ffo S49 Maandag S6 Juli 1936 40e Jaargang BuitealaM. Binnenland. Door Zon Verbrande Huid ^OLLE-MELK-REÊP MARV ST JOHN. Beter dan6oed: DE BESTE FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten: OOSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De toenemende duurte. Ten gevolge van de toenemende duurte der levensmiddelen, speciaal van het brood, valt onder de arbeiders in België een zekere beroering waar te nemen. In de industrieele centra van het Walen land, vooral in Borinage en de streek van Charleroi, wordt, door de communis ten, van deze onrust gebruik gemaakt om zooveel mogelijk agitatie te verwekken en de arbeiders tegen de socialistische ministers op te zetten. Ook in den schoot van de Arbeiders partij zelf begint de oppositie het hoofd op te steken en reeds hebben de Brus- selsche afdeeling der Metaalbewerkers centrale en het Arbeidersverbond van Vil voorde aan de Brusselsche Federatie van de Socialistische Arbeiderspartij moties gezonden, waarin verklaard wordt, dat, voor de sociaal-democratische ministers, het oogenblik aangebroken is om uit de regeering te treden. Vreemid voorslei. De Belgische regeering is van plan, voor den aanleg van spoorwegen in Be- neden-Congo enkele duizenden negers op te eischen zooals gedurende den oor log de Du it sellers met de Belgische ar beidskrachten hebben gedaan en deze zoo 'n soort dwangarbeid te laten ver richten. Zoodra echter dat project bekend werd, zijn verschillende scherpe protesten tot uiting'gekomen en alles doet voorzien, dat de regeering haar ontwerp niet zoo gemakkelijk zal goedgekeurd krijgen. Het valscherm bij de iuchtvaart. Naar aanleiding van de talrijke doode- lijke ongevallen welke zich in den laat- sten tijd bij het Belgische militaire lucht vaartcorps hebben voorgedaan zullen al de Belgische vliegers en luchtvaarders voortaan van een valscherm worden voor zien. Het Belgische leger bezit 140 val schermen en heeft er nog 90 nieuwe besteld. Ingevolge een bevel van den com mandant van het luchtvaartcorps mag geen enkel vlieger (piloot of waarnemer) nog de lucht ingaan zonder een valscherm mede te nemen. Sneliere treinen. Op het traject AntwerpenBrussel heb ben sedert eenigen tijd proefnemingen plaats met een speciale Belgische loco motief en een trein van. Pulman-wagens, ten einde de reis tusschen deze twee groote steden met eenige minuten te ver korten. Sommige treinen leggen thans den afstand Antwerpen—Brussel, of omge keerd, af in 48 minuten. Met de nieuwe treinen zou dit op 32 minuten kunnen worden gebracht. Op sommige plaatsen zou de snelheid niet minder dan 115 K.M. bedragen. Korte berichten. Volgens de „Nowosti" zal de ex- kroonprins Carol naar Roemenië terug- keeren, daar de verzoening met den ko ning thans een feit is geworden. Volgens berichten uit Parijs zal de ex-kroonprins in zijn vroegere rechten worden hersteld. Dr Pollag, de weerkundige waarne mer van het vliegveld te Keulen, heeft den afstand naar Breslaü, waarover een sneltrein 18 uur doet, door de lucht in 3 uur 26 minuten afgelegd. Het is een recordvlucht. Een' groot aantal bandieten in de omgeving van Damascus komen hun on derwerping aanbieden. In de buitenwijken van Damascus is de rust bijna geheel hersteld. Er zijn nog enkele haarden van verzet, doch deze zullen spoedig worden overwonnen. Zes vliegende colonnes ope- reeren in de omgeving van Damascus. Volgens berichten uit Perth nemen de overstroomingen in Westelijk Austra lië af. Een zware brand heeft gewoed in de opslagplaatsen te Shanghai. Van de op geslagen goéderen ging een hoeveelheid ter waarde van 60.000 pond sterling ver loren. De geheele schade wordt op een millioen gulden geschat. Uit New-York wordt gemeld: De staking bij den ondergrondschen spoor weg is totaal mislukt. Geen enkele eisch der stakers werd ingewilligd. De groote amnestiebetooging, die te Leuven voor Borms moest plaats heb ben, is verboden. Met ingang van 1 Aug. zullen de woninghuren te Berlijn ten hoogste 106 pet. <ler huren van voor den oorlog mo gen bedragen. Deze regeling geldt tot 28 Februari 1927, waarna de huur tot 104 pot. verlaagd zal moeten worden. Volgens berichten uit Warschau du ren de arrestaties in verband met de spionnagezaak nog steeds voort. De toenemende belangstelling in Po len voor de radio bleek duidelijk uit het feit, dat de te Warschau gehouden Radio tentoonstelling door niet minder dan 65.000 personen werd bezocht. De eerste prijs, een eerediploma, werd toegekend aan de N.V. Philips' Radio voor hare ontvanglampen, zendlampen en gelijkrich- ter. Iioe een blad groot en populair wordt. Wij lezen in de „R-esb.": 's Gravenliage mag zich verheugen in een .„groot" blad en dat blad mag zich weer verheugen in een groote popula riteit en belangstelling bij het publiek. Dit zegt het blad niet eiken dag op nieuw van zichzelf, neen, maai' wie even de kolommen van het blad doorloopt, moet dit reeds in enkele oogenblikken erkennen. Er is geen kwestie^ hoe onbe- teekenend, of flauw ook, door de redactie eengiszins kwa'si-gewiehtig aangesneden, of het onderwerp staat onmiddellijk in het brandpunt der belangstelling van het Haagscbe publiek. De redactie wordt dan letterlijk overstroomd met allerlei inge zonden stukken van anonyme dames en heeren, die hun wijsheid in de meest verschillende variaties over de kwestie luchten. Kortom het is een activiteit eenerzijds en een belangstelling ander zijds, waarin geen enkel Nederlandsch blad zich verheugen kan. Alleen hierdoor heeft het blad zich een nationale faam verworven. Het is intusschen jammer voor deze reputatie, dat de geestige schrijver van de „Kantteekeningen" in de „Avondpost" ook aan de outsiders eens een tipje van die zeldzame belangstelling onthult. In een der Haagsche bladen werd dezer dagen een journalist of schrijver gevraagd voor het schrijven van ingezonden stuk ken van allerlei aard, ook voor scherpe critiek. Een man dus, die voor een bepaald blad allerlei anonyme stukken moet schrij ven. De schrijver in de „Avondpost" sol liciteert daarop in den volgenden open brief Mijne Heeren. De advertentie geeft ons aanleiding uw aandacht te vestigen op onze Fabriek van Ingezonden Stukken. Ons bedrijf is ge heel gemoderniseerd en naar de eischen des tijds ingericht. Wij hebben gemeend, in een groote en dagelijks gevoelde be hoefte op ietwat slappe relactie-bureaux te moeten voorzien en teneinde het den redacties in hun veel omvattende bezig heden makkelijk te maken, hebben wij onze rijk gesorteerde collectie in afdeelin- gen ondergebracht. Onze machines produ- ceeren enorme voorraden, zoadat wij aan de meest uitvoerige klets-orders onmid dellijk kunnen voldoen. Indien uw zeer geacht blad uw Rubriek Ingezonden Stuk ken nog beter opfokken wil dan zulks tot nu toe reeds geschiedde, dan bevelen wij u dringend onze aanbieding aan. Ons tarief is zeer billijk. Wij kunnen u leve ren: halve koloms „Ingezonden" van Da mes over hondjes a f0.75. Langere stuk ken gaan per meter. Halve koloms „Ingezonden" van ren teniers over de gevaren pp straat (zeer gewild) f0.95. Hééle koloms „Ingezonden" van kunst minnaars over musea en tentoonstellings- bezoek f 1.50. Kwart koloms „Ingezonden" van z.g.n. outsiders, over gemeente-politiek f2.—. Idem {met scherpe critiek) f5.—. Een drie-kwarts kolom „Ingezonden" van „de mindere man", aanvangende: „Bij deze neem ik de pen op", f0.45. Deze rubriek is zeer in trek en goedkoop. De uitvoerigheid komt een groot blad zeer ten goede. Wij hebben aan onze zaak zeer be kwame krachten verbonden. Voor uw ge acht en geëerd blad zouden wij even tueel nog eenige zeer speciale machines uit den meer gegoeden stand aan willen schaffen. Wij getroosten ons deze uitgaaf, omdat wij meenen, daarmede het Vaderland te moeten dienen. Bij abonnement geven wij belangrijke kortingen. Ook hebben wij aan onze zaak- ver bonden een afdeeling „Repliek". Wij 'lezen alle Ingezonden Stukken in de bladen geregeld, waarbij' uw geacht blad een bijzondere attractie uitmaakt en zijn bereid ook „antwoorden" te fokken en Redactioneel© onderschriften bij te pen nen, zoodat de geheel© rubriek Ingezon den Stukken een belangrijke uitbreiding en een goede verzorging ondergaat indien u op deze aanbieding ingaat. Uw lezers dwepen met deze kletsru- briek en gezien het feit, dat wij over het eerste jaar reeds- 138 pet dividend uit keer-en, kunt u van succes verzekerd zijh. Inmiddels hebben wij de eer te zijn, Hoogachtend, Uw dw dr Haagsche Ingezonden Stukken- Fokkerij „De Geit". Een klein staaltje, hoe het „ontwikkelde gegoede Haagsche publiek", zooals- de le zers van -dit „groote" Haagsch blad eiken dag gevleid worden, bij den neus genomen wordt. De smokkelarij van Belgisch ve e Door den heer Braai zijn tot den Mi nister van Bimnenlandsche Zaken en Land bouw de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het Zijne Excellentie bekend, dat, in spijt van de goede door hem genomen maatregelen, nog steeds zeer veel Bel gische koeien hier worden binnengesmok keld? Is zijne Excellentie bereid, maat regelen te nemen, om de blijkbaar nog bestaande lekkages aan de grenzen te stoppen? Allerlei. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen ter vergadering op Dins dag 27 des namiddags te 2 uur. Te Zaandam is hij den gemeenteraad een verzoek injgekomen van de werk lieden, werkzaam in z.g. Werkverschaffing, om in aanmerking te mogen komen voor vacantie en vacantietoe slag. De gezondheidstoestand van Ilr Ms ge zant te Warschau, D. baron van Asbeck die verleden jaar gruimen tijld van zijn pio-st afwezig was tot het ondergaan van een geneeskundige behandeling, laat nog steeds te wenschen. Het schijnt in ver band daarmee niet uitgesloten, dat baron van Asbeck, die sedert een paar weken met verlof in Zwitserland vertoeft, niet meer naar zijn post in Polen zal terug- keeren, en ontslag uit den diplomatieken dienst zal vragen. H. M. de Koningin, keert morgen van haar buitenlamis-che reis in ons land terug. II. M. reist rechtstreeks naar Soestdijk, waar z,ij: des morgens omstreeks half 12 zal .aankomen. Doorzitten, Stukloop-en, Schrijnen en Smet ten der Huid, verzacht en geneest men met PUROL. Zeeuwisöhe Polder- en Waterschapsbond. Alvorens Zaterdag -de Algemeene ver gadering van bovengen-oemden Bond te Oostburg werd .gehouden, had Jen ge- meentehuize aldaar de -officieel© ontvangst plaats do-o-r' het volledige college van B. en W. In de raadszaal hadden zich met dit college de bestuursleden van den Bond en enkele autoriteiten vereenigd. De burgemeester, de heer Erasmus, heette alle aanwezigen w-elkorq, en zeide dat het op prijs gesteld wordt, dat de jaarvergadering ditmaal te Oostbui'g wordt gehouden, omdat de b-elangen van de ver- eeniging nauw verband ho-uden met die van de polders van West Zeeuwsch-Vlaan- deren en dientengevolge ook met die van de gemeenten in deze streek. Het land van Cadzand lieeft ook geworsteld om aan de grillen van de zee te ontkomen en het heeft heel wat moeite en geld gekost om de polders boven water te honden, welke meerendeels in den loop der 16e en 17e eeuw zijn ingedijkt. Men heeft reeds lang ingezien, -dat vereeniging in (leze kracht geeft. Dat beoogt ook de Bond. En al gaat het niet gemakkelijk in Zeeland, alles in het groot te regelen, er zijn toch veel belangen, die de wenschelijkhei-d vanshet be-staan van -een vereeniging als deze rechtvaardigen. De heer Mr P. Dieleman -dankte voor deze ontvangst als voorzitter van den, zitter van den Bond, en is het er volkomen m-ede eens, dat de belangen van streek en gemeenten samenva-llen met die van polders en waterschappen. Steeds meer vragen het rijk en ook Ged. Staten adviezen van -den Bond ,en allen moeten dan ook -samenwerken tot behoud van den bo-dem. Hierna begaf men zich naar de Graan- sen en bovendien zijt gij tegelijk gekomen maar toch, als zij een voorliefde toonde voor Mary" en toen hield zij op, want de beidie imeisjes keken haar met de- grootste verbazing aan. „Kansen voor wat? Waarom zijt ge zoo geheimzinnig?" viel Dollie boos in. Zij was een driftig persoontje en deze voortdurende toespelingen maakten haar knorrig. „Waarom zouden wij haar beide niet bevallen? Wij zijn haar gasten en zij noodigde ons voor eigen genoegen. Als zij meer van Mary houdt, zal ik het volstrekt niet kwalijk nemen; zij is tienmaal meer waard dan ik," vervolgde Dollie, zichzelve, zooals gewoonlijk, weersprekend; want, gelijk bij alle verbintenissen der jeugd, zou Dollie voor hare vriendin door het vuur gegaan zijn. „Tut, tut," antwoordde Charlotte, „ieder mensch wil zelf gaarne het beste h ebb eb en ik ben er nog volstrekt zoo zeker niet van, dat gij volkomen bereid zijt, alles aan Mary af te staan; natuurlijk wist gij zeer goed, waarom zij u liet komen. Het bezoek van Maurice verleden jaar was een groote mislukking; zij kon noch met hem noch met zijn vrouw opschieten. Maurice deed haar te veel aan een predikant denken en hunne kerkelijke inzichten verschilden te zeer; en Janet vleide haar eerst en sprak haar later telkens tegen. Uw schoonzuster VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. beurs, waar de zeer druk bezochte ver gadering van den Bond geopend werd door mr P. Dieleman met de mededeelinig, dat de Commissaris der Koningin op bef laat ste oogenblik verhinderd was de vergade ring bij te w-onen, waarna spa-, welkom! heette den heer mr van Dusseldorp, ver tegenwoordiger van h-et college van Ged. Staten, B. en W. van Oo-stburg, den ver tegenwoordiger der Z. L. M., den heer Leenho-uts; de heeren van Oordt en van Leeuwen, hoofdingenieur van den Rijks- en van den Prov. Waterstaat en in het bijzonder dr A. A. Beekman uit Den Haag; die een spreekbeurt op deze vergadering wel heeft willen toezeggen. Spr. wijst er op wat dr Beekman gedaan heeft op het gebied van het polderwezen en hoe hij nog van den morgen tot den avond bezig is, dan hier, dan d-aar in het land. Van hem zijn zeer belangrijke werken op wa- terschapsigebied verschenen, (applaus). Hierna was aan de prde het jaarverslag van den secretaris, den heeir mr H. van der Beke Callenfels. Aan dit jaarverslag ontleenen wij, dat advies werd uitgebracht aan Ged. Staten inzake wijziging van het reglement voor de C-alamiteuze polders en waterschappen. Eene commissie werd gevormd om na te gaan de wenschelijkheid van oprich ting van afwateringswaterschappen, welke zich in verschillende afdeelingen splitste Verschillende adviezen, werden gegeven zoowel van administratief-rechtelijken aard als Van technisch waterstaatkundigen. Door den Bond werd eerst bij den Minis ter van Waterstaat en later bij de Tweede Kamer -geageerd -tegen het verdrag met Bel gië. Nog werd een commissie gevormd ter voorbereiding van gezamenlijken aan koop -en -exploitatie van een wegenwals. Het aantal leden steeg tot 81, 'dat het persoonlijke l-ed-en tot 78. Het jaarverslag wend goedgekeurd, even als de rekening van den penningmeester, ook den lieer mr v. d. Beke Callenfels welke rekening een nadeelig saldo aanwijst van f36.31, voornamelijk tengevolge van -de actie -inzake het genoemd verdrag. Tot bestuurslid werd bij acclamatie her kozen de heer J. D. Dees te Terneuzen en gekozen de h-eer J. Doeleman Jr te Drei- schor met 70 stern-men tegen 16 op den heer II. A. A. baron Collo-t d'Escury te Hontenisse en 2 blanco. Hierna werd het ivoord .verleend aan den lieer dr Beekman, voor zijn rede over „De geschiedenis -der Honte en aangren zende wateren". Spr. beg-on met te zeg gen, dat over -dit onderwerp wel uren ja dagen te praten zou zijn, spr. zal dan ook alleen Ö-e hoofdpunten behandelen. De Schelde volgde oorspronkelijk idenweg langs Woensdrecht en Bergen op Zoom. De Honte was dan ook geen arm van de Schelde <en verkreeg daarmede eerst m de 13e eeuw verbinding, maar toch! had zij als zeearm reeds in de 10e en 11e -eeuw ongeveer dezelfde breedte als thans SlecJits 3 der aan de Noordzijde van het water liggende dorp-en zijn verdwenen. Aan- den mond was de Honte minder breed dan thans. Nu is het 5000, toen 3000 M. -en vooral aan de Walchersche is lastig in den omgang, Mary." Mary kleurde, maar antwoordde niet het gesprek beviel haar klaarblijkelijk niet; maar Dollie's nieuwsgierigheid was sterk opgewekt. „Meent ge, dat Mrs Reid een bepaalde bedoeling had met ons te vragen een andere dan om ons genoegen te doen, meen ik?" „Gelooft ge, dat het goed is Charlotte zulk een vraag te doen?" viel hare vrien din haar ernstig in de rede. Er ging haar plotseling een licht .op en nu wilde zij Dollie gaarne tot zwijgen brengen. „Stil, tante Mary," antwoordde het meisje gemelijk. „Charlotte's geheimen zijn niet uit te staan, en ik wil een ant woord op mijn vraag hebben. Kom, Char lotte, wees nu eens lief en vertel het." Het leed geen twijfel of Miss Morell be stierf het van verlangen, om haar mede- deeling te doen. Zij keek Dollie veelbetee- kenend aan, kuchte eens, aarzelde en speelde met den ivoren borstel. „Ik had niet gedacht, dat gij zóó onnoo- zel waart, lieve. Mary weet het natuurlijk, kijk haar maar eens aan." Mary's rustige bruine oogen ontmoetten de hare. „Ik weet niets en ik heb ook niets gehoord. Als ik iets vermoed, komt dat door uwe wijze van doen." (Wordt vervolgd.) Uit het Engelsch. 20) _o_ „Gij hebt volkomen -gelijk; Mrs Reid heeft er zonder twijfel zeer lief uitge zien ^en is nu nog bijna schoon te noe men schreef Mary terzelfder tijd aan haar broeder Maurice. In de consistorie kamer der St. Sauveurkerk hangt een schilderij van d-e Heilige Moeder Gods, waarvan de vervaardiging ten onrechte aan Jan van Eyck wordt toegeschreven; daaraan doet mij haar gelaat voortdurend denken en toch zijn het in het geheel; met dezelfde gelaatstrekken." „Men kan met één blik zien, dat zij veel geleden heeft. De oogen staan hol en diep melancholiek; tusschenbeide nebben zij een wilde, bijna verschrikte uitdrukking. Misschien zijn de lippen een weinig te dun en is de uitdrukking van den mond wat te ernstig, maar over het geheel ziet zij er vriendelijk uit. Dollie is zeer bang voor haar en schijnt verbaasd dat ik haai- vrees niet deel. Na de mede- uee mgen, die Charlotte ons omtrent haar gedaan heeft, kan ik niet anders dan gioote belangstelling en diep medelijden lijden voor haar koesteren. Wat kan dat kleine menschje haar mondje roeren!" Een vreemd gesprek speelde nog door den geest der beide meisjes, terwijl zij schreven. Mrs Reid had ongeveer een half uur hij hen gezeten, maar het ge sprek had gekwijnd. Van tijd tot tijd sprak zij eenige vriendelijke woorden, of vroeg zij naar hunne huiselijke aangelegenheden; maar klaarblijkelijk was zij van nature gesloten en miss-chien niet gewend vee] te spreken. Eindelijk stond zij plotseling op en ver liet hen zonder bepaald afscheid te nemen. Toen zij vertrokken was, bespraken de meisjes haar met groote levendigheid, tot Miss Morell hen eensklaps overviel. Zij zag er weder zeer opvallend uit, in een vuurrood-e ochtendjapon met een massa witte kant opgemaakt, haar blond haar hing in dunne vlechten over haar schou ders en zij hield een ivoren borstel in de hand. >,Het is zoo koud en het gesprek met tante was zoo vervelend, dat ik bijna versteend ben", riep Charlotte uit. „Wat zit ge hier gezellig meisjes, en ge ziet er in het geheel niet vermoeid en slaperig uit. Ik ben zelf ook niet slaperig van natuur", vervolgde zij met haar gewone -openhartigheid. „Gewoonlijk zit ik den halven nacht op om te lezen. Gij zult er misschien van schrikken, maar ik heb een bijzondere voorliefde voor Fransche ro mans en daar tante er een afkeer van heeft, geniet ik er het meest van op. mijn kamer." „H-o-e jammer!" merkte Mary eerlijk op. „Fransche romans beschouwt men als zeer ongezonde lectuur." „Misschien voor kinderen; maar ik be hoor niet tot uw zoetsappig volk. Ik houd van mijne kleine vermaken en lekkernijen, mijn piquante saus en geurige gerechten. Goede menschen, zoowel als goede boe ken, maken een mensch neerslachtig; ze zijn in één woord vervelend. Zie b.v. tante eens; ze is allerliefst, maar haar Puriteinsche neigingen vervelen mij da delijk." „Wij spraken juist over Mrs Reid, toen gij binn-en kwaamt", merkte Mary op. „Dollie schijnt half en half bevreesd voor haar en was zoo stil als een muisje zoolang zij bij ons was en antwoordde zoo bedeesd als een schoolmeisje; niet waar, Dollie?" „Zij bemoeide zich het meeste met u", pruttelde Dollie; „zij maakte u al dadelijk een complimentje." „Werkelijk?" vroeg Charlotte ernstig. ;„lk heb van het begin af al gezegd, dat van den eersten indruk zooveel af hing; natuurlijk hebt gij heide gelijke kan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1