NIEMEIJER'S Zaterdag Augustus !M 4#e Jaargang Koopt geen Kachel Bank voor Zeeland NIEMEUER'S FracM-celEectie van ruim 200 Kachels en Haarden. KI istÉerp' Ijzerhandel, Mental 'f Mil IÏO INQSMiDDELI per tube. voor zeven jareii i, Broeierij, Vruclit snz. met Woning alfvaars, op rek. HET ADRES A. WILKING FEUILLETON. *ARV ST JOHN, Uit he{ Engelsch. GA LIEVER ZIEN. N. B. Ook zware vernikkelde PLATTE BUIS-KACHELS GOES. Alle Bank- en Effecten zaken Wondeni Kloosterbalsem IikhM, ,ni i mm OSS. Telef. Woonhuis, Schunl Schuurhok, Kippal Boomgaard en Bowl mstig gelegen nab;l inkenszand, aan del )t 77 A. 90 c.A. 1 November a.s, oond door den h achten: ■KOOP: )STÉ, Vrouwepol^l Drukkers-Exploitanten: O0STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-^» Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 c£» Bij abonnement belangrijke korting. Waldheren vóór 1500. V. Vroeger dan een halve eeuw voor onze jaartelling kan bezwaarlijk aan een bewo ning van Walcheren worden gedacht- De jjomeinscho geschiedenisschrijvers zeggen, dat de volksstammen, die op de delta landen woonden, woest en onbeschaafd waren eai voornamelijk leefden van visch en eieren. De naakte gronden waren onbe- dijkt of met de zee gemeen. Hierop dus nog geen veldvruchten, ook kon er geen houtgewas tieren. Waar de grond wat hooier lag, achter de duinen, waarin het konijn zijn holen groef, ligt het voor de hand, dat de bewoners ook met dit ge dierte zich in hun behoefte hebben voor zien. Bij het langzaam hooger worden van den grond werd er schapenteelt uitge oefend, daar scliapen ook hun voedsel konden vinden op de bijgelegen schorren. Toon de grond beter tegen de zee beschermd werd en er dus minder kans was voor overstrooming, begon men ook ander vee te ielen, landbouw uit te oefenen en meer houtgewas aan te plan ten. OngeveeT dezen tijd (plm. 700) moe ten dan de eerste vluchtbergen zijn opge worpen. De bevolking was nog armoedig. Overstroomingen en oorlogen brachten bo vendien groote ellende. De bewoners van het platteland huisden in lage houten woningen met riet gedekt. Het meeste land kwam later in eigendom aan den ambachtsheer, die zonder belooning hee rendiensten kon eischen. Doordat het bouwland weinig waarde had, waren er veel bosschen ,die de noodige brandstof moesten leveren voor de meer welgestel- den. De arme verwarmde zich bij het rookerig vuur van de zelf gestoken da» rinck (e«n soort laagveen van onder de klei uitgegraven). De landman weefde meestal zelf zijn eigen linnen Van 't ge kweekte vlas of liet het op het dorp doen, waar behalve een wever ook vaak een blocker woonde. De bewoners van de aan zee gelegen plahtsen leefden meest van de visch- vangst en van de zich langzaam ontwik kelende vrachtvaart. Een andere, hoewel minder edele broodwinning, was de kaap- waren zelfs veel kaapvaarders. Zij noem- vaart, vooral in oorlogstijd. Te Vlissingen den bun beroep echter „de vrije neeringe". Niet alleen vanuit Middelburg, Vlissingen, iVec-ie en Arnemuiden voer men ter visch- vangst, maar ook van uit Westkapelle, Domburg en ZouteJande. Genoemde plaat sen, behalve Zoutelande, hebben van den graaf stadsrechten gekregen. Middelburg in 1217. Domburg en Westkapelle in 1223, Vlissingen in 1315, Veiere in 1402 en Arnemuiden in 1574. Dat Arnemuiden niet vroeger tot een vrije stad verheven! werd, komt omdat het afhankelijk was van Middelburg, dat Arnemuiden, als zijn de een kwade concurrent, onder den duim voor Manufacturen Dames- en KiniSerconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST 47) o „Wat meent ge?" riep Dollie uit, hem Pjotseling aanziende zij kon hare ooren P*et gelooven. Daar stond hij met ge biste armen over de brug geleund, ter- hf) op gedempten toon sprak, maar zflne o ogen want die waren welspre kend genoeg waren zoo stralend van ugdc, dat Dollie met een kleur van oosheid haar blik weer op het water ostigde. „ik weet rue^ wat ge bedoelt", 6 ZÜ zeer verlegen en gereed om in hanen uit te barsten. ,Machf> dat ik anders nog al duidelijk Gray' zijt de vrouw, ik liefheb, Dollie, Miss Maynard, meen on als ik u verloor, zou ik het F gcheele leven betreuren. Ik verbeeld dat ik niet ben als andere mannen; zou geen tweemaal kunnen beminnen, Als Vo.?ir?re'rP mijner liefde verwisselen, tii.i" F®'. voorneem, is het voctr al- J omdigde Grey, met een zucht, die welsprekend was. ollie begon verschrikt te worden; zij hield. Ook na 1574 werden door Arne muiden tal van procedures gevoerd met Middelburg, terzake van de accijnsen en van den groothandel. De eigenlijke bloei tijd der 3 grootste Walchersche steden begon na 1500 om in de 17de eeuw zijn hoogtepunt te bereiken. Een der voornaamste gebeurtenissen onzer vaderlandsche geschiedenis is de overgang onzer heidensche voorvaderen tot het christendom. Op de school kan niet genoeg hierop de nadruk gelegd worden. Zoo mogelijk trede de onder wijzer hierbij meer in plaatselijke bijzon derheden. Op Walcheren, een deel van liet zoogen. Zeeuwsche Friesland heeft vooral Willehrord als evangelieprediker gearbeid. Verscheidene kerken zijn later aan hem gewijd, terwijl do voornaam Willeboord en nog meer de familienaam Willeboordse (oorspronkelijk Willchoordszoon) alge meen voorkomt. Het zou ons te ver voe ren hier in die bijzonderheden te treden'. !Wij willen aanstippen: hot Willebrords- putje te Zoutelande, 't omverwerpen van 't heidensche Wodansbeeld te Westkapelle, de legende over het wapen en den bij naam der Vlissingeirs. De eerste christenkerkjes waren van hout, vaak afkomstig van den neergehou- wen eik, opdat men den eerbied voor dezen heiligen boom, onder wiens kruin 'liet afgodsbeeld stond, ook zou toedragen aan de kerk. Spoorloos zijn al deze heiligdommen verdwenen, door den tand des tijds ver woest, of verbrand door de Noorsche zeeschuimers, die alom moord en ver woesting aanrichtten.. Na 1100 begon men de kerken van steen te bouwen. Het is m.i. nog niet bewezen, dat de steenen voor de kerk cr> Ide plaats zelve werden gebakken. De steenen zijn groot van formaat (zoo gen. Zeeuwsche moppen), sommige geheel of ten deiele met groen glazuur bedekt. Bij elke kerk werd ook een toren gebouwd, die op Walcheren anders van vorm zijn dan vele oude torens in 't Noorden Van ons land, daar deze een zoogen. zadel dak hebben en de Zeeuwsche torens in een spits eindigen. Zelfs in de 13e eeuw waren er nog houten kerken, welke langzamerhand ver dwenen. De woningen der menschen op 't platteland en ook nog vele in de ste den waren nog van hout met riet gedekt. Later werd het bouwen van houten hui zen in dei steden verboden. Middelburg gaf zelfs een toelage aan hen, die hun huizen met pannen of scaliën (leien) lieten bedekken met 'toog op 'tgroote brandge vaar. De stad is dan ook vaak door groote branden geteisterd. In 1431 b.v. is 't westelijk gedeelte door een grooten brand verwoest. Do eerste christenkerken, 't zij van hout 't zij van steen, werden steeds zoo ge bouwd, dat 'taltaar naar 'toosten stond. Dit is nog te zien aan de oude Walcher sche keiken. In en om de kerk werd begraven. Meestal was het kerkhof door een steenen muur met een poort van den weg afgescheiden. Daar de meeste Walchersche plaatsen zijn ontstaan kort na den overgang van liet heidendom tot het Christendom, ver rees ook op elk dorp een kerk, welke vaak den grondslag legde tot den naam van het dorp. Zoo zijn er op Walcheren niet minder dan een dozijn plaatsnamen, die op kerk eindigen. Sommige schrij vers (o.a. ook Beekman) willen het twee de deel van die namen, 't'woord kerke n.l. was er nu van overtuigd, dat hij het meende. „Maar zóó zou het niet tusschen ons .kunnen zijn, weet ge", antwoordde zij snel. Zeg als :t u blieft niets meer, Mr Lyndhurst; het maakt me angstig. Ik ben U zeer verplicht, maar het zou nooit, nooit zoo kunnen zijn". „Waarom niet, Miss Mavnard", hield hij zacht aan, „als ik u toch zóó liefheb?" „Maar ge moogt mij niet liefhebben; dat moogt ge niet, als ilc het u verbied", antwoordde zij boas, want zijn aanhou den deed haar ontstellen. „Q, wat zou mijne moeder wel zeggen? en ik keu u nog maar drie weken?" en Dollie keek zeer verstoord. „Heb ik te plotseling gesproken? Zal ik u tijd geven om er over na te denken wilt ge naai" huis gaan en de zaak met uwe moeder bespreken? Schud als 't u belieft niet zoo beslist met uw hoofd; denk er aan, dat dit een levensvraiag voor mij is." „Maar dat is mijn schuld niet", ant woordde zij half schreiend. „Ik heb nooit .mijn best gedaan, u van mij te laten houden, ik heb nooit aan zao iets gedacht. Het is mijn schuld niet, als ge dat toch blijft doen". Haar kinderlijkheid deed Gxey zijn on danks glimlachen. Waarom wilde zij zich ^fop een plaatje, Lievewrouweetraat 41 BERGE KI OP se o es afleiden van akker, of van een oud woord kerigen: insluiten. M.i- zullen wij wel veiliger gaan, als wij wat minder ver zoe ken en eenvoudig denken aan de kerk, door een bepaald persoon gesticht of aan een heilige gewijd. De namen Serooskerke en KJeverskerke behoeven nog een na dere verklaring. De oude naam van Se rooskerke is Ser ('s Heer) Alardskerke'. De naam Alaerd of Alaert veranderde tusschen 1300 en 1500 aldus Alaert, 'Olaert, Olert, Oirt. Zoo is 't begrijpelijk dat uit S.er Alaerdskerke, Ser Oirtskerke en daaruit Seroirtskerke en Serooskerke ontstond. Deze afleiding is uit de Rent- mecstersrekeningen gemakkelijk aan te toonen. Kleverskerke komt van Cleofas- kerkei. De kerk was aan Gleophas, één der Emmaüsgangers gewijd. (Wordt' vervolgd.) R. B. J-d. M. Onhoudbare woningtoestanden. Te East-Deptford, een wijk van Lon den, laten de woningtoestanden veel te wenschen over. Blijkens een rapport van de gezondheidsinspectie, zouden in die wijk 3000 huizen moeten worden afge broken. Zij zijn ongeschikt om te worden bewoond en vormen tezamen een van de ellendigste buurten die men zich maar voorstellen. In dit stadsdeel leven 470 gezinnen elk in één kamer, en daaronder zijn tal van gezinnen die uit vijf of zes personen bestaan. De medische inspec teur dr Thompson betoogt, dat dit vooral wat de zedelijkheid betreft zeer ernstige nadeelen veroorzaakt. DirectieMr. AST. VAN BEACKEl, I0S VELTHUIJSE. Kantoer Groote Harkt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). CORRESPONDENTSCHAPPEN IERSEKE, KAPELLE, 's- HEERENH0EK niet omdraaien en hem aankijken? dan zou zij zien hoe ernstig hij het meende. Maar Dollie durfde dien eerlijken blik niet weer ontmoeten. „Wat kan ik er aan doen, dat ik u mijn geheele leven moet blijven liefhebben?" vroeg hij verwijtend. „Heb ik u niet ge zegd, dat „eens" bij mij „voor altijd" beteekent; neen, het is uw schuld niet; gij hebt nooit moeite gedaan mij te be- tooveren, maar van het eerste o ogenblik af, dat ik u op de trap tegenkwam herinnert ge het u nog? heb ik gevoeld, dat gij anders waart, dan andere vrouwen die ik ontmoette.' „O, lieve deugd!" riep Dollie uit, want het speet haar zoo voor hem en haar- zelve, dat zij niet wist. wat te zeggen. „Natuurlijk hebt ge mij zeer teleur-; gesteld", vervolgde Grey; maar hij voelde zich lang niet zoo ongelukkig, als hij' wel behoorde. Hij was zich integendeel bewust van een groote mate van kracht. Als hij bij het begin verliefd op haar was geweest, was hij het nu nog tienmaal meer; als hij al zijn gedachten eens had kunnen uitspreken, dan zou hij zoo onge veer het volgende gezegd hebben: „Het helpt u niets lieveling, of ge uw best al doet mij te ontsnappen, het is een onmogelijkheid. Ik ben zeer volhardend; wat ik wil, doe ik, en ik wil dit met mijn Cholera fe Sjanghai. Alsof het met den burgeroorlog in China nog niet genoeg was, wordt thans uit Sjanghai gemeld, dat in de Chineezen- stad te Sjanghai de cholera weer veel slachtoffers maakt, speciaal in het Poe- ting-district bij de Whango-rivier. De Chi cago Tribune vernam zelfs, dat de epide mie zoo hevig is, dat er meer dan 1000 menschen per dag aan sterven. Maar dit zal toch wel overdreven zijn, al betreft het hier een bevolking van 1.500.000 zie len, die dicht opeengepakt wonen onder slechte hygiënische toesfanden. Erzaakt door branden, snijder >ten. builen eainsectenbeten ijk behandelen met AKKER'. Kono berichten. Naar gemeld wordt, zal reeds bin nen eenige maanden de eerste steen gelegd worden voor de in Palestina op te richten Engelsche Universiteit. Deze zal binnen 2 jaar voltooid zijn en 50.000 Pond sterling kosten. Een jonge dame heeft op het graf van den onbekenden soldaat te Parijs een krans van roode rozen neergelegd met het opschrift: de Duitsche jeugd aan den on bekenden soldaat. Toen dit ter kennis van de politie kwam heeft deze den krans la ten verwijderen. Uit Fez wordt gemeld, dat Abd-el- Krim's vertrek naar zijn verbanningsoord Reunion waarschijnlijk zal worden ver traagd, omdat hij ongesteld is geworden. Aan de „New-York Herald" wordt uit Chicago geseind, dat vijf personen al daar tengevolge van zonnesteek zijn over leden. Volgens een telegram uit Londen zijn de besprekingen tusschen de vertegen woordigers der Engelsche regeering en der mijnwerkers volslagen mislukt. Churchill heeft verklaard dat voorstellen die staats subsidie en tijdelijken afstand door de eigenaars van hun winsten meebrengen, niet aannemelijk zijn. Bij het station Bad Höhn is een boe- meltrein tusschen Frankfort en Berlijn ontspoord. Het ongeval is vrij gunstig af- geloopen. Een meisje is zwaar, enkele an dere reizigers zijn licht gewond. Een onjuist bericht. Volgens den diplomatieken medewerker van de Evening Standard heeft de ont- wapenings-commissie de aandacht van de regeeringen van Engeland, Turkije, Italië, Japan en België gevestigd op een „opzien barende ontdekking". Zij zou er n.l. achter gekomen zijn, dat Duitschland duikbooten in Nederland heeft besteld bij werven te Amsterdam en aan de Schelde. Tot de Duitsche regeering is daartegen reeds een vertoog gericht en men verwacht opheldering uit Berlijn. De medewerker voegt aan dit nieuwtje (dat spreekt van een „ontwapenings-com- missie", terwijl de militaire commissie van controle zal zijn bedoeld) toe: Krachtens art. 190 van het verdrag van Versailles is het Duitschland verboden oorlogsschepen te bouwen of aan te koopen, tenzij ze be- geheele hart. Misschien dat ge nu niet van mij houdt, maar eens zal ik het u leeren; want als de gebeden in den hemel gehoord worden en op aarde beantwoord, zal ik u nog mijn vrouw maken." Maar daar hij niet welsprekend was en verlegen, als zijn gevoel in het spel was, kon hij de helft van dit alles niet zeg gen, maar maakte hij slechts een slimme toespeling op zijn voornemen. „Gij hebt mij zeer ongelukkig gemaakt" zeide hij tot haar; maar ge zoudt even goed van mij kunnen vergen, dat ik op hield te leven, als dat ik u opgaf. Ik zal ,.u natuurlijk nooit opgeven. Er is toch niemand anders in het spel?" vroeg hij aarzelend. Dollie .schudde hevig met het hoofd, en bloosde bij de gedachte. „En mag ik hopen, dat ge niet bepaald een afkeer van mij hebt?" (,,0 neen, in het geheel niet!" antwoord de Dollie, blij dat ze ten minste iets ver- troostends kon zeggen. „Ik vind u heel aardig en zou graag goede vrienden met u blijven." Waarom zeggen meisjes dat toch altijd? Waarom beproeven zij altijd den afgewezen minnaar als vriend te be houden? Het voorhoofd van Grey verhelderde eenigszins bij deze woorden. Nu begon hij "in te zien hoe hij moest handelen. stemd zijn ter vervanging van de schepen, genoemd in art. 181 (hetwelk bepaalt, dat de Duitsche vloot ten hoogste mag bestaan uit 6 linieschepen, 6 lichte kruisers, 12 torpedojagers en 12 torpedobooten). Art. 191 sluit met zooveel woorden duikbooten. uit. Het zegt: „De bouw of verkoop van eenige duikboot, zelfs voor handelsdoelein den, is in Duitschland verboden". Zoowel van de werf De Schelde te Vlis singen als van de Ned. Scheepsbouwmij. to Amsterdam gewerd ons een volstrekte te genspraak van bestelling van Duitsche duikbooten of onderhandelingen daarover. Wolff noemt, in een over het bericht van het Engelsche blad nader door ons ontvan gen telegram, de „opzienbarende ontdek king" volkomen onjuist, evenals de mede- deeling dat de geallieerden daaromtrent een vertoog tot de rijksregeering hebben gericht. (N. R. G.) J», jij, jou. Men schrijft aan het „Vad.": In vele opzichten kan Den Haag tevre den zijn met zijn politiecorps. In één opzicht echter schieten enkele leden van dat corps tekort, en wel in gewone be leefdheid. Een jonge dame van twintig jaar komt van het station en rijdt per fiets huis waarts. Een verkeersagent heft de hand op. Zij, stopt. Sinds twee dagen waren de witte stop-strepen op de straat aan gebracht, maar bedoelde jonge dame was daarvan onkundig en door het met aan dacht recht vooruit zien, bemerkt zij; niet dat haar wiel iets over de streep schiet. De agent: Als jij: haantje de voorste wil zijn, dan moet j ij maar eens be talen. Rij een andere gelegenheid was da hand, waarmee de richting door de fiet sende was aangegeven, wat te snel terug getrokken en liefelijk klonk het over de straat: „Zeg, kun jij: je vlerk niet uit steken?!" Gegrinnik der omstanders, een blos op de wangen der „misdadigster". Een ander geval. Door de Prinsenstraat rijdt een fietser. Hij laat.vzijn stuur los om zijn jas dicht te knoopen en plotseling hoort hij roe pen: „Ken jij je handen niet aan je stuur houden?!" Niet beseffende, wie daar „Mag ik dan hopen u soms te zullen zien?" „O, natuurlijk. Ik meen, als ge gaarne wilt," voegde zij er bij, aanstonds weder verlegen wordende. „Ik zou het zeer gaarne van tijd tot tijd willen," hernam hij ernstig. „Ik zou u niet gaarne uit het oog verliezen, of willen, dat ge mij zoudt vergeten, hoewel dat dat ge mij daar juist afgewezen hebt. Maar ge zult wel moe zijn, zullen wij naar huis gaan? Het begint al donker te worden." En Dollie, die niets vuriger wenschte dan hem kwijt te zijn, stemde gaarne toe. Grey handelde groot. Inplaats van te» pruilen over zijn nederlaag, trok hij af, al was het dan niet met de teekenen der overwinning, dan toch ,met veel zelfbe wustzijn. Het was natuurlijk dwaas van hem geweest, dat hij zich zooveel moeite gegeven had; het was veel te haastig geweest. Dollie had hem nooit de geringste voorliefde getoond; integendeel scheen het, dat zij den voorkeur aan Bertie gaf. Wat behoefde hij ook voordeel te willen, trekken van haar jeugdige dwaasheid en die op deze wijze tot werkelijkheid te maken, en haar doodelijk te verschrikken door zijn plotselinge hofmakerij? (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1