Kerknieuws. Ingezonden Stekken. Land- en Tninionw. gemengd Nienws. Goeman 33 p., Premies: Leen Koekman, Arie Bodegraven, Jan Minnaar, Cornelis Jongepier, Santje Meijers, Johan Goossens, Piet Geers, Jacob 'de Jonge, Daan Mida- vaine, Izaak van Helleman, en Jacobus de Groot. Groep D., leeftijd 13, 14 en 15 jaar le pr. Johannes Beks 58 p., 2e pr. Laurens Hendrikse 58 p., 3e pr. Hendrik Potvliet 57 p., 4e pr. Jacobus van der Pas 56 p., 5e pr. Adri Risseeuvv ,51 p., 6e pr. Willem Graaihuis 50 p., 7e pr. Jan Flipse 50 p., 8e pr. Hendrik Krijger 49 p., 9e pr. Come lis Hollebrandse 47 p., 10e pr. Anton Ne derhand 46 p., lie pr. Piet Tisserand 45 p., 12e pr. Frans Moens 45 p., 13e pr. Adriaan Vereeke 45 p., 14e pr. Piet Sinke 41 p., 15e pr. Johan van Hecke 40 p., 16e pr. Jan Gabrielse 37 p., 17e pr. Petrus Ploegaert 36 p., 18e pr. Jacobus Holthui- zen 29 p., 19e pr. Johannes Ploegaert 28 p. Premies: Marie de Vos, Jan Groene- woud en Albert Graafhuis. Vervolgens kwamen de prijs winners voor de hoogst staande vliegers aan 3e beurt, waarbij de heer de Graaf er op wees, dat op dit gebied groote prestaties zrjn geleverd, al waren er ook enkele deelnemers, die er wel gekomen zijn, maar meer ook niet. Afdeeling V., Groep A, leeftijd 10 jaar: le pr. Johannes Best, met een hoogte van 251 meter, of zooals de voorzitter zeide van drie Lange Jans en nog een kleine Abdijtoren boven elkaar. 2e pr. Hendrik Schutten, 3e pr. TMarinus Verlinde, 4e pr. Levinus Hertogs, 5e pr. Jan Sturm, Premies: Diiïa Mulder, Piet Rooze, An ton Petiet, Jacobus Nijsen, Willem West- veer, L. de Beste, Frans de Vos, Ger. Ver daasdonk, Leendert Kleinjan, Maatje van Belzen, Jan de Kuijper, Jan Smoor, Wil lem Goeman, Theod. de Leeuwen. Groep B., leeftijd 11 en 12 jaar: le pr. Eliza v. d. Burgt hoogte 343 M., 2e pr. •Willem Tinbergen, 3e pr. Laurens Vleugel '4e pr. Adriaan Louws, 5e pr. David van Ouwerkerk, 6e pr. Cornelia de Wolf, 7e pr. Jan v. d. Weel, PremiesKees Tjaarda, Abraham Brevet, Jan Dingemanse, Hendrik Zuijdijk en Louis de Bois. Groep C., leeftijd 13 jaar: le pr. Adriaan Polvliet met 355 Meter. Hierbij wees de voorzitter er op, dat tot zijn genoegen de kleinzoon van 'den heer H. Polvliet de grootste hoogte heeft bereikt. 2e pr. prijs Catharina Buijs. Premies Leida Petiet Jan Pauwe, Joh's Leijnse. Groep D., leeftijd 14 jaar: Herman Wolf hoogte 280 M., '2e pr. Engel Rück. Pre mies: Adriana Vogel en Janus Flipse. Zaterdag hield de gymnastiekvereen, „V.I.O.S." op 't Zand gevestigd, haar Ath- letiekwedstrijden. Bij de 5-kamp voor hee ren, bestaande uit verspringen, kogelstoo- ten, Duitsche driesprong, speerwerpen, polsstokverspringen, werd de eerste prijs toegekend aan de Zeemacht t i Vlis- singen met 146.4 punten, waarvan de eerste personeelsprijs C. Sinke met 51.4 p., verder J. J. Kroes 48.5 en Verbrug- gen 46.5. Tweede prijs Wilhelmina Mid delburg met 126.1 p., waarvan tweede pers. prijs G. Antheunissen 50.2 p, verder P. J. Sturm 45.1 en J. Geertvliet 30.8 p. Derde prijs E.M.M. Middelburg met 125.8 p. Derde personeele prijs J. Schipper 53.9 p., verder Verhuist 43.3 p. en S. Vreeke met 28.1 p. Driekamp dames, bestaande uit ver springen, speerwerpen, en balwerpen. Ie prijs Achilles, Middelburg 70.6 p., eerste persioneelprijs mej. C. Danielse 24.4 p., verder de dames N. Roth 23.2 p. en T. Duunk 23 p. Tweede prijs V.I.O.S. 'tZand 50.4 p., 2e personeele prijs mej. M. Leijn se 19.4, verder de dames S. de Voogd 16.6 p., D. Geensen 14.4 p. Vier K.M. snelloop: le .prijs H. Vos 14 min. 31 sec., 2e prijs C. Sinke 14 min'. 42 sec. 3e prijs J. Westerweel 15 min. Het laatste Molenwaterconcert, te geven door het' Middelburgsch muziek korps is bepaald op Woensdag 22 Sept. lie 8 uur, terwijl de laatste Abdij-uitvoering zal plaats hebben Zondag 26 Sept. van' 12 tot 1 uur. Nu de examens voor het behajen van een diploma van den Algemeeneri (Nederlandschen Politiebond voor dit jaar fot het verleden behooren, willen wij niet nalaten to vermelden, dat door de resul taten van deze examens, thans van de 29 hoofdagenten en agenten van politie alhier 19 een diploma met aanteekening hebben en 9 een 'gewoon diploma, zoo dat slechts één agent geen diploma heeft. ,Van de 14 personen, agenten en ande ren, die hun opleiding genoten aan den cursus onder leiding van den commissaris van politie alhier, zijn er 11 geslaagd 'zónder wie 8 voor een diploma met aau- Jjeeikening. De drie cursusten, die niet felaagden, waren agenten, reeds in liet bezit van een gewoon diploma. Goes. Naar aanleiding van de adver tentie -in dit nr. betreffende den radio avond van Patrimonium, doelen wij op verzoek mede, dat voor de leden der afd. en hunne huisgenooten de plaatsen in de voorste rijen gereserveerd zijn. Alle be langstellende geestverwanten dames zoowel als heeren hebben vrijen toe gang. Men zorgei te half acht present te zijn. Sprekers zijn, zooals reeds gemeld, dr K. Dijk en het Kamerlid J. Schoutten. Dus Woensdagavond half acht naar de Ohr. Bewaarschool! Vlisslngen. B- en Wi. dragen den raad voot de benoeming van een lid van het burg. armbestuur voor de heeren L- Back en CS. J. Mommaas en voor dei benoeming van een regent van het gasthuis de heeren v. d. Hoek en 0- Qujwehand. Voorgesteld wordt verder om in ver band met de invoering van de autotrac- J;ie bij den reinigingsdienst dezen dienst als een gemeentebedrijf te exploiteeren1 en o/p eommercieelen voet te regelen, waartoe een ontwerp regeling ter vast- stelling wordt aangeboden. Zij stellen nog voor niet te voldoen aan het verzoek van het bestuur der vereeniging voor Christelijk onderwijs om .aan de school Wagenaarstraat 3 lokalen hij te bouwen. Bit zou f34.000 kosten en het bestuur heeft de school aan de Joost de Moorstraat destijds geweigerd. Zaterdagmiddag is hier weer een val uitgezet om de auto's en motorrijwielen te controleeren. Ditmaal hadden daartoe bij de Keersluis twee agenten en de provin ciale kenringsdeskundige, de heer A. Vij geboom zich opgesteld. Zij hebben daar 89 bestuurders van motorvoertuigen aange houden en in 13 gevallen werd geconstal- jteerd, dat de rem of remmen niet vol doende werkten, waarbij dan nog niet is medegeteld het motorrijwiel, dat in beslag werd genomen en naar het bureau van politie werd overgebracht. Het bleef niet bij de verbalen wegens onvoldoend wer kende remmen, maar ook werd op snel heid gecontroleerd door middel van een .chronometer en werd een te haastige motorrijder bc-keurd, terwijl een ander zich een oproep zag uitreiken, omdat hij zon der bijzondere vergunning van den Com missaris der Koningin met zijn motorrij wiel langs het jaagpad van Middelburg kwam rijden. Men staat er verbaasd over, te verne men, dat personen met liooge posities in de maatschappij het kwalijk nemen als ook hun wagen even gecontroleerd wordt. Personen, die zelf het gezag moeten hoog houden, moeten begrijpen, dat die ambte naren slechts hun plicht vervulden, ter wijl de controle toch in het belang van een veilig verkeer is. Hoedekenskerke, In de woonkeet van Brabanders, werkzaam bij den aanleg van den spoorweg door Zuid-Beveland alhier is Febris Tvphoïdea geconstateerd. Drie patiënten zijn daaraan lijdende. Waarde. Zaterdagavond had de heer de W. uit Oud-Vpssemeer, gelogeerd "hij dhr M. alhier het ongeluk met zijn motorrijwiel te vallen. In bewusteloozen toestand werd hij gevonden. De inmiddels opgeroepen geneeskundige Dr Hondelink welke spoe dig ter plaatse was verleende geneeskun dige hulp en vervoerde hem met eigen auto naar M. Eerst Zondagmorgen kwam de W. tot bewustzijn doch wist geen ioorzaak van het ongeval te noemen. Kamperland. Zaterdagmiddag reed de chauffeur P. v. d. Moere, met een tractor die een vracht aardappelen voorttrok van den Opril waarbij de tractor omsloeg en van den dijk kantelde, met het gevolg dat de chauffeur er afgleed en zijn been brak. Denzelfden middag is hij nog per auto naar het ziekenhuis te Vlissingeln ver voerd. Hetnkenszand. Zaterdag had alhier een droevig ongeval plaats. Het 5-jarig zoontje van den heer M. A- werd door een auto gegrepen en heelemaal onder de auto door eenige meters over de straat mee gesleurd. Dr Griep die juist ter plaatse was toen heit ongeval plaats greep, nam het ventje met een schedelfractuur en' in bewusteloozen toestand op en bracht het de ouderlijke woning binnen. Borssele. Bij den landbouwer Zandee al hier heeft een koe een kalf ter wereld gebracht van het reusachtig gewicht van 124 pond, terwijl wat in zulk een' geval een zeldzaamheid is koe en kalf beide levend zijn. Aagtekefke. De uitslag van den plaatse lijken wedstrijd, gehouden door de afd. van den Bij'z. Vrijw. Landst. alhier is als volgt: le pr. H. Peper, 2e pr. A- Bos- eelaar, 3e pr. A- Provoost, 4e pr. A. Jobse, 5ei pr. S, de Visser Gz., 6e_ pr. W. de Voogd Jz., 7e pr. M. v. d. Driest, 8e pr. D. Hugense, 9e pr. L. Meijer, 10e pr. J. J. de Voogd, lie pr. S- Wisse, 12e pr. A. Dekker, 13e pr. Joh. Simonse, 14e pr. Corn. Roelse, 15e pr. Jac. Jobse, 16e pr. J. Adriaahse, 17e pr. J. de (Visser Jz., 18e pr. P. de Visser Pz. Een woord van dank komt toei aan de ingezetenen, die de commissie in staat stelden zulk een groot aantal prijzen aan te koopem. iD s W. E. van Duin. De classis Haarlem der Geref. Kerken heeft inzake de kwestie Ds van Duin besloten: (lo. zich te wenden tot de Generale Synode met volledige mededeeling van de door de Kerken van O.Z. in Halfweg ingediende bezwaren tegen de opheffing der schorsing van Ds van Duin met ver zoek, dat de Generale Synode zich hier over uitspreke. |2o. met de effectueering, (toepassing) van het besluit der classis tot opheffing der schorsing te wachten, totdat het ant woord der Generale Synode zal zijn in gekomen. i |3o. de beslissing omtrent losmaking van Ds van Duin van de Kerk van 0. Z. op te houden totdat de Synode zijn zaak zal hebben afgehandeld. pp Ned. Herv. Kerk. (Beroepen te Oosterbierum, O. W. C. Van der Veen te Stadskanaal; te Oud dorp, H. A. Leenmans te Delft; te Doorwerth (toez.), G. Grootjans te Heer- jansdam; te Loenen op de Veluwe, W. C. Mense te Hees. Geref. Kerken. /Beroepen te Aalsmeer, Joh. Meijnen, cand. te Baarn; te Franeker, J. H. Rietberg te Maassluis. Aangenomen naar Emden (Oost-Fries land) en bedankt voor Ihrliove, door B. H. Lankamp te Esche (Bentheim, Duitsch- land). Geref. Gemeenten. 1 Beroepen te Rijssen, R. Kok te Gouda. te- Overleden is ds H. v. Dijk, pre dikant-directeur van het Internaat van het .Chr. Lyceum te Zeist. IDe kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid; („binnen het Kerkver band") heeft in verhand met een inge komen schrijven van een der op het twee tal voorkomende predikanten, dit tweetal (ds Van Arkel, van Utrecht, en ds Bouma, van Leeuwarden) terug genomen. Er zal een nieuw tweetal worden opgemaakt. De Unie-collecte bracht op te 's-Gravenpolder (Geref. Kerk) f24,18, te Oostburg f89,28 en te Spui bij Neuzen f 112,20. Weer een moderne taal op de Lager e School. Zeer spoedig! zal door de regeering een wetsontwerp bij de Tweede Kamer worden ingediend waar door van 1 Januari a.s. af de mogelijkheid wordt geopend, één der talen Fransch, Duitsch of Engelsch, gedurende ten hoog ste twee uren per week in de vijfde en zesde klassen der gewone lagere scholen te onderwijzen. De bedoeling zon zijn, volgens de „Tel." het bezoek van deze taallessen voor de leerlingen niet verplich tend te stellen. Is uw kind goed toegerust voorhetonderwijs? In „Child Wel fare Magazine" beweert Ruth Peck Mc Leod, dat in het algemeen het schoolkind, in Amerika althans, veel te laat naar bed gaat en daardoor op school niet in staat is zijn werk naar behooren te doen. Zoo'n kind zit op school met open oogen te slapen en geeuwt onophoudelijk. Haar er varing is, dat de goede leerlingen alleen die zijn, die opi tijd naar bed gaan, d.w.z. vóór negen uur. Volgens haar is dit hoog1- stens zoo met 20 pet', van alle leerlingen. [Een tweede punt waarvoor ze belang stelling vraagt, is de voeding; van het kind. Er zijn kinderen die, doordat ze veel te laat naar bed gaan, 's morgens zoo laat opstaan, dat er veelal van een behoorlijk ontbijt niets komt. En een kind dat 's morgens voordat het naar school gaat niet eet, is niet in. staat om voor het middagmaal om' twaalf uur van het' onderwijs te profiteeren. Zorg dus dat uw kind vroeg opstaat, laat het des noods voor het ontbijt nog wat spelen. In ieder geval moet men gedaan zien te krijgen, dat het kind, voor het zijn taak begint, eet, al is het weinig. Geef het vooral veel goedrijp fruit, raadt ze aan. Vele ouders mogen zich wel eens afvra- vragen, of bij de opmerkingen van de schrijfster ook een en ander is, dat op haar kinderen van toepassing is. We her inneren er nog eens aan, dat het rap port van de Londensche schoolartsen en kele jaren geleden ook klaagde over te weinig nachtrust voor de kinderen en dat Engelsche onderwijzers dezelfde klacht meermalen uitten. In 't bovenstaande zit zeker veel be hartigenswaardigs. Als onze leeraren en onderwijzers dan maar zorgen, dat het vele huiswerk der kinderen niet belet, om 9 uur naar bed te gaan! - Geslaagd te 's-Gra.venhage voor het Stuurlieden-examen (3e stuurman groote stoomvaart) H. J. v. d. Berg, P. Muntz en A. J. Makkink. v - Geslaagd te Amsterdam voor Po- litiediploma met aanteekening J. Zwijd- weg te Middelburg, C. Verdunnen te Oudenbosch, C. de Voogd, te Haarlem, K. Voorhans te Middelburg. (Het diploma verwieven J. Wondergem te Nieuwenhagen, P. Zuidweg te Uithui zen, P. B. J. Waatjes te IJzendijlce, W. J. Westerweel te 's-Gravenland, F. M. v. d. Vijver te Axel. - Geslaagd te Amsterdam voor po- litiediploma met aanteekening dhr J. Sinke te Middelburg (verbeterd bericht). (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Kerkrestauratie Groote Kerk. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Goes, in hunne vergadering van Vrijdag 17 Sept. j.l. de debatten in de dato 15 Sept- 1-1- gebonden Raadszitting bespre kende, betreuren dat de Kerkvoogdij op onnoodige en op vaak grievende wijze binnen den kring der debatten is gebracht, ontkennen, dat zij op onrechtvaardige wijze in hef bezit van dit monu'ment is gekomen (Zie o.a- prof. Kleyn Al ge in eene Kerk en plaatselijke gemeente) herinneren aan het feit, dat dergelijke grootsche en groote monumenten dik wijls ontstonden door naijver tusschen dei burgerlijke gemeenten (zie de torens van Zierikzee, Veere met de daarbij be- hoorende kerk, alsook het Goesche monu ment, waarbij de kosten gevonden werden mede door plaatselijke belasting). Zie Bul letin Oudheidkundigen Bond, Maart 1902. herinneren voorts, dat het monument Ipooals bet nui is, na den brand van 1618, gebouwd en vergroot is op kosten van alle burgers dezer stad, hoewel de Reformatie reeds veel vroeger haar in- trede had gedaan (Zie Kroniek van Smal- legange), waardoor dus dei b u r g e r 1 ij k e gemeente een belangrijk aandeel in de stichting heeft gehad, dcelcn mede, dat de Restauratie-Com missie, die gevormd werd in 1898 onder ecre-voorzitterschap van den toenmaligcn Commissaris der Koningin, Mr Dijkmees ter, steeds buiten de Kerkvoogdij om alle zaken tot het behoud van het mo nument, ook de financieele, regelde; dat alzoo ook de nu aanhangig zijnde poging tot financiering der restauratie waarvoor de aanleiding te vinden is in een bezoek van twee raadsleden aan het monument ook buiten de Kerkvoogdij bleef tot op het oegenblik, dat zij van de Restauratie-Commissie het adres en de begrooting ontving, welke aan den Raad dezcT gemeente toegezonden werden; dat mitsdien de Kerkvoogdij zich nim mer tot den Raad inzake de restauratie gewend heeft dan bij schrijven van Sep- (Comber 1926, en dus geheel buiten de beschouwingen had kunnen gelaten wor den, behoudens bij de -regeling, die ko mende is; dat bovendien do Kerkvoogdij, en naar zij meent, geheel Nederland, in subsidie voor het behoud dor schoonheid, die uit een schitterende cultuurperiode van ons volk tot ons kwam, geen bedeeling ziet en dat zoo dit bedeeling moet heeten bijna geheel Nederland, zoowel bur- gdrlijk als Kerkelijk hetzij Roomsch of Protestantse!! bedeeld wordt; dat, wijl door haar nimmer subsidiei is aangevraagd, ook geien houding aange nomen kan worden als van de bedeelde, die vergat, dat zij reeds voor enkele weken tegelijk het haar toekomend bedrag had ontvangen; dat, juist tegenovergesteld, in den brief aan den Raad, inhoudende het bezwaar der Kerkvoogdij tegen het voorstel van B. en Wi„ arkend werd, dat reeds ruim f 10.000 over 15 jaar ontvangen was en dat zij dus van geen kwade trouw ver dacht kan worden; dat het verschil voor zoover het de subsidie betreft alleen bestaat in de beschouwing van het deel der Restau ratie, waarvoor de gemeentelijke subsidie gegeven werd, waarbij Kerkvoogden thans nog opmerken, dat Z.Ex- de Minister van O. K. en W;. in de Memorie van Toelich ting op de Staatsbegrooting van 1926 eveneens mededeelt, dat het eerste deel dezer restauratie afgeloopen is, en dat hij meent ook voor de nog te verrichten werkzaamheden eveneens ï/s' der bouwkos ten tei moeten beschikbaar stellen; meenen langs den weg der pers zijnde de eenige, welke haal-, bij goedkeu ring der redactie, openstaat in zoo beknopt mogclijken vorm, ter wille der ruimte, deze opmerkingen ter algemeene kennis te moeten brengen, aangezien de kerkvoogdij in haar faits iet gestes in het publiek besproken werd. Namens dei Kerkvoogden: A. D- F- v. d. WART, Voorzitter. p.o. J. Wi. v. d. WEERT WJzn., Secretaris. Geachte Redactie, Uit het met de Pilatusvraag aangevangen ingezonden stukje van den heer Aug. Slabbe- ikoorn blijkt, dat hij op twee gedachten hinkt. De eerste gedachte, dat de -kooplieden Maan dag 13 Sept. niet kochten, omdat de orga nisatie van den koopliedenbond niet zou zijn erkend bij' de tentoonstelling, diept hij' op uit een berichtje in de krant. Deze gedachte schijnt hij hem te do-mineeren, want over hetgeen- door mij en anderen gezegd is1, haalt hü de schouders op. Ik wil den inzender evenwel vragen, of hij bewijzen kan, dat de kooplieden- Van Kekum, Sonius, Vrieze, Colijn, Neebis en meer anderen, die geen leden zijn van de koopliedenvereenigingea „Ons Belang" en de Fruitkoopersvereeniging, beide te Goes, niet zouden gekocht hebben, omdat die vereenigingen niet erkend zijn bij de tentoonstelling Bij het naar voren brengen van de grieven is mij daarvan ook niets gebleken. Wel is mij gezegd, dat de heer Schijf een stuk zou schrijven, waarin de klachten tot uiting zou den komen, maar dat de heer Schijf niet aanwezig was, en men nu de grieven mon deling wenschte te uiten. De heeren verklaar den niets tegen het bestuur te hebben, maar vroegen de medewerking om tot een beteren toestand te komen. Daarbij bleek, dat zij ver langen niet meer dan 25 K.G. appels en 30 K.G. peren in één kist. Wordt er meer in gedaan, dan ondervinden zij de nadeelen ervan, omdat bij wederverkoop slechts deze hoeveelheid betaald wordt. Ook wezen zij er op, dat het wel eens voorkomt, dat er ondergewicht is en nog maakten zij opmer kingen over het slecht sorteeren. Gaarne had den zij in gevoerd, dat een kaartje met naam van den aanvoerder en het gewicht van het fruit er op, in de kist werd gelegd. Ter illustratie werd gedurende, dat ik voor de veiling sprak, een kist halfrotte Lemoen- appels neergezet, die gekocht waren voor 18 cent por K.G. Waar deze kist was gekocht door een zeer serieus degelijk ter goeder naam en faam bekend koopman uit onze omgeving, kan ik niet begrijpen, hoe de heer Aug. Slabbekoorn nog in twijfel is, over het geen- hij- gehoord heeft. Ik geef den heer Slabbekoorn in overweging er eens acht op te slaan als er kisten worden gecontroleerd. Ten aanzien van de zonderlinge opmer king, die de heer Scheele maakt, dat ik op de veiling niet in opdracht van het veilings- bestuur sprak, kan ik hem wel de gerust stelling geven, dat er wel niet velen zullen zijn, die dit uit mijn woorden hebben kunnen opmaken, daar ik in geen enkel opzicht daar toe aanleiding heb gegeven. Ik had maar één doel: het bevorderen van een goeden handel, waarbij alle kweekers gebaat zijn. Daar de heer Scheele zelf niet tegenwoor dig was, heeft hij wellicht zijn inlichtingen ontvangen van iemand, die met een gekleurd glas leest. Ten slotte maak ik de opmerking, dat, als de heer Scheele als voorzitter der veiling alleen- mag handelen in opdracht van het Bestuur, hij dan vaak een aanmerking kag ontvangen. Met dank aan den Redactour, A. VAN DER GRAAFF. Biezelingo, 18 Sept. 1926. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het raadsverslag rag Meliskerke voorkomende in uw blad van j,l Donderdag, wenscht ondergeteekende het vol- gende op te merken (wat uit dit verslag niet bleek). Dat hij heeft doen uitkomen: lo. dat ook hij gaarne dhr Beukelman wil behouden en diens werk op prijs stelt; 2o. dat een oplossing waarbij dhr Beu- keiman en dhr Munter, beide geholpen waren voor hem het meest gewenscht was 3o. dat daarom -het voorstel-deBuok om een toeslag op de woninghuur te geven, zoo- lang de gemeentewoning aan dhr B. verhuurd is, hem sympathiek was, indien daardoor voor Óen veldwachter de mogelijkheid ontstond oni een geschikte woning te huren 4o. dat daarom mede op zijn voorstel het verzoek aangehouden is om B. en W. ge. legenheid te geven met dhr Munter nader overleg te plegen. Met dank voor de plaatsing, Uw dw., J. DE KORTE, lid van den Raad. Meliskerke, 17 Sept. 1926. Stand van Fruit en Warmoezerilgewassei op 15 September 1926. Het hieronder volgende overzicht van den stand van het fruit en de warmoezerijgewas- sen op 15 September 1926 is, onder mede werking der Rijkstuinbouwconsulenten, samen gesteld naar gegevens, verstrekt door de cor respondenten der* Directie van den Landbouw, Fruit. Zeer weinig appelen en een rijke perenoogst, zoo luidt het bericht uit de voor naamste centra van fruitteelt. De appelen, waarvan in Juli de stand roeds als slecht werd aangeduid, hebben zich in vele gevallen nog onvoldoende ontwikkeld; appelen van goede qualitedt zijn in Gelderland zelfs schaarsch. De perenoogst daarentegen is zeer goed tot goed; in den Bommelerwaard uitmuntend, in Tielerwaarcl en Land van Maas en Waal zeer goed. Na de berichtgeving in Juli, toen de stand der peren met 72 werd aangeduid, hebben de vruchten zich over het algemeen nog zeer voorspoedig ontwikkeld. W armo ezer ij ge wass en. De ver schillende koolsoorten, waaronder vooral de bloemkool, hebben niet alleen in de kool districten van Noordholland, maar bijna in het geheele land over dit jaar sterk te lijden van draaihartigheid. Daaraan moet liet dan ook in hoofdzaak worden toegeschreven, dat de stand van de bloemkool vrij goed of vry goed tot goed is. Do spruitkool staaf goed en de boerenkool belooft een goed tot zeer goed gewas. Ook de schorseneren en de andijvie leveren een goeden oogst. De stand van- de late sla loopt in de verschillende streken nogal uiteen en is over het algemeen vrij goed. De prei vertoont een goeden tot zeet goeden stand. Resumé. De gemiddelde stand der verschil lende gewassen kan worden aangeduid door de volgende cijfers. Bij1 de vaststelling dezer cijfers is rekening gehouden met den omvang der teelt in de verschillende deelen des lands, terwijl de volgende tabel als grondslag is ge nomen: 100 is uitmuntend, 90 is zeer goed, 70 is goed, 60 is vrij goed, 50 ie matig, 40 is vrij slecht, 30 is slecht, 10 is mislukt Bloemkool 51witte kool 62; roode kool 65; savoye kool 65; spruitkool 70; schor seneren 70; prei 77; andijvie 70; appelen 32; peren 81; druiven 70. Ongelukken. Te Amsterdam is een 7-jarig kind bij het spelen te water geraakt en verdronken. Op den we? tusschen Bussum en Baarn is een wiel renner door eigen onbedachtzaamheid in botsing met een auto gekomen. Hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar hij een buikoperatie moest ondergaan. Zijn toestand is zeer ernstig. Te Naaiden is een 62-jarige brugwachter door een auto aangereden en over een vrij grooten afstand meegesleurd. De man overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. De auto is "in beslag ge nomen. Te Maastricht viel een zes jarig jongetje van een plat dak. Met een hersenschudding werd het ventje opgeno men. Men vreest het ergste. Te Venip viel de hul-pkellner K. uit Maastricht van dê trap. Met een schedelfractuur werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand -is hoogst ernstig. Op het stationsemplaoement te Almelo is Vrij dagavond de beambte S. door een trein een voet afgereden. Op de kermis te Waldfeught (D.) is een meisje uit Ko ningsbosch-Echt (Limb.) door een in be weging zijnden schommel getroffen. Haar toestand is ernstig. Te Roodkerk een 19-jarige jongen van een wagen gf slingerd en gedood. Te Boornzwaag w een tweejarig meisje in een sloot geraakt en verdronken. Te Amsterdam viel een werkman in een cacaofabriek op een stee nen vloer. In het Gasthuis overleed hjj aan de gevolgen. Terwijl zekere H. ult Putbroek-Echt thuis komende, een gek1' den jachtgeweer door het venster wild® binnenl-egigen, waarbij hij den loop naaf zich gericht had, ging plotseling het ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2