Uit Se Provincie. Kerknieuws. 't café. .Misschien Icon dio hun verder bren gen. Er op af. De chauffeur bleek wel gevoelig voor een paar „achterwielen", maar hij moest eerst 't binnenzittende ge zelschap vragen. 4e Tooneel. „Of hij even met 'n ander gezelschap naar Leeuwarden mocht, liij was zoo terug". Stiltede binnenzittenden hadden wel bemerkt wie dit verzoek tot hen richtten. En de stijve Friesche koppen werden nog stijver. De pastoor, die zijn parochianen naar St. Bonifacius-stee begeleidde, kreeg 'n oolijke twinkeling achter z'n brille- glazen. Ilij ging naar den chauffeur en praatte zachtjes met hem. Do chauffeur verheugd af. Pastoor stil-lachend naar z'n stoel terug. En even later 5o Tooneel. De Lingbekianen verheugd over 'de nietverwachte toestemming stap pen haastig in. De auto komt in bewe ging en 't gezelschap rijdt ter protestver gadering onderde wapperende Pau selijke vlag! Tableau. De geforceerde militaire mairsch. Men meldt uit Maastricht aan de Msb.: Het onderzoek van Regeeringswege door generaal De Quay ingesteld is nog niet afgeloopen; da generaal komt nog terug om meerdero deelnemers te hooren. Of schoon de aard van liet onderzoek nog al geheim wordt gehouden, vernamen we dat ©en der aangelegenheden waarover het gaat, ligt in het feit, dat de be trokken commandant, die voor liet eerst op eigen gezag bevel voerde, oefeningen heeft 'uitgeschreven zoo zwaar, dat in rang hoogeren dan hij elders er niet voor waren te vinden. Naar verluidt zou in hoogere militaire kringen neiging be staan om den betreffenden commandant te „sauveeren", juist omdat zooveel over hem geschreven wordt. Met 1 October zou deze bevorderd worden tot kolonel en als garnizoen aangewezen krijgen: 'Amersfoort. Dit stond evenwel reeds vast voor de befaamde kwestie voorviel. Of daarin wijziging komen zal, hangt na tuurlijk ©enigermate af van het loopende onderzoek. Koninklijke onderscheidingen. Bevorderd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw H. Colijn, oud-minis ter van financiën en T. F. J. Muller Mas- sis, commandant van het veldleger. En benoemd tot ridder in die orde de Tweede Kamerleden v. d. Bilt, Bulten, van Dijk, Hermans, (allen r.-k.); Staalman (1.); de Wilde en Zijlstra (a.-r.) en Weitkamp (c.h.) Prof. dr O. W. Grosheide, van de V. U. te Amsterdam; P. E. Moolenburgh, resi dent van Bali en Lombok. Tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau J. Th. Toorop, kunstschilder te 's Gravenhage. Tot officier in die orde de veldprediker ds C. J. Warners. Toege kend de eere-medaille in zilver aan P. Romijn, Rijksveldwachter brigadier-majoor te Sliedrecht; A. Dees, rustend landbouwer te Neuzen; J. Kant, bedrijfsleider van de Anna Paulownalioeve van het kroondo mein te Werkendam. J. de Smidt, adjunct commies der registratie en domeinen met den persoonlijken titel van commies ter inspectie Amsterdam, 6e divisie; in brons aan mejuffrouw C. M. Admi raal, dienstbode bij mevrouw de weduwe F. C. v. d. Vliet-Koole, te Schuddebeurs, gem. Noordgouwe; in zilver met de zwaarden, aan C. M. Barbier, Europeesch sergeant-ziekenver pleger te Semarang. Ook zijn titulaire rangsverhoogin- gen verleend, o.a. aan den gepen sioneerden officier-machinist der le kl. J. A. Schell de titulaire rang van hoofd officier van den marine-stoomvaartdienst der 2e klasse; en aan den gepensioneerden kolonel-titulair van de infanterie L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, de titulaire rang van 'generaal- majoor. Mr T. Heemskerk is benoemd tot Minis ter van Staat. Uit het C. N. V. Naar wij vernemen is het ledental van het C. N. V. in het 2e kwartaal gestegen van 49.856 op 51.680. In deze winst van 1824 leden zit de winst tengevolge van de aansluiting van den Christe- lijken Zeeliedenbond, die op 1 Juli 1591 leden telde. De winst van de andere Organisaties bedroeg dus 233 leden. D© aanhouding van den direc teur van heit post- en telegraaf kantoor te V1 a ar d i n g e n. De heer v. d. M., directeur van het post- en telegraafkantoor te Vlaardingen, die eenige dagen op het politiebureau al daar is gehouden in verband met een tekort in de kas, is gisteren voor den officier van justitie te Rotterdam geleid. Medegedeeld wordt, dat het tekort en kele duizenden guldens, door de familie van den heer v. d. M- is aangezuiverd. Hoe neutra!al! Geen hemel en geen hel! Wij lezen in De Courant, het afgietsel van „De Telegraaf", liet volgende stukje: Ik heb getracht volkomen, zuiver-eerlijk jbe zijn tegenover mijn kind. Ik wilde dat ze wist, ééns en voor altijd: wat moeder zegt is waar. Het was niet moei lijk zoolang ik zelf wist wat waar is. Maar hoe moet ik antwoorden nu ze vraagt: „Is het waar, dat we na onzen dood in een hemel of een hel komen?" En meer zulke vragen. Wat moet ik antwoor den, ik die zelf het antwoord niet heb kunnen vinden? Er is immers geen „neen"... er is geen „ja"... (spa- jtieering van ons. Red. Z.) Moet ik haar vertellen wat groote denkers hebben ge zegd? Moet ik haar trekken in den don keren cirkel van twijfel waarin wij, vol wassenen, dwalen? Of moet ik haar enkele jaren gunnen van naief geloof, van een zekerheid, die zooveel geluk en steun in zich bergt?" (Wij zullen hieraan niet veel toevoegen. Beurtelings bedroeft men zich over on zen tijd, waarin zoovele van dergelijke mistroostigen rondwandelen en verbaast men er zich over dat dergelijk geschrijf in een z.g.n. neutraal blad niet meerde ren do oogen opent voor de groote ge varen der on-Christelijke pers. Red. Z.) Een sta.king. Naar men van do zijde van de directie van de Intern. Schcepsbouw-Mij. De Maas te Slikkerveer meedeelt, is gistermorgen op haar werf een staking uitgebroken. Ongeveer 300 man hebben het werk neer gelegd60 man zijn aan don arbeid geble ven. De stakers eischen 'n loonsverhooging van 5 cent per uur en voorts 25 pet. loonsverhooging voor de uren, die boven de 48 per week worden gewerkt, en 3 vacantiedagen per jaar met behoud van loon. De leiding van de staking is in handen van de afd. Rotterdam van den Alg.. Ned. Mctaalbewerkersbond. Allerlei. Gisteren lagen weer tientallen schepen vóór den Nieuwen Waterweg op ligplaats te wachten. De voor Rotterdam bestemde schepen, die moesten bunkeren of kolen laden, konden geen van alle binnenko men, aangezien de haven opgepropt vol lag en voorloopig geen ligplaatsen vrij zouden 'komen. Dokter de Puyt. Een lezer zendt ons in verband met hetgeen wij omtrent dezen man uit „Het Vaderland" overna men, het onderstaande ter verbetering. Oorspronkelijk had men ten onzent plattelandsheelmeesters en doctoren me- dicinae. Eerstgenoemden werden opgeleid aan de Klinische School, een kliniek ver bonden aan een ziekenhuis, van welke in richting iedere provincie er minstens een hebben moest. Zij ontvingen daar prac- tische 'opleiding. De geslaagden hadden alleen het recht om hunne geneeskundig* praktijk uit te oefenen ten plattelande. Met de geneeskundige wet van 1865 ver viel de instelling der plattelandsheel- en vroedmeesters, doch blijkens een over gangsbepaling, met dien verstande dat degenen, die reeds en alsnog gevestigd Waren, hun functie konden blijven ver vullen. Voor de uitoefening van de genees kundige practijk zou voortaan een artsen- diploma noodig zijn. Nu is „dokter" de Puyt een der laatsten geweest, die voor de wet van 1865 tot de praktijk van plattelandsheelmeester werd toegelaten. Een universitaire opleiding heeft hij derhalve niet gehad; wel een praktische opleiding aan de Klinische school te Middelburg. En ook nog dit. De Puyt was in zijn laatste levensjaren gekleed, niet in een jas, maar in een oude soldatenkapotjas waarvan hij de knoopen had weggetorpd. Dat hij verdronken zou zijn, is nietzeker. Sclir. meent dat hij, met bovengenoemde jas aan, dood gevonden is. In het Zeeuwsch Genootschap bestaat een geschrift van dr de Man over dezen ongelukkigen man. Go edkoope (Ar tis)trein. Op Woensdag 8 Sept. a.s. rijdt weer een goed koop© trein van de Zeeuwsclie stations, ditmaal naar Den Haag en Amsterdam (naar Amsterdam met inbegrip van toe- (gang tot den bekenden 'dierentuin Artis). Volgens de dienstregeling is men te 10.01 u. v.m. te Den Haag en 11.16 u. te Amster dam. Vertrek 's avonds 7 u. 10 uit Am sterdam en 8 u. 15 uit Den Haag. Reserve-le luitenant J. M. Knaap en reserve-2e luit. J. M. Koeman, laatst genoemde bij het 14e reg. infanterie, bei den te Bergen op Zoom, worden vanaf 1 Sept. a.s. te Breda gedetacheerd tot het bijwonen van de herhalingsoefeningen der 6e Infanterie-hrigade. Zaterdagmiddag heeft een voortrein tusschen de stations Rilland en Woens- drecht moeten stoppen voor een auto, die een onbewaakten overweg passeerde, niet tegenstaande de machinist signalen had gegeven. Tegen den autobestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. (N. R. C.) Onze berichtgever te Kapelle deelt mee, dat omtrent de zoo noodlottige aan rijding met doodelijken afloop te Krui- ningen, niet dhr Sinke dit was, met zijn vrachtauto, maar Jacs van Liere van Ka pelle. Alhoewel deze de aanrijding onmo gelijk kon voorkomen en de remmen uit stekend in orde waren, ook volgens poli- tie-onderzoek, is dhr van Liere zeer onder den indruk van dit zoo tragisch gebeuren. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: bij den inspecteur der directe belas tingen, enz. te Middelburg, resp. f40, f55.20 en f400, wegens te weinig be taalde Rijksinkomstenbelasting. Malariafilm. Men schrijft ons: De afdeel in g Zuid- en Noord-Beveland van de Ned. Maatschappij tor Bevordering der Geneeskunst en de Afdeeling Zuid-Beve land-Oost van het Nederlandsch Roode Kruis zullen op Donderdag 9 Sept- a.s., des avonds 8 uur in da Landbouw-Bios- coop te Goes, gratis doen vertoonen de zeer interessante Malariafilm. In deze film wordt op wetenschappelijke wijze alles in beeld gebracht betreffen de deze gevaarlijke ziekte, die niets an ders is, dan de vroeger hier zoo alom heeirschende Zeeuwsche koorts: Hoe zij zich uitbreidt. Hoe de besmetting tot stand komt. Hoe zij te bestrijden is. Hoe zij voorkomen kan worden. Hier in Zeeland zijn nog steeds alle gunstige voorwaarden aanwezig, waardoor de ziekte steeds nog gelegenheid heeft zich weer hier te nestelen, gelijk zij dat gedaan heeft in Noord-Holland, en kor telings in een begrensd gebied in Fries land. Waar deze feiten onomstootelijk vast staan, leek het bovengenoemde vereeni- gingen wenschelijk, om iedere belangstel, lende inzake in dó gelegenheid te stellen deze film te komen zien. Zij noodigen dan ook naast 'dei leden van do Roode ICruisafdeelingen de be sturen van de Groene Kruizen inet hunne leden, de hoofden van onderwijsinrich tingen met hun personeel en verder allen, die in deze zaak belangstellen uit, deze vertooning te komen bijwonen. Men komei niet te laat, want de plaats ruimte is beperkt. Benoemd tot Rijksveldwachter ter standplaats Veere, A. Uitterlinden, schip persknecht te Dordrecht. Middelburg. He bespeling van het ca rillon op Donderdag 2 September a.s. be gint met no. 53 van het programma. Goes. Ter gelegenheid yan den verjaar dag van de koningin zal het muziekgezel schap „Hosanna" vanavond een muzikale wandeling door de stad maken. Ook „Euphonia" zal om 8V2 uur een muzikale wandeling maken. Zaterdag werd door de Handboog sociëteit „Jacoba van Beieren" een con cours gehouden, met de handboog, waar aan door 12 handboogsociëteiten werd deelgenomen. De prijzen werden behaald als volgt: le hoofdvogel door dhr C. Rijk Mz., van „Willem Tell I" te Ove- zand; 2e hoofdvogel door dhr J. C. Scheele, van „St. Sebastiaan" te Ierseke; 3e hoofdvogel, als extraprijs, door dhr P. Boonman, van „Jacoba van -Beieren" te Goes; le zijvogel door dhr J. Horsten, van „Jacoba van Beieren' 'te Goes; 2e zijvogel door dlir J. C. Scheele, voor noemd; le hoofdkal door dhr J. West- strate van „St. Sebastiaan" te Ierseke; 2e hoofdkal door dhr C. Goense, van St. Sebastiaan" te 's Heerenhoek; ie kleine kal door J. Weststrate, voornoemd; 2e kleine kal, door dhr J. van 't Westeinde, van „Victoria" te Kwadendamme; 3e kl. kal door dhr A. Lous, van „de Edele Handboog" te Oudelande; 4e kleine kal door dhr J. C. Scheele, voornoemd. 's Gravenpolder. Gisteren vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr Verhulst. Dhr Joziasse brengt namens de commissie verslag uit over de ge- meenterekening over 1925, die met een paar kleine wijzigingen wordt goedgekeurd met ontvangsten f 32252.17i/3, en uitgaven f 29.598.041/2. Goed slot f2654.13. Dhr Joziasse zou van dit groote slot af willen lossen op een leening. Weth. Schouten wil het nog .aanhouden. Over de rekening van het Burgerlijk Armbestuur waren geen administratieve opmerkingen, doch Jozi asse zou gaarne ingelicht worden, waar om de Diaconie der Ned. Geref. Gem. niet bijdraagt. Ook de pachten zijn alle nog niet binnen. De Koster zegt: er wordt ook bedeeld. Een onaangename woorden wisseling Jieeft plaats tusschen Joziasse en de Koster. Besloten wordt liet B. Arm bestuur inlichtingen te vragen. De reke ning wordt met 4 voor 1 tegen Joziasse goedgekeurd. De begrooting 1927 van dat middel werd onveranderd met algemeene stemmen goedgekeurd. Thans kwam het aanschaffen van een chronometer voor den veldwachter, aan- de orde. Weth. Schouten zegt de verordening wordt hier niet nageleefd. Als dat niet gebeurt, dan moet zij maar opdoeken. Weth. Vermue acht alle maximum-snelheid uit denbooze het legt maar aan den chauffeur. Dhr Jo ziasse zegt er zijn gevaarlijke bochten, bij een eventueel ongeluk zonder maxi mum-snelheid zouden B. en W. niet vrij uitgaan. Besloten wordt er een aan te schaffen. Dhr Joziasse wijst er op, dat de verordening op het sluiten der her bergen op Zondag niet wordt nageleefd. De voorz. zegt, dat hij zooveel mogelijk er voor zorgt. Weth. Schouten zegt, in dien het de bedoeling is geheel en al te sluiten, clan moet dal veranderd worden. Daarna sluiting. Schore. Gisteren vergaderde de raad der gemeente. Alle leden tegenwoordig. In gekomen een schrijven van de diaconie Ned. Herv. Kerk alhier met een bijdrage van f 100 ten behoeve van verpleging' voor armlastige krankzinnigen. De voorz. stelt voor de diaconie hiervoor dank te betuigen. Aangeboden gemeente-begrooting dienst 1927 met een bedrag van inkomst en uitgaaf groot f 28.120.68V2, aan in komstenbelasting f 7500 en een post on voorziene uitgaven f 1000. Tot nazien wor den benoemd de heeren de Vrieze, Zoete- weij, en Sparrentak. De gemeente-rekening 1925 wordt na enkele opmerkingen voor loopig vastgesteld. De rekening 1925 en begrooting 1927 en wijziging begrooting 1925 van het Burgerlijk Armbestuur wor den goedgekeurd. De pensioensgrondslag gemeente-opzichter wordt vastgesteld op f200. Door de gemeente wordt een stuk grond gekocht van de Ned. Herv. Kerk alhier-voor de som van f230. Hierop deelt de voorzitter mede, dat door den gemeente-opzichter een begrooting is ge maakt tot het bestraten van het plein tegenover de woning van I. A. Keim en het aanleggen van een breedere vleugel aan de straat tegenover den wegwijzer, de raming bedraagt plm. f 250.95. De voor zitter zegt verder dat de aannemer van de pas gelegde straat een mooi bod deed voor de oude keien, hierop wilde spr. ingaan en trachten een vast bod te krij gen, en de keien te verkoopen, hij meende verder dat voornoemd plein dan kon on derhouden worden met macadam en wilde ook wel trachten het plein onder profiel te laten brengen en dan te teeren, zoo dat men dan een prachtig vlak krijgt. Door wethouder Karelso wordt dit bestreden, en zou zeer ongaarne zien, dat de oude keien verkocht werden, daar hij niet kan aannemen, dat er een hooge prijs voor zal worden betaald, en zou gaarne zien, dat de oude keien werden verwerkt en het plein bestraat. Hierop volgt nog eene dis cussie waarop Spr. zegt, dat hij zijn voor stel gaarne in rondvraag zag gebracht. Voor het voorstel-Karelse stemden, de Vrieze, Rijn, van Sparrentak en Karelse. Tegen Glerum en de voorzitter, terwijl do heer Zoeteweij zich van stemming ont houdt, aangezien hij hierin niet zoo vlug een definitieve beslissing kan nemen. Bij de rondvraag verzoekt de heer Rijn ver betering aan te brengen tegenover de leeg staande woning van B. Nieuwenluiijze. De voorz. zegt zulks toe. Hierna sluiting. Borsselen. Gisterenmiddag vergaderde de Gemeenteraad. Op de voordracht van zetters werden geplaatst le P. Dekker, aftr. en P. Warren; C. Rottier, aftr. en M. de Regt Jz. Ingevolge van een circu- aire van den Commissaris der Koningin werd met 4 tegen 2 stemmen besloten de jaarwedde van den veldwachter te verhoogen tot f 1200 minimum klimmende met 3 twee-jaarlijksche verhoogingen van f 50 tot f 1350. Nagezien, is de 3-jaar- lijksche afrekening der Bijz, lagere school waaruit blijkt dat door het Bestuur aan de gemeente zal worden terugbetaald f 1483.76V2. Een verzoekschrift van de afdeeling volksonderwijs om dhr J. v. de Velde wederom voor een jaar als kweekeling met akte te bezoldigen wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen. De rekening gewone dienst dienstjaar 1925 wordt voorloopig vastgesteld in ontvang op f 46.131.60 en in uitgaaf op f 46000.575 dus sluitende met een batig slot van f 131.02°. Kapitaaldienst in uitgaaf op f 1936.52 en in ontvang op f 6900 dus sluitende met 'n batig saldo van f 4963.48. De rekening Burgerlijk Armbestuur wordt goedgekeurd in ontvang op f 1721.50V2. en in uitgaaf op f 1358.72, dus sluitende met een batig slot van f 362.781/2. Dé be grooting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1927 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1268.17y2. Ellewoutsdijk. In de vergadering van den gemeenteraad van Vrijdag waarin wet houder Meulenberg met kennisgeving af wezig was, werd rapport uitgebracht over de gemeenterekening 1925. De commissie van onderzoek stelde voor tot de voor- loopige vaststelling niet te besluiten, om dat in de rekening voorkomt een uitgaaf post van f 26, zijnde een derde der kosten van herstel van het torendak, terwijl deze som door den aannemer der uitgevoerde werken had moeten betaald worden. De voorzitter deelde mede, dat toen de be doelde nota inkwam, er met den aan nemer .reeds afgerekend was en hij na enkele malen aangemaand te zijn, niet genegen bleek, te betalen, zoodat de f26 maar ten laste der gemeente gebracht is, De Raad besloot echter met op een na alg. stemmen de rekening niet vast te stellen, zoolang dit bedrag niet uit de rekening gelicht is en in de kas terug gestort. De begrooting van het burgerlijk arm bestuur voor 1927 werd in ontvang en uitgaaf op f 10249.48 goedgekeurd. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van de Mij. tot Nut van 't Algemeen afd. Ellewoutsdijk om het vrije gebruik met vuur en licht van het ongebruikte schoollokaal voor een te geven tuinbouw- en fruitteeltcursus. Dit bestuur werd ver wezen naar het vereenigingsgebouw. De Raad verklaarde zich wel bereid een bijdrage uit de gemeentekas te ver- leenen voor dezen Cursus. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de heeren D. Zoeter, aftredend en Jac. Smallegange Jz., en in de vacature Jacobus Smallegange, Bast. Oele en L. van Boven. Bij de rondvraag informeerde dhr Rin- ders, waarom een draaimolen niet is toe gelaten op den kermisdag in September a.s. De voorzitter zei, dat B. en W. op zulke verzoeken afwijzend hebben be schikt, omdat de beide wethouders tegen inwilliging waren. De heeren 'Smalle gange en Verheijke verklaarden over de houding van wethouder C. van de Velde verbaasd te zijn. De heer Van de Velde antwoordde: dat neringdoenden en ouders van groote gezinnen hem bewo gen hebben van dit oude gebruik af te stappen. De meerderheid van den raad verklaarde de beschikking van B. en W. af te keuren. In afwijking van het prae- advies van B. en W. besloot de Raad met ingang van 1 Januari 1927 het salaris vau den veldwachter met f 150 te ver hoogen. Riliand-Bath. Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving de heer A. Butijn. Besloten wordt ten behoeve van de gasfabriek „Oosteinde" een geld- leening aan te gaan groot f 2000. Op voorstel van R. en W. wordt besloten een stukje grond aan het station in be heer over te dragen aan de Maatschap pij S.S. Door de Commissie tot nazien .der rekening, bestaande uit de heeren Van Boven en Van de Sande, wordt bij monde van den laatste rapport uit gebracht. Na een opmerking omtrent een der posten (aankoop van steen) waarom trent door den Voorzitter nadere toe lichting wordt verstrekt, wordt overeen komstig het advies der commissie be sloten de rekening voorloopig Vast te stellen met de volgende bedragen: Ge wone dienst inkomsten f 78670-29, uit gaven f74716.41, batig slot f3953.88, kapitaaldienst inkomsten fll035.12V2, uit- gaven f 13945.43V2, nadoelig saldo f2910.31, totaal batig slot'f 1043.57- Do commissie tot nazien van rekening on begrooting van het Burgerlijk Armbestuur bestaande uit de heeren Blok en Rruijn- zeel, adviseert bij monde van den heer Blok tot vaststelling. De rekening wordt vastgesteld in ontvangst op f2096,96, in uitgaaf op f2088.74, met een batig slot van f8.22, de bcgrooting in ontvang en uitgaaf op f2073.98. De heer Bruijnzeel wil er nogeens op wijzen, in aansluiting met hetgeen dienaangaande door hem een vorig maal werd opgemerkt, 'dat do diaconale steun almeer vermindert ten koste van het Burgerlijk Armbestuur. Hij weet niet waar liet zoo heen moet. De Voorzitter acht do klacht juist en er- kent, dat verantwoordelijkheidsgevoel en volkskracht sterk inboeten. Aan de com- missies 'en de rapporteurs wordt dank gebracht. Krachtens art- 129, 1ste lid, der gemeentewet wordt aan het gevoelen van den Raad onderworpen een ontwerp van wet tot wijziging der grens tusschen Rilland-Bath en Woémsdrecht. Daar alle leden van de stukken hebben kennis ge. nomen, volstaat do Voorzitter met een samenvattende toelichting. Door B. en W. wordt bezwaar gemaakt tegen het bedrag der aan do gemeente Woensdrecht uit te koeren vergoeding, daar een der cijfers, waarop dit bedrag rust, niet juist is. Overigens gaan B. en W- met de strekking van heit ontwerp accoord, daar op deze wijze het bezwaar der dwars door een tweetal polders loopende inter- provinciale grens wordt weggenomen en de gebiedsovergang 'tevens volgens dit voorstel zoo sober mogelijk is. De Hee ren Bruijnzeel, Van Boven en Van de Sande deelen liet bezwaar tegen de wijze, waarop de schadeloosstelling is geregeld. De beer Van Boven vraagt nog enkele inlichtingen ten aanzien Van do bepa lingen van het ontwerp betreffende de ambtenaren. Het gevoelen van den Raad zal aan Ged. Staton worden gerappor teerd. Na vergadering in comité wordt aan de Wed. J. A- van Weele gedeelte lijke ontheffing verleend van haar aan slag in schoolgeld. Daarna sluiting. Wissenkerke. Maandag vergaderde de Raad. Afwezig de leden van Hee, Van Nieuwenhuize en de Boer. De vaststel- ling der gem.-rekening over 1925 gaf de volgende cijfers: ontvangsten gewo nen dienst f 113017.53, uitgaven gewo nen dienst f 101029.53V2, alzoo batig slot f 11987.99V2. Ontvangsten van den kapi taaldienst f53020.85, uitgaven f45365, batig slot f7655.85. Het verzoek om voor schot op de exploitatiekosten over 1926 door het bestuur der Bijz. school te Geersdijk werd ingewilligd en bepaald op f225 te betalen in twee termijnen. Be noeming had plaats van twee leden voor het college van zetters wegens periodieke aftreding der heeren A. van Hee en de Ridder. Daar Van Ilee niet jneer in aanmerking wenschte te komen, werd in diens plaats benoemd O. Janse met 8 stemmen en tot diens plaatsvervanger P. de Kam. Herbenoemd Th. de Ridder met 8 stemmen en plaatsvervanger Jan van der Maas. Dei Voorzitter doet mededee- ling van een vergadering van B. en W'. met dhr Streefkerk, gemachtigde der P. Z. E. M., omtrent ©lectriciteitsvoorziening en leest van die vergadering de notulen voor. Het lid de Regt vraagt nadere in lichting inzake de garantiestelling. De voorzitter zegt, dat volgens dhr Streef kerk met aansluitbar© perceelen worden bedoeld die, welke in de kommen der gemeente gelegen zijn en dat de garantie niet is bedoeld plaatselijk maar voor de geheelo Middengroep. Het lid de Regt merkt op, dat dan indien b.v. Wissenkerke aan de garantie voldoet en een andere gemeente niet, alsdan Wissenkerke toch moet bijbetalen. Dit is minder aange naam. Vele leden waren van meening, dat het wenschelijk was, dat iedere ge meente, die aan den garantieplicht vol deed, er alsdan van af was. Weth. v. d. Maas kan zich met delze regeling niet vereenigen, brengt nog even in herinne- ring de strop van het vorig elect- bedrijf, waarna de meerderheid der leden wensch te to wachten op nadere berichten, daar er nog veel onduidelijks in de regeling voorkomt. Hierna rondvraag. Het lid Kra mer zegt, dat het voetpad langs den Molenweg te Kamperland slecht is. De voorzitter zegt onderzoek toe. Het lid Schipper vraagt of er in de begrooting gelden opgenomen zijn, om de nog open gedeelte sloot langs den Veerweg van gemeentewege te dempen. De voorzitter zegt voor een dergelijken post geen gel den op de begrooting te hebben en zulks ook niet kan vallen onder onderhoud. Na eenige berekening is de meerderheid der leden van oordeel, dat de kosten van demping best kunnen gedragen wor den Hoor de aangrenzende eigenaars, in dien die de sloot willen dempen. Daarna sluiting met dankgebed. Sint-Laurens. Zaterdag werd alhier de jaarlijksche schietwedstrijd van den Bijz- Vrijw. Landstorm gehouden, lei prijs met 47 punten J. M- Houterman; 2e pr- J- Vogel; 3e pr. M. van Slooten; 4e Pr- M. Gilde, ieder 44 punten; 5e pr. Joh- Kasse, 43 punten. De door den Burge meester beschikbaar gestelde prijs werd geschoten door J. Vogel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Metslawier (toez.) C. v. d. Nieuwenhuizen te Hekelingente Berg- schenhoek P. de Looze te Renkum; te Broek in Waterland G. J. J. Rensink

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2