Wetenschap en Kaast Advertentlën. Dr. fl. BEILIKGH, Dogarts Fa HEUKil-IASSEE Een flinke nienwe Wagen lecMszata Maatschappij voor Hypothecair Crediet in Nederland. IZAAK BOASSON ZONEN's BANK EXAMEN KOMMIES 1927 Schriftelijke met Mondelinge Cursussen. Mwrtert te dit Blai Gevestigd te 's-GRAVENHAGE. Opgericht in 1889. Deze Maatschappij geeft thans uit: 4Va pCt. Pandbrieven tegen den koers van 98 pCt. in coupures van flOOO.—f500— en f!00.—welke ver krijgbaar zijn ten kantore van NiiDDELBURG. OOSTBURG. Gratis inlichtingen. Komt allen. H, VAN DER WEELE— Onderwijzeres Onderwijzeres TANDARTSEN J. C. VAN DE VELDE Mevrouw VAN DE VELDE-SMID praktijk hervat. met 10 korting a contant. VERPACHTING van den Moestuin, Broeierij, Vruchtboomen enz. 100 Roeden Rpburger Uienzaad, Een beste Kalfvaars, JUFFROUW HUISHOUDSTER een Dienstmeisje. H.H. KAPPERS. Prijzen per K.G. Koeien 3032,5, 44, 4850, ossen 36, 41, 48, vette kalveren 45, 57,5, 7072,5, schapen buiten]. 27, 28, binnenl. geen noteering, lammeren f 18 f 21 p. st., varkens 39, 40, 41. Koeien en ossen aanvoer nog al ruim, handel slepend, prijzen vrijwel onveran derd. Een enkel best beest 2 c. boven no teering. Stieren weinig ter markt, vandaar geen noteering. Vette kalveren aanvoer ge woon, tamelijk vlugge handel, iets betere prijzen. Een enkel puik best kalf 57 Yz c. boven noteering. Schapen en lammeren aanvoer tamelijk ruim, handel beter dan vorige week, omdat er voor Denemarken nog al gekocht werd. Prijzen iets liooger. In sommige gevallen nog boven noteering betaald. Varkens aanvoer kort, bij den aanvang vlugge handel met aanmerkelijk hoogere prijzen. Voor een enkel puik best ex. 1 cent boven noteering. Tegen den af loop der markt werd tegen verminderde prijzen verkocht. Zaden. Karwijzaad f 26f 32, Kana riezaad f 16f 17, Koolzaad f23f 25. Vlas. 1000 K.G. blauw f 0.90, 4000 K.G. Holl. geel f 0.85—f 0.95, 2500 K.G. Groningsch f 0.80f 0.90. Aardappelen. Brielsche Eigenhei mers f 2.40f 3 per H.L., Zeeuwsche Eigenheimers f 2f 2.40 per H.L., Westl. zand 68 cent. Westl. klei 3,55 cent, Westl. poters 2—3 cent, Duke of York 4 6 cent, alles per K.G.; Blauwpitters f2.80 f3.50 per H.L.; Geldersche schoolmees ters f 2—f 2.70 per H.L. Eieren f 6.50f 8. GOES, 7 Augustus 1926. Peren: Clapp's Favorite 1726, Précose de Trevoux 16 22, Oomskinderenperen 1828, Poire Madame 1113, Bruine Heereperen 8 12, N. II. Suikerperen 58, Zomerlouw- tjes 89, W. B. peren 56, Dirkjes peren 5, Groninger Bergamotten 5, Roode Suikerijen 3—7, Scharlakenperen 4—5, Afval en Kroetperen 14 gulden, alles per 100 K.G. Appels: Perzik Roode Zomerappel 15 21, Madeleinen 1827, The Queen 12 15, Roode Astrakan 14, Codlin Keswick 917, Manks Codlin 1122, Mr Gladstone 14, Duch. d'Oldenburg 911, Zomeraagt 1013, Cox Pomona 810, St.-Jacoba- appel 12, Zoete Sint-Janappels 1115, Zoete appels 712, Afval- en Kroetappels 3—7 gulden, alles per 100 K.G. Pruimen: Belle de Louvain 45, Tra gedie 38, Wijnpruimen 31, Prince Prui men 22—34, Okkelanen 2028, Marbe- lanen 1425, Kouwelijnen 916, Diverse pruimen 1419, Afval pruimen 17 gul den, alles per 100 K.G. Diversen: Frambozen 60, Zure Morellen 40, Tomaten 16, Roode bessen 16, Per- fectboonen 1012, Princesseboonen 6— 10, Wagenaarsb oonen 13, Groene boo- nen 26, Gele boonen 1, Snijboonen 5 —9, Sjalotten 23, Zilveruien 2—4 gul den, Aardappelen f 1.70f 3.50, alles per 100 K.G. Perziken 16, Komkommers 3 7, Augurken 0.18, Roode kool 47, Savoye kool 2 gulden, alles per 100 stuks. Eenden f0.36 per stuk. Veiling \-an 9 Augustus. Stoksnijboonen 1124, Stamsnijboonen 13, Perfectboonen 515, Stamperboonen 8, Tomaten 11 24, Aardappelen 2.303.60, alles per 100 K.G. Bloemkool 0.906.10, Roodekool 2 4, Wittekjool 4, Savoije kool 2.903, Me loenen 6070, Komkommers 28, Angus ken 0.140,32. KRABBENDIJKE, 7 Augustus 1926. Appels: Krab de Krul f6, f8 en f 12. Peren: Precose de Trevoux f25.50 en f 16, beiden per 100 K.G. Walcheren vóór 1500. II. Als wij ans tegenwoordig Walcheren bezien, vinden wij een welrereenigd g - heel. Het schijnt, of het gansche eiland met een ringdijk en duinen ineens omge ven is geworden. Wij zullen straks zieu, dat dit niet 'tgeival is gcwoes1. De bewo ners hebben altijd moeten strijden tegen den waterwolf, die vaak het land indrong. En nog is en blijft hij niet te vertrouwen. De vriend kan soms een geduchte vijand zijn. Maar Luctor et Emergo. Nu Wal cheren een geheel is, kan men zich niet zoo dadelijk een denkbeeld vormën, hoe zulk een reuzenwerk door het voorgeslacht tot stand is gebracht kunnen worden. Uit den voorhislorischen tijd, hieronder te verstaan den tijd vóór en kort na Jezus' geboorte is er van Walcheren zoo goed als niets bekend, noch van de gesteldheid van den bodem, noch van de bewoners. Dr H. Blink zegt: Onbepaald en vaag is de geographie van de Nederlandsche gewesten uit liet begin .onzer jaartelling. Een kaart van dit tijdvak (ook van meer later) kan dus niet anders dan „benaderde waarden" geven. Volgens de oudste kroniekschrijvers zou reeds voor Christus geboorte de Vlaam- sche duinenrij doorgeiooperi hebben naar 't Noorden, hier en daar afgebroken door kleine rivierarmen van de gehelde, die zelf mede in zee uitliep. Als wij zeggen de Schelde, dan is dat niet de tegenwoor dige Schelde of Wester-Schelde, maar de Ooster-Sclielde, die feitelijk in vroegere eeuwen 71e voornaamste uitmonding was van de Schelde., die uit België koimt. De Zeeuwsche eilanden werden door die Schelde in 2 deelen verdeeld. Men sprak reeds vóór den graventijd van Zeeland be. ooster-Scbelde, waarvan Schouwen en Zee land be-wester-Schelde, waarvan Walche ren het voornaamste eiland was. Zeeland B.O. Schelde heeft steeds tot het gebied van de Hollandsche graven behoord, doch het was Zeeland B.W. Schelde waarover tusschen Holland en Vlaanderen vele oorlogen zijn gevoerd. De West er-Schelde (de Oude naam is Hante) schijnt vroeger geen arm geweest te zijn van dei Schelde, al liep zij reeds spoedig met een vrij broeden mond in zee. Toen zij in de 13(le eeuw verbinding, had met de eigenlijke Schelde, werd zij nog breeder. Wij zullen later zien, dat vooral van de Wiajchersche kust een groot stuk is afgenomen. Voor en bij den mond der Wester- Schelde lagen de eilandjes de Wulpen en Koezand, beide door de zee verzwol gen. Het is niet met juistheid te zeggen ,of nog aan te duiden uit hoeveel en uit welke deelen het oude W dcheren eertijds bestond. De heer Verheije Oitters, de be kende verzamelaar van de belangrijke Ze- landia-Illustrata, heeft een kaart ontwor pen van Walcheren, omstreeks 'tjaar 1200. Volgens hem zou Walcheren toen uit 10 eilanden hebben bestaan. Het land achter de duinen lag het hoogst en was dus bot eerst bewoond. Het Zuidelijk en hot Oostelijk deel 1 ig veel la ger, zoodat de Zee bij zeer hooge vloe den het land overstroomde. Dijken waren er nog niet overal en waar zij laigen, konden zij het achterliggende land niet altijd voldoende, beschermen. Zoodra hier zich meinscheo kwamen ves tigen, hadden zij hun woningen op de hoogste plaatsen, door de natuur of door hen zelf opgehoogd. Duidelijk kan men noig zien, dat dei oude Walchersche hof steden hooger liggen dan de omgeving. Daar bij extra hoogei vloeden het leven van mensch en dier in gevaar kwam, werden de bekende hooge vluchtbergon opgeworpen tot een hoogte van ruim 15 M. Men mast er zich over verwonderen, hoe die hoogten door menschenhanden met zoor gebrekkige gereedschappen zijn gemaakt. Zij zijn sprakelooze getuigen van ■de werkkracht Onzer voorvaderen. Op Walcheren zijn er minstens 66 geweest, waarvan verscheidene nog ahnwezig zijn, doch vele.1 zijn geheel of ten deele afge graven. Wij zeiden reeds, dat de hoogte onge veer 15 Al. was, de omtrek bedraagt soms meer dan 109 M. De vluchtbergen zijn, blijkens nadere onderzoekingen reeds in den laat-KaroJingischen tijd (pl.m. 900) opgeworpen, sommige ook later, maar ze ker voor 'tjaar 12109, want in polders na, dien tijd ingedijkt, komen zij niet voor. Het is opmerkelijk, dat de meeste dor pen tusschen 2 bergen liggen cf lagen. Waar deze1 afgegraven zijn, is er meestal nog een herinnering aan in de namen bergwei, bergweg, berghafstede, enz. Wij zeiden reeds dat het vluchtbergen waren, dus geen offerhergen, zooals Re- thaan Macaré wilde aantaonein van den Luixberg onder g.crooskerke of oude be graafplaatsen, zooals Gargon in zijn Wal chersche Arcadia zegt. Bij afgraving zijn nimmer menschenbeenderen gevonden, wel beenderen van huisdieren. De grond is meest zavelachtig. Wie met de plattelandsbevolking van Walcheren meer intiemen omgang heeft, zal zeker wel eens gehoord hebben, dat' de oiuders op het nieuwsgierig vragen der kinderen zeggen, dat uit den berg de kleine broertjes en zusjes komen, daar de ooievaars niet op Walcheren voorkomen. Yrcieger, toen het eiland waterrijker en dus Ook vischrijker was, schijnen zij hier wel gewoond te hebben, want een oud lied in 'tN.O. van .ons land luidt: Oojevaar met lange bekken Gaan ja niet na Seelan trekken? Over de vluchtbergen zou nog meer te zeggen zijn. Ons doel is echter meer een algemeen overzicht te geven. R. B. J. d. Al. (W|Ordt vervolgd.) Stukken voor den Gemeenieraad van Middelburg. j Voor de Woensdag te houden vergade- ring van den gemeenteraad zijn de volgen- de stukken ingekomen, j De rekening der gemeente over 1925, zooals die door Burg. en Weth. ter vast stelling wordt overgelegd. De gewone dienst geeft een eindcijfer in ontvang van f 1.656.442,3334 en in uitgaaf een bedrag van f 1.560.377,6814, alzoo een goed slot van f 96.064.65. De kapitaaldienst wijst in ontvang aan f 1.646.539,41 en in uitgaaf f 1.635.456,62%, alzoo ook een goed slot nl. van f 11.082,78%. Om voor te dragen voor de benoeming voor zetter van de Rijks belastingen beve len Burg. en Weth. aan de heeren J. A. Vertregt, Al. G. Boasson, A. Hertogs, P. Koole, A. L. Goethals en P. Dorleijn. Ingekomen is een adres van den eige naar van palingtentjes van Battenberg, die er op wijst, dat hij had ingeschreven voor het plaatsen van twee kramen voor f 130, een op den hoek van de Markt-Langedelft en een Op de Pottenmarkt. Hem is alleen de laatste plaats toegekend, waar de ont vangst heel wat minder is en welke tent dan ook voornamelijk als slaapplaats dient. De schade berekent adressant als volgt: bedoeld als inschrijving voor den hoek Markt f 120; minder verdienste ten minste f 150; reis- en verblijfkosten f 100, samen f 370. Adressant vraagt of de raad deze schade langs minnelijken weg wil schikken. Is hem daarvan binnen 14 da gen niets gebleken, dan zal adressant zich langs rechterlijken weg vergoeding trach ten te bezorgen en dan voor een hooger bedrag dan hij thans noemt en dat liij als het minimum beschouwt. Het reeds in de vorige vergadering als ingekomen aangekondigde adres van G. P. Goergen, eigenaar van de Toko in de Langedelft, houdt in, dat de winkeliers in fruit zeer groote concurrentie ondervinden van de fruittent van K. Poppe op de Markt, die daar staat voor enkele centen marktgeld, terwijl de winkeliers op groote kosten zitten aan belasting, enz., vooral als zij op een goeden stand wonen. Verder wijst adressant er op, dat Poppe ook langs de huizen gaat met monsters om te vra gen of er niets noodig is uit het tentje op de Alarkt. De belasting is voor do winke liers moeilijk op te brengen en op de meu belen van adressant is daardoor reeds be slag gelegd. Dat het vak slecht is, blijkt z. i. ook uit het feit, dat E. Breel en Jac. de Witte, die vroeger reeds verzochten het tentje van de Markt te verwijderen, naar Canada zijn vertrokken met achterlating van hun vrouw en kinderen en ook van de gevreesde crediteuren. Adressant is van meening, dat er toch wel eenige fruitwin kels in Middelburg mogen zijn, wier mooie en vroolijke etalages zoo goed staan. Als zijn verzoek om de tent op andere dagen dan Alarktdagen van de Markt te weren, niet wordt toegestaan, vraagt hij om hem toe te staan dagelijks met sigaren en siga retten en ansichtkaarten op de Markt te staan om zoodoende een kans te hebben wat te verdienen. Vervolgens het ook reeds met een enkel woord aangekondigde adres van G. A. van Beinum te Utrecht, die zeer uitvoerig te rugkomt op de schade, die hij z. i. heeft geleden door do oprichting der openbare leeszaal te Aliddelburg en op het bevel, dat volgens hem H. M. de Koningin aan de gemeente heeft gegeven om hem de gele den schade te vergoeden. O.a. wijst adres sant op een ingezonden stuk in de Utrecht- sche Courant van 20 Juli, waarin gewe zen wordt op den allertreurigsten toestand van de woning van hem, waarin hij in een kamer woont met zijn zieke vrouw en 4 kinderen van 15 tot 21 jaar. In die kamer wordt een geen winst opleverende zaak gedreven, en verder wordt er gewoond en geslapen door allen. Adressant beroept zich op God's woord, op het bevel van H. M. de Koningin en op het rechtsgevoel van den raad. Ten slotte de reeds gepubliceerde jaar verslagen van de Vereeniging voor Han delsonderwijs en van de vereeniging de Openbare leeszaal en bibliotheek. Bevat levertraan een vergif? De Zweedsche anatoom professor Ag- duhr te Stockholm heeft een voorloopig rapport van zijn onderzoekingen gepubli ceerd over de werking van levertraan op jonge beesten. Zijn resultaten zijn min of meer verontrustend, omdat hij tot de con clusie komt, dat de traan zekere vergiftige eigenschappen bezit. Hij kreeg de eerste aanwijzingen toen hij den groei van mui zen waarnam, welke hij, behalve hun ge wone dieet per dag, ook nog 0.1 c.c. lever traan toediende. Hij nam waar, dat de beesten veel te dik werden, terwijl zij le den aan een abnormale opzwelling van het lichaam. Alles wees erop, dat de lever traan de oorzaak was van deze ziekte. De ze conclusie werd gerechtvaardigd door een voortgezet onderzoek, waarbij een groep muizen gevoed werd volgens een zelfde dieet, waarbij echter een deel tevens wat levertraan kreeg. Na een jaar werden de beesten morphologisch onderzocht, waarbij bleek dat de interne organen der muizen, welke levertraan hadden ingeno men, zekere veranderingen hadden onder gaan, terwijl de beesten, welke geen lever traan hadden genoten, die afwijkingen niet vertoonden. Analoge proeven met honden, katten en kalveren wezen uit, dat zelfs kleine doses (b.v. 1 c.c. per kilogram gewicht per dag) gewoonlijk een zelfde werking hadden, als bij de muizen was ge observeerd. Prof. Agduhr is er in geslaagd, een ex tract van levertraan te bereiden, dat gif tiger is dan de oorspronkelijke olie zelf, terwijl hij ook een methode heeft uitge werkt, om de traan te ontgiften. Overtreding van de Auteurs wet. De heer David de Kok heeft bij de recht bank te 's-Gravenhage een aanklacht we gens overtreding van de Auteurswet inge diend tegen het dagblad De Residentie bode, wijl dit een feestnummer, gewijd aan E. Franciscns' zevende eeuwfeest, goed deels gevuld heeft met artikelen, die let terlijk zijn ontleend aan het boek „ziele- schoonheid, Franciscus-Beschouwingen", geschreven door den heer De Kok. Dezen was niet om machtiging gevraagd. 685 regels in De Residentiebode zijn zonder eenige wijziging uit genoemd werk over genomen. Verduistering. Het O. M. bij de rechtbank te Assen heeft tegen J. W., vroeger directeur van de Zuivelfabriek de „Eendracht" te Eext, thans gedetineerd, wegens verduistering van een bedrag van f1350, toebehoorende aan genoemde fa briek, 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Heden overleed onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mejuffrouw GEERTRUIDA VAN SLUIJS, Wed. van M. de Visser, in den ouderdom van 80 jaar en 6 maanden. Haar bedroefde kinderen. Familie DE VISSER. 's-Gravenpolder, 8 Aug. 1926. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal Gezamelrjke Reserves Uitstaande Hypotheken op 31 December 1925 Pandbrieven in omloop op 31 December 1925 f 2.750.000, 1951.000, 21 997.000- 21.995.800, (22-20 jaar. Ongehuwd. Salaris f 1300—f £400) De Directeur van het Opleidings instituut J. H. v. d. VLIET te Zeist geeft voor bovenstaande gratis inlichtingen in de navolgende plaatsen C.9ES op 12 Augustus van 6.309 n.m. in Melksalon „De Landbouw" MIDCELBUKG op 13 Augustus van 10—12 v.m. in Hotel „Du Commerce", Stationstraat 17. VLISSINGEN op 13 Augustus van 1.30—4 Hotel Zeeland t. o. station. 003TBURG op 13 Augustus van 6.80—.9 in Hotel „De Eenhoorn'. Heden overleed onze ge liefde Echtgenoot en Vader, de heer MARINUS PiETER VAN DER WEELE, in den ouderdom van bijna 74 jaar. van den Heuvel H. E. M. A. VAN DER WEELE Goes, 9 Augustus 1926. Wilhelminastraat 94. Gevjaagd aan de Chr. School te RITTHEHI tegen 1 October een (Assistente) met akte K of een met akte K, alleen voor de nuttige handwerken. Sol icitaties of brieven vóór 21 Augustus aan 't Hoofd der School B. J. DE MEIJ. en GROOTE KADE 26 GOES Spreekuur wan 114. DONDERDAGS NIET. AFK2ZIG wan Woensdag 11 Augustus tot en met Maandag 16 Augustus. kunnen Uw uiterlijk ver beteren, mits ze goed verzorgd zijn. Laat WRIGLEY'S P.K. Uw gebit helpen schoon houden; het verwijdert de spijsrenten die tandbederf zouden veroorzaken. WRIGLEY'S Pepermunt Kauwbonbons houden mond en keel vochtig, verfrisschen den adem. Heerlijk b-l-ij-v-e-n-d-e pepermuntsmaak. h g 13 WRIGLEB Pepertmint-Kauwbonbon: Giro 6880. @0£B. Telef. 181. met Woning en een perceel Bouwland op de buitenplaats Ter Hooge, nabij Middelburg, in gaande 1 Nov. a.s. Inschrijvingen worden vóór 1 Sept. a.s. verwacht bij den Tuinbaas, die aanwijzing geeft en bij wien voorwaarden ter inzage liggen. De Notaris PILAAR te Goes, zal Donderdag 12 Augustus 1926, des namiddags 2 uur (N.T.) te Krabbendijke, in het Veilingslokaal voor den heer J. DE KONING, tegen kontante betaling werkoopeni Antieke Secretaire, Tafels waar onder een Mahoniehouten met 4 eiken Inlegbladen, Linnenkast, Stoelen, Schilderijen, Glas- en Aar dewerk, Boeken op allerlei gebied, Tijdschriften, Banken, Putemmer, Vruchtenplukker, 2 Kippenhokken met Ren enz. Gelegenheid tot bezichtiging op den dag van verkooping 's morgens van 9—12 uur. TE KOOP: bij JACOBUS VAN WEELE, Driewegen. TE KOOP: aan de rekening, bjj A. GESCHIERE J.HzGrijpskerke, Wilhelminaoord. TE KOOP: bij P. MOL, 's-Heer Arendskerke. Mevrouw VAN RAALTE, Boule vard Bankert 44, Vlissingen, vraagt van middelbaren leeftijd voor den dag. gevraagd, van chr. beginselen, voor burgergezin met 2 kinderen. Liefst middelbaren leeftijd. Brieven onder letter Y Z bureau van dit blad te Goes. Mevrouw TEN KATE te Koude- kerke, zoekt tegen 1 November Wegens afwezigheid schriftelijke aanmelding Groénewoudseheweg 280, Nijmegen. Gevraagd een leerling Coiffeuse en Bediende of aankomende- Brieven letter B bureau dezer Courant te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 4