IL 27 Buitenlui. feuilleton. MfiRV ST JOHN tfo 268 Dinsdag 10 Augustus !ÜSS§ 40e Jaargang 1889. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GQES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Te|.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. DE BOTERWET. Officieel luidt de gansche titel van deze wet van 9 Juli 1900, die natuurlijk als iedere wet enkele wijzigingen en aanvul lingen onderging: Wet houdende bepalin gen tot voorkoming van bedrog in den bo- terhandel. In dien titel ligt de geheele op zet van deze wet opgesloten. Het is inder daad te betreuren, dat een volk, onder welks voorname exportartikelen de boter almee een eerste plaats inneemt, dat zelf zooveel boter produceert en gebruikt, een wet als deze noodig bad. Maar de geschie denis bewaart de memorie van tal van fei ten, welke het goed bestaan van deze wet doorslaand wettigen. Daarom is deze wet er één, die door het Nederlandsche volk en de iona-fide-handelaren wel op- prijs gesteld mag worden. Overmits bet noodig is, wil men even- tueele knoeierijen constateeren, dat een norm gesteld wordt voor boter, margarine en andere ersatz-boter,-. die mettertijd nog uitgevonden kan worden, heeft deze wet dezen norm gegeven. Onder boter wordt verstaan het vetartikel, waarin geen an dere vetbestanddeelen voorkomen dan die van melk afkomstig zijn en is margarine de op boter gelijkende waar, welke dienen kan om haar te vervangen en welke vet bestanddeelen bevat, die niet van melk af komstig zijn. Bij Koninklijk Besluit van 28 October werd bepaald, dat het vetgehalte van echte boter moet bedragen tachtig pro cent. Minder is dus niet toegelaten. Het le veren, voorhanden hebben, uitstallen, rondbrengen en venten of vervoeren van boter met minder vetgehalte is verboden. We zouden dus kunnen zeggen, dat het heele natuurbotergebied door deze bepa ling wordt bestreken. Evenzoo gaat het met de margarine. De omschrijving van den eisch, waaraan deze moet voldoen, zullen we onzen lezers sparen. In de des betreffende definitie wordt gesproken van het Reichert-Wollnygetal en van een ver- zadigingscijfer der vluchtige vetzuren. Sa menvattende wat daarvan gezegd wordt, constateeren we, dat margarine slechts weinig vluchtige vetzuren bevatten mag. Datzelfde geldt ook van andere boter-rem- placeerende aritkelen, welke nog uitgevon den mochten worden. Genoeg reeds om te doen zien, dat de wet hier gelukkig niet van die beruchte mazen kent, waar door heen gezwommen kan worden. Opdat niet heimelijk geknoeid zal wor den, zijn bepalingen getroffen omtrent de plaatsen, waar boter en/of margarine wordt bereid. Allereerst mag de bereiding niet heimelijk geschieden, want ieder, die van plan is deze te gaan maken, is ver plicht daarvan kennis te geven aan den Burgemeester zijner gemeente. Registratie van deze aangiften geschiedt door den minister van Binnenlandsche Zaken, wien de uitvoering van deze wet werd opgedra gen Ook wanneer tot wijziging van het be drijf wordt overgegaan, moet daarvan aangifte geschieden. De plaatsen, waar te gelijk boter bereid en margarine gemaakt wordt, moeten steeds van elkander ge scheiden zijn, terwijl dan de boterbereid- plaatsen onderworpen zijn aan een bij- zcmder toezicht van de Rijkszuivelinspec- Nog andere bepalingen zijn den berei- uers van boter en margarine opgelegd, welke we hier echter zullen laten rusten a s van minder belang voor de kennis der aigemeene eischen van de wet en de daar aansluitende Kon. Besluiten. J at we op ieder pakje margarine, op ederen winkel of pakhuis, waar marga- verkocht wordt, het woord Margarine Uit het Engelsch. -o in meer of minder kapitale letters lezen, heeft ook zijn oorzaak in deze wet. Immers in artikel 7 wordt bepaald, dat het ver boden is margarine te leveren, in voor raad te hebben, te venten enz., indien niet op alle verpakkingen, waarin de marga rine verpakt is of de onverpakte marga rine zelf de naam voorkomt in letters van die afmetingen en zoodanig aangebracht als bepaald werd in de Kon. Besl. van 24 Nov. 1909 en 5 Jan. 1912. Het spreekt vanzelf, dat die woorden op een in het oog vallende plaats moeten aangebracht wor den, zoowel aan de winkels (boven de bui tendeur en op de aan die deur grenzende vensters) als op do marktkramen, zooals dat ook vereischt wordt voor de bereid- plaatsen van de margarine en de opslag plaatsen daarvan, welke in gebruik zijn bij de bereiders; omtrent de grootte dezer let ters is niets naders bepaald. Om nu een nauwkeurige controle te kunnen doen geschieden, is wijders be paald, dat in de bereidplaatsen van boter en in de daarmee in verbinding staande ruimten geen andere vetten mogen zijn dan machine-olie of andere minerale oliën of vetten, wagensmeer, ledervet, en in het algemeen smeermiddelen en dergelijke be- noodigdheden, niet uit minerale oliën of vetten bestaande en door kleur, reuk of smaak voor vervalsching van boter en ten slotte boterkleursel, dat een geconcentreer de oplossing is van kleurstof in olie. Een uitzondering op deze bepaling wordt ge maakt ten aanzien van de boerenbedrijven waarin uitsluitend melk van eigen vee wordt verwerkt. Daar mogen wel vetten aanwezig zijn, maar slechts in beperkte hoeveelheid en onder conditie, dat de be trokken boer geen handel drijft in marga rine. Er zijn veel winkels, waar men èn bo ter èn margarine koopen kan. Het gevaar ligt voor de hand, dat een „verkeerde greep" gedaan wordt en daarom wordt be paald, dat het een van het ander geschei den moet wezen door een duidelijk zicht baar schot of in afzonderlijke gedeelten van den winkel moeten worden bewaard. Bij het woord Margarine op de verpak king mag verder niets anders gevoegd worden dan de naam of de initialen van den bereider of verkooper en van de plaats van herkomst en dan de in den handel al gemeen gebruikelijke aanduidingen van de kwaliteit der waar. Bij de verzending mag daaraan op de buitenste verpakking alleen toegevoegd worden het adres en de mer ken, die naar handelsgebruik voor het ver voer noodig zijn. We zullen de verschillende verbodsbepa lingen laten rusten, evenals de maatrege len voor het opsporen der overtredingen en de ^bevoegdheden der ambtenaren, die belast zijn met het opsporen van overtre dingen dezer wet. Nog twee punten uit deze wet willen we slechts naar voren brengen. Allereerst, dat bij een Koninklijk Besluit van 28 October 1909 de regelen werden vastgesteld voor den invoer van boter uit andere landen. Later werd dit besluit nog gewijzigd. Het behoeft geen betoog, dat de ze maatregelen van dien aard zijn, dat daardoor, indien ze stipt in acht worden genomen, de invoer van niet aan de eischen der wet voldoende boter wordt be let, terwijl voorgeschreven wordt hoe met ondeugdelijke boter, die hier ingevoerd zou worden, moet gehandeld worden. In artikel 15 e. v. wordt geregeld, hoe de monsterneming enz. door de ambtena ren der zuivelinspectie zal worden ver richt, welke noodig is voor de controle op de goede naleving dezer wet, vandaar dat ook in beslag genomen mogen worden alle voorwerpen, waarvan vermoed wordt, dat die boter, margarine enz. bevatten. Is een maal een monster genomen, dan moet dat op een voorgeschreven wijze verzonden worden, n.l. in flesschen met glazen dek sels, gummiringen en metalen deksels met sc'hroefrand, welke in cartonnen verpak king onder verzegelde kruisbanden ter on derzoek opgezonden moeten worden. Van de monsterneming wordt proces-verbaal opgemaakt en het monster met dat verbaal opgezonden aan den bevoegden ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Deze zendt één der monsters aan het Rijkszuivelsta- tion te Leiden, waar het door twee des kundigen, onafhankelijk van elkander, wordt onderzocht. Het tweede monster blijft nog eenigen tijd bewaard, omdat de belanghebbende na afkeuring van het eer ste monster nog veertien dagen tijd heeft om het tweede op eigen kosten te doen on derzoeken. Blijkt, dat de bereider of ver kooper door de monsterneming schade ge leden heeft en wel ten onrechte, dan kan hij schadeloosstelling eischen. Ook kan hij eventueel de marktwaarde van de geno men monsters vergoed krijgen. Wij meenen in het bovenstaande wel het voornaamste uit deze nuttige wet te hebben medegedeeld, ofschoon natuurlijk meer dan liet bovenstaande te vermelden was. 33) «Dat is evenveel als Mr Denoon hem mi en dan iaat hij hem in een zijner huizen wonen. Men zegt, dat de nste hulppredikers zooveel verdienen, maar Maurice werkt voor twee. Ik weet oio m er Yan hen aUen worden moet, 7H "Ij1111.?6 n:'e^ spoedig iets anders krijgt. J gebruiken van het kapitaaltje van Ja mt, en hebben maar enkele duizenden eer over; en de kinderen worden groot, en moeten een© opvoeding hebben", ging in f. ?evl>ë voort, te zeer vervuld van 7ir>i 'Y^tgheid van haar onderwerp, om n te herinneren tot wie zij sprak; toen eiLn u r in de stilte van hare wfT er weder te binnen bracht, rd zij vuurrood,- en had lust van spijt ea verveling te schreien. ManrL Za| denken, dat ik haar vraag, om zpirio t helpen en ons geld te geven", smart Z-u' zi;)' overweldigd door hare enTi^fn^h^l Dollie vertelde; hLwT i °llle haar vriendelijk troostte, zeer onnadenkendheid haar toch Mrs Reid scheen niets verwonderd over - de mededeeling harer jonge vriendin; zij had alles reeds te voren van Janet ver nomen. „Ik geloof, dat het verkeerd is van eiken man zijne "krachten te overschatten, zooals Maurice doet", antwoordde zij ern stig. „Ik heb hem 'dit in ronde woorden gezegd, toen hij hier was; maar hij; nam mijn raad niet goed op; zelfs voortreffe lijke mannen als Maurice, kunnen eigen zinnig zijn en soms ongelijk hebben"; maar Mrs Reid voegde er niet bij, dat zij hulp had aangeboden, waarvan Janet niet wist, en dat zij zeer ontstemd was ge weest door de koele en eenigszins korte weigering, die Maurice haar gaf. „Welk recht hebben wij op haar geld? hoe zoude ik zulke sommen uit hare hand kunnen aannemen?" had hij gezegd met eene 'heftigheid, die voor hem iets ongewoons was, toen hij later het onder houd aan zijn vrouw mededeelde. Wellicht had de manier, waarop de gift werd aan geboden zijn gevoel van onafhankelijkheid gekwetst; maar hoe het ook zij, hij had besloten, dat het eene onmogelijkheid was. „En gij hebt haar aanbod afgeslagen! Hebt ge dan uwe vrouw en kinderen ver geten? O, Maurice, Maurice hoe kondt ge zoo dwaas, zoo ondankbaar zijn?" En Janet's bleek gelaat gloeide .en beefdé van verontwaardiging; nooit te voren had zij' zoo verwijtend tot hem gesproken. Het gaat te hard met den franc! De klacht in Frankrijk is thans niet, dat. de franc, zakt, maar dat de franc te snel stijgt, Er gaan werkelijk stemmen op, dat het te hard gaat met den franc. De klacht schijnt vooral te komen van de zijde der industrie. De lage franc had tot gevolg: goedkoope productie, veel ex port, overvloed van werk, g;een werkloo- zen. Nu zouden door de plotselinge stij:- 'sjng van den franc sommige industrieën niet meer voort kunnen. Het kwaad der werkloosheid zou dan ook in Frankrijk uitbreken. Daarom wordt de waarschu wing gehoord, dat de franc geleidelijk en langzaam moet verbeteren. Het mag vooral niet te hard gaan. De senaat heeft inmiddels met 275 tegen 17 stemmen, het wetsontwerp inzake de bijeenroeping van de nationale verga dering aangenomen. Nu de. beide kamers het hierover eens zijn geworden verwacht men, dat de „Nar tionale Vergadering", die vandaag te Ver sailles bijeenkomt een vlot verloop zal hebben. Men verwacht, dat de regeering in deze vereenigde zitting, der kamers een meer derheid van 500 tegen 150 stemmen zal behalen. Het is in 42 jaren niet gebeurd, dat een dergelijke nationale vergadering wordt ge houden. Wel zijn de beide kamers vaak te Versailles in vereenigde zitting bijeen geweest, doch dit was steeds voor het ver kiezen van den president van de republiek. Een eigenlijke nationale vergadering, waar van de besluiten grondwettelijke kracht hebben, had niet plaats sinds de wijziging van de constitutie van 1882. Men hoopt te Versailles in één dag| ge reed te komen en die dag zal voor velen een feestdag' zijn. Reeds thans zijn de tafel tjes in de restaurants alle besproken. Er loopen veel extra-treinen. En in en om het paleis belooft het druk te zijn. De gTOote parlementszaal is te klein om de ruim 850 leden te bevatten, die kunnen komen. Daarom is een der groote recep- „Stil, lieve! stil, Janet! kunt ge uw echtgenoot niet vertrouwen?" antwoord de hij teeder. „Kan ik zelfs ter wille van mijne vrouw en kinderen doen, wat ik voel, dat verkeerd is?" „Waarom doet ge mij verwijtingen?!"' zeide hij' later, nadat er een stilzwijgen ontstaan was, dat zij1 niet den moed had te verbreken. „Toen gij mij trouwdet, wist gij, dat ik een arm man was, en dat uw leven moeilijk zoude zijn. Hebt gij er berouw over? Is het meer dan gij kunt dragen, Janet? Als dat zoo is, kijk mij' dan eens recht in de pogen en vertel het mij, geliefde vrouw, en hoewel het mijn hart zal breken, om het te hooren, zal ik nochtans toestemmen, dat uwe klacht billijk is." Maar toen hij haar in zijne armen nam en zij hoorde, hoe zijn stem stokte, kon zij hem niet spreken over de bitterheid, die haar leven ver galde. Had zij: niet reeds veel verdragen, en wilde zij dit niet, zoo haar de kracht gegeven werd, blijven doen, tot het einde toe terwille van hem? „Uw liefde zal mij altijd gelukkig maken. Ik verlang niets voor mijzelve. Is Let niet reeds genoeg, dat ik uw-vrouw ben?" fluisterde zij, terwijl zij tegen bem aan leunde, maar hem haar gezicht niet liet zien. „Het is slechts voor uw welzijn en voor dat der kinderen. Ik heb nooit aan mijzelve gedacht". En in hare droefheid tiezalen tot congreszaal ingericht en sinds eenige dagen is men bezig, die zaal in gereedheid te brengen. Om een indruk te geven der enorme maatregelen, die ge nomen worden, vermelden we, dat alléén voor de pers, behalve een groot aantal seintoestellen, 40 telefooncellen worden bijgeplaatst. Aanslag tegen pres. Pangalos verhinderd. In e-cn hotel te Spetze waar de Griek- sche president Pangalos vertoeft, heeft een zekere Andanapoelos op den president wil len schieten, toen deze aan tafel zat. Men kon tijdig tusschenbeide komen. De man, die schieten wilde, heeft bekend. Het is een zeer overspannen persoon, die vroe ger reeds een officier van de gendarmerie gedood heeft en uit de gevangenis ont vlucht was. Hij was- druivenkoopman ge worden. Men mag aannemen, dat het hier niet een samenzwering geldt, maar een op zichzelf slaande daad van een ver bijsterde. Er hoerscht groote verontwaardiging in het land, maar het is volstrekt kalm. Pan galos heeft lal van telegrammen van sym pathie ontvangen. Hij; zelf heeft aan den minister-president geseind, dat de zaak niets te beteekenen heeft'. Een brief van Clemenceau aan Coolidge. Clemenceau heeft het stilzwijgen ver broken. De 85-jarige staatsman, die zich heeft teruggetrokken in zijn Vendeesch landgoed aan den oever van de zee, heeft tot Amerika gesproken. "Welke de uitwerking' zal zijn van zijn fier en bitter woord aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan ligt nog in het duister. In Frankrijk zelf is het een donderslag bij helderen hemel geweest in de kringen waar men hem vreest: in het ministerie en in het parlement. Clemenceau, wiens populariteit eerder gegroeid dan verzwakt is, komt de publie ke opinie wakker schudden. Clemenceau heeft zeer juist uitgedrukt wat in de Fransche publieke opinie om gaat. Nu zal het verzet tegen de overeenkom sten met Engeland en Amerika zeker toe nemen. Trouwens, het eerste enthousiasme om trent de Poincaré-plannen is aan het lu wen. Poincaré nam blijkbaar te veel hooi op zijn vork en wilde, dat het par lement nog vóór het recès de schulden overeenkomsten met Amerika en Enge land ratificeerde. Hiertegen komt Clemen ceau nu op. In zijn open brief aan Coolidge consta teert Clemenceau, dat de meeningsver- schillen tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika ten aanzien van de schulden kwestie, ernstig de toekomst der bescha ving bedreigen. Gij; eischt van ons de betaling van een schuld en gij weet dat onze kas leeg is. In zulke gevallen teekent de schuldenaar wissels, en dat is het ook wat gij van ons vraagt. Dan is het noodig', dat wij: beiderzijds tegen bepaalden tijd aan een regeling der geldkwestie kunnen gelooven. Het gaat echter hier slechts om fictieve wisselbrie ven om te geraken tot een hypotheek op onze nationale goederen, zooals in Turkije. Dat nu zullen wij nooit aanvaarden. Frankrijk is niet te koop, zelfs niet voor vrienden, en het zal onafhankelijk blijven. Moest 't verdwijnen onder de slagen van vijanden of van zijn samenspannende vrienden, dan zou het toch zijn trotschen naam be waf en. en vernedering sprak Janet de waarheid zij' begeerde het geld niet voor zich- zelve, maar voor hem. „Ik weet er alles van, mijn arme lieve ling" antwoordde Maurice droevig, ter wijl hij haar schoon gelaat streelde, als ware het dat van een kind. Hoe kwam' het toch, dat ziji elkander zóó lief had den, en dat zij hem toch zoo dikwijls geen troost kon schenken? Kwam het, doordat hij in de lange jaren van hunne vereeniging, haar eindelijk goed had leeren kennen, en dat hij', in spijt van hare vele deugden, toch de eerzucht en wereldschgezindheid van haar karakter had ontdekt? Zoude het ook kunnen zijn, dat zijn scherpe blik in dat stilzwijgen, de schijnbare onderwerpipg, de zachte bui ging van haren wil voor den zijne de geheime opstand, het verschil van meening en het stomme protest van eene werkzame, heerschzuchtige natuur had ontdekt? Was zij voldaan? Zou hij haar ooit kunnen voldoen, zoolang zij, é'éfl van hart, maar met een verschillend doelwit den oneffen levensweg bewandelden? Somtijds, wanneer hij moe was, werd hij: plotseling heimelijk bevreesd. Als hij eens zwak werd en toegaf? Als zij (hem eens verzocht in oojgenblikken, dat hij' zeer gedrukt was, wanneer zijn lichaam zwak en zijn geest dor en droog was, als zij; hem dan eens aftrok van zijn werk, van' sign*.1i Heeft het niet ten volle zijn plicht ge daan? Ja, wij hebben alles in den maalstroom geworpen: onze mannen en ons geld. Gedurende drie jaren van doodstrijd, terwijl ons bloed en ons geld door a] onze poriën wegstroomde, hebben wij dit Amerikaansche woord vernomen„Frank rijk is het bolwerk der vrijheid". Komt in onze dorpen de eindelooze lijst onzer Dooden lezen en laten wij vergelijken Zijn dat bankrekeningen, de levende krachten van onze verloren jongeling- schap Gelijk Rusland te Brest-Litofsk heeft Amerika met Duitschland een afzonder lijken vrede gesloten, zonder zelfs met zijn wapenmakkers het plan te bespreken: den bloedvrede met den gemeenschappe- lijken vijand. Men onderhandelt op het oogenblik tus schen de gealliëerde mogendheden om den geldvrede. Op enkele uitzonderingen na brengen alle Fransche bladen hulde aan Clemen ceau in verband met zijn schrijven aan Coolidge. Deze laatste zal het natuurlijk voor kennisgeving aannemen. Clemenceau is voor hem natuurlijk niet meer dan een particulier persoon. Dat wist Clemenceau ook wel, vóór hij begon' te schrijven. Maar zijn doel was blijkbaar de openbare meening in Frankrijk en in Amerika te beïnvloeden. Een fabriek in een tuin. Men heeft zich afgevraagd welk doel het syndicaat, dat Wembley heeft gekocht, zal geven aan de groote gebouwen van de Rijkstentoonstelling. Het syndicaat heeft het enorme terrein met de kolossale gebou wen verkregen voor een prijs, die nog niet het tiende deel is van den kostprijs. Ge ruchten wilden aanvankelijk, dat het ter rein een woondistrict zou worden; maar de eerste gezaghebbende mededeeling doet nu weten, dat althans een deel voor nijverheid zal worden bestemd. Het vooruitzicht schijnt te zijn, dat Wembley zal worden overgenomen door de groote Amerik. mo tortrust, General Motors Limited, die al- lerwege in de wereld, en niet het minst in Europa, automobielen van velerlei waarde en maaksel aan de markt brengt. Het heet, dat General Motors Ltd. terrein en com plex gebouwen van de voormalige tentoon stelling zal gebruiken om er fabrieken en tuindorpen te vestigen. De onderhandelin gen voor den koop van de twee enorme be tonnen gebouwen, eens de Paleizen van Techniek en van Industrie, zijn zoo goed als beëindigd. De twee gebouwen zijn bij zonder geschikt voor inrichting tot fabrie ken; zij hebben spoorwegen en water-, gas- en electriciteitsvoorziening op ruime schaal. Korte berichten. Te Stockum bij Dusseldorp hebben een 200 communisten een inval gedaan in een tuin, waar een strijkje speelde. Zij sloegen en schoten er lustig' op los en kwetsten een groot aantal bezoekers, o.w. 8 zwaar gewond zijn. Politie uit Dussel dorp heeft ten slotte den tuin omsingeld en de roode broeders gevangen genomen. De meesten zijn later, na vaststelling van hun identiteit, weer losgelaten. Rijkspresident von Hindenburg zal 15 Augustus naar Pommeren vertrekken, om de bruiloft van zijn kleinzoon bij te wonen. Daarna zal hij: nog| voor een dag te Berlijn terugkeeren, en dan: zijn va- cantie in Beieren doorbrengen. de plaats, die de Voorzienigheid hem had aangewezen, indien zij1 hem hunne ar moede eens zou verwijten en hem wijzen op de behoeften der arme kinderen, die zij ter wereld had gebracht, en hij naar haar zoude luisteren, hij', die zijn her derlijk ambt steeds zoo hoog hoven zijn ander werk gesteld had', die altijd gewei gerd had te luisteren naar zijn geliefde! vrouw, tenzij hare stem overeen kwant met die van zijn eigen geweten? Deze vrees vervulde hem nu, toen zij haar vermoeid .hoofd op het kussen had gelegd, en getroost door zijn teederheid was ingeslapen; hij' had haar eenigen tijd aangestaard, en de rechte lijnen, den ver moeiden trek om den mond en de rim pels gadegeslagen, die zich op het zachte, blanke voorhoofd begonnen te vertoonen'. „Mijn Janet, mijn arme Janet! als ik u' slechts rust kon schenken en gelukkig! maken!" fluisterde hij, terwijl hij met de hand het schijnsel der lamp bedekte en zijn oogen vochtig werden; en toen giüg hij heen, zooals hij altijd deed, wanneer zijn hart bezwaard was terwille van haar en zichzelven en stortte zijn liefhebben de, gewonde ziel uit in vurige smeekingen1, totdat hfrj; voelde, dat zijn gebed was verhoord en iets van den ouden vrede weer tot hem was teruggekeerd. I i -I (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1