no £96 Zaterdag September 1920 4#e «laargang BANK VOOR ZEELAND NIEMEIJER'S NIEMEIJER'S Koopt geen Kachel EERSTE BLAD. GOES Alle Bank- en Effectenzaken HET ADRES A. WILKING BaiteBland. O. issslbergs' Ijzerhandel, li de Piwiaek Binnenland. Pracht-collectie van ruim 200 Kachels en Haarden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. voor Manufacturen GOES HULST I talie-Frankrijk. GA LIEVER ZIEN. N. B. Ook zware vernikkelde PLATTE BUIS-KACHELS Drukkers-Exploitanten: gOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkanfoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3- Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nummers gratis. DE TEGENSTELLING. Zondag 19 September zal de S. D. A. P. weer haar groote jaarlijksche wapen- I schouwing houden. De leiders rekenen op een stoet die de honderdduizend dicht na deren zal. Zij weten wel dat dit kracht vertoon noodig is om den greep op het „volk" niet te verliezen. Want niet van de eigen partij moeten zij 't hebben; deze toch heeft kleine kracht in het getal. Maar van de hijloopers, die door hunne groote woor den verblind, straks bij de verkiezingen zich in hunne gelederen zullen doen in lijven. Even te voren publiceeren de Kamer leden hun besluit om voortaan de opening der Kamer toch maar te zullen gaan bij wonen. Och ja! Het is nu eenmaal op den duur toch niet vol te houden, met die ver tooning van thuis blijven. Als die Duymaer van Twist die „domme windzak" gelijk „Het Volk" hem eens schold, zijn mond nu maar houden wou met zijn driewerf „Leve de koningin"! Die koningin ook, met een kleine k! Zie, zoo is nu de S. D. A. P. Den mond vol over „de rechten van den mensch". Maar dan bedoelt zij natuurlijk den soci aal democratischen mensch. Niet den mensch van rechts met zijn fijnen, Chris- telijken neus. En vooral niet die koningin met de kleine k, -die de kroon, met een kleine k natuurlijk, draagt. Dit zal op 19 September ook weer de grondtoon zijn, waarmee die ontzaglijke schaar van demonstranten haar Duys' en haar Kleerekopers zal bejubelen. Rechten van den mensch! Terwijl men die rechten aan de hoogste majesteit, de Koningin bij de gratie Gods, misgunt en onthoudt! Ja, Alberda mocht 't wel zeggen: alle landen van Europa zijn ons voorgegaan in dat breken met het flauwe gedoe van thuis te blijven wanneer de vorsten zich in 't openbaar vertoonen; van zich te onttrek ken aan de eer van te verkeeren in die im mers hooge gezelschappen! Het is nu precies een kwarteeuw gele den. Wat deed toen Jaurès, de leider der Fransche socialisten? De man, die nu reeds sinds enkele jaren rust in het stof der aarde en der vergetel heid? Die met vele anderen van zijn slag niet of nauwelijks meer genoemd, laat staan aangehaald wordt; terwijl in de ge hate rechtsche kringen men nog steeds de namen van een Augustinus, een Galvijn, een Groen van Prinsterer, een da Gosta, een Kuyper, een Schaepman, een De Sa- vornin Lohman, een- Talma, en zoovele an deren in eere houdt! Vijf en twintig jaar geleden, nu in de maand September, toen de naam van Jau rès nog op aller lippen zweefde, en men in ons vaderland nog toornde tegen een sociaal democratischen burgerman die op een eenvoudig dorpsfeest zich met een oranjestrikje in het knoopsgat durfde ver toonen, had daar te Parijs het volgende Plaats. Daar was men kon het in „De Maas bode" van die dagen lezen een groot gala-diner, toen de Koning en Koningin van Italië een bezoek brachten aan de Lichtstad. En Jaurès, die, nog kort te vo ren, in een kroeg, onder allerlei bokke- sprongen rondom een tafeltje, raasde, dat bp van God noch Koning iets wilde weten, ■was toch met zijn welgedane gestalte óók van de partij. Aan den eenen arm had hij de Hertogin van Ascoli, aan den anderen de Gravin Guicciardini, beiden „dames düonneur" der Koningin'; en mevrouw aures, stralend van diamanten, maakte diepe buigingen voor Hare Majesteit en smulde van de truffels en de champagne Wet Graaf Bruschi Falgari den „hoveling" des Konings. Geen wonder, want was het niet Jaurès zou, geweest, die een der vorige dagen pu- bekehjk gezegd had: wij zijn geen asceten vgeen kluizenaars), il nous faut la vie lar ge; wij hebben 'het volle (lees weelderige) even noodig. En in een gesprek met Zola °ver het overeenbrengen van de practijk biet de theorie tot het nogal komische esluit kwam: „La stricte probité rend la vie sociale impossible", „de strikte zuinig- eid maakt het sociale leven onmogelijk". Het zal op 19 September een indruk wekkende vertooning zijn van de sociaal democratische scharen. Maar op den 19en September volgt de hebb n 6r 6911 Yertoog^ng Plaats Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) 'S-HEERENH0EK. Correspondent: H. A. WEYBUHG, Werrilaan lERSEKE. Correspondent! G. A. VAN OOSTEN,'Lepelstraat KAPELLE. Correspondent! J. A. MOL Pzn., Biezel. Steenweg Een vertooging, maar geen luidruchtige, geen in scène gezette, geen te voren aange- prezene en door de pers én in volksverga deringen tot opzweepens toe voorbereide. Maar een stille, ieder jaar zonder opzet telijke voorbereiding opgeroepen, veel min der opgeblazen opkomst van duizenden, die van heinde en veer, ook nu, zullen sa menkomen, aangetrokken door die eene, die Koningin, maar niet eene met een kleine k, maar met een hoofdletter. Die draagster van het Gezag, spruit uit het dierbare Oranjehuis, die in de Ridderzaal haar jaarlijksche troonrede, 'haar konink lijk woord tot haar volk en zijn vertegen woordigers zal doen uitgaan. En niet om Haar te hooren o, kon dit maar! maar om haar te zien zullen die tiendui zenden, uren van te voren reeds, in breede rijen zich scharen langs straten en wegen. En dan zal, niet op commando van eenigen leider die menschen hebben daartoe geen leiders en geen leiding noodig! spontaan, geheel vanzelf, uit volle borst aan de beminde Landsvrouwe het Leve de Koningin, niet met een kleine, maar met een groote K, worden toegejuicht. Dat zal men op 21 September, als van ouds weer zien gebeuren. En de tiendui zenden stillen in den lande, die geen ge legenheid hadden om naar Den Haag te gaan, of in hunne woning moesten verblij ven, zullen dan in de stilte van het bid vertrek hun Koningin aan den Troon der Genade opdragen. En in menig gezin zal het gebed gehoord en hopen wij ver hoord worden dat God haar spare en zegene, die Vorstin en haar Huis. Vijfentwintig jaar geleden, het was ook op een 21en September! trad daar te Pa rijs in een volksvergadering diezelfde man op dien wij zoo even noemden, Jaurès, die door de zijnen meer dan een vorst vereerd, schier aangebeden werd. Ofschoon hij geen vorst, doch slechts een volksleider was. Zie hem daar staan, den man met den geweldigen kop, in de Salie Wagram, waar hij zooeven het spreekgestoelte heeft be klommen. Rechts en links, voor en achter hem deinen duizenden menschenhoofden als de golfkammen van een woelige zee. Mot een reusachtig gebaar, beveelt hij stilte. Hij vraagt niet, maar beveelt. En er volgt stilte, ademlooze stilt?. De oogen van den redenaar staren in de ruimte; hij is grootsch, indrukwekkend en zijn woord begint de ledige stilte te vullen. Geen gelispel ruischt er, geen ademzucht verwekt verstrooiing. Ternauwernood durft een kleine knaap aan het einde der zaal zijn neus snuiten. Vijf duizend menschen luisteren in de diepste stilte. Reusachtig als een Olympische god, hartstochtelijk en breed gesticuleerend, sprankelt Jaurès zijn tallooze woorden uit over de saamgepakte menigte, zooals de landman zijn zaden over den kluitigen ak ker. Zijn stem verheft zich, zwelt aan, wordt bollewindachtig na de kalmte de storm. Nu vult zijn geluid de zaal geheel, het rinkelt aan de ruiten, kruipt, schiet, wringt zich in alle hoeken en buldert door tot op de straat. Het doet de toehoorders schommelen en wankelen, gelijk de storm wind de oceaangolven opstuwt. Daar breekt een algemeen gehuil door de saamgeperste lippen; het nuchter door denken heeft plaats gemaakt voor een epi leptische geestdrift, voor handgeklap, voor stampvoeten, voor een gegrinnik van in stemming. Jaurès komt er eindelijk toe, adem te halen en werpt zijn dikken nek naar ach teren. Tot nu toe is hij zichzelven mees ter gebleven; maar aldra benevelt hem het applaus. Nu is het Jaurès niet meer, die den redenaar en zijn toehoorders be- heerscht; het zijn de toehoorders, die Jau rès beheerschen; de woorden rollen als donderslagen door de lucht. Al voort, al verder, en ten slottenog eens weer vijfduizend kelen juichen en brullen de „Internationale", terwijl de redenaar uit geput op zijn stoel nederzinkt. Eindelijk verwijderden zich die duizen den. Zij zijn beneveld van „ach's" en „o's". Politiemannen houden orde onder hen en drijven hen voort. En zij vervolgen hun weg, gedachteloos, als een naar stal gedre ven kudde, met in hun opgezweepte herse nen alleen het gebrom van één in de verte rommelenden donder. Woorden hebben zij gehoord, daaraan heeft het wezenlijk niet ontbroken wat voor woorden, weten zij niet zij zien alleen, en dan nog maar doezelig, als in een nevel, de kolosachtige gestalte van Jaurès, die zijn vuisten balt tegen de lucht, en de sterren bedreigt. Jaurès heeft gesproken. Zoo beschreef het een oog- en oorgetuige in bovengenoemd blad in den jare 1901. Er zal wel eenige overdrijving zijn in zijn rapport. Laat het zoo zijn. Het kon wel wat minder, misschien heel wat min der. Maar de tegenstelling blijft er nog even krachtig door spreken. „Jaurès heeft gesproken". Maar straks zal het ook zijn: de Konin gin heeft gesproken. Kalm en met waar digheid. In alle stilte is zij door de Volks vertegenwoordiging aangehoord. En Duy maer van Twist heeft weer het sein gege ven. En van links en rechts heeft weer een driewerve hulde geklonken voor Haar, die in 1918 den revolutionairen sociaal demo craat in haar zwijgend woord tot de orde riep. En in alle stilte zal hij het lezen harer Troonrede uit duizende harten de bede ten Hooge rijzen: Heere, zegen Haar, onze Koningin! Zegen haar om Je zus' wil! En het Wilhelmus-gebed van den 21en September zal overstemmen de brallende woorden van de Internationale van den 19en. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is Aan do „Voss. Ztg." wordt uit Pairijs gemold, dat de spainning tusschen Rome en Parijs zoo toegenomen is, dat Frankrijk zijn grenstroepen versterkt. In het Fran sche Alpengebied moeten 6 divisies zijn samengetrokken, teneinde het grensver keer scherper te kunnen bewaken. Ook het artilleriekorps in de grensvestingen, moet de laatste dagen aanmerkelijk ver sterkt zijn. Alle deze maatregelen beoogen: .Uitsluitend zich te vrijwaren tegen ver rassingen vain de imperialistische en agressieve stroomingen in de buitenland, sche politiek van Italië. De Italiaianschiö bladen wijzen er op, dat de vriendschap tusschen Frankrijk en Italië op het spel staat. De Ifalibansehe regeering Is blijkens de uitla tingen in da bladen vah oordeel, dat de Fransche wetgeving voldoende midde len aan de hand doet, om de bladen der Italialansoha vluchtelingen welke in Frank rijk verschijnen, te verbieden. Ook kan da Fransche regeering de vergunningen voor Italiaanscha onderdanen, om in Frankrijk fe verblijven intrekken. Frank rijk moet, aldus schrijven de bladen, open lijk zijn goeden wil bewijzen en aan de weuschen van Mussolini tegemoet komen, willen da goede betrekkingen tusschen beidia landen niet ernstig verstoord wor den. -i Korte feerlefitee. Briand en Stresernann verlieten sa men in een auto Genève, om in de nabijheid der stad ongestoord t© kunnen praten. D© perfect van Triest heeft samen scholingen van 5 of meer lieden verbo den. Alle schouwburgen enz. moeten voor- loopig gesloten blijven en de koffiehui zen moeten 's avonds om 8 uur sluiten. Programmal van den R ai d i o-a v o n d ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van Patrimonium, op W,oensdag 22 Sept. 1926, aanvang 8.10 uur: 1. Opening door den voorzitter der afd. Den Haag van Patrimonium- 2. Gemeenschappelijk zingen van Ps. 95:1. 3. Zang door Mevr. Kaat: a. „Kom nu met zang", Valerius; b. „Carmelis- Berg", uit Goers liederboek; c. „Den zoe ten naam van Jezus". Oud Ned. lied. 4. Zang door het koor vain metvr. Quak: a. „Mijn Herder is God". B- Klein; b. „Du Hirfce Israels". Dl- Bortniansky. 5. Rede van den Hoogedelgestr- Heer J. Schouten van R'dam. 6. Orgelspel van den heer O- Vos, or ganist der N. Z. Kerk. „Cüantilène pas torale", A. Gulilmant- 7. Mededeelingen van den secretaris der Ju bi Ioum- Oom m i ssie, den heer W. Heijns. 8. Gemeenschappelijk zingen van Ps- 68 14 en 17. 9. Orgelspel van den heer O- Vos: a. „Vision", J. Rheinberger; b'. „Marche Triumphale", J. Lammens. 10. Zang, mevr- Kaat: a. „Sieg der Zeit und Wahrlieit", G. F- Handel; b. „Pa'nis Angedicus", G. Franck, met cello-begelei ding; 11. Rede Dr K- Dijk, predikant te Den Haag; „Toenadering eischt Gods orde en dezer tijden nood". 12. Zang, door het koor: a. „Im Friih- ling", W- Bargiel; b. „Morgenstunde", M. Bruch, met sopraan-solo Mevr. Kaat- 13. Gemeenschappelijk zingen van Ps. 67:3. 14. Sluiting door Dr K. Dijk. Laat ieder, die een radio-toestel heeft, dien avond zijn toestel op Hilversum af. stemmen en luisteren,. Wie bij kennissen kan gaan luisteren, doe het. En laten de afdeelingen van Patrimonium luister- avonden beleggen. De aid. Goes van Pa trimonium hoopt dit te doem en zal hier- omtWt in ons no, van Maandagavond nadere meidedeelingen doen. We kunnen nu alvalst wel zeggen, dat de luisteravond te Goes in de Chr. Bewaarschool zal zijn. Dus Woensdag zij hef een Patrimonium- feestavond. ;Ook de afdeeling Serooskerke heeft te gen Woensdagavond een bijeenkomst be legd. Ze werd gisteren in ons blad ge annonceerd. Gaarne wekken wij tot druk bezoek op. De Ned. Spoorwegen. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen bedroegen in Juli, de eerste maand der tariefsverlaging, f43.200.27, meer dan die in de overeenkomstige maaïid van het vorige jaar. Dei totale ontvangsten over hef eerste halfjaar 1926 waren twee mil- lioen hooger dan over het eerste halfjaar 1925. Het vervoer van bagage en vee bracht echter veel minder op. Ook de opbrengst van de maandkaarten ging, ver. geleken bij het eerste halfjaar van 1925, achteruit- De opbrengst der trajectenkaar- ten daartegen was hooger. 'sLands financiën. In het dezer dagen gepubliceerde ver slag van de Oommissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer, in zake de belastingontwerpen, wordt o.a. gezegd, daf de verwachting bestaat, dat eerlang een nieuwe geldleening de lasten van het (hoofdstuk „Financien" zal doen stijgen. Daar aan dez(el passage beschouwingen [worden vastgeknoopt, als zou een derge lijke leening vrij spoedig zijn te verwach ten, heeft de „Tel." ter bevoegder plaatse hadere inlichtingen ingewonnen. Het is gebleken, dat omtrent een eventueele lee ning niets vaststaat. Zeker is het, dat er 'dit jaar absoluut geen sprake meer is van een nieuwe leening. De kans, dat het voigend jaar een nieuwe leening zal wor den uitgegeven, wordt thans ook niet heel groot geacht. Van welingelichte zijde verneemt het blad nog, dat de gewone staatsdienst over 1925 een aanzienlijk overschot aanwijst. De S.D.A.P. etn het Belg. ve rdra g. Voor de leden van de Federatie Am sterdam der S- D- A- P. hebben Woens dagavond de heeren Henri Polak en Vlie gen gedebatteerd over het verdrag met België, Polak als tégen-, Vliegen als voor- Stander van het tractaat. Vliegen ver klaarde volgens het Volk o.a. „dat in de Kamerfractie niemand is, die met Polak meegaat inzake het Schelde-regime en het kanaal door Limburg. Men acht dit van minder belang en men zou algemeen voor- Stemmen als het kanaal ScheldeMoerdijk uit het verdrag gelicht werd." Zou men in deze verklaring het bewijs mogen lezen, dat in de Kamerfractie der S. D. A- P- algemeen het "besef begint door te breken, dat dit verdrag niet kan iworden geaccepteerd, als het kanaal 'er niet uit wordt verwijderd? .Allerlei. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer L. F. Duymaer van Twist voor het oude district Steenrijk in de Tweede Kamer zitting nam. ®p een plaatje, Lievevrouwestraat 41 BERGEN OP ZOOM De eerste personentrein op. den Z.-Beveland schen locaal- spoorweg. 'tWas gisteren te ongeveer een uur een heele drukte op het stations emplacement te Goes. Een trein van der tien personenrijtuigen le en 2e klas voor locaalverkeer stond daar te wachten, tot dat op den genoemden tijd, een paar honderd genoodigden uit de nieuwe goe derenloods waar ze een koffie-maaltijdi hadden gebruikt kwamen aanwandelen en inslapten.Tot de genoodigdjen behoorden: o.a. de Commissaris der Koningin in Zee land leden van Ged. Staten, de leden van Prov. Staten in deze streek woon achtig, den griffier der staten, den direc teur-hoofdingenieur van den Rijks Water staat, den hoofdingenieur van den Prov, Waterstaat, Voorzitter en secretaris van de Kamer van •Koophandel te Middelburg dagelijksch bestuur der Z. L. M. vertegen woordigers van veilingsvereenigingen en suikerfabrieken, die hier hun relaties heb ben, besturen van Waterschappen en Pol ders in deze streek, idem van Vreemdelin genverkeer, van „Handelsbelangen" en „de Hanze" te Goes, Burgemeesters en Wet houders van de Zuid-Bevelandsche ge- gemeenten, spoorwegautoriteiten, enz. 1 Dit gezelschap maakte dan gisteren een tocht per trein langs de hoofdlijn naait 's H. Arendskerke, verder langs de nieuwe lijn. naar Heinkenszand, 's Heerenhoek, Borsselen, Ovezande, Driewegen, Elle- woutsdijk, Oudelande, Hoedekenskerke, 's Gravenpolder, en vandaar terug naar Goes. 1 Dit is de z.g.u. ringlijn. De andere lijn loopt, zooals men weet, van Wol- ïaartsdijksche veer, via 'slleer Arends kerke, Goes en Kloeünge naaf Wemel- dinge. Langs de tweede lijn werd echter gisteren geen rit gemaakt. Op 'toogenblik is men met het werk i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1