Als straks Min. Slotemaker de Bruine komt met het voorstel, in Talma's wetten enkele wijzigingen aan te brengen, die aan de invoering der ziekteverzekering moeten voorafgaan of als op andere wijze de sociale wetgeving "ter sprake komt, dan zal in de Eerste Kamer de voorlichting van den heer Amelink wor den gemist, een gemis, dat zeker niet het minst zal worden betreurd door zijn mede leden, wier opleiding en vorming geheel anders waren, dan die van den heer Amelink. Onwillekeurig rijst de vraag, of de niet- herkiezing van den heer Amelink had kunnen worden voorkomen. Helaas, moet deze vraag bevestigend worden beant woord. - Reeds vermeldden wij de niet-malsche critiek van De Maasbode op hare geest verwanten in de Zuid-Hollandsche Staten die, door nog één stem te doen overgaan op de anti-revolutionaire lijst den zetel van den heer Amelink hadden kunnen redden. i Hoezeer wij de teleurstelling van De Maasbode deelen; zoo moet toch worden opgemerkt, dat de Roomsch-Katholieke Statenleden reeds door hetgeen zij wél deden een bewijs gaven van groote vriend schap en onbaatzuchtigheid. Roomsch-Katholieken en Anti-Revolu tionairen beschikken beide in de Zuid- Hollandsche Staten over 16 stemmen. Wa ren alle leden aanwezig geweest en had den allen gestemd gelijk zij in 1923 stem den, zoo had om den twaalfden zetel ge loot moeten zijn tusschen deze twee groepen. In 1923 ontbrak één der R.-K, leden, waardoor de A. R. den twaalfden Eerste-Kamerzetel aan hun derde lid zagen toegewezen. Nu stond de zaak juist anders Alle 16 Roomschen waren present; van de 16 Anti-revolutionairen was één af wezig. Verre van aan deze omstandigheid iets te eigen gunste te ontleenen, gaven twee Roomschen hunne stem aan de A.R. lijst, om het zittend lid dezer Partij te behouden. Des te meer is het te betreuren dat deze goede daad zonder vrucht bleef nu een derde stem op de A. R. lijst zonder een Roomschen zetel in gevaar te brengen, den derden anti-revolutionairen zetel had behouden. Het is waar, dat nie mand kon weten, dat het eenig Statenlid uit .de Hervormd Geref. Staatspartij, zijn vijandschap tegen Christelijk-sociale po litiek zóó ver zou drijven, dat hij, alleen om den heer Amelink te doen Vallen, den Vrijheidsbonder zou stemmen. Maar een deskundige had toch op deze moge lijkheid kunnen rekenen. Misschien, dat bij een onzer lezers de vraag rijst of de Christelijk-historischei Statenleden iets hadden kunnen' doen om den zetel van den heer Amelink te redden. Deze vraag moet beslist ontkennend worden beantwoord. De Christelijk-histo- rischen konden geen enkele stem missen of hun eigen tweede zetel ware in gevaar gekomen. De invoer van paarden naar D u i t s c h 1 a n d1. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw brengt ter algemeene ken nis, dat het invoerrecht in Duitschland voor zuivere koudbloedpaarden van het Ardenner, Vlaamsche of Brabantsche ras, of van kruisingen van die rassen onder ling, in Nederland geboren en gefokt, thans is bepaald op 140 mark per paard, voor zoover de waarde van het paard niet meer bedraagt dan 2500 mark en op 360 mark per paard, indien de waarde van het paard meer dan 2500 mark be draagt. Ten einde deze verlaagde rechten to zien toegepast, dient elk naai- Duitsch land uit te voeren paard vergezeld te gaan van een verklaring, af te geven door een Rijksambtenaar, waaruit blijkt, dat het tot één van bovengenoemde ras sen behoort of een onderlinge kruising daarvan is, alsmede dat het in Neder land is geboren en gefokt. Met de afgifte dier verklaringen zijn belast de Rijks- veeteeltconsulenten in de verschillende provincies (voor Zeeland de Rijksland- bouwconsulent). De kosten dier verklaringen zijn vastge steld op f2.50 per stuk; daarenboven dienen belanghebbenden de door deze ambtenaren of hun vertrouwensmannen ten behoeve van het afgeven dezer ver klaringen gemaakte verplaatsing- en ver blijfkosten te vergoeden. Elke verklaring, heeft een geldigheids duur van 7 dagen. Hollanders te B oedapest. De te Boedapest vertoevende Holland- sche gasten (w.o. ook enkele Zeeuwen) woonden Zondag een kerkdienst bij in de Gereformeerde Kerk. Ds Szabo hield een toespraak waarin hij de Hollanders dankte voor wat zij voor Hongarije ge daan hebben. Voor de Nederlanders sprak ds Dekker uit Krabbendijke in het Hol- landsch en Hongaarsch. Donderdag komt een nieuwe groep van 100 Nederlandsche pleegouders te Boedapest aan. De huurwetten en de huur- com missies. Het Nederl. Werkliedenverbond „Patri monium" heeft den Minister van Arbeid een adres doen toekomen, waarin Z.E. aan de hand van tal van overwegingen verzocht wordt, althans in de groote steden niet over te gaan tot algeheele in trekking der huurwetten en bij beperking van de taak der Huuroommissies te wil len rekenen met de belangen der econo misch zwakkeren, „die zonder bescher mende bepalingen der wet ongetwijfeld in hooge mate zouden worden geschaad" gelijk de slotconclusie van het adres luidt. Eenduurpintslag. In de vergadering van 9 Febr. j.l. be sloot de gemeenteraad van Leeuwarden aan den Directeur van Gemeentewerken, den heer L. H. 0. vair Hylckama Vlieg, die naai' de onverdeelde meening van het col lega van B. en W. niet als leider van het bedrijf kon gehandhaafd blijven, eervol ontslag te verleenen, onder doorbetaling van zijn jaarweddei ad f7090 tot 1 Juli 1926 en daarna van eien zoodanig be drag en gedurende een zoodanigen tijd als door een in te stellen commissie zon worden vastgesteld. Het resultaat van haar onderzoek heeft de commissie in 'een lijvig rapport dezer dagen aan het gemeentebestuur aangebo den. Do commissie komt tot de conclusie, dat de heer v. H. V- als directeur der gemeentewerken in meer dan één Opzicht is te kort geschoten en in die functie niet op zijn plaats was. Dat wel als vaststaande mag worden aangenomen dat niet aan onvoldoenden dienstijver mag worden gedacht, doch dat de geconsta teerde tekortkomingen, veeleer aan een streven lot eigenmachtig handelen te wij ten zijn, welk gevoel van eigen superiori teit pok da oorzaak kan zijn van de slechte verstandhouding tusschen den di recteur en het hem ondergeschikte perso neel. De bekwaamheid en integriteit van den heer v. H. V. zijn voorts naar het pordeel der commissie geheel onbetwist gebleven. Voorts blijkt uit het rapport dat de heer v. H. V- reeds in Febr. 1924 in een geheime zitting vair den gemeenteraad ter verantwoording is geroepen. De commissie acht ten slotte het ontslag terecht verleend, maar acht een ruime schadeloosstelling noodig. Zij bepaalt het bedrag daarvan op f5000 per jaar tot aan het tijdstip waarop de ontslagene den pensioengerechtigden leeftijd zal hebben bereikt of vóór dien tijd zich een omstan digheid voordoet, die hem recht geeft op pensioen, of tot op den datum van zijn vroeger overlijden. (Tel.) Electrise lie spoorwegen in de Zaanstreek. Het „Hbd" verneemt, dat bij de directie der Nederlandsche spoorwegen plannen bestaan zij het ook nog in verre toe komst om wanneer de resultaten van het electrisch net bevredigend uitvallen ook de Zaanstreek hierin op te nemen. Van uit Amsterdam zou dan deze ver binding tot stand komen, terwijl ook over wogen wordt electrische treinen tusschen de hoofdstad en Amersfoort te laten loopen. Voorloopig staan deze plannen zooals gezegd, nog geenszins vast. Veel zal hierbij afhangen hoe het nieuwe elec trische bedrijf zich zal ontwikkelen, ter wijl in ieder geval zal moeten worden ge wacht tot de treinen tusschen .Amster dam en Rotterdam in dienst zullen zijn genomen. Bit Se Prmriteti®. Middelburg. Een aantal leden van Han delsbelang heeft een bezoek gebracht aan Gent. Met een der booten van den provin cialen dienst VlissingenTernerzen werd het zeekanaal, tot in de Gentsche haven, opgevaren en een half uur na hun ont scheping bevonden de 85 deelnemers aan deze excursie zich reeds in de groote zaal van het stadhuis, waar dei vrouwelijke wethouder van handel, mej. Boonants, allen (uit naam van het stadsbestuur) wel kom heette. „Bezoeken als het uwe," zei- do mei. Boonants, „kunnen niet anders mei. dan flfeie wederkeerige betrekkingen be vorderen." De hoer Goeman, consul van Nederland to Gent, woonde de ontvangst bij. D'e heer Rpcst, leider van het Gentsche correspon dentschap van de Nederl. Kamer van Koophandel in België, had vooraf de le den van Handelsbelang aan de stedelijke autoriteit voorgesteld. Nat een hartelijk antwoord van den heer Van Ncdeiveen, voorzitter van Handelsbe lang, werd een tdcht gemaakt door de stad, waarbij verscheidene grolote coöpera tieve en industrieele ondernemingen wer den bezocht. Men vereenigde zich aan een gezelligen maaltijd, alvorens de terug reis te ondernemen. Ellewoutsdïjk. Gisteravond is alhier aan gekomen mej. Oscar, die in den tijd van 4 uur 15 minuten den afstand van Neu zen naar hier zwemmend heeft afgelegd. Ze werd gevolgd door een motorsloep, die echter panne kreeg Op de Schelde, terwijl de zwemster evenwel doorgezwommen is. Ze verklaarde heelemaal niet vermoeid te zijn. Voorwaar een prestatie die er zijn mag. Wemeldinge. In de Maandag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegen woordig. Goedgekeurd wordt de begroo ting voor den Vleeschkeuringsdienst voor 1927. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betreffende de jaarwedde- regeling van den Ontvanger, wordt be sloten dit College te adviseeren de vorige concept-regeling vast te stellen. Een adres van de café-houders houdende verzoek om herziening van het sluitingsuur in verband met den Zomertijd, wordt als zijnde ongezegeld ter zijde gelegd. De voorzitter deelt mede, dat zijnerzijds aan de wenschen van adressanten eenigszins zal worden tegemoetgekomen door tot wederopzegging des Zaterdagsavonds een uur verlenging van verlof toe te staan. Vastgesteld worden de staten van onin bare posten dienst 1925, waaruit blijkt, dat het verschuldigde schoolgeld en de belasting op de honden, zoo over 1925 als vorige dienstjaren zijn ontvangen. Aan geboden worden de gemeenterekening en de rekening van het Gasbedrijf over het jaar 1925, de gemeenterekening in ont vang met f 69561.711/2 en in uitgaaf met f 65104.471/2alzoo met een batig slot van f 4457.24 op den gewonen dienst s en met f8911,46 in ontvang en J f8901,46 in uitgaaf; alzoo sluitende met een goed slot van f 10 op den Kapi- taaldienst. De rekening van het Gasbedrijf sluit in ontvang met f23897.54, en in uitgaaf met f 25823.28, alzoo met een na- deelig saldo van f 1925.74 op den gewonen dienst en met f 7500 in ontvang en uit gaaf op den Kapitaaldienst. Goedgekeurd wordt de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur dienst 1925, nadat hiertoe door dhr A. Dominicus namens de Commis sie van onderzoek was geadviseerd. Tevens wordt besloten dit Bestuur mededeeling te doen van enkele aanmer kingen, die door de commissie gemaakt zijn en door den Raad worden overge nomen. De rekening wordt goedgekeurd in ontvang op f36853.95, en in uitgaaf op f22731.86, goed slot alzoo f 14122.09. Het bedrag der vergoeding aan het Bestuur der vereeniging voor Chr. Volksonderwijs over 1924, wordt in verband met de 3-jaarlijk- sche verrekening vastgesteld op f 1465.67 zoodat aan de gemeente zal worden ge restitueerd de som van f412.23, wegens te veel genoten voorschot. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. tot wijziging der bouwverordening in dier voege, dat aansluiting aan ile wa terleiding voor bestaande wo ningen verplichtend zal zijn be houdens de door B. en W. te verleenen ontheffingen. Dhr J. A. Dominicus zegt, dat dit ontwerp reeds eerder in behan deling kwam en destijds werd afgestemd. Spr. verwijst naar hetgeen hij toen over deze zaak heeft gezegd en zegt thans te veronderstellen, dat de Waterleiding-Mij gebruik maakt van de Colleges van B. en W. en van de Gezondheidscommissies om zich beroepende op de hygiène een reden te vinden om tegelijk de finan- ciëele zaak dezer Maatschappij te steu nen. Dhr P. Lindenbergh Azn deelt mede welke de strekking is van het voorgestelde nieuwe artikel 44 en zegt dat de ver onderstelling van dhr J. A. Dominicus in zijn geheel beschouwd juist is. In bijzonderheden is dit niet het geval. Spr. zegt ..dat de Gezondheidscommissie krach tens wettelijk voorschrift, omdat het een hygiënisch belang betreft, is gehoord. Zeer zeker is hier één financiëel belang der Maatschappij bij betrokken, doch het voorstel van den Raad van Beheer ge schiedde op aandrang van den Minister. De voorzitter zegt, dat ook krachtens de bestaande regeling B. en W. kunnen in grijpen, wanneer gebreken worden gecorï- stateerd, doch niet in dien zin als nu wordt voorgesteld. Ofschoon spr. niet be- geerig is op de uttvoering van dit voor schrift, wil hij aannemen, dat hiermede het algemeen belang gediend wordt. Dhr J. A. Dominicus meent, dat hier bij de uitvoering van dit artikel het veel zal afhangen in de opvatting van B. en W. Dhr Karelse is het wat het doel betreft niet eens met den Raad van Beheer. Spr. meent, dat hier op een verkeerde manier een voordeelpost wordt geschapen. Voorts zegt spr. hier gelegenheid te vinden op te merken, dat enorm veel water wordt vermorst en gestolen. Spr. geeft den Raad van Beheer in overweging alle nieuwe perceelen van een Meter te voorzien. Dhr P. Lindenbergh Azn zegt dat het niet mogelijk is alle perceelen van een meter te voorzien. Overigens is een heel zui nig gebruik van water le constateeren. Voorts deelt spr. mede, dat de aanschrij ving .een gevolg is van den drang door den Minister uitgeoefend, die verband houdt met het behoud van de garantie stelling, en moet het in 't belang der ge meenten geacht worden, wanneer dit ge meenschappelijk bedrijf gesteund wordt door de aandeelhouders. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden dhrn P. Lindenbergh Azn, P. A. Lindenbergh Ezn en den voorzitter; tegen stemden dhrn M. Hoogesteger, A. Dominicus, J. A. Dominicus en Joh. Karelse Azn. Opgemaakt wordt de voordracht van zetters wegens periodieke aftreding der heeren P. Cijsouw en A. Willemsen. Tee voorziening in de eerste vacature wordt na gehouden stemming als no. 1 geplaatst dhr P. Cijsouw en no. 2 dhr M. Hooge steger Fzn. Voor 'Be canJidaat werd al3 no .1 geplaatst dhr A. Willemsen en als no. 2 dhr L. P. Korstanje. Na breed voerige bespreking werd de aanvraag om een crediet van f600 a f700 voor het verplaatsen en het herstellen der muziek tent aangehouden tot een volgende ver gadering. Bij voorkomende zaken wordt medegedeeld, dat de raadsleden, die op zich namen, den voorgestelden nieuwen' weg van den Bonzijweg naar den Breeden* weg nader in teekening te brengen, hier mede nog niet gereed zijn. Dhr Karelse herinnert aan het beloofde tariefreglement voor industriegas. Dhr P. A. Lindenbergh geeft in oyerweging eenige grenswijziging voor te stellen, daar waar de gemeento Kapelle ongeveer aan de kom der ge meente grenst. De voorzitter zegt, waar noodig, overweging toe. Kapelle. Bij nader onderzoek bleek dat bij den gepleegden inbraak, dien wij in ons no. van gisteren vermeldden, méér dan f0.60 aan los geld is ontvreemd. Er is ook een gouden horloge en armband verdwenen. De bewoners bemerkten eerst 's morgens bij het opstaan dat er vreemd bezoek was geweest. Rustig had men doorgeslapen niet van onheil bewust. Ook de kleine die in de wieg in de achterkamer sliep was door het verplaatsen van de wieg, die voor het buffet stond, dat onder zocht was, niet wakker geworden. In voor- en achterkamer was men geweest. Door het achterraam had men zich toegang verschaft en de bloempot, die er voor stond, buiten geplaatst. Koudekerke. In den nacht van Zondag op Maandag j.l. is ingebroken in een ver- verschingstent, staande op het strand on der deze gemeente. Toen de eigenaar Maandagmorgen verscheen, bleek dat men do deur der tent open had gebroken, er werd een phototoestel met tasch ter waarde van ongeveer f250 vermist, be nevens een groote hoeveelheid choco lade, limonade, pepermunt enz. De politie doet pnderzoek. Westkapelle. Alhier kwam gisteravond de Raad in voltallige vergadering bijeen. Aan ,T. S. Roelse werd op daartoe ge daan verzoek een half jaar afschrijving verleend in de hondenbelasting. Goedge keurd werd de rekening van de gezond heidscommissie over het dienstjaar 1925. De inkomsten bedroegen f 1600 en de uitgaven fl448.29V2. Voorloopig vastge steld werd de gemeenterekening 1925; de inkomsten bedroegen f 43212.271/2 en de uitgaven f 39024.051/2. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1925 werd goedgekeurd; inkomsten waren f 2443.4ö1/2, de uitgaven f 1758.20. De be grooting van het B. Armbestuur over 1927 werd goedgekeurd met in ontvang en uit gaaf van f 2522.231/2. Voorgedragen als zetters werden de af tredende leden: P. Hendrikse en Korn. Minderhoud Jz.; als plaatsverv. leden: B. Louwerse en P. Peene. Daarop werd be sloten een uitbreidingsplan van de ge meente vast te stellen, waarbij o.a. de rooilijnen aangegeven zullen worden bij het bouwen buiten de kom der gemeente. Ncd. Iferv. Kerk. Aangenomen naar Burum, door J. Sie- melink te Gassellernijeveen. Geref. Kerken. Beroepen te Emmen, F. II. van Loon te Smilde. Aangenomen naar Tholen, door Dr C. Veltenaar te 's-Gravenhage, voorheen Ned. Herv. predikant te Asperen. Bedankt voor Nieuwlande (Dr.), door Dr C. Veltenaar te 's-Gravenhage. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te 's-Gravendeel, A. Bikkel-, cand. te Noordeloos. Geref. Gem. Beroepen te Goes, H. A. Minderman te Lisse; te Vlaardingen, J. Vreugden- hil te Bruinisse. Een wonder. Eenige weken ge leden nam de Ned. uit het Amsterdam- sche Predikbeurtenblad een stukje over van ds A. G. H. van Hoogenhuijze, waarin deze schreef over het Evangelisatiewerk in het Noorden van Parijs, over het kerk gebouw, dat nog alleen een sousterrain is-, over de woonwagens en krotwoningen onder de bewoners, waaronder gewerkt wordt, over de geestelijke zegeningen, die God aan den eenvoudigen maar toegewij- den kring in menig opzicht schenkt. Nu, dezer dagen, kreeg ds Van Hoogen- huyze een brief uit dien evangelisatie kring, een brief, overloopende van dank j aan God, en jubelende over de verhooring des gebeds. Men vertelde in dien brief over hef wonder, dat had .plaats gehad. Finan ciëel ging het dier gemeente slecht, de materiëele toestand van het werk was niet rooskleurig. Het nood-dak, waarmede het sousterrain was toegedekt, begonte lekken. Geld voor herstel was er niet. Somber benauwd waren de vergaderzalen. En de medewerkers hadden betere huis vesting hoog noodig. Wat te doen? Wat anders dan het den Heer te zeggen? In den wekelijkschen werkersbidstond werd de materiëele toestand van het werk ernstig den Heer voorgelegd, en kinder lijk en eenvoudig gevraagd of God wat geld wilde zenden. Dienzelfden middag, voelde een ab soluut onbekende in Engeland zich ge drongen om aan 'Ds Blocher een cheque te zenden van 4000 pond sterling, dat is f48.000, dat is 675.000 francs, juist de som, die noodig is om het Tabernakel geheel te voltooien, om heel de kerk op te bouwen. Hij liet zijn cheque vergezeld gaan van dit vers: „La prière fervente dn juste est d'un grand efficace" (Een krachtig gebed des rechtvaardigen vermag veel). Op dezelfde geheimzinnige wijze kreeg men even later een tweede cheque van 500 pond is f 6000 met als motto„Opdat zij overvloed hebben." Is het wonder, dat de leden der ge meente geen woorden konden vinden, om hun dankbaarheid te uiten en beschaamd waren over de liefde en zorg van God, wiens het goud en het zilver is, en die de harten der menschen neigt als water beken. Keisteenenmet modder. De „Waarheidsvriend", het orgaan van den Gereformeerden Bond in de N. II. Kerk schrijft als volgt: Wij willen nog even terugkomen op die „mooie" reorganisatie-vergadering, die on langs te Utrecht is gehouden onder lei ding en bescherming van mannen als Dr Kromsigt, Ds Ekering van A'dam, Ds Gra- vemeijer van Den Haag en Ds Six Dijk stra van Ter Aa; allen meer of minder behoorend tot de Herv. Geref. Staats partij. f Die heeren hebben zich voor góed-ge blameerd en hebben de goede zaak groote schade berokkend. Want het is eigenlijk niets dan schelden geweest op de Geref. Kerken, op de Syn. v. Assen, op Dr Kuyper, op de Geschei- denen, enz. enz. En die onder de aan- wezigen ook maar even dorst te verkla ren van een andere meening in (le2o zijn, is uitgejouwd onder „daverend at, plaus". Van mannen als Dr Kuyper en de vet. tegenwoordigers uit het midden van de Geref. Kerken, werd niets, letterlijk niets goeds gezegd; wel allerlei kwaads en lnide werd verkondigd, dat daar de Antino. mianen, de wetverachters, zitten; de Rj. monstranten; die het Woord Gods hebben ingewisseld voor de rede; de Waarheid Gods voor do mcnschelijke wetenschap, terwijl juist door die menschen aan land en volk op elk terrein des levens zooveel schade is berokkend, enz. enz. Wij hebben ons geërgerd aan deze er. gerlijke, leugenachtige, vijandige getuigd nissen van vooraanstaande Herv. nien. schen; niet het minst aan het dwaas en leugenachtig verklaren van Ds Sij Dijkstra, op grond van een fantastisch vorhaal van den bewegelijken Hilbrandt Boschma, dat Dr Kuyper op zijn sterf, bed zou hebben verklaard, niet te kun. ncn sterven, bij hetgeen hij in zijn leven had geloofd en beleden. Wij schamen ons, als Herv., voor vergadering als deze. En wat we dezer dagen lazen van Da Costa, willen we hier in dit verband toepassen: „Zoo dikwerf schreef Da Costa in 1854 in betrekking tot Gr. v. Prinsterer - zoo dikwerf hij met den gladden slinger steen uit de beek een wonde toebracht aan den ovennoedigen Tijdgeest, namen zijn vrienden verontwaardigd uit do mol der keisteenen op." (W. v. Oostenrijk Bruyn: Isaac da Costa, Amsterdam, H. de Hoogh 1861; blz. 57 uit een „Brief aan Mr G. Gr. v. Prinsterer, Haarlem 1854: blz. 26"). Keisteenen met modder. En dat, wanneer men in de Kerk, in de wetenschap, in het maatschappelijk leven, in de politiek, ja op elk terrein des levens opkomt voor de eere van Christus en —voor de autoriteit van Gods Woord. Dan heeft men niets, niets anders dan keisteenen met modder Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. In behandeling komt 't rapport van den heer Bolt over het voorstel van de classikale vergadering van Winschoten tot wijziging van art. 43 al. 1, Regl. vacatu ren, zoodat deze alinea zal luiden; „Predi- kantcn, die een vaste standplaats beklee- den, kunnen, wanneer zij op een nomi natie voorkomen, worden uitgenoodigd op beroep te komen prediken". De commissie merkt op dat de verbodsbepaling welke in het reglement staat dateert van 1818 en verscherpt werd in 1896. Pogingen, om haar in te trokken werden tevergeefs be proefd in 1913, 1916, 1917 en 1919. Alle leden der commissie adviseeren tot verwerping van de wijziging zaoals is voorgesteld. Twee leden zouden baat willen vervangen door do alinea: „Een predikant, die een vaste standplaats be-1 kleedt mag niet op beroep prediken, tenzij j hij op de nominatie is geplaatst." In de discussie wordt opgemerkt, dat j het verkapte prediken Op beroep dikw'" gebeurt, waardoor de eerbied voor kerkelijke wet wordt ondermijnd. Daarom stelt dr Niemeyer voor te lezen: „Het is aan predikanten, die een vaste stand plaats be'klteden, niet geoorloofd, op be roep te prediken. Als prediken op beroep wordt beschouwd het buiten do eigen gemeente vervullen van een preekbeurt met het kennelijk doel, om daardoor hef verkrijgen van een beroep te bevorderen." Tegen deze formuleering wordt o.a. het bezwaar ingebracht, dat het moeilijk zal vallen vast te stellen, of men al dau niet met „het kennelijk doel" is opge treden. Het voorstel van dr Niemeyer wordt verworpen en de conclusie van de meerderheid strekkende tot handbaring van de bestaande redactie, aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. De heer Eileits de Haan heeft een voor stel van dr Niemeyer behandeld tot wijzi ging van- het Reglement OP de predikant8- tractementen, aldus: 1. Art. la Inde voortaan zonder eenige toevoeging: /en aanvangstractemeot van f2500". (Art. 3 vervalt). II. Art. lc luide voortaan: „b® tweejaarlijkse!;e vc r!:0" gingen van flOri art. ld worde geschrapt. Die rappqrteerende oommissie acht d® voorstellen praematuur. De bewering, dat bij vermindering van de aanslagen tegenstand vrij algemeen zal ophoud'/ mist voorhands allen grond, vindt altham3 j geen steun in do redenen, die door w weigerachtige gemeenten volor hun tegen- stand wonden opgegeven. Met op één na algemeene stemmen adviseert de e®" missie de voorstellen niet in behandeling fce nemen. Bij de bespreking merkt dr Niemeijei' cfy dat hij de kenschetsing der voorst* als „praematuur" niet kan aanvaarde omdat het Reglement reeds dagteeke van 1921. Hij is Overtuigd dat do gerachtighe-id voornamelijk het gevolg e van de meening, dat de aanslag te hoog Men moet trachten tot verzoening te' men en daartce zullen zijn voorste leiden. r. Overeenkomstig de conclusie der derheid wordt mot 13 tegen 6 stentf. besloten," de voorstellen niet in heb', ling te nemen (tegen de h.h. dr -e king, Bongers, Van der Veen, drNieme. T amnions en Boonstra). -Sadboe S0endar Singh- trent den ook in ons land bekenden" hoe Soendar Singh deze christen Engelsch Voor-Indië trad voor enke ren in verschiHende plaatsen in®1 derland op worden in het njas Lunteren thans mededeelingen door zijn vriend prof. Heiier, die m gelde briefwisseling met 'iem..s'^,zoDd- gewaagt van zijn werk en zijn - heidstoestand.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2