beid Vrijdag 30 Juli Jaargang [ASSEE eninspan Brate" I MARV 5T JOHN. CES. 8 OEN iSING 3 contant. rnvee, Boek ellingen ïintjes stbode, FEUILLETON. van het J Wanneer in niet er S naar's 2 t op de 2 48 ESTZAAN. w •ten iloopen Telef. 181. LN DISSEL tus 1926, uur N. T. te n den heer e door hem pent EN, oud 11 jaar 9 jaarvos (allen veu- npaard, oud oud 1 jaar; lier Merrie- lk- en Kalf- anderhalf- i, 1 ander- jren,2 vette jgen en 120 Driewiela- éénpaards- Internatio- schmachine, ella", Wied en, Rolblek zag-egge, 2 er, Sleper, n Peemolen, akkenheffer, n, Doppen, Waterbak, Pee- en il, 2 Hand- aaimachine, partij Zak- Fornuizen, schappen, nt, Mest in Klaverrui- oorts eenig oomer „Me- enig Huis- hten entiaren (7 Koedijk entiaren (6 t Paarden- 'entiaren (5 Padjes, aan soliede oven flO. >t 1 Decern- het bee8tiaal begonnen. wei LBURG. Ie nieuwste NG leinsten) LST en van 1SING. M. FEU. PS G. v.gg-v. Drukkers-Exploitanten: gOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux; Lange Vorststraat 68—70, Goes Jti: Redaelie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. BHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Klacht en aanklacht. Groten van Prinsteirer heeft in zijn ge schriften herhaaldelijk geklaagd otver de gevoelloosheid en erger van de hoogere kringen tegenover de activiteit en het vlug-van-aannemen-zijn van het valk, vooral het volk achter de kiezers. Die ver stonden en begrepen hem. Op hen was dan oiok zijn hoop gebouwd. Doch van de elite, de Chr. aristocratie van zijn tijd zeide hij eenmaal: Niet in de doofheid, niet in de dofheid der volksklasse: ligt de oorzaak van ons leed, maar wel hierin dat de volksstem (ook waar de spreuk goldvox populi, vox dei)) ondanks de uitnemendheid van hun Chr. aspiratie, in de stiklucht van hoogere kringen gesmoord werd." En een ander maal: „Stel het volk niet te laag; het is de slaperigheid en onkunde der meer o n t w i k k e 1 d e n waarin het grootste gevaar ligt."- Naar aanleiding van den vaccinedwang. Tegenover de zoo absolute uitspraken van hen, dia op grond van Gods Woord de vaccine meenen te kunnen verwerpen, brengen wij nog eens in herinnering wat, de heer Jhr. mr A. F. de Savotrnin Lob man, de bekende vijand van vaccinedwang en vaccinevereering, maar tevens de nuch tere beoordeelaar van hetgeen de overheid' als voor het algemeen noodig over hare onderdanen brengt, in zijn hoedanigheid van hoofdredacteur van „Dei Nederlander" geantwoord heeft aan een inzender, die zoowel den dwang als de vaccine zelve als een maatregel uit den Booze verwierp, met dei aangrijping a.m. van het Schrift woord: die gezond zijn hebben den (dok ter) niet nöodig, maar die ziek zijn. De. heer Lehman schreef onder diens sfukske do volgende verstandige woerden: Al heeft ontegenzeggelijk de inenting gedurende korten tijd een zegenrijke uit; werking, teph zouden wij 'tgeheele stel sel, dat ook dierenmishandeling mee brengt, gaarne willen inruilen tegen be hoorlijke wettelijke regeling va'n het iso- leeringsstelsel. Daar is echter waarschijn lijk geen meerderheid voor te vinden in de Kamers. Het vooroordeel, door de genees- heeren krachtig gesteund, is nog te sterk. Overigens moeten wij de quaestie niet uitsluitend uit hygiënisch, maar oiok uit geestelijk oogpunt beschouwende, verkla ren, niet te kunnen meegaan met de stel ling dat inenting ingaan zou tegen een goddelijk gebod. De aangehaalde tekst behandelt niet een hygiënische vraag, maar een zielkundige, de vraag wie vOor zijn ziel een geneesmeester behoeft. Jezus had niet ten doel eenig gebod of verbod te_ geven. Overigens beoogt de inenting juist te onderzoeken of iemand ziek is, en zoo dei kiem aanwezig is, die te doo den. Ieder mensch mag zoo mogelijk ziekte voorkomen; ook de geloovige doet dit elk oogenblik. Ein wat de beschikking over de lichamen onzer kinderen, ook onzer eigene lichamen, aangaat, zeker be hoort die aan ons en aan hen die voor anderen te zorgen hebben te worden overgelaten. Maar wij hebben ons en onze kinderen te onderwerpen aan maatregelen die strekken om anderen te beschermen. De overheid is bevoegd die te nemen en op haar, niet op ons, rust da verant woordelijkheid daarvoor.' 24.) Uit het Engelsch. o rggen delbui Kou- urg, van Toen Mary beschaamd ontwaakte, was de kamer ledig en donker, maar het vol gend oogenblik kwam Dollie binnen wip pen, met haar strooien hoedje op en een ondeugenden trek op haar gelaat. „Word toch wakker, tante Mary. Ik ge loof werkelijk, dat wij in dit betooverde kasteel allen in slaap zullen vallen. De re gen heeft opgehouden, Charlotte is Justine gaan aflossen en nu wil en zal ik een eindje wandelen"; en Mary was dadelijk Pererd, hoewel zij het genoegen wat be- ïert door hun plan aan Romany te ver- j Zij waren rechts afgeslagen, en dachten er in het geheel niet aan, dat zij Lesponts verlaten hadden en de breede, fflet bladeren bedekte laan ten einde lie pen. De regen had inderdaad opgehouden; lauw kwam de maan al spoedig na het vn,.w®aarL- z°n op. De wegen zagen er a en uit en men kon er het einde niet meer van onderscheiden. Zij waren nog met ver gekomen of zij stuitten op de mu- delrlJan berkhof, en eyen later wan delden zij door de goed onderhouden pa- Weldra zoude het tijd van sluiten zijn, De kaart. Hae dei kaart van Europa er thans uitziet? Hierdp geven de bepalingen in de ach tereenvolgende vredesverdragen der laat ste jaren het antwoiord. la. Vrede van Versailles (met Duitschland)ElizasLotharingen aan Frankrijk; Posen en West Pruisen aan Po len; Elupem- en Malmedy aan België. Duitschland verliest zijn koloniën, moet oorlogsschatting betalen, en zijn vloot uit leveren. Volksstemmingen in Oppcr-Si- lezië en Noord-Sfeeswijk. Het Saargebied voor 15 jaar aan Frankrijk. Bezetting van gebied in de Rijnstreek doior de ge allieerden. Het Duitsche leger mo|et tot 100.000 man worden ingekrompen. 2o. Vrede van S t- Germain (met Oos tenrijk). De republiek 00: tenrijk omvat be halve W'denen bijna, alleen Alpenland. 3o. Vrede van Neuville (met Bul garije). Dit land ziet af van Thracië en krijgt een uitweg naar zee. Tractaat van T'rianön. Kroatië, en SlaWnië aan Zuid-SlaviëZevenburgen aan Roemenië; Hongaarsch Ertsgebergte aan Tsjecha-Slowakijei. Buiten. Europa luiden de veranderingen aldus Tractaat van Sèvres (met Turkije). Syrië aan Frankrijk; Smyrna aan Grieken land, Mesopotamië aan E|ngaland. Pales tina en Arabië zelfstandig. Tegen de vreemdelingen. Brussel, dat in alles Parijs na-aapt, heeft zijn eerste incident tegen de vreem delingen geboekt. Het geschiedde op de veemarkt van Cureghem. Verschillende Nederlandsche en een paar Duitsche vee handelaars werden er vrij brutaal gemo lesteerd doqr Brusselsche slagers. Er wer den links en rechts flinke klappen uitge deeld. Nieuwe incidenten worden, ge vreesd. De Brusselsche slagers zullen de regeering om maatregelen verzoeken in verband methet door buitenlanders op koop en van vee. Frankrijk en Rusland. De sovjetregeering heeft besloten den gezant te Parijs Rakowski op zijn post te handhaven. Rakowski heeft voor zijn vertrek naar Parijs nadere instructies voor de onder handelingen met de F'ransche regeering ontvangen. Naar verluidt, moet hij op dracht hebben ontvangen om de Fran- sche vorderingen, die in totaal 125 mil- lioen goudfranc' bedragen, tot een bedrag van 55 millioen te erkennen. Nu het kabinet Poincaré aan het be wind is, acht men het niet onmogelijk, dat de betrekkingen tusschen Rusland en Frankrijk minder welwillend zullen wor den. Een run op de banken. De Elzas-Lotharingsche bladen beves tigen in het algemeen de paniek-inciden ten, die gedurende de laatste dagen in verband: met den val van den Ftanschen Franc hebben plaats gehad en die tot ernstige economische storingen hebben ge leid. Het publiek bestormde overal de spaarkassen en bankinstellingen, om geld op te nemen en daarmede inkoopen te doen. Zoo heeft de Straassburger Spar- kasse op één dag Frs. 1.600.000 uitbe taald en. slechts F'rs. 150.000 opgenomen. dus spoedden zij zich voort, niet weinig onder den indruk van het vreemde en enge der plaats slechts een reusachtig kruis beeld hield de wacht over de stille dooden. De kleine kapel was ledig; de treurenden, welke daar gebeden hadden, waren heen gegaan; verscheidene der kleine ijzeren kruisen waren bedekt met kransen van gele en witte stroohloemen; langs een zij pad waren kloostergraven, elk met een ijzeren kruis, Zuster Maria Theresia, Zus ter Veronica, de naam en de ouderdom verder niets. Terwijl de meisjes in sche merdonker verder gingen, kwa mhet kaar voor, dat de geesten der nonnen wel uit hare stille rustplaatsen hadden kunnen komen, om haar te volgen. „Ik heb er genoeg van gezien; stel u voor, dat wij dit voor onze eerste wande ling hebben uitgekozen!" riep Dollie hui verend uit. „Ik zou wel eens willen weten, waar de kerk van den Verlosser is, en wie is die Zuster Veronica, die op twintig jarigen leeftijd stierf? Zou zij juist een meisje zijn geweest als wij, Mary, met werkelijk vleesch en bloed, met een hart, dat voelde en genieten kon? Misschien ging Dollie op angstigen toon voort, „overtuigde een van die Vlaamsche priesters, die wij za gen, er haar wel van, dat zij een roeping had en ging zij toen in het klooster, en werd gedood door de strenge regels, de eentonigheid en de vreeselijke stilte 'In bijna alle groote steden in Elzas- Lotharingen moesten de spaarbanken ge sloten worden en de betalingen stopzetten. Uit Rusland. Aan een beschouwing: van den bericht gever van de „Köln. Ztg." te Moskou bij den dood van Djerzinski-is het vol gende ontleend Met Djerzinski, den leider van het al gemeen politiek- bestuur eindigt een systeem. Djerzinski kwam tot aanzien toen het bolschewisme zich vestigen moest, toen ■het zjg. oorlogscommunisme zijn taak achtte de verdelging der bourgeoisie, toen men meende, aan het geweld het recht te moeten onderwerpen. Men weet, dat die poging gelukt is. Niet weinig heeft daartoe bijgedragen de onbarmhartige wijze, waarop Djerzinski het bolschewisme baan maakte. Hij schaarde om Lenin een pretorianengarde, die nimmer het zwaard in de schede droeg. „Aanklager, rechter en beul tege lijk", zoo zou men het optreden van Djerzinski in dien tijd kunnen schetsen. Djerzinski bleef tot zijn dood van mee ning, dat snel recht voor den bolsche- wistischen staat onontbeerlijk is. Tot het einde van zijn leven bleef Djerzinski de leider der sovjet-justitie. Wie den staat door valuta-koop of andere speculaties schade berokkende, door schadelijken tus- schenliandel geld te verdienen zocht, werd naar de gevangenis van de Lubjanka ge zonden. Het heet, dait de beambten den beschuldigden daar menig kwaad uur kon den bezorgen en niet altijd kwam het tot een beoordeeling der delicten door het gerecht. Winstmakers en opkoopers wer den zonder vorm van proces naar het Kasan-station gebracht en van daar bui ten Moskou gedirigeerd. Hun zaken wer den gesloten en hun voorraden verkocht. Zoo geschiedde b.v. als Moskousche juweelen-handelaren zich ertoe verleiden lieten, steenen en edelmetaal aan agen ten van een Engelsch consortium te ver- koopen. Onmiddellijk legde Djerzniski de hand op hun zaak. Wat al onheil deze sovjetleider over het Russische volk heeft gebracht, zal de geschiedenis eerst kunnen verhalen, wan neer ooit de archieven der Tsjeka open gaan. - 1 Volgens „Berlingske Tidende" maakt een telegram uit Moskou melding van geruchten, volgens welke Zinowieff ge arresteerd en nabij Moskou geïnterneerd zou zijn. Doel van deze interneering' is, te beletten, dat de ex-commissaris beraad slaagt met zijn aanhangers. Ook gaat het gerucht, dat de voormalige commissaris van financiën, Sokolnikoff, onder beschuldiging, samen met Zinowieff tegen de regeering te hebben geageerd, in de gevangenis is geworpen. Sokolnikoff heet volgens sommigen verantwoordelijk voor Djerzinki's dood en zou daarom binnenkort voor het revolutionnair tribu naal terecht staan. Korte berichten. De gewone spoorwegtarieven voor het goederenvervoer in België zullen met ingang van 1 Augustus nogmaals met 10 pet. worden verhoogd. De tarieven voor het transport van reizigers en bagage blijven, onveranderd. Tegen verscheidene bakkers en ban ketbakkers in België is wegens overtre ding van het sedert Maandag! in toepas sing zijnde verbod in zake het gebruik van ongebuild meel, proces-verbaal opge maakt. Zij zullen, op aandringen van de regeering, zeer spoedig voor de rechtbank verschijnen. Het aantal dooden ten gevolge van de alcoholvergiftiging in Canada is tot 18 gestegen. Het laatste slachtoffer is een moeder van vier kleine kinderen. De directeurs van de Brusselsche en de Antwerpsche openbare instellingen, die, zooals gemeld, volgens een besluit van den koning] voortaan om 1 uur 's nachts moeten gesloten zijn hebben een protestactie tegen dat besluit op touw gezet, vooral ook omdat het sluitings- verbod niet toepasselijk is te Oostende, te Blanckenberghe en te Spa. 't Be gint al De Belgische senaat heeft het ont werp tot vermindering van de sterkte van het Belgische leger aangenomen, waar door dit kracht van wet krijgt. De Belgische ministerraad besloot, de verblijfs- en .consumptiebelasting op toeristen uit landen met hoogen wissel koers van tien op twintig procent te brengen en van tien op vijftien procent voor degenen, die volledig pension heb ben. De auto's van buitenlanders zullen een dagelijksche taxe van tien francs be talen. De „Petit Parisien" verneemt uit Madrid, dat de volksstemming over het regiem van Primo de Rivera 12 Septem ber zal gehouden worden. Primo de Ri vera is voornemens binnen enkele dagen een propagan.dareis door het land te maken - Woensdagavond is het te Dusseldorf tot bloedige botsingen gekomen tusschen de aanhangers van de Stahlhelm en de Reichsbannerlieden. Daarbij is een der Reichsbannerlieden zoo door messteken getroffen, dat hij nog voor de overbren ging na,ar het ziekenhuis den geest gaf. Verder werden aan beide zijden talrijke gewonden gemaakt. Bij wie de schuld ligt is niet bekend. twintig jaar oud, arme zuster Veronica! ja, daaraan moet zij bepaald gestorven zijn." „Onzin, Dollie; deze plaats maakt u ze nuwachtig, laten wij naar het kasteel te rug gaan." Maar het meisje was niet tot zwijgen te brengen. „Ik zal er u alles van vertellen. Charlot te en ik spraken er te Lisse over; maar gij hebt er weer iets van gehoord; soms luis tert ge in het geheel niet. „Er is hier eene kerk en die noemen ze de kerk van den Verlosser; er is een kloos ter aan verbonden en daar gaan de men- schen wel heen, om de nonnen te hooren zingen; Charlotte heeft beloofd, dat zij er eens met ons heen zou gaan." „En?" „Niemand ziet de nonnen ooit; zij zin gen op een galerij achter traliewerk; men noemt ze de roode nonnen, omdat zij een rood kleed dragen, als herinnering aan het lijden des Heeren; zij worden streng be waakt en hebben een eigen kapel, nooit komen ze in de groote kerk; en Charlotte zegt, dat zij mij de kleine vierkante ope ning zal laten zien, waardoor de priester hun het Heilig Sacrament toedient en de biecht afneemt. De menschen hier zeggen ik bedoel do Roomsch-Katholieken dat zij een roeping hebben en een leven van aanbidding leiden, dat zij goede gron den voor hun geloof, hebben en zeer gelukkig zijn; maar hoe zullen wij dat Loden van God. Staten als f Or ons. In den Raad van Statei is meegedeeld eien Kon. Besluit waarbij ongegrond is weten? Charlotte zegt, dat zij nooit eenig handwerk verrichten, en al hun tijd! met godsdienstige overpeinzingen doorbren gen." Misschien overdrijft Charlotte." „Neon, waarlijk, zij had volkomen ge lijk, toen zij beweerde, dat velen van haar jong sterven; men zegt, dat al dat zin gen hen doodt; maar daarin vergissen zij zich, want dat is eerst leven. Zie eens, Mary Zuster Veronica, oud twin tig jaar!" „Arm meisjeriep Mary uit, zeer on der den indruk van Dollie's treurig ver haal. „Ziet ge, Charlotte zegt, dat meisjes dikwijls veel godsdienstige opwinding heb- Jjen. Zij zijn droomerig en hebben aller lei visioenen; zij willen groote dingen doen, hun geheele leven aan een groot doel geven; zij denken, dat zij zóó hun geheele leven rustig kunnen doorbidden, dat zij God zóó liefhebben en dat de wereld zoo verdorven is, zoo vol verlei ding, en dan hebben zij een roeping."' „Ja maar, Dollie, wacht eens even; dat hebben zij ook werkelijk, weet ge dat wel." „Wat! een roeping?" „Natuurlijk; sommige vrouwen zijn ware liefdezusters; denk eens aan enkele zusterverenigingen onzer Engelsche kerk."» „Wat doet dat er toe?" zeide Dollie Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.~* Losse nummersfOJB Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. verklaard bet beroep, ingesteld door he{ gemeentebestuur van 's HertOgenbosch te gen uitspraken van Ged. Staten der prex- Vincia NOord-Brabant, waarbij de aan slagen van leden van Ged. Staten in de plaatselijke inkomstenbelasting der ge meente 's Hertagenbosch als forens over het belastingjaar 19221923, zijn ver nietigd. In het Kon. besluit wordt o.a. over wogen: dat de zich in het gouvernementsge bouw te 's Hertogenbosch bevindende ver gaderzaal voor ieder der aangeslagenen .alleen t'ct persoonlijke u'toefening van zijn functie als lid van het college van Ged. Staten bestemd was, vooxzoover die uit oefening bestond in het bijwonen van de vergaderingen van dat college; dat de vergaderzaal die bestemming slechts had en kon hebben voor de da gen, waarop vergaderingen door het col lege werden gehouden; dat mitsdien, nu uit dei uitspraken van Ged. Staten van Noord-Brabant blijkt, dat dit college in het belastingjaar 1922 1923 slechts op 49 dagen bijeen is ge weest, de vergaderzaal niet op meer dan 90 dagen van het belastingjaar bestemd is geweest tot persoonlijke uitoefening van de functie van ieder der aangeslagenen. De diepste palder van ons land. Op Wioensdag 18 Aug. a.s. zullen in het openbaar verkocht worden ongeveer 562 HA., drooggemaakte gronden in den polder Wilnis-VelcTzijde onder de gemeente Wil ms. Deze "droogmakerij heeft een pe'il van 6.50 M. beneden A. P. en is daar door de diepste polder van ons land. Ter vergelijking diene, dat de Alexander- polder een diepte heeft van 6.30 M., Mij drecht van 6 M., de Haarlemmermeer van 5 M., de Purmer van 4.50 M. en de Beem- ster van 4 M. Reeds in de jaren 1790 en 1809 zijn plannen gemaakt tot de vervening van Wilnis-Veldzijde, doch eerst in 1862 slaag den de pogingen, toen men overeenstem ming bereikte; vOor de droogmaking. Bij Kon. Besluit van 27 Oct. 1862 werd octrooi verleend voor de vervening, be-, dijking en droogmakerij. En nu is het dan met steun van de Staten van Utrecht gelukt een aanwinst van meer dan 550 H.A. vruchtbaren grond te verkrijgen. In ROok! Naar de gegevens van de Tabaksbelas ting valt te berekenen, dat doior rookers en pruimers resp. in de jaren 1925, 1924 'en 1923 is verbruikt: adn Sigaren: 1.062.972.265 stuks vOor f77.424.049 1.036.846.063 f75.598.509 1.043.125.533 f78.522947' aan Sigaretten: 1.981.680.045 stuks voor f34.716.260 2.506.865.430 f42.486.682 1.957.944.920 f35.153.748 aan Tabak: 10.621.698 K.G. voor f26.134.473 14.595.998 f 33.869.997 12.683.463 f28.426.012 Ziedaar wat van Holland uit in rook opging 1 De Rijks Bouwvoorschotten. Door eenige gemeenten is aan de re» geering verzocht, den rentevoet der pre- miebouwvoorschotten van 6 pet. te bren- pruilend. „Wij zijn veel te jong om over zulke diepzinnige onderwerpen te' spreken. Wat wordt da wereld toch dom" veel verschillende soorten van menschen be woond! Ik denk nu aan zuster Veronica oud twintig jaar!" „Helaas arme ziel 1 maar zij slaapt nu zacht." „Daar is er nog eien," viel haar vriendin haastig in „zuster Ursula, oud drie en twintig jaaï, en zuster Monica oud zes en twintig jaar; zelfs zuster Maria Theresia is slechts eien en dertig jaar geworden. Denk eens aan hoe jong en levensmoe zij moeten zijn geweest. Misschien zagen zij' te laat haar dwaling in; zij konden toch niet altijd achter het traliewerk blijven zingen; en daar dei aarde geen hemel is, is het zeer wel mogelijk, dat al dat bidden huni begon te vervelen. Misschien deed hun hoofd pijn en werden zij zwak, en ten laatste brak hun hart van teleur stelling over da doodschheid aller din gen; en zoo stierven zij. Van zingen" zouden zij niet gestorven zijn!'' zeidë Dollie, met een uitroep van minachting en smart, toen zij het kerkhof verlieten. „Gij hebt mij allen lust doen vergaan om de kerk van den Verlosser te bezoe ken", gaf Mary ten antwoord: „niets zou er mij nu toe kunnen bewegen die plaats te betreden." i i (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1