tfo 298 Dinsdag 21 September 1929 40e Jaargang MARy ST JOHN. DE TROONREDE. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten: 0OSTERBAAN LE COINTRE - GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkanfoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertenfiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nummers gratis. In de vereenigde zitting der Staten- üeneraal sprak H. M. de Koningin lieden de volgende troonrede uit: In Uw midden verkeerend, Leden van de Staten-Generaal, verheug ik mij dat de toestand van ons volk in menig opzicht tot dankbaarheid stemt, al ontbreken de schaduwen niet. Niet dan zeer geleidelijk voltrekt zich het economisch herstel. Inzinkingen blij ven daarbij niet achterwege. Handel en nijverheid, evenals een deel der scheep vaart, ondervinden nog steeds de ongunst der tijden. De onstandvastige waarde der munteen heid in verschillende landen vertraagt de gezondmaking van het Internationaal ruil verkeer. De land- en tuinbouw wordt in ver schillende van zijn takken bedreigd door ongewone, naar gehoopt mag worden tij delijke, belemmeringen in den afzet van zijn producten elders. Er wordt met kracht naar gestreefd dat euvel een einde te doen nemen. Sedert ik de laatste maal in Uw midden verkeerde is een ernstige beproeving over een deel van ons Land gekomen. Een vriendelijke zonnestraal is in dit leed ge vallen door de groote deelneming in bet lot der slachtoffers, die zich in wijden kring in woord en daad heeft geopen baard. Deze uiting van nationale saamhoorig- heid heeft mij met dankbaarheid vervuld evenzeer als de toewijding zoowel van bur gerzijde als door het personeel van Land en Zeemacht in de ure van het gevaar be toond. De financieele toestand van het land blijft voortdurend zorg eischen. Verlich ting van de lasten, op de bevolking gelegd, is een onmisbare voorwaarde voor een duurzame verbetering van den economi- schen toestand en is slechts mogelijk bij een zuinig beheer. Op politiek gebied zal, in afwachting van het herstel van normale verhoudin gen, de lijn, in den loop van het achter liggende zittingjaar uitgestippeld, blijven gevolgd. De betrekkingen, welke wij met de an dere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijke aard. Het verheugt mij, dat de Volkenbond door de toetreding van Duitschland aan beteekenis heeft gewonnen. Met verschil lende mogendheden worden besprekingen gevoerd over het sluiten van arbitrage en verzoeningsverdragen. Naast de in den loop van dit jaar aan gekondigde maatregelen en wetsvoorstel len worden nog eenige andere voorbereid. Daartoe behooren voorzieningen op het ge bied der justitieele wetgeving, een wijzi ging van de provinciale wet, een partiëele herziening van de wettelijke bepalingen op de forensen en een wettelijke regeling van het handelsonderwijs. Voorstellen tot het wegnemen van enkele onnoodige beperkingen van de vrijheid op et gebied van het lager onderwijs zullen o binnenkort bereiken. Een wetsontwerp zal worden ingediend Juinde de niet binnen het Rijk wonende Uit het Engelsch. 61) o „Och, die welvoegelijkbeid; ik vind die Lngelsche wijze van hofmaken nog niet zoo onaangenaam," sprak hij bij zichzel- ven, terwijl hij een sigaar aanstak en naar buiten ging. „Madame Arnaud had een mooi figuur en een goede bruidschat; maar men werd er soms aan herinnerd, dat hare ouders van lage afkomst waren. Maar Mademoi selle Charlotte had aangename manieren zooveel gevoel, zooveel zachtheid en was zoo vertrouwelijk. Mijn kleine Jean Jacques, uw vader heeft goed gehandeld voor u en uw broeder. Hortense mag brommen, maar daar moet ik mij dan maar tegen wapenen. Gij weet wel, hoe in uwe eigen huishouding met vrouwen om te gaan, Pierre Arnaud," eindigde hij, hierbij geheel vergetend, hoe zijn eerste vrouw den baas over hem gespeeld, en hoe bij daarna altijd onder zijn zuster gezeten had. Intusschen had Charlotte zich bloozend en glimlachend naar de 'kamer van Dollie begeven. Dollie, die juist hare blauwe ochtendjapon aandeed, luisterde met afge- Neder landers die daarvoor in aanmerking komen naar billijke regelen te doen bijdra gen in de inkomsten-, vermogens- en ver dedigingsbelastingen en de nalatenschap pen van dezelfde personen te betrekken in de successiebelasting. Tot bevordering van het behoud van natuurschoon zal U een voorstel worden aangeboden om zekere fiscale verzachtin gen te verbinden aan een vrijwillige beper king van 'het beschikkingsrecht over be paalde landelijke eigendommen. Voorstellen zullen worden gedaan tot wijziging en aanvulling onzer sociale wet geving, ten einde te geraken tot ratificatie van sommige ontwerp-verdragen der In ternationale organisatie van den Arbeid. Invoering der Ziektewet ligt in het voor nemen, nadat deze gewijzigd zal zijn in het bijzonder in dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan voorzieningen, welke uit het maatschappelijk leven opkomen. De droevige ramp, die Nederlandsch- Indië heeft getroffen, heeft mij met deernis vervuld. De gevoelens, die ook daarbij ve len tot leniging van nood hebben bewogen, waren mij een oorzaak van blijdschap. De steun, in donkere dagen wederzijds ver leend, heeft den band tusschen het moe derland en Nederlandscli-Indië versterkt. In het aanstaande voorjaar zal de nieu we Indische Staatsregeling ten volle in werking treden. Het streven zal zijn, de grootere zelfstandigheid, in inwendige aan gelegenheden, welke zij aan Neder landsch- Indië geeft, zoo spoedig en zoo volledig mogelijk tot haar recht te doen komen. De ook in dit gebiedsdeel ter hand genomen welvaartspolitiek zal krachtig worden voortgezet, inzonderheid ten bate van de inheemsche bevolking. De te verwachten opening van een derde inrichting van hoo- ger onderwijs, de medische lioogeschool te Batavia, zal van groot belang blijken voor de geestelijke ontwikkeling van Indië. Suriname eischt nog steeds de bijzon dere aandacht der Regeering, al is eenige verbetering in den economisclien toestand van dat gewest te bespeuren. In Curasao blijft die toestand gunstig. Moge Gods milde zegen op uwen arbeid rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Sta ten-Generaal geopend. Bij het lezen van de Troonrede, waar mede H. M. de Koningin de vereenigde zit ting der Staten-Generaal opende, gevoelt men weer opnieuw wat ons volk in het Kabinet-Colijn heeft verloren en welk een ondienst zij, die dit Kabinet ten val brach ten, ons volk hebben bewezen. Werd een jaar geleden kloek en krach tig uitgesproken, dat zoowel voor wetge ving als bestuur handhaving van de Chris telijke grondslagen van ons volksleven richtsnoer zou blijven, thans vindt men, verscholen tusschen andere toezeggingen, omtrent de algemeene politiek alleen deze opmerking, dat in afwachting van het her stel van normale verhoudingen, de lijn, het vorig jaar uitgestippeld, zal worden ge volgd, d. w. z. dat het Kabinet zichzelf als een intermezzo-Kabinet zal blijven be schouwen en dat het dus alle vraagstuk ken van meer principieelen aard zal laten rusten. Daardoor gaat er van dit staatsstuk dan ook weinig bekoring uit, en mist deze troonrede alle bezieling. De teekening van den algemeenen toe stand schijnt ons juist. Lioht en schaduw wisselen elkaar af. wend, verachtelijk gelaat naar haar ver legen verbaal. Woudt ge mij vertellen, Charlotte, dat gij er ernstig over denkt met dokter Ar naud te trouwen?" „Lieve Dollie, ik heb u daar juist alles verteld"! „Wilt gij mijne vriendin worden en de moeder van mijn armen kleinen Gas ton en van Jean Jacques?" dat was bet precies wat hij zeide. Gij zijt Protestantsch, ik Katholiek'; maar dat behoeft geen be zwaar te zijn. De priesters zijn mijne vrienden niet; gij hebt genoeg godsdienst voor ons heiden en zult mij onderrichten. Ik zal een ijverig leerling zijn. Ik zal even veel hartstocht aan den dag leggen als een Engelschman. Gij moet toegeven, dat gij toch ook iets voor mij gevoelt." „Dat heeft hij alles gezegd, Dollie." „En gij hebt „hem" dus vergeten ka pitein Hervey?" toen begon Charlotte te weenen en zeide op strengen toon: „Nooit, nooit, lieve Dollie." „Hoe kunt ge toch zoo zwak en lichtzin nig zijn, Charlotte? Wat is een kleine Fransche dokter in vergelijking van een Engelsck officier, een held als kapitein Hervey? Als zoo iemand mij bemind bad, mij uit de geheele wereld had uitgekozen, mij zijn trouw hart gegeven bad, zou ik hem dood of levend mijn geheele leven trouw zijn gebleven. Ik zou bet overige van mijn dagen hem als eene weduwe betreurd Er is reden tot dankbaarheid, maar de schaduwzijden ontbreken niet. En hoewel bet economisch herstel zich langzaam schijnt te voltrekken, ondervin den toch handel en nijverheid en als gevolg daarvan ook de arbeidersbevolking nog steeds dqn ongunst der tijden. Wat omtrent den financieelen toestand wordt opgemerkt, wekt tot op zekere hoog te voldoening. Het is ongetwijfeld van be lang, dat de Regeering overtuigd blijkt, dat verlaging van de lasten, op de bevolking gelegd, onmisbare voorwaarde is voor duurzame verbetering van den economi sclien toestand, en dat dit slechts mogelijk is bij een zuinig beheer. De vraag is echter of zij ook de kracht en het doorzettingsvermogen beeft om wat zij noodzakelijk acht, in daden om te zet ten. Wat de laatste maanden op dit gebied gebeurde is nu juist niet geschikt om ons hieromtrent gerust te stellen. Valt-het toe te juichen dat een wijziging van de forensenbelasting overwogen wordt en dat getracht zal worden de z.g. „belas- tingvluchtelingen" in verschillende belas tingen te doen bijdragen, het kan niet an ders dan teleurstelling wekken, dat terwijl de vorige troonrede een positieve toezeg ging bevatte inzake herziening van de gel delijke verhouding tusschen Rijk en Ge meenten, daarvan thans zelfs met geen woord wordt gerept. Het is wel jammer dat deze hoogst ur gente zaak, die toch niet geacht kan wor den niet tot de competentie van een inter mezzo-Kabinet te behooren, zonder meer blijft rusten. Niet 'zonder bezorgdheid hebben wij ge lezen wat omtrent den toestand van land en tuinbouw wordt opgemerkt. Volkomen terecht wordt geconstateerd, dat land- en tuinbouw in verschillende van zijn takken door de belemmeringen van den afzet worden bedreigd, maar het schijnt ons onverklaarbaar, dat de Regee ring hier van t ij d e 1 ij k e belemmeringen meent te mogen spreken. Er is toch veeleer in verschillende lan den een streven om de tariefmuren te ver sterken en door protectie van eigen land en tuinbouw, de Nederlandscbe producten voorgoed te weren. Dat de Regeering zich over deze hoogst 'belangrijke zaak met een zekere luchthar tigheid uitlaat, doet ons vreezen dat de maatregelen die tot herstel van het euvel in uitzicht worden gesteld, niet aan het doel zullen beantwoorden. Bij de sociale paragraaf trekt het meest de aandacht, dat invoering van de Ziekte wet, zij 't dan niet ongewijzigd, in uitzicht wordt gesteld. Mogen wij daaruit afleiden, dat dan toch van de gevreesde uitstel-unificatie zal worden afgezien? Eenige bevreemding moet wel wekken liet feit dat van de wettelijke regeling van bet collectief arbeidscontract, bet vorig jaar in uitzicht gesteld, thans gezwegen wordt. Dat wegneming van enkele onnoodige beperkingen van de vrijheid op het gebied van het lager onderwijs in uitzicht worden gesteld, kan niet anders dan tot voldoening stemmen. De woorden, gewijd aan de rampen die een deel van ons land en Indië troffen en de daarbij betoonde hulpvaardigheid, zul len ongetwijfeld bij heel ons volk weer klank vinden. Gaarne vereenigen wij ons met den wensch dat Gods milde zegen op den ar beid van de Staten-Generaal moge rusten. hebben," riep Dollie met schitterende oogen uit. Charlotte was geheel verbluft door het vuur waarmee zij sprak. „Dat heb ik ook gedaan, lieve Dollie. Ik heb gerouwd; ik 'droeg een. tijd lang da beste krip van elf shillings. De menschen zeiden, dat het mij zoo goed stond; alsof dat mij iets kon schelen! Ik weende mijne oogen rood," ging bet kleine persoontje voort; „maar niets zou immers Percival weer in het leven terug kunnen roepen; daar is hij, mijn held, in zijn graf op Cath- cart Hill; en bier ben ik, een dwaas, een zaam schepseltje, ach zoo eenzaam, Dol lie"; en toen werd haar stem zeer klagend. Haars ondanks voelde Dollie zich zachter gestemd. „Als men zich eenzaam gevoelt, zoekt men afleiding; en daarvoor is een vriendin zeer geschikt. Ik heb er in de wijde wereld geen dan mijne arme tante, en zij zal niet lang meer hier zijn. Nu is dokter Arnaud een goed vriend voor mij geweest; hij beeft mij vriendschap en achting betoond. Ik koester groote liefde voor zijne moeder- looze kinderen." „En houdt ge veel van hem?" Charlotte haalde de schouders op. „Lie ve, ge moet niet zoo romantisch zijn. Ik ben eens jong geweest en heb bemind; maar ik geloof, dat ik mijn overgevoelig heid met Percival in het graf gelegd heb. Ik mag dokter Arnaud gaarne lijden. Ik En wij voegen eraan toe de bede, dat H. M. de Koningin, die gelukkig weer her steld, in staat was persoonlijk de zitting te openen, door God mag worden bekrach tigd om haar moeilijke taak in het belang van land en volk te blijven vervullen. Z. De Fransch-lialiaansche spanning. De Fransch© gezant, die Vrijdagavond te Rome was teruggekeerd, werd Zater dag door Mussolini ontvangen. Hij had met dozen een langdurig onderhoud over den toestand, zooals die door den jotfgsten aanslag op den Italiaanschen premier is ontstaan. Bij bet bespreken van dien toe. stand werd de houding der beide regee; ringen verduidelijkt Mussolini en de ge zant waren bet or over eens, dat alles moet worden vermeden wat kan leiden tot een vertroebeling der vriendschappe lijke en hartelijke betrekkingen welke tus schen do twee regeeringen bestaan. Hot bekend worden van het bericht, dat de kapitein van e.en Fransclie mailboot in de haven van Livorno gedwongen is de Franschei vlag te' strijken en de Ita- liaanscbe vlag to hijschen, heeft echter op Corsica groot© verontwaardiging ge wekt Dientengevolge hebben zich te Bias- bia enkele incidenten voorgedaan. Voor het Italiaanschei consulaat is een groot© anti-fascistische betooging gehou den en da consul werd gedwongen de Fransche vlag naast do Italiaanschei te hijschen. Dö betoogers trokken vervol gens naar de haven, waar zij de kapiteins van Italiaansche schepen dwongen de Fransche vlag te hijschen. Van de Italiaanschei grens wordt ge mold, dat Zondag: allei Franschen, die uit het grensplaatsj© Mont Clenis over de grens wilden gaan, door de carabinieri daarin verhinderd werden. Dezen had den strenge opdracht ontvangen geen en keion Franschman over de grens te laten. De „Information" meldt uit RornO, dat de campagne teigen Frankrijk in de Itali. aansche bladen opnieuwt is begonnen. De nieuwste vernielingsmachine. Een Berlijnsch technicus, Hermann Plieth genaamd, heeft een merkwaardige uitvinding 'gedaan in den vorm van een nieuw soort luchtdrukgeweer. Het is een geweer met een schootswijdte van 1500 meter, dat vrijwel volkomen geruischloos is, doordat in den patroon als ontplof fingsmiddel gecomprimeerde lucht ge bruikt wordt. De kamer houdt 25 patronen en men kan dus 25 maal achter elkaar schieten zonder opnieuw behoeven te la-' den. De proeven die door de autoriteiten der rijksweer en politie op de Jun'kfern- heide werd genomen, overtroffen alle ver wachtingen. De kogels doorboorden op 2000 meter afstand een pantserplaat van 3 m.M. 'dikte. Het geweer kan ook met blauwzuur munitie worden geladen. De uitvinder vraagt voor zijn patent 6 milli- oen mark. De aanmaak van een geweer zal voorloopig 500 mark per stuk kosten, bij massaproductie minder. De Duitsche rijks- weer kan om bekende gronden het patent niet verwerven. i Herfstmanoeuvres in Duitschland. In Zuid-Duitschland zijn de herfstma:- noouvres begonnen, waaraan twee divi sies, ©en 25-000 man, deelnemen. Zoowel de rijkspresident als de fijksweerminister wonen do oefeningen bij, evenals gene raal v. Seeckt- Voor het eerst worden acht hem. Hij zegt mij allerliefste compli mentjes. Hij is een goed man. Hij heeft een goede positie. Ik heb een vrij goede bruidsschat. Wat zou er dan tegen zijn?" „Ik maak u mijn compliment, Madame Arnaud de Tweede!" antwoordde Dollie spottend, terwijl zij in hare blauwe japon gehuld, ziöh in alle richtingen boog. „Droog uwe oogen af, Charlotte; ge moet zorgen, dat ze schitteren, als gij uw Fran schen minnaar ontmoet. Als dokter Ar naud hier komt zal ik voor hem ook een buiging maken. Ik zal zeggen: „Ik wensch u geluk, monsieur; gij krijgt een bekoor lijke vrouw en Jean Jacques een liefheb bende moeder. „Twee halven maken één heelen; uitstekend, lieve Charlotte! Hij maakt u vele complimentjes; wat kunt ge nog meer wenschen? Goeden nacht, slaap wel! en droom aangenaam van den dok ter!" en de ondeugende Dollie spoedde zich weg, Charlotte in groote verbazing ach terlatend. Deze kleine woordenwisseling had Dol lie goed gedaan. Zij zag er zoo vroolijk en beslist uit, toen zij de kleedkamer binnen trad, dat Mary er geheel van onder den indruk kwam. Zij keek naar haar, en werd hoe langer hoe slaperiger, terwijl Dollie ijverig aan haar zijden sokje breidde. Weldra viel zij gerust in slaap. Mary sliep dus en Dollie zat rechtop in den grooten armstoel tegen den muur, en ver- de oefeningen weer gevolgd door buifen- landsche officieren. Zweden, Rusland, Amerika o.a. lieten zich vertegenwoordi gen door hun militair© attachés; verder zijn er vertegenwoordigers van de Zwit- scrsche', Nederlandsche, Hongaarsche, Bul- gaarsche, Noorschei en Finsche legers. De orkaan in Florida. Met honderden lijken in het ebbende water, met tienduizenden menschen dak loos en mijlen en mijlen verwoest land en vernielde oogsten, met duizenden ver woeste huizen en gebouwen levert de Oostkust van Florida een schouwspel van ellende op, dat geen gelijke heeft sedert de aardbeving te Tokio. Te middernacht, [toen dei storm van over de Bahama- 'dilanden de slapende stad trof, een reeks reusachtige golven opzweepend, die op de hulpelooze bevolking neerstortten, ver dronken honderden menschen in hun bed den, terwijl hun woningen als kaarten huizen in elkaar vielen onder het ge weld van h©t kolkende water. Alle tele grafische verbindingen werden tegelij kertijd verbroken met dit gevolg, dat er uren verliepen, vóór de buitenwereld iets vermoedde1 van de vreeselijke ramp. Zelfs ontbreken nog nauwkeurige inlich tingen, daar de verbindingen nog steeds moeilijk zijn en het voor vliegtuigen haast onmogelijk is om boven het gebied te vlie. gen door den geweldigen wind en de stormachtig© ze©. Er zijn geen landingsplaatteen daar het platteland mijlen ver onder water staat. D© wegen die naar Palmbeach: leiden roepen de herinnering op aan de we gen in Frankrijk toen ©r zich in 1914 ©en dichte menigte verdrong te voet en in auto's. Er bestaat groot gevaar voor 'n tekort aan voedsel en het is noodzake lijk geworden om den beschikbaren water voorraad te rantsoeneer en terwijl er reeds voorraden van kleeren op weg zijn naar helt zuiden uit alle plaatsen, zoo snel als de spoorwegen ze kunnen vervoeren. Sommige berichten schatten het aantal 'doorlen op 1299, het aalntal gewonden op 5000, en het aantal dakloozen op 38 tot 40 duizend. De! orkaan stak te Miami Vrijdagnacht op en woeiddei onafgebroken neigen uur lang voort. Vijf hooge seinto- rens voor dei draaldlooaei telefonie, die pas in gebruik waren genomen, zijn als lucifers afgeknapt en verschillende vuur torens en lichtschepen moesten door de kustwacht ontruimd worden. Doordat de «electrische installaties, die de badplaatsen van licht voorzien, hopeloos ontredderd bleken, is een deel van hét gepeupel onder begunstiging der duisternis aaü he£ plunderen en stelen geslagen, vooral in het Tijkei Miami-Beach. De gouverneur beeft de staaltsmilitie van Florida onmid dellijk naar de bedreigde plaatsen gezon den om de orde t© bewaren. Andere schattingen spreken van ten 'hoogste 800 dooden en 20.000 dakloozen. Het aantal gewonden is nog bij geen be nadering op te geven. De orkaan is naar het' noorden getrokken, naar de Staten Louisiana en Mississippi. De bewoners van die staten langs de küst van den Golf van Mexico vluchten in allerijl naar het binnenland of naar New Orleans. De eerste berichten der dagbladverslag gevers geven een verbdjsterenden indruk van de vernietigende uitwerking der na tuurkrachten. Zoo heeft een journalist, die uit Miami West Palmbeach heeft wie ten ie bereiken, verklaard, dat de stad Miami practisch van den aardbodem is weggevaagd. Van de stad Hileah staat geen huis meer overeind. deelde haar aandacht tusschen haar brei werk, het vuur en het groote bed. Van tijd tot tijd deed eenige beweging baar hart sneller kloppen; dan ging zij op de teenen naar het bed en keek voor een oogenblik naar de hulpelooze zieke en wenschte, hoe wel zij er tevens voor vreesde, dat eenig geluid de stilte zou verbreken. Langzamerhand raakte zij er meer aan gewend, en zat zij al breiende rustig te peinzen. Zij kreeg aangename visioenen, verzoeningstooneelen, een vredig einde van een leven vol onrust en ellende, vergeving, die gevraagd en verkregen werd door haar invloed als vredestichtster. Nu hield Dollie tot het einde baars le vens vol, dat zij dien nacht hare oogen geen oogenblik gesloten hield; maar hoe stellig zij hiervan ook overtuigd mag zijn geweest, één ding is zeker het duurde niet lang of een blond hoofd knikte tegen de fluweelen kussens aan en de breinaal den waren op de eene of andere wijze op den grond terecht gekomen. Want Dollie was jong en kon gezond slapen, en zij was totaal onbekend met de droomerige stilte eener ziekenkamer; en Mary sliep rustig en zacht als een kind. En dus en dus viel het breiwerk op den grond en wiegelde Dollie's gulden hoofd als een boter bloempje in de zon en gingen 'hare gedach ten verward dooréén. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1