pmiute. 'vb slang i Medicinale kolaw Z zW voor de kerkeH1ke Melkfabriek GEREE kemink zoon, De bons' uitslui Zeer geneeskrachtige W Denevers Frèi levert uwe M Loskad ®n U kunt zonder voor uwe Melk bek ZATERD 10 pC N.V. v.li Baiie. Bovendien zij ér liefdé én toe wijding voor den nieuwen werkkring. In landbouwkringen moet men meer en meer contact gaan zoeken mef tuin bouw en ooftteelt. De Z-L.M- gaat dan ook baar arbeid in dié richting uit strekken. De Overheid zal niet geheel op den achtergrond kunnen blijven, al zullen de tuinbouwers moeten leeren zooveel moge lijk op eigen beenen te staan. Het is noodig te zorgen voor goed transport- en veilingwezen, goede wegen, en transport middelen, zorgvuldige sorteering, goed pakmateriaal enz. Spr. brengt hulde aan do organisators van deze ^toonstelling. Van harte wenscht Spr. hen in alle opzichten suc ces. Het doel dezer tentoonstelling is twee ledig: le een overzicht te geven van hetgeen, waartoe Kapelle op tuinbouwge bied in staat is. En verder, een goed voorbeeld te geven en de noodige kennis aan ta kweeken. Spï- hoopt, dat velen van heinde en ver deze expositie mogen bezoeken. Met den wensch, dat deze ten toonstelling in allo opzichten een succes moge zijn en het peil van onzen tuinbouw in onze dierbare provincie moge verhoo- gen, verklaart Spr. de expositie voor ge opend. Dhr v. d. Plassche, Rijkstuinbouwcon- sulenf, wenscht de organiseerende ver- ©eniging geluk met deze tentoonstelling. Spr. verzekert als jury-lid, dat er. zeer veel is ingezonden, maar dat ook bet gehalte zeer is meegevallen. Spr. verheugt er zich over, dat bier in Kapelle een groep van jonge menschen is, die groote belangstelling toont voor de belangen van den tuinbouw. Spr .feliciteert ook de rei- lingsvereeniging, want ook voor baar zal een tentoonstelling als deze rijke vruch ten afwerpen. Dhr P. Scheelsde Putter, voorzitter der Veiilingsvereeniging, brengt dank aan de organiseerendé vereeniging. Voor de veiling is deze tentoonstelling van groot belang. Gaarne is harerzijds allé mogelijke Steun en medewerking verleend. Onze tuinbouw alhieT is reieds van groote be- teekenis geworden, zoodat Kapelle kan concurreer en 'met andere deelen van ons gewest. De veiling heeft nu liaar 10e campagne ©n nu treft het, dat juist het veilingge bouw, dank zij dez© tentoonstelling, vah- daag in de bloemetjes staat- Spr- roept alle fruitkweekers toe: ziet bet belang in van een goede fruitsorteering. Met de beste wenschen voor deze tentoonstelling eindigt spr. Dhr H. A- Hanken voerde daarna het woord. Spr. is met dankbaarheid vervuld, dat de tuinbouw is geworden 'n bloeiende tak van bestaan. Spr- doet enkele histo rische mededeelingen. Met wijlen den beer v. cl. Have heeft spr. de eerste veiling hier gesticht. Eiï hef veilingwe zen is gegroeid. De cursussen zijn ont staan. Spr- pleit voor samenwerking en onderlinge steun. Het gaat om de alge meen© belangen van den tuinbouw. Ook doet Spr. een beroep op de medewerking van de Zuid-Bevelaïidsche vrouw. Dhr A. v. d.Have brengt ook hulde aan de organisators van deze groote, mooie tentoonstelling en wijst op het (groote belang dat de vereeniging van oud-leerlingen behartigt. Dhr Glas brengt daarna dank voor de gesproken woorden. De genoodigden maakten daarna een rondgang. Aan de gemeenschappelijke koffietafel werd gesproken, allereerst door den Com missaris der Koningin, die zei met lof vervuld te zijn over al het mooie, dat door hem was aanschouwd. Trotschheid is geen deugd zegt Spr. en toch ben ik trotsch na alle tentoongestelde zaken te hebben bezichtigd: op de welvaart; trotsch op den vooruitgang in de fruitcultuur alhier. Weth. Vereeke bracht hulde aan den Commissaris die in zijn Openingswoord zoo wist in te leven 'in het terrein. De fruitcultuur bleek hem verre van vreemd te zijn. Dhr H. Blok feliciteerde de vereen, met deze tentoonstelling. Voor 35 jaai was er nog geen opleving in den tuin bouw. Spr. weet uit het zakenleven, dal toen de financiëelen toestand verre van goed was, die nu verbazend is ver beterd Spr. stelt voor om nu den Com missaris gelegenheid te bieden, om de mooiste streken uit onze omgeving eens te bezichtigen, en een autotochtje te maken. Met veel genoegen werd dit ook dan door den Commissaris aanvaard. Een tocht werd gemaakt door Biezelinge naar den Zeedijk, alwaar nog een stuk zinkwerk bestemd voor den dijk aan den Cal. Wil lem Annapolder werd bezichtigd en ook Op de hofstede van .den landbouwer P. Scheele door den Commissaris werd halt gehouden. Nu ging de tocht door Evers- dijk en het Vroonland naar de N.V. Z.B. fruit en Groenten-fabriek. Door 1000 personen werd de tentoon stelling den eersten dag bezocht. De be kroningen volgen waarschijnlijk in ons hoofdblad. Nog valt te mélden dat vooral twee zeldzame verzamelingen van cactussen aanwezig waren. Deze cactussen zijn dure planten en kweeken is niet gemakkelijk. Een goede verzorging is eerste vereischte. Liefhebberij hiertoe wordt gevonden bij de beeren J. L. van Willegen die een eerste prijs verwierf en hij G. van Wil legen de tuinman van Eureka. Ook valt te vermelden dat zeldzaam groot het fruit was bij de stand van dhr C. P. Vogelaar te Krabbendijke. Zulke groote peren ko men niet veel voor. Ook bij de inzending van dhr J. Eversdijk en Co van Kapelle worden eveneens zulke groote exemplaren aangetroffen. Een nette stand is zeker die van fa. v. d. Have te Kapelle: Zééuwsche boerin (pop) hij hef Zeeuwsche fruit. Ook hier worden gave prachtexemplaren aangetroffen. De groententeelt neemt vooral een goe de plaats in. Samenwerking van St- Lau rens hééft bewezen, dat Zuid-Beveland nog niet met Walcheren kan wedijveren. Zij dit een prikkel, alhoewel de stand van dhr P. Groenleer te Kapelle bij lange na niet min is. Zeldzame exemplaren kool worden hier aangetroffen. Ook inzonderheid! is gezorgd dat de werktuigen op tuinbouwgebied niet ont breken, de stand van dhr S. P. Groen leer is hiervan een sprekend bewijs. Wordt veelal minderwaardig onbe- proefd materiaal de menschen in handen gestopt, dat is hier niet het geval. Ook op het gebied van bestrijdings middelen staat deze altijd in contact met den Rijkslandbouwconsuïent, de controleur van den Phytophatologischen dienst en den Plantenziektenkundigen dienst te Wa. geningen. Ook de stand van de N.V. Wed. P. de Jongh uit Goes mag er zijn met haar prachtcollectie rozen en dahlia's enz. Wat een fijne collectie groote en kleine potplanten heeft dhr P. Glas bijeen ge bracht. Zijn de cactussen niet te koop, wel hoorden wij, dat deze wel te koop zullen aangeboden worden. Een mooia stand vormt ook die van de Herv .School.te Biezelinge, stand 43- Bij het op 7 Sepc. j.l. door de Distr. Leerl.-Comm. voor Zeeland in de Typo grafie te Vlissingen gehouden examen be haalden de leerling-zetters J. A. H. Bresier en A. Labruijère te Middelburg en M. v. d. Bosch te Goes en de leerling- drukker I. de Laat te Goes het bewijs van bekwaamheid. Benoemd met ingang van 16 Sept. a.s. tot telefoniste 2e klasse bij den in- terlocalen dienst de leerling-telefoniste J. M. Geense van het post- en telegraaf kantoor te Goes. Ir W. Elenbaas f- De heer W. Elenbaas is gisteren in Den Haag over leden. Omtrent den overledene wordt het volgende meegedeeld: Op 22 Juli 1860 werd hij te Zierikzee geboren. Op 22 Augustus werd hij ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal om te worden benoemd tot ad- spirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke werken, welke benoe ming geschiedde op 16 Juli 1884. Hij werd benoemd tot ingenieur der 3de kl.' op 21 Juni 1889, tot ingenieur der 2de kl. op 14 Maart 1890 en tot ingenieur der le kl. op 19 Februari 1901, toen hij tijdelijk was belast met de leiding van de werken en opnemingen aan de Solo-rivier. Op 28 April 1907 werd de heer Elenbaas hoofdingenieur der 2de kl., waarna hij benoemd werd tot chef der 5e waterstaatsafdeeling. De rang van hoofdingenieur der le kl. bereikte hij op 15 Aug. 1908. Met iugang van 4 Aug. 1915 werd deu thans overledene op zijn verzoek eervol ontslag verleend onder toe kenning van pensioen en met dankbetui ging voor de goede diensten aan den lande bewezen. Middelburg. Floral ia. Nadat giste renmiddag een 300tal betalende bezoekers de Tentoonstelling in het Schuttershof hadden bezocht, kon des avonds het feest- concert van het Middelburgsehe muziek-, korps onder de beste omstandigheden plaats hebben. Er waren een 800 per sonen tegenwoordig. Kleine electrische lampjes langs de veranda en de Oranje ballons van boom tot boom gaven een vroolijk aanzien aan den tuin. Het zal dan ook wel ieders instemming hebben gehad, dat de heer de Graaf, voor zitter van Uit het Volk Voor het Volk toen hij bij het begin van de pauze het woord nam, begon met dank te brengen aan .het Mddelburgsch Muziekkorps ïp het bijzonder aan den heer Caro en de Wensch uit te spreken, dat het korps onder zijn leiding nog menigmaal voor Uit het Volk, en voor Floralia in het bijzonder, zal mogen spelen. Overgaande tot meer zakelijke mede deelingen, zeide de heer de Graaf dat het bestuur heeft nagegaan aan welk ge zin de medaille van den commissaris der Koningin toekwam. Er bleken 3 families te ,zijn met 5 deelnemers. De familie de Vos had in totaal 69, de familie Step 108 en de familie Antheunisse 263 punten, Laastgenoemde familie heeft dus recht op de medaille, en waar P. Antheunisse van het vijftal het hoogst aantal punten had, meende het bestuur, dat diens naam op de medaille moet worden gegraveerd, en daarboven „Floralia 1926". Spr. kwam nu tot de mededeeling, wie de gelukkige winnaars waren van den in houd van het schip van Kweeklust. Spr. deelde eerst mede, dat er slechts 500 gele kaarten waren en daarna van no. 130 af grijze kaarten zijn afgegeven. De inhoud van den romp van het schip werd toegekend aan den houder van het gele biljet 333 en hetgeen hing aan mast en tuig aan die van de grijze kaart 196. Het bleken resp. te zijn, de heer H. J. M. v. d. Weel en jongejuffr. Tinie Blokpoel Tijdens de pauze kwam aan de be stuurstafel de heer C. Matthijsse, met zijn dochter. Dhr Matthijsse sprak enkele woorden van groeten lof over het werken van het bestuur en zijn dochter over handigde daarbij een mooie mand fruit, waarvoor de heer de Graaf hartelijk dank bracht. Tegen gisterenmiddag had het be stuur der Godshuizen verschillende per sonen genoodigd om tegenwoordig te zijn bij de officiëele ingebruikneming van de Radio-installatie in het Gasthuis. De ge noodigden werden ontvangen in de re gentenkamer, waar de voorzitter, de heer Herman Snijders, zijn dank uitsprak voor de voor dit doel ontvangen belangrijke gift en aan d,e Handelsmaatschappij R. S. Stokvis en Zoon te Rotterdam, die door het stellen van zeer gunstige voor waarden, het aanleggen van de radio heeft mogelijk gemaakt. Spr. liet het hierbij en de heer Ph. A. J. de Rop, vertegenwoordiger der fa Stokvis, onder wiens directe leiding de aanleg stond, stelde den loudspeaker in het werk; nu werd de vriendelijke stem gehoord van mevrouw Antoinette van Dijk die juist een kinderuurtje hield eu van plan was eenige coupletten over een ver keersagent te zingen, doch nu eerst zei- de, dat te Middelburg geen verkeers agenten zijn, ten minste zij zag er geen bij haar bezoek, maar wel zag zij er mooie oude gebouwen, ondervond zij de hartelijkheid van de Middelburgsehe men schen en daar zij juist een Marktdag medemaakte, zag zij ook de costuums. Zij deelde de luisterenden in heel het land al deze dingen mede en ook dat zij zelf ook een Zeeuwsch Csstuum heeft en later wel eens een echt Zeeuwsch liedje ten beste zal geven. Het was zeker zeer attent op deze wijze de Radio in een Zeeuwsch Gasthuis in te wijden. De installatie, die eigenlijk gevestigd is op de bovenste verdieping viüjn het paviljoe aan het Noordbolwerk, blijkt uit- 'steke'nd te zijn en heeft telefoon-verbin dingen met alle zalen, in ieder waarvan ongeveer voor de helft der patiënten kop telefonen aanwezig zijn, en tevens de ge legenheid om dit aantal, als de financiën het toelaten nog uit te breiden. En niet alleen door den loudspeaker in de re gentenkamer, maar ook wel degelijk door (die koptelefonen, wordt het uitgezondene der verschillende stations zeer goed en duidelijk opgevangen. Wij' voelen en een ieder zal dit met ons moeten doen, van welk een groote beteekenis deze aanwinst voor het ge sticht is. De zieken, die soms maanden zelfs jaren, niet naar een kerkdienst, een concert, een vergadering kunnen, hebben nu gelegenheid vanaf hun bed te volgen wat zij wenschen. Een deskundige beschrijving zullen wij achterwege laten, maar alleen melden, dat het toestel een Sterlingtoestel is, waar over de firma Stokvis verder zeker aan ieder belangstellende gaarne inlichtingen zal verschaffen. Vlissingen. Gisternacht ongeveer 3 uur zijn de visschersvaartuigen van hier ver trokken voor de garnalenvisscherij. Op da „Arm. 44" heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Bij mooi stil weer is de 19-jarige matroos Joost van Belzen, wo- nende te Arnemujiden, terwijl hij op 't voorschip stond, plotseling overboord ge slagen en in de diepte verdwenen. Zijn lijk werd niet gevonden. De ongelukkige leed aan duizelingen en is daardoor ver moedelijk overboord geslagen. Pogingen om hem te redden mochten niet baten, daar v. B. de touwen niet greep. Ver moedelijk was hij bewusteloos. Hij was gehuwd en vader van één kind. Goes. Gisteravond gaf het muziekgezel schap „Hosanna" in den tuin van het Schuttershof een welgeslaagde uitvoering voor begunstigers en huisgenooten. Het concert stond op' hoog peil, zoodat er veel viel te genieten van hetgeen de wak kere, kranige muzikanten van ons popu laire gezelschap „Hosanna" ten gehoore brachten. Alle hulde voor de prestaties van dit korps en zijn bekwamen direc teur Jammer, dat een deel van het luiste rende publiek dezen avond beschouwde als een conversatie-avond, zoodat veel moois, voor hen, die werkelijk voor de muziek gekomeu waren, verloren ging door het hinderlijke gebabbel en gegiegel. Waar de concerten op de Markt dikwijls te lijden hebben van allerlei lawaai, be treuren wij: het des te meer, dat er bij het concert van gisteravond ook al sto rende invloeden werkten. Geheimzinnige verdwij- ning. Het Petit-Palais te Parijs bezit een beroemd schilderij van Toulouse Lantrec, dat den schilder zelf voorstelt, gezeten in een phaëton, op weg naar de wedrennen te Cannes. Op een goeden dag was het stuk spoorloos verdwenen: een waardeloos ding hing op zijn plaats. Men uitte zijn verwondering, deed navraag, maar nie mand scheen van de geheimzinnige ver dwijning het rechte te weten. Het duurde; de Toulouse Lantrec kwam niet terug. Tot opeens, na een afwezigheid van anderhalf jaar, het stuk weer plotseling zijn oude plaats had ingenomen. De geheimzinnige afwezigheid is nog altijd niet verklaard. Men weet alleen; op den dag van het over lijden van den vroegeren conservator, den heer Lapanze, stond het in diens particu lier bureau. Het zou weer naar het mu seum worden teruggebracht. Er verliepen intusschen een paar dagen. Toen men het kostbare werk het vertegenwoordigt een waarde van 50.000 fr. kwam halen, bleek het verdwenen. De nieuwe conserva tor stelde een onderzoek in; de politie werd gewaarschuwd, een gemeenteraadslid be moeide zich met het geval, die ten slotte een anonymen brief ontving met de mede deeling, dat het schilderij ontdekt was bij een met name genoemden handelaar. En, plotseling, men weet niet hoe, en door wiens tusschenkomst, hing de Toulouse Lantrec weer op haar oude plaats in het Petit Palais. De administratie van het museum zal zich over de geheimzinnige lotgevallen van het schilderij te verantwoorden hebben. Nederlander te Zurich op gelicht. Te Zurich is een Nederlander het slachtoffer geworden van oplichters, die hem door het voorspiegelen van winst gevende speculaties 180.000 Zwitsersche francs afhandig hebben weten te maken. Eén hunner, die zich Davidsqn noemde, stelde aan den Hollander iemand voor, die vertelde Amerikaan te zijn en Blaint te heeten. Deze Blaint zou dan iemand zijn, die veel succes mét specyjaties heeft ge had. De beide oplichters brachten den Ne derlander te Zürich voor een deftig ge bouw, dat de zetel genoemd werd der „In ternational Brokers' Association", waar de reeds uit termijntransacties behaalde winst zou worden opgenomen. Blaint ging naar binnen en kwam kort daarna terug met de mededeeling, dat er bezwaren bij de uitbetaling waren gerezen. Hij vertelde, dat het bedrag voor de ter mijntransacties éérst in contanten moest worden gestort, teneinde den schijn te wekken, dat men hier met een werkelijke transactie te doen had. Davidson stelde toen zijn aandeel ten bedrage van 20.000 pond sterling onmiddellijk aan Blaint ter hand, waarop de Nederlander hem een som van 180.000 Zwitsersche francs over handigde. Blaint ging toen opnieuw het gebouw binnen, om, naar hij zeide, de winst op te nemen, doch even later kwam hij weer terug. Thans beweerde hij, dat er nog steeds eenige bedenkingen waren, dat de winst was gedeponeerd en dat het geld in den namiddag zou worden terugbetaald. Toen de Nederlander daarop op uuitbeta- ling aandrong, wisten zij hem te bewegen, met hen naar Weenen te gaan, waar zij volgens hun bewering het geld zouden te rugkrijgen. Daar verdwenen zij evenwel, waarna den bedrogene niets anders restte dan aangifte hij de politie te doen. (Tel.) Tweehonderd gedresseer de beesten verbrand. Dinsdag is te New-York brand uitgebroken in een huis in de 46e Straat, waar gedresseer de dieren gehuisvest waren. Meer dan 200 dieren zijn omgekomen. Tot de om gekomen beesten behooren twee kangoe roes, waarmee de temmer Collins boks- voorstellingen gaf. Collins was het bran dende gebouw ingesneld om de kangoeroes te redden; men vgnd later zijn lijk naast die van zijn beesten. Den eigenaar van een tiental honden moest met geweld belet worden het gebouw binnen te gaan en een neger, aan wien twee beren wa ren toevertrouwd, trachtte tevergeefs door deu rook in het huis te komen. Hij moest later naar een ziekenhuis gebracht wor den. Behalve de reeds genoemde dieren zijn nog 50 honden, verscheidene katten, eenden, kippen en duiven omgekomen. Een kat sprong' uit een raam van de vierde verdieping en kwam op haar pootjes terecht. Drie honden werden, toen de brand geblnscht was, levend, doch doodelijk verschrikt, ontdekt op den be- ganen grond, verscholen onder een hoop rommel. De oorzaak van den brand zou te zoeken zijn in de ontploffing1 van een distilleerketel. Er zou n.l. iu het gebouw een geheime distilleerderij zijn geweest. Een donderbus gespron gen. Bij de viering' van een jubileum te Reuver vloog een donderbus, waarmee vreugdeschoten gelost werden, uiteen, waardoor een der omstanders zoo ernstig werd gewond, dat hij naar het Louisahuis te Roermond moest worden overgebracht. Een ander kreeg een stuk ijzer tegen het lichaam en werd ook vrij ernstig gekwetst. Het drama te Nieuwen- hagen. De echtgenoote van den te Nieu- wenhagen gedooden K., Anna G. genaamd, die in Den Bosch in hooger beroep tot 2 jaren gevangenisstraf was veroordeeld, terzake van op haar man gepleegde mis handelingen met doodelijken afloop, was na haar veroordeeling naar Duitschland; gevlucht. Nu en dan waagde zij zich echter wel eens over de grenzen. Zij is thans door de politie te Haanrade onder Kerkrade aangehouden en zal naar den Officier van Justitie te Maastricht worden overgebracht. Een aanvaring. Een Engelseh stoomschip, geladen met steen, kwam uit •de richting van Terhagen gevaren, en hield koers naar de openstaande netbrug over de Rupel. Een Nederlandsche tjalk, toebehoorende aan schippers, was bij ge brek aan wind gedwongen te laveeren, om door de brugopening te kunnen varen. Alhoewel de schipper, vrouw en knecht, die aan dek waren, evenals de talrijke aanwezigen op de brug door alle mogelijke en onmogelijke teekens den stuurman van het nog verwijderde Engelsche schip op merkzaam maakten op het gevaar, ver anderde deze noch zijne richtipg, noch zijn snelheid, met het ongelukkig gevolg, dat hij de tjalk op de hoogte van het zwaard van het schip pletterde tusschen den kop van zijn vaartuig eu de steigers der brug. Dank zij de veerkracht der steigers werd het houten schip niet ge heel vermorzeld. Het vertoonde een groot lek. De knecht was er in geslaagd tijdig in een bootje te springen, de schipper en diens vrouw werden, door den schok, echter op het dek geslingerd en kwamen met den schrik en lichte kneuzingen vrij. De stoomer bekommerde zich noch om de stoffelijke schade, noch om mogelijke slachtoffers en zette onverstoord zijn koers voort. De tjalk werd, door toe doen van bereidwillige en hulpvaardige schippers door een paar schepen naar den wal gebracht te Boom. Blank en Bruin. De Europee- sche zeelieden hebben besloten, niet te monsteren op schepen waarop reeds een Arabier gemonsterd heeft. Aangezien een schip niet uit kan varen, met een uitsln* tend Arabische bemanning, heeft men het aanneémkantoor voor zeeliedent Rotterdam voorloopig althans geen Ar bieren meer te monsteren. Van beide h» sluiten is kennis gegeven aan de politie" Deze heeft nu maatregelen genomen, waar' door den eersten tijd geen Arabieren me»' in de omgeving van de Veerhaven kunnen komen. Zoodra er met het veerboot;» van Katendrecht waar haast alle Ara bieren verblijf houden naar den Noorï wal oversteken, worden zij van politie wege teruggestuurd. Brand. Woensdagavond ontstond brand in het woonhuis van den kolenhan delaar S. te Apeldoorn. Binnen een u(u! tijds was men den brand meester. p0 brand was ontstaan, doordat de eigenaar die bezig was de spijkers uit een muur té trekken, welke hij wilde behangen, van de tafel viel en in zijn val een brandend pe troleumstel omver wierp. De vlammen gre pen terstond gretig om zich heen. Met veel moeite konden toegesnelde buren de vrouw en het kind, die zich te bed bevonden, red den. De vrouw werd iu hewusteloozen toe stand opgenomen. Huis en inboedel, die geheel verbrandden, waren verzekerd. Een „boschmen s ch" in Ar- tis. Geheel onverwacht heeft ons Konink. lijk Zoölogisch Genootschap „Natura Ar- tis Magistra" een zoölogische merkwaar digheid van den allereersten rang op zijn terreinen ter huisvesting gekregen; een volwassen Orang-Oetan-man, door den heer J. F- van Geuns, den bekenden tijgerjager, nabij Koeala Simpang op Atjeh gevangen. Na de beroemde Orang-Oetans Max en Morice van den Jardin des Plnates te Pa. i rijs, de reuzen Orangs van dr Pinkert te Leipzig, den kolossalen Borneo-orang van den heer Prakke, die ook tijdelijk in Artis te zien is geweest, het vrij groote man netje dat jaren in de Zoo te Londen ge leefd heeft en den indrukwekkenden hoog. bejaarden „Sultan", die Artis jaren gele- den van den Sultan van Serdang ten ge- schenk® mocht ontvangen, heeft geen dier gaarde fer wereld een volwassen Orang Oetan van dergelijke afmetingen kunnen toonen als deze Atjeh Orang „Jacob". Daar do anthropoiden-afdeeiing van het Apenhuis in Artis reeds met vrij flinke, halfwassen exemplaren bezet is, die nog niet in eikaars gezelschap gebracht kon den worden, en „Jacob' 'bovendien mef de grootste voorzichtigheid moet worden behandeld, heeft men veiligheidshalve in allerijl een hulpkooi in 'gereedheid ge bracht ©n opgesteld in de groote pal- mensorre in den achtertuin. Daar zal men dus tijdelijk den „Mawas koeda" „Jacob" kunnen bewonderen in afwachting van zijn veTtrek naar elders. Het imponeerend, oerwoest uiterlijk van den Atjehschen „Jacob" boezemt het noo dige ontzag in. Het is een in hooge mate boeiend schouwspel, wanneer nif den warrigen haarkop van 't in rust ineen gedoken lichaam, het enorme donkemt- ziende gelaat zich opheft, met dien mv. sterieuzen blik der kleine, onder het zwaargewelfd voorhoofd wegschuilende, flikkeTOOgen. Door zijdelingsche koon kwabben, baard en opblaasbaren keelzak, secundaire geslachtskenmerken, die in het mannelijk geslacht als „imponeer-or- ganen" functioneieren, schijnt de kop nog grooter dan reeds het geval is. Verras send is het als in een plotseling grijpend- strekken der geweldige haar-omfladderde armen met de lange eveneens zwaarbe- haarde zwarte klimhanden, de kolossaal geschouderde reuzenaap zich opricht om dan, steunend op de rugzijde der vingers en op de buitenzijde der grijpvoeten, den baardigen kop weggezonken tusschen de schouders, den toeschouwer nieuwsgierig met zijn fascineierenden blik aan te zien. Dat ©ene oogenblik is hem voldoende den toeschouwer naar waarde te schatten als vriend of vijand of brenger van een of andere begeerde lekkernij, die dan mef waardige kalmte in ontvangst genomen en genoten wordt. Scheepsramp op de Oost zee. Dei „Deutsche Alg- Ztg." verneemt uit Riga, dat dicht bij deze plaats het kleine passagiersschip „Neubad" in volle zee is vergaan. Alle passagiers en de geheele bemanning, ongeveer 40 man, zijn verdronken. De hooge zee maakte iet reddingswerk onmogelijk. Een meteoor? Engelsche bla dert maken met heel veel ophef gewag rail van ©en „geheimzinnig" natuurverschijn sel, dat Maandagavond omtreeks kwart voor 10 werd waargenomen. Het was een verblindend licht, dat volgens de be schrijving, 'die verschillende personen er van gaven, beurtelings rood, groen en blauw moet geweest zijn dat van Noord- Yorkshire tot Zuid-Londen gezien is. In het Noorden hoorde men, tegelijk met het waarnemen van het licht, een vreeselijkh ontploffing, die de huizen deed schudden en groote ontsteltenis veroorzaakte. Aan vankelijk dacht men aan een fabrieks- onfploffing, aan Noorderlicht, bliksem,;0' zoeklichten. Maar volgens de verklaring van een deskundige zou het verschijnsel moeten worden toegeschreven aan een mele'oor of vuurbal, ofschoon ook andere veronderstellingen te maken zijn. De me teoor schijnt boven Yorkshire uiteenge barsten té zijn. Van je vriendenTe Schip luiden werd Woensdagavond de tuinder van der G. uit ICwintsheul onder den invloed van sterken drank door eenige personen, waarmede hij feest had gevierd, per auto naar huis gebracht. Den vol genden morgen kwam hüj tot de ont dekking, dat men hem van zijn gouden horloge met dito ketting, zoomede vnn zijn portëmonnaie met inhoud had be roofd. |Uitflave van KEMINK Oyer bet Vraagstuk dat -r en meer verontrust door Os. G. WIS I Groot Form., Prijsingen.9 dit boek is opgenomen e< ,n aan Ds Wis Verkrijgbaar bij den Boel bedrag, vermeerderd me t Geïmporteerd uit Frankrij Aanbevolen door H.H. Doe voor ZIEKEN en HERSTELLEI i Speciaal geschikt voor ZE ZIEKTEN en HARTKWALEN, vangt alle BESTE MEDICIJNEt Per flesch fl.75. Alleen krijgbaar bij de Importeurs Middelburg. NIEUWENDIJK 18

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 4