r n I III 9891101 L: Alles wat groeit Gebruikte Orgels Wetenschap en Kunst. 18m; lsijfep,HS OPENBARE VERKOOPIKG. groeien en Moeien, laud- au Tbüüsdw. larttihrfritea. Een groote partij Kout. VERPLAATST De Appels en peren leeütete iXARSAVOW vsrkoopen op Maandag 30 Augustus 1926, een Winkelinventaris, met ingang van I September 1926 het INSPECTIE-BUREEL der Directe Belastingen enz. van Stationsweg 12 naar RIJKSKANT0RENGEB0UW, RAVELIJN I, GOES. SlL™/ Molenaar's Kindermeel Firma F. P. D'HUIJ, Boekh. en Bijbelmagazijn, Burg, boek Wal, Middelburg REIZIGER Eenige met garantie te koop. Fa. A. S. J. DEKKER, Goes. TE PACHTEN, Het adres voor G0STER3AAN LE C0INTRE, Te koop bij inschrijving DE APPELS EN PEREN, TE KOOP: Twee zoo goed als nieuwe Wanmolens (Bakers). een Huishoudster, dateert, en een landauer, die op de Beijer- sche stad Landau wijst, waar deze rijtui gen het eerst gemaakt zijn. Een „grog" is een vinding van derï En- gelsclien admiraal Vernon, die de rum zijner matrozen verdunde; en daar hij aan boord een grof greine jas droeg (het Engelsche „grogram") gaven de matro zen hem den bijnaam van „old grog" en sinds noemden zij hun oorlam, door den „old grog" in 't belang hunner ge zondheid verdund, spottend een „grog". De Schaapstoren. Een van de merkwaardigste Kerslprofetieën in Micha 4:8: „En gij, Schaapstoren, gij Ofel der dochter Zions! tot u zal komen, ja daar zal komen do vorige heerschappij, het ko ninkrijk der dochteren van Jeruzalem." De Schaapsloren is „MigdalEder" (Gen. 35:21), bij Efrata of Bethlehem, waar Rachel stierf. Ofel is de sterkste wachttoren, dien David om den burcht Zion bouwde. Ofel beteekent Leeuw. Die Schaapstoren is eigenlijk een Leeuw toren. Bij dien Schaapstoren zal de vorige heerschappij terugkeeren. Het Lam Gods, die de L e e u w van Juda is, zal in Bethlehem geboren worden en de heerschappij van David aanvaarden. Bij den Schaapstoren hielden de herders de wacht. Een schaapstoren was een to ren in de schaapskooi, om uit te kijken of er ook roovers of wilde dieren aan kwamen. Men zou kunnen zeggen, dat deze pro fetie een voorspelling is van den enge lenzang in de velden van Bethlehem. De Bravour. Een jong tandarts zou een kies trekken, maar trekt verkeerd. „Zie", zegt hij tot den patiënt, „zoo zou men honderd jaar geleden een kies getrokken hebben". Weer zet lity. zijn tang aan, en trekt een stuk mede. „Zie", zegt hü troostend, zóó doet 't mijn con current". Bij den derden keer trekt hij de tand er in éón ruk uit, en zegt triomfantelij k- „Zie, zóó doe ik 't nu!" Een goede introductie. „Wat zei de dokter, toen je hem vertelde, dat ik je gerecommandeerd had „Hij zeide mij, dat ik hem vooruit moest betalen". Wil men eens hooren hoe Iluygens in zfjn tijd dacht over de coalitie met de Room- schen? Luister, het kan ook voor dezen tijd nog dienen Aan een Roomse he. Mijn Roomsch-gezinde vriend, laat ons wijs wezen, willen, En niet beginnen daar wij droevig in verschillen; Maar waarin ons verstand Eens is en samenspant En vroolijk tegenstaat alle ander misgelooven Wij hebben 't ruim genoeg om samen God te loven. Staat ons geen mengeling van twee Godsdiensten toe. Ten minste zoekt gij mee den Hemel als ik doe. Genève met Romen Als d'Oostenrijksche stroomen Onze eendracht kan zoo wel een groot stuk weegs bestaan, Als daar twee onvermengd veel mijlen samengaan. (Nederlander) De uitvinder van den Omni bus. De eigenlijke uitvinder van de om nibussen, was de beroemde Fransche wis kundige en wijsgeer Blaise Pascal. Hü ver- ikreeg in 1662 van Koning Lodewijk XIV ver gunning om groote publieke rü'tuigen door verschillende deelen van Parüs te laten rü- den voor hen, die dikwijls groote einden moesten loopen, zieken of zwakken, die geen rütuig konden betalen, enz. Die rijtuigen ver dienden echter nog niet den naam van om nibus, dat is „voor allen". Want er waren in den vergunningsbrief allerlei personen ge noemd, die geen gebruik er van mochten maken: soldaten, bedienden, handwerkslieden, enz Pascal bleef ve.el belangstelling wüden aan de ontwikkeling van het omnibusverkeer, cn hü! vermaakte hü zü'n dood een niet ,pn- aanzienlü-ke som aan die onderneming. Maar na zün overlijden kwam de onderneming toch door allerlei omstandigheden in moeilgkhe- den en in 1678 ging zü te niet na een 16-jarig bestaan. Eerst in 1812 werd een nieuwe proef met omnibussen genomen te Bordeau in 1821 te Nantes, en in 1827 te Parüs. Van dien tüd af handhaafden zich de omnibussen, die nu werkelük rü'tuigen „voor allen" werden. En al verdrongen de trams die voertuigen in vele steden te Parijs en te Londen zün ze nog steeds in eere. als niets af, zoodat de vraag den aanvoer niet kan verwerken. Er zijn bouwers, die liun kool op den akker laten staan, daar met de ontvangen opbrengst de snij- en aanvoerloonen niet kunnen worden betaald. Snij- en slaboonen, waarvan de aanvoer dit jaar belangrijk is, noteeren zeer laag. Met wortelen en bieten gaat het evenzoo. zoodat geen enkel product een prijs op brengt die een loonende uitkomst geeft. Zoolang er zoo weinig vraag uit bet buitenland komt, wordt gevreesd, dat een belangrijke verbetering niet zal intreden. 45 millioen K.G. eieren in 1925 uitgevoerd/ In bet jaar 1925 werd 45 millioen k.g. eieren uitgevoerd, en bijna 6 millioen K.G. ingevoerd, een export-surplus dus van ruim 39 mill, k.g., tegen 30 mill, k.g. in 1924, 14 mill. k.g. in 1923, 8 mill. k.g. in 1922, 6 mill. k.g. in 1921, en 12 millioen k.g. in 1914, welk jaar tot 1923 verreweg een ongekend record jaar was, want vóór 1907 voord© ons land méér eieren in dan uit- Dezei cijfers geven wel een zeer duide lijk beeld van de vlucht, welke de pluim veeteelt in ons land de laatste jaren heeft genomen. De vraag mag intusschen wel onder de oogen worden gezien, of de markt op den duur deize geweldige toeneming van den aanvoer zal kunnen opnemen. Bij de vergrooting der eierproductie per dier heeft men zich en met veel succes vooral toegelegd op de opvoe ring van het aantal eieren gedurende de eerste legperiode. Dit ging gepaard met veronachtzaming van dei productiviteit in de volgend© jaren. Mon merkt dan ook meer en meer een streven op, om zooveel mogelijk jonge hoenders te houden en deze na den eersten leg op te ruimen. Een voordeel hiervan is, dat niet alleen een groot! aantal eieren por dier wordt geraapt, maar dat ook de winlerproductie sterk wordt opgevoerd, waardoor van de hoog ste prijzen kan worden geprofiteerd. Daar staat echter tegenover, dat de waarde der dieren thans in één jaar moet worden afgeschreven, terwijl dit vroeger over twee of drie jaren werd verdeeld, zoodat bij de bepaling, of de gevolgde methode economisch is, hier mede rekening moet worden gehouden. Ten nauwste hangt hiermede ook sa men de afzet van slachthoendcrs, waarvan de regeling nog zeer veel te wenschen overlaat, zoodat de waarde der slacht- kippen in vele gevallen zeer slecht betaald wordt- (Tel.) Op zoek naar de bacil van mond- en klauwzeer. De Deensche minister van landbouw heeft maatregelen getroffen voor een gron dig wetenschappelijk onderzoek naar den oorsprong en den aard der besmetting van mond- en klauwzeer. Het onderzoek zal onder leiding staan van Prof. Jensen van do veeartsenijkun- dige en landbouw-hoogeschool. Om alle storende invloeden te weren zal het onder zoek geschieden op het volstrekt geïsoleer de eilandje Lindhèlm, ten zuiden van Seeland, waar een speciaal laboratorium zal worden gebouwd. Voor het laboratorium is 200.000 kro nen uitgetrokken en voor het onderzoek 70.000 kronen per jaar. Het werk zal zoozeer worden bespoe digd, dat het onderzoek in het komende voorjaar kan beginnen. Alle mogelijke moeite zal worden gedaan om de tot dusver onbekende bacil te ontdekken en middelen te vinden teneinde de versprei ding van de ziekte te voorkomen en de ontwikkeling ervan tegen te gaan. Langendijker tuinders in moeilijkheden. Men meldt uit Langendijk aan de Tel.: Verschillende tuinders verkeeren in moeilijke omstandigheden, 'als gevolg van de meer dan slechte uitkomsten van den tuinbouw. Uitgezonderd de eerste soort bloemkool zijn bijna alle aangevoerde pro ducten weinig waard en zelfs deze bloem- koolteelt geeft ongunstige financieele uit komsten, daar de1 tweede soort bloemkool waaruit de teelt voor een belangrijk deel bestaat, haast onverkoopbaar is. De drie vroege koolsoorten, waarvan elke week meer dan 200 spoorwagons worden aangevoerd, zijn bijna niets waard. Er zijn er verkocht voor f 10 per spoor wagon van 10.000 k.g., herhaaldelijk kwa men prijzen van f20 tot f50 voor en in zeldzame gevallen kon f100 worden be dongen. Het buitenland neemt zoo goed Behandeling; van tuberculose-patiënten door zuivere lucht. De kliniek voor allergische ziekten (asthma enz.) te Leiden is thans aan merkelijk uitgebreid. In een geheel van de rest afgesloten afdeeling is thans een aantal tubercu lose-patiënten opgenomen om ook daarop te kunnen toepassen de principes van de zuivere lucht behandeling en tevens om in de bestaande afdeeling meer asthma- patiënten te kunnen opnemen. Inplaats van de bestaande toevoerpijp voor zuivere lucht is thans een nieuwe hoogere en breedere pijp aangebracht, welke langs een ijzeren mast van 35 M. hoogte naar boven wordt geleid en vrijwel in de geheele stad te zien is. Een van de redenen van de uitbrei ding is mede hierin gelegen, dat er vele ^buitenlandsche artsen naar Leiden komen om de methode van prof. Storm van Leeuwen te bestudeeren. Rechtbank te Middelburg. Ter Openbare civiele terechtzitting van Woensdag j.l. zijn de heeren B. A. Th. M. Truffino, burgemeester van Hulst, enJ. J. F. A. M. Ruijigrok, te Hulst, beiden als kantonrechter plaatsvervanger beëedigd. Kantongerecht te Middelburg. Zitting 25 Aug. 1926. De Kantonrechter heeft veroordeeld wegens.- Burengerucht: L. v. D., ICoudekerke f15 b. s. 15 d. h.; dronkenschap: P. J. W., Mid delburg f 15 b. s. 15 d. h.fietsen zonder licht: P. P., Vlissingen en S. W., Oostka- pelle, ieder f5 b. s. 5 d. h.in de ge meente Vlissingen met een motorrijtuig snel ler rijden dan 20 K.M pe.r uur: J. J. L., Vlissingen f 10 b. s. 10 d. h.in de gemeente Vlissingen venten zonder vergunningB. S. B., Rotterdam f5 b. s. 5 d. h.met een rijwiel de linkorzü'de van don weg houden: W. M. J. M., Middelburg f 1 b. s. 1 d. h.; J. B., St.-Laurens f3 b. s. 3 d. li.; met een voertuig de liukerzüde van den weg hou den: J .K., Middelburg f3 b. s. 3 d. h.,: met een rüvvicl in een bocht van een weg niet de rechterzüdc houden: J. R., Koudekerko en N. D., Ierseke, ieder f3 b. s. 3 d. h.; als bestuurder van een motorrütuig niet op de eerste vordering het nummerbewüs vertoo- nen: P. J. v. d. B., 's-Heerenhoek en J. S. Middelburg, ieder f 3 b. s. 3 d. b.G. v. S., Wolphaartsdijk f2 b. s. 2 d. h.; als bestuurder van een motorrütuig, daarmede over een weg rijden zonder behoorlük aange bracht nummer met lettor: P. A. de W., Goes f3 b. s. 3 d. h.; ais houder van een hondenkar niet zorgen, dat zün naam, woon plaats en het nummer duidelük op do kar zün aangebracht: P. F. M., Vlissingen f3 b. s. 3 d. h.; in de gemeente Vlissingen op een rüwiel ean last vorvoeren, breeder dan bet stuurJ. F. de C., Vlissingen f 3 b. s. 3 d. h.in de gemeente Middelburg rijden over een klinkerpad: P. M., Middelburg f2 b. s. 2 d. h. Zijn stiefkind met dendood bedreigd. D. J. R. uit Steenderen, een oud deftig man, stond voor de Arnhem- sche rechtbank terecht wegens bedreiging met doodslag van een zijner stiefkinderen. Hij had legen het kind geroepen: „Dina, kom hier, ik vennoord je". Verdachte ging toen op duidelijke hoorbare wijze de messen scherpen. Verdachte verklaarde, dat het meer tegen een buurvrouw gericht was; hij wou niet hebben, dat de buurvrouw het kind steeds aanhaalde. Het kind, een meis je van een jaar of twaalf, kon bijtijds vluchten. Later had verdachte tegen den veldwachter nog gezegd: „Ik wil het kind kapot maken; wat ik me voorgenomen heb, dat moet ook gebeuren 1" Als getuige-deskundigen werd gehoord de psychiater dr Schnitzler, die tot de conclusie- kwam, dat verdachte lichtelijk seniele defecten vertoont. Bekl. is ver minderd toerekenbaar; het voorarrest heeft hem zeer aangegrepen. Het O. M. eischte overeenkomstig het advies van den deskundige een voor waardelijke gevangenisstraf van 8 maan den met een proeftijd van 3 jaar. Op ver zoek van den verdediger werd verdachte in vrijheid gesteld. Wemeldinge. Gisteren werd ten over staan van notaris J. C. Kram te Kapelle, krachtens art. 1223 B. W. publiek ver kocht: Een huis met schuurtje en erf aan den Zwaakschen weg alhier, aan den heer Jacs. de Schipper Jz. voor f 1045. GOES. Gehuwd: Adriaan Johannis Schrijver, 24 j. jm. en Cornelia Melse, 20 j. jd. Geboren: Jan, z. v. Willem van Dalen en Teuntje Pluijmert. Van 22—26 Aug. VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. v. Gel der en M. Monté; A. de Klerk en A. Goetheer; P. W. Suurmond en N. W. v. d. Berg. Middelburg, '26 Aug. 1926. Aanvoer op de graanmarkt ruim. Tarwe f 12.50f 14, Kroonerwten f 17f 20.50, Boter f I.Ó21/2, part. f I.I21/2, Kipeieren 16, part. 7. Eendeieren .6, part. 7 cent GOES, 25 Aug. 1926. Snüboonen 619, Perfectboonen 14-15, Groene boonen 28, Benlegevers 1720, Tomaten 811, Zilver uien 24, Aardappelen 2 gulden, alles per 100 K.G. Stoksnüboonen f0.16f0.17, Bloem kool f 1.50—f7, Roode kool f 1—fl.40, Wit- lekool f 1.10, Meloenen f 40f 46, Komkom mers f 1f 5, Augurken f 0.02f 0.27, alles per 100 stuks. VLISSINGEN, 25 Aug. 1926. Préeose de Trévoux 14—16, Clapps 7—14, N.-H. Sui- kerii 7, Pruimen 2547, Keswick 11, Dik- staart 6, Scharlaken 57, Dirkjes 7, Br. de Mérode 58, Jacq. Lebel 78, Transparant de Croncel 9, Jutten 21, Manks Codlin 12, Bloedpoer 10, Hondsmuil 1017, Sweeden- appel 17, The Queen 11, Aardappels 3 4, Suikerboonen 814, Princessen 625, Dub bele Princessen 1016, Wagenaars 56, Snü boonen 1324, Druiven 5668, Witte drui ven 50, Tomaten 612 ct., alles per K.G, Roode kool 13, Savoye kool 27, Bloem kool 0,56. Komkommers 0,51, Perzik 10 12 ct., alles per stuk. Selderie 1,52, Prei 56, Uien 2,53, Peeën 24, Kroten 2,53, Rammenas 0,52,5, Rapen 1,52, Gladiool 58 ct., alles per bos. Andüvie 17 83, Postelein 16—24, Spinazie 1618, Pe terselie il7, Zuring 15, Sla 4865, Bloem kool 116 ct., alles per kist. Augurken 25 28 ct. per 100. KRABBENDIJKE, 25 Aug. 1926. Clapp's Favorite 5, 9, 10 en 12, Jutten 3, 8 en 14, Afval appels 1, 2, idem peren 1 gulden, alles per 100 K.G. OOSTBURG. Tarwe f 1314, Gerst Che valier f 10f 10.25, Wintergerst f 10, Rogge f 10.25, Haver f 10.50, Kroonerwten f 13—f 18. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 27 Aug.: Zwakke tot matige, Westel. tot Noordel. wind. Half tot zwaar bewolkt. Mogelijk nog eenige regen- of onweersbuien. Wei nig verandering in temperatuur. In plaats van kaarten. Ondertrouwd 1 JAN KOPMELS Mz. en AÜRIANA MARIA LEPOETER JD. Waarde, n_ ■rpy.27 Aug. 1926. Biezelmge, Huwelijksvoltrekking D. V. 10 Sept. 1926. Kerkelijke inzegening in de Ned. Herv. kerk te Biezelinge, te 3.30 u. door 4en WelEerw. Heer Ds. Homburg te Goes. Qnëertra»e#(l 1 J. DE NOOD en MIEN DEKKER. Veerscke weg T 247a. Dam N.Z. F 150. Middelburg, 26 Augustus 1926. Op zeer noodlottige wijze nam de Heere heden van ons weg, onze geliefde Zoon, Broeder en Oom, JAN, in den ouderdom van 16 jaar. De Heere sterke ons in dezen zoo zwaven weg van beproeving. Zijn diepbedroefde Ouders, Broeders, Zusters en verdere Familie. Uit aller naam, P. FRAANJE. Borsele, 24 Augustus 1926. Eenige en algemeen e ken nisgeving. (WETTIG WUXPQrtEDUï) HAAKWASCHMIDDEL SEUKL003 TEERZFÜPPCF-PWJAA? VüïKRUGBAAfl inFLE5SCi1Etf VAM vrssam-MpNotwoorrE. Arüdcxo rtuxxi rybu* «001 TARSAVON COMPANY -HAARLEM Verkrijgbaar bij A. C. van der Rest, Goes De Notaris W. HIOOLEN te Middelburg, is voornemens in het openbaar te des namiddags half twee, ten ver zoeke van den heer L. F. GRÖQS- MAN te Middelburg, op het terrein van de Nieuwe Haven te Vlissingen (achter de Slachtplaats van de S. M. Zeeland): bestaande o m. uit lange Baddings, fecreosoteerde Dorschvloerdelen, 'lotdelen, Dwarsliggers, geschaafd en geploegd Hout, Palen, Staken, Dakpannen. Voorts: Directiekeet 4 X 3 M. (dubbele wand), houten Loods 7 X 3'/j M., Stroo, Paardenmest, Schuierwagens, Kortmolen, Stalge- reedschap, Dakzeilen, Dakleer en wat vereer zal worden gepresen teerd. Betaling a contant. De te verkoopen goederen zijn te bezichtigen in den morgen van den verkoopdag van 10—12 uur. Onkosten 10%. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op Dinsdag SI Augustus 1926, 's namiddags 1% uur (N.T.) te Goes, a/h pakhuis van dhr. P. A. de Witte a/h Groene Weidje, ten verzoeke van dhr. 0. SINKE te Kruinlngen, a contant verkoopens bestaande uit400 ijz. geëm. Braad pannen, 500 ijz. Hamers, 300 Hout schaven, groote partij Beitels, Bo ren, Bouten Schroeven (in koper en ijzer), Zeisen, Spijkers, taaie Spij kers, kop. Benzinelampen, Sloten, Hangen, Krammen enz. enz. Alle goederen zijn nieuw. Alles wordt verkocht. Te bezichtigen vanaf 's morgens 10 uur. groeit van binnen uit. Zoo ook groeit Uw kleine van het voedsel dat het verteert. 40 gegeven volgens de aanwijzing op de verpakking doet Uw kleine ZONDER STOORNIS en ZONDER SMARTJES. Vraag gratis brochure aan P. MOLENAAR Co., Westzaak. Met de levering van uw Leer boeken, Atlassen, Woorden boeken en alle andere sehool- behoeften, belast zich gaarne de Harlnghastdel en VischrookerEj vraagt voor de Provincie Zeeland voor den verkoop harer artikelen. Fr. brieven onder letter W. aan het Bureau van dit blad te Goes. Vraagt prijs van het Burgerlijk Armbestuur van Ovezand, voor een tijdvak van 2 jaar gelegen aan den Naaldendijk ge meente Ovezand, groot 35 A. 47 c,A. ingaande rooven oogst 1926. InschrijviDgsbiljetten met opgave van 2 soliede borgen, worden inge wacht bij den Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, den heer C. VERMEULÈ, vóór 15 September a.s., bij wien tevens nadere inlich tingen zijn te bekomen. HET BURGERLIJK ARMBESTUUR VAN OVEZAND. So 6 8! E S, van Mej. Ma. K0LE Cd. te Kloetinge: groeiende in den boomgaard achter het woonhuis. Inschrijvingen tot 27 Augustus a.s. 3 uur (N. T.) in te leveren ten kantere van Nota ris VAN DISSEL. Te huur: wassende in den boomgaard bij J. M. KRIJGER, Vinkenisse, Rilland. Briefjes inleveren Woensdag 1 September om 12 uur. A. POLDERMAN ZONEN, Vlissingen. Met October of met Mei een Meid gevraagd. I. DE BUCK, Veere, Wulpen burg. Gevraagd in gezin van twee personen en klein landbouwer. Liefst boven de 40 jaar. Brieven onder letter B bureau dezer Courant te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 4