Zaterdag 4 September 1BSMJ 4#e Jaargang 'eerste blad. Centr. Kleeding-Mapzijn F. Q. C. den Hollander Koopt geen Kachel F. Q. C. den Hollander NIEMEIJER'S NIEMEUER'S J. DONNER-ME IJLER - GOES. HET ADRES A. WILKING Ho 2&4 Buitenland, Pracht-collectie van ruim 200 Kachels en Haarden. O. isselhergs' Ijzerhandel, Centr. Kleeding-Ma gazijn HEERENKLEEDINQ NAAR MAAT. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GOES - MAGDALENASTRAAT 7 - TELEFOON No. 15 GA LIEVER ZIEN. PLATTE BUIS-KACHELS J vanaf 39 ct. tot f 18.75 MESJES: Costuums - Demisaïsons - Winterjassen. GOES HULST Drukkers-Exploitanten: BOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Til.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.^ Losse nummersf0. 01 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. Het getal drie in 's Heilands laatste lijdensdagen. De berg Hermon, volgens sommigen de berg der Verheerlijking, is zeer hoog en heeft drie toppen, die zelfs gedurende het warme jaargetij met sneeuw bedekt zijn. Hij is de hoogste berg van Palestina, hoo'ger dan de Thabor. Van dezen berg, zegt de Psalmist, komt de dauw over de heuvelen van Sion. Op dezen berg, die de hoogste is van de d r i e, die een rol spelen in Jezus' leven de berg der verzoeking, de berg der gedaanteverwisseling en de berg der kruisiging veranderde Jezus geheel in licht. Slechts drie discipelen waren bij Hem. Ook daar waren er drie: Met Hem werden gezien Mozes en Elias. Vandaar leidt de weg naar Jeruzalem, de hoofdstad, waar drie machten: het staal der Romeinen, het goud der kooplieden en de letter der Farizeën heerschen. Tot nu toe had men reeds drie maal gepoogd hem te dooden. De eerste maal te Nazareth, toen men hem naar den top van den berg, waarop de stad gebouwd was, voortdreef en van daar wilde neer storten. De tweede maal, in den tempel, grepen de Joden, die zich door zijn woorden belee- digd achtten, naar steenen om Hem te dooden. En de derde maal, tijdens het winter-wijdingsfeest, braken zij de steenen van den weg op om Hem voor altijd het zwijgen op te leggen. Maar elke van deze drie malen kon Hij ontkomen, omdat zijne ure nog niet geko men was. Hij bewaarde deze bedreigingen met den dood tot aan de vervulling der tij den geheel voor zichzelf, in zijn ziel. Maar na de drievoudige huldiging van zijn Messiasschap de woorden van Petrus, de glans van den Hermon en de zalving te Bethanië kon Hij niet langer zwijgen. Drie malen had men beproefd Hem ter dood te brengen. Drie malen kondigt Hij, na de belijdenis van Petrus, zijn naderen den dood aan. En tot d r i e soorten zullen degenen behooren, die het bevel tot Zijn terdoodbrenging zullen uitvaardigen: de Ouderlingen, de Overpriesters en de Schriftgeleerden. De Ouderlingen, de voor namen, de aristokraten, de leekenafge- vaardigden der Joodsche burgerij, mis bruiken het gezag om te heerschen; doch Hij, Hij is gekomen om het gezag om te scheppen tot dienen en om de rijken en hunne schatten te veroordeelen. De Over priesters vertegenwoordigen den Tempel, (laar Hij gekomen is om den Tempel af te breken. De Schriftgeleerden, de wetgeleer den, de theologen, de uitleggers der gewij de boeken, de meesters van de Schrift ver tegenwoordigen het gezag van het woord en de overlevering, en Hij is gekomen om bet woord te veranderen en de overleve ring te vernieuwen. Geen van deze drie instellingen zal Hem immer kunnen ver geven, zelfs niet wanneer zij Hem eenmaal naar Golgotha zullen hebben verwezen. En ook de vereischte medeplichtigen aan zijn dood zullen drie in getal zijn. Judas, die hem verraadt, Cajaphas, die Hem veroordeelt, en Pilatus, die de uit voering van het vonnis toelaat. D r i e- voudig zijn ook de groepen van lieden, die ook de uitvoerders zullen zijn van het von nis: de dienaren, die Hem gevangen ne men, de Joden, die ip den voorhof het «Kruis Hem!" roepen, de Romeinsche sol daten, die Hem aan het kruis nagelen. Drie trappen zullen er zijn in zijn lij den, zooals Hij zelf aan de discipelen mee deelt: Eerst zal Hij bespot en beleedigd, daarna bespogen en gegeeseld, en ten slot te gedood worden. Toch mogen zij niet vreezen of weenen. Zooals het leven be loond wordt in den dood, is de dood de belofte van een nieuw leven. Ten derden dage zal Hij uit het graf verrijzen om nooit meer te sterven. Het conflict in Engeland. Algemeen wordt aangenomen, dat thans de voorstellen van de executieve der mijn werkers met den meesten spoed zullen worden uitgewerkt en voorgelegd aan Uiurchill, die zich te Londen bevindt, wn de voorstellen in ontvangst te nemen. Men verwacht, dat de executieve nog vandaag een onderhoud met Churchill zal aanvragen. Do „Daily Graphic" is van oordeel, aat thans voor het eerst sedert het begin van de staking een spoedige regeling van het conflict waarschijnlijk is. De conservatieve „Morning Post" wijst op de verklaring van Cook, dat aan den arbeidstijd niet geraakt mag worden, en °P het feil, dat de volmachten slechts gelden voor een nationale overeenkomst. ez® heide voorwaarden zullen volgens ret blad de nieuwe onderhandelingen zon- resultaat doen blijven. Ff% fV BRENGT STEEDS V" IETS APARTS. Groote Vliegtuigen. De grootste eendekker, ooit in Engeland vervaardigd, nadert zijn voltooiing in een groote vliegtuigenfabriek in het Noorden. Het is een enorme passagiers-aeroplaan, geheel van metaal vervaardigd. Drie mo toren zullen de machine een drijfkracht van 2000 P.K. verschaffen en er zullen van dertig tot veertig menschen in kun nen worden vervoerd in een ononder broken vlucht van 800 K.M. Men kan zich ©en denkbeeld vormen van de ko lossale afmetingen van dit toestel, indien men verneemt, dat de middellijn der lan- dingswielen 2,28 M. is. De grootste ban denmaat, ooit vervaardigd, is voor die wielen noodig. Na grondige proefvluchten onder toezicht van het Ministerie voor Luchtvaart, gaat dit vliegtuig in dienst van de Imperial Airways tusschen Enge land en het vasteland vliegen. Het feit, dat men hier te doen heeft met een een dekker, duidt op de waarschijnlijkheid, dat de burgerlijke luchtvaart van de we reld zich in de toekomst van vliegtuigen met één vleugel zal bedienen. Fokker heeft veel gedaan om dit type hier popu lair te maken, door de door hem vervaar digde toestellen voor de K. L. M., die hier dagelijks van Croydon af en aan gaan. Constructie en onderhoud van dit soort toestellen zijn economisch. Het hef vermogen laat niets te wenschen over. Passagiers en bestuurder hebben een on belemmerd uitzicht en de besparing aan gewicht is aanzienlijk. In Duitschland bouwt men een machine van dit type, die van zeventig tot honderd reizigers mee kan nemen. Tusschen Londen en Berlijn vliegt thans voor het eerst een vliegtuig, dat' voor nachtelijke diensten met slaapgelegenheid is ingericht. De kajuit heeft acht zit plaatsen, die voor den nacht kunnen wor den vervormd tot vier gemakkelijke bed den. op een plaatje, Lievevrouwestraat 41 BERGEN OP ZOOM N. B. Ook zware vernikkelde drie kruisers van 8000 ton; vier krui sers van 10.000 ton; een kruiser-mijnen- legger van 5700 ton; twee moederschepen voor vliegtuigen, waarvan het eene van 21.400 ton; twaalf verkenningsvaartuigen van 2400 tot 3100 ton feitelijk lichte kruisers; zes-en-twintig torpedojagers van 1500 ton; twee-en-veertig onderzeeërs, te weten één van 3000 ton tot 3500 ton, de grootste onderzeeër welke ter wereld be staat; 14- hoogzee-onderzeeërs van 1500 ton, 6 van 1100 ton, 19 kustbeschermers van 600 ton; twee onderzeeërs-mijnenleg- gers; twee olietankbooten ten behoeve van de vloot. Die beteekent dat in vier-en-een-half jaar tijds 93 schepen met rond 225.000 ton voor de Fransche marine zijn of worden aangebouwd. Tusschen 1927 en 1929 zullen verder worden aangebouwd twee kruisers van 10000 ton; negen verkenners van 3000 ton; tien torpedojagers van 1500 ton; drie-en- dertig onderzeeërs. Het geheele vlootpro- gram moet vóór het einde van 1931 zijn afgewerkt. Da's wat anders dan ontwape ning! En toch willen de S. D. A. P.'ers en vrijz. democraten ten onzent, dat ons land zich als kleine mogendheid zal ontwape nen! GOES - Magdalenastr. 7 - Teief. 15 5 Gillette 10 Gillette 6 Swing 12 Swing f 0.95 - 1.90 - 0.75 - 1.50 De Fransche marine. Hoezeer de Fransche vloot zich de laat ste vier jaren heeft uitgebreid volgt uit een mededeeling welke de „Moniteur de la Flotte" maakt ter gelegenheid van den aanbouw van het eerste groote watervlieg tuig, op de Penhort-werf te Sb Nazaire dezer dagen gereed gekomen. Deze reu- zenmachine, welke bij de marinevliegtuig- afd. te Toulon zal worden gedétaeheerd, heeft een gewicht van meer dan 17 ton; ze kan een snelheid ontwikkelen van 125 mijl per uur, een afstand afleggen van 3000 mijl en een hoogte bereiken van 10000 voet. Zij kan bommen vervoeren tot een gewicht van vele duizenden kilo's. Het is de bedoeling, van deze luchtkruisers een geheel eskader aan te bouwen. Van April 1922 tot nu toe is tot den onmiddellijken aanbouw toestemming gegeven van: De bezuinigingen in Frankrijk. In de Fransche bladen lezen we, dat de verschillende bezuinigingen, die de Fran sche regeering op het oog heeft, zich be wegen op het terrein van versobering, ver eenvoudiging, inkrimping, samensmelting en opheffing van diensten. Goedgekeurd is al reeds in den minis terraad de opheffing van honderd onder prefecturen. Voorts zullen een groot aantal algemee- ne secretariaten aan de prefecturen en een aantal prefectoriale raden worden afge schaft. De rechterlijke hervormingen van mi nister Barthou behelzen de opheffing van een belangrijk aantal rechtbanken in eer ste instantie en van arrondissements-ge- vangenissen. In de departements-recht- banken zullen ambulante secties worden opgericht, om de rechtbanken in eerste in stantie te vervangen. Ten slotte wordt nog gemeld, dat de mi nister van binnenlandsche zaken met dien van handel een onderhoud heeft gehad, waarin onder het oog werd gezien het aan tal gangen in de restaurants tot twee te beperken. De uitbreiding van Antwerpen. De burgemeester van Antwerpen heeft namens de stad aan de Belgische regee Voor het winterseizoen ontwingen wij heden de nieuwste Engeleche Stoffen voor Aan de afwerking onzer kleeding wordt steeds bijzondere zorg besteed. ring een voorstel gedaan tot aankoop van 4000 H.A. grond rond de nieuwe haven werken aan de Kruisschans, het Dokka naal, welke voor den oorlog door den Staat onteigend werden, voor een bedrag van 40 millioen francs. De stad Antwerpen wil de gronden aan den kostenden prijs overne men en is bereid, onmiddellijk een eerste deel van 35 millioen te betalen. Antwerpen zou de gronden gebruiken voor den bouw van kaden, moderne laad- en losplaatsen, loodsen en nieuwe wijken, terwijl de rest zou verkocht worden. Burgemeester van Gauwelaert meent, dat daarmee zoowel stad als staat zouden worden gediend. Korte berichten. Naar uit Monroe in Michigan wordt gemeld, zijn bij een botsing tusschen twee buurttreinen 8 personen gedood en 26 gewond, van wie enkele ernstig. Men vreest, dat eenigen van hen zullen sterven. Het Zuid-Slavische kabinet is afge treden. De Iuxetrein ParijsPraag is bij het doorrijden van het station Crailsheim ontspoord. Een passagier en een stoker zijn gewond. De schade is aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. De mijneigenaars van Zuid Stafford shire (Eng.) deelen mede, dat zij tengevol ge van gebrek aan geldmiddelen, veroor zaakt door de staking, de pompen niet meer aan het werk kunnen houden. Daar door worden de mijnen onbruikbaar en zullen 3000 arbeiders straks niet meer aan het werk kunnen gaan. In een verklaring aan de pers zegt de Belgische regeering: Het land heeft on zen oproep ten volle beantwoord. De moei lijke taak van het financieel herstel is ver vuld. Er blijven nog moeilijkheden te over winnen, maar om ze te boven te komen zal geen enkel nieuw offer van de bevol king geëischt worden. Gistermiddag omstreeks twee uur is het tweede Engelsche kruiser-eskader, be staande uit de kruisers „Curacoa", „Go- nins", „Cambrian" en de „Cleopatra" in de haven van Antwerpen aangekomen. Verschillende feestelijkheden zijn ter gele genheid van dit bezoek op touw gezet. De opneming van Duitschland in den volkenbond is thans vastgesteld op Vrijdag 10 September. Onmiddellijk daarop zal Duitschland den permanenten zetel in den volkenbondsraad officieel bezetten. Dit zal Vrijdagavond of Zaterdagmorgen geschie den. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is „Keisteenen met modder". Wij lezen in „De Waarheidsvriend", we- kelijksch orgaan van den Gereformeerden Bond tot verbreiding en verdediging van de waarheid in de Nederlandsche Her vormde (Gereformeerde) Kerk, onder re dactie van Ds M. van Grieken: „Wij willen nog even terugkomen op die „mooie" reorganisatievergadering, die onlangs te Utrecht is gehouden onder lei ding en bescherming van mannen als Dr Kromsigt, Ds Ekering van Amsterdam, Ds Gravemeijer van Den Haag en Ds Six Dijkstra van Ter Aa, allen meer of minder behoorend tot de Hervormd Gereformeer de Staatspartij (H. G. S. Hoort Gods Stem!). Die heeren hebben zich voor goed ge blameerd en hebben de goede zaak groote schade berokkend. Want het is eigenlijk niets dan schelden geweest op de Gereformeerde Kerken, op de Synode van Assen, op Dr Kuyper, op de Gescheidenen, enz. enz. En die onder de aanwezigen ook maar even dorst te verklaren van een andere meening in deze te zijn, is uitgejouwd onder „daverend ap plaus". Van mannen als Dr Kuyper en de ver tegenwoordigers uit het midden van de Gereform. Kerken werd niets, letterlijk niets goeds gezegd; wel allerlei kwaads en luide werd verkondigd, dat daar de Antinomianen, de wet-verachters, zitten; de Remonstranten, die het Woord Gods hebben ingewisseld voor de rede; de Waarheid Gods voor de menschelijke we tenschap; terwijl juist door die menschen aan land en volk op elk terrein des levens zooveel schade is berokkend, enz. enz. Wij hebben ons geërgerd aan deze er gerlijke, leugenachtige, vijandige getuige nissen van vooraanstaande Hervormde menschen, niet het minst aan het dwaas en leugenachtig verklaren van Ds Six Dijkstra, op grond van een fantastisch verhaal van den bewegelijken Hilbrandt Boschma, dat Dr Kuyper op zijn sterfbed zou hebben verklaard, niet te kunnen ster ven, bij hetgeen hij in zijn leven had ge loofd en beleden. Wij schamen ons, als Hervormden, voor een vergadering als deze. En wat we dezer dagen lazen van Da Costa, willen we hier in dit verhand toe passen. „Zoo dikwerf" schreef Da Costa in 1854 in betrekking tot Groen van Prinsto- rer „zoo dikwerf hij met den gladden slingersteen uit de beek eene wonde toe bracht aan den overmoedigen Tijdgeest, namen zijne vrienden verontwaardigd uit de modder keisteenen op". (W. van Oos- terwijk Bruyn: Isaac da Costa. Amster dam, H. de Hoogh 1861, blz. 57 uit een „Brief aan Mr G. Groen van Prinsterer, Haarlem 1854, blz. 26.) Keisteenen met modder En dat, wanneer men in de Kerk, in de wetenschap, in het maatschappelijk leven, in de politiek, ja, op elk terrein des levens opkomt voor de eere van Christus en voor de autoriteit van Gods Woord. Dan heeft men niets, niets anders dan keisteenen met modder Een rumoerige vergadering. Donderdagavond werd te Amsterdam een openbare vergadering gehouden,, be legd door den Amst. Bestuurdersbond', waar het bestuurslid van de Engelsche Mijnwerkersorganisatie, de heer Black- ledge, en de secretaris van het N.V.V., de heer Kupers, het woord voerden over de Engelsche mijnwerkersstaking. In de zaal, die vrijwel geheel gevuldi was, bevonden zich eenige tientallen syn dicalisten, die tijdens de rede van deiï heer Blackledge herhaaldelijk 'interrum peerden. Nadat de rede was vertaald1, kwam de heer Kupers aan het woord, waarop do aanwezige syndicalisten den secretaris van het N. V. V. met allerlei hatelijke interrupties lastig vielen. Er ont stond daardoor zoo'n groot lawaai, dat de vergadering op deze wijze geen voort gang kon vinden. Eenige bestuursleden van den A. B. B. begaven zich naar del zaal en trachtten met behulp van aan hangers der moderne arbeidersbeweging de herriemakers tot beduren te brengen. Daarbij ontstond echter tusschen de mo dernen en syndicalisten een worsteling, waarbij de stoelen als wapens werden! gebruikt. De strijd was heet. De heer Schilp, die zich in een gangetje verscholen had, werd op de schouders genomen en op straat gezet. Met parapluies en stok ken werden links en rechts klappen uit gedeeld. Het was één menschenkluwen'. De Communisten, die in de minderheid waren, moesten echter retireeren; voor al toen de politie kwam opdagen. De vergadering verliep verder rustig. Vei el veranderd. Dit jaar is het vijf-em-twinti'g jaar geL leden, dat do Christelijke partijen in del Staten Van Zuid-Holland in de meerder heid kwamen. Enkele dagen later behaalden de Recht- scba partijen ook in de Tweede Kamer de meerderheid en kon er weer een Chris telijk Kabinet optreden. Toen was het voor goed uit met de oppermacht van de liberalen. Toen moes ten zij rekening houden met-den invloed

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1