\d*( - i li Gemeenteraad van Middelburg. ^nèr;rkel in de Savornin Lohman, president van den Hoogen Raad, nog steeds te wenschen over. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de werkzaamheden van den Iloogen Raad op den duur voor zijn gestel te inspannend zullen blijken. Naar de Gooi- en Eeml. uit goede bron zegt te vernemen, komt er voorloopig van de samenvoeging van de gemeenten Bussuin, Huizen en Naarden niets. Er doen zich zóóveel omstandigheden voor, welke deze fusie in den weg staan, dat, mede in verband met de adviezen der betrokken gemeentebesturen, Ged. Staten voorloopig geen nadere stappen zullen doen om de samenvoeging dezer drie gemeenten te bevorderen. Padangramp. Voor de slacht offers van deze ramp is gecollecteerd te Serooskerke (W.) f 354,35, Oostkapelle f223,75, Veere f45,15, Sluis f71,15, Baar land f60.G0, 's-Heer Abtskerke f63.20, Schoondijke f 195,50, IJzendijke en Wa terlandkerkje f 142.35, Oostburg f 213.60. Weineldinge f443.30. Aangehouden. Te Vlissingen is een man aangehouden, die enkele nach ten onder een afdak heeft doorgebracht. Men meent in den aangehoudene, een Duitscher, den dader te hebben gevat, van de inbraak in een strandtent onder Kou- dekerke. Middelburg. Het abonnementsconcert van het Middelburgsch muziekkorps in het Schuttershof is gisteravond wegens het regenachtige weer niet doorgegaan. Vlissingen. Oólc een „badgast". Dinsdagmiddag vond een surveilleerend politie-agent aan het strand van het zgn. Eiland alhier een 49-jarige man, die blijk baar te veel aan Bacchus had geofferd en zich geheel gekleed tot aan het middel te water begaf, natuurlijk tot groote hila riteit van het publiek. De politie bracht den man, een inwoner uit Zaamslag, naar de boot, welke hij nog tijdig bereikte om van zijn „uitstapje als badgast" zijn woon plaats te bereiken. Het bleek dat de man dien dag voor den politierechter was ver schenen en door dezen was veroordeeld en hij het blijkbaar noodig had gevonden zich in een aangename stemming te drin ken. (VI. C.) Goes. Naar mem ons meedeelt, heb ben zich voor de betrekking van le klerk aan de Gasfabriek 49 en voor die van 2e klerk 34 sollicitanten aangemeld. Heinkenszand. Niet ver van de plaats', waar de vorige week inbraak werd ge pleegd, en waarbij toen een ijzeren kistje werd -meegenomen is in een stuk met bieten het oorpus delicti teruggevonden. Na onderzoek door den inbreker (hetgeen bleek ,uit weggeworpen papieren) heeft hij het blijkbaar niet de moeite waardig! geacht dit nog verder mede te nemen, aan gezien het toch geen geldswaarde bevatte. In de gisteren onder voorzitterschap van den wethouder, mr A. A. Öe Veer, gehouden Raadsvergadering waren mevr. de Graaf en dhm Boasson en. Portheine allei wegens uitstedigheid met kennisgeving af wezig. Het adres van van Beijnum inzake geleden schade door oprichting der open bare leeszaal werd weder voor kennis geving aangenomen. Bij het adres van G. P. Goergen inzake de fruitten! op de Markt was een adres ingekomen van den markt- koopliedenbond E. M. M., waarin ver zocht wordt niet op het adres in te gaan) daar dit alleen uit haat en wangunst voort komt. Ook Poppe moet belasting betalen. De voorzitter stelt voor het adres in han den van B. en W. te stellen. Hiertoe wordt besloten, doch de lieer Cornelisse maakt van deze gelegenheid gebruik er op te wijzen, dat ook Middelburgsehe kramers met de kermis extra hebben moeten be talen, hij acht dit onbillijk. De voorzitter heeft er eerst Dinsdag van gehoord en zal een nader onderzoek instellen. Ook het verzoek om schadevergoeding uitgaande van een palingkraamhouder, wordt ter af doening in handen van B. en W. gesteld. Tot hoofd der openbare Ulo-school voor jongens wordt benoemd de heer P. van Roon, hoofd van school J en tevens de sanctie verleend aan het besluit van B. en W. tot verwisseling van gebouwen van scholen J. en K. Bij liet voorstel tot be noeming van den heer B. J. A. Stoopman tot leeraar aan de Avondschool voor ,N. O. zeide de heer Paul geen bezwaar te heb ben tegen die benoeming, maai' er tegen op ,te komen, dat als er meerdere sollici tanten zijn zooals nu, aan den raad slechts een persoon wordt voorgedragen. De voor zitter zegt dat de heer Stoopman werd genoemd omdat hij' "hier woont. Z.h.s', wordt de heer Stoopman benoemd evenals ide heeren E. Visscher, J. Heuseveldt en P. Luteijn alle voor den termijn 1 Sep tember 19251 September 1926. Na eenigen tijd geheime vergadering worden de voorstellen tot uitgifte van grond aan den Veerschen Singel en aan de Pijpstraat z.h.s. aangenomen, evenals dat tot beschikbaarstelling van gelden voor electrische installatie van de R. K. school aan den wal. Verhoogin(g gasprijzen. Alsnu kwam het voorstel van B. en W. aan de orde om ingaande met de meteropneming in September den gasprijs voor de eerste 100 kub. M. te verboogen met 2 cent en daarboven met 1 cent per kub. M. Op een vraag van den heer Paul of de uitkomst van het electrisch bedrijf over het eerste half jaar 1926 reeds bekend is, zegt de voorz. dat dit niet precies te zeg gen is, maar dat naar aanleiding daarvan 1 kan gerekend worden op f 10.000 meer winst op dat bedrijf over 1926 dan op de begrooting is uitgetrokken. De heer Paul blijft dan van meening, dat de ge meente het tekort over 1926 van de gas fabriek kan betalen. Hij heeft in de com missie van financiën niet bedoeld dat het electrisch bedrijf het tekort op bet gas moet betalen. Spr. beeft alleen willen doen uitkomen, dat de gemeente toch extra van het Eletir. bedrijf krijgt. Bovendien is de wijze van verhooging van den gasprijs aan spr. niet sympathiek. De groot-verbruikers woTden meer bevoordeeld dan de klein-verbrui kers. Dhr Vertregt is van meening, dat een tijdelijk verlies heter door de ge meente kan worden gedragen, dan dat man een tijdelijke prijsverhoojging invoert, die dreigt blijvend te worden, en die invloed zal hebben op het gasverbruik. Dhr Hon- dius gaat wel met het voorstel van B. en W. mede, maar niet met de gronden waarop het berust. Spr. meent, dat de bedrijven op zichzelf moeten staan. Het is goed als men bij kostenverhooging den gasprijs verhoogt, maar dan moet men bij veel winst op het electrisch bedrijf ook verlaging van den stroomprijs over wegen. De voorz. zegt, dat zich hier bui tengewone omstandigheden hebben voor gedaan, die tot een veel grooter verlies zullen leiden. B. en W. mochten dit maar niet nog meer laten oploopen, zonder den raad te waarschuwen. Spr. waarschuwt tegen te veel rekenen op een meerdere winst uit het electrisch bedrijf. De f 10.000 zullen kunnen dienen om het roeerder te kort op de gasfabriek over de eerste 8 maanden te dekken. Er komen ook nog wel eens exlra andere uitgaven en spr. wijst bijv. op de werldoozenzorg, die op f 15000 werd geraamd en die nu reeds f 25000 tot f 30.000 heeft gevorderd. Spr. verzekert, dat den eersten dag, dat het mogelijk is, de prijs weer zal verminderen. Dat niet voor allen een zelfde aftrek wordt voorgesteld verdedigt spr. door er op te wijzen, dat men in den handel bij grooten aankoop toch ook reductie geeft. Men zal door het voorgestelde het debiet blij ven verboogen. Spr. wijst er ten slotte nog op, dat het gas ook na verhooging in prijs nog met petroleum kan concur- reeren. Dhr Streefkerk vraagt of het klein verbruik vermeerderd is in de laatste jaren. De voorzitter zegt, dat bij de ver laging van den gasprijs berekend werd1, dat 15 pCt meer voor kookgas enz. ver bruikt moest worden, dit nu is bijna bereikt. Dhr Paul zegt: Er zijn toch ook nog wel voordeelige uitkomsten aan te wijzen, .zie bijv. het goede slot van de rekening over 1925. Spr. acht het geen goede bedrijfspolitiek nu te verboogen. Dhr Streefkerk vraagt hoe de voorzitter komt tot de berekening, dat gas niet duur der is dan petroleum. De voorz. beroept zich op den hoofddirecteur der gemeen te-bedrijven. Dhr Paul zegt, dat de meer derheid der verbruikers er toch anders over denkt. Dhr Onderdijk vindt het jam mer ditmaal niet met dhr Paul te kun nen medegaan. Hij houdt den gasprijs gaarne ook zoo laag mogelijk. Er is een voorstel te wachten tot verhooging in 1927 en het zou niet goed zijn nu niet tot verhooging over te gaan. Ook zon der de mijnstaking zou de verhooging van den kolenprijs te wachten zijn. Men mag ook niet vergeten, dat niet alleen arbei ders-gezinnen gas en beter gesitueerden electriciteit gebruiken, maar beide zoowel gas als electriciteit. In de toekomst is te spreken over verlaging van den electri- citeitsprijs. Dhr den Hollander zou voor alle verbruik den prijs met 2 cent willen verlagen er is nu reeds een verschi* van 3 cent, dit behoeft toch geen 4 ct. te worden. Mevr. Weijl zou dan liever het gemiddelde willen nemen, bijv. IV2 cent. De voorz. zegt dat B. en W. ook overwogen hebben, hoe men de verhoo ging zou toepassen, zeker zal de gemeente het verlies verder kunnen dekken, als voor alle verbruik 2 cent per kub'. M. meer wordt gevraagd, men vergete echter niet, dat een klein-verbruiker onvoordeelig is voor de gemeente. Dhr Streefkerk zegt, dat bij 2 ct. ver hooging voor groot -verbruikers deze naar verhouding te veel zullen bijdragen in de kapitaallasten, waarnaast de grondstoflas- ten staan. De voorzitter zegt nog eens!, dat alles afhangt van den kolenprijs en den cokesprijs. Dhr den Hollander trekt zijn voorstel in, maar verzoekt voor 1927 rekening te houden met zijne opmerking. De voorzitter kan 'dit niet toezeggen, want er is reeds een plan voor te stellen, voor 1927 12 en 8 cent, althans wan neer de prijzen der kolen voor de be handeling der begrooting niet belangrijk dalen. Dhr Cornelisse zal voorstemmen' 'hij stelt volkomen vertrouwen in B. en W. Dhr v. d. Weel vraagt in de gascourant, die af en toe verschijnt eens goed 'de kwestie van gas en petroleum uit een te zetten. De voorz. zegt overweging daar van toe. Dhr Vertregt zal na de verkregen' inlichtingen met het voorstel van B. en W. medegaan. Het wordt tenslotte aange nomen met 12 tegen 2 stemmen, die van mevr. Corné en dhr Paul. In verband roet de opmerking van de Commissie van financiën over de rekening 1925 van het burgerlijk armbe stuur, wordt een schrijven van dat be stuur voorgelezen, waaruit blijkt, dat de kosten voor gewoon onderhoud met een bedrag van f 532.94 zijn overschreden, doordat verschillende extra-voorzieningen o.a. aan de huisjes in het St. Jorishofje moesten plaats hebben. Dhr Vertregt zegt, dat dit dan op de post „buitengewone, werken" had moeten worden gebracht. De rekening wordt z.h.st. goedgekeurd. Reorganisatie openbaar L. O n d e r w ij s. Aisnu kwam aan de orde het voorstel van de meerderheid van B. en W. om de openbare lagere school B op te heffen, terwijl de minderheid alleen enkele leerlingen wil verplaatsen om twee boventallige leerkrachten op het openbaar onderwijs te bezuinigen. De lieer Paul heeft verbaasd gestaan over het voor stel van B. en W. die anders genoeg eer bied hebben voor een raadsbesluit en verleden jaar verklaarde do raad zich tegen opheffing van school B. Spr. meent dan ook, dat het voorstel alleen een ge volg is van h>et rapport van den hoofd inspecteur en het schrijven van Ged. St. Verleden jaar werd f19000 als maximum aangenomen en daar is men beneden gebleven. Op een vraag van dhr Paul, deelt do voorzitter mede, dat voor de bijz. school op den Zuidsingel in 1925 werden aange geven 32 en dit jaar 44, voor die aan de Heerengracht resp. 32 en 40, voor die in de Singeislraat 26 en 41, voor die op den Wal 27 en 36, voor die in de Graven straat kwamen nog geen cijfers in. Voor die eerste vier scholen zijn de totaal cijfers dus 117 en 161. Spr. voegt er aan toe, dat op deze scholen veel kinderen van buiten de gemeente gaan. Dhr Paul meent, dat ook daaruit blijkt, dat er geen reden voor hen die verleden jaar tegen opheffing van school B wa ren, het dit jaar wel te doen. Spr. wijst er verder nog op, dat bet leerlingenaantal 878 is tegen verleden jaar 867. Dhr Bosman betreurt het, dat men een belangrijk punt als dit midden in de va- cantie aan de orde stelt. Ook meent spr., dat de cijfers, die gegeven worden, niet kloppen. Als de fiscus komt, kan men hem ook niet alleen slechte maan den laten zien. Spr. meent, dat men eerst den hoofd inspecteur er op moet wijzen, dat hij zijn meening op verkeerde cijfers baseerde, en op dei vermeerdering van het aantal leerlingen. S,pr. zou de behandeling willen uitstellen. De heer Onderdijk zegt, dat men haast maakt in verband met den aanvang van den nieuwen cursus op 17 en 18 Aug. Het is in het belang van het onderwijs dan te weten hoe de raad wil. De voorz. zegt dat B. en W. de agenda voor ©en raadsvergadering opmaken en niet de raad, zij zouden dit er mi niet opgezet hebben maar het kon niet anders. Als men eenmaal raadslid is moet men dit voor laten gaan bij eigen belangen. De heer Bosman trekt zijn voorstel tot uitstel in. De heer Hondius gelooft ook niet dat B. en W. met het voorstel zouden zijn gekomen zonder liet schrijven van Ged. Staten. Goed openbaar onderwijs liangt z.ï. niet af van een bepaald aantal scholen. Aanneming van het voorstel zal juist rust brengen bij het openbaar on derwijs. Waar meer menschen de ge meente verlaten dan er inkomen, denkt liij dat er nog minder leerlingen zullen worden aangegeven. Als een hoofdinspec teur zulk een advies geeft, dan legt dit toch ook wel gewicht in de schaal. Het is goed het aantal leerlingen per klasse niet al te hoog te maken, maar mien moet ook met de werkelijkheid rekening hou den. Het is geenszins de bedoeling bet openbaar onderwijs te bestrijden, maar 'als het 'n volgend jaar toch tot opheffing moet komen, zal liet nog moeilijker gaan als er geen vacatures zijn, waarin de leerkrachten van school B geplaatst kun. nen worden. De heer Den Hollander meent o.a., dat het onderwijs niet afhankelijk is van de vraag of er 30 of 32 leerlingen in een klasse zitten. Men kan nu wel groot doen, maar als men binnenkort van boven af gedwongen wordt, zit men met de lec-rkrachten. De hoer Onderdijk zegt, dat de toestand bij verleden jaar vergeleken juist verbe terd is. Spr. acht kleinere klassen beter, en goed openbaar onderwijs is ook in liet belang van het bijz. onderwijs. In werke lijkheid werden verleden jaar 124 en nu 139 nieuwe leerlingen voor de openbare scholen aangegeven, terwijl de stukken van B. en W. spreken van achteruitgang. Ook spr. toont aan dat de kosten z.i. geen bezwaar voor behoud der school B zijn; als liet nu eens f20.000 was, dan zou spr zeg.gen fiat. D© bijzondere school telt vele kinderen wier ouders voorstanders zijn der openbare scholen, doch die het makkelijk vinden dat de kinderen wekelijks het schoolgeld mede kunnen nemen. Bij de berekening van het aantal leerlingen der openbare scholen moet men ook de rijksleerschool niet vergeten. De gemeenteraad heeft tot plicht in de eerste plaats voor goed openbaar onderwijs te zorgen, en moet zich het betrekkelijk kleine offer van ruw geschat f4000 getroosten. Het eenige sterke argu ment van de meerderheid is de kwestie der bestaande vacatures, maar wie weet of die ©r een volgend jaar ook niet zijn, er gaat steeds personeel weg. Do heer De Veer wil niet zoo uitvoerig zijn bij de verdediging van liet voorstel der meerderheid en meent, dat te veel met cijfers geschermd wordt die niet vast. staan. De raad heeft met den hoofdin specteur niets te maken en kan hoogstens togen God. Staten zeggen, dat de cijfers niet juist zijn. B- en W- zouden zeker met geen voorstel gekomen zijn als Ged. Staten niet geschreven hadden, maar toen de brief kwam is men gaan overwegen wat te doen. Al was het derde lid van het collego niet van meening veranderd, dan zou spr. toch dit voorstel hebben gedaan. Hij wijst er o.a. verder nog op, dat er velen de hoogste klasse doubleeren, ge middeld 30 pet. der leerlingen, maar na 2 of 3 maanden zijn er ve]e van school verdwenen. Br blijven er 35 per klasse en dat acht spr. niet ter veel. B-ij bijz. onder wijs is het altijd nicer. Rust voor het openbaar onderwijs is dringend noodig en dit is alleen te bereiken door ophef fing van school B. Inzake da vacatures wijst spr. er op, dat het voor de onder wijzers van school B niet prettig moet zijn als steeds het zwaard wel of geen opheffing boven hun hoofd zweeft. Dhr Onderdijk zegt, dat, al zou hij zeker weten Ged. Staten toch opheffing zullen gelasten, hij als raadslid volgens zijn geweten zal stemmen. Maar spr. ge looft niet, dat Ged. Staten zullen gelasten als zij de cijfers goed bezien. Bij de nu volgende stemming overhetmeeüderheidsvoorstel stakende stemmen. (77). Vóór stemden de heeren de Veer, Ver tregt, Streefkerk, Hondius, Mes, v. d. Beke Callenfels en den Hollander. Tégen mevr. Weijl, mevr. Corné, en de heeren Bos man, Paul, v. d. Weel, Cornelisse en Onderdijk (rechts tegen links). Over dit voorstel moet in de volgende vergadering dus opnieuw worden gestemd. Wel werd goedgevonden de benoeming van den heer C .de Nood, tijdelijk hoofd der nu opge heven Centrale 7o klasseschool tot on derwijzer aan school J. De andere niet-genoemde voorstellen werden alle aangenomen. Bij de rondvraag drong dhr den Hollan der er o.a. op aan, bij de openbare scho len ook gelegenheid voor wekelijksche be taling van schoolgeld door de kinderen te scheppen ook om de gelijkheid te vol maken. Mevr. Weijl acht dit onpaedago- giscli en zou dan liever zien, dat de bijzondere scholen deze gelegenheid af schaften. De heer de Veer zegt, Rat het nooit tot moeilijkheden aanleiding gaf, wat ook dhr den Hollander onderstreept. ■Dhr Onderdijk heeft niets willen verwijten aan de besturen der bijz. scholen, maar alleen een feit willen constateeren. Te 5 uur werd de vergadering gesloten. - Ned. Herv. 'Kerk. Beroepen te Elburg .T. Enkelaar te Rijs- sen; te Nïjehaskc (toez..), J. A. Steen beek te Dantumawoude. Bedankt voor Enter door C. Vlasblom te Driesum; voor Maarssen door J. H. F. Remmc te Amsterdam; voor Ooster- bierum door .T. A. Steenbeek te Dantuma woude; voor Ouddorp door J. H. van Paddenburgh te El-speet. Geref. Kerken. Bedankt vo-o-r Zwartewaal door J. A. Verhoog te Klazienaveen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Genemuiden H. A. Minder- man te Lisse. Heinkenszand. 'Gekozen tot president- kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk, dhr H. van I waarden, zulks in de plaats van wij len dhr J. Dekker. Prof. Dr M. van Rhijn. Do Alg. Synod© der Ned. Herv. Kerk benoemde in haar vergadering va,n giste ren tot hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, in de vacature dr J. R„ Slote- maker de Bruine, thans Minister van Ar beid: dr M. van Rhijn, Ned. Herv. predi kant te Groesheek, oud-secretaris der N. 0. S- V. De nieuw benoemde hoogleeraar werd 29 April '88 te Groningen geboren. In Groningen beeft hij ook gestudeerd en ver meld mag z-efcer worden, dat deheer Van Rhijn alle examens aan deze Uni versiteit „cum laud©" heeft gehaald. Ook zijn promotie over „Wessel Gansfort" werd met de toevoeging „cum laude" verleend. In 1906 verbond hij zich aan de N. G. S. V. en zeer veel is 'twerk geweest, dat hij voor dazei vereeniging gepresteerd heeft. In verband met dezen tak van arbeid zal binnenkort ©en werk van zijn hand verschijnen, een „Handboek voor Bijbel studie". Ook heeft hij geschreven over: „Taak en arbeid van de N. O. S. V." Kort geleden heeft hij zijn intrede ge daan als predikant van dei Ned. Herv. ge meente te Groesheek. Tal van wetenschap pelijke publicaties hebben van zijn hand hand het licht gezien. We noemen: „De rechtvaardigingsleer van Luther", „He- dendaagsche orthodoxie", „Een blik in het onderwijs van Jezus". Kort geleden zag het licht „Het nieuwe Testament in het licht der nieuwere opgravingen". Van dit weik verscheen bereids een tweede druk. Tal van artikelen verschenen van zijn band, o.m. in het Ned. Archief voor Kerkgeschiedenis en in „Stemmen des Tijds". (Ned.) In een Maandag door ons geplaatst bericht werd vermeld het slagen van den heer G. v. d. Kocke te Serooskerke voor diploma A en B Handenarbeid. Dit moest zijn G. v. d. Kreke hoofd der o. 1. school Ie Serooskerke. Geslaagd, te 's-Gravenhage voor het Franscli L. O. de heer J. P. Wage te Schoondijke en mei. D. F. Bevin te Oost burg. 1 1 Ongelukken. Gisteren is J. M. uit Rotterdam, terwijl hij bezig was op een opslagplaats van hout te Schiedam;, getroffen door een haak. Met een hevig bloedende hoofdwond is hij in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis te Schiedam vervoerd. De 70-jarige 6, uit Vlodrop, die bij Melick door een tram is aangereden, is aan de' gevolgen over leden. Gisteravond is onder Hatert de 32-jarige J. van den Broeke, poetser bij de Nederlandsche spoorwegen, bij het nemen van een bad in het Maas-Waal- kanaal in ondiep water, in het diepe te recht gekomen en verdronken. De man was gehuwd. Gisteren is onder Sam- beek iri het kanaal van de Maaskanalisatie de 26-jarige arbeider P. bij het verrich- ten van werkzaamheden verdronken. De 55-jarige gemeente-werkman 0. te Rotterdam heeft bij het verrichten van werkzaamheden een heipaal tegen het lichaam gekregen, waardoor hij achterover van een steenen muurtje viel. Hij kwam met het hoofd op een betonnen zuil te recht. Met een ernstige hersenschudding is hij in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Zekere de Vr, werkzaam in de Dominiale mijn, kreeg een stuk hout op liet hoofd. Met schedelfrak- tuur en verwondingen aan het hoofd werd hij naar het hospitaal gebracht. Zijn toe stand is zorgwekkend. De werkman H, werkzaam aan de Kantoorgebouwen van de Dominiale mijn, viel, op vijf meter hoogte, 'doordat een sport van de ladder brak. Hij bekwam zeer ernstige verwon dingen in den rug. Zijn toestand is zeer ernstig, hoewel niet direct levensgevaarlijk De 23-jarige bakker M. uit Amsterdam en een vriend, waren in den Amstelveon- schen Poel aan het zwemmen. Na eenigen tijd miste de vriend M Onmiddellijk werd door eenige te hulp geroepen personen ter plaatse waar M. 'het laatst gezion was, gedoken. Kort daarna werd de ongeluk kige jonge man levenloos boven gebracht. Vermoed wordt, dat hij tijdens liet zwem men door een hartverlamming is getrof fen. M. is ongehuwd en kostwinner voor zijn moeder. Dinsdag geraakte het on geveer driejarig dochtertje van den arbei der v. d. W. te N. Weerdinge te water. De moeder, die het zag, sprong haar kind na, maar moest haar pogingen tot redding helaas met den dood bekoopen. Het meisje werd door andere hulp gered. De man van de verdronkene werkt te Hengelo en blijft met vier kleine kinderen achter. Gis terenmorgen heeft te Marssum een botsing plaats gehad tusschen een autobus en een motorrijder. De motorrijder, wien een been werd afgereden, is overgebracht naar het St. Bonifaciusgesticht te Leeuwarden. Vreeselijke brand. Een moeder met drie kinderen in de vlammen omgekomen. Gister nacht ontstond oen felle uitslaande brand in de woning van A. v. Zandvoort te Oss. Het huis, dat met stroo gedekt was, stond in een oogwenk in volle vlam. De moeder schijnt in haar slaap door het vuur verrast te zijn. Zij heeft nog po gingen aangewend, zich met haar kinde ren in veiligheid te brengen. Door het neervallend brandend strooien dak heeft zij echter den uitgang van het huis niet meer kunnen bereiken. Haar verkoold ge raamte met in iederen arm het verbrande lichaampje van een kind, werd door den brandweerman W., die zich in het huis gewaagd had, gevonden. Later werd ook het totaal verkoolde lijkje van het derde kind gevonden. De moeder was 23 jaar oud, de kinderen waren een meisje van 3 jaar en twee jongetjes van 2 jaar en 4 weken. Een 54-jarige venter, zekere II., wien onderdak was verleend, is van den zolder op den weg gesprongen. Zware brandwon den aan armen en achterhoofd had hij be komen. Twee doktoren, die op de plaats des onheils verschenen waren, legden het eerste verband en lieten de lijken naar het ziekenhuis overbrengen. De vader van het zoo noodlottig getrof fen gezin was in den nachtdienst bij Har- tog's Exportslagerijen, en werd per auto van zijn werk gehaald. Toen hij aan zijn woning arriveerde, was de ramp reeds ge schied. De brandweer stond machteloos om iets te redden. Lateire berichten melden nog de volgen de bijzonderheden: Het huisje stond nagenoeg alleen aan den weg. D© woning- der buren staat op ongeveer vijf meter afstand en toen dezen den brand ontdekten, stond de wo ning reeds in lichte laaie. Men hoorde hulpgeroep en meende de bewoonster nog voor de vensters der woning te hebben ge zien. Het schijnt evenwel dat zij niet naai buiten kon of durfde springen. Het kind van drie jaar schijnt getracht te -hebben de deur der woning open te maken, want het verkoolde lijkje werd vlak bij tk11 uitgang gevonden. Toen ongeveer een kwartier na liet uit breken van den brand de brandspuit ar- riveerüe', kon geen water worden gegeven, daar dit er niet was. Twee personen konden in nachtgewaad het brandende huis verlaten, n.l. 'de zus ter van juffrouw Van Zandvoort, eu baat echtgenoot de 54-jarige Ad. van de Hagen- Laatstgenoemde kreeg echter ernstig6 brandwonden. Van -den inboedel kon niets worden ge red. Niets was verzekerd. Behalve de in boedel is ook nog een aantal stuks vee, jn.l. 3 varkens, twee koeien, tachtig kippen en een paar honden in de vlammen om gekomen. Met een auto werd de man en vader uer ongelukkige slachtoffers in allerijl naar ac plaats des onheils vervoerd. Daar aange komen was hij zóó versuft en zoo ontdaan door het vreeselijk gebeuren, dat zijn hu welijksleven in één keer vernietigde, d'11 het hem onmogelijk was de auto te JCIj laten. Hij kon geen voet verzetten. H(>cl de stad is diep onder den indruk van dezo ramp. Die verslagenheid is algeme<>"' Verduistering van 60 mG!P! Op klachte is in verzekerde bewarm? het t ■k ge u 1 o Dc vesfeld de 60-jarige kass wonende to Heinenoord, bij notaris J- A. M- schuldig zou duistering van circa 60.0 verdachte is al 14 jaar werkzaam en genoot li< we„ Het groote tekort onbemerkt gebleven door boeken, waarin W. o.a. von Nederl. Go in België veroom Kpdcrlandscha kooplieden, en De Winter, uit Rotterda »ijd geleden in België gearr 'wegens het opkoopen va' liet platteland cn die sind loopige hechtenis hebben dezer dagen terecht gest ■thans door de rechtbank ti ieder tot zeven maanden en een boete van f 50.01 oordceld, met bevel tot hechtenisneming. V a 11 een R a a v r o u w. Dinsdagavond paljaansche Rotterdamscli remans 0na een echtelijk het voorbalcon van een zijnde tram met dc bed begeven naar zijn café in straat, welk café, eertijds geheeten, kort geleden her Buik van Parijs. Zijn echt haar man na. Zij viel en gen aan den rechterarm. dienst heeft haar naar gebracht. Na daar behanc zij naar huis gegaan. Inbraak. Gisterna, ken in het gebouw van ningtoezieht te Schiedam, bleek, dat men door ovei klimmen op de plaats door een opgeschoven gang tot het kantoor heeft het slot van een archiefl keil en de boel overhoop zoover is kunnen blijken stolen. Ontploffing in werkfabriek. Te Prov staat Rhode Island, heef ontploffing plaats gevondei werkfabriek. Drie mensch komen, een vierde is er Voorts zijn twee huizon en werden binnen een kri straal alle ruiten verbrijz werkmaker Georgio had ei ling onderhanden voor eei feestdag. Vermoedelijk is vallen in een open kruit lukkige vuurwerkfabrikant dak van zijn huis geslingo slag dood, evenals zijn knecht. Enkel de zoon gewond kan er het le Ongeval bij het Enkele paarden hebben nie cours-hippique te Apping. deelnemen wegens een onge geeren te Meppel veroorza; Voorst tot Voorst, te Elde: van „Marcheur", vertelde volgende aan het „Nbl. v. 1 Bij het rangeeren op he Meppel is de wagen, waar ckeur" en nog een tweetal a bevonden, door onvoorzicl: met volle kracht op een bi De kracht was zoo lievig, braken. „Marcheur" liep ernstige verwonding op en daardoor ontstane verlai schijnlijk waardeloos. De ei Staatsspoorwegen voor de sprakelijk stellen. Het is ze] eens te wijzen op de groot ding, die hij het spoorweg] wezig moet zijn bij het tram deze waardevolle dieren I eerste keer, dat een der plaats had. Reusachtige >rand. Te Baltimore acliLige tanks bevattende petroleum, cerosine en avond laat ontploft. E< brand was het gevolg- de SI 'Thte om hem doch slaagde er in hem JST» verhieven zich midden van groote dichte brandweer zet den strijd lasb °PLUm' Gisteren he m n tenaren te Rottd houden een Chinees, die in ChinJtl ^-an kilogram nul 2ÏÏf 18 ter beschikking besla 1 Gn °Pgesl°ten. De nesiag genomen. daèmiinbraak te G Potter -+S mpbr0ken in banli ate Utrecht, w gSSene Tnl gelicht ee Safaan f?rtndaar°P is g' aan do Gouwe te de S'0edelijke daders zo° er meeried-rrden gearreste Utrechtsche r T °rnstandi' vermnpri J aanl' bekers ooi dal: deze ricl>tine°rerZ,°ek werd dan den avond jZet en daar voor d°"d v.°oi'dat het feit gl nauwkeurig gezien> wior bcide veldactoereen komt I hen droel ton Ult dei1 ij and'3 r,06" stroohoed I ander eea ee" donkerbb een Pet; deze zag eil Zijl 5 I Een te 3' r< te£

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2