Kerknieuws. Onderwijs. Openbare Terkoeplngen en ferpacMip Telegrammen. Land- en Titihcnw. Helnrlch Mack Nachf. Ulm a. D. bracht de voorzitter den heer Ouendijk dank voor zijn belangelooze medewerking ïe Koudekerk© was een toestel geplaatst door den heer Van 't Westeinde te Mid delburg. JMochten er nog luisteraars of groepjes luisteraars geweest zijn, die voldaan heb ben aan het verzoek van den voorzitter der Haagsclie afdeeling en collecteerden: voor het Jubileumfonds van Patrimonium, dan kunnen zij hun bijdrage zenden aan den heer K. Louwerse, secr. der geweste lijke organisatie te Oostkapelle. Goedkoop vee en toch nog d u u r v 1 e e s c h. Naar men ons uit Nisse meedeelt, ruilde dezer dagen de landbou wer A. Fierloos met den landbouwer A. Vette twee tweejarige beste ossen en nog geld toe tegen een kalfvaars. De ossen zijn wegens den vrijwel stopgezetten uitvoer weinig geld waard. Toch is de vleescliprijs nog maar weinig gedaald. Als curiositeit deelde men ons ook mede, dat een best nuchter stierkalf te koop werd aangeboden tegen een mud aardappelen, maar zelfs dit lukte nog niet. De adspirant kooper wilde er wel een mud peren voor geven! Goes. Waar straks de Unie-collecte hier weer gehouden wordt, meende het „Lo- caal-Gomité de Unie", dat het noodig was, voor de voorstanders van Chr. Onderwijs de vraag te beantwoorden: „Is de Unie collecte nog wel noodig?" Het belegde een vergadering op a.s. Vrijdagavond en ver wacht daar vele vrienden van ons Ghr. Onderwijs. Bijzonderheden worden per ad vertentie in dit nr, medegedeeld. Vlissingen. Het 50.000ste bad in dit seizoen werd gisteren genomen door me vrouw Niemeijer. Daarbij werd haar bij monde van den heer M. Laernoes een her innering overhandigd. Namens de bad- commissie werd aan den burgemeester een bloemenhulde gebracht, die in ont vangst werd genomen door mevrouw Van WoelderenLuyken. Ook de chef van het Ibadbedrijf, de heer J. P. van Krieken, werd gehuldigd door het personeel. Heinkenszand. Betreffende de geheim zinnige ziekte onder de varkens alhier, meldt men ons, dat het derde varken van de Wed. Moelker aan deze ziekte reeds be zweken is. Aan het varken was eerst niets te bespeuren, het vertoonde geen enkel ziekteverschijnsel, maar na een paar schreeuwen te hebben gegeven, ging het plotseling dood. Welke ziekte het hier be treft, kan nog niet worden geconstateerd. Het is voor de Wed. Moelker een heele schadepost, daar de gestorven varkens niet waren verzekerd. Oostkapelle. Woensdag vergaderde al hier de gemeenteraad in voltallige zitting. Na opening met gebed door den voorzitter werd op verzoek aan mej. M. de Pagter eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openb. school tegen 1 Nov. a.s. B. en W. werd machtiging verleend tot oproeping van sol licitanten voor die betrekking op een jaar wedde van f350. Van de Landbouw-Maat- scliappij kring Walcheren was een verzoek ingekomen om subsidie uit de gemeentekas voor de in Juni 1927 te houden landbouw tentoonstelling te Middelburg. B. en W. stellen voor hiervoor f 25 toe te staan. De heeren Maas en Maljaars kunnen zich hiermede niet vereenigen; ook dhr Brand vindt het om verschillende reden, ook als antirev., niet gewenscht, daar er wel eens verlotingen aan zoo een tentoonstelling verbonden zijn en verwondert zich over de houding van weth. Poppe, die anders al tijd zoo de zuinigheid betracht; hij ver onderstelt, dat deze meer als bestuurslid van genoemde vereeniging dan wel als raadslid spreekt. Ook dhr Zwemer kan zich met het voorstel niet vereenigen, daar er vroeger subsidie geweigerd werd aan de Middernachtzending, wat z. i. toch nuttiger was. Het voorstel werd dan ook met 5 te gen 2 stemmen verworpen (vóór beide weth.). Op een verzoek van den Ghr. Bond van metaalbewerkers tot toetreding tot het Werkloosheidsbesluit 1917, wordt op voor stel van B. en W. z. h. st. afwijzend be schikt. De gemeentebegrooting 1927 werd voorloopig vastgesteld op een bedrag van f26.537,6114. Op voorstel van dhr Maas werd met alg. st. besloten, een post uit te trekken op de begrooting voor vergoeding voor de leden van het stembureau. Bij de rondvraag vestigt dhr Brand de aandacht op de straatverlichting; vooral bij het postkantoor is het zeer donker. B. en W. zullen het onderzoeken. Hierna sluiting met dankgebed. SI Laurens. Door een voorloopig Co mité, bestaande; uit de lieeren J. W: van Hoff, J. Kwekkeboom Mattz-, L- Dal- vidse en N. Tramper waren de daarvoor in aanmerking komende werknemers in de gemeente St. Laurens uitgenoodigd tot leen vergadering op Dinsdagavond in café Bloemtndaal ter bespreking van het werk. loozenvraagstuk. Dhr Van 'tHoff, die de leiding van deze vergadering op zich ge nomen had, gaf ©en uitvoerige uiteenzet ting van de bestaande plannen. In de laatste jaren is gebleken, dat de vrees voor werkloosheid in deze gemeente niet 'ongegrond is. Tot nu toe heeft het zich be paald tot enkele gevallen, maar het is niet onmogelijk, dat in de toekomst meer afdoende maatregelen zullen moeten wor den getroffen, om de gevolgen van de werkloosheid te bestrijden. Van meer dan een zijde werd reeds aangedrongen, dat de gemeente zich zou aansluiten aan het Werkloozenbesluit 1917. De voorzitter ontwikkelde de bezwa ren, welke bestaan tegen dit besluit. Als voornaamste werd aangegeven, dat door het toetreden de werknemers a.h.w. in de vakvereenigingen werden gedreven; de Overheid stelt dan eenigszins een premie op de vakorganisatiei. Hoewel op verschil, lende wijzen aan deze bezwaren kan wor den tegemoet gekomen, heeft de Rijks- wetgevtT die mogelijkheden nog niet ge opend. Daarom moet een oplossing wor den gevonden binnen het bestaande. Bo vendien is het zich aansluiten aan het Werkloozenbesluit wel een middel om zich wat heel* gc-makkelijk van dit moeilijke vraagstuk af te maken. Wie werkelijk hulp wil verlecnen, weef, dat deze maatregel alleen diegenen kan helpen, die georga niseerd zijn en dan nog maar hen die ■aan de reglementaire bepalingen voldoen Er zullen altijd nog velen overblijven voor wie dei aansluiting aan het Werkloo zenbesluit geen waarde heeft. Het Oo- mité stelt zich op het standpunt, dat aan de persoonlijke vrijheid van den werk nemer, of hij al of niet organiseeren wil, niet mag worden getornd. Behalve aan sluiting aan het Werkloozenbesluit dooi de gemeente wordt de oprichting van een Comité tot bestrijding van dei gevolgen van de werkloosheid noodig geoordeeld. Na de verschillende werkzaamheden van zoo'n Comité te hebben aangegeven, waar bij het wcTken en niet het steunen op den voorgrond moet staan, bepaalde de voorzitter zich hoofdzakelijk tot dat ge deelte van de taak, dat zou moeten be staan in het beboeren en leiden van een werkloozenkas. Hef gezamenlijk zelf sparen moet zooveel mogelijk voorop gaan. Da taak van del gemeente kan ook hier weer zijn het steunen van het par ticulier initiatief. Wie behept is met de zucht om zelf zoo meinig mogelijk te wil len bijbrengen, maar zooveel mogelijk te trekken, behoort in deze vergadering niet (thuis. Onderlinge! hulp, saamhoorigheid, liefde tot de medemenschen moeten de drijfveieren zijn. Het voorloopig comité heeft wel .eenige vrees gehad, om aan dit ■yraAgstuk to beginnen, om de groote moei lijkheden, welke er aan verbonden zijn. Wanneer het verkrijgen van steun te ge makkelijk wordt gemaakt, zou het wel eens kunnen voorkomen, dat werkloosheid werd gekweekt- Het Comité moet zich dan ook op het standpunt stellen van zoo mogelijk werk te doen uitvoeren en op voeden u te werk gaan door het aan- kwe-eken en vermeerderen van het veraUt- wooredlijkheddsbesef van den werknemer. Do op t® richten plaatselijke werkloo zenkas staat geheel los van elke vakbe weging. Daartoe kan ze meewerken om de bc-zwaren tegen het werkloosheidbesluit op te beffen. Wje toetreedt krijgt na ze keren tijd recht op uitkeering, maar tege lijkertijd zal het comité er rekening mee houden, dat al heeft men nog geen recht, zij die zelf wat voor deze zaak over hebben eerder aanspraken zullen heb ben, dan zij die dit niet hebben. Door bijdragen van meer gegoeden en eventueel subsidie van de gemeente kan het comité in staat worden gesteld noodige hulp te verleenen. Voor -en na dei 'bespreking van het samengestelde reglement werden door ver. schillende aanwezigen vragen gesteld, wel ke door den voorzitter werden beant woord. Met nadruk wees hij er o.a. o-ok op, dat hoewel het Comité no-g niet geheel geconstitueerd was, reeds nu tot het oprichten van -een werkloozenkas werd overgegaan, omdat er anders nog te veel tijd zou verloopen. Beter ware geweest eerst met het samenstellen van een Co mité te beginnen, dat dan alles had kun nen regelen, doch de omstandigheden hebben gemaakt, dat de gang van zaken anders moest zijn. De voorzitter deelde ook mede1, dat het in geen geval zijn be doeling is in het permanente comité zit ting te nemen. Hij acht het heter als lid van hef gemeentebestuur daarbuiten té blijven. Zoodra alles geregeld is, zal hij zich dan ook terugtrekken. Aan het eindei der vergadering gaven negen aanwezigen zich op als lid van de werkloozenkas, welke derhalve als opge richt werd beschouwd. Meerdere aanwe zigen wilden eventueel toetreden nog eens overwegen. Nadat was medegedeeld dat steeds gelegenheid bestond zich bij den secretaris van het voorloopig Comité, den heer J. Kwekkeboom Matth-z., op te ge ven, word de- bijeenkomst door den voor zitter gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huizen, J. Timmer te Er- melo; te Zalk, J. Mortier te Seroos- kerke (Sch.). Bedankt voor Roodeschool, door J. W. Dippel te West-Terschelling. Geref. Kerken. Beroepen te Voorburg, Mr W. S. de Vries te Tzum. Geref. Gemeenten. (Beroepen te Vlaardingen, H. A. Min- derman te Lisse. De Dr A. H. de Hartog-stieh- ting. De Dr A. H. de Hartog-Stichting heeft, gebruik makende van de bevoegdheid, ver leend bij Kon. besluit van 24 Augustus 1926, benoemd tot curatoren van den bijzonderen leerstoel voor „De Apologie van het Chris tendom" bij de faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heeren dr C. U. Ariens Kappers, directeur van het Centraal instituut voor hersenonderzoek te Amsterdam; prof. Dr F. M. Th. Böhl, hoog leeraar te Groningen; Prof. Dr F. J. J. Buy- tendjjk, hoogloeraar te Groningen, mr J. C. graaf van Randwijck, burgemeester van Amers foort en Jacs. Rustige, secretaris van de Dr A. H. de Hartog-Stichting te Amsterdam. Deze curatoren hebben tot hoogleeraar be noemd Dr Arnold Hendrik de Hartog, predi kant te Amsterdam. Landbouwonderwijs. Aan de Staatsbegrooting voor 1927 is liet volgende ontleend De premie voor het behalen van de akte land-(of) en tuinbouwkunde L. O. is 1 Ja nuari 1925 ingetrokken, waarbij als overgangs maatregel is bepaald, dat aan hen, die vóór 1 Juli 1923 een aanvang hebben gemaakt met de studie van oen dezer akten, de toelage nog zal worden verleend. Ten einde ook in 't vervolg die premies te kunnen toestaan, wordt f 13.000 gevraagd. Meer en meer wordt de behoefte gevoeld aan het detacheeren van een Tiijkslandbouw- consulent naar de Ver. Staten. Het ligt daarom in de bedoeling een der rijkslandbouwconsulenten er werkzaam te stellen. Ongelukken. Te Borgen op Zoom is een 8-jarige jongen door een auto overreden. Hij kreeg beide wielen over het lichaam. In bet ziekenhuis moest hij een ernstige operatie ondergaan. Gisteren middag is te Leiden de 26-jarige bouw vakarbeider B. van een steiger van een hoogte van 13 Meter gevallen. Hij was ter stond dood. De politie heeft het lijk in be slag genomen en wegens het veroorzaken van dood door schuld proces-verbaal op gemaakt tegen dengene, die met de leiding van het werk was belast, aangezien het ongeluk is veroorzaakt doordat de noodige veiligheidsmaatregelen niet waren in acht genomen. De 16-jarige A. v. d. V. te Hoensbroek, die met nog twee andere ka meraden was gaan baden, is in een plas verdronken. Te Weurt is het zoontje van den heer G. uit Rotterdam, dat tijde lijk daar vertoefde, al spelende te water geraakt. Toen hulp opdaagde, bleek het knaapje reeds verdronken. Een 3-jarig zoontje van den landbouwer B. te Lange Ruige Weide is op onbekende wijze in een naast de woning gelegen sloot geraakt en verdronken. Onder Buitenveldert kreeg gistermorgen hij het inspannen van een paard de veehoudersknecht de V. zulk een trap van het beest, dat zijn rechterbeen brak en hij bovendien nog inwendige kneu zingen bekwam. Per auto werd hij naar het gasthuis vervoerd. In het gemeente ziekenhuis te 's-Gravenhage is overleden mevrouw Van der L. uit Delft, die j.l. Zon dag onder Wassenaar door een motorrij der werd aangereden. Zij is niet meer bij kennis gekomen. Op het terrein der Ste delijke lichtfabrieken te Leiden kreeg de monteur v. L. een contragewicht van dui zend kilo op den rug. Zwaar gewond en in hoogst bedenkelijken toestand is hij naar het gasthuis vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. De achtjarige C. te Heerenveen trachtte op den middel sten wagen van drie aan elkaar gekoppel de zwaar beladen wagens te klimmen. Zij viel, en werd door den achtersten wagen overreden. Zwaar gewond werd zij een woning binngedragen, waar zij kort daar na overleed. Te Den Haag heeft de stu dent der Vrije Universiteit P. C. met een auto, waarin ook een jonge dame gezeten was, terwijl hij met kalmen gang reed, een tweetal personen aangereden. De 26- jarige B. werd zeer ernstig gekwetst. Hij bekwam een schedelbreuk en een zware hersenschudding en overleed kort daarna. Tegen C. is procesverbaal opgemaakt, daar het vermoeden bestaat, dat 'hij, tengevolge van onoplettendheid, de beide personen niet heeft gezien. Zijn auto is in 'beslag genomen. Gisteren is te Epe de 70-jari- ge vrouw E., die met een kruiwagen een onbewaakten overweg aldaar wou over steken, door een motortrein gegrepen en onmiddellijk gedood. De vrouw was zeer doof. Inbraak in een postkan toor. In het postkantoor te Ede is giste rennacht ingebroken. De daders moeten geruischloos zijn tewerk gegaan, aangezien een postbeambte in het gebouw sliep. Ver schillende kasten en laden zijn geforceerd. Er wordt echter niets vermist, ofschoon men wel geldwaardige stukken had kun nen bereiken. Gécin vlektyphus te Rot terdam. Het onderzoek van het bloed van den opvarenden zeeman van het stoomschip „Gunver" to Rotterdam aan gekomen, die verdacht .werd aan vlek- typhus te lijden, heeft een negatief resul- Haat gehad. Er is dus geen kwestie van vlektyphus. Ben locomotief ontspoord. Toen trein no. 817 gisterochtend in de richting Alkmaar van het station Hei- loo vertrok, is de locomotief ontspoord. Bij onderzoek bleek, dat van een der Wielen de as gebroken was. Dit euvel moef reeds bestaan hebben gedurende den Tit van Beverwijk af; op deze route was ■namelijk de spoorlijn lichtelijk beschadigd. Het spoorwegverkeer heeft tengevolge van de ontsporing eenige vertraging onder vonden. Steeaen eieren. In „De Kleinvee- teelt" wordt aangeraden in de kippenren, als de dieren ongeveer drie maanden oud zijn, een steenen ei neer te leggen. Dit is n.l. een uitstekend middel om sommige jonge dieren ■het z.g. eieren-vreten af te leeren. Aan zulk een steenen ei stompen ze zich vele malen den snavel moe, maar laten daardoor ten slotte ieder ei met rust. Tien m i 11 i o e n m e t se 1 s l e e n e n. In de provincie Groningen zijn 10.000,000 metselsteenen naar Amerika verkocht. Do eer ste ladingen worden nu te Delfzijl reeds inge laden. Roodvonk in Hindenburg. De gevallen van roodvonk hebben zich te Hin denburg zoo uitgebreid, dat er barakken zijn opgericht om de zieken onder te brengen. Er hebben zich in de laatste dagen nog 8 sterfgevallen voorgedaan. Typhus aan den R i) n. In een ge- heele reeks van gemeenten van het district IValdshut zijn in do laatste dagen gevallen van paratyphus geconstateerd. De overheid heeft alle denkbare voorzorgsmaatregelen ge troffen. Droeve toestand. Enkele weken geleden brandde te Nieuw Amsterdam (gem. Emmen) de' woning af, bewoond door hel huisgezin P. De vrouw van P. heeft t.b.c en haar is indertijd door een ingezetene een lighal verschaft. P. heeft direct moeite ge daan een nieuwe woning te krijgen. Ooi; klopte hij bij de autoriteiten aan om een woning van den woningbouw. Daar maakte men evenwel bezwaar hem een woning te verschatten, en zei: „Uw vrouw is t.b.c. en onze woningen zjjn voor gezonden, niet voor t.b.c.-lijdenden, want t.b.c. is besmettelijk"! En nu wonen reeds twee weken man, vrouw en 3 kinderen in een lighal, die vier vierk. M. groot is, 2 vierk. M. wordt in beslag genomen door het bed der ouders. Onder do tafel liggen- 's nachts 3 kleinen. Straks komt er nog een vierde bij, die, dank z\j' de gast vrijheid van- de gemeente Velsen, daar wat op -krachten komt. Die wordt dan misschien onder do legerstede der ouders een nacht verblijf aangewezen. Nederlander in Brussel bestolen. Maandagmiddag toen de trein Amsterdam-Parijs te Brussel was binnen- geloopen, ontstond er een gedrang tus- schen in- en uitstappende reizigers, van welke gelegenheid zakkenrollers gebruik maakten van een reiziger uit Haarlem de portefeuille uit den binnenzak te halen zonder dat de Hollander het merkte. Eerst een half uur later in zijn hotel bemerkte hij dat hij bestolen was. De portefeuille bevatte 1300 francs en f 80 alsmede eenige papieren. Bij de politie en den stationschef werd toen aangifte gedaan. Dergelijke voorvallen moeten daar, naar werd mee gedeeld, ongeveer dagelijks voorkomen, al wordt er lang niet altijd aangifte van ge daan, aangezien men van opsporing wei nig verwachting heeft en in flegmatieke berusting verzucht: De centen zijn nu toch eenmaal weg De typhus. Het aantal typhusge- vallen te Breda blijft toenemen; vooral de laatste dagen onderscheiden zich in dit op zicht ongunstig. Te Breda zijn thans een 40 gevallen geconstateerd, in het naburige Princenhage deden zich weer eenige nieu we voor. De medici vermoeden, dat de in fectie-bron in het water moet zitten, maar, ondanks voortdurende en nauwgezette na sporingen is te dien opzichte nog geen ze kerheid verkregen. Bij een negenjarig meisje te Leur, gemeente Etten-Leur, heeft zich ook een geval van typhus voorgedaan. In het Alg. Burger Ziekenhuis te Bergen op Zoom bevinden zich thans ook eenige typhuspatiënten, n.l. een uit Woensdrecht, een uit Halsteren en een uit Bergen op Zoom. In verband met het heerschen der typhus in Bergen op Zoom is de gemeen telijke bad- en zweminrichting voorloopig gesloten. In de stad zijn van gemeentewege waarschuwingen aangeplakt: Kookt uw melk en drinkwater, enz. Aardbeving in Beuthen? Uit Beuthen wordt gemeld; In den afgeloopen nacht heeft men hier een aardbeving waargenomen, die van een onderaardsch gerommel vergezeld ging. Het is nog niet zeker, of men met een na tuurverschijnsel of met het instorten van een mijn heeft te doen. Vrouwover boord geslagen. Te Weert sloeg gistermorgen in de kolk van sluit 16 de 22-jalrigel schippersvrouw Adriana van Tuijl, uit Zalt-Bommel, ten gevolg© van een slag van den roerboom, welken zij in de lendenen kreeg, over hoord van het schip „Scheepvaart 20" uit Rotterdam. Haar man, Woltrudis v. 'Hooft, sprong haar na, doch de vrouw, moeder van twee kinderen, resp. 3 maan den en 2 jaar verdween op een hal ven meter afstand voor de oogen van haar man onder 'n achteropvarend schip. Haar lijk werd ©en paar uur later opgevischt. Sept. 28 Goes, woonhuis, van Dissel. 28 Oostkapelle, meubilair, Loeff. 29 's-Heerenhoek, woonhuis, schuur met tuin, v. Dissel. 29 's-Heerenhoek, inboedel, v. Dissel. 29 Serooskerke, meubilair, Blaupot ten Cate. 30 Middelburg, huizen, bouwland, Struve. Oct. 1 Colijnsplaat, inspan, Heijboer. 6 EUewoutsdijk, bouwland, Beth. 6 EUewoutsdijk, bouw- en weiland, Beth. 8 -Zoutelande, bouw- en weiland, Loeff. 9 Biggekerke, café's, hofsteedje, bosch, wei- en bouwland, Loeff. 13 Wemeldinge, huis, Bchuur, enz., tuin en erf op erfpacht, Kram. 13 (Wemeldinge, meubilair, Kram. 21 iGoes, hofstede en weiland, Pilaar. (MAASTRICHT. V.D. Door de politie is gearresteerd de 32-jarige losse arbei der J. W., verdacht van mishandeling van zijn 3-jarig dochtertje, ten gevolge waarvan het is overleden. De recherche heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Een groot aantal buren is gehoord. De verdachte ontkent. ZEIST. V.D. Gistermiddag is een com plex schuren achter een rij woningen af- gebrand. Zoo brandden af een timmer manswerkplaats en houtopslagplaats, een schuur van een mandenmaker en eenige kleine schuurtjes. Ingekwartierde militai ren. hielpen krachtig mee, om de woningen te beschermen tegen het vuur. AMSTERDAM. V-D. Een bekend inge zetene van Amsterdam, dhr CL J- K. van Aalst, heeft zijn woning, Heerengracht 502, aan de gemeente ten geschenke aangebo. 'den als ambtswoning van den burgeuiees- ter. In de vergadering van. B- en is dit aanbod met geestdrift ontvangen, Ben commissie van enkele burgers zal liet meubilair voor hot representatieve ge. deolte der woning aanbieden. AMSTERDAM. V. D. Op 20 Sept. was de temperatuur 28,6 gr. G. (83^ gr. F.). Deze temperatuur is zoo laat op 't jaar nog niet voorgekomen, zoolang op de Bilt waarnemingen worden gedaan. De gemid delde temperatuur op dien datum is 19 gr. C. BOXTEL. V.D- Een boerderijtje met twee arbeiderswoningen is afgebrand. De oogst ging verloren. ALPHEN A. D. RIJN. V. D. De garage van A. de B. is geheel uitgebrand. Eenige auto's gingen verloren. Kort daarna brandde een boerderij te Aarlanderveen, eveneens in deze gemeente gelegen, af. De oorzaak van dezen laatsten brand is: het spelen met lucifers door kinderen. ATHENE. V-D. Kondilis heeft zich uit het politieke leven teruggetrokken. (PARIJS. V.D. Bij Melun zijn twee trei nen op elkaar gereden. Br zijn twee dooden en 18 gewonden. Geen verlangen naar diepte. Onze tijd is ontzettend oppervlakkig. Men glijdt met ©en lach over het leven heen. Hoor eens wat Ina BoudieirBakker, de in moderne kringen zoo gevierde ro manschrijfster, aan een redactrice van „Het Handelsblad" verklaarde: er (is) op het oogenblik maar weinig aandacht voor literatuur. Alle stroomingen gaan thans uit naar de amusementskunst. Er is geen diepte in wat gebracht wordt, omdat er geen ver- langen is naar diepte1- O, wat was dat twintig, vijf-en-twintig jaar geleden anders. Toen werd het ver. schijnen van een nieuwen roman van Couperus als een evenement begroet. Toen werd er gewerkt, véél gewerkt in ions land. En er was de zoo noodige belangstelling. Nu? Men danst, men gaai naar de bioscoop en men danst weer I De iepenziekte. De Directeur van het Staatsboschbeheer en het hoofd van den Plantenziektenkun- digen dienst verzoeken ons opneming van het volgende advies: Op dit oogenblik staan op zeer vele plaatsen in ons land dood© of stervende iepieboomen. In de meeste gevallen js de zoogenaamde icpenziektê oorzaak van dit afsterven, terwijl iepenspintkevers veel al .het proces verhaast hebben. Zooals bekend is, staan juist de kwijnende hoo rnen aan aantasting door spintkevers bloot. De iepenziekte nu heeft het aantal kwij nende hoornen, sinds eenige jaren zeer doen toenemen, hetgeen hier en daar bui tengewone vermeerdering van de iepen spintkevers tengevolge heeft gehad. Het is nog niet bekend, of, en zoo ja, op welke wijze de door ïepenziekte aange taste hoornen andere kunnen besmetten; wel is bekend, dat in vrij stérke mate door iepenspintkevers aangetaste boomen een gevaar voor de nog gezonde iepen vormen. In Verband hiermede achten onderge- teekenden het van belang voor het be houd van nu nog gezonde of sléchts in lichten graad aangetaste .iepenboomen dat in den komenden winter alle doode boomen worden gerooid, alsmede die exemplaren, welke zoo sterk kwijnen, dat herstel ervan uitgesloten mag worden ge acht, benevens de zichtbaar door iepen- ziekte aangetaste boomen, waarop tevens de iepenspintkever in vrij sterke mate voorkomt. De gerooide, door iepenspintkevers aan getaste boomen, dienen te worden ont schorst, tenzij ze dadelijk na de veiling worden vervoerd naar plaatsen, waar geen iepeboomen groeien. Ook kan men de boomen onder water bewaren. Daar op dit oogenblik de sterk kwij nende boomen gemakkelijk zijn te her kennen, vestigen de bovengenoemden de aandacht van belanghebbenden op de wen- schelijkheid om die boomen nu te mer ken, opdat in den winter al wat opge ruimd moet worden dadelijk herkend kan worden. Boomen, die nog slechts in lichten graad door de iepenziekte zijn aangetast, be- hooren nog niet te worden geveld. In ver band met het spintkevergevaar, moeten zij echter wel onder voortdurende con trole blijven. Afdoende bestrijdingsmiddelen tegen de iepenziekte zijn ons niet bekend. Ook mangaansulfaat heeft zijn bruikbaarheid als zoodanig nog niet bewezen. Voor zoover de boomen eigendom zijn van publiekrechtelijke lichamen, alsmede van vereenigingen of stichtingen van al gemeen nut, zij hier herinnerd aan de in art. 7, 3e lid, der Boschwet 1922 verplichtend gestelde aangifte bij den eerst

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2