Zaterdag 25 September I9S® 4©e Jaargang Koopt geen Kachel Dit ie ProvlKk. NIEMEIJER'S NIEMEIJER'S EERSTE BLAD. HET ADRES A. WILKIN® A. C. v. Da ÜEST ffo 302 Buitenland. Pracht-eolleetie van ruin 200 Kachels en Haarden. Binnenland. Kerknieuws. Ouderwijs. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GA LIEVER ZIEN. PLATTE BUIS-KACHELS GOES HULST ASS. APOTHEKER Gr. Markt GOES Telef. 168 Drukkers-Exploitanten: (DOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes [Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummersfO.O Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nummers gratis. Sociale wetgeving. Het valt velen nog altijd moeilijk de sociale wetgeving als een zegen te zien. De schaduwzijden en die zijn er ook verliezen ze geen oogenblik uit het oog, maar op de lichtzijden wordt nooit de aan dacht gevestigd. De lasten worden breed uitgemeten maar de ba tem verwaarloosd. En toch mag over die: baten niet ge ring worden gedacht. Wat heeft b.v. de veel gesnaaide Onge- vallenverzekering niet veel leed verzaicht. De directe voordeelen zijn voor de betrokken arbeiders vaïi groote beteekenis. Maar van niet minder belang zijn de indirecte voordeelen. Da{ bleieik nog weer uit het verslag van de Scheepvaartcommissie te Rotter dam, waarin o.m- het volgende medege deeld werd: „Over het nuttig effect van den dienst der Havenakbeddsinspectie wordt opge- merkt, dat in Rotterdam de bedrijfsonge vallen per 1000 registertonnen daalden van 0.41 in 1906 tot 0-11 in 1923. De grootste vermindering vond plaats van 19071909, derhalve vóór de instelling der inspectie en wel zooals de commissie aa.li het jaarverslag van den dienst van 1910 ontleent, als gevolg van een wijzi ging in de premieherekening volgens do Ongevallenwet, waardoor de meeste werk gevers zelve belang kregen bij verminde ring der ongevallen." Een der conclusies van de Commis sie luidt dan ook: Het aantal thans voorkomende onge vallen is relatief geringer dan vóór de instelling der controle in 1905 en boven dien zijn een groot aantal der ongevallen van weinig beteekenis; de meeste der overblijvende ongevallen zijn aan belang hebbenden zelf te wijten, of door geen enkel toezicht te voorkomen." Hieruit blijkt dus dat niet alleen het leed van de door een ongeval getrof fenen en hunne gezinnen werd verzacht, tnaaï dat ook ©n dat is van niet min der beteekenis het aantal ongevallen zeer belangrijk verminderde en da,t boven dien de gevolgen minder ernstig waren. Er wordt vaak met weinig waardeering gesproken over de sociale wetgeving. Ook wel in Christelijke kringen. Er is menigmaal een roepen om' vrij heid, die noodzakelijk tot ongebondenheid moet leiden. Daaraan mogen wij niet meedoen. Het is niet Christelijk en niet antirevo lutionair. Bij alle gebrek in onze verzekeringswet ten, die als alle menschenwerk niet vol maakt zijn, is daarin toch ook veel goeds dat als een zegen mag worden aan gemerkt De foezichtlooze kinderen in Rusland. Den laatsten tijd is het aantal naar Moskou gestroomde toezichüooze kinde ren zeer toegenomen, waardoor de veilig heid en de hygiëne ppi straat zeer" zijn afgenomen. Het gemeentebestuur heeft nu besloten krachtig tegen dit euvel op; te treden. Een commissie is ingesteld om maatregelen te heramen om "'de straten van die ongewenschte elementen te zui veren. Tevens zal getracht worden door een nauwlettend toezicht op d*e toegangs wegen en spoorlijnen verdere toestrooming van kinderen tegen te gaan. Speeiheidi va|n prins Windisch-Graetz. Donderdag heeft in het paleis van pa leis van prins Windisch-Graetz te Boeda pest een executoriale verkoopdng; plaats gehad van een aantal meubelen, tapijten en kostbaarheden, die op een waarde van .500 millioen kronen waren geschat, doch bij gebrek aan koopers slechts 3i/2' nullioen kronen opbrachten, wat te wei nig was om de speelschuld van den prins ten bedrage van 2000 dollar te betalen. De schuldeischer, een Weensch koopman zal nu de borgen aanspreken van den; Pnns. Korie berichten. In de Fransche pers wordt propa ganda gemaakt, voor de verlenging van den zomertijd tot einde October. Men ver wacht, dat de regeering uit zuinigheids- overwegingen aan het denkbeeld gehoor zal geven. Volgens 'n bericht uit Wilna is daar een "omvangrijke ten gunste van Rusland' werkende spioimage-organisatie ontdekt welke .zich niet alleen uitstrekte tot het leger, doch ook tot het spoorweg- post en bestuurspersioneel. Tot nu toe zijn der tig personen in hechtenis genomen. Hoewel er voortdurend besluiten ge nomen worden tot bezuiniging op het regeeringsapparaat, stijgt het aantal pffi- ciëele lichamen, en dientengevolge het aantal ambtenaren, te Moskou met den dag. Op het oogenblik telt Moskou 4.693 regeerings-instellingen en bureaux met 220.075 man personeel tegen Tiet vorige jaar 4.084 instellingen met een personeel van 195.500 man. 'Aan bet slot van 'de vergadering van den Berlijnschem gemeenteraad die zeer lang .geduurd had wilden 8 commu nistische sprekers het woord voeren over de werkloosheid. De voorzitter stelde ver daging voor, waarop het publiek op de tribune de Internationale begon te zin gen. De vergadering ging ten slotte in groote verwarring uiteen. op een plaatje, Lievevrouwestraat 41 BERGEN OP ZOOM N. B. Ook zware vernikkelde De betooging van de S. D. A. P. Het A.-R. Gemeenteraadslid van Den Haag de heer C. Vrolijk Jzn., heeft aan B. en W. de volgende vragen gericht: 1. Is het aan het College van Burge meester en Wethouders bekend, dat ge durende den optocht voor de betoogïnig voor Ontwapening en Medezeggenschap op j.l. Zondag, het aan vele kerkgangers onmogelijk gemaakt is, hun kerkgebouw te bereiken? j2. Weet het College, dat tijdens de namiddag-godsdienstoefening o.a. in de Westduinkerk, Hanenburglaan, de muziek van dien optocht veel stoornis gaf; zóó zelfs, dat het meermalen zeer moeilijk was, den dienstdoenden predikant te ver staan 3. Is het College niet van oordeel, dat de politie in dezen in gebreke is gebleven, of was het dienstdoende corps niet krachtig genoeg, om althans in de nabijheid der kerkgebouwen de stoornis te voorkomen? 4. Kan het College ook mededeelen, welko instructies aan de politie in dezen gegeven zijn, en hoe groot het aantal politie^enten was om de orde te be waren, zoowel te voet als te paard? 5. Kan het College de verzekering ge ven, dat in het vervolg geen vergunning maar verleend zal worden voor de betoo gingen op Zondag? De vaart op de Schelde. De kapiteins van schepen, die in ge regelde vaart zijn op Antwerpen, hebben aan de Belgische regeering gevraagd om de Nederlandsche regeering: te verzoeken een lichtschip te plaatsen aan de Zuid- steenbank. Dit om de scheepvaart van zee naar de Schelde te vergemakkelijken Thans ligt daar een boei, die men slechts zien kan bij heiig weer. Schepen die uit het Noorden komen verliezen steeds veel tijd1 om die boei te ontdekken. De toestand is erg gewor den sedert men het monopolie van het binnenloodsen langs 't Oostgat aan de Nederlandsche loodsen afgestaan heeft, want vroeger lagen daar steeds 'n Bel gische en een Nederlandsche loodskotter, veel verder in zee dan de boei, zoodat de schepen een goede aanduiding hadden. Maar nu er geen concurrentie meer be staat, wachten de Nederlandsche loodsen de aankomende booten in het Oostgat af. Vandaar dat er op; die plaats geen goed baken meer is en men van Belgische zijde daar een lichtschip vraagt. R a d i o-n i e u w s. Volgens „De Rsb." bestaat bij de Rijks administratie der P. T. T. het voornemen, binnen enkele maanden een radio-telefo- nie-zender voor het zakelijk verkeer in dienst te stellen. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gerdijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is Deze zender zal ter beschikking gesteld worden tegen een vast te stellen tarief van bureaux, corporaties, e. d„ die er behoefte aan hebben dergelijke uitzendingen te doen plaats hebben. Over de plaats waar deze zender gevestigd zal worden, staat nog niets vast. Met het oog op dit voornemen zijn er verleden maand reeds te Scheveningen- Haven proefnitzendingen gehouden, waar bij bleek, dat met een antenne-energie van drie K.W. voor geheel Nederland voldoen de geluidsterkte te verkrijgen is, zonder andere telefoniestations op de 1950 m-golf storend te beïnvloeden. Alleen binnen een straal van ongeveer één km werd hinder ondervonden bij de ontvangst van Radio- Paris op selectieve toestellen. Begin November zullen de proefnemin gen hervat worden. Invoerrecht op vleesch. De commissie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter be rekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch heeft in haar vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant vast gesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 85, paarden- vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f45. Gedurende de maand October zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vleeschsoorten bedragen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. De Konink 1 ij;ke Familie. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn gisterenmiddag per staats- spoortrein van 1 uur 12, waaraan zich heit salonrijtuig van den trein der Ko ningin bevond, van Den Haag naar het Loo vertrokken. De Prins zal zich heden middag om 2 uur 53 per staatsspoor naar het Loo begeven. Z.K.H. deed echter zijn gemalin en dochter uitgeleide op1 het per ron. Specialiteit Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Verplegëngs- en T oiletarf ikelen. Slachtpluimvee. Hoewel onder het slachtpluimvee in Zeeland reeds een aardige opruiming is gehouden, zullen nog enkele verladingen plaats vinden, o.a. 28 Sept. in Goes en 7 October in Middelburg. Boeren zoowel als handelaren kunnen aanvoeren. Maatregelen zullen genomen worden om dieren, die voor transport naar Berlijn on geschikt zijn, voorzoover zij niet ziek en waardeloos zijn, naar elders te zenden. Aan het bezwaar dat sommigen enkele af gekeurde dieren weer mee moesten terug nemen zal daarmede dus tegemoet geko men worden. De waarde der afgekeurde dieren is natuurlijk geringer; zij wordt voor ieder afgekeurd dier afzonderlijk door den heer van Asperen Vervenne vastge steld en zal contant worden uitbetaald. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, geen pluimvee in gesloten kisten aan te voeren, maar steeds in kevies, man den of kratten. Kisten zijn wel bruikbaar te maken, als men er in de zijwanden een plank uithaald en door een lat vervangt. Hierdoor verkrijgt men de ventilatie, die voor het transport van levend pluimvee absoluut noodzakelijk is. Goes. De Goesche Crt. verneemt, dat het rapport bij B. en W. ontvangen is van het ingenieursbureau, dat van Hen raad de opdracht kreeg te onderzoeken wat de elec- trificatie zou kosten als Goes deze zelf ter hand nam. Is het blad goed ingelicht, dan zijn de resultaten van dit onderzoek alles zins gunstig. Goes zou zelf electriciteit kunnen leveren tegen een prijs die belang rijk lager is dan destijds door een andere commissie werd berekend. (Wij merken op, dat dit rapport nog niet bij den Raad is ingekomen, zoodat hier een indiscretie in 't spel is. En waar de kring van ingewijden uiterst klein is, is het niet moeilijk te weten te komen, wie zich daaraan heeft schuldig gemaakt. Moet het daarheen, dat uit vergaderingen van B. en W. en van de betrokken Raads commissies geklapt wordt? Indien ja, dan heeft ieder der drie hier verschijnende bladen wel zijn relaties. Red. Z.) Gisteravond hield het Locaal Comité van de Unie „Een School met den Bijbel" een vergadering in de Ghr. Bewaarschool, tot bijwoning waarvan alle voorstanders van Ghr. onderwijs waren uitgenoodigd. Wegens lichte ongesteldheid van den voorzitter, den heer Donner, leidde dhr P, Oosterbaan de vergadering, die na ge bruikelijke opening een welkomstwoord sprak. n Daarna verkreeg dhr J. Laport het woord, om de vraag te beantwoorden: „Is de.Unie-collecte nog wel noodig?" De onderwijswet van 1920, die ons de zgn. gelijkstelling bezorgde, heeft menig locaal comité der Unie, menig ijverig Unie collectant en menigen milden gever in de war gebracht. De gelijkstelling was im mers verkregen en de coHecte, zoo dacht men, was niet meer noodig. Toch dit merkt spr. terloops op zijn er van de 835 locaal comité's 647, die de Unie-collecte zijn blijven houden, terwijl dit laatste getal steeds hooger wordt en te vens de opbrengst der collecte in 1925 f 5000 hooger was dan in 1924. Spr. zet daarna uiteen, dat er, ondanks de gelijkstelling, toch nog vele uitgaven zijn, die voor rekening van het Schoolbe stuur komen. Daar is b.v. de uitgave voor 't onderwijs in Bijbelsche geschiedenis (Bijbels, platen, enz.), een uitgave, die de openbare school niet kent. Is het verder billijk, dat men ons verplicht zelf de kosten te betalen voor bet gaan hooren van solli citanten, voor bet verzekeren onzer gebou wen (waartoe we notabene verplicht zijn) en waarom moeten wij soms jaren wachten voor wij het bedrag ten volle kunnen ont vangen, wat de Gemeenteraad als uitgave voor het onderwijs heeft vastgesteld, zoo dat we moeten gaan leenen? De schoolstrijd is verplaatst naar de Ge meenteraden. En nu neemt de Goesche ge meenteraad een milder standpunt in dan vele andere, maar toch kan een on willig gemeentebestuur aan het Bestuur eener Ghr. school veel onaangenaamheden bezorgen. Er klinken stemmen uit het linksche kamp spr. citeert b.v. mejuffr. Wester man die ons op onze hoede doen zijn. Op den beschrijvingsbrief van het N.O.G. kwam voor het volgende voorstel: „Het N.O.G. verklaart zich tegen de financieele gelijkstelling tusschen openbaar en bijzon der onderwijs". De Unie-collecte te Goes, waarvoor vroe ger zooveel geestdrift en offervaardigreid bestond, wordt bestemd voor: le. de Chr. Lagere School op den Westwal, 2e. de U.L.O.-school ernaast en 3e. de kas der Unie. De Chr. Lagere School aan den Westwal is gebouwd met kleine lokalen geheel vol gens de toen geldende wet. Nu die wet ge wijzigd is, moeten de aantallen leerlingen per klas weer grooter zijn en mogen er maar vijf leerkrachten zijn. Er moest dus voor het zesde lokaal een kweekeling met akte worden aangesteld, die de vereeni- ging moet salariëeren. Verder wil het Bestuur, zoodra het mo gelijk is, de na-akte weer vergoeden. Ook dit doet de gemeente niet. Dan heeft de vereeniging ook verplich tingen tegenover de Ghr. U.L.O.-school op zich genomen. De vereeniging heeft dus 'behoefte aan veel contribuanten en aan een flinke Unie collecte. En ten slotte moet ook de arbeid der Unie worden gesteund, een arbeid, die met zooveel zegen is bekroond en in de toe komst zeker niet gemist kan worden, waar tal van gevaren onze Gbr. scholen bedrei gen. Behoeftige scholen worden door de Unie geholpen. Eveneens scholen voor doof stommen, blinden, enz. De adviezen van mr Terpstra kunnen niet door onze School besturen worden gemist. Steun moet nog altijd verleend aan de oud-strijders voor het Ghr. onderwijs en aan de weduwen van onderwijzend personeel, die een te klein pensioen hebben. Terwijl thans aan de Vrije Universiteit een leerstoel in de paedagogiek is gevestigd, waarvoor ook de Unie ongetwijfeld steun zal willen verlee- nen. Om al deze redenen hoopt spr., dat de Unie-collecte te Goes een verblijdend re sultaat mag opleveren. Na een geanimeerde bespreking beëin digde dhr Bastmeijer de goed bezochte ver gadering met dankgebed. Driewegen. De zoon van de wed. de D., die Maandag bij het motordorschen zijn been brak, is Woensdag naar het zieken-; huis te Goes gebracht. Daar is het lichaamsdeel tot boven de knie afgezet. Oudelande. In de Woensdagnamiddag gehouden Raadsvergadering werd de be grooting van het burgerlijk armbestuur, dienstjaar 1927, in ontvang en uitgaaf op f 4664,87%, met een post van onvoorzien groot f641,62 goedgekeurd, terwijl da gemeentebegrooting voor betzelfde dienst jaar werd vastgesteld in ontvang en uit- gaaf op f20.181,45 met een post van on voorzien van f672,0314. Aan bet verzoek van het bestuur van „de School met den Bijbel" om vergoeding van salaris aan da tijdelijke onderwijzeres uitbetaald in 1922, meende de Raad niet te moeten voldoen, wijl het desbetreffende kon. besluit alleen spreekt van „vakonderwijzer(es). Deze kwestie zal nader onderzocht worden. Tenslotte kwamen de gevaarlijke bocht bij B. Sinke aan den Polderdijk en de vuile sloot in den achterweg nogmaals ter spra ke, welke zaken beide door B. en W. nader onder de oogen zullen worden gezien. Hoofdplaat. De gemeenteraad heeft Don derdag in een spoedeischende vergadering besloten een deputatie naar den minister van, waterstaat te zenden teneinde de groote wenschelijkheid te bepleiten van een trainverbindingi HoofdplaatBreskens. Oostburg. De R.-K. Aannemersbond heeft bij het gemeentebestuur alhier er te gen geprotesteerd, dat men bij de aanbe steding van den bouw van een schoolge bouw reeds vooraf wist, dat het werk niet zou worden gegund en toch de aanbeste ding hield zonder de aannemers er mede in kennis te stellen, dat een bestekswijzi ging zou volgen. Dit heeft aan de geza menlijke aannemers een schade berokkend van f 1500. Gevraagd wordt deze schade te vergoeden of anders de rechten van den laagsten inschrijver te erkennen en met hem te onderhandelen over het uitvoeren van het werk met de aangebrachte wijzi gingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlaardingen Phi J. -Vreug- denh.il fel Gorincbem; te Sexbierum E!. iWarmolts te Heierde; te Gouderak J. D. van 't Hof te Wiilnis; tel Ephteld bij Tiel J .J. Timmer te Ermelo; te Val- Ithei'mond J. Li. de Wolf cand. te Drie bergen. Aangenomen naar Loenen o. d. Vel uwe Idcor W. G- Miense te Hees. Bedankt voor Enter door D. J- v. d. Graaf te Ridderkerk; voor dei Lier dooffl D. Mï. Blankhaat tei Nijverdal; voor IJlst door W|. M. A- Kalkman te Werken dam. Geref. Kerken. Beroepen te 's Gravenhalge West P- O- de Bruijn tel Apeldoorn; te KfjHumer- pomp J. Meynen, cand. te Biaaxn. C|hr. Geref. Kerken. Beroepen te 's Graverihage H. Visser |jel Leienwarden. iGOES. Zondag 17 Oct. wordt des avonds in de Groote Kerk een jeugddienst gehouden, waarvan ds Stam uit Rotter dam de leiding, zal hebben. Geslaagd te 's Gravenhage voor bet examen wiskunde l,o, mej. J. Ossewaarda aldaar. i,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1