No «60 Zaterdag 7 Augustus BuiteM. J. D0NNEH-1EIJLER Kloosterbalsem 40e Jaargang NIEMEMER'S NIEMEUERS HET ADRES BluetlaBL MOGGEBEYEÜ A. WB LKI NG «AARy ST JOHN. Korte berichten, GOES HULST GOES - Tel af. 130 FEUILLETON. 31) -°- Gemeenteraad van Middelburg. Drukkers-Exploitanten: 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 63—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tel. no. 259 1Zeeuw Wereld-oogsten. Volgens het internationaal Landbouwin- instituut te Rdme, wordt de oogst van Jarwe in Europa ©enigszins lager geraianid dan het vorig jaar. De geraamde oogst van wintertarwe in de Vereenigde Staten daarentegen over treft met 170.000.000 bushel den ologst van het vorig jaar, doch de oogst van zomer-tarwe in de Vereenigde Staten en in Canada wordt lager geraamd. De vooruitzichten van den rogge-, gerst- en haveroogst in de Vereenigde Staten zijn inderdaad slecht, vergeleken met de opbrengst in het vorig jaar. De mais- oogst in de Vereenigde Staten die meer warmte naodig heeft, werl aanvankelijk 8 pet. lager geraamd dan de lOpbrengst in het vorig jaar was, doch inmiddels is de stand van het geiwas verbeter.!. In het Noordelijk halfrond belooft de oogst van tarwe, roggei en haver grooter te worden dan zijn voorganger, terwijl de oogst van gerst minder dan middel matig wordt geraamd. Op het Zuidelijk halfrond valt in het bijzonder een vermin dering van de met tarwe beplante opper vlakte in Argentinië te vermelden. In Australië zijn echter, als reeds gemeld, de vooruitzichten veelbelovend. Ford in Duitscbland. Ford heeft thans ook in Berlijn een fabriek geopend en de directie daarvan heeft het al dadelijk aan den stok ge kregen met het personeel over de instel ling van een bedrijfsraad. „Wanneer gij in ons bedrijf Duitsche wetten wilt stellen zoo verklaarde zij zullen wij ook Duitsche loonen betalen." De Varwarts, die dit meldt, erkent dat de loonen bij Ford hooger zijn dan bij Duitsche werkgevers. Hittegolf in de Vereenigde Staten. Een hittegolf is in de staten van het Midden-Westen kernen opzetten. In Kan sas, Oklahoma en Noordelijk Texas 'is de thermometer tot boven de 100 graden Fahrenheit gestegen met een maximaal temperatuur van 100 graden (42 graden Celsius) tei Salina in Kansas. Volgens een bericht van „Central News" heeft de hittegolf in New-York al een aantal slachtoffers gemaakt. Een twaalftal personen heeft een zonnesteek opgeloopen. Er zijn drie dooden. En dat in Rusland. De Trojed publiceert statistische gege- i vens met betrekking tot de arbeidsloonen in de eerste helft van het huidig begroo- tingsjaar. Uit deze gegevens blijkt, dat de loonen gedurende dit halfjaar bijna, in alle takken der industrie een verlaging hebben ondergaan. Hetzelfde blad deelt de resul taten mede van een onderzoek naar de levensvoorwaarden der arbeiders te Kief, dat is ingesteld door den Kiefschen raad van vakverenigingen. De conclusie, waar toe het onderzoek leidde, luidt dat de loonen in het algemeen voldoende zijn voor de betaling van woninghuur, voedsel en eenige andere levensbehoeften, doch niet toereikend voor de aanschaffing van behoorlijke kleeding, voorziening in de cultureeïe behoeften, enz. Poincaré, de nachtbraker! Gedurende de laatste avonden schijnt aan het einde van de Rue Marbeau jbij het Bois de Boulogne te Parijs uit een der buizen een licht, terwijl het overal elders reeds donker is. In zijn werkkamer zit Poincaré, verdiept over papieren, te ar beiden tot laat in den nacht. Onverschillig voor de muggen en de nieuwsgierige voor bijgangers, blijft de premier werken tot hij zijn taak beëindigd heeft. Het aanla.1 toeschouwers nam dusdanig toe en er bevonden zich zulke ongunstige typen onder, dat Paul de Cassignac, de Bonapartische leider, die tegenover Poin caré woont, dezen waarschuwde niet te onvoorzichtig te zijn en de ramen te sluiten. Poincaré bedankte zijn buurman, doch verklaarde geen hinder te hebben van het werken bij het open raam. Het geval kwam den prefect van politie ter oore, die den premier verzocht geen aanslagen van verdwaasde personen te riskeeren, maar zijn vensters dicht te doen. Anders zou hij genoodzaakt zijn een wachtpost bij, het huis van den minister te plaatsen. Poincaré werkt thans met de ramen dicht. Gisteren is in Frankrijk een decreet gepubliceerd, houdende verhooging der ta rieven voor het post-, telefoon- en tele- graafverkeer. Naar uit Athene wordt gemeld, heeft de Grieksche regeering besloten de be- grooting van het loopende jaar zorgvuldig te „herzien", met het doel er een aantal bezuinigingen- in aan te brengen. Men rekent daarbij op een besparing van on geveer 2 milliard drachmen. Vooral de hitgaven voor het leger wil men aan zienlijk beperkt zien. Naai- gemeld wordt, zal miss Violet Gibson, die den 7den April j.l. een revol verschot loste op den ItaJiaanschen dic tator Mussolini uit het land worden ge zet en naar haar familie in Enigeland terugkeeren. voor RSanufasfsaren Daases- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is Ge-durende de maand Augustus 10 khrtïng op Heerenkieeding naar ISSaat P. Brouwer. Zooals wij reeds meldden, is op ruim 56-jarigen leeftijd te Snoek overleden de heer P. Brouwer, in leven hoofdredacteur van het A.-R. „Friesch Dagblad", welke functie hij sedert November 1911 vervulde. Voordien was hij werkzaam als hoofd redacteur van de voor eenige jaren op geheven „Onze Courant", te Zwolle. Daar voor was hiji o.a. hoofd eener Chris telijke school te Leerbroek. De heer Brouwer was vooral bekend als volksschrijver. Meerdere werken van hem zagen het licht. Hij was o.a. medewer ker van het „Schouwvenster", „Timo- theus" en „De Spiegel", alsmede van tal van anti-rev. weekbladen. Met innig leedwezen doen wij mede- deeling van het heengaan van dezen trou- Uit het Engelsch. „Moeder en ik zijn ook arm; maar ik en met tevreden met mijn bescheiden heel antwoordde Dollie achteloos. „Ik zoude gaarne rijk zijn, zeer rijk om al e genoegens des levens te kunnen sma- en, als reizen, schilderijen zien, en ook ooie japonnen en kostbare edelgesteen- en dragen. Ik ben wereldschgezind ge- oeg, dat ik om (jeze gemakken geef; W t ,eden hebben bet "in alle opzichten «ni; e,? toen fleurde zij en hield plot- »rloS °P' iIey dacllt> dat aj opeens aan- seaaan werd; maar in werkelijkheid dacht u.i^aps aan hetgeen Charlotte gezegd werp6n veranderde daarom van onder- sinlTCllel1 werd er een geheel ander t g?v°erd onder he brug, waar Ma- en ppiiA n verdedig-de met een vuur liik 7nn Jading, die aan hare gewoon- "wiil P rystige ü&tuur vreemd waren, ter haven 8 Zick met moe*te kon hand- die dat jk gelijk lieb dat ieder, t0ei> zij hare f d?egt'" ging zij voort' «tis's 1? epreek geëindigd had over gebrek aan volharding, zijne on- wen strijder voor onze beginselen. Zor gen, noch tegenspoeden konden hem weerhouden aan de courant zijn tijd, gaven en krachten te schenken. Met den heer Brouwer is niet alleen een zeer bekend man heengegaan hij en zijn arbeid waren met recht populair maar ook een zeer hoogstaand en strijdend man. Steeds heeft hij pal gestaan voor de A. R. beginselen, tot zijn laat ste dagen. Terwijl hij de laatste jaren aan het ziekbed gekluisterd lag, vergat hij zijn persarbeid niet, maar dicteerde hij of schreef hij zelf nog zijn rake arti keltjes, waarnaar men direct greep, om dat zij vertolkten hetgeen er leeft in het hart van het A. R. volk. Stond „Uitkijk" in de courant, dan begon men aanstonds te lezen. Zijn pers-arbeid was hem alles. Zijn geheele tijd werd hierdoor in be slag genomen. Vandaar ook, dat Brouwer weinig vtrjd vond zijn talenten aan nog ander werk te geven. In onze politieke organisatie zat hij natuurlijk! Bovendien Iheeft de openbare leeszaal te Snoek hem leen tijdlang als bestuurder gekend, maar dit is ook al geweest. Het gevolg is echter geweest, dat hij één van Neder lands beste journalisten was, eeri, man met een welversneden pen, wiens werk te lezen een genot was. Het deed er niet toe welk genre werk het was, een politiek artikel of een feuilleton voor de huis vrouw, het pakte steeds en had invloed. Een breeden lezerskring, door zijn ar beid in verschillende organen, heeft hij mee opgevoed in de kennis onzer begin selen. Hoezeer dit heengaan alom wordt be treurd, maar vooral in Friesland, zal ieder die eenigszins met de dingen op de hoogte is, begrijpen. Zijn arbeid zal in dankbare herinnering blijven. (Stand.) De reden. De leider der A.-R. partij, de heer Co- lijn, zal er zijn goede reden wel voor gehad hebben, dat hij niet in de Tweede maar in deEerste Kamer in de actieve politiek terugkeert. Dit blijkt wel uit de volgende driestar in „De Standaard": „Een groote voldoening is het daaren tegen, voor onze partij, dat haar leider na een korte vacantie weder in de actieve politie terugkeert. Voor de algemeene politiek verandert door dien terugkeer niet veel. Die houding 'van de Anti-Rievol. blijft er dezelfde mee. Zonder ook maar in het minst zich Regeeringspartij te voelen, blijven de Antirevolutionairen het Kabinet steunen zoolang het zelf geen aanleiding geeft tot oppositie. Voor den afgetreden Min.- president is .Jiet gemakkelijker ohn, het beleid van het tegenwoordige Kabinet in algemeenen zin te steunen, wanneer hij zitting heeft in de Eeerste Kamer, dan zulks het geval zou zijn in de Tweede Kamer, waar er meer aanleiding en soms noodzakelijkheid bestaat om in te gaan op détails, en dus meer kans is op klei nere of grootere conflicten. Voor de Anti-revolutionaire Partij be- teekent de terugkeer van den heer Colijn in .het parlement, dat de verhoudingen in onze partij geizond zijn, in het bijzonier ook de verhouding van de partij tot haar leider." Be herhalingsoefeningen. Ten aanzien van het uur van opkomst onder de wapenen bij de a.s. herhalings oefeningen heeft de minister van oorlog bepaald, dat de dienstplichtigen, die niet van 'een openhaal* middel van vervoer gebruik 'behoeven te maken om de op komstplaats te bereiken, zich op den voor de opkomst bepaalden dag vóór 8 uur voormiddag aldaar moeten aanmelden. Zij, die wèl van spoortrein, tram, stoomboot of ander openbaar middel van vervoer moeten gebruik maken, zijn verplicht de reis naar de plaats van opkomst vóór 8 uur voormiddags aan te vangen. Is, volgens de geldende dienstregeling van het voor de reis aangewezen vervoer middel, vertrek naar de plaats van op komst vóór 8 uur voormiddags niet moge lijk, dan begeeft de dienstplichtige zich met de eerste na dit uur vertrekkende ge legenheid daarheen. De dienstplichtigen, die buiten Neder land verblijven, melden zich op den voor de opkomst bepaalden dag vóór 4 uur namiddags aan bij het korps of op Ide plaats van bestemming. Bij de korpsen zal worden nagegaan, of de dienstplichtigen de reis naar de plaats van opkomst tijdig hebben aan gevangen en zich na afloop van de reis onverwijld hebben aangemeld. De dienstplichtige, die zonder geldige reden niet tijdig aan de oproeping voldoet, stelt zich bloot aan bestraffing en daar door aan de mogelijkheid ornr tot na dienen 'te worden Verplicht. Als de muggen U plagen of reeds hebben gestoken als gij niet kunt slapen van den gruwel^jken jeuk der opgezwollen muggebeten, grijpt dan toch dadelijk naar het ideale middel tegen muggebeten, dat de zwelling voorkomt, dat den jeuk dadelijk stilt, dat ontsmet, zuivert, geneest. AKKER's Wrijf U in met Kloosterbalsem vóór 'tnaar bed gaan, dit houdt de mug gen op een afstand, Zijt gij reeds gestoken, dan dadelijk Klooster- balsem erop. Gaat niet op reis zonder een potje Kloosterbalsem, een huisapotheek op zich zelf, on overtroffen bij alle wonden, ontvel lingen, zonnebrand, doorloopen enz. Alom verkrijgbaar f0.60 per pot. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—» Losse nummersf0.95 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. verschilligkeid voor de dingen in het alge meen en voor hem zelf in het bijzonder, zijn treurig gemis aan ijver en dergelijke ondeugden meer. „Gij kunt mij geen ongelijk geven, daar iedereen, wiens meening toch waarde heeft, het hierin met mij eens is." „Zoo, dus iedereen wil wat over mij te zeggen hebben," zeide Bertie pruilend; want, ondanks zijn gemakkelijk humeur, j kon hij soms toch ook wel brommig zijn. i „Als zoovelen het zeggen, zullen ze toch wel gelijk hebben," antwoordde zij schert send, want zij had geen lust hem boos te maken; „Maurice is toch zeker wel be voegd dit te beoordeelen,en uw broeder eveneens?" „0, wij weten allen wel, hoe gij over Grey denkt," antwoordde Bertie, terwijl hij wrevelig zijn knevel opdraaide. Mary zou wel luidkeels hebben kunnen lachen om zijn jongensachtige boosheid en jalousie, maar bet ontbrak haar nooit aan tact en dus hernam zij sussend: „Ik heb eene zeer hooge gedachte van Grey, maar ik weet zeker, dat ik genoeg fouten in hem zou kunnen vinden, als ik de moeite nam ze te zoeken. Wees nu niet boos, Bertie, omdat ik zulk eene oprechte vriendin ben, dat ik meer bezorgd ben voor uw toekomstig geluk, dan voor uw tegenwoordig genoegen; kom, zeg nu eens iets vriendelijks tegen mij, na al de moeite, die ik mij gegeven heb." Maar Bertie was niet zoo spoedig zachter te stemmen; zij had hem de les gelezen en dat stond hem niet aan; enkele dingen, die Mary gezegd had, deden inderdaad zijn geweten spre ken, en daarvan hield Bertie in het geheel niet. „Als gij mij zoo'n verkwistenden niets- waardigen jongen vindt, verwondert het mij zeer, dat gij iets met mij te maken wilt hebben", bromde hij, want voor het eerst in zijn leven voelde hij zich in zijne eer ge krenkt. „Gij waart vroeger nooit zoo streng tegen mij, Mary: als gij van plan zijt mij op te geven, is het beter, dat gij het mij ter stond zegt, voordat ik mij verder bloot geef." „Ik geef mijne vrienden nooit op, zoo lang ik ze kan behouden; spreek toch niet zoo'n onzin, Bertie," antwoordde zij op luchtigen toon; maar hare stem klonk zeer zacht, en zij legde haar hand vriendelijk op zijn arm, terwijl zij sprak. Dollie zag de beweging en verbaasde zich over dit klein betoon van vriendschap. Bertie sprak al tijd zóó tegen haar, en zij betaalde hem met gelijke munt; maar tot dusver hadden zij nog geen woord over liefde gewisseld. „Als gij mij opgeeft, zal ik denken, dat het einde der wereld aanstaande is," ant woordde Bertie zacht en ernstig; en toen zij tot hem opzag en glimlachte, schenen zij elkander begrepen te hebben, en verhel derde Bertie's gelaat. „Nu zullen wij naar huis teruggaan," zeide Mary opgewekt; „zie daar wuift Dol lie met haar schetsboek." Het scheen zeer natuurlijk, dat zij hand aan hand naar hoven klauterden. Geen woord van liefde was er gewisseld; geene belofte was gege ven of ontvangen; toch was Bertie in zijn hart zeker van Mary's liefde, en Mary wist, dat zij nooit de vrouw van een ander zou worden, als Bertie haar ontrouw werd. HOOFDSTUK X. Een terugblik en een droom. De dagen gingen aangenaam voorhij op het oude Kasteel. Charlotte, die haar stil tehuis nauwlijks herkende, was in een staat van opwinding, van den vroegen morgen tot den laten avond. Telkens be dacht zij eene nieuwe verrassing voor hare jeugdige gasten; iederen morgen hadden er geheimzinnige besprekingen plaats met Romany, Ursula en Justine; zij dribbelde door de donkere gangen, rinkelde met de sleutels, neuriede een liedje en zag er jong en frisch uit in hare nette japonnen. „"Waar gaat ge heen, nicht Charlotte"? zeide Bertie wel eens, terwijl hij haar pla gend volgde. „Wat eene mooie japon! Dat is zeker het werk van Madame Elise; want de ondeugende jongen wist wel, hoe hij haar kon streelen. Charlotte schudde meesmuilend het hoofd. Allerlei. Het doen van film- en fotografische opnamen op de stations en bijbéhooren- de terreinen der Nederlandsche spoor wegen wordt voortaan alleen toegestaan, wanneer hiervoor een vergoeding van f 10 per keer wordt betaald. De Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1927 is gisteren naar den Raad van State verzonden. Naar de „Res. Bode" verneemt zal de volgende maand Z.Ex. minister Waszink zich metterwoon in Den Haag gaan vesti gen. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Woensdagmiddag a.s. vergadert te ge meenteraad van Middelburg. B. en W. stel len den raad voor in de vacature W. K. Kuiler tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de avondschool voor N. 0. te benoe men dei heer B. J. A. Stoopman, hoofd der R. K. school. Verder stellen zij voor te benoemen tot leeraren aan die school de heeren E. Visscher voor vakfeekenen, werktuig kunde en motorkennis; J. Heuseveldt voor vakfeekenen en projectieleer, en P. Lu- teijn voor boekhouden. Allen voor het tijdvak van 1 Sept. 1926 tot 1 Sept. 1927. Voorgesteld wordt de erfpacht van 91 c.A. gemeentegrond aan den Veerschen Singel, welke grond in erfpacht is bij P. sturm, 30 jaar te verlengen met verhoo- van de jaarlijksche1 canon van 5 op 15 cent per vierk. M. Ook van het naastlig gende stuk vervalt de erfpacht op 31 Dec. a.s. en daar de tegenwoordige erfpachlster geen verlenging van de erfpacht wenscht, stellen B. en W- voor dit bij den open baren weg te trekken. Nog stellen B. en W. voor 25 vierk. M. gemeentegrond, ge legen tusschen de woningen Dam Noord zijde N. 15 en N 16 in erfpacht te ge ven aan H. J. Vroom, die zijn tuin er mede wenscht uit te breiden. Voorgesteld wordt f460 beschikbaar te stellen voor vervanging van de gasverlich ting in de R. K. school aan den Wal door ©lectrische verlichting. Bij de raming van een 'tekort van f 11460.97 voor de gasfabriek over 1926, „Natuurlijk niet, dwaze jongen; Mada me Elise zou in minder dan geen tijd mijne beurs uitputten, antwoordde zij luchtig. „Justine heeft deze gemaakt; o, zij is uit stekend een juweel; zij weet, dat ik van een zeer gekleed toilet houd. Het is een goed schepseltje; Tante schat haar niet naar waarde." „Maar hoe noemt ge deze stof?" hield Bertie aan met een ernstig gezicht; het doet mij denken aan eene japon, die Lady Emily Howard verleden winter droeg." Nu moet men weten dat Lady Howard de moeder van Bertie's leerling was. „Dat meent ge toch niet!" riep Char lotte met schitterende oogen uit. „Dat moet ik Justine eens vertellen. Natuurlijk kleedt Lady Emily zich altijd voortreffelijk. Gij zult mij misschien niet kunnen zeggen, of haar lijf even ver als het mijne was uitge sneden?" „O, zeker wel; ik zou zeggen, dat er geen haarbreed verschil bestond geen mili- meter verschil," antwoordde Bertie, die niet het flauwste begrip had wat een lijf was, en best wist, dat Lady Emily eene gezette blondine was, die altijd zwart droeg. „Gij gelijkt op elkander als twee drop pels water." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1