HlLLjE'S BESCHUIT flo w Vrijdag 33 Juli 1926 46e Jaargang it de ProYlneie. CIGARETTES Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersfO.Q5 Relletjes te Parijs. Wij meldden gisteren reedfe, dat Woens dag bet volk van Parijs eindelijk tegen de parlementaire misbruiken in opstand is gekomen. Een dichte menigte zong als één man de Marseillaise. Allen uitten bun on tevredenheid over de manier, waarop de opvolgende kabinetten tot nu toe de crisis van den frank wilden oplossen. De Ka merleden, die zich vertoonden bij den muur, die den tuin van het Bourbonpaleis van de straat scheidt, werden uitgeschol den en aldoor werd op maat gezongen „weg met Herriot, Kamerontbinding", en zoo voort. Telkens gierde gefluit los en vij andige kreten begroetten ook de autocars met touristen. De buurt van het Elysée was in staat van beleg. Niemand mocht voorhij, wat niet belette dat Herriot in zijn auto opnieuw werd uitgejouwd. Ook werd er geroepen: „Ter dood!" en op een Lekende wijs werd gezongen: „Poincaré, Poincaré!" De Kamerleden, die uit het Kamergebouw traden werden door hetoogers lastig gevallen en gingen in al lerijl weer naar hinnen. De menigte trachtte met geweld in de kamer door te dringen, en de politie stond een oogenblik machteloos, daar het aantal manifestanten steeds grooter werd en ten slotte op ongeveer 12.000 personen werd geschat. De republikeinsche garde snelde ten slotte de politie te hulp. Gelukkig be gon het te regenen, waardoor de menigte langzamerhand uiteen ging. De strijd in Marokko. Een Fransch bericht meldt: De dag van den 19en is beslissend geweest. De dissi denten ontketenden hevige tegenaanvallen tegen het detachement-Freydenberg, in de streek van heuvel 1782. Alle aanvallen mislukten. Er zijn meer dan duizend nieuw-onderworpen gezinnen geteld. De godsdienstige en militaire leider Si- Tireho, die meer dan 15 jaar een onver zoenlijke tegenstander is geweest, heeft zich aan generaal Freydenberg overgege ven. De groote operaties kunnen nu als ge ëindigd worden beschouwd. In de streek van Taza zijn wij onmiddellijk begonnen met de ontwapening en de binnenlandsche organisatie. Dansen op een vulkaan. Is het Fransche volk wel eenigermate onder den indruk van de financieele moei lijkheden, waarin het land verkeert? Acht dagen geleden heeft Parijs nog uit bundig feest gevierd. Het was de gedenk dag der revolutie: de bestorming van de Bastille. Toen heeft het Fransche volk ge danst alsof er geen zorgen waren. Laat de Parijsche correspondent van „Het Volk" het u vertellen, hoe Parijs zich op 14 Juli vermaakt heeft: „Arbeidersvrouwen, deftige dames, win kelmeisjes, tooneelspeelsters, alles draait bont dooreen. In het kafee du Dome zijn de rederijkers uit hun stellingen verjaagd. Vandaag wordt er niet gediskussieerd. Men danst. Iedereen heeft geld. Niemand heeft ar moe. Ook de allerarmste kan op straat dansen. De theaters spelen voor niets. Eén volksfeest, eenig in zijn soort. De bastille is immers bestormd door een demokrati- schen God! De zon brandt en de hemel is overal blauw. Lampions verlichten de straten bij avond. Hoog staat de maan. Vergeten is mflatie, duurte, politiek. De banken zijn dicht. De Kamer verdaagd. Eén dag van geluk. Eén nacht van vreugde". Dat dansende Parijs, terwijl het land een zware crisis doormaakt, is eigenlijk het beeld van een groot deel van de menschheid. De wederkomst van Christus nadert. De teekenen der tijden wijzen er op. Maar de wereld blijft dansen en pret maken. Een Protestantsche natie. De bevolking van Finland kan zich wel eroemen op bet hoogste percentage Pro testanten van alle landen ter wereld. Acht en negentig procent van de 3364807 inwo- Kaers belijden het Luthersche geloof. De pogingen der vroegere Russische re- geermg om de Grieksch-Katholieke leer in e voeren, werden nooit met wezenlijk suc ces bekroond. Het aantal Grieksch-ortho- £n®a be™aagt nu 54 000- De Baptisten t? ,en 5000 leden, de Methodisten 1Ö00. kol Zwakst is de Roomsch-Katholieke vertegenwoordigd met slechts 440 aanhangers. Het evangelische Zondags- choolwerk heeft zich in Finland geweldig «W I ^an leerplichtige kin- ris ?zoeken 195-000 jongens en meisjes lnnnf u ?^choleü' wier aantal tot 20.000 vu o'-iK jongemannen werk om- at Z15 vereenigmgen met 8800 leden. Korte berichten, vHeg?rscho°1 fce Maagdenburg, die 1 t oogenbhk 40 leerlingen telt, wordt op geheven, omdat dergelijke scholen, volgens de nieuwe overeenkomst met de Entente, niet meer door den staat financieel mogen worden gesteund. De school zal officieel gesloten worden met groote wedstrijd- vluchten, waarna de meeste leerlingen een plaatsje in Staacken bij Berlijn zullen krijgen. Uit Sudbury, in Ontario (Canada) wordt gemeld dat een vliegtuig van den re- geeringsdienst met twee bestuurders en drie passagiers bij die plaats in een meer is neergestort. De passagiers werden ern stig gewond. In het Neckardal heeft het noodweer der laatste dagen den oogst in de streek van Rottenburg tot Thuringen vrijwel ge heel vernield. Daar Poincaré. moeilijkheden, vooral van de zijde der radicaal-socialisten, on dervonden heeft, is hij: nog niet met zijn kabinetsformatie gereed gekomen. Men verwacht echter algemeen, dat hij heden zal slagen. De toestand in de mijnindustrie in Engeland blijft onveranderd. Met uitzonde ring van de Midlands-kolenvelden staan de mijnen nog stil en toonen de mijnwerkers zich over het algemeen niet geneigd het werk te hervatten. Indien de staking voort duurt, zal de regeering gedwongen zijn het parlement enkele dagen tijdens het reces bijeen te roepen, teneinde het voort duren van de bepalingen van de noodwet proclamatie goed te keuren. Deze bepa lingen moeten iedere maand opnieuw wor den goedgekeurd. J 1 I I I I - 111 Jfj De socialisten en het Belgisch verdrag. De driehoek-medewerker van de „Voor waarts", het kamerlid Sannes, was van meening, dat ons Parlement thans, na de goedkeuring van het verdrag door de Bel gische Kamer, voor de keuze staat: aan nemen of verwerpen. Hij meende voorts, dat na eventueele verwerping van het trac- taat de Belgen niet aanstonds zouden zijn te vinden voor opening van onderhande lingen, leidende tot een nieuw ontwerp, en concludeerde: „Minister Van der Velde heeft woorden van verzoening en vriendschap gesproken. Nadrukkelijk heeft hij verklaard, dat Bel gië het verdrag niet als 'n voorschot be schouwt; dat het afziet van elke poging tot inbreuk op Nederlandsch gebied; dat de problemen, die in het verleden bestonden, dus ook de vraag van militair bondge nootschap en van militaire maatregelen met dit verdrag uit de wereld zijn. - Geeft ook de Nederlandsche Volksverte genwoordiging van gelijke gezindheid blijk en dit kan alleen door goedkeuring van het verdrag dan is de gunstige at mosfeer geschapen in welke nieuwe onder handelingen, die in een aanvullend of wij zigend tractaat hun beslag kunnen krij gen, mogelijk zijn. Mogelijk, meer niet. Te groote verwachtingen koesteren is niet re- eel en tevens niet ongevaarlijk. Wij zijn waarlijk niet blind voor de eco nomische bezwaren welke het verdrag voor Nederland meebrengt. Wij achten ze zwaarder te wegen dan de minister van Buitenlandsche Zaken doet. De groote vraag is echter ten slotte of zij zwaarder wegen mogen dan het belang van goede betrekkingen tot den buurman, waarvoor de aanvaarding van het verdrag, gelet op de historie en in het bijzonder op de om standigheden waaronder het verdrag tot stand kwam, als het ware voorwaarde is". De Rotterdamsche Wethouder A. B. de Zeeuw komt tegen dit standpunt van, mr Sannes op. Met grooten tegenzin heeft hij er kennis van genomen. „Om twee redenen. Ik voel voorloopig heel weinig voor de beslissing, waar de schrijver heen wil. Als men in ons land zoo gemakkelijk buigt voor den wil van een ander volk, althans van zijn vertegen woordiging als in dit artikel, heeft een met ons onderhandelend volk gemakkelijk spel. Het heeft maar voor te geven dat het met ons in vriendschap leven wil en het kan ons zijn wil opleggen. In de tweede plaats acht ik het schrij ven van dit artikel verkeerd, omdat het onderwerp dat het behandelt, belangrijk genoeg is, om ih de Kamerfracties en met het partijbestuur overleg te plegen voordat sommige kamerleden en onze redacteuren er hun persoonlijke meening over geven. In dit geval was er m. i. voor den schrijver nog eerder reden, dat overleg af te wach ten. Niemand kan eenige voordeelen van het verdrag op zich zelf in zijn artikel ont dekken en hij ziet duurzaam belang van het Nederlandsche volk alleen in de aan neming van het verdrag, omdat hij bang is voor de ontstemming van België. Ik heb altijd gemeend, dat vrees een slechte raad- eefster is." De vragen van dhr Lingbeek. Op de vragen van den heer Lingbeek, betreffende het verstrekken eener opgave van het aantal der tot den geestelijken stand behoorende mannelijke en vrou welijke leerkrachten (kloosterlingen), ten aanzien van welke uitkeeringen uit 's Rijks kas werden ontvangen, verbonden aan R. K. scholen voor lager, middelbaar, hoo-1 ger en ander onderwijs op 1 Januari 1926. hebben de heeren Waszink en De Geer, ministers van Onderwijs en van Finan ciën, Tiet volgende geantwoord: Op 1 Januari 1926 waren bij het lager onderwijs werkzaam 3440 religieuzen (kloosterlingen). Het door het Rijk wegens salarissen van dez,e personen te vergoeden bedrag valt- te ramen op 7 millioen gul den. Op 1 Januari 1926 bedroeg het getal priesters en kloosterlingen bij het mid delbaar onderwijs (gymnasiaal en handels onderwijs inbegrepen) 198. Om te kunnen1 'nagaan, welk bedrag ie hunnen behoeve uit de Staatskas over 1926 zal worden uitgekeerd, zou men moeten weten, welk salaris ieder hunner zal ontvangen. Dit is echter niet bekend. Ook hef getal hun ner lesuren moet worden geraamd. Aan nemende ,dat zij, doereen-genomen, het zelfde getal lessen geven als aan de ove rige docenten, gemiddeld is opgedragen en de subsidiën over 1924 als maatstaf nemende (de subsidiën over 1925 zijn nog niet becijferd), raamt de eerstondergetee- kende bedoeld bedrag globaal op een som van f380.000. Het aantal priesters en religieuzen, dat op 1 Januari 1926 verbonden was aan nijverheids-dag- en avondscholen, zoo mede het bedrag hunner salarissen, is nog niet bekend. Op 1 Januari 1925 wa ren aan deze scholen verbonden pim. 300 priesters en religieuzen. In hun sala rissen wordt door het Rijk in den vorm van subsidie maat' ruwe schatting voor pim. 'f 200.000 bijgedragen. Bij het Rooms'ch-Ivatholiek Universitair onderwijs eindelijk waren op 1 Januari 1926 16 priesters en religieuzen werkzaam: In de kosten van hun salariëering droeg het Rijk, dat slechts een kleine tegemoet koming in de kosten der gehouwen geeft, niet bij. Mr Zimmerman en Col ij n. Wij lezen in de Msb.: Mr Zimmerman beeft in Den Haag, voor zijn vertrek naar Amerika, aan een maaltijd met de Nederlandsche journalis ten van alle richting, uitgezonderd die der S.D.A.P., een rede gehuoden, waarin hij het een en ander verteld heeft van zijn ar beid in Oostenrijk. Ontegenzeglijk heeft de heer Zimmer man daar schitterend werk tot stand ge bracht, waarop hij met trots kan wijzen en dat, als -de teekenen niet bedriegen, voor dat land van blijvende waarde zal zijn. Terecht wordt hij daarvoor gehuldigd, want zegt men: Oostenrijk is daardoor ge red. Het staat er thans financieel veel be ter voor dan tal van andere staten in Eu ropa en al heerscht er ook nog groote werkloosheid, de algemeene economische toestand is toch zoodanig, dat het volk het er beter heeft dan in menig ander land. Mr Zimmerman is een Nederlander, zijn werk geeft glorie aan ons land, algemeen is men hem daar dankbaar voor. Bij mon de van den voorzitter van den Nederland- schen journalistenkring werd hij daarvoor hoog geprezen. Wij herhalen het nogmaals, deze hulde en lofprijzing was volkomen verdiend. We vragen echter: waarom moet wel ge prezen de man, die dit alles deed voor een vreemd zij het ook een ons zeer sympa thiek volk; doch worden verguisd de man nen, die datzelfde deden voor ons volk, voor ons land? Wat de heer Zimmerman in zijn rede -noemde, als het daar in Oos tenrijk door hem verrichte werk, is het zelfde als wat het vorige ministerie Ruys dé Beerenbrouck, met den heer Colijn als minister van financieën hier te lande tot stand heeft moeten brengen. Evenmin als de heer Zimmerman dat in Oostenrijk voor zijn pleizier deed, evenmin heeft de heer Colijn dat hier te lande ge daan. Wanneer men de rede van den heer Zimmerman leest, zal men tot de erken ning komen, dat zijn werk precies gelijk is geweest aan dat van den heer Colijn hier te lande. Met name: het betaalmiddel stabiel ma ken, de begrootingen kloppend ,d. w. z. de uitgaven gedekt door de inkomsten en dan het departement van financiën een beslis sende stem of zoo men wil invloed verze keren op de uitgaven van de andere de partementen. De weg, die daarvoor gevolgd moest worden, was dezelfde als hier. Men moest den moed hebben om heel dikwijls het meestal liever niet gehoorde woordje „neen" uit te spreken. Toen we den heer Zimmerman hoorden spreken en zijn huldiging bijwoonden, moesten we steeds denken aan den heer Colijn en drong zich aanhoudend deze vraag aan ons op: waarom wel deze en niet gene? Hun werk is hetzelfde geweest. Het valt gemakkelijker een man te hul digen voor arbeid, waarvan men zelf de nadeelen of den druk niet aan den lijve heeft ondervonden; en er is moed voor noodig dit wel te doen ten opzichte van een, wiens werk door velen als iets on rechtvaardigs gevoeld wordt. Laten we echter hopen dat de tijd niet verre meer is, dat wij in onze mannen on omwonden zullen prijzen, wat zij deden voor het eigen land en ons niet beperken tot een hulde voor het aan vreemden ver richte werk. D'e forensenbelasting en de veilingen. Naar het „Weekbl. v. Bloembollencul tuur" verneemt, is er ernstig sprake van, dat degenen, die in een der bloembollen- veilingsgebouwen in de streek een zit plaats gepacht hebben voor zoover zij niet in de gemeente wonen waar de veiling gelegen is zullen worden aangeslagen als forens in de plaatselijke inkomstenbe- lasting. (Het is niet onmogelijk, dat wanneer dit voornemen wordt uitgevoerd, ook enkele groentenveilingen een beurt zullen krij gen.) Weer herrie in den Rotterdam- schen Raad. In de vergadering van den Rotterdam- schen Gemeenteraad van gisteren kwam Wethouder de Jong (A.-R.) op tegen ver schillende uitdrukkingen van den heer Coremans ten opzichte van de raadsleden als: krengen, boeven, ploerten, struikroo- vers". Deze woorden kunnen niet zoo zon der meer getolereerd worden. En spr. is het niet eens met den .voorzitter, dat men, gedekt door parlementaire onschend baarheid dergelijke beleediginigen maai mag uiten. Spr. wil dit zeggen, in verband met het feit, dat hij in de volgende raads zitting het voorzitterschap zal bekleeden, Spr. waarschuwt den heer Coremans, dat hij gevaar zal loopen met den strafrech ter in aanraking te komen, mocht hij op dergelijke wijze doorgaan. De heer Coremans vliegt op en begint te spreken, wat hem door het hameren van den voorzitter wordt belet. De voorzitter: U hebt nu te zwijgen. Als u het woord wenscht voor een persoon lijk feit, dan kunt u dat straks krijgen. Nu niet. Even later: De voorzitter: Wenscht de heer Core mans nog het woord? De heer Coremans z-egt, dat hij in den Raad zoo moet op treden, omdat dit de eenige plaats is, waar hij zich kan verweren tegen de campagne tegen hem gevoerd. Als spr. spreekt van „ploerten" e.d. dan bedoelt hij dat in politieken zin. De voorzitter sluit de bespreking van het persoonlijk feit. De heer Coremans: Het is een klein kunstje iemand met zijn hamer van zijn a propos te brengen. De voorzitter: Ik geef het woord aan den heer Baars, De heer Coremans: Ik neem het woord. De voorzitter: U hebt het woord niet. De heer Coremans: Ik ga toch door. De voorzitter: Dan stel ik voor den Heer Coremans te verwijderen. De heer Coremans: Ik ga er niet uit. .De voorzitter brengt zijn voorstel in stemming tot verwijdering van den heer Coremans. Dit wordt aangenomen met 32 tegen 1 stem. De vergadering wordt geschorst. Na .eenige minuten wordt de vergadering heropend. De heer 'Coremans is dan verwijderd. De gezondheidstoestand van de Koningin. De gezondheidstoestand van de Konin gin scheen gistermorgen tot tevredenheid aanleiding te geven. Professor Otto Nae- geli, hoogleeraar van de medische facul teit aan de universiteit te Zürich, direc teur van de medische kliniek van het kan tonale ziekenhuis aldaar, is naar Sankt Beatenberg ontboden. H. M. mag haar vertrekken in het hotel Regina Palace nog niet verlaten en het moet uitgesloten wor den geacht, dat de terugreis naar Neder- Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. land vóór aanstaanden Maandag kan wor den aanvaard. Nederland-Ned.- Indië door da lucht. Gemeld wordt, dat officier-vlieger der 2de klasse bij de Koninklijke Marine M. F. Eikerbout van plan is, in 1927, als hij van zijn zesmaandsch verblijf in Ned.-Indië waarheen hij deze maand vertrekt om als instructeur in het marinevliegkamp bij de behandeling van de drie voor de Kon. Marine in Ned.-Indië aangeschafte en reeds naar Indië verscheepte Dornier Wall-vliegbooten op te treden zal zijn teruggekeerd, op eigen gelegenheid met een Dornier-verkeersvliegtuig, waarin ver moedelijk een Lorraine Dietrich-motor zal worden geplaatst, naar Ned.-Indië te vlie gen. Eenige marinevliegers hebben inder tijd het voornemen gehad, met de drie bo venbedoelde vliegbooten in groepsverband naar Ned.-Indië te vliegen, maar daar is niet van gekomen. Allerlei. De Chr. Werkgevers Vereeniging houdt 6 en 7 September haar jaarlijksche verga dering te Rotterdam. Het voornemen be staat, in deze vergadering onder meer het Nederlandsch-Belgische verdrag en het wetsontwerp op de naamlooze vennoot schappen te bespreken. Met ingang van 1 Mei 1927 zullen de electrische treinen op de lijn Rotterdam- Amsterdam gaan rijden. Naar de Stand, verneemt ligt het in het voornemen van de regeering, eenige re serve-veldpredikers op te roepen in het be lang van de geestelijke verzorging van de in grooten getale voor de herhalingsoefe ningen opkomende manschappen. Reserve le luitenants J. Erasmus en W. K. C. Job van het 14e reg. infan terie komen te Bergen op Zoom van 326 Aug. in werkelijken dienst. Middelburg Het comité tot het verkrij gen van een openbare U. L. O. School voor jongens zond bij: den gemeenteraad! nog een adres in, d.d. 7 Juli, waar in nog eens de nadruk er op wordt ge legd, dat de bestaande toestand te Mid delburg, alwaar twee bijzondere, doch geen enkele openbare U. L. O. school is, waar jongens onderwijs kunnen 'ont vangen, een onbillijkheid schept tegen over de voorstanders van openbaar onder wijs, die hier immers geen plaats kunnen vinden voor hun jongens op een school voor hunne keuze, indien zij voor hen U. L. O. verlangen. Van zeven te Middelburg wonende le den van de afd. Zeeland van de Nederl. Banketbakkersvereeniging is een adres ingekomen, waarin ziji wijzen op het groote bezwaar, dat voor hen erin ligt om in den zomertijd -des Zaterdagsavonds te 9,30 uur den winkel voor het publiek te moeten sluiten, daar op dien avond een deel van het publiek er toe komt (meest al door bezichtiging van de uitgestalde waar) om een en ander te koopen en de bediening overhaast moet geschieden, dat des Zondags de winkels gesloten blijven, zoodat dan ook niet wordt verkocht en verschillende artikelen spoedig bederven, waardoor het gewenscht is, dat deze des Zaterdags worden verkocht; en er voor de uitzondering geen personeel op Zater dagavond na 9 uur behoeft te blijven. Adressanten verzoeken dan ook het slui tingsuur van den Zaterdagavond voor de bankethakkers op te heffen. De toestand op de Mairkt. Van den Kooplieden- en Maxktkra- mersbond „Eendracht maakt Macht", kwam een schrijven in bij B. en W., waarin het bestuur mededeelt, dat nu gedurende 3 maanden de commissaris van politie als marktmeester optreedt, niets anders kan worden gezegd, dan dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1