Dit is Kerfcafeiiws. lezing van een schrijven, waarin de 7 heeren 'als raadslid bedankten. De drukte in de Rotterdam sche havens. Nog steeds is het overvol in de havens van Rotterdam. De schepen welke voor- gaats liggen te wachten vermeerderen in aantal en de kolenschepen moeten veelal langer dan twee dagen wachten voor zij binnen kunnen komen. Een en ander staat in verband met den tragen aanvoer van kolen uit Duitschland, waar men voor eigen industrie thans veel kolen noodig heeft. De werkzaamheden liier geschieden steeds snel. Gistermiddag lagen zestig schepen bij den Nieuwen Waterweg te wachten. Ruzie in de drankwereld. Te Schiedam had gisteren de execu toriale verkoop plaats van het kantoor meubilair en inventaris toebehoorende aan den Bond van Distillateurs en Likeur stokers in Nederland, gevestigd aan de Lange Haven te Schiedam. Deze organisatie welke ten aanzien van den verkoop van gedistilleerd prijsregelend Optreedt, heeft in eerste instantie een proces met den Bond van Koffiehuishou ders (de organisatie van den heer Staal man) verloren. De vordering van deze laatste spruit voort uit een wederzijdsche overeenkomst betreffende organisatiever plichtingen, over den uitleg waarvan par tijen van meening verschillen. De Bond van Distillateurs is van het vonnis in dit proces in hooger beroep gegaan, maar intusschen heeft de Bond van Koffiehuishouders ongeacht de uit spraak in hooger beroep het faillissement van den Bond van Distillateurs aange vraagd. Naar aanleiding van deze aanvrage is oen vordering tegen den Bond van Distil lateurs aanhangig gemaakt door den vroe- geren voorzitter, de heer Simon Maas, wien voor vijf jaren honorarium was ge garandeerd en die krachtens deze garantie thans beslag op de activa van den Bond heeft laten leggen. Bij koninklijk besluit is aan den heer L. E. M. van Raalte, oud-vice-consul van Spanje, te Vlissingen, wonende te 's Gra- venhage, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der orde van Isabella la Catolica van Spanje. Diefstal. Dezer dagen kwam schipper L. te Haamstede tot de minder aangename ontdekking dat onbekenden een 11-tal groote kuikens, uit een op het erf van L. staand hok, hadden ontvreemd Een onderzoek met "behulp van een pot litieliona had geen resultaat. Middelburg. Thans zijn wij in dei gele genheid iets meer mede te deelen betref- •fende de plannen voor den vliegerwedt strijd op 18 Sept. Het maximum-aantal deelnemenden zal 125 bedragen, verdeeld over 5 groepen van 25. 't Plan bestaat de kinderen op 18 September bijeen te doen komen in heit Schuttershof en vandaar voorafgegaan door padvinders en muziek door een deel der stad te doen trekken naar het gemeentelijk sportterrein, waar de wedstrijd plaats vindt, welke ook waar schijnlijk door muziek zal worden opge luisterd. Nu wij toch over den vlie gerwedstrijd schrijven lijkt het ons niet onaardig er aan toe te voegen, dat de laatste wedstrijd nu 88 jaar geleden, na melijk op 31 Aug. 1888, toen genaamd „Prinsesjesdag" werd gehouden op een jerrein aan den Nadorst en ook voorL afgegaan door een optocht van af het 'Schuttershof. Ook toen was een commis sie uit heit bestuur van „Uit het Volk .Voor het Volk" (voorzitter en secretaris wijlen de heeren J. J. H. Doorenbos en P. Polet) belast met de zorg voor den wedstrijd en namen er 136 jongens aan deel, toen was de emancipatie nog niet zoo ver gevorderd, dat ook het zwakke geslacht deelnam. Volgens de ver slagen van destijds had deze wedstrijd een groot succes, moge dit ook nu het -geval zijn en ook het weer even goed mede werken als in 1888- Goes. Gisteren is het nieuwe gedeelte rijksweg hij 't gehucht Wissekerke (bij'sH. jHendrikskind eren) voor t verkeer openge steld. Hiermede is weer een groote verbe tering tot stand gekomen, daar het ver keer GoesMiddelburg nu om (en niet meer door) het gevaarlijke 'sll. Hendriks- kinderen met zijn beruchte scherpe hoe ken geleid wordt. Dit dorpje komt nu natuurlijk wat meer geïsoleerd te liggen, maar men mist er dan ook voortaan ïde gevaren van het snelverkeer. Voor de Raadsvergadering van hei denavond zijn dei volgende stukken inge komen: Goedkeuring door Ged. Staten van de gemeenterekening over 1924. Verslag van de vereeniging van Nederl. gemeenten over 1925. Processen-verbaal van opne ming van kas en boeken van den gei. meerite ontvanger. Besluit van Ged. Staten iwaarbij voor één jaar vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs aan dei 0 -L. School A in het vak „lichamelijke oefening". Goed keuring van diverse> raadsbesluiten. Ver zoek van dei afd. Goes der N. G- G- 0. V. om te hesluiten dat in de nog nieuw te bouwen stadsgedeelten, door B. en geen vergunningen worden verleend voor den verkoop van alcoholhoudende dranken. Helnkenszand. Maandagnamiddag had hij de aanlegwerken voor de locaalspoor alhier een ongeluk plaats, met den zand- j trein van de richting 's Ileerenlioek. Bij de plaats waar het station Hcinkenszand moet komen ligt een wissel, die nog zeer primitief werkt, en waar men nog met handboomen aan te pas moet komen om het in werking te Stellen. De trein had twee wagens voor de machine en eenige ter achter. De twee voorste wagens gingen de goede lijn op, doch toen de machine deze wagens zou volgen, weigerde het wissel den dienst- Gevolg was dat de twee wagens die aan de machine waren vastgekoppeld de machine omver trokken. De machinist kon zich nog juist in tijd redden door van de machine te springen, terwijl ook de menschen die op de zandl wagens stonden intijds een goed heen komen zochten. Het vuur werd met zand 'gedoofd. De machine heeft intusschen zooveel geleden dat deze vermoedelijk zal worden gesloopt. Ook een der wal gens is zeer beschadigd. (M. Ot-) Helnkenszand. Een 18-jarig meisje van J. G., behulpzaam bij het dorschen bij den landbouwer de Roo, had hedenmorgen het ongeluk van de dorschkast te vallen, waarbij zij dermate werd verwond, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Borssele. Toen de 16-jarige J. F- gis termiddag in dei Schelde bij hoog water aan het baden was, is hij door den stroom meegesleurd. Daar hij niet goed zwemmen kon, kon hij zichzelf niet red den, maar rieip om hulp aan eenige zwem mers, die zich op ruim 100 M- afstand bevonden. Voor deze echter bij hem wa ren, was hij al in <1© diepte verdwenen. Dhr de Priester, hoofd der school, heeft nog enkele malen naar hem gedoken, maar helaas vergeefs. Gisteravond 7 uur is het lijk aangespoeld. 's-H. Abtskerke. In de Raadsvergadering van Woensdagavond was afwezig dhr Ver- mue zonder kennisgeving. Namens de commissie in de vorige vergadering daar toe benoemd, brengt de heer Meijaard rap port uit, concludoerende tot goedkeuring der gemeenterekening 1925. Zij wordt on veranderd vastgesteld zooals zij den raad is aangeboden. B. en W- bieden daarna de begrooting voor 1927 aan in ontvang en uitgaaf op f 16595.38 met een post van f472.31V2 voor onvoorzien. Zij zal ter visie worden gelegd. Wegens perio dieke aftreding van de zetters A. v. d- Meulen en J. Tolhoek met 1 Jan. a.s. waarvan de Ie niet meer in aanmerking wenscht te komen, worden de volgende dubbeltallen opgemaakt: 1. M. v. Weele en F .de Roo, en 2. J- Tolhoek en W. Minnaard Sr. Daarna besloten zitting. Kortgene. In de Raadsvergadering van Dinsdagavond j.l. waren vier leden tegen woordig. Afwezig de heer Verburg. Er zijn twee vacatures. De voorzitter deelde mede, dat door Ged. Staten de vergoeding voor A. van der Heijde, wiens kinderen de 'Christelijke school in Geersdijk be zoeken, is bepaald op f 15 per kind en per jaar dus op f 60 totaal, alsmede dat is goedgekeurd het Raadsbesluit tot verkoop van het erfpachtsrecht op een stukje havendijk. Opgemaakt werd een aanbeve ling van vier personen voor de benoeming van twee zetters voor 's Rijks directe be lastingen bestaande uit 1. W. I. van de Linde (aftr.) 2. E. J. Maas; 1. P. de Regt (aftr.) 2. A. M. Schippers. Naar aanleiding van de bekende circu laire van den Commissaris der Koningin betreffende de jaarwedde van den gemeen te-veldwachter, die bij aanvaarding der daarin vermelde regeling met f 100 zou moeten verhoogd worden, stelt de meer derheid van B. en W. voor de jaarwedde op .lmtzelfde bedrag te laten uit over weging, dat de totale belooning als men de vergoeding voor kleeding, huishuur enz. er bij rekent voldoende wordt geacht en de tijdsomstandigheden slechts in dringènde gevallen verhooging van salarissen wet tigen. De voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat de door den Commissaris der Koningin aangevoerde motieven voor deze verhooging alleszins juist zijn, te meer waar deze gemeente vanwege zijne ligging meer politiediensten vergt, dan verschillende andere gemeenten van gelijk zielental. De heeren Dees en Heijboer sluiten zich in hoofdzaak hij den voor zitter aan. Over het voorstel van B. en W. staakten vervolgens de stemmen. Vóór de beide Wethouders, tegen de heeren Dees en Heijboer. In de volgende verga dering zal dus weer hierover worden ge stemd. De gemeenterekening over 1925 werd voorloopig vastgesteld als volgt: a. ge wone dienst, ontvangsten f 75.815.075, uit gaven f 68.897.35V2, dus met een goed slot van f6.917.74. b. Kapitaaldienst: ont vangsten f 2100, uitgaven f 2021.29, dus met een batig saldo van f 78.71. Een be langrijk deel van het goed slot van den gewonen dienst zal noodig zijn om de uit gaven over het loopend dienstjaar 1926 te dekken. Zoutelande. Dinsdagnamiddag vergader de de gemeenteraad voltallig. De voor zitter opent de vergadering met gebed. Onder de ingekomen stukken behoorde een verzoek van de American Petroleum Com pany tot het oprichten van eene onder grond sche benzine-bewaarplaats met af- tapinrichüng bij het perceel van P. Leijnse aan de Langstraat. Aangezien de bepa lingen op grond der Hinderwet zijn in acht genomen, stellen B. en W. voor, hier voor vergunning te verleenen op dezelfde gestelde voorwaarden, als aan de Bataaf- sche Import Maatschappij zijn gesteld. Al dus besloten. Een verzoek van de herber giers L. Gabriëlse en J. P. Entink, om wijziging van art. 16 der Politie-verorde- ning, waardoor zij in de gelegenheid zou den worden gesteld op Zondagen en len Kerstdag in hunne herbergen publiek toe te laten. De voorzitter zegt, dat in hun verzoek gewezen wordt op andere inrich tingen, waar gelagen worden gezet die voor het publiek toegankelijk zijn op Zon dag. Doch dat is niet bewezen, dat er des Zondags publiek aanwezig is. Wel is het bewezen bij den eigenaar van de strandtent. Hiertegen is proces-verbaal op gemaakt, doch deze zaak is nog niet rech telijk vervolgd. B. en W. stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Stroo zegt, dat het jammer is, dat deze zaak nog niet is vervolgd, waardoor wij dan zouden weten of het strafbaar is, zoo niet, dan zouden wij toch geen onder scheid mogen maken. Dhr Adriaanse zegt, dat de verzoekers veel bevoordeeld wor den en zoolang de aanhangige zaak niet is uitgewerkt kan men er niet aan toe geven. Hierop wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De gemeenterekening is door een commissie van onderzoek nagezien en in orde bevonden. Zij wordt definitief vastgesteld. Op de voordracht tot zetter voor de Rijks-directe belastingen worden geplaatst de heeren J. Koppejan (afr.), F. de Witte (aftr.), J. Stroo en A. Maljaars. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting 1927. Mededeeling wordt gedaan dat van den vee- en vleeschkeuringsdienst te Vlis singen uit het goed slot der rekening als aandeel is ontvangen f 23.09. In behande ling wordt genomen de begrooting 1927' van het B. A. die sluit met de som van f 6232.24V2 aan Inkomsten en uitgaven welke de Raad goedkeurt. Bij de rond vraag informeert dhr de Visser of B. en W. al plannen hebben gemaakt om een slachthuis te bouwen. De voorzitter zegt dat dit nog niet zoover is gevorderd, Dhrn Adriaanse en de Visser bespreken de Smitsstraat (slechte afvoer van het water). 'Op voorstel van den voorzitter wordt dit gesteld in handen van B. en W. Hierna sluiting met dankzegging door den voorzitter. Woensdagmiddag werden de badgas ten op het strand alhier opgeschrikt door het geroep van „help, help". Het bleek dat een heer en dame, die al zéér gerui- men tijd in zee hadden gebaad, in nood verkeerden te midden van de golven in het opkomende water. De heer, een ingeze tene van Middelburg, was blijkbaar door een soort kramp overvallen en daardoor machteloos, niet meer in staat het strand te bereiken; de dame, die in Utrecht thuis behoort, zag evenmin kans aan den kant te komen. Het mocht dhr Douwe de Vries Jr, lid van 'de Middelburgsche reddings brigade, die toevallig ter plaatse was, ge lukken hen beiden behouden aan wal te brengen. Van schrik en vermoeienis zakte de dame in elkaar, doch zij kwam spoedig weer bij. Een woord van hulde is hier op zijn plaats aan het adres van den heer Douwe de Vries, zonder wiens j hulp de zaak anders zou zijn afgeloopen. St. Laurens. In de Woensdagmiddag gehouden raadsvergadering was de heer S. .1. Maas met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stukken bevond zich de goedkeuring van Ged. Staten voor het beklinke ren van den Hondegemsweg. In de vacature D. Lorier, die niet meer in aanmerking .wenscht te komen, worden voor zetters voor 's Rijks directe belas tingen op de voordracht geplaatst E. W. Neugebauer en C. Willemse; in de vaca ture W. Walraven, W. Walraven en P. Passenier. De begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur voor 1927, in ontvang en uitgaaf aanwijzende een bedrag van f 500 wordt goedgekeurd. Alsnu kwam in behandeling het schrij ven van den Commissaris der Koningin inzake verhooging van het tractement van den gemeente-veldwachter. De vergadering gaat hierbij op voorstel van den voor zitter over in besloten zitting. Na heropening wordt het minderheids- voorstel van B. en W. om de verhooging toe te kennen, na toelichting door den voorzitter met 6 stemmen tegen verwor pen. Het meerderheidsvoorstel van B. en »V. om geen tractementsverhooging te verleenen, toegelicht door wethouder Ma rkussen, dat in de gegeven -omstandig heden geen genoegzame aanleiding bestaat tot tractementsverhooging over te gaan, wordt met 6 stemmen voor aangenomen. De commissie tot het nazien van de gemeenterekening over het dienstjaar 1925 brengt bij monde van den heer van Lan- gevelde rapport uit en adviseert tot goed keuring en vool'loopige vaststelling der rekening, welk voorstel z.h.st. wordt aan genomen. Daarna wordt de begrooting voor het dienstjaar 1927 door B. en W. aan den Raad aangeboden. B. en W. zijn weder uitgegaan van het standpunt zoo mogelijk het volgend jaar de belasting nog te verlagen. Desondanks zijn enkele nieuwe posten op de begrooting gebracht, o.a. voor werkloosheid; zij spreken zich echter uit, dat 't gemeentebestuur in deze aangelegenheid slechts een bescheiden taak heeft, bestaande in het steunen van het particulier initiatief. Hierna sluit de voorzitter met dankzegging de vergadering. Oostkapelle. Woensdag vergaderde de gemeenteraad in voltallige zitting. Na ope ning der vergadering deelde weth. Poppe mede dat het bestuur der landbouwver. eeniging alhier een poging wilwagen om opening van den onlangs gesloten zandput to krijgen, waarmede de Raad1 adliaesie betuigde. De rekening over 1925 welke door drie raadsleden was nagezien, bedroeg in ontvangst f31.822.57V2 en uitgaaf f 24.896.62V2, alzoo goed slot f6925.95. De begrooting 1927 wordt den raad aangeboden, waarop voorkomt een bedrag van f3000 voor hoofdelijken om slag. Voorts is ingekomen een schrijven van den Commissaris der Koningin, om de jaarwedde van den gemeenteveldwachter te verhoogen met f 100, ook een adres van den alg. bond van politiepersoneel in Nederland, welke het salaris van genoem. den ambtenaar te laag vindt, in vergelij king met gemeenteveldwachters in andere provincies en de salarissen der Rijksveld wachters. De meerderheid van B. en W- is tegen salarisverhooging. De heer Poppe vindt er geen vrijheid voor om tot salaris verhooging over te gaan, daar de geringste diensten, die de gemeenteveldwachter bui ten zijn betrekking verricht, toch ook nog worden betaald. De heer Maljaars meent, dat wanneer de gemeente vrij ge laten werd in salarieering er sollicitanten genoeg zouden zijn, al werd de jaarwedde met f400 verminderd. Dhr Maas vindt het verzoek niet onbillijk, aangezien deze veldwachter in zijn salaris achter staat bij zijn collega's in andere provincies, waarop weth .Poppte opmerkt, dat hij dan naar zoo'n gemeente moet sollicitee- ron. Ook vreest dhr Maas, dat de bei. grooting niet zal worden goedgekeurd, als aan den wensch van den Commissaris geen gevolg wordt gegeven. Dhr Brand vindt het nu een ongunstige tijd om tot salarisverhooging over te gaan, vooral daar altijd door Ged. Staten wenken tot bezuiniging worden gegeven. Dhr Zwemer meende dat het salaris hoog genoeg is tot zijn levensonderhoud, wel zou hij er iets voor voelen als het een persooni. lijk goed gemotiveerd verzoek was. Dhr de Kam wenschte het verzoek in te will ligen, want zoo iemand moet met lust en ijver zijn taak vervullen. Ten slotte werd overgegaan tot stemming, uitslag: 5 tegen verhooging en 2 (dhrn de Kam en Maas) eir voor. Bij de rondvraag vroeg dhr de Kam hoe het staat met water), leiding, waarop de voorzitter antwoorde dat hij niets kon mededeelen dan dat er hier 20 personen voor aansluiting wai ren. Hierna op gebruikelijke wijze sluiting. Sas van Gent. Alhier was nog altijd de carnavalskwestie hangende. Men zal zich herinneren dat de burgemeester wegens de daling van het peil der in 1922 lier- stelde carnavalsfeesten, en ook met het oog op de werkloosheid, de maskerade op carnavalsdag verbood. De gemeente raad heeft toen 23 Januari j.l. met 43 st. op voorstel der beide wethouders een besluit genomen waarbij de maskerades worden toegelaten. De burgemeester kon digde aan dat besluit niet te zullen uitvoe ren en vroeg vernietiging bij de Kroon. Thans vermeldt de Z. K. een Kon. Be sluit van 19 Aug., waarbij het besluit van den gemeenteraad is vernietigd. Daarin wordt overwogen dat volgens het Alg. Regl. van Politie te Sas van Gent de mas- karades niet mogen plaats hebben dan met voorkennis en toestemming van den burgemeester; dat door het hier bedoelde 'raadsbesluit een uitzondering wordt in het leven geroepen met betrekking tot het toezicht op die vermakelijkheden, bij het reglement in het algemeen aan den burgemeester opgedragen; en dat zoo danige uitzondering niet in overeenstem ming is met het algemeen belang aan dat toezicht van den burgemeester verbonden Een der betrekkelijk weinige oude korenmolens in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren, 'namelijk die te Groenendijk, gem. Hontenisse werd met verdwijnen bedreigd. Reeds waren de wieken er af genomen en de berg, waarop de molen staat ten deele afgegraven. Thans vernemen we, dat de Vereeniging tot behoud van onze molens dezen molen heeft aangekocht en hem weer geheel in den ouden toestand zal terugbrengen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Papendrecht, G. Alers te Nieuw-Lekkerland; te Elburg, N. War- molts te Wezep. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Broek op Langendijk, door J. Drenth, cand. te Hoogeveen, die bedankt heeft voor Barendrecht, Rozen burg, De Krim, Broek onder Akkerwoude en 's-Gravendeel. B1 ij h e i d. Sommigen zetten zich vast in de bewustheid voor goed boven alle perikel verheven te zijn. Met dit gevolg, dat de bitterheid van den ernst en hiermede de ernst zelve uit hun ge loofsleven verdwijnt. Het type van Chris tenen, die 'thun ideaal achten voortdu rend van blijdschap te hinneken en elk oogenblik triomf te kraaien. Anderen be schouwen het juist integendeel als roeping zich geheel en al aan het besef van dreigend doodsgevaar gevangen te geven. Met dit gevolg, dat zij godzaligheid met bekommering vereenzelvigen. (Jonker in Eltheto.) Geslaagd te 's-Gravenhage voor acte Duitsch l.o. de heer P. A. J. Bosselaar te Ridderkerk. „Vlug ingrijpen". „Het Katholieke Schoolblad" schrijft: Ónze Minister van 0., K. en W. blijkt een open oog en oor te hebben voor allen die werkelijk fouten hebben aan te wijzen. Hij is bereid ook met de daad te toonen, dat hij wil meewerken tol weg neming daarvan. En dit doet hij radicaal vlug. Ook nu weer heeft hij in twee zaken verandering gebracht, waarvoor hem hul de toekomt. Het geldt hier dingen, die ook onzerzijds waren belicht. Ten eerste: Het bewijs van tweejarige werkzaamheid voor het Hoofdakte-examen. De toestand was ook werkelijk ridicuul. De tijd, dien men als kweekeling-met- akte voor de klas stond, dus onder toe- zicht werkte, telde wèl, en die van een i sistent-met-akte, welke zelfstandig L klas mocht waarnemen, telde niet y0ot diensttijd. Radicaal wer(l hier de knot doorgehakt: het bewijs van tweejari»! werkzaamheid is niet meer noodig. Ten tweede: Dit jaar zou het de maal zijn, dat voor lagere akte het oude program zou geëxamineerd den. Het onbillijke hiervan springt duide lijk in het oog, als men bedenkt, dat dii besluit genomen werd 10 September 1903 dus vóór slechts drie jaar, terwijl de Ö3 leiding vier jaar duurt. Ook hierin is j» verandering gebracht. Vooral het vlug ingrijpen in dezen is te prijzen, omdat de opleidingen reeds September rekening met dit besluit moe, ten houden. Geknoei b ij een e x a rn e n. De. zer dagen werd aan een dor kweekschole» in ons land het schriftelijke examen alge, nomen, waarbij het de aandacht trok, dat een der vrouwelijke candidaten buiten! gewoon correct schriftelijk werk inleverde De examinatoren, leeraren van de candi! date meenden dat zij dat niet zonder bul» of voorlichting kon hebben volbracht, zoo'! dat ze de candidate opnieuw aan een e®. men onderwierpen, waarbij ze werk va» gelijke moeilijkheid kreeg; het resultaat daarvan was bedroevend en leverde bet bewijs voor het reeds geuite vermoede». Bij onderzoek kwam aan het licht, dat dt inspecteur van het lager onderwijs de candidate die vriendendienst bewezen had Den daarop volgenden dag kon men i» de bladen diens ontslagaanvrage leze» (Hdbld.) Wijziging lager onderwijs, wet '1920. Bij de Tweede Kamer zij; een drietal wetsontwerpen ingediend strekkende tot wijziging van eenige art kelen der L. O. wet 1920. Het eerste ontwerp geldt de reeds aan gekondigde wijziging met betrekking tot de toelating voor het examen als hoofd- onderwijzer. Toen bij de wet van 30 Juni 1924 instituut der assistenten als tijdelijke maal-: regel in het leven werd geroepen, is - aldus de minister van Onderwijs, K. en IV niet tevens bepaald, dat ook de dienst van een assistent, die in het bezit van onderwijzersakte is, mede zal tellen voo: het bewijs, noodig voor het hoofdakte examen. Het gevolg daarvan is, dat, ter wijl een kweekeling met onderwijzersakte (die niet zelfstandig in de school ma; werkzaam zijn) zijn diensttijd als zoodanij ziet medegeteki, dit voor een assistent mei dezelfde akte (die wel zelfstandig onder wijs mag geven) niet het geval is. Doch ook orn andere redenen, acht dt minister herziening van het betrekkelijke voorschrift noodig. De overvloed van zitters der onderwijzersakte maakt voor velen onmogelijk om als vast ol tijdelijk onderwijzer of waarnemer aan gesteld te worden, en zelfs om als kwee keling te worden toegelaten. Daarbij ko men de bezwaren tegen de in artikel 83 der wet van 1878 bedoelde aanwijzing van kweekscholen, als bevoegd tot afgeven van een verklaring van 2-jarige studie aan die inrichtingen. Deze ling, zegt de minister, strookt niet mee: met den thans bestaanden toestand ei zij stelt de aangewezen kweekscholen it een ongemotiveerde gunstige positie tegenover de niet-aangewezene en tegen over goed ingerichte hoofdakte-cursussc Het komt den minister voor, dat me het vervallen van den eisch van 2-jarig werkzaamheid, niet tevens behoort te vei vallen de daarin opgesloten waarborg, M h et hoofdakte-exam en eerst kan worde: afgelegd twee cursusjaren na het behale van de onderwijzersakte, daar anders gelegenheid zou ontstaan, dat africhting! cursussen van te korten duur zich \t de opleiding tot hoofdonderwijzer zou- den gaan meester maken. Voor een behoorlijke studie voor akte stelt de minister daarom voor i: artikel 210 te bepalen, dat de onder wijzersakte ten minste D/g jaar vóór Ji toelating tot het hoofdonderwijzers-exa men moet zijn verkregen. De eigenlijke compensatie zou de minis ter echter verkregen willen zien in dt! eisch, dat niemand tot hoofd eener school benoembaar is, die niet ten minste 3 ja ren in een lagere school volledig werk zaam is geweest. Daarvoor komt in aan merking de diensttijd als vast of tijd# onderwijzer aan een lagere school, waarnemer volgens art. 41 der xvet en® assistent met akte, mits tijdens den volk schooltijd dienst doende. Een desbet» fende wijziging wordt in liet ontwerp voor gesteld. Het tweede wijzigingso-ntwerp is i;j gediend wegens het vervallen van h wachtgeldvervangend pensioen, alsmede om de wachtgeldregeling der onderwijz® nauwer te doen aansluiten aan de wacr geldregeling der burgerlijke ambtenares In het -derde wijzigingswetje wordt voor gesteld de toelagen, welke krachtens r"1 215, derde lid, der L.O.-wet 1920 aan gewezen arrondissements-schoolopzn®' zijn verleend, voor elk vol jaar dienst 10 pet te verminderen en de minim®!1 en maximum-bedragen van f400 en ft te verlagen tot f 300 en f 1000. Naar stand van het oogenblik zal hierdoor een totale uitgave van f 44.800 een 1®" niging van f 6250 worden verkregetn^ Ongelukken. Gisteren is te terdam de Duitsche matroos S. oVI?r>l)^ geraakt en verdronken. Te Ilecscc -■ Oss is een 5-jarig jongetje door een rüder uit Tilburg overreden. Het kind 11 ernstig gewond. Het heeft vermoedeli)*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2