/Sgs> N.V. B. H. SCHELLING'S OLIEHANDEL Laag- en Tninfioaw. Becbtszaken Importrice van Smeer-, Motor- en Gasolier goed ingevoerde VERTEGENWOORDIGERS Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren", Middelbar). ER IS GEEN DOKTER Openbare Verkooping Fa HEIJKAM-MAS8EE DANKBETUIGING. Luxe Rijwiel, N, V. Zeepfabrieken d DE DUS i VAD BREID. Apeldoorn. €au3e(^^n^Jff/zeLLS een Meid of aankomende, OP CREDIET! OP CREDIET! Dames-, Heeren- en Kinder-Kleeding. Costuums, Demi-Saisons, Regen jassen, Jekkers, Werkgoederen in Manchester, blauw en grijs Keper, Pantalons, Damesman tels, Japonnen en Blousen. Prachtige partij Manufacturen, Hoeden en Petten. In Magazijn „OLD ENGLAND" HOOGENDIJK, Directeur i/es*aL MOLENAAR S KINDERMEEL rond en mollig flink en sterk maakt. op Dinsdag 27 Juli 1926, 2e. Een Woonhuis Ribana voor Dames en Meridian voor Heeren TELEGRAFISCH WEERBERICHT! Verwachting tot den avond van 23 Juli: Aanvankelijk matige tot zwakke N. W. tot W., later opnieuw toenemende Z. W. wind, aanvankelijk half bewolkt met wei nig ó'f geen regen, later zwaar bewolkt tot betrokken, met regenbuien, weinig ver andering in temperatuur. Geseind van De Bilt hedenmorgen 10 u. 35 min. aan alle posten: Attentie-sein neer! De Bond van oud-leerlingen L. W. C. 'n Zeeland één dag in het land van Axel. Den 9en Juli heeft bovengenoemde Bond zijn zomervergadering gehouden te Zaam- slag en daarna een excursie gemaakt door de omgeving. De vergadering werd ge presideerd door dhr Jan Bom van Waarde welke de aanwezigen, opgekomen uit alle deelen der provincie, een welgemeend welkom toeriep. Dhr A. Bruijne, voorz. der afdeeling Zaamslag verwelkomde den Bond in zijn streek, hij stelde er prijs op, met zijn afdeeling, den Bond waardig te mogen ontvangen. Zijn afdeeling jubileert en bestaat 25 jaar waarvan dhr C. A. Dees 15 jaar secretaris der afdeeling is geweest. De secr. dhr W. de Buck te Meliskerke leest de notulen en doet mede- deeling van de ingekomen stukken, o.a. hebben bericht van verhindering gezon den de heeren Mr P. Dieleman, Tj. B. E. Kielstra, Jhr van Vredenburch en an deren. Besloten werd om f 10 af te zon deren voor het jubileum "der landbouw school te Wageningen. De secretaris deel de mede, dat te Zierikzee en te Vrouwe polder een nieuwe afdeeling is opgericht. Voorts deelde de secretaris mede, dat er weer twee vraagpunten zijn uitgereikt waarop weer antwoorden zullen worden ingewacht. Ten eerste: „Is het mogelijk, voor geheel Zeeland één type landbouw- wagen in te voeren", en ten tweede „Is vruchtwisseling in dezen tijd nog van waarde?" Ook deelde dhr de Buck mede dat de zusterbond uit Gelderland, pas geleden een driedaagsch bezoek aan onze provincie heeft gebracht, 1 dag in Wal cheren, 1 dag in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren en 1 dag in Zuid-Beveland. In elke streek is het belangrijkste hen 'fe zien gegeven. Bet Bestuur van den B. V. G. trad als geleide op. De spreker, die het hoofdmenu voor deze vergadering zou voorzetten, was dhr L. Wabeke, kassier der Coöp. Boerenleenbank te Terneuzen. Onderwerp „De werking der Boerenleèn- hanken". De boerenleenbanken; zijn maar van de laatste jijden. Een Duitscher "is er eigenlijk mee begonnen, toen zijn oogen. opengingen voor de behoefte die er voor bestond. In Nederland is dit voorbeeld gevolgd en thans zijn er reeds 1000 in ons land. Het overgroote deel is aan gesloten bij de centrale te Utrecht, het resteerende deel heeft zich gevoegd bij die te Eindhoven. De credietverleening bij de boerenleenbanken is meestal voor- deeliger dan bij particuliere instellingen. Ook ten opzichte van den handel staat de landbouw vrijer, door beschikking te kunnen krijgen over de noodige voor schotten kan de landbouwer op tijd zijn inkoopen doen en behoeft ook voor den tijd niet te verkoopen, iets waarvan han dige handelaars wel eens gebruik hebben gemaakt. Verkoop van suiker, bieten en andere bedrijfsproducten en bij aankoop van kunstmest b.v. De leen banken zijn soliede er is een onbeperkte aansprakelijkheid voor de leden, de cre- dietnemers bestaan uit een kleinen kring die elkaar zeer goed kennen, de winsten blijven in het bedrijf, terwijl winst maken niet op den voorgrond staat, wel elkaar te helpen, waardoor woeker wordt bestre den en ook koud materialisme van som mige syndicaten en kartels. De waarborgen der crediteuren bestaan in borgtocht, pandgeving en hypotheken. Credieten worden verleend uit de spaar gelden, spaarders kunnen vertrouwd aan de Boerenleenbanken afgeven, want de controle is scherp en geschiedt steeds Ook tpgen mogelijke fraude van kassier en personeel is er een waarborgfonds. De centrale Bank staat sterk, gebleken is dat 1 pCt van de 120.000 leden aan onbe zwaarde onroerende goederen bezitten 135 millioen gulden, wel geen enkele parti culiere instelling kan dit evenaren. De plaatselijke banken brengen hun overtol lige gelden naar de Centrale Bank, om daar gereed te liggen, omdat de geldhandel de leenbanken tegenwerkt. De centrale Bank is nog voor uitbreiding vatbaar, door stichting van een grondkapitaal, ge vormd uit obligatiën, om het stichten te kunnen bevorderen van Coöp. Suikerfa brieken, melkfabrieken, enz. Enkele vra gen worden nog gesteld, o.a. naar de verhouding der Centrale Bank en Ned. Bank. Vroeger wilde de Ned. Bank de Boerenleenbank liever helpen dan tegen woordig, evenwel de Ned. Bank heeft men niet noodig gehad voor het vrijmaken van f 30.000.000, wat nogal wat zeggen wil. De spreker ontving verder den dank dér vergadering bij monde van den voorzitter. In punt omvraag nam de heer Joh. de Feijter het woord als burgemeester van Zaamslag en als voorz. van"den Chr. Boe ren- en Tuindersbond in W. Z. VI. Spr wees op het nut van het landbouwonderwijs en zeide er de vruchten van gezien te hebben, het tegenwoordig geslacht heeft heel wat op het vorige voor. Spr. wenscht voorts den Bond veel goeds toe. Dhr Pli. J. van Dixhoorn sprak als voorz. van den kring Axel der Z.L.M., hij feli citeerde den Bond met zijn mooie ver gadering en achtte het verder van belang dat de Prov. Bonden zich in een Nati- onalen Bond vereenigden, om alzoo meer invloed te hebben bij de Regeering ook, voor veel wat de landbouwers tegen hun zin hebben te aanvaarden. Dhr le Clercq zag ook graag meer in vloed uitgeoefend, dit kan te meer omdat er zoo een eensgezindheid in den Bond bestaat. Hierna sluiting der vergadering en gemeenschappelijken maaltijd. Daarna was de excursie aan de beurt. Ruim twintig auto's stonden opgesteld, welke de landbouwers uit de omgeving geheel belangeloos afstonden om de gasten te vervoeren. Eerst werd naar Terneuzen ge reden en zoo langs 't kanaal naar Sluiskil, alwaar de cokesfabriek werd bezichtigd en waar zwavelzure Ammoniak werd gefabri ceerd. Dan werd Sas van Gent bezocht en Westdorpe, alwaar werd halt gehou den op de hofstede van dhr R. J. van Waes. Het stamboekvee werd hier be zichtigd, aan de lijn stonden zware koeien met hooge melkproductie, ook het jong vee was van goede kwaliteit, verscheidene dieren waren meermalen bekroond. De bezoekers werden gul onthaald. De tocht ging verder door Zuiddorpe en Axel naar de boerderij van de N. V. Stal van Dixhoorn. In de weiden rond de hof stede werden de oudere en jongere fok- dieren bezichtigd, welke reeds tot in het Buitenland een goeden naam hebben, De hengst Laboureur d'Isaac heeft in dezen stal vele nakomelingen. Van hier ging het in snel tempo naar Zaamslag terug, al waar de tram gereed stond de bezoekers te brengen naar Walsoorden, alwaar de extraboot gereed Tag om de excursisten naar den overkant te brengen. In het land van Axel wonen propere landbou wers, die flinke gewassen weten te telen De landbouw staat hier op een hoog peil met gevolg dat er allerwegen welvaart heerscht. (Dit verslag moest enkele dagen over staan. Red.) Noodtoestand in het veehouders- en het veebandelaarsbedrijf. Zaterdag 17 Juli werd een spoed-ver- gadering gehouden te Utrecht van verte genwoordigers van den Bond van Melkvee houders, den Aarts Diocesanen R. K. Boe ren- en Tuindersbond, den Utrechtschen Bond van Veehandelaren, het Utrechtsch Landbouw Genootschap, den Christelijken Boeren- en Tuindersbond. In deze ge combineerde vergadering werd omstandig den noodtoestand van de bedrijven der veehouders en veehandelaren besproken, ontstaan le door het invoer-verbod van versch vleesch in Engeland; 2e de smok kelhandel van slachtrijp vee uit België welke nog steeds voortduurt, niettegen staande de reeds genomen maatregelen, De vergadering was éénparig van oor deel, dat de onder 1 en 2 genoemds punten de noodloltigste gevolgen voor onze veehouderij en veehandel hebben, welke nog verhoogd worden door de hooge invoerrechten die Duitschland heft, waarvan de druk thans nog in meerdere mate wordt gevoeld, vooral in de paar denfokkerij en den handel. Op deze vergadering werd dan ook be sloten: de bezwaren in een verzoekschrift onder de aandacht van de Regeering te brengen en tevens le verzoeken zich steeds in het nauwste contact te stellen met de Engelsche Regeering ten aanzien van het invoer-verbod en tevens de strook langs de Belgische grens en het toezicht aanmerkelijk te doen verscherpen. Als een zeer belangrijke factor ter ver lichting van dezen noodtoestand meende men, dat de invoer van versch, gekoeld en bevroren vleesch geweerd moet wor den, of indien dit niet mogelijk is, een •maximum te stellen van de in te voeren K.G. vleesch óf door verhooiging van in voerrechten dezelfde beperking te ver krijgen. Door den toestand, waarin zich de ge- heele Nederlandsche landbouwende be volking en handel bevinden, tengevolge van deze omstandigheden, werd besloten deze punten op eene landelijke vergade ring te Utrecht te houden, waarschijnlijk Woensdag 4 Augustus a.s. te bespreken. Hiertoe zijn verschillende deskundige per sonen uitgenoodigd, korte inleidingen te houden. Op deze vergadering, waar ieder zijn gevoelen kan uiten, worden de vee houders en veehandelaren uit geheel Ne derland verwacht. Nadere aankondiging van den definitief vastgestelden datum en de sprekers met vermelding van te behandelen onderwerpen zal later ge schieden. Leve- de terreur! Een 25-jarig los werkman, die zonder werk was en af en toe trachtte door venten aan den kost te komen, was gewend geregeld steun te trekken van de Gemeente Amsterdam1. Dit duurde voort totdat door B. en W. het bekende besluit werd genomen, dat de venters van de steunlijst zouden wor den afgevoerd. Toen hij zich ouder ge woonte bij het Burg. Armbestuur vervoeg de werd hem door den dienstdoenden ambtenaar hiervan mededeeling gedaan waarna zijn steunbockje werd teruggeno men. De werklooze uitte zijn misnoegen over dezen maatregel en verklaarde dat hij niet tot doorloopend venten in staat was, daar hij e'en „ziekte in het hoofd" had. Tegen dit venten bleek een medicus na ingesteld onderzoek geen bezwaar te heb ben. De jongeman kwam daarop lawaai maken voor de loketten van het B. A. en eisehte zijn boekje terug, hetgeen ge weigerd werd. Woedend wachtte hij tot het uitgaan der kantoren en diende toen den ambtenaar een klap toe die hem op linkerwang en oog trof en zijn lorgnet verbrijzelde. Door toesnellende assistentie kon erger voorkomen worden. Na dien dag werd den .ambtenaar het leven op allerlei manieren ondraaglijk gemaakt. De werklooze mobiliseerde een aantal vrien den van de werkloozen-organisatie, die den ambtenaar geregeld opwachtten, met een auto voor zijn waning demonstreer den, scholden en pamfletten verspreidden, waarin o.m.. gesproken werd over „Tar tend optreden van een ambtenaar". Gisteren had de werklooze zich voor den Politierechter, mr Briet, te verant woorden ter zake van mishandeling. Ver dachte deed een omstandig verhaal van het gebeurde, doch liet zich niet over de mishandeling zelf uit, daar hij „op" was geweest van de zenuwen. Door onop houdelijk te interrumpeeren maakte hij een geregeld verhoor vrijwel onmogelijk. De ambtenaar van het B. A. als getuige gehoord, verklaarde zich over deze mis handeling zeer te verwonderen, daar hij tot dusver nimmer feitelijke onaangenaam heden van den steuntrekkende had onder vonden. Voorts bevestigde hij de feiten volkomen. De verdachte achtte het noo dig den get. herhaaldelijk in de rede te vallen met de opmerking „Dat liegt U". Een bestuurder van de werkloozenorga- nisatie, die- van de mishandeling zelf niets gezien had, kwam verklaren, dat hij den verdachte van tevoren gewaarschuwd had zichzelf niet te vergeten. Deze raadgeving werd evenwel in den wind geslagen. De ambtenaar van het O. M., requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen. Verdachte, die blijkbaar behoort tot hen die „terreur"- theori-eën huldigen, heeft getracht te ver krijgen, wat de ambtenaar, die slechts zijn instructies heeft te volgen hem niet kon geven. Tegen hen, die zich „recht" denken te verschaffen door ambtenaren te mishandelen, zal door de justitie streng worden opgetreden, daar er anders niets van deze1 maatschappij terecht zal komen. Spr. eisehte ten slotte een gevangenisstraf van zes weken. Verdachte verklaarde voor zich en zijn gezin geen eten te hebben en gaf als zijn overtuiging te kennen, dat dit niet de laat ste maal zal zijn, dat hij voor den rechter verschijnt. Mr. Briët, vonnis wijzende, sloot zich bij de woorden van het O. M. aan en veroordeelde verdachte tot een gevange nisstraf van vier weken. Verdachte en getuigen verdwijnen en leden van de weikloozenorganisatie die de zaak op de publieke tribune hebben ge volgd, blazen den aftocht, luide roepen de „Leve de klassejustitie", „weg met de werkloozenkeuring" en „leve de Ter reur" In plaats van kaarten. Ondertrouwd i A. BAKKER en G. S. DE JAGER. »'"'-E*rtoduzju Julil926 Driewegen (Z.B.), Huwelijksvoltrekking D. V. 5 Aug. as. Getrouwd i A. DUNNING JR. en A. SMALLEGANGE, die, mede namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank be tuigen voor de zeer vele blijken van belangstelling, vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Dedemayaart, Ju|. ig26 Goes, Heden overleed onverwachts onze geliefde Zuster, Behuwd zuster en Taate Mevr. de Wed. G. FEENSTRA, geb. W. C. de Backer, in den ouderdom van 75 jaren. Den Haag, S. P. J. DE BACKER. Maastricht, V. A. H. DE BACKER— ROTEJf. Amsterdam, J. G. DE BACKER. G. N. DE BACKER- ter Haar. Maastricht, W. DE BACKER. I. DE BACKER—de San. Arnhem, 19 Juli 1926. Prins Hendrikstraat 24. Eenige en algemeene kennis geving. De Heer en Mevrouw DE JONGE Mus, geven met dankbaarheid ken nis van de geboorte van hun Zoon JOHANNES. Amsterdam, Bronckhorststr. 23hs. 20 Juli 1926. opwekkend verfrisschend Parfumerie J0YZELLE, Haarlem Voor de vele blijken van deel neming ondervonden bp het op zoo noodlottige wijze overlijden van onzen geliefden Zoon PIETER, be tuigen wij hiermede onzen harte lijken dank. Inzonderheid aan onze buren voor de hulp en bijstand ons verleend. J. VAN WAARDE Echtgenoote en Zoon. Rilland, 21 Juli 1926. Tegen October gevraagd, bij de Wed. A. MOENS, Lïggekerke. Verkrjjgbaar bij A.C. van der Rest,Goes DE WILDE HEIJBOER, Deurw., zullen verknopen voor de Firma „OLD ENGLAND" een reusachtige partij Bestaande uit: zooals geel en wit Katoen, Handdoeken, Keper, Landhuis- stof Shirting en Damesatoffen enz. enz. Alle goederen worden tegen den getaxeerden prijs dat is de helft der waarde verkocht. De verkoop heeft plaats DONDER DAG 22 JULI, VRIJDAG 23 JULI van 9 tot 9 uur, ZATERDAG 24 JULI van 9 tot 10 uur, beslist niet langer. Papegaaistraat 2—3 - GOES. Betaaldag 1 November 1926. Contante koopers geen opgeld. Mej. M. RIJN, M. Smallegangebuurt 8, GOES, betuigt bij deze haar dank voor het 'twelk haar werd geschonken voor de door haar ingezonden bons uit de pakjes Edelweiss-Zeeppoeder, Condorzeep, Sneeuwwitgloor, Edeiweisszeep. Het Rijwiel is te bezichtigen in de etalage der Firma E. Veebeem, goes. Spaart de bons welke zich bevinden in de pakjes EDELWEISS-ZEEPPOEDER OF ZUIVERE SNEEUWWITGLOOR tot het verkrijgen van een Naaimachine, Luxe Rijwiel of Waschmachine. Vraagt Uw winkelier inlichtingen. Na inzending van 50—100, 150 of meer bons zenden wij een aardig stuk speelgoed voor de kleinen of een huishoudelijk artikel. Fabrieken van Condorzeep, Edeiweisszeep en Toiletzeep. vraagt voor Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen of iedere provincie afzonderlijk voor hef bezoeken van fabrieken, garages en verbruikers van gasolie, tegen vergoeding van reiskosten of auto, provisie of salaris. Alleen reflectanten, bij voorkeur met het artikel bekend, welke relaties hebben en bewijzen van prima verkoopkracht kunnen overleggen, gelieven schriftelijk te solliciteeren aan het adres, Veerhaven 51, Rotterdam. EXPORTVEILING van Augurken, Wagenaarboonen, Rabarber ei andere producten lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Bloemkool alleen Dinsdags en Zaterdags. Vanaf Dinsdag a.s. Roode Suikerij-Peren. Inlichtingen omtrent verpakking enz. op kantoor. in Nederland die niet gaarne aanraadt. De dokters weten wel dat Molenaar's Kindermeel de kinderen niet alleen doch ook 16 Vraag gratis brochure aan P. MOLENAAR <fc Co., Westzaak. ^1 des avonds te 8 uur (N.T.) te Goes, in .De Prins van Oranje", voor dhr. P. A. VERPLAKKE, ten overstaan van Notaris PILAAR, van: ie. Een Woon- en Winkelhuis, met erfpachtsrecht van den grond, zeer gunstig gelegen te Goes, op den hoek van de Nieuwstraat en 's Heer Hendrikskinderenstraat, groot 75 c.A. Op gebruik 1 September a s. te Goes, aan de Sint Jacobstraat No. 18a, groot 47 c.A. Verhuurd aan Wed. Verplakke voor f 1.per week. VACANTIE. Zomercostumes, lichte dessins f" 15. Blauwe Heeren-Costumes -18.— Gabardine Regenjassen -14. Gummi-Jassen, prima - 8.75 Gabardine Petten, iets nieuws - 1.90 Jongens-Costumes in sportmodel worden nu opgeruimd in prijzen vanaf f5.50. Kleedingmagazijn J. H00FTMAN Jr., Vlasmarkt, M'burg. is de meest moderne en hes# zittende Onderkleeding. Deze maand 10 korting a oontant. Giro 6880. GOES. Telof- l8j Door den Waterbouwk. Ambte' naar te Ellewoutsdijk word tijde!, voor een reeds theor- onderlegd, degelijk jongm> de gelegenh. aangeb. om zicho<d> en o. n. c. als volontair op Pr' en terrein in de praktijk te oe- kwamen. Aanm. bij voorkeu pers., liefst vóór 1 Aug« a>s< TE KOOP: nieuwe Spikkelmatstoelen, van af f 17.50 de zes, gebruikte en nieuwe Meubelen aan en in prima staat bij KERKHJJ Meubelmaker, Vlissingsche str Middelburg. TE KOOP: 2 Kalfvaarzen aan de rekening. A. JANSE, 01 dekerke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 4