VALET" Onderwijs. V eiligheidsscheermes Een man met een schoon geschoren gezicht dwingt res pect af en doet zijn werk met plezier. U zult altijd een goed geschoren gezicht hebben, wanneer U een Valet Veiligheids scheermes koopt, en dat iederen morgen slechts vijf minuten gebruikt ImpartturtFa. B. MEINDERSMA - DEN HAAS. kust is veel afgenomen, minstens 800 M. Maar de eilanden Wulpen en Koezand, die nabij Cadzand lagen, zijn verdwenen. Ook aan den zuidelijken oever zijn enkele dorpen verdwenen, doch andere zijn er weer bijgekomen. Uit een stuk van Jacoba van Beieren blijkt, dat in baar tijd de Honte steeds breeder werd. De naam Wes- terschelde dateert eerst uit de 17e eeuw Toen had men ook reeds te kampen ïnet veel ondiepe plaatsen en wel werd bij Valkenisse en Rilland tol geheven van kleinere schepen, doch de groote von den hun weg nog steeds door de Ooster- schelde. De mond droeg over de geheele breedte den naam van Wielingen, maar verder op heette de zeearm Honte. Spr. kan niet accoord gaan met Holle stelle en andere schrijvers, die meenen dat de Honte ook wel Heidenzee werd genoemd en spr. haalt verschillende be wijzen aan voor zijn meening, dat de Heidenzee lag tusschen Wulpen en Koe zand. Komende tot de aangrenzende wate ren zegt spr. dat tusschen Walcheren en .-Zuid-Beveland eerst alleen ondiepe wa teren lagen en in 1488 was het Frans van Brederode, die er het eerst met zijn oorlogsschepen door heen wist te komen. Men noemde het toen lang Fransen Gat later werd het eerst het Sloe. Spr. noemt dan het Zwake dat verdween in 1480 door overdijking van uit 's Gravenpolder. Zuid- Beveland bestond toen uit drie deelen: Westwatering, Oostwatering en land tus schen Honte en Hinkelen. Aan de Zuidkust had men de haven van Hulst (Hellegat) en andere kleinere wate ren, maar vooral ook de Braakman. Dat deze in 1377 in eens zou zijn ontstaan', acht spr. onjuist. "Er was reeds lang water doch door de ramp van 1404 werden groote streken overstroomd en het duur de lang eer daar weer land was. maar toen bleef de Braakman bestaan. Na nog enkele wateren in West-Z.-Vlaanderen be sproken te hebben, kwam spr. tot het Zwin om deze voor de geschiedenis zoo belangrijke rivier uitvoeriger te bespre- gen. Het Zwin, dat twee monden naar Ze ehad, aan beide zijden van Cadzand, begon oorspronkelijk reeds bij Brugge, dat eertijds bijna aan zee lag, toen West-Vlaan- deren (Belgisch) nog niet bestond, name lijk de 1 tot 3 M. dikke kleilaag, die het veen ging bedekken. Toen zijn daar onge veer 600 plaatsen ontstaan. Aardenburg1 wordt reeds in 707 genoemd en Oost burg ongeveer in denzelfden tijd. Het Zwin ontstond uit verschillende watertjes, die bij Brugge bijeen kwamen en Brugge werd in de 10e en 11e eeuw de grootste han delsplaats van West-Europa genoemd. Het Zwin werd tegen de helft der 12de eeuw steeds nauwer en ondieper en Brugge deed èen dam maken, om tot daar een gesloten water te hebben. Bij het toen opkomende Damme werden de goederen uit de.zeeschepen overgeladen. Damme kreeg scheepswerven enz. en nam zeer in bloei toe, maar ook het verder deel van het Zwin verzandde steeds meer en in 1350 kwamen de groote schepen niet verder dan Sluis, toen Lammensvliet genoemd1. Aam de andere zijde van het Zwin lag St. Anna, ter Muiden, dat nooit tot gxooten bloei kwam, omdat het in de verschillende oorlogen herhaaldelijk verwoest werd. Toen was echter Sluis de grootste stad van Vlaanderen en ook Aardenburg telde mede. Ook Oostburg was een plaats van belang, maar ver schillende verbindingen met zee of met de Braakman werden na verloop van tijd weer onbruikbaar. De laatste poging van de ongelukkige stad Brugge om een weg naar zee te be houden, was het Zwin tot bij Sluis af te dammen, maar de oorlog maakte des tijds een einde aan alle scheepvaart. Spr. staat nu nog even stil bij het verdwenen eiland Wulpen, dat wellicht nog veel grooter is geweest en aan Cad zand heeft vast gelegen. Er stonden des tijds niet minder dan 5 parochiekerken op. In 1551 was het eiland geheel ver dwenen. Er zijn in later eeuwen veel bedijkingen in Zeeland gevolgd, maar in de 16de eeuw zijn er tijden geweest, dat bijna geheel Zeeuwsch-Vlaanderen onder water stond en in het Westelijk deel alleen nog Oostburg en Biervliet boven water lagen. Na de herovering van Sluis door Prins Maurits is men weer met bedijkingen begonnen. Spr. eindigde zijn zeer belangrijke rede, waarvan het bovenstaande maar een kort resumé is, onder luid applaus der ver gadering. Op een vraag van mr Dieleman ant woordde de heer Beekman nog, dat zeker de naam Hontenisse in verband staat met Honte, maar hij kan niet zeggen, dat er ook verband is met andere namen in die streek, zooals Canisvliet enz. Men moet niet vergeten, dat in 90 pet. der gevallen een plaatsnaam afkomstig is van personen. De voorzitter dankte den heer Beek man hartelijk voor zijn belangwekkende rede namens de geheele vergadering. 1 Vervolgens gaf de heer Ir van Cruinin gen eenige inlichtingen over het later op den dag te bezoeken poldergemaal. Bier vliet was in 1864 nog van uit zee te bereiken. Daarna had het land een af watering rechtstreeks door de zeesluis aan den Isabellapolder. Door aanslibbing werkte deze afwatering niet voldoende meer en lang is er gedacht over een grootkanaal of een stoomgemaal. Toen door de komst van de electriciteit de kosten veel minder werden is men na rijp beraad gekomen tot een electrisch gemaal. In 1924 is dit gemaal gemaakt en reeds in denzelfden winter had men een goed waterverzet. Men kan nu het polderwater brengen tot 1.15 N.A.P. De waterafvoer buiten de sluis, die nu eerst gaat. een eind de Braakman in, zal nog kunnen verbeteren als het lukt een geul te krijgen naar de Schelde toe, waardoor het water komt in de z.g.n. Appelzak. De voor zitter dankte den heer v. Cruiningen voor zijn mededeelingen. Namens het bestuur werd nu mede gedeeld, dat de Commissie voor aanschaf fing van een wegwals bijna gereed is met haar rapport. De kosten zullen voor de polders en gemeenten betrekkelijk gering zijn. Nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Daarvoor zal het bestuur in ver schillende districten de zaak komen be spreken. De commissie voor advies inzake de wenschelijkheid van oprichten van afwate ringswaterschappen is nog niet geheel ge reed met haar werk. Spr. wijst er op, dat alle deze bemoeiingen van den Bond geld kosten en hij wekt op leden te werven. De heer A. v. d. Weijde deelde als voorzitter der z.g.n. mosselcommissie mede, dat deze nog geen conclusie heeft genomen en er dezer dagen circulaires zullen uitgaan om nadere inlichtingen te verkrijgen. De heer mr van Dusseldorp bracht dank voor de uitnoodjging aan" Ged. Sta ten om de vergadering bij; te wonen. Het is een moreele plicht van het col lege daaraan te voldoen, waar' hem o.a. de waterstaatszorg is toevertrouwd. Spr. wijst er dan op hoe de electriciteit van belang is voor de polders en voor de gemeenten, die zich al meer en meer aan elkaar moeten aanpassen. De secre taris deelde nog mede, dat weer 3 nieuwe polders toetraden en 3 persoonlijke leden. De heer Leenhouts bracht dank voor de uitnoodiging aan de Z.L.M. en wees er op hoe men in zijn streek vroeger de buizen van de afwatering die 12 tot 13 c.M. waren, niet verder wilde vergroo- ten dan tot 15 c.M. Dank zij; het werken van den Bond voteert men nu zonder moeite duizenden guldens. De Bond kan verzekerd zijn van de belangstelling der Z.L.M. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Spoedig wa,s men vereenigd aan den gemeenschappelijken maaltijd in „Hotel de Commerce". Na den maaltijd werden de plaatsen in de auto's ingenomen en ging het over Waterlandkerkje, IJzendijke en Biervliet naar het gemaal aan den Braakman. Met groote belangstelling werd gade geslagen met welk een groote kracht, het gemaal het water opzuigt en in den kom, die met het buitenwater in verbinding staat, uitgiet. Vele bestuurders van pol ders zullen zeker wel eens ernstig na denken of zij dit voorbeeld van echt Zeeuwsch doorzettingsvermogen niet moe ten volgen. Dankbaar over hetgeen gezien werd en voor de aangeboden ververschingen, wer den spoedig de auto's weer bezet, want het werd tijd voor hen, die van over de Schelde kwamen om te vertrekken. Het was voor allen een zeer aange name en leerzame dag geweest. Gewestelijke Organisatie Z eeland van „Patrimonium". Za terdagmiddag vergaderde het Bestuur der Gewest. Org. Zeeland van Patrimonium te Middelburg. De voorz., dhr W. A. den Hollander, opende op gebruikelijke wijze. Deze vergadering was uitgeschreven om te bespreken de voorloopige plannen voor het Bonds-Jubileumfonds. Als straks het Verbond Patrimonium haar gouden feest viert in 1927, dan wil ook Zeeland niet achterblijven om naast hulde ook daden bij te dragen, in financiëelen zin dan voor het 2 ton-fonds. Besloten is om in de eerste helft van September een verg. te houden met afgev. der afd. en een keur van vooraanstaande mannen uit de provincie om dan een Jubileum-Comité Zeeland saam te stellen. De Gewest. Org. zal als centraal punt de actie dan leiden en 'twerk verdeelen. Nadat vele punten waren besproken en de voorz. nog met nadruk had opgewekt tot groote activiteit, opdat ook in de komende jaren het zoo gezegende werk van Patrimonium van bijna een halve eeuw verder mag gedaan worden naar den eisch des tijds en naar eisch van Gods onfeilbaar Woord. Dhr De Rijke van Koudekerke eindigde hierop met dankgebed. Instinct van paarden. Als een staalte van het instinct van paarden, meldt de „Tern. Crt." het volgende:) De landbouwer R. Scheele, wonende aan de Westzijde van het kanaal te Terneuzen in den Zevenaarpolder, had ter bewerking van land in den nieuw bedijkten polder aan het Hellegat j.l. Maandag daarheen personeel gezonden met een span paarden. Daar het werk Dinsdag moest worden voortgezet, liet men ter plaatse de paarden grazen, daar er volop voedsel was. De dieren meenden toch blijkbaar, dat het niet was zoo als het behoorde en zijn over een sloot het land uitgekomen. Ze werden des nachts omstreeks 2 uur in de Axel- sche straat op weg naar huis aangetrof fen door de surveileerende agenten van politie. Deze niet wetende wie de eige naar was, hebben ze gebracht in de weide van den heer J. Ruben, om des morgens een nader onderzoek in te stel len, waarbij bovenstaande aan het licht kwam. Het is verbazingwekkend dat de dieren in den duisteren nacht den verren afstand langs een weg dien ze nog slechts éénmaal langs gevoerd waren, hebben teruggevonden. Middelburg. Men zendt ons het verslag toe der vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier. Daaraan ontleenen wij: Op 23 Mei werd op eenvoudige wijze het 121/2-jarig bestaan der Leeszaal her dacht, door enkele bloemenlmlden en ge schenken aan het personeel. De financiëele toestand is toereikend tot het aankoopen van een voldoend aantal werken: toch zouden vooral met het oog óp het aanschaffen van dubbele exem plaren van veelgelezen boeken nog wel meer inkomsten gewenscht zijn. Er zijn nog vele leden, wier contributie niet evenredig is aan het nut, dat ze van de leeszaal hebhen en eene uitbreiding van het aantal contribuanten zou de zaak zeer ten goede komen. In 1925 traden 162 nieuwe leden toe en bedankten 187, zoo dat eene vermindering van 25 valt te constateeren. In 1925 werd de Leeszaal door 7940 personen bezocht. De boekerij werd 'vermeerderd mét 403 banden. Er werden 35377 banden uitgeleend tegen 35995 in 1924, dus eene vermindering van 618 banden, daarentegen werden in 1925 344 meer studieboeken uitgeleend dan in 1924. Aan mej. A. J. Wjjnne werd op haar verzoek wegens huwelijk eer vol ontslag verleend. In hare plaats werd benoemd Mej. H. Hondius, die echter na een maand Jiare betrekking te hebben waargenomen, benoemd werd aan de O. L. en Bibl. te Bussum, waarna Mej. M. van Oss in hare plaats werd benoemd. Goes. Zaterdagmiddag werden alhier, onder leiding van kapitein van Aalst, in specteur der Zeeuwsche Burgerwachten, door leden van de Goesche Burgerwacht schietvaardigheidsproeven afgelegd tot het behalen van het scherpschutterschap A, B of C. Voor klasse A slaagde de heer J. Rouw; voor klasse B de heeren L. J. Meijler, Jac. van Zweeden, M. G. v. d. Wiele, M. van Stee, J. 31. van Riet, B. J. v. d. Berg, P. Melis en J. Donner; voor klasse C de heeren I. Gunst, J. J. v. d. Berg, J. Gunst en M. C. v„ d. ....Bout. 1Zaterdag j.l. is door de Goesche Padvinders een aanvang gemaakt met de collecte ten bate der slachtoffers van de aardbeving in Ned.-Indië. Dien dag werd in totaal gecollecteerd f306.19. Men is echter nog lang niet gereed] gekomen, zoodat een nog minstens even groot be drag verwacht mag worden. Het collectee ren wordt vandaag voortgezet. Kapelle. De postduivenvereeniging „De Snelle Vlucht" alhier liield Zaterdag een wedvlucht van Vilvoorde. In concours 44 duiven. Ie prijs J. M. Fraanje, 2e pr. A. Luijk, beiden Biezelinge, 3e pr. gehr. Rottier, Schore, 4e, 5e en 9e prijs gebr. Verlare, Kapelle. 6e jar. W. Rijn te Schore. 7e pr. L. Lavooij,8e pr. J. L. de Jager, bei den Kapelle. Ie duif 2 u. 16 min. 53 sec. 'terug, losgelaten 1.30 uur, laatste terug 3 u. 12 min. 44 sec. Het kampioenschap (hok) werd behaald door W. Clir. Louisse Goes met 3510 punten. Het kampioenschap duif idem met grijze doffer ster 3 24 8612, met 1020 p. Biezelinge. In een onbewaakt oogenblik viel het 4-jarig jongetje van den heer P. van H. te Biezelinge in een ketel kokend water. De kleine bekwam erge brandwon den en levensgevaar is niet uitgesloten. Directe behandeling in het R. K. Zieken huis te Goes werd noodzakelijk geacht. Kloetinge. De korfhalvereeniging'„Elto" alhier is voornemens, ter viering van haait 5-jarig bestaan, op Zaterdag 28 Aug. a.s. serie-wedstrijden te geven, waarvoor door verschillende ingezetenen dezer gemeente hunne medewerking is toegezegd. Reeds 10 vereenigingen hebben zich voor deel name aan deze wedstrijden opgegeven. Kratobendijke. In den nacht van Zater dag op Zondag werden bij1 dhr J. de Ko ning, aan den Stationsweg, twee nieuwe rijwielen ontvreemd, een damesrijwiel uit de Gazellefabriek te Dieren en een hee renrijwiel Perfecta van de fabriek van Klaas Bavinck te Zwolle. Van een naast gelegen terrein was men op het erf van dhr De Koning gekomen. Ritthem. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad. Afwezig de heer P. J. de Pagter zonder kennisgeving. Op het verzoek van J. Gijsouw om een jaarlijksche subsidie, groot f 200, als tegemoetkoming in de ex ploitatiekosten van een autobusdienst Rit- them-Souburg-Middelburg wordt m. a. s. afwijzend beschikt op grond van het feit, dat gebleken is dat het reizigersvervoer van te geringe beteekenis is en de dienst zich uitsluitend bepaalt tot den Donder dag. Een verzoek van A. de Visser om ver mindering van den aanslag in schoolgeld wordt op voorstel van B. en W. m. a. s. in gewilligd. De rekening en de verantwoor ding van de ontvangsten en uitgaven over 1925 van de Gezondheidscommissie, geze teld te Veere, wordt goedgekeurd. Daarna wordt op advies van de commissie, bij monde van den heer G. Wisse Pzn. uitge bracht, de rekening over het dienstjaar 1925 m. a. s. voorloopig vastgesteld in ont vang op f 13.594,98 en in uitgaaf op een bedrag van f 12.465,66, alzoo met een batig slot van f 1129,32. Hierna wordt de be- j grooting voor het dienstjaar 1927, na per hoofdstuk en volgnummersgewijze te zijn behandeld, m. a. s. vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 11.323,67s. Vervolgens wordt een wijziging in de be grooting voor 1926 goedgekeurd. Thans doet de voorzitter mededeeling van een schrijven van P. Gevaal Wz. e. a. om over' name van den onderhoudsplicht, voor re kening der gemeente, van de met grind verharde wegen, t. w.: ged. Houtweg, ged Scheevyeg en ged. Lage weg. Na breedvoe rige bespreking en onder nader gestelde voorwaarden wordt op voorstel van B. en W. m. a. s. besloten den onderhoud van ge noemde wegen over te nemen. Zierikzee. Terwijl de drukkersleerling J. Z. Zaterdag aan de papiersnijmachine bezig was, geraakte zijn hand onder het mes, waardoor drie vingertoppen werden afgesneden. (Volk.) Cadzand. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in vergadering bijeen; met kennisgeving waren afwezig de heeren Becu en Vasseur. B. en W. werden g nrachtigd tot het indienen van eventueele bezwaren bij aanslagen van ingezetenen als forensen in andere gemeenten. De gemeenterekening voor 1925 wordt aan geboden; tot commissie, belast met het nazien dezer rekening met bijlagen worden de heeren A. de Hullu en I. de Bruijne benoemd. Besloten wordt eenige M2. kei bestrating onderhands aan te besteden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gasselternijveen (2e maal) P. Siemelink te Burum; te Altforst J. v. d. Touw, cand. te Amersfoort. Geref. Kerken. Aangenomen naar Kollum en bedankt voor Edam, Fijnaart, Haarlemmermeer (Sloterweg), Helmond, Krommenie, Meliskerke, Nieuwdorp, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Raamsdonk, Sellin- gen, Ternaard, West zaan en Woubrugge door D. J. B. Allaart, theol. docts. te Oegst- geest. Bedankt voor Woerden door K. J. Cremer te Gees; voor Bunschoten A door J. W. Esselink te Eindhoven; voor Paesens c.a. door I. K. Wessels te Veere. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te De Krim 1. Drenth cand. te Hoogeveen; te Leerdam, Gouda, Woerden Emmercompascuum en Biezelinge W. Kremer cand. fe Zwolle. Geref. Gemeenten. Tweetal te Goes M. Hofman te Krabben- dijke en H. A. Minderman te Lisse. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Hilversum door P. Boen dermaker, emeritus-pred., aldaar. SOUBURG. Na 's morgens bevestigd te zijn in zijn nieuwe gemeente door Ds R. ten Kate van Koudekerke, naar aanleiding van 2 Korinthe 1 vers 24 deed Zondagmid dag Dr J. Th. Ubbink gekomen van Roode- school zjjn intrede. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Joh. 2031. In 'n gloedvolle rede zette hij de beteekenis van dezen schat de ge meente voor alsook de taak als dienaar des Woords, welke hij op zich genomen had en hoe hij die opvatte naar het woord der Schrift. Na de toespraken tot den kerkeraad, den consulent Ds Postma, den bevestiger Ds ten Kate, de ringbroeders, kerkvoogden en No tabelen, Burgemeester en Wethouder, Perso neel der scholen, koster en de vereenigingen werd Dr Ubbink, namens gemeente en ring toegesproken door Ds Postma en namens den Kerkeraad door ouderling Boogaard, waarna de gemeente den nieuwen leeraar toezong Ps. 1343. Beide keeren was het kerkgebouw stampvol, vooral 's middags. HEINKENSZAND. Gekozen tot diaken bij de Geref. Kerk (vacature wijlen C. Karelse) dhr M. C. de Schipper. Aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom zijn bevorderd: van de 4e naar de 5e klasse: W. Griep te Rilland-Bath; van de 3e naar de 4e: J. Welleman te Bergen op Zoom, Marie Cepse, J. v. d. Maas en W. v. d. Berg, allen te 'Tholen; Jo Dron- kers te Poortvliet; J. de Goffau en P. Mol, heiden te Rilland-Bath en Cor Tazelaar te Sint-Maartensdijk; van de 2e naar de 3e: M. Bruijnzeel te Rilland-Bath, P. Jager te Scherpenisse e nDina Odink te St.-Anna- land; van de le naar de 2e kl.P. de Heer te Tholen, J. Goedegebuure te Sint Annaland en A. Mol te Rilland-Bath. Toe gelaten tot de le kl.H. Jager en J. Polder man te Scherpenisse, G. v. Weele en P. Krijger te Rilland-Bath, M. Ampt en P. van Westen te Oud-Vossemeer, A. Spek te Poort vliet en P. Tazelaar te Anna-Jacobapolder. Tot de 3e klasse: J. Meerman te Tholen en M. Rijnberg te Oud-Vossemeer. Rijks kweekschool te Oost- burg. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: G. Albregts te Sluis; C. van den Ameele te Hoofdplaat; J. Boidin te Oost burg; L. Broere te Walsoorden; L. H. Ha- melinck te Terneuzen; J. M. Hamelijnok te Hoofdplaat; J. Matthijs te Sluis; F. W. Ris- seeuw te Oostburg; M. L. Trapman te Aar denburg; A. Vermeire te Sluis en A. Ver- poorte' te Sluiskil. Van de e naar de 3e kl2.H. Almekin- ders te Axel; A. J. van Baal te Schoondijke; P. Brakman te Groede; C. I. Colijn te Bier vliet; A. J. Dieleman te Axel; J. M. van Dixhoorn te Hoek; C. de Doelder te Ter neuzen; C. Guiran te Zuidzande; J. P. de Klerck te Zuidzande; T. de Kok te Oostburg; A. Oosterling te Groede; J. van de Ree te Terneuzen. Van de 3e naar de 4e kl.P. J. Balfoort te Terneuzen; S. Dhondt te Schoondijke; M. Geene te Terhole; M. C. de Hondt te Groede; A. Jansen van Rosendaal te Nieuwvliet; J. Kense te Oostburg; A. J. de Klerck te Ziii(p zande; C. L. Kolijn te Terneuzen J. \y Kosten te Zaamslag; 1. vanMale te Groede' B. van de Reepe te HcinkenszandC. j' Vercauteren te Koewacht; M. Visser te St- Anna ter Muiden; F. de Waal te Hontenisse- Joh. Wage te Aardenburg. M. q Geslaagd te Utrecht voor het eind examen der Middelbare Technische school voor de Bouwkunde als waterbouwkun dige ile heer F. B. v. d. Straaten te Hans- weert. Voor privaat-docent in de Handels wetenschappen de heer P. F. v. d. Vliet te Zierikzee en voor het examen Engel- sche handelscorrespondentie de heer H A. Antheunisse te Souburg en voor hei staatsexamen tot toelating aan de Uni versiteit de heer J. Tjebbes voor diploma A en voor diploma, B de heer W. Scheele. Te Rotterdam voor de hoofdacte mej. de Zeeuw te Waarde. Te Den Haag voor het Nijverheidsonderwijs acte N 4 de heer P. F. Bustraan te Heerlen. En voor het stuurliedenexamen le stuurman groote stoomvaart S. Visser en 2e stuurman J. J. Visser. Te Amsterdam voor Handen arbeid akte A mej. Roozemond, Middel burg en mej. Schouwenaar te Vlissin- gen en voor akte B mej. A. Roose, on- denvijzeres school .Molenwater te Mid delburg*. Te Dordrecht voor het toelating?, examen der Middelb. Technische School aldaar, afd. Werktuigbouwkunde en Elec- trotechniek (Theoretici), C. J. van den Bosch, Kloetinge; I. P. Cruson, Breskens; afd. Werktuigbouwkunde en Electrotech- niek (Practici) J. II. van 't Hoff, Axel, en C. J. Stroosnijder, Vlissingen. Te Rot- terdam voor de hoofdacte de heeren H. C. M. Edelman te Vlissingen en K. A. v. Faassen te Middelburg. Te Bergen op Zoom voor het eindexamen R.H.B.S.: P. J. Geijsen te Goes. Aan het .Christ. Lyceum te Harder wijk is benoemd tot leeraar in de schei kunde en de cosmographie de heer L. E. de Wolf, leeraar M.O. te Amsterdam, vroeger te Veere. lerseke. Benoemd tot onderwijzer aan de school der Ned. Hen*. Kerk te Heerlen (L.) dhr H. G. van Beusekom te lerseke. Kloetinge. Benoemd tot kweekelingen met akte aan de O.L. school alhier mej. S. Straub, alhier en dhr J. Westerweel te Goes. Neutraal. Onder dit opschrift schreef indertijd het moderne weekblad „De Hervorming": Er wordt met niemand zoo omge- sold als met den dichter Jacques Perk. Men wordt wee van de hem gebrachte vereering. f Hij heeft ee'ns het ongeluk gehad een versje te dichten op de Schoonheid In dit versje staat eene onbetamelijke profanatie van het „Onze Valer". Aldus Schoonheid, 0 Gij, Wier naam geheiligd zij, Uw wil geschiede, kome Uw heerschappij; Naast U aajnbidde de aaxd geen anclren God) Niettemin komt dit versje in allerlei literatuurbundels bij het Openbaar on derwijs voor. Zie bijvoorbeeld: Schot horst, 'Geschiedenis der Nederlandsche letterkunde, derde druk, 2e deel. bl. 400 Nog erger maakt het de bloeiende bongerd van Dr Rengers Hora Siccama en Herman Poort, die in deel I bl. 289 zeggen, dat 'tin genoemde profanatie gezegde „evenveel recht heeft" als 't „bekende groote woord van den Engel- schen dichter Keats: a thing of beauty is a joy for ever". (Iets wat wezenfrjk mooi is, is een bron van altijd nieuw genot). Tegen dergelijke „onneutraliteiten" nu zou de schrijver van het stukje in De Hervorming niemand minder dan de bekende Ds H. Bakels willen opkomen; maar, zegt hij, „wat geeft het, bij een Open baar onderwijs, waar alles geoorloofd schijnt?" En dan laat hij er dit nog op volgen Waar ik zelf op het gymnasium van een wiskundeleeraar steeds grappen moest hooren op mijn dominee-wülen- worden en waar de rector vloekte als een ketter. Waar mijn jongen op 't gym nasium, omdat een leeraar dacht dat hi\ gesmokkeld had, werd begroet met de volgende ontboezeming: „Van domi neeszoon kan je allies verwachten. Want dominees zijn allemaal bedriegers (dit in bet openbaar ten aanhoor» van klasgenooten). Evenwel de leeraar toch zeker voelend, dat hij te ver was gegaan, zeide later: ik Jpedoelde: or thodoxe dominees". Pleizierig voor die heeren 1 Ik zal maar zwijgen van dien leeraar die er nu en dan groot op gaat, dat hij weinig van den bijbel weet. Maar dat versje van Perk, daar kan ik niet tegen. Hieraan kan worden toegevoegd, de ver klaring van „evolutie" in een H.B.S.-le® eens gegeven, als zijnde de leer, dat een diersoort nief door schepping is ontslaan maar uit een lagere diersoort is TOOr*?°' komen, en „dat er dieren zijn (waaronder ook die mensch) die nog kenteekenen uit de lagere soort waaruit zij geëvolueerd zijn, vertoonen". En dit andere: Een leerdar in de letterkunde dicteer omtrent Bilderdijk aan zijn leerlingen:1 erddijk werd op zijn ouden dag hoe la ger hoe vromer en conservatiever en.to werd hij de voorlooper der Calvinistisc anti-revolutionairen' „Nederland en Oranje" van Juli, het m uxn^ blad onzer propagandaclubs, bevat o.a-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2