$0 287 Woensdag 8 September 102# 4öe Jaargang MAf?y ST JOHN. Uit ie Provincie. FEUILLETON. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Drukkers-Exploitanten: im2mS?Êw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. OOSTERBAAN LE COINTRE - GOES ve Zeeuw Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.1 Losse nummersf0.05 Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. bh i-imm - jmh hbbbo^- imar w ;.ir ^v/ o -s j Prijs der Advertentien: te 1-4 re0els elke meer 30 ct' Firma F. P. DH UI J, L. Burg. Tel. no. 259 «SESf SB^^ESr Bij abonnement belangrijke korting. Belastingvlucfitelingen. Het getal dergenen, die de hooge be lastingen trachten te ontvluchten, neemt met den dag toe. Uit de gemeenten waar hooge plaat selijke belastingen worden geheven, trek ken de gegoeden de gewone burgers zijn meestal niet in de gelegenheid zich te verplaatsen! naar gemeenten waar de druk der belastingen minder zwaar is en ook zijn er die dg grenzen over trekken om te gaan wonen in landen waar de fiscus zich met een kleiner deel van inkomen of vermogen tevreden stelt dan in ons land. Deze vlucht is wel eenigermate ver klaarbaar. Wanneer iemand alleen door in een andere gemeente te gaan wonen zijne uitgaven met duizenden guldens kan ver minderen, dan is het begrijpelijk, dat hiji over verhuizing gaat denken. En zoo is het ook te verklaren, dat personen, die niet genoodzaakt zijn zich in een bepaald land op te houden er over gaan denken zich over de grenzen te begeven. En die neiging Wordt te groo- ter nu meerdere landen hun belastingrege lingen op vreemdelingen minder streng toepassen dan op burgers en op alle mogelijke manieren de vestiging van vreemdelingen in de hand werken. Is het bedrijf der belastingdeserteurs dus te verklaren, toe te juichen valt het daarom nog niet allijd. Wanneer iemand in een bepaalde ge meente op den rrïaatschappelijken ladder omhoog is geklommen en een groot ver mogen heeft verworven, dan maakt het geen pretligen indruk, wanneer hij als de buit binnen is de gemeentelijke grenzen oversteekt en zijn medeburgers voor de zware lasten laat zitten. En wanneer iemand wel gaarne de voor- deelen van het Nederlanderschap geniet, denk slechts aan de oorlogsdagen, maar zich overigens om de belangen van zijn vaderland in 't minst niet .bekommert, en terwille van de belastingen zich in een ander land gaat vestigen, dan schijnt ons dat jiiet een verheffend bedrijf. Meermalen zijn dan ook reeds stemmen opgegaan om deze „belastingylucht" al thans over de landsgrenzen te bemoei- lijken. Prof. Mr A. van Gijn heeft indertijd in de Tweede Kamer reeds maatregelen in dezen geest bepleit en vestigde onlangs hij in „Econ. Stat. Ber." op deze zaak opnieuw de aandacht. Op de waag of wij het recht hebben deze vlucht minder voordeelig: te ma ken voor de vluchtelingen, kan z.i. het antwoord niet twijfelachtig zijn. Het is niet rechtvaardig, zegt hij, dat enkelen zich aan de betaling van dien prijs onttrekken na het voordeel ervan genoten te hebben, ja dat nog genie ten, daar de meesten er niet aan den ken, hun nationaliteit prijs te geven. Hij meent, dat het op den weg' van den Volkenbond ligt, in dezen maatregelen te nemen; juist zooals hij dat doet op sociaal gebied. Alleen kan men zich moeilijk illusies maken van hetgeen internationale overeenkomsten terzake zouden uitwerken. Op internationaal gebied is de moraliteit in het algemeen niet te best. En hier zouden wij te doen hebben met overeenkomsten, waarvan de naleving niet te controleeren is dan met behulp van lion, die van de niet- Uit het Engelsch. Daar heeft men bijv. Joe Puckell, den voornaamste van mijn afdeeling; hij is een eerste in meetkunde; als ik met Joe over de politiek praat, terwijl zijn mooi vrouwtje naast hem zit te naaien zij ls geloof ik, naaister valt het mij even moeilijk weg te komen, als ande ren, om een bal te verlaten. Ik heb nog nergens een meer onderhoudend prater ontmoet dan Joe Puckell. En dan Sam «reen maar toen hield Grev eensklaps op, want Dollie onderdrukte een geeuw, mj begeerde volstrekt niet van Sam Green booren; later was zij zeer beschaamd OTer haar gebrek aan deelneming, toen zij dienzelfden avond hoorde hoe Mary hem met groote belangstelling naar Joe uckell vroeg. Zij verbeeldde zich, dat ev verwijtend naar haar keek, terwijl hij antwoordde. Grey versnelde zijn tred zoo veel hij kon; het begon Iaat te worden en hij wilde Charlotte nog vóór het eten spreken. Maar hoe groot was zijn ver ding, toen hij het voorplein opkomende p6-n. eu.r vaT1- ket kasteel open vond en olhe in hare witte japon op den drem- Pel zag staan, terwijl zij in den mane- scUyn uitkeek. naleving profitceren. Zoo zal er zeker niet veel van terecht komen. Willen wij iets doen clan moeten wij voor ons zelf zorgen, en we moeten al blij zijn, als andere landen ons daarbij niet te zeer uit eigenbelang bemoeilijken. Het wil ons voorkomen, dat inderdaad overweging verdient de vraag of er in deze richting iets gedaan kan worden. Beter echter en meer doeltreffend zou het zijn indien de verschillende partijen samenwerkten om de vlucht van belas tingbetalers te voorkomen. Ook hier geldt dat voorkomen gemak kelijker is dan genezen. Prof. van Gijn heeft er nogeens weer de aandacht op gevestigd, dat in Neder land en Engeland de directe belastingen naar de draagkracht geheven het aller zwaarst zijn. Welnu, dan dienen maatregelen te wor den genomen om dien druk te verminde ren. In de eerste plaats door zooveel mo gelijk te bezuinigen, maar dan ook door de indirecte belastingen te verhoogen. zoodat een ieder meer zelf kan uitmaken welk deel van zijn inkomen hij' aan den fiscus wensclit te offeren. Ook de gemeenten die door de vlucht van belastingplichtigen in moeilijkheden dreigen te geraken, dienen te bedenken, dat zij zelf door het onnoodig opdrijven der uitgaven, oorzaak zijn, dat zij' door vermogenden als „onbewoonbaar" worden beschouwd. En eindelijk mogen de belastingdeser teurs bedenken of het met hun rentmees terschap over het hun toevertrouwd goed is overeen te brengen, dat zij, alleen om aan wat hoogere belastingen te ontkomen, in de vlucht over de gemeentelijke of lan delijke grenzen hun heil zoeken. Loewenstein's aanbod afgewezen. De Belgische regeering heeft het aanbod van den Belgischen bankier Alfred Loe- wensfein, om aan België een bedrag van 10 millioen pond sterling vrij van rente te leenen om den wisselkoers te stabiliseeren van de hand gewezen. Hetzelfde is door Frankrijk geschied. De verwerping van het aanbod ge schiedde op de overweging, dat het han- bod in hoofdzaak hierop neerkwam, dat de tegenwaarde in Belgische francs moest worden uitbetaald en België zich moet verplichten om voor den duur van de leening geen andere leening zonder voor kennis en medewerking van liet Loewen- stein-consortium aan te gaan. Het consortium zelf wilde in Engeland' eon leening uitgeven, die door een over eenkomstig bedrag van deviezen zou zijn gedekt. Daardoor zou echter een groot gedeelte van België's voorraad' aan En- gelsche deviezen naar Engeland! moeten worden overgebracht en het consortium zou dan tevens de controle'over de groot industrie en de financieel© instellingen hebben gekregen. De „Daily Mail" heeft het volgende telegram van Loewenstein ontvangen; „Noodig u uit, een vertegenwoordiger te zenden naar Barcelona, waar ik 10 Sep tember een conferentie zal houden en mijn meening zal zeggen over de stabilisatie van den frank". ,„0, zijt gij daar!" zeide zij op verluch ten toon, toen hij haar naderde en hij nauwelijks zijn oogen durfde gelooven. „Wat zijt ge lanig uitgebleven; ik werd bepaald bang, en dacht, dat dien armen Walter iets overkomen was. Nu moet ge er mij alles van vertellen, alles van het begin tot het einde", beval Dollie op zacht gebiedenden toon. „Nu niet; er 'is nu geen tijd meer voor zoo n lange geschiedenis. Kom na het eten in de huiskamer, dan zal ik het u en Charlotte tegelijk vertellen; er valt zooveel te regelen. Wij zullen het met ons drieën bepraten." Maar Dollie drong nogmaals aan; zij had zóó lang gewacht; zij had geen hon ger. Zij verlangde er naar om van Walter te hooren; hij moest haar dadelijk ver tellen. Maar zij had even goed tegen den wind kunnen praten Grey bleef onverbiddelijk. „Nu met straks", zeide hij lachend Hij voelde zich zoo vroolijk en luchthartig als een schooljongen, toen hij vlug naar boven liep. De scheidsmuur tusschen hen was weggevallen. Zij had op hem gewacht en met hare oude levendigheid tegen hem gesproken zeker, 'de arme Walter had hem een grooten dienst bewezen; en hij floot zacht voor zich heen, terwijl hij zich. vlug kleedde, om des te eerder in hare tegenwoordigheid terug te zijn. Maar Grey's zegepraal was van korten duur; zijn onverbiddelijkheid had Dollie belee- De militaire opstand in Spanje. In een officieele nota wordt verklaard, dat de opstandige beweging gisterenna- middag geheel beëindigd is. Alle opstan dige organisaties hebben zich onderwor pen. De leiders zullen voor den krijgs raad terecht staan. In de nota wordt te vens verklaard, dat de beweging niet het karakter van een. revolutie heeft gedragen. De Spaansche gezant te Berlijn heeft een telegram uit Madrid ontvangen, mel dend, dat de professoren van de mili taire academie te Segovia zich nu ook aan de regeering onderworpen hebben, waarmee de opstandige beweging deif ar tillerie-officieren als gebroken kan worden beschouwd. Primo de Rivera heeft de onderwerping aanvaard, onder uitdrukkelijk voorbehoud van een strafvervolging voor de militaire rechtbanken, welke op alle in verzet go- komen hoofdofficieren zal toegepast wor den. j Oorlogsherinneringen, die te loor gaan. Men weet dat in. Sout Kensington (Lon den) een rijksoorlogsmuseum is geopend, dat voor geen gering deel zijn verzameling hijeen heeft gebracht uit geschenken van den „man op straat". Alle artikelen zijn nog lang niet uitgestald en men heeft een oud leegstaand huis in Lambeth moeten huren, om massa's voorwerpen voorloopig onder te brengen. Majoor Ffoulkes, de curator en secreta ris van het museum, klaagt in de pers, dat het huis vol ratten zit, die aan alles knagen, en vochtig is, zoodat ook schim mel allerlei voorwerpen aantast. Het is hard noodig, dat de r.oodige zorg be steed wordt aan kostbare historische vaandels, documenten, kleedingstukken en andere vergankelijke dingen. Dat er zoo weinig bergruimte is, hieent de curator, js de schuld van de auto's te Londen,, die overal gestald moeten worden. An dere musea kampen met dezelfde moei lijkheden. Het oorlogsmuseum, waarin alle mogelijke dingen bewaard worden, waar men eerst om gelachen had, maar die spoedig niet meer te vinden zullen zijn, is buitengewoon populair bij de Londe- naars. Kortgeleden was het er zoo vol, dat men bijkans er toe overgegaan was/ de deuren te sluiten. Dien dag waren er vier- tot vijfduizend bezoekers. Misschien dat deze noodkreet ten ge volge heeft, dat iemand, die bergruimte beschikbaar heeft, aan de oorlogsherinne ringen een beter onderkomen verschaft. Korte berichten. Naar uit Genève wordt gemeld, wordt trots de afwijzende houding van de Spaansche regeering tegenover den volkenbond in vooraanstaande volken bondskringen de mogelijkheid overwogen om Spanje nogmaals een herkiesbaren' niet-permanenten raadszetel aan te bieden en dit land door een eenstemmig besluit van de volkenbondsbijeenkomst een nieuw bewijs van achting en sympathie te bren gen.' De verhooging van de Belgische spoorwegtarieven met 25 pet. zoowel voor het personen- als tot goederenvervoer, zal op 15 Sept. van kracht worden. IFTQ Rl iTnwriCDC ^*7 digd, en zij had besloten hem er voor te straffen. Al dien tijd had ze op hem gewacht en nu had liij geweigerd aan haar ver langen te voldoen. i„Het is wel mogelijk, dat hij ,,'goed" is, m^ar ik kan. zulke stijve, deugdzame jonge mannen niet uitstaan", 'dacht Dollie, toen zij statig naar de eetkamer ging. Daar vond Grey haar alleen, toen hij vlug naar heneden kwam; zij danste bij het schijnsel van het vuur met Mark Antony. Hij zag even de stijve bewegingen van den hond en eene witte japon, die naar hem toewapperde; en toen waren de vier pooten van Mark Antony weer op den grond en stond Dollie roerloos in het vuur te staren, wel wat verhit, maar de mondhoeken omlaag getrokken. „Waar is Charlotte?" vroeg Grey rond ziende en zich toen naar het vuur kee pend maar Dollie trok zich terstond terug. „Ik weet het niet." „En Bertie?" Dollie haalde in navolging van Char lotte even de schouders op en hukte zich om Mark Antony te liefkoozen; maar het dansen had zijn gevoel gekwetst en hij verschool zich achter Grey. „Is Mary nog steeds onzichtbaar?" „Ik geloof het wel." „Wat is de laatste tijding uit de zieken kamer?" „Ik weet het niet; zal ik schellen en het aan Justine vragen?" zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De drukte in de haven te Rotterdam. In de Rotterdamsch© haven waren gis terenmorgen weer alle ligplaatsen bezet, voor zoover het kolenschepen betrof en vermoedelijk zou er in den loop van den dag geen of slechts een enkele plaats vrijkomen. Zondag lagen er buiten acht schepen voor Rotterdam to wachten. Gis termorgen lagen er in totaal dertig sche pen voor den Nieuwen Waterweg, waar onder echter vele booten, die kwamen om kolen fa bunkeren en die derhalve niet voor Rotterdam bestemd zijn. Langzamerhand komt de periode van heit jaar aan, waarin het wachten der schepen voor den Nieuwen Waterweg be halve vervelend voor de opvarenden, ook gevaarlijk wordt of het althans kan wor den, omdat we eerlang weer op mist en stormen kunnenrekenen. Met de stor men op onze Nederlandsche kust valt niet te spotten. Een schip, dat bij slecht weer van zijn ankcT slaat zal zoo goed als zeker op het strand geworpen worden. Gelukkig 'is, als de tegenwoordige toestand, waar van de duur niet langer zal zijn dan die van de Engelsch© mijnwerkersstaking, be stendigd blijft, oen veiliger ligplaats voor de kolenschepen te vinden. Het is moge lijk, voor een veertigtal schepen anker plaats te vindein in den Nieuwen Water weg. Tot nu toei houdt het loodswezen de wachtende schepen liever buiten, om dat het ten anker liggen van zooveel schepen in den Nieuwen Waterweg bezwa ren oplevert voor de scheepvaart. Als ech. ter in de volgende maand de herfst stormen komen, is het terwille van de veiligheid der wachtende schepen ge- wenscht, dat zij naar binnen gehaald wor den De Cihr. Werkgevers over het verdrag met België. De Cihr. Werkgeversvereeniging heeft in een te> Rotterdam gehouden vergadering liet verdrag met België besproken, na een inleiding van prof. mr de Vries vttn de Ned. Handelshoogeschool, die zich sterk tegen de aanvaarding uitsprak. Een ander spreker, de heer Besselaar, noemde het verdrag een zelfmoord. Ten slotte werd bij acclamatie een motie aangeno men, aan de Tweede Kamer verzoekende bet verdrag niet goed te keuren, en vra gende om heropening der onderhandelin gen. De directeur der Muziekschool te Bergen op Zoom. Men kent de kwestie: De directeur van de muziekschool had bij 't huren van pia no's voor die school provisie bedongen. De burgemeester eischte, dat hij ontslag zou vragen, en toen hij dit weigerde, stelden B .en W- aan den Raad voor hem te ontslaan. De directeur vroeg eerst het advies van het scheidsgerecht in te winnen. Maar dei Raad deed dit niet, en ontsloeg den directeur. Dat klonk niet veelbelovend, en Grey zweeg; maar na eenige ©ogenblikken be gon hij opnieuw, maar ditmaal niet in den vragenden vorm; hij begreep volkomen, dat zij hem wilde straffen en zijn oogen schitterden van stil vermaak. „Wat is het een mooie avond", zeide hij met nadruk. „Dat zie ik", antwoordde zij met merk bare onverschilligheid. „Ik heb van mijne wandeling terug ge noten. Ik deed het zeker in twintig mi nuten. Laat eens zien het was vijf mi nuten over zes toen ik de Kerk van den Verlosser voorbijging, dadelijk nadat ik afscheid genomen had van den armen Reid.' „Vermoei u niet," viel Dollie in, en zag er daarbij zeer streng en buitengewoon lief uit. „Charlotte is niet hier, en het zou jam mer zijn, als ge het nog eens over moest vertellen O, 'daar komt uw broeder aan," en de ondeugende Dollie scheen te ontwa ken. Zij had hem zooveel te vertellen, dat zij Grey niet kon zien, toen hij haar den arm aanbood om haar naar de eetkamer te voeren, en hij moest zich tevreden stel len met Charlotte. Gedurende het geheele maal sprak zij alleen met Bertie. Als Grey tegen haar praatte, antwoordde zij met enkele woor den en hield zich, alsof zij in de rede ge vallen werd; maar Grey droeg zijn straf zeer blijmoedig en richtte na een poosje het woord uitsluitend tot Charlotte. Hij vermoedde in het minst niet, dat het meis- Deze lokte toen volgens het reglement ©en beslissing van het scheidsgerecht voor ambtenaren uit. Dit bleek van oordeel dat het ontslag niet juist was. De meerder heid van den Raad heeft toen het ontslag ingetrokken. De Burgemeester voerde dit besluit niet uit, doch vroeg vernietiging bij de Kroon. Inmiddels is ook een strafvervolging te gen den Directeur ingesteld, die echter in twee instanties is vrijgesproken. Thans echter, deelt mr M. H. Ilartog uit Bergen op Zoom aan de Tel. mee, uit goede bron te vernemen dat de mi nister niettegenstaande de beslissing van het Scheidsgerecht en de vrijspraken van Rechtbank en Hof, voornemens is het besluit, waarbij het ontslag is ingetrokken, ter vernietiging aan de Kroon voor te dra gen. Uitstel van herhalings oefeningen. In verband met te Breda' heerschen- do gevallen van typhus, worden alle dienstplichtigen, verblijvende te Breda, Ginneken, 's Bosch, Teferingen en Prinsen, hage, tot nader order vrijgesteld van op komst voor herhalingsoefeningen, waar voor zij tegen 9, 13 en IS dezer zijn op geroepen. Dienstplichtigen, behoorende tot hetzes- de en het veertiende regiment infanterie, voot zoover niet verblijvende in bo vengenoemde gemeenten, wier opkomst voor herhalingsoefeningen is vastgesteld op 9 Sept., behoorende in 'plaats van op 9 September, eerst op 13 Sepit. op te komen; de plaats van opkomst/blijft voor hen echter Breda. Het ligt in heit voornemen deze regi menten te oefenen onderscheidenlijk te ■Waalsdorp en Harderwijk, waarheen zij óp 13 September pier spoor vertrekken. De datum van vertrek met verlof blijft voor deze dienstplichtigen gehandhaafd op 25 September. Friesch Dagblad. Tot hoofdredacteur van Friesch Dag blad is benoemd dhr D. van der Meulen, hoofd der Chr. School te Wijnjeterp, thans reeds redacteur van de Zuid-Oosthoek. Aan de telefoniste A. J. M. Bos van het Post- en Telegraafkantoor te Mid delburg is op haar verzoek voor 1 maand non-actief verleend. Reserve-'2e luitenant P. J. J. Dekker, van het 14e reg. inf., is te Breda tot en met 25 dezer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Luitenant ter zee 3e kl. C. J. Winger- der, dienende bij de onderzeedienstka- zerne te Willemsoord, is bestemd voor den dienst in Oost-Indië. Luitenant-kolonel der artillerie van het O.-I. leger A. J. C. Jonquière wordt overgeplaatst bij den generaled staf. Kapitein der genie van het O.-I. leger F. F. Blok is, wegens ziekte, met een jaar verlof in Europa aangekomen. Middelburg. Flo ral ia. Dei jury voor de beioordeeling der plantjes, die in het voorjaar als stekjes ontvangen werden bn voor de afgesneden bloemen, bestond uit de heieren Ir D. Bloemsma te Apel doorn, F Kle.in en G- de Witte alhier. je het land had; de zaak was deze: Dollie voelde zich niet op haar gemak. In haar angst over Walter had zij geheel dat onge lukkige gesprek op de brug bij de Bégui- nage vergeten; voor het oogenblik was het totaal uit haar herinnering verdwenen. Zij was voldaan geweest over Grey, was hem dankbaar, dat hij aan haar wenschen vol daan had; en had inderdaad met ongeduld en vol verlangen op zijn terugkomst ge wacht. Zijn lachende afwijzing had haar boos gemaakt; zij had zich te veel bloot gege ven en had niet in de deur op hem moeten wachten. Zij herinnerde zich, dat zij in haar verlangen om alles te hooren, dicht bij hem was gaan staan, naar hem had opgezien, en dat er toen een eigenaardige uitdrukking op zijn gelaat was gekomen, een zekere uitdrukking, die haar altijd deed blozen en verlegen maakte. Wellicht zou hij hare beweegredenen en gedachten verkeerd uitleggen maar toen fronste Dollie verstoord hare wenkbrauwen en schudde deze akelige gedachte van zich af. Eén ding was zeker al zou zij het ook besterven van nieuwsgierigheid, zij zou na het eten toch niet naar de huiskamer gaan. Later zou zij het toch alles van. Charlotte vernemen. Maar weinig kende zij Grey's volhar ding; toen zij naar het salon wilde gaan, sprong hij eensklaps op en volgde haar, zeggende: „Wij wachten op u, Miss May- nard; Charlotte heeft het eerste half uur niets te doen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1