tfo 300 Donderdag 13 September 19$6 40e Jaargang 'eerste blad» KWATTAW Dat's fiWAITX - JAVA REEPEN* Binnenland, Staten-Generaal. Uit de Protfnele. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2'k Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.03 Prijs der Advertent iën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct* Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nummers gratis. 's Lands financiën. De Dinsdag 'door Minister de Geer in gediende nota betreffende den toestand van 's lands financiën heeft weer opnieuw de beteekenis van het werk van Minister Oolijn in het licht gesteld. Na de voor dei schatkist voordeelige jaren 1916—1920, kwam dei tijd van de tekorten. Was in 1920 het voordeielig saldo van den gewonen dienst reeds geslonken tot f164.000, het volgend jaar gaf reeds een tekort van bijna f 13 millioen. Daarna verergerde de toestand bij den dag, zoodat toen in 1922 da begrooting voor 't nieuwe dienstjaar werd opgemaakt, een schier niet te dekken tekort dreigde, waardoor inflatie met al de daaraan ver bonden ernstig© gevolgen onvermijdelijk scheen. In die critieke dagen kwam Minister Colijn aan het bewind. Dank zij zijn krachtig ingrijpen gelukte het in 1922 het tekort tot ruim f33 millioen te verminderen en in 1923 de rekening te sluiten met een tekort van ongeveer f 14 millioen. Maar toen was het dan ook met de te korten die heel ons volksleven dreigden te ontredderen, gedaan. De rekening 1924 sloot met een voor- deelig saldo van fl.197.922.47V2, terwijl de rekening over 1925 een overschot te te zien geeft van ruim f41 millioleu: Het ministerieele leven van den heer Oolijn werd, dank zij den invloed van kort zichtige politici, die zich op bijkomstige dingen blind staarden, ontijdig beëindigd. Pij werd daardoor niet in staat gesteld het tweede gedeelte van zijn program: een sterke verlaging van de veel te hoog opgevoerde directe belastingen, tot uit voering te brengen. Terwijl hij nog nauwelijks aan de voor bereiding van dit groote werk was be gonnen, werd .zijn Kabinet ten val ge bracht. Dit valt te betreuren. Zoowel uit practischei en financieele, als uit principieel© overwegingen. Door zijn heengaan is nietsgewon- nen, maar wel veel verloren. Maar al werd dan zijn ministerieele leven ontijdig afgebroken, toch blijft' het de jongste millioenennota leert het op nieuw de onvergankelijke eere van den heer Colijn dat hij aan de periode van tekorten een einde heeft gemaakt en dat het financieel herstel een feit werd. Voorzitterskeuze. Met meer dan gewone belangstelling werd ditmaal in sommige kringen de ver kiezing van een voorzitter van de Tweede Kamer tegemoet gezien. Het vorig jaar bleek reeds hij de stem ming voor een voorzitter dat er bij de rechtsche partijen iets niet in den haak was. Terwijl de Roomsch-Katholieken en de Antirevolutionairen hun stem uitbrach ten op den heer Rujs de Beerenbrouck, kwamen de Christelijk-Historischen in den persoon van Dr de Visser met een rigen candidaat voor het presidentschap, met het gevolg, dat de heer Ruys de Bee renbrouck eerst bij tweede stemming ge kozen werd. 'tWas toen reeds duidelijk dat de sa menwerking tusschen de rechtsche partijen te wenschen overliet. De heer Roodhuijzen, die sinds jaren mc-t de coalitie opstaat en er mee naar bed gaat, liet niet na hierop onlangs in „Het Vaderland" dei aandacht te ves tigen. Mocht zich, wat toen gebeurde her halen, was voor hem een bewijs dat de breuke tusschen de vroeger samen werkende groepen nog niet geheeld is, en dat heit intermezzo-kabinet nog niet gemist kan woeden. Wplnu, waarschijnlijk tot grootei droef heid van den heer Roodhuyzen en andere ■coalitiebestrijders de historie van 1925 heeft zich Dinsdag niet herhaald. De heer Ruys de Beerenbrouck werd hij eerste stemming met groote meer derheid gekozen. De Christelijk-Historischen gevoelden blijkbaar geen behoefte met een eigen candidaat uit te komen. Nu willen wij hieraan niet te groote beteekenis toekennen. Er was nu niet als in 1925 ©en vaca ture, toen men bovendien stond voor het begin van een nieuwe parlementaire periode. Maar geheel zonder beteekenis is de stemming van Dinsdag toch ook niet. De verhouding tusschen de rechtsche groepen dat blijkt duidelijk is niet verscherpt. Veeleer hebben we hier een symptoom van de in 's lands belang zoozeer ge- wenschte toenadering. De ware schuldigen. Het spreekt wel vanzelf, dat niet zal worden nagelaten om de aanstichters van de militairen-relletjes te Assen te ont dekken en de schuldigen te straffen. Aan rechtmatige klachten moet gehoor worden gegeven; wanneer door de bevel voerende officieren misslagen zijn begaan, dan moet dat, ondanks de onbehoorlijke wijze waarop aan de grieven uiting werd gegeven niet worden vergoelijkt; maar in geen geval mag worden geduld dat door militairen op zoo revolutionaire wijze als je Assen gebeurde, wordt opgetreden. Gaat het op deze wijze door, dan wordt bet leger inplaats van bevorderlijk te zijn aan de rust en de orde, een gevaar voor het land. Hier is krachtig ingrijpen eiscli. Alle zwakheid en barheid is hier uit den booze. Maar als wij hierop den nadruk leggen, dan willen wij niet uit het' oog verliezen, (dat de ware schuldigen niet in Assen te zoeken zijn. De eigenlijke aanstokers van deze rel letjes zitten elders. Dat blijkt wel uit het feit, dat de revo lutionaire betoogingen werden ingezet met het zingen van de Internationale en an dere socialistisdie liederen. Het congres van de roode ontwapenaars is waarschijnlijk aan deze gewelddadige actie niet vreemd. Het was op dit congres dat niemand minder dan de heer Albarda met vol doening wees op de ongeregeldheden bij de herhalingsoefeningen en dat hij onder daverenden bijval de roode betoogers op welde het militarisme in Nederland neer te sjaan. Nog scherper drukte een der andere spre kers, een oud-kapitein, de heer Schutjes zich uit, toen. hij volgens de verslagen betoogde dat de soldaten hun geweer- loopen niet moeten richten tegen buiten landsche klassegenooten, doch tegen hun eigen officieren. Is het wonder, dat na dergelijke oprui ende redevoeringen een deel der soldaten het hoofd lcwijt raakt en tot daden van geweld overgaat? Het is dan ook niet te boud gesproken, wanneer gezegd wordt, dat de schuldigen aan de relletjes te Assen en aan het noodlottig einde van den omgekomen ser geant, moeten gezocht worden, niet in Assen, maar bij de geestelijke leiders, die wel in naam het pleit voeren voor ont wapening maar die in werkelijkheid tot revolutionair geweld prikkelen. God er buitejn. In „De Syndicalist" schreef dezer da gen A. R. over „Kerk en Vakbeweging" waarbij hij tot de volgend© slotsom kwam: „Op grond daarvan meeoen wij, dat' de katholieke en christelijke vakbewe. gingen overbodig zijn, omdat zij niet bewijzen kunnen liet bestaan van God, Waardoor de grond waarop' zij zich stellen, hun ontzinkt Zij is een door henzelf voortgebrachte schim en geen wezen, geen realiteit. Evenals tevoren verwijzen wij deze schim dus naar kerken, synagogen of kathedralen en zullen ons t© allen tijde niet alleen tegen dergelijke waandenk beelden, maar ook tegen hen blijven keeren, welke ze op handige wijze tus schen dei voor haat ontvoogding strij dend© arbeidersklasse als twistappel wil. len werpen." Zóó scherp en kras drukken andere z.g. neutrale organisaties zich gewoon lijk niet uit. Maar practisch is er geen verschil. De moderne vakbeweging staat precies op hetzelfde standpunt. God er buiten, dat is de leuze zoowel voor het politieke als het sociale leven. En dat is juist de reden waarom Christelijke arbeiders zich vah al die organisaties verre hebben te houden. Want het ideaal van den Christen moet zijn en het is ook het ideaal van de Christelijke arbeidersbeweging heel het leven, ook het leven van den arbeid te doen beantwoorden aan den wil van God in Zijn Woord ons geopen baard. Itaiteilui De Belgische financiën. Minister Francqui verklaarde, dat alle geruchten die in de laatste dagen rer- Slechts een merk kan 't beste zyn spreid werden, valsch zijn. Na de be- grooting in evenwicht gebracht te hebben, na de vlottende schuld geconsolideerd te hebben, is de regeering in verbinding getreden met de buitenlandsche banken om over te gaan tol de uitvoering van het laatste gedeelte van het financieele plan, dat voorafgaan moet aan de stabi lisatie van den frank, die langs den nor malen weg wordt nagestreefd, zonder dat het mogelijk zou zijn, vóór de definitieve beslissing; het stabilisatiepercentage be kend te maken, dat men overweegt. |Die schatkist heeft nooit in gunstiger positie verkeerd dan thans. De behoeften aan buitenlandsche deviezen zijn reeds voor verschillende maanden gedekt. Spe cialisten van de wisselspeculatie, die voor al op de buitenlandsche marlden ope- reeren hebben zich als roofvogels op onze nationale munt geworpen, in deze onrus tige tijden elk oogenblik defaitistische ge ruchten verspreidend. De bevolking moet onder deze omstandigheden bedaardheid, geduld.' en vertrouwen aan den dag leggen. Korte berichten. Volgens een bericht uit Milaan is de ex-koning George van Griekenland via Mi laan naar Boekarest vertrokken. Naar ver luidt zal hij te Boekarest een familieraad •presideeren, waarbij het herstel der mo narchie in Griekenland zou worden be sproken. Het aantal mijnwerkers dat thans aan het werk is, bedraagt ruim 3000' meer dan gisteren. Op 13 deizeir bedroeg hef aantal werkloozen in Engelandi 1.551-900, of 7635 minder dan del voorafgaande week. In België zal een tuberculose-post- zeigei worden uitgegeven met den beel denaar van dei Koningin. Volgens statistischël opgaven is de varkensfokkerij in Denemarken in het jaaf, verloopen tusschen 1 Juni 1.1. en 1 Juli 1925 aanmerkelijk toegenomen. In dit jaalr is het aantal varkeus van 2,5 millioen tot 3 millioen gestegen. De Koningin naar de leger- oefeningen. De Koningin is gistermiddag om 4 uur 4-6 per gewonen staatsspoortrein, waarin zioh vijf wagons van Hr Ms eigen trein bevonden, o.a. het salonrijtuig, de slaap wagen en de keukenwagen, uit de resi dentie vertrokken, ter bijwoning, vanoch tend vroeg van een gedeelte der groote le geroef eningen. De burgemeester van Den Haag, mr Pa- tijn, deed de Koningin op het perron uit geleide. Vele menschen op 't perron juich ten de Koningin hartelijk toe. H. M. wordt vanmiddag omstreeks 1 uur in de Residentie terugverwacht. De Koninklijke trein is om 6 u. 17 te Soestduin aangekomen, waar 500 M. voor het station werd gestopt. Dadelijk daarop werd gerangeerd op een zijlijn, die naar het vliegkamp loopt. Op een gedeelte hei buiten het vliegkamp is de trein vannacht blijven staan. Bij het rangeeren juichte een groote menigte H. M. toe. Voorzitter van de Tweede Kamer. Bij Kon. besluit van 22 September is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal voor het tijdvak der tegen woordige zitting benoemd jhr. mr Gh. J. M. Ruys de Beerenbrouck, lid van die Ka mer. De tariefsverlaging. Met ingang van 1 October a.s. zijn de volgende wijzigingen in de posttarieven aangebracht: binnenlandsche briefkaarten 5 cent; expressebestelling van briefpost- zendingen in het binnenlandsch verkeer 20 cent; idem van pospakketten 30 cent; ex- presserecht voor internationaal verkeer ongewijzigd; recht postcheques 20 cent; recht postpakketten (binnenlandsch ver keer) niet meer dan 1 K.G. 30 cent; boven 1 t.m. 3 K.G. 40 cent; boven 3 t.m. 5 K.G. 50 cent. Het tarief voor brieven en briefkaarten naar Ned.-Indië, Suriname en Curacao per landmail is gelijkgesteld aan het tarief dat bij verzending van brieven en 'brief kaarten per zeepost van toepassing is. (Ook voor brieven en briefkaarten uit Ned. Indië, Suriname en Guracao naar Neder land geldt bij verzending per landmail het zelfde tarief als hij verzending per zee post). Het port der briefkaarten naar Ned.- Indië, Suriname en Curagao (landmail en zeepost) 'bedraagt 5 cent. De collectieve arbeids overeenkomst. Ingediend is een wetsontwerp houdende nadere regeling van de collectieve arbeids overeenkomst. Het bepaalt zich tot de bur gerrechtelijke regeling. De publiekrechte lijke regeling (verbindendverklaring) wordt er niet in aan .de orde gesteld. Allerlei. Gisteren is in de Rotterdamsche haven het tienduizendste schip in 1926 binnenge komen. In 1924 kwam het 10.000ste schip pas eind December binnen en in 1925 was dit op 24 Nov. het geval. Dit jaar is dus een recordjaar voor de Rotterdamsche haven. Men houde steeds 'n fleschje bij de hand, het is voor U van onschatbare waarde: voor roode en ruwe handen; het be schermt Uw huid tegen scherpen wind en verbranding door de zon. Verzachtend en heeiend voor Baby's teere plekken, 't Zuiverste en goedkoopste van alles. Eerste Kamer. Gisteren werden de ge- en herkozen le den der Eerste Kamer beëedigd. Daarna sprak de voorzitter een korte rede uit, waarin hij aan H. M. de Koningin dank bracht voor de herbenoeming tot voor zitter. De verkiezingen, aldus spr. verder, heb ben verandering gebracht in de samen stelling der Kamer. De heeren dr H. Franssen, Wittert van Hoogland en Ame- link hebben deze Kamer verlaten en zijn door de heeren Steger, Colijn en Koster vervangen. Spreek ik mijn leedwezen uit dat wij eerstgenoemde heeren, althans voorloopig, niet zullen terugzien, dit geldt in 't 'bijzonder dr Franssen, die sinds 1904 zijn beste krachten beschikbaar stelde voor het vaderland, die altijd trouw op zijn post was en door zijn zaakkundig optreden het bewijs aflegde van zijn bekwaamheid. Ook den heer Wittert van Hoogland zij een woord van dank gebracht voor zijn werk zaamheid en adviezen. Met genoegen heb ben wij met hem en ook met den heer Amelink samengewerkt. Zooals u uit de Troonrede gehoord hebt, wacht ons een jaar van arbeid, dat vrucht dragend kan zijn als 'de samenwerking en de onderlinge waardeering blijven bestaan. Dit verhoogt de waardigheid der Kamer en komt aan het aanzien, dat zij nog steeds in het vaderland geniet ten goede. Wil mij uw gewaardeerden steun niet onthouden: Moge Gods zegen op onzen arbeid rusten. Met dezen wensch aanvaard ik de mij op gelegde taak. (Applaus.) De voorzitter stelde daarna voor de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. De heer Van Emhden (v.-d.) merkt op, dat verleden jaar een practijk is gevolgd, die zeer hinderlijk is geweest. Spr.'s frac tie wil zich daarom in het vertrouwen, dat het antwoord thans een kleurloos karakter zal hebben, niet verzetten tegen het voor stel. Overgegaan werd daarna tot het trekken der afdeelingen. Na heropening deelde de voorzitter mee, dat de afdeelingen hebben 'benoemd tot voorzitters de heeren v. Lanschot (R.-K.), Jansen (R.-K.), v. Wassenaer van Cat- wijck (C.-H.), de Vos van Steenwijk (C.- H.) en Haffmans (R.-K.) (allen recht- schen) en tot ondervoorzitters de heeren Franssen (R.-K.), Diepenhorst (A.-R.), Rink (V.-B.), Smeenge (V.-B.), van Na- gell van Ampsen (V.-B.). GmcMammmmBmaBtmmmKBmamnKMmmmro f— Visscherijbelan*gen. Van de zijde der visschers zijn aanhoudend klach ten ingekomen over een sterke toeneming van het aantal zeehonden. Daarom wordt f25,000 op de Staatsbegrooting uitgetrok ken voor premies voor het dooden van zeehonden. Hongaarscheki aderen. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat 7 October a.s. een transport Hongaarsche kinderen via België vertrekt. Indien er pleegouders mochten zijn die hun pleeg kinderen met deze gelegenheid naar huis willen laten gaan gelieven zij zich op te geven vóór 28 Sept. a.s. aan den heer Ph. Wessels, Papegaaistraat 14, te Goes, secretaris van het Prov. Zeeuwsch Comité voor Hongaarsche kinderen. Den betrokken pleegouders zal dan wor den gemeld, met welken trein op 7 Oc tober de kinderen uit Goes vertrekken. Over drie maanden bestaat er weer gelegenheid om kinderen naar Hongarije terug te laten keeren. „Valckeniss ei" bij Zout e1 - lande. Heit ideale ontspanningsoord „Vajckenïsse" nabij Zoutelande, gelegen aan den voet van dei plek waar Wlalche- ren's duinen het hoogst zijn opgestoven', 'en vanwaar men het schitterendst uit zicht heeft over het geheele eiland, dreigt, ontluisterd te worden, door den a.s. ver koop door de erfgenamen van wijlen mr J. Pel van verscheidene hectaren bosch, die aan dei plaats voor een niet gering deel haar aantrekkelijkheid verloenen. Wel is waar geldt 'thier niet den verkoop van een statig bosch, doch groofendeels van kreupelhout, maar niettemin zal bij ©venfueelen kaalslag 't landschapsaspect hieronder gevoelig lijden. In verband met 'de hoogere wdarde van den grond is aan dein Walcherschen du in voet den laatsten tijd reeds heel wat akkermaalshout gevallen om plaiats te ma ken voor meer-rentegevendl weide- of bouwland, en daar dei veiling geschiedt in verscheidene perceelen, is het niet on waarschijnlijk, dat een deel der nieuwe eigenaars dezelfde ontbossohingsmethode zal volgen, welke' voor de schoonheid ter iplaatse zeier te betreuren zou zijn. De Patrimonium-avond. Gis terenavond werd in de Nieuwe Zuiderkerk te 'sGravenhage een groote propaganda- bijeenkomst gehouden, in verband met het 50-jarig bestaan van het Verhond „Pa trimonium". Deze avond kon door velen in den lande worden meegevierd, want woord, zang en muziek werden draadloos uitgezonden. Ook in onze provincie had den verschillende Patrimonium-afdeelingen luisterbijeehkomsten belegd, terwijl natuur lijk tal van particulieren die zelf een toestel bezitten, zullen meegeluisterd heb ben. De zang, solo zoowel als koor 'kwam duidelijk over en velen zullen! daarvan hebben genoten. Ook het orgel spel kwam goed tot zijn recht. De rede van den heer J. Schouten lid der Tweede Kamer, was minder goeld te volgen. De stem van den bekenden, bezielenden spreker bleek te krachtig voor de radio. Spr. betreurde het, dat er in den teaenwoordigen tijd gesproken wordt over het opheffen van Patrimonium als zelf standige organisatie, en dat juist op een tijdstip, dat er zoozeer behoefte is aan een bond, die diegenen samenbrengt, die voor de xhristehjk-sociale belangen wil len strijden. Christelijk-sociaal houdt in zich een belijdenis inzake de verhouding van den Christen tot de maatschappij en keert zich tegen andere instellingen; en tegen andere opvattingen. Het woord christelijk-sociaal beteekent verder, dat wij het aardsche Igven stellen onder de wet Gods, en dat wij' ons verweren moeten tegen diegenen, die het aardsche-, het eco nomische en het sociale leven buiten den dienst van God stellen. De tweede spreker, dr K. Dijk, predikant te Den Haag, was vrij wat beter te ver staan. Deze handelde over Da Costa's bekende woorden: Toenadering eischt Gods orde in dezer tijden nood. De vrijheidsbeginselen van 1848 worden ook nu nog, zij het dan ook in verfijnden vorm, door duizenden gehuldigd. Spr. wees in dit verband op de jongste demonstratie van de S.D.A.P. en het N.V.V- waarbij geen vredesklanken, maar strijdklanken werden vernomen. Wij hebben, zei spr., geen angst voor het socialisme, maar zijn wel verontwaardigd, omdat het onze hei lige Zondagsrust verstoorf. In dit ver band liet Spr. van deze plaats een ernstig protest tegen de plaats gehad hebbenlde verstoring der godsdienstoefeningen hoo- renl Tegenover den rooden Zondag stel len wij ons ideaal: Toenadering eischt Gods orde en dezer tijden nood. Dit ideaal moeten we persoonlijk, maar ook in onze organisaties trachten te benaderen. Wij moeten prediken en in practijk brengen de Christelijke toenadering! tusschen de verschillende rangen en standen, de Christelijke levensharmonie. Zooals wij reeds hierboven schreven, waren in onze omgeving luister-bijeen komsten georganiseerd, o.a. te Goes, Mid delburg, Vlissinigen, Serooskerke, Koude- kerke, enz-. Te Goes was in de zaal van de Chr. Bewaarschool een radio-toestel met drie luidsprekers opgesteld door den heer Ouendijk, Wühelminastraat, vertegen woordiger van de firma H. J. v. d. Meer te Vlissingen. Aan 't eind der bijeenkomst

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1