JSo SOI Vrijdag 84 September 1911 40e Jaargang Bniteslani Staten-Eeneraal. Uit i!§ Fmtade. Eet VAN MELLE'S Torenkoek Kerknieuws. Onderwijs. EERSTE BLAD. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een juffrouw, steeds stroef en zwartgallig, Werd plots'llng merkwaardig lieftallig. Terwijl kort nog voordien Aan 't ontbijt was gezien, Dat ze TORENKOEK atook toevallig! Drukkers-Exploitanlen: DOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes jel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-^ Losse nummersf0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nummers gratis. Actualistisehe neigingen. Het is niet gemakkelijk de beginselen waardoor de actualisten zich laten lei den en het doei dat zij najagen, duidelijk te omschrijven. Met den tegenwoordigen gang van zakenl kunnen zij zich niet vereenigen. Het parlementaire stelsel, zooals zich dat ten onzent heeft ontwikkeld, heeft niet hunne bewondering. Zij verdedigen niet, althans niet vooï ons land, het fascisme, maar er is toch veel in het optreden van het fascisme, dat hen aantrekt. Hun doel is bevordering van de wel vaart door orde en gezag. Een „sterke man" die met krachtige hand het roer van staat vasthoudt, schijnt eenigszins hun ideaal. Een ideaal, dat bij de massa van ons volk nog weinig weerklank vindt, maar dat toch misschien meer aantrekkings kracht uitoefent, dan men in dezen „demo- cratischen" tijd zou verwachten. Er is namelijk in breeden kring een zekere onvoldaanheid te bespeuren. Niet weinigen zijn ontevreden over den huidigen gang van zaken; zij zijn van oordeel, dat er teveel gepraat en te weinig gehandeld wordt en dat door de politiek in den slechten zin van het woord de volksbelangen worden geschaad. En zoo kan ook niet ontkend worden, dat d? denkbeelden van het Vaderlandsch 'Verbond ook in Christelijke kringen, ook in Anti-revolutionairen kring, wel aan hangers vinden. Zelfs zijn er wel, die meenen, dat hier een antirevolutionair geluid wordt beluis terd en die zich eenigszins teleurgesteld gevoelen, dat de heer Colijn, dien zij zich als een soort dictator hadden gedroomd, geen pogingen gedaan heeft om met voor bijgang van het parlement, zijn wil aan het volk op te leggen. Het kan daarom goed zijn nogeens in herinnering te brengen wat Groen 'Van Prinsterer, omtrent zijn vriend en mede stander tot op zekere hoogte, JBilderdijk, die ook met zekere actualistisehe neigin gen "behept was, in zijn „Ongeloof en Revolutie" opmerkte. Groen van Prinsterer had voor Bilden dijk hooge achting. Hij eerde hem als een der grootste dichters en zeldzaamste ge nieën, die zich der waarheid niet schaam de en die met bewonderingswaardige veer kracht en zelfopoffering tegen de afgoden der -eeuw getuigenis aflegde. Maar hij beaamde toch niet in allen deele de richting z'ijner beginselen. „Van hem aldus Groen van Prin sterer geldt, wat men nog onlangs ten onrechte mij toeschreef. Voor hem is het ware beginsel van den staat, door God zeiven onmiddellijk gegeven, .monarchie, en de hoogste ontwikkeling van een Staat terugkeer tot dat beginsel". Vergramd over den telkens terugkee renden geest van Godsverzaking, en op stand, heeft hij inzichten en wenscheu gekoesterd, en zou hij, tot bedwang van het kwaad, naar middelen hebben kunnen grijpen, die ik althans van revolutionairen oorsprong en strekking, niet gaarne vrij pleiten zou. Aldus verlangde hij in 1787 de verhef fing van Willem V tot Souverein op een wijs, die meer aan den wensch naar een krachtig bestuur, dan aan den eisch van krachtige hervorming en historische te- rechtbrenging beantwoord zou hebben. „Aldus was hij voor Napoleon (omdat hij in hem den revolutietermmer en niet tevens den zoon en levensbehouder der omwenteling zag) in de eerste jaren van zijn beheer met een geestdrift bezield, aan welke men pen der voortreffelijkste proeven van zijn meesterschap in het herdicht heeft te danken gehad. Aldus zou hij naderhand door inge nomenheid tegen de beginselen der grond wet te ver afgeleid, misschien aan het vorstelijk gezag een vrijheid van handelen toegekend hebben, meer overeenkomstig met de dwalingen die hij bestreed, dan met de beginselen, die hij voorstond." at Groen van Prinsterer hier omtrent Bilderdijk opmerkt, geldt ook ten volle ■van diegenen onder ons, die van het actu- alisme heil verwachten en die deze be weging steunen. Vergramd over den tegenwoordigen gang van zaken grijpen zij naar middelen, die van revolutionairen oorsprong zeker niet zijn vrij te pleiten. Uit ingenomenheid tegen veel wat inder daad afkeuring verdient, staan zij maat regelen voor, meer overeenkomstig met de dwalingen, die zij bestrijden, dan met de beginselen, die zij als anti-revolutionai ren voorstaan. Een zekere hang naar het actualisme is eenigszins verklaarbaar, maar niet on gevaarlijk en niet anti-revolutionair tevens. Samenwerking. De bekende industrieel Ci. F- Stork heeft jaren geleden enkele wenken gegeven voor het sociale leven, die ook in onze dagen nog wel overweging verdienen. „De patroon, zoo zeide hij, moet gevoe len iets anders en beters te zijn dan de onbeperkte, heerscher in zijn rijk, dan onverantwoordelijk eigenaar van een pchoGne bezitting. Hij beheert, maar moet van zijn beheer rekenschap kunnen afleggen aan de ge- beielp gemeenschap, wier belangen hij door zijn handelingen bevorderen of bedreigen kan; hij is rentmeester van een eigen dom, waarop hij slechts beperkte rechten mag doen gelden. De ondergeschikte van zijn kant moet in de zaak, waarvoor hij werkt, waaraan hij zijn bestaan dankt, iets meer zien dan de gelegenheid om zijn loon te ver dienen; hij moet haar als de zijne lee- ren beschouwen' en voor hare belangen opkomen als voor zijn eigene." Dat zijn ze:er juiste opmerkingen. Alleen, wie staat op den bodem dei' Christelijke belijdenis, kan verder gaan; hij kan het krachtiger zeggen. Immers naar Christelijke beschouwing is de patroon rentmeester van goederen door God hem toevertrouwd. Hij moe{ rekenschap van zijn beheer afleggen niet maar aan de gemeenschap1, maar aan God, die hem in een verantwoordelijke positie plaatste en hem met het rentmeesterschap bekleedde. En omgekeerd zijn ook tie ondergeschik ten rekenschap schuldig van de wijze waarop zij hun taak verrichten. Wanneer zij in de zaak, waaraan zij hun bestaart danken, niets meer zien dan de gelegen heid om loon te' verdienen, dan zullen zij zeker hunne goddelijke roeping niet naar behooren kunnen vervullen. Werd dit meier verstaan, de sociale verhoudingen zouden minder scherp zrfn, de sociale nood minder groot'; de menig maal scherpe strijd zou plaats maken voor samenwerking. Het is te betreuren, dat aan deze ge zonde beginselen niet meer aandacht "wordt geschonken en dat met naïae ook in Christelijke kringen van de zoo ge- wenschte samenwerking vaak zoo weinig gezien wordt. De betaaldag van president Coolidge. Het gold dat de Amerikaansche presi dent als salaris ontvangt wordt hem steeds op den laatstem dag van elke maand uit betaald, en wel door een dame, Kate M. Shea geheeten, die dit reeds 25 jaar doet. Met de cheque van 6250 dollar gaat zij naar de werkkamer van den pre sident, in den westelijken vleugel van het Witte Huis en geeft hem daar dan per soonlijk de cheque. Indien de president met vacatitie is, dan wordt het geld naar een bank, die hij opgeeft, gestuurd. Diel 6250 dollar per maand is natuurlijk slechts zijn persoonlijk inkomen. Het geld voor zijn andere uit gaven, krijgt hij direct uit dei staatskas. Per jaar ontvangt hij nog 25.000 dollar voor reisonkosten, 125.000 dollar voor het in orde houden van het Witte Huis en voor zijn 60 bedienden, 26.000 dol lar voor telegrammen enz., en 69-000 dollar voor de buitengewone politie, die in liet Witte Huis dienst doet. Voor zijn privégebruik moet hij met zijn 6250 dol lar uitkomen, en Coolidge is zoo spaar zaam, dat hem dat ook wel gelukt, maar een rijke man is hij werkelijk niet. Korte berichten. In Polen neemt de oppositie tegen de regeering krachtig toe. Een verwerping van de begrooting door den landdag zou het aftreden der regeering ten gevolge hebben. Verlaging bösteilgoederentai- rief der Nederl. Spoorwegen. De vrachtprijzen voor het vervoer van bestelgoederen worden met ingang van 1 Oct. a.s. verlaagd. De vrachtprijzen zullen dan bedragen •voor een zending, wegende: tot 1 k.g- Ï0.30, van meer dan 13 k.g. f0.40, en ran meer dan 35 k.g. fd.50. Deze vrachtprijzen gelden, in tegenstel ling met vroeger, voor het verkeer tus- scben alle stations in het land, dus on afhankelijk van den afstand. Ook de vrachtprijzen voor zendingen van meer dan 5 kg., ondergaan verlaging, doch al lee nop de hoogere afstanden, boven 100 kilometer. Ook het bestelgoedsn el ver voer ondergaat een verlaging in dezelfde mate als het gewone bestelgoederenveP- voër, en blijft derhalve 50 pet. duurder dan de vrachtprijzen voor gewoon bestel- goederenvervoer. Al'otta Hoog. Te Haarlem is overleden mej. Aletta Hoog, bekende schrijfster van kinderlec tuur. Zij was een dochter van wijlen ds Hoog aldaar on een nicht van dr J. H. Gunning to Bilthoven. Eerste Kamer. Gisteren werden de hearen Colijn en Mendels, resp. na aflegging van eed en belofte, als lid geïnstalleerd. Daarna werd het antwoord pp de troonrede voorge lezen en vastgesteld. Het adres zal aan de Koningin worden aangeboden door de commissie van redactie, de heeren Briët v. d. Hoeven, de Jong, Blomjous en Steger en den voorzitter. Tweede Kamer. Nadat de heer Schokking verslag had uitgebracht van de aanbieding van de' nominatie voor het voorzitterschap aan de Koningin en het Koninklijk Besluit, houdende benoeming van jhr mr Ruys de Beerenbrouck tot voorzitter der Kamer was voorgelezen sprak de voorzitter een kort© rede uit. Spr. bracht dank voor zijn herkiezing als voorzitter. De vaste wii het vaderland te dienen vereendgt ons, aldus spr., hoe uiteen- loopend overigens onze meeningen ook mogen zijn. Niet weinig zal .in het begonnen zit tingsjaar van de Kamer gevergd wordeq Uithoudingsvermogen en zelfbepjgrking zul, len daarbij vaak in toepassing moeten worden gebracht. Der goede gewoonte getrouw, zal da behandeling van de Staatsbegrooting in dit kalenderjaar moeten geëindigd zijn, Voordien zullen, naar verwacht mag wor den, nog eenige belangrijke wetsontwerpen afgehandeld zijïi. Moge het ons gegeven zijn onder Gods zegen nuttigen arbeid te verrichten in het belang des lands, (Applaus) Inderdaad was het niet overbodig, dat de voorzitter een beroep deed op het uit houdingsvermogen en de zelfbeperking van de Kamerleden. Zelfbeperking. Dit is inderdaad een noodzakelijkheid, welke de Kamer wel eens in het oog mag houden, want als men de rij van interpellaties ziet, welke leeds in de beide eerste vergaderingen werden aangevraagd en de vragen, die werden gesteld, dan begint men te vree- zen, of er voor wetgevenden arbeid nog wel tijd zal overschieten. Wat de interpellaties betreft, kunnen wij vermelden, dat den heer Cramer ver lof werd .verleend tot }iet stellen van vragen tot den minister van Koloniën over de houding der Indische regeering ten op zichte van de ,plaimen van d„en Politiek- Eoonomisehen Bond inzake een anti-com munistische actie in Indië. Verder vroeg de heer L. de Visser een interpellatie aan in verband met de militaire relletjes te Assen en te Ede, terwijl de heer K. ter Laan bovendien nog interpelleeren wil over de samenstelling van en de pro motie in het officierenkorps. (Waarschijn lijk de Froeling-kwestie.) De voorzitter benoemde daarna tot leden van de vaste commissie voor buitenland- sche zaken de heeren Heemskerk, Nolens Marchant, Schokking", Vliegen, en Dressel- huys, en tot leden van de vaste com missie voor de staatsuitgaven de heeren van .Vuuren, Vliegen, van Rijckev-orsel, Oud, Schouten, van Gijn en Lovink. De Kamer ging nu over tot het trekken van de .afdeelingen. De voorzitter stelde nu voor, voor den duur der zitting 19261927 drie vaste commissies te benoemen: a. voor Pri vaat- en Strafrecht, b. voor Belastingen; c. voor jjpienbare werken, verkeers- en waterstaatsaangelegenheden. Hiertoe werd besloten. De voorzitter benoemde tot leden van de eerste commissie dhrn Heems kerk, Marchant, van Sasse van IJsselt, Sannes, van Schalk, mej-. Katz en Knot tenbelt; tot leden van de tweede commis sie de heeren van Vuuren, Snoeck Henke- mans, J. ter Laan, Oud, J. B. van Dijk, de Wilde en van Gijntot leden van de derde commissie de heeren van Rijicke- rorsel, Bomans, van der Waerden, J. J. C. van Dijk, Krijger, Ebels en Droogleev-er Fortuyn. Aan de orde was vervolgens het op maken van een voordracht ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad. Deze werd als volgt samengesteld1. Dr M. Polak, raadsheer in het gerechtshof te 'sGravenhage; 2. prof. dr. J. V. van Dijck, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; 3. dr J. M. Jolles, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. De voorzitter deelt mee, dat benoemd zijn tot voorzitters van de afdeelingen de heeren dr de Visser, Heemskerk, Al- b-arda, Kptelaar en Nolens en tot onder voorzitters de heeren J. J. C. van Dijk, Schokking, van Sasse van IJsselt, van Schaik, en de Wilde. De Kamer zal op 14 October weer bij eenkomen. Dan zullen een aantal klei nere wetsontwerpen en de interpellatie- Cramer aan de orde gesteld worden. In dien tussch-en 9 October en 14 October meerdere wetsontwerpen voor behandeling gereed komen, zullen die aan de agenda worden toegevoegd, met name de belas- lasting-ontwerpen, de Wegenbelasting en het Verdrag met België, evenwel met dien ■verstande, dat zij niet in behandeling ko men vóór 19 October. De sociaal-democraten waren ontstemd, omdat hun ontwapeningsvoorstel voorloo- pig nog niet op de agenda zal prijken. De commissie van rapporteurs bleek hun zondebok, omdat deze niet gezorgd heeft, dat het eindverslag reeds verscheen. De heer Veraart had als voorzitter dier com missie hun aanval op- te vangen. Hij be riep zich pp de bevoegdheid van de leden der oommissie om de inlichtingen in te winnen, welke zij alsnog] bleken te ver langen. Uit de discussie kwam intusschen aan het licht, dat tegen 15 October het eindverslag over het reclameontwerp der sociaal-democraten kan worden tegemoet gezien. De heer Duymaer van Twist wilde aan de behandeling niets in den weg leggen], maar de Memorie van Antwoord leek hem meer pp' een verkiezingscourant. Daar het gisteren vragendag was, stel den de heeren dr de Visser en J. J. C,- van Dijk nog eenige vragen aan den mi nister van Oorlog, die weliswaar onmiddel lijk werden beantwoord, maar waarover later toch nog wel het een en andei! te doen zal zijn. Het ging over het voor nemen van minister Lambooy om de uit rusting van de cavalerie met 200 paarden te verminderen en om de functies van commandant der vesting Holland en vaul sous-chef van den Generalen Staf niet aan te vullen. 1 In zijn antwoord aan de beide vragers toonde de minister aan, dat de 200 paar den en de beide commandeerende officie ren volgens zijn meening best gemist kon den worden zonder de tegenwoordige pa raatheid van het leger te schaden. De eenige toezegging, welke de minis ter Lambooy kon doen was, dat de uit voering der bedoelde maatregelen zal worden opgeschort, totdat de Kamer in de gelegenheid zal zijn geweest haar oor deel er over uit te spreken. Intusschen; blijft de toestand, zooals hij op het oogen- blik is, zoodat de functies van comman dant van de vesting Holland en van sous chef van den Generalen Staf voorloopig niet zullen worden vervuld, terwijl met bezuinigingen op het bureau der Vesting Holland zal worden voortgegaan. De heeren dr de Visser en van Dijk waren blijkbaar niet zeer tevreden met dit antwoord. Dat zij nog uitvoeriger op deze kwesties zullen terugkomen, lijdt dan ook geen twijfel. o Wij ontvingen het biji Van der Peijl te Ierseke uitgegeven programma van de morgein te houden feestelijkheden ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van het muziekgezelschap „Scheldegalm" te Hansweert. Na de officiëele ontvangst volgen een optocht, middag- en avondconcerten en ten slotte een lichtstoet. Vlissingen. Naar de „Metaalbewerker" omtrent de actie aa,n de Kon. Mij. „De Schelde" alhier meedeelt heeft de Direc tie het volgende voorstel inzake loonsver- hooging gedaan: Geschoolden 1 cent per uur, geoefend en 2 cent, ongeschoolden 2 cent. Minderjarigen van 14 tot en met 16 jaar 1 cent per uur, van 17 tot en met 20 jaar 2 cent per uur. Aangenomen) werktarieven blijven onveranderd. Door 'de samenwerkende organisaties is het volgende tegenvoorstel gedaan: Ge schoolden 3 cent meer per uur, geoefen- den 4 cent meer per uur, ongeschoolden" idem. Minderjarigen van 14 tot en met 16 jaar 2 cent, van 17 tot en met 20 jaar 3 cent meer per uur. Hetnkenszand, Ten nadeele van den werkman F. V., alhier, zijn twee baaltjes aardappelen weggenomen en hij: den aan leg van de lokaalspoor is een stuk gereed schap ontvreemd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Echtveld J. W. Pieper te Oudega. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Steenwijk M. Holtrop te Ui- rum; te Lisse J. L. de Vries te Rijnsburg. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ridderkerk door J. Vreug-: denhil te Bruinisse. Baarland. Ds A- Wijngaarden is voor nemens op 31 "Oct. a-s. afscheid van dd Geref. Kerk alhier te nemen. DsG. J. Wielenga, overgekomen van Zierikzee, is Woensdagavond te Zaan dam bevestigd door Dr B. Wielenga van Amsterdam, die tot tekst had gekozen Matth. 28: 20 „En zie, ik ben met ulieden alle de dagen tot de voleinding der we reld". Ds W. E. van Duin. Volgens de ,,B.ott." heeft Ds Van Duin van Haar lemmermeer-Oostzijde, op een vergadering! van zijn Kerkeraad, welke gehouden werd, nadat hij ter Synode de bekende verkla ring onderteekend had, medegedeeld, dat hij thans evenmin als bij: zijp schorsing] door de Classis, kan erkennen, dat de uitspraken der Gen. Synode inzake de bijzonderheden van Gen. 2 en 3 gedekt worden door de autoriteit van Godsi Woord. Op deze Kerkeraadsvergadering waren mede aanwezig de deputaten der Synode, Ds Breukelaar en Ds Schouten, de commissie uit de classis Haarlem, Dr Brinkman en Ds Groenewegen, alsmede de consulent Ds Wielenga van Hoofddorp. De reden, waarom de kerken van Haar lemmermeer Oostzijde-IIalfweg. tegen het besluit der classis tot opheffing van die schorsing appelleeren bij: de meerdere ver gaderingen, moet gelegen zijn in bovong- genoemde nadere verklaring van Ds Van Duin. Geref. Tractaatgeno ot« schap „Fi li pp us". Naar wij vemek men zal de 29 en 30 Sept. a.s. te Gronin gen te houden jaarvergadering van het Geref. tractaa!g]enootschap „Filippus" bij ontstentenis van den eersten voorzitter, prof. L. Lindeboom, van Kampen, en den vice-voorzitter, dr H. Franssen van Zwolle, gepresideerd worden door ds J. H. Don- ner van Breda. Ook dr H. Kaajan van Utrecht, die refereeren zou over „Het belang van em de behoefte aan Geref. volkslectuur" is verhinderd. In zijn plaats zal ds D. v. Dijk van Groningen als spreker optre den. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen wiskunde l.o. de heer J. A.. Dale bout te Alphen a. d. Rijn. Onderwijsaan zigeuners. Te Uzhorod, de hoofdstad van het Woud- karpathenland, zal de eerste school in Europa voor onderwijs aan zigeuners wor den gesticht. De kwestie van onderwijs voor zigeuners kostte reeds den school- autoriteiten van het vroeg;ere Oostenrijk! veel hoofdbrekens. Voor de zigennenschool is een bijzonder leerplan opgesteld], waar op alleen lezen, schrijven en rekenen voor komen. Andere vakken van het gewone lager onderwijs zijn vervallen. Daartegen over staat, dat de zigeunerkinderen uit gebreid muziekonderwijs zullen krijgen. Medezeggenschap der ouders. De Thüringsche regeering heeft een schoolwet aangenomen, waardoor voortaan in de gemeentelijke schoolbestu ren, naast de vertegenwoordigers van den magistraat en van de onderwijzers, ook den ouders van de schooljeugd een zetel en stem wordt toegekend. Deze ouders zuHen gekozen worden uit de oudersbijraden van de betreffende scholen. Daarmee is een oude eisch van de evangelische ouders- organisatie in Thüringen vervuld gewor den. Geslaagd te Utrecht voor het examen Engelsch L. O., mej. H. Schoenmaker te Zierikzee.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1