Uit te PraraMte, Binnenland. Mfflleaws. OEterwgs. Moeloff, de Bulgaarsche minister van financiën, heeft aan de pers verklaard, dat alle geruchten omtrent een verloving van koning Boris met prinses Giovanna van Italië uit de lucht gegrepen zijn. Debeloodsing van Wielingen en Oostgat. De hoefijzercorrespondent van het Hand. herinnert aan het vooruitloopen op de bepaling in het verdrag met België vol gens welke de Wielingen beloodst wordt door de Belgen en het Oostgat door ons. Doch nu zijn hem laatstelijk dingen ter oore gekomen, die hem doen vreezen dat we, hij de fraaie verdragsregeling, waarop, onze regeering zich gehaast heeft vooruit te loopen, binnen korten tijd ook de be- loodsing van het Oostgat aan de Belgen zullen verliezen. 1 Door twee middelen tracht België de beloodsing van het Oostgat tot zich te trekken. Het eerste is het in discrediet brengen van het Ooslgat. Dat is niet zoo moeilijk want dat vaarwater is nu eenmaal lang niet zoo breed en royaal als de Wielingen. Wat gebeurt nu? De Belgen wijzen, in 'Antwerpen en op de schepen, den gezag voerders op het ongerieflijke van het Oost gat tegenover de Wielingen en hangen een donker tafereel op van de gevaren der nauwe Sardijngeul. Zoo'n gezagvoerder gaat er dan allicht toe over om, vooral wanneer hij een groot schip commandeert, ook als hij uit het Noorden komt, liever maar een eind om te varen en door de Wielingen binnen te loopen. Doet hij dat echter met een Nederlandschen loods (van den post bij de Middensteen- bank) dan ervaart hij, dat deze hem niet in de Wielingen mag binnenloodsen, maar hem naar den Belgischen ioodspost bij den Wandelaar moet brengen om daar het schip aan een Belgiscchen loods over te geven. Maar dat overkomt hem maar eens. Een volgend maal neemt hij een Belgischen loods van den post bij Schou- wehbank. Het ware daarom in élk geval wenschelijk, dat een schip dat een Ne derlandschen loods voor het Oostgat heeft genomen, des verkiezend met dien loods óók den omweg door de Wielingen zou mogen maken. En men vergete niet, dat het voornamelijk gaat om de zeer groote, dat zijn de meest betalende, schepen. Het tweede middel van sabotage (wij kunnen het waarlijk niet anders kwalifi- ceeren) ligt in het instituut der „lijnboo- ten". De groote vaste lijnen die Ant werpen aandoen, hebben alle haar vaste loodsen, sommige lijnen Belgische, andere Nederlandsche loodsen. En de Belgen zijn virtuosen (ze toonden zich dat al lang vóór de tegenwoordige, geanticipeerde tractaatregeling; we hebben er in '1921 al op gewezen) in het doen proclameeren door de buitenlandsche reederijen van hun schepen tot „Mjnbooten". Blijkelijk wor den zulke booten stilzwijgend geacht, bui ten het acooord Wielingen-Oostgat te val len, want die „lijnbooten" hebben hun vaste loodsen behouden en het is dus heel aannemelijk, dat, gelijk een hardnekkig gerucht wil, de aanstaande Schelde-com- missie ze uitdrukkelijk, krachtens hare be voegdheid volgens de voorlaatste zin snede van paragraaf 9, van de algemeen© regeling zal uitsluiten, althans het status quo te dien aanzien zal handhaven. Blijkelijk zijn de Belgen nu reeds aan het werk, om dat status quo zoo gunstig mogelijk voor hen te doen zijn. Onlangs is, naar ons ter oore kwam, de inspecteur van het Belgische loodswezen bij den commissaris van het Nederlandsche loods wezen te Antwerpen komen vragen, hoe veel en welke vaste lijnen wij beloodsten. En, goedige sullen als altijd jegens Bel gië, hebben we ons ook nu zoo betoond: Men verzekerde ons dat de gevraagde op gaaf is gegeven! Welnu, de Hollandsche rivierloods, die vaste loods is voor de schepen der Deut sche Ost-Afrikalinie, de Hamburg-Amerika lijn en de Woermanlijn (benevens voor de Stinneslijn, maar die is hier niet in het geding) heeft onlangs van de directie dier lijnen een brief gekregen (d.d. 15 Juli), waarin deze mededeelde, dat ze „tot haar leedwezen" zich genoopt zag, om, „we gens redenen van zakelijken aard" (Ge- schaftsgründe) een deel van haar schepen door Belgische rivierloodsen te doen be dienen. Dientengevolge zouden de Woer- manm- en de Hamburg-Amerika-booten aan hem blijven maar de schepen van de D.O.A.L. gingen naar de Belgen over. En al die schepen loopen, op 'de uit reis, de Schelde nochtans gemeenlijk door het Oostgat binnen I Ziedaar waarmee wij worden bedreigd: .Uit de Wielingen laten wij ons verjagen. En uit het Oostgat dreigen we "te wor den verjaagd. F Het verbod van invoer van ge slacht vee in Engeland. Dr Berger, directeur van den veeartsenij- kundigen dienst, en dr Lourens, directeur van de rijks seruminrichting, zijn terug gekeerd van hun reis naar Engeland, waar heen zij zich ingevolge opdracht van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw begeven hadden, ten einde met de Engelsche autoriteiten besprekingen te voeren betreffende besmettingsgevaar van het vleesch van dieren, verkeerende in het incubatie-tijdperk. Men zal zich herinneren, dat de Engel sche regeering het besmettingsgevaar van mond- en klauwzeer nog slechts vreest van vleesch van dieren, geslacht in het incubatie-tijdperk der ziekte, en dat een serie, door den directeur van de rijks- seruminrichting alhier genomen proeven heeft bewezen, dat dit besmettingsgevaar niet bestaat. De N. R. Crt. ver neemt, dat Dr Berger den betreffenden Engelsclien autoriteiten een uiteenzetting heeft gegeven van de maatregelen, welke hier te lande worden genomen tot wering van besmettelijke veeziekten, waarna dr Lourens mededeelingen heeft gedaan aan gaande de door de rijksseruininrichting genomen proeven. Men heeft thans in En geland de overtuiging, 'dat hier al het mogelijke gedaan wordt om zorg te dra gen, dat niets wordt uitgevoerd wat voor Engeland .schadelijk zou kunnen zijn, en men is er tevens overtuigd, van de onjuist heid der meening, dat de ziekte van ons land uit zou worden geïmporteerd. Bij deze besprekingen, die in een zeer vriendschappelijken toon zijn gevoerd, heb ben de Engelsche heeren zich uitteraard over al of niet handhaving van het invoer verbod niet uitgelaten. Radio. Bij de Algemeene Landsdrukkerij te Den Haag js nu gedrukt, maar nog niet ver schenen het Rapport van de Regeerings- commissie voor den Nationalen Draad- loozen Omroep, met minderheidsrappor ten van de heeren A. Veder en C. Werk hoven. Niettegenstaande in den boezem dei commissie groot verschil van opvatting zich openbaarde, constateerde zij met vol doening, dat tenslotte na uitvoerige be sprekingen, toch vrijwel alle leden zich met de hoofdlijnen van het advies heb ben vereenigd. Alleen de heer Werkhoven had over de hoofdlijnen eigen inzichten, welke zijn verwerkt in zijn nota. Deze hoofdlijnen formuleerde de com missie als volgt: 1 1. Er wordt '.opgericht een naamlooze vennootschap Nationale Draadlooze Om roep, staande onder permanent toezicht van de regeering. 2. De inkomsten der omroepmaatschap pij, bestaan uit een gedeelte der omroep- retributie, welke de staat van alle luis teraars heft, 'krachtens een speciale wet, uitgaande van het departement van water staat. Van elk radio-ontvangtoestel wordt éénzelfde bedrag geheven, (voorgesteld wordt f 10 per jaar) welk bedrag verdeeld wordt tusschen den staat en de maat schappij. 3. Vereenigingen, welke aan nader te stellen eischen voldoen, hebben het recht gedurende ten hoogste één avond per week van de omroepmaatschappij het ge bruik van een zender te vorderen. De commissie kwam met algemeene stemmen tot de slotsom, dat een kleur- looze omroep niet gewenscht is en dat iedere levensbeschouwing, welke niet in strijd is met 's lands wetten, gelegenheid moet krijgen, zich te uiten, terwijl vooral door repressief toezicht zooveel mogelijk moet worden gezorgd, dat de gevoelens van andersdenkenden niet worden ge kwetst. Waar de omroep geheel uit de bij dragen der luisteraars zal worden be taald, meent de commissie te moeten ad- viseeren, het kapitaal der naamlooze vennootschap klem te houden en dit te beperken tot éénhonderd aandeelen elk van f25, te verdeelen als volgt: De vereeniging Vrijz. Protestantsche Ra dio-omroep 12 aand.; De Ned. Chr. Radio- Vereen. 25 aand.; De Stichting Kath.Ra dio-Omroep 25 aand.; De Stichting Hil versum sche Draadlooze Omroep 13 aand.; De Nederl. Vereen, voor Radio-Telegrafie 5; De Stamgroep der Vereen, voor Ar beiders-Radio-Amateurs of de Sociaal- De mocratische Arbeiderspartij 20 aand. Te zamen 100 aandeelen. De commissie denkt zich het beheer van de omroepmaatschappij aldus, dat dit berust bij een directeur onder toe zicht van een raad van beheer, -bestaande uit zes leden. Daar omtrent de kerkdiensten reeds een regeling uit de praktijk is opgekomen, welke "overal bevrediging wekt, achtte de grootst mogelijke meerderheid der com missie het wenschelijk, dezen toestand te consolideeren. De commissie is eenparig van oordeel, ■dat het niet wenschelijk is reclame voor bepaalde firma's of ondernemingen per radio toe te staan. Dhr Werkhoven (soc.-dem.), lid der com missie stelt voor: De staat exploiteert twee of meer zenders: a. ten minste één ten dienste van het staats omroep bedrijf; b. de andere ten dienste van personen, vereenigingen, etc. die dezefn) zender(s) ten minste tegen kostprijs wen- schen te huren ter uitzending van ont wikkelende of onderhoudende program ma's, reclame, berichten etc. Allerlei. H.M. de Koningin-Moeder bracht gis teren per auto van uit Soestdijk een be zoek aan H. M. de Koningin op Ruigen- boek. H. M. de Koningin heeft vanmiddag ite 12 uur den nieuw benoemden gouver neur-generaal van Ned.-Lndië Jhr Mr de Graaf, ter beëediging ontvangen. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd .tot lid van de Kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Middelburg, de heer H. A. W. Geselschap, inspecteur der registratie en domeinen. Middelburg. A.s. Donderdag 12 Augus tus van 12 tot 1 uur zal de heer A. van Os het carillon weder bespelen volgens pro gramma, waarvan nog exemplaren te ver krijgen zijn aan het Informatiebureel op de Groote Markt. Begonnen wordt met no. 14. Driewegen. De raad vergaderde Maan dagavond. Present alle leden. Op de voor dracht voor zetters werden geplaatst: 1. W. Westveer. 2. W. Noels. 3. Jacob Krij ger. 4. P. Koeman. Tot onderwijzeres voor de Handwerken werd met 16 Aug. 1926 benoemd mej. J. M. van Noort, alhier, op f 175 jaarwedde. De leden Timmerman en Nieuwenhuize stemden voor f 200 jaarwedde. Het aan vullingskohier hondenbelasting dienst '26 werd opgemaakt met 1 hond le klasse op f4. De Raad was ongenegen het tracte- ment van den veldwachter te verhoogen van f 1100 op f 1350. Men vond de tegen woordige bezoldiging met de emolumenten voldoende, en achtte het in den dalenden tijd onverantwoord om tot verhooging van tractementen over te gaan, wijl spoedig een verlaging zou kunnen moeten volgen. De begrooting van den gemeentedienst '27 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f 20492,02. Het voorstel-Nijsse om de opcenten op de vermogensbelasting die op 40 waren geraamd, weer naar het oude cijfer van 50 te brengen, werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Biggekerke. Maandagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig. Inge komen stukken o.a. van H. M. de Ko ningin per datum 31 Mei 1926, dat de heer L. Simonse, met ingang van 10 Juni is herbenoemd tot burgemeester der gemeente. Verzoek van A. Stroo te Zou- teland etot toelating van zijn zoontje als leerling der Openb. school alhier, om dat de omstandigheden voor dat zoontje te Z. ongunstig waren. Het bereids toe staan van dit verzoek wordt door den Raad bekrachtigd. Aanbieding van de maatschappij „Zurich" ter overname van het risico „Wettelijke aansprakelijkheid van in dienst zijnde gemeente-ambtenaren en -werklieden". De heer P. Janse vraagt, of onder de overname ook begrepen zijn verwikkelingen, voortspruitende uit ver- keersaangelegenheden doordat b.v. de ge meente verzuimde, voldoende borden te plaatsen. De voorzitter zegt te gelooven, hoewel hij vindt dat voor de noodige voor zorgsmaatregelen is gezorgd, dat hetgeen de heer Janse heeft geopperd met onder de bedoelde verzekering is begrepen; toch meent hij, dat uit het genoemde voor de gemeente geen onaangenaamheden kun nen ontstaan. Z. h.st. wordt besloten toe te treden voor de jaarpremie van f 17.50. Alleen de heer Poppe is er tegen. Thans komt in bespreking de aanvraag voor aan leg van een fietspad langs den keiweg naar Krommehoeke. Hoewel B. en 'W. over het algemeen veel voelen voor ver betering van wegen en wat er bijbehoort, en dus ook voor aanleg van een fietspad, zijn zij met het oog op de eventueeld kosten (ook van verdere aanvragen) huive rig een verstrekkend voorstel te doen. Het College geeft daarom in overweging toe stemming .te verleenen tot aanleg; het fondament van gemeentewege te doen leg gen; maar alle overige kosten door adres santen te doen dragen. De heer Coppoolse vraag't naar de eigenlijke bedoeling van het verzoek. Geantwoord wordt, dat deze is, dat de gemeente voor den aanleg zorgt. De heer P. Janse vraagt, of de gemeente het pad in onderhoud zou nemen. Hier over zal niet worden gesproken, maar een afwachtende houding worden aange nomen. De heer P. Janse wil toch een zeker bedrag toezeggen, èn omdat de weg zoo slecht is om te berijden èn omdat er inderdaad velen bij geïnteresseerd zijn. Het slot van de discussie is, dat wordt besloten, niet direct steun te verleenen, maar evenmin ale mogelijkheid van hulp- verleening af te snijden. Ter tafel komt nu het voorstel, tot in trekking der vergunning om de schiet baan ook over het vroon der gemeente te doen gaan. De schietbaan is niet van de gemeente, ze ligt alleen gedeeltelijk over haar vroon. B. en W. meenen ver plicht te zijn de aandacht van den Raad te vestigen op den toestand bij de schiet baan ider schietvereeniging. Bij schiet oefeningen wordt over den publieken weg geschoten. Was dit vroeger al niet van gevaar ontbloot, bij de tegenwoordige situ atie van kampeeren en dergelijke, is dit gaandeweg gevaarlijker geworden en daar om achtten B. en W. zich niet verantwoord dezen toestand te bestendigen. Ook mag bij de beoordeeling niet vergeten worden de aanleg van het fietspad (waar toch ook overheen wordt geschoten). Hierover heeft echter het gemeentebe stuur niets te zeggen, daar het ligt op het terrein van den Polder. B. en W. mee nen daarom met het oog op de veiligheid, dat de schietbaan behoort opgeschoven te worden tot aan of tot over het fietspad. De heer P. Dekker vindt intrekking ge wenscht, hoe eer hoe beter. De heer D. Coppoolse zou toch nog een tusschen- tijdschen maatregel willen nemen. Dhr P. Janse wijst er op, dat de gegeven ver gunning reeds oud isde vereeniging heeft levensvatbaarheid getoond en steunt bo vendien het instituut van den B. V. L. De Vereeniging mag niet op te groote kosten worden gejaagd. De voorzitter zegt de Vereen, niet te willen tegenwerken. Zij zal met eenig overleg gemakkelijk een nieuwe schietbaan kunnen vinden; de grootte »der kosten loopt intusschen wel los. Besloten wordt den termijn van in trekking te stellen op 1 October a.s. De gemeenterekening over 1925 wordt staande de vergadering nagezien en tot voorloopige vaststelling besloten. Zij wijst in ontvangst een bedrag aan van f 22.981.611/2, in uitgaaf f 21785,57i/2, zoodat het batig ,slot f 1.196.04 beloopt. De kapitaaldienst toont in ontvangst en uitgaaf de cijfers f 2230. De begrooting van het Burgerl. Armbestuur wordt goed gekeurd met in ontvangst en uitgaat f3032,88i/2 en een post onvoorzien groot f 1077.381/2- Thans wordt overgegaan tot het opmaken van een voordracht voor zetters, aftr. A. Janse en L. Krijger. Eerste vacature worden gesteld A. Janse en D. Coppoolse; tweede J. Poppe en P. Janse. Voorts wordt nog behandeld le Verzoek van den leide r der Bijz. Vrijw. Land storm om een prijs te mogen ontvangen ten behoeve van den a.s. Zaterdag te houden wedstrijd. Een prijs van f 5 wordt beschikbaar gesteld. 2e. Advies wordt ge vraagd 'door den 'Commissaris der Konin gin inzake een door hem ontworpen rege ling betreffende de jaarwedde van ge meenteveldwachters. Voorgesteld wordt het aanvangssalaris te brengen op f1200 (thans f900) met drie twee-jaarl. ver hoogingen van f50; maximum alzoo f 1350 inplaats van f 1100. Dhr J. Poppe kan niet begrijpen, waarom zulk schrijven nu nog komt; de levensstandaard is toch nu niet gestegen, wel ©enigszins gedaald. Dhr Coppoolse wil ook de zaak laten zoo als ze is, ook gezien de eigen aanbie ding van de betrokkenen. Dhr P. Janse is, evenals vroeger, nog voor verhooging. Ook dhr Dekker is hier voor. Bij de stemming blijven de twee laatstgenoemden voor, terwijl dhrn A. Janse, J. Poppe D. Coppoolse, J. Moens, en J. Janse tegen instemming-betuigen zijn. De stemming zal zoo gemotiveerd worden, dat blijkt, dat de meerderheid van den Raad (4 van de 7) wel voor een tusschenregeling voelt. Aan het einde der vergadering voelt de burgemeester zich gedrongen in verband met zijn herbenoeming zijn dank te be tuigen voor de goede samenwerking en medewerking, die hij de twee voorgaande perioden heeft mogen genieten van de zijde van den Raad en wil daar Lij den voortduur op rekenen. Hierna sluiting met dankzegging. - Zaamsiag. In 1813 is de door de Fran- schen aangelegde Batterij in den Mar- garethapolder en nabij den zeedijk, door een Engelsch oorlogsschip in de lucht geschoten. Dezer dagen, toen de koe houder J. v. d. W., aldaar een stuk wei land omploegde, vond hij een Fransch 5 frankstuk, geslagen in 1811. Dit geldstuk ofschoon ongeschonden, vertoont doorzijn hollen vorm, klaarblijkelijk sporen van geweld, vermoedelijk door de ontploffing veroorzaakt. Op het stuk komen de woor den en beeltenis voor: „Napoleon Premier Consul en Republique Francaise". (Tern. Crt.) Axel. Tijdens een onweer, dat Zaterdag nacht in den omtrek van Axel woedde, is het dak van de landbouwschuur van den heer v. H. weggeslagen. Het wagenhuis werd door een windhoos een eind ver plaatst en eenige boomen werden ontwor teld; deze kwamen op het woonhuis te recht, dat daardoor beschadigd werd. Per soonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Warffum H. v. d. Zanden Noort te Zalk; te Vrouwepolder-Gapin- ge S. J. M. Hulsbergen, cand. te Noord laren. Bedankt voor Asten c.a. door H. Lim- pers te Akkrum. Geref. Kerken. Beroeepen te Warffum II. v. d. Zanden te Wapenveld; te Nieuwerkerk a. d. IJssel B. G. de Bruijn, cand. te Purmerend; te Midwolda F. Dresselhuis, cand. te Winschoten. Bedankt voor Goënga c.s. door E. H. Woldring te Kornhorn; voor Franeker door. Mr W. S. de Vries te Tzum. Tweetal te Bierum: G. H. Dijkstra te Bergentheim (Ov.) en H. Kievits te 't Zandt. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Ridderkerk door J. Vreug- denhil te Bruinisse. y De scheiding te Zandvoort. Op den dag: der afzetting van Ds H. C. van den Brink en van de meest© Kerke- raadsleden bestond de Geref. Kerk van Zandvoort uit 110 belijdende leden en 95 doopleden. Hiervan hebben 47 belijdende leden met 54 doopleden verklaard den Kerkeraad van Ds van den Brink als den wettigen Kerkeraad te blijven erkennen. De zaak Geelkerken in I n- d i Ter vergadering der classis Batavia van Geref. Kerkèn in Indië, is een voorstel van de kerk te Bandoeng in behandeling gekomen om de moeilijkheden in Holland met de kwestie Geelkerken niet in be handeling te nemen. De kerk van Batavia ging met dit voorstel accoord. Van andere zijde werd voorgesteld, dat de classis haar instemming zou betuigen met de beslui ten der synode, hetgeen niet behoefde in te houden, dat de classis zich daar door homogeen zou verklaren met alles wat in eenig opzicht in deze zaak ge schied is. Dr Van Andel diende een voor stel in, waarin de classis uitsprak, met het oog op haar niet vertegenwoordigd zijn op de Generale Synode te Assen, dat zij de uitspraken der synode in deze kwes tie aanvaardt. Bij: een breedvoerige dis cussie, die zich over deze aangelegenheid ontspon, werd van verschillende zijden opgemerkt, dat de synode niet gevraagd heeft instemming' met doch alleen neerleg gen bij haar besluiten. Onder voorwaarde, dat het woord aanvaarden niet meer zou inhouden dan „een zich neerleggen bij" werd het voorstel Van Andel daama met algemeene stemmen aangenomen. De bezwaarden te Haarlem zullen na de a.s. bijeenkomst der Synode te As sen overwegen, of het gewenscht is, ook te Haarlem een kerk buiten het kerkver band te stichten. Geslaagd te Utrecht voor akJ Fransch L. O. de heeren W. H. HardJ te Middelburg en P. Klaassen te dJ Helder en voor akte Engelsch L. 0. J dames W. N. v. d. Klippe te Zaandaij en H. Schoenmaker te Zierikzee. Ongelukken. Te Venlo viel op een binnenplaats een 6-jarig jongetje uj[ een venster. Het venster was ruim drie ej een halve meter van den beganen grond Zeer ernstig verwond werd het kind naar het Gasthuis overgebracht. Gisteren.! nacht is te Hillegom de boerenknecht v. B door een auto aangereden, waardoor M zeer ernstige wonden aan het hoofd bj kwam. In zorgelijken toestand is hij naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. J Zondagmorgen wilde een 32-jarige mj troos, opvarende van een Amerikaanse!) stoomschip, te Schiedam zich aan boord begeven, terwijl hij in beschonken toestand was. Hij moest daarvoor een ladder he- stijgen, toen hij halverwege er af viel en tusschen twee schepen in de Maas viel, Een zijner mede-schepelingen sprong ben na en ofschoon deze hem bij de haren kon grijpen, moest hij hem, wilde hij zelf niet verdrinken, loslaten. A. verdween daarop in de diepte en verdronk. Gisternacht is een 26-jarige slagersknecht te Scheve-! ningen in dronkenschap uit de tweede ver- dieping van zijn woning op straat gevallen en in het ziekenhuis aan de gevolgen over leden. Te Laren is gisteren overleden de 60-jarige dame, die eenige dagen ge- leden door hardhoorendheid met de Gooi- sche tram in aanraking was gekomen en wie een voet ten deele was afgereden. - Te Rotterdam is een 22-jarige buffetchef op straat onder een auto geraakt. Met een hersenschudding en een ernstige hoofd wonde is hij in het ziekenhuis ter verple ging opgenomen. Te Noorden is mej. Z. achter haar woning te water geraakten verdronken. In een parapluiefabriek te] Venlo is de 23-jarige arbeider uit Doebeln in Sachsen, door een machine gegrepen en omvergeworpen. Zwaar gewond werd hij naar het gasthuis overgebracht; zijn toe stand is zeer ernstig. De heer D. uil Weert viel, doordat hij een toeval kreeg, aldaar van zijn motor en geraakte er on der. Hij werd naar het gasthuis vervoerd, waar hij gisterenmorgen overleed. Gis teravond bracht een beschonken man een „bezoek" aan een woning aan de Delft- schevaart te Rotterdam. Bij het verlaten van het huis viel hij van de trap. Met een schedelbreuk is hij in bewusteloozen toe stand in het ziekenhuis ter verpleging op genomen. DeaardbevingopS u ma tra. De „Opr. Haarl. Crt." ontleent het vol gende uit een familiebrief van iemand uit Padang: „Ik begin maar direct met hetgeen ons momenteel het meest in de gedachten ligt de aardbevingsramp hier op Sumatra's Westkust. Gepasseerden Maandag ongeveer 10 uur werd de eerste beving alhier gevoeld, Ze duurde ongeveer een halve minuut, en dal is een tijd, als je alles om je heen voell rammelen en kraken en de grond onder je voeten golft. Na geconstateerd te hebben, dat mijn kantoor alleen wat scheuren had, ben ik direct op de fiets naar huis gegaan, doch behalve wat omgevallen vazen was er niets bijzonders. Ook verder in de stad bleek het erg meegevallen te zijn. Slechts een 5-tal oude houten huisjes hadden hel afgelegd en wat dakpannen, servieswerk e. d. bij deze en gene. Wat zenuwachtig trok ieder weer aan den arbeid, tot om pl. m. 1 uur weer een stevigèr, doch min der lange schok de menschen nog zenuw achtiger maakte. Een paar scheuren meer en dakpannen minder waren het resul taat. 's Nachts regende het en op 't kantoor komende, bleken mijn stukken door de vele lekkages kletsnat. Reeds spoedig kwamen de geruchten omtrent de Bovenlanden los, Solok (66 K.M. van Padang) zou zijn ver woest, evenals Padang-Pandjang (72 KI van Pad.). Om half 12 Dinsdags gingen een aap inspecteur van financiën en ik met 4 auto er op af. Bij K.M. 62 konden we ui'1 verder wegens de vele groote aardse!® vingen in den Aneikloof. De treinloop wJ' stopgezet, wijl er ook enkele aardse!)® vingen op de spoorbaan lagen en de v" bruggen eerst moesten worden geïnspM* teerd. Sedert gisteren loopen de trein01 Padang-Padang Pandjang echter we® Daar voorbij zal het nog wel eenige wek® duren, eer alles in orde is. Van K.M. 62 zijn we toen langs spoorbaan geloopen. Een lang niet pre®» baantje met het tropische zonnetje middags om 1 uur boven je hoofd en oie bruggen van 50 M. hoogte met slechts® enkele loopplank. Enfin we bereikten Ja dang-Pandjang en wat we daar valt niet te beschrijven, dat moet je go* hebben. Vrijwel één puinhoop, of je zag of rechts, voor of achter je. Alle® 1 houten huizen waren blijven staan-'® vele ervan waren dermate verzakt, da toch onbewoonbaar zijn. Ook van en" steenen huizen waren de muren blip staan, doch ze zaten vol gaten en schei11 zoodat niemand er bij durfde te kon1 De inlanders en Chineezen kamPcer vóór de overgebleven houten huizen, dien dit nog mogelijk was; de Europon waren in tenten in de open lucht on gebracht. 0f Hier en daar was men bezig I'JK bezittingen uit te.graven. Meest we!', door de militairen verricht; de bev0. zelve was niet tot medewerken te kW»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2