Ter bestrijding van de kosten van uit voering van het werk ,zal een geldleening moeten worden aangegaan. Het dag. be stuur is voornemens te zijuer tijd een voorstel daartoe te doen. Subsidie voor het verharden van wegen. Overgelegd wordt een rapport van den ingenieur van den Polder, naar aanlei ding van een verzoek der commissie tot verharding van wegen in de gemeente Ritthem om subsidie uit 's polders kas, en een schrijven van den Kring Walcheren der Z. L. M. om vanwege den polder over te gaan tot verbetering van binnenwegen op Walcheren. Naar aanleiding van dit rapport stelt het dag. bestuur voor over te gaan tot vaststelling van Algemeens regelen volgens welke subsidie kan wor den verleend ten behoeve van het ver harden van aardenwegen binnen den pol der. Het dag. bestuur meent, dat deze regelen in den navolgenden zin kunnen worden vastgesteld 1. bijdrage in de kosten van het van :een kunstbedekking voorzien van een aardenweg zal slechts worden verleend, indien, na ingekomen verzoek, door de algemeene vergadering is verklaard, dat liet toekennen van 'n bijdrage ten aanzien van den weg, waarvoor bijdrage wordt gevraagd, in. het algemeen belang van 'den polder wordt geacht; 2. door de algemeene vergadering zal indien ten aanzien van een weg de ver klaring sub 1 bedoeld, is aanvaard, wor den bepaald welk deel der aanlegkosten ten laste van den polder zal komen, welk deel in geen geval 20 pCt der aanlegkosten zal mogen overschrijden; 3. liet Dag. bestuur lyordt gemachtigd, met inachtneming der bepalingen onder 1 en 2 genoemd aan de uitbetaling der bijdragen zoodanige voorwaarden te ver binden ten aanzien van de uitvoering van het, werk, waarvoor een bijdrage wordt verleend, als het Dag. bestuur noodzake lijk zal achten; 4. de jaarlijksche aan de verharding van zoodanige wegen aan den polder ten laste te brengen bedragen zullen een som van f 5000 niet mogen overschrijden. De oommissie te Ritthem vraagt een bijdrage van f200 tot verharding van we gen, aansluitende aan den verharden weg bij de hofstede, bewoond door 'J. Hui- bregtse, den Zuidweg, een gedeelte van den Scheeweg, den geheelen Houtweg, en den Lagen weg tot aan de hofstede be woond door C. de Visser. Naar de meening van bet dag. bestuur is het toekennen van een bijdrage in de kosten van verharding dier wegen in het algemeen belang van den polder te achten en stelt het voor 20 pCt. der aanlegkosten voor rekening- van den polder te nemen. -Onderhandsche verpachtingen, j Voorgesteld wordt goed te keuren de volgende onderhandsche verpachtingen: 12.25.60 H.A. weiland en dijk te Vroui- wepold-er aan K. Osté, aldaar voor f50 per jaar, telkens voor een jaar; 0.78.50 H.A- bouwland te Grijpsk-erke voor 7 jaar aan D. Koets, aldaar, voor f131 per per jaar ein 4.42.70 H.A. schor te Vroui- wepolder aan O. cle Visser aldaar voor 7 jaar en dan voor f125 per jaar. Rijwielpad Walcheren. De vereeniging Rijwielpad Walcheren vroeg -een bijdrage van den polder in vlo kesten van aanleg tot bijv. een bedrag van f500. Hoewel de aanwezigheid van bef rijwielpad voor den polder niet enkel voordeel, -doch ook nadeel oplevert, is het. Dag. bestuur van oordeel, dat de Polder zelf zich niet geheel van financieelen steun ten bate van de instandhouding van lief pad zal moeten onthouden. Het Dag. bestuur meent echter dat betaling eener jaarlijksche bijdrage beter aan dit doel beantwoordt, dan storting van de som in -eens en stelt, voor f25 per jaar als lid te betalen. Verlaging pacht. In. verband met den slechten toestand in het mosselbedrijf te Philippine stelt het dag. bestuur voor de pachtprijzen voor bet mosselzaad van 1 Mei 1926 tot 1 Mei 1927 met 25 pet. te verminde ren en zoo voor A. Voerman, pachter van zaad aan de Westwaterin-g, f 44.96, en voor G. Rammeloo, pachter van het zaad aan de Noord- en Oostwatering f229.31. Overeenkomst met. den Mortiere polder. Naar aanleiding van een briefwisseling met Ged. Staten stelt bet dag. bestuur eenige wijziging voor in de overeenkomst met den Mortierepolder inzake de afwate ring. Overeenkomst met den Schorer polder. Nu Ged. Staten de overeenkomst met den Mortieropolder hebben goedgevonden stelt liet dag. bestuur voor de overeen komst met den Schorerpolder opnieuw te regelen, vooral waar deze polder een 25 c.M. wijde betonbuis in den dijk tus schen den Schorerpolder en den Polder Walcheren zou willen leggen. Aankoop grond. Voorgesteld wordt in de buurt van Brig- damine een strook grond aan te koopen tocbehoorende aan 3 verschillende eige naren, zulks ter bevordering van een re- gelmatigen toestand. Aangekocht zal wor den 12.24 M2. van W. Christiaanse, 12..384 M2. van C. Roose en 10.366 M2. van O. Klingenbeil, zulks tegen een nader met de eigenaars overeen te komen som. Buiten de gemeente Middelburg wonen. Het dag. bestuur stelt voor evenals aan den nieuw benoemden griffier, ook aan den ontvanger toestemming te verlee- nen buiten de gemeente in casu Oostka- pelle te gaan wonen. Bijdrage. Ten slotte vonden wij nog het tradi- tioneele voorstel om aan mej. wed. Stroo- Geldof te Vlissingen ook over 1927 f 162.50 too te kennen. vreemde, zachte glimlach weer op- bare lipp-en, maai' zij sprak zelden. Eenmaal hoorden zij haar fluisteren; „Mijn kindje, ons kindje, Marmaduked" Zocht zij in die gebogen gestalte eii dat vervallen gelaat nog dei trotsche schoonheid terug te vinden van haar verloren zoon Wal ter? „Moeder, zeg mij nog éénmaal,- dat gij mij vergeven hebt, voordat gij sterft," riep bij uit, -en toen glimlachte zij weer. Daar na veranderde haar gelaat- Vergeven! o, ja; wat behoefde zij het hem nog te zeggen, daar zij reeds zijn hoofd op haar stervende borst getrok ken, en haar mager gelaat tegen het zijne gelegd had! Vergeven! als zulk een glim lach hem tegenstraalde Zelfs nu zij niet meer kon spreken, beduidde zij hem haar to kussen; maar. toen zijne lippen de hare beroerden, zuchtte zij, trilde haar gelaat de ziel vau Isabel Reid was tot rust gekomen. HOOFDSTUK XIX. In Schemerdonker. Er waren bijna veertien dagen ver loop-en sedert liet kasteel St-, Aubert zijn meesteres verloren had; en in dien tijd j was er nog een treurig drama afgespeeld, j Arme Walter had zijn moeder slechts vijf dagen overleefd; hetgeen Dr Arnaud i heimelijk gevreesd had, was gebeurd gedurende een van zijn hoestbuien was er een bloedvaatje gesprongen; door zijn zwakte kon hij het niet weer te boven De Goesche straten. Goesche magistraat» ea andere. W(j gaven vroeger al eens een en ander over de per sonen naar welke sommige Goesche straten genoemd zijn. Wij brengen er nog enkele in -herinnering: .1 a o o b a van Bejjeren. Deze gravin beeft Goes met vele privilegiën, begunstigd; in- voor haar rampspoedige dagen hield zij gaarne haar verblijf op bet slot Ostende, waar zij in vele feesten afleiding zocht. Zoo werd ook te haror eere door de schutters van- Sint Joris in 1428 een schuttersfeest gegeven (Op- schote genoemd) waaraan vete edellieden en ook de Gravin, deelnamen en waarbij zij! den vogel schoot en haren tateren (vierden) ge maal leerde kennen. Pieter J asperse stierf in 1581 als burgemeester van Goes. Hij liet een belang rijke erfmaking aan de armen na, waarvan het Burgerlijk Armbestuur nog de vruchten plukt. Hij was o.a. hoofdman der schutters van den Edelen Voetboog. Albert Joachim, een aanzienlijk man, staatsman en geleerde. Hij bekleedde te Goes hooge betrekkingen. Herhaaldelijk was 'hij ge zant der Staten bij onderscheidene Hoven. Zoo hoog werden zijn diplomatieke verdiensten geschat, dat men hem nog een gezantschap wilde opdragen, toen hij reeds 90 jaar oud was Hij be.dankte voor die eer en stierf in 1654. Cornelis Eversdijk Franszn was re kenmeester van Zeeland, en maakte zich naam door het uitgeven van geschriften, die hem als bekwaam rekenmeester deden kennen, o.a. komen, en was het einde zeer plotseling dóór geweest. Grey en Mary hadden hem verpleegd; en gedurende de laatste uren was Dollie naar binnen geslopen, om haar ongeluk kigen neef vaarwel te zeggen. Hij had niet geglimlacht, noch eenig teeken van herkenning gegeven; maar Grey, die zich over hem heenboog, was er zeker van, dat dö woorden „God zegene haar!" over zijn bleeke lippen kwamen. Hij! beurde haar op, door dit te vertellen. „Gij ziet dus, dat er ten slotte iets goeds uit het kwade is voortgekomen, sprak Grey op zijn bedaarde manier, toen hij en Dollie samen voor het vuur in de huiskamer stonden. Den volgenden dag zou hij, met Char lotte naai- Engeland vertrekken, om moe der en zoon naar hun laatste rustplaats oj) hefc berkhof te Grome te brengen; want deze schikking had Mrs. Redd voor haar zelve gemaakt, 't Was nog zeer twijfel achtig of Grey naar liet kasfce-el zou te- rugkeere-n; Bertie zou blijven, om de meis jes gezelschap te houden en hen zoo noodig naar Lénden te geleiden. Dollie had aan haar moeder geschreven met het verzoek, haar terstond terug te laten komen; maar Mary was zóó uitgeput, dat zij slechts op d-ei canapé kon liggen en slapen. De schok van den plotselingen dood van Walter had haar kracht totaal gebroken na het aanhoudend waken, (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5