No «48 Zaterdag «4 «lull 40e Jaargang Bank voor Zeeland NIEMEUER'S NIEMEUER'S EERSTE SLAB. in bij InscbrüTini OFSTEDE Buitenland. HET ADRES A. WILKINQ Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. KENSBURG" i Bouw- en Weilanden, te klas iet of zonder Tuifl-j een Werkpaa^ ber mA eid-Huishoudster GOES HULST GOES. Alle Bank- en Effectenzaken. fUÜ^ A 36 ch Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES flureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cfc Bij abonnement belangrijke korting. 1 J. C. BLAUPOTTEü! 2 Augustus 1926, gs te twee uur, in „het iatavia" te Westkapelle inbaar verkoopem n 2. 69 A. 40 c.A. o! it. Bouwland, te West de Trambaan, te„.. stede van L. Minder 2 perceelen en gei 1 Heet. 31 A. 90 cl li R. Bouw- en Wei- tkapelle, aan den Geert je hofstede van Jan di perceelen en gecom 9. 86 A. 70 c.A, o! Bouwland, aldaar, b; van R. Boogaard Ei den en gecombineerd 12. 79 A. 10 c.A, o! uwland te Aagtekerke. eling uitkomende aai üsweg, bij de hofstedi erhoud. in 3 perceelen. eerd. ng rooven oogst en 2) 926. lellijk daarna in gemeld J dvruchten op gemelde iTarwe, Witteboonen, ippelen, Suikerbieten, n, Gerst, Erwten, be- leboonen op de hofstede nderhoud Jz. verkrijgbaar bij bij den oproeper A ogen weg te Vlissingen, igaard, Bouw- ter gezamenlijke grootte 12.85(25 Gem. 170B-1 ingaande 1 Nov. 1925 jh worden verstrekt ten Notaris PAAP bij wien inschrijving^; rden ingewacht tot M s. ugustus d. a. k worden werpacMi er gemeente Vlissingen,^ E KOOP OSTER, Oud-Sabbingej folfaartsdijk. p: Mak wertrou keur uit twee, 2* alleen. A. VAD Breeweg. E KOOP: rlrouwde P®nn?J DE LATER, in erooskerke (W.) j P. DE VISSER, r Veerscheweg, V^| of aankomende ij J. BAAIJENS, J Kleverskers6 den aan iet beneden de ^O I ]L JANSE, Nieuw I i. Openbare en bijzondere school. Eenige jaren geleden verkondigde de staatsman De Muralt in het district Oost burg de volgende wijsheid: „De bijzon dere school is de oorzaak, dat de kin deren reeds in de kinderjaren tegen elkaar worden opgezet. Het bevorderen van de splitsing van het volksonderwijs in de sektescholen geeft slechter en duurder onderwijs. België en Frankrijk leeren, wat er van godsdienst en onderwijs terecht komt, indien het bijzonder onderwijs over wegend in de plaats treedt van het neu traal onderwijs van den staat. De open bare school moet de bevoorrechte po sitie houden, de tot nu toe vastgestelde subsidiën kunnen mits onder betere waarborgen blijven gehandhaafd, maar geen cent subsidie mag er meer bij: de 1 maat is overvol." Deze philippica heeft niet veel geholpen 1 Daar liee'ft Cort v. d. Linden voor gezorgd. ;Wij nemen van 'smans praatjes alleen dit eene er uit: „wat er van godsdienst en onderwijs terecht komt; indien het het bijzonder onderwijs overwegend (wordt)". De voorstanders van het hijzonder on derwijs behoeven zich deze uitspraak niet bijzonder aan te trekken. Liberale staatslieden, grooter dan De Muralt, hebben in den loop der jaren, wel een ander oordeel geveld. Wij noemen onder hen: Thorbecke, Buys, De Louter, Van Houten, Goeman Bqfgesius, Hubrecht. Thorbecke verklaarde „Een land, waar enkel bijzondere scho len zijn, zou zich zeer wel kunnen bevin den, Het onderwijzen is geen taak van de regeering. De Regeering moet alleen voor een publiek onderwijs zorgen, omdat de bijzondere personen gemeenlijk te kort schieten." Buys liet zich aldus uit: „Of de Openbare dan wel de bijzondere school hoofdzaak zal zijn, is een vraag flie niet de wetgever heslist, maar de vrije maatschappij, welke naar eigen goedvin den aan de eene of andere de voorkeur geeft." De Louter oordeelde: „Voldoet het onderwijs, door privaat personen, kerkgenootschappen of andore sociale groepen aan alle redelijke ver- eischten, dan bestaat er inderdaad geen grond voor StaatsonderwijsOp" dit gebied .is dwang dlechts gerechtvaardigd indien vrije krachten ontbreken of tekort schieten." Van Houten schreef: „Ik wil toegeven, dat een stelsel, waarin bijzondere scholen regel zijn en .gemeen telijke scholen slechts de leemten aan vullen, welke de bijzondere vereenigingen en degenen, die van het onderwijs een be drijf maken, laten, in menig opzicht de voorkeur verdient boven ons tegenwoordig stelsel. Thorbecke sprak in 1865 nog sterker: „Ik zou zelfs den toestand niet vree zen het bijzonder onderwijs algemeen verspreid en van overheidswege desnoods aangevuld. Ware de ontwikkeling zoo ver gevorderd, dat men tot dien toestand kon komen, ik z,ou het een geluk voor het land rekenen en daartegen niet opzien." En mr Hubrecht, die het openbaar on derwijs in ons land ronduit failliet had verklaard, schreef „Een dwingeland staat in Nederland bij niemand in aanzien. Vooral niet, als hij net waagt te heerschen over de geesten over de uitingen des gemoeds en deze tracht te dwingen in eene door hem be geerde richting. Zulk een dwingeland deed in 1857 en 1878 zijne macht in onze wet geving pp het lager onderwijs terdege ge voelen. En in 1889 is de dwingeland iiï eene_ der middelen, waarmede hij zijn ti rannie uitoefende, zij het ook in geringe mate, beperkt. Laat ons- inplaats van rea- Seeren tegen hetgeen thans wettelijk is vastgesteld, veel liever aannemen, dat de „sobere noodpennimg" terecht wordt uit gereikt. Maar laat ons dan tevens ruiterlijk en oprechtelijk erkennen, dat daarmede op yerre na niet alles is gedaan wat noodig is om den dwingeland te verdrijven uit onze landpalen. Laten we niet terugdein zen, niet langer bevreesdéijn voor de gevolgen, die 1889 te weeg brengen moet. bust na den schoolstrijd is aniders nooit te verkrijgen. Ik bedoel de rust der gerecht igheid zetelende in een goed geweten. Mede oorlogvoeren, juist dat heeft de Staat iet opgehouden te doen met al zijne eer- 1 ledig mg van godsdienstige be,grippen, met al zijne neutraliteit, met al zijne schoone lip*0 "1 Van eenbei-ri en verzoening op de Aambeeld en hamers. Al is het niet aangenaam als aan beeld te moeten dienst doen, waarop de slagen altoos neerkomen, men troioste zich met liet vignet dat Beza. op zijn „Geschie denis der Geref. Kerken in Frankrijk" drukken lief en waarop men een drietal smeden ziet, die hun hamers stuk slaan op een aambeeld, terwijl als spreiik daarom heen geschreven staat: Plus a me frapper on s'amuse, Tant plus de marteaux on y use. (Ge kunt zooveel u lust me slaan, Niet ik, dei hamers gaan er aan.), (Heraut.) Een wtoord van Groen van Prinsterer. Aan het bovenstaande sluit zich aan. hetgeen Groen van Prinsterer in 1849 in een zijner geschriften ons lezen laat: Ik heb om de beginsels, van wier deug delijkheid ik overtuigd ben, zoovele beJ leeidigingcn verduurd, dat ik soms be hoefte aan smaad voel, ten bewijze dat ik op het rechte pad ben. Groen in 1867. Voor de wet van 1857 was Groen van Prinsterer voor de facultatieve splitsing der Staatsschool. Bedoeld werd de open bare school te doen zijn Roomsch, Gere formeerd en Neutraal al naar. gelang de ligging wa's der burgerij in de gemeenten. Na de wet van 1857 is Groen allengs overgegaan tot het standpunt der vrije school, en dan de vrije school regel, staatsschool aanvulling. Op de Jaarvergadering van Chr. Na tionaal Schoolonderwijs op 22 Mei 1867 heeft hij. zich zoo klaar mogelijk over zijne veranderde zienswijze uitgelaten. Prof. Gratama had op deze vergade ring de facultatieve splitsing bestreden. „Godsdienstige opleiding", zoo merkte hij terecht op, „kan op de Openbare School niet gevonden worden. Evenmin kan op die School de Godsdienstige tint, die alles doordringende toon heerschen. De Over- heidsschool moet zich beperken tot een zedeleer zonder God. Zelfs een Christen dom boven geloofsverdeeldheid moet van de Ovei'heidsschool gebannen worden. De Overheidsschool zij en blijve dus neutraal, francliement Godsdienstloos, al is 't daar om niet ongodsdienstig. Maar dan ook geen facultatieve splitsing der Overheids school. Daardoor zou de Overheid weder om tot een oordeel over Godsdienst wor den geroepen, iets waartoe ze ten eenen- male onbevoegd is." Wat antwoordde Groen van Prinste rer hierop „Laat mij allen dank mogen brengen aan onzen rechtskundigen vriend Gratama; voor zijn uitnemend betoog. Nu reeds blijkt, dat de hoofdstrekking van zijn be toog met onze wenschen overeenstemt." En verder: „Sedert lang is mijn eigen standpunt ter wetsherziening bekend. Tot de wet van 1857 toe was ik voorstander van facultatieve splitsing; na! dien tijd niet meer. In onze eerste algemeene vergadering liet ik mij dienaan gaande met ondubbelzinnigheid uit, en zeide: Als het Staatsonderwijs neutraal, zoo niet erger dan neutraal is, dan moet er, en dit is mijn hoofdgedachte, een omgekeerde verhouding tusschen Open baar en Bijzonder onderwijs komen." Het moge tot eenig naricht dienen dat prof. Gratama, ofschoon in later jaren op politiek terrein verder van onze partij af geraakt, een bloedverwant was van nu wijlen jhr J. L. de Jonge te Zierikzee en jhr mr A. F. de Savornin Lohman. De Londensche haven wordt Ide grootste der wereld. Binnenkort zal een begin worden ge maald mlet de werkzaamheden voor het plan tot verbetering van de dokken, welk plan als hef na driei of vier jaar voltooid zal zijn, de haven van Londen tot de grootste der wereld' zal maken. De kos ten van dit plan zullen ongeveer 4 mil lioen pond sterling bedragen. Het belangrijkste gedeelte van het nieu we plan zal den bouw van een drijvende landingssteiger voor passagiers te Tilbury- zijn, waar de grootste Oceaanschepen zul len kunnen meren, benevens de bouw van een dok, van duizend voet en van een droogdok van eveneens 1000 voet bij den landingssteiger, zóodat de sche pen direct in het dok kunnen gaan. „Duitsche varkens." Voor de rechtbank te Dresden hadden zich twee Italiaansche studenten te ver. antwoorden, die na een feestje enkele burgers voor „Duitsche varkens" hebben voor Manufacturen Dames-en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante ariihaicti ia gescholden. Een der studenten werd tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld en onmiddellijk in hechtenis genomen. De president meende, dat de veroordeelde Student zich aan ernstige schending van het nationale bewustzijn envan het na tionaal gevoel had schuldig gemaakt. Als een Duitseher in het buitenland dergelijke uitdrukkingen zou gebruiken, zou hij ze ker zwaar gestraft worden. De Duitschers moeten hun nationaal bewustzijn en nation naai gevoel even hoog houden als andere volken. Stakingsverliezen. De liberale afgevaardigde Runciman heeft in het Engelsche lagerhuis de vol gende becijfering gegeven van de verlie zen, die het conflict in de mijnen sedert 1 Mei het land berokkend heeft. Di de eerste plaats 30 millioen pond tengevolge van de algemeene staking. Dan als gevolgen van den stilstand in de mijnen: verlies voor den buitenlandschen handel 63,5 millioen, voor den binnen- landschen handel 20 millioen, aan loonen 35 anillioen, tezamen 148,5 millioen p. sterling. Hierbij zijn de' indirect geleden verliezen, zooals die tengevolge van de verlamming van scheepvaart, buiten be schouwing gelaten. Betoogingen tegen vreemdelingen te Parijs. Donderdagavond heeft te Parijs bij de groote boulevards, op de plaats, waar de toerauto's afrijden om huitenlandsche toe risten door Parijs tei voeren, een# oploop plaats gehad. De menschen, die in de auto's zaten, werden met gefluit begroet en moesten uitstappen onder de dreige menten van de menigte. Twee vreemde lingen-auto's, die toch afreden, werden uitgejouwd. De politie nam verscheidene Engelsche en Amerikaansche toeristen te genover de menigte in bescherming. Bijna een regeerings-nederiaag. In het Engelsche lagerhuis heeft de regeering gisteren bij de debatten over het wetsontwerp tot reorganisatie der mijnindustrie bijna een nederlaag geleden. De motie der oppositie, welke terugzen- -ding van het ontwerp naar de comlmissie vroeg, zou in stelmtning gebracht worden, toen bleiek, dat het aantal leden der re- geeringspartij in de minderheid was. De minister van oorlog stond op het kritieke oogenblik op en hield een rede, terwijl de regeieringspartij van alle kanten haar leden bijeenzocht. Ten slotte werd een voldoen de aantal stemmen bijeen, gebracht om de motie te verwerpen. OirictiiMr. ART. VAR BERCKEl, IDS VELTHUIJSE. Kantoor Grooto Harkt 21. Telofooo 14 (2 lijnen). CORRESPONDENTSCHAPPEN; Kapelle: i. A. Mol Pzn., Telefoon 13. lerseke: G. A. van Oosten, 28. 's-Heerenhoek: J.A. Clarijs, 4. Korte berichten. Volgens de Matin hebben de' boot werkers te Rouaan den arbeid neergelegd Oorzaak van de staking is een kwestie van loonsverhoaging. De landarbeidersstaking in Silezië duurt nog steeds voort. Naar Wiolff meldt zijn alle pogingen om het geschil bij te leggen vruchteloos gebleven. De Rothe Fahne, het orgaan van de Duitsche communisten, is voor den tijd1 van 14 dagen verboden, daar het een voor den Rijkspresident beleedigend ge dicht heeft gepubliceerd. Het gedicht was ontleend aan het communistische tijd schrift „Der Kniippel", dat voor drie maanden verboden werd. Een onderzoek naar de oorzaak der instorting van den radiotorein te Ber lijn, heeft uitgewezen, dat roestvorming de draagkabol van de antennemast heeft doen breken. Enkele Italiaansche bladen bevatten dagelijks een lijst van „Italianen, die hun plicht niet vervullen. Het zijn diegenen die hun vacantia, in het buitenland door brengen. Op de lijst prijken talrijke leden van den adel, o.a. twee princessen en eetn hertogin. De ve.rtering buitenshuis. Zooals reeds bekend, krijgen wij nu een weeldeverteringsbelasting in twee ont werpen. Door het eerste ontwerp wor den getroffen die verteringen in café's enz., -door het tweede de aflevering van allerlei met name aangewezen goederen. Allereerst dan de belasting van de uithuizige verteringen. Tien procent is verschuldigd over alle verteringen in hotels en dergelijke. Voor elke vertering moet een kwijting worden verstrekt, waar op het verschuldigde bedrag aan zegels geplakt wordt. In een druk café of thee- tbeeschenkerij wordt het geven van kwij tingen te lastig. Daarom 'wordt, onder eenige waarborgen, toegestaan, dat geen kwijtingen worden afgegeven maar een bepaald register wordt aangehouden, dat tot basis strekt der belastingrekening en en -betaling. Slechts van het zegelen der kwijtingen, wordt men vrijgesteld. Maar in ieder geval moet de kwijting worden verschaft. In elk geval wordt het beheer van een Café of banketwinkel of theesalon er moeilijker door. Belastingen, die zóó makkelijk ontdoken worden, moeten met zware straffen wor den gehandhaafd. Boete van honderd maal het niet betaalde recht, wordt gedreigd, doch ten minste vijfhonderd gulden. Nu zal evenwel niet van alle" verterin gen recht verschuldigd zijn. Verteringen in bepaalde hotels en café's, die meer populaire prijzen berekenen, zullen vrij zijn. Het ontwerp-De Geer heeft de grens gesteld op twee gulden vijftig cent als gemiddelden logies-prijs. Eu wat de café's betreft zijn die vrij gesteld, waar de prijs per kop of per glas hoofdzakelijk beperkt is tot niet meer dan vijf en twintig cent. Voorts zijn de eethuizen vrij, waar de maaltijd niet meer kost dan een gulden vijftig cent. Welk een kinderlijken dunk heeft men wel van de praktijk, alsof deze niet, waar nog een gaatje is, zal weten te ontsnap pen. Als een hotel een gemiddelden prijs voor verblijf moet vestigen van f 2.50 kan het om slechts een voorbeeld te noemen een dépendance, uitkomen in een zijstraat, openen met een groot aantal zeer goedkoop© slaapgelegenheden. Voor de café's zal het al heel gemakke lijk zijn om het drink-gerei zoo te maken dat elke consumptie niet boven de vijf en twintig cent gaat. Is het wat klein, dan gebruikt men daar tweemaal de zelfde consumptie. „Hoofdzakelijk" moet de vertering per kop of glas de vijf en twintig cent niet te boven gaan. Er zou een wedstrijd ontstaan in slim migheidjes, en de fiscus zou over een groot deel der linie het loodje leggen. Pensions, waar ten hoogste drie kost gangers zijn, indien dezen, al hebben zij recht op een of meer vrije kamers als leden van het gezin worden beschouwd, vallen kuiten de belasting. Men zal zien, dat over alle pensions een epidemie van huiselijkheid en gezinsintimiteit neerstrijkt en alle kostgangers als leden van het gezin zich zullen laten gelden. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag De ratificatie van het Nederlandsch- Belgisch verdrag zal Donderdag a.s. in den Belgischen Senaat in bespreking ko men. Men had er een oogenblik aan ge dacht om, in verhand met de oppositie in Nederland tegen het verdrag, de be handeling van het tractaat door den Bel gischen Senaat uit te stellen tot na de vacantie. Waar de Kamer nogal over haast het tractaat reeds heeft geratifi ceerd, is, zoo redeneerde men, daarmede aan Nederland alvast bewezen, dat Bel gië niet voor nieuwe besprekingen of eventueele revisie van sommige punten te vinden is. Men zal nu echter, als het met de andere werkzaamheden uitkomt, trachten de zaak de volgende week af te doen. Intusschen zal van Belgische socialistische zijde een actie ondernomen worden bij de roo- 'de partijgenooten in Nederland de Nederlandsche opinie ten gunste van het verdrag te be- invloeden. Maasb. Y" B 30ci per ons li1! per ons V1 è'e s'ch ke uringswet. Verschenen is het Kon. besluit van den lOen Juli 1926 tot uitvoering van artikel 19 van de Vleeschkeuringswet. Daarin worden opgenoemd de eischen, waaraan de slachterijen, vleeschwinkels bewaarplaatsen van vleesch, vleeschwaren fabrieken, vilderijen, perserijen, drogerijen* rookerijen, zouterijen van dierlijke stoffen vetsmelterijen en inrichtingen bestemd tot bewaring of verwerking van bloed of dier lijken afval, moeten voldoen in het alge meen en elk afzonderlijk. Zoo gelden vóór vleeschwinkels be halve de algemeene eischen nog de vol gende A. Zij' mogen niet in rechtstreek'schS open verbinding staan met woonvertrek ken, slachterijen, schaftlokalen, werk plaatsen ter bereiding van vleeschwaren of ter bewerking van darmen en andere producten van dierlijken oorsprong, be waarplaatsen van afvalproducten van dier lijken oorsprong en stallen. B. Zelfstandigheden, die aan het vleesch ©en bijsmaak geven kunnen of bederf ervan kunnen bevorderen, mogen in vleeschwinkels niet aanwezig zijn. C. Slechts vleesch- en vleeschwaren, zoomede in luchtdicht gesloten voorwer pen, geconserveerde levensmiddelen, eie ren en boter, in een verpakking waarin zij aan den verbruiker wordt afgeleverd, be nevens voorwerpen en inrichtingen, ver band houdende met bewaren en verkoopen van vleesch, mogen in de vleeschwinkels aanwezig zijn. D. Toonbanken, ijskasten, uitstalkasten, hakblokken en andere voor het gebruik b'ij den verkoop bestemde toestellen en gereedschappen moeten in zindelijken toe stand gehouden worden. E. De personen, met den verkoop van vleesch in de vleeschwinkels belast, moe ten tijdens hunne bedrijfswerkzaamheden steeds zindelijk gekleed zijn en moeten reine handen hebben. F. In eiken vleeschwinkel, pf in dë onmiddellijke nabijheid daarvan, moet aan wezig ^ijn een wascb,gelegenheid, met zeep en zindelijken handdoek. G. De haken, waaraan het vleesch wordt gehangen, moeten zindelijk, en vrij van roest worden gehouden. In de in artikel 19 der wet bedoelde inrichtingen, mogen honden en katten niet aanwezig zijn. De Minister kan verbieden, dat per sonen, lijdende aan eene der door hem te noemen besmettelijke ziekten, werkzaam zijn in de door hem aan te wijzen in richtingen, als bedoeld in artikel 19 der wet. Dit besluit treedt in werking met ingang van een nader te bepalen dag. Een aanval van Papoea's. Naar Aneta uit Batavia meldt, is van de Nieuw-Guinea Expeditie uit Pioniersbi vak bericht ontvangen,- dat het bivak een aanval van Papoea's heeft te doorstaan gehad. Zooals men zich herinnert, is de drei gende houding der Papoea's reeds een maal de oorzaak geweest, dat het vliegtuig in het woud landen moest, en men de le vensmiddelen in de rimboe moest verber gen, om ze later af te halen. Later had de expeditie echter vriend schappelijke betrekkingen met de Papoea's aangeknoopt, die in het bivak naar de gra- mofoon kwamen luisteren en den heer Le- roux in de gelegenheid stelden, notities van hun taal te maken. Nu is echter de houding der Papoea's, die reeds van vroegere expedities als ge vaarlijk bekend stonden, openlijk vijandig geworden. Naar uit Pioniersbivak geseind werd, kwamen zeventig Papoea's, met pijl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1