Donderdag 22 Juli 1626 46e Jaargang feuilleton. MARy ST JOHN. Buitenland. LOUIS DOBBELMANM' Mo 246 Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. ZEDELIJKE MOED. Met voldoening zagen wij hoe dezer •en door de „Standaard" werd gewe zen op het gevaar van een te krachtig toezicht op de gemeentebesturen. ,De heer van Vuuren zeide eens in de Tweede Kamer over financiëele curateele van Gedeputeerde Staten, dat zelfs wan neer een college van Gedeputeerde Sta ten door karakter en samenstelling waar borg zou bieden voor een verstandige curateele, deze toch noodlottig zou zijn: een goed beheer is alleen te verkrijgen door ben, die het voeren, rechtstreeksch voor financiëele verantwoordelijkheid te plaatsen; men moet beterschap niet zoe ken in verslapping, maar in versterking van het verantwoordelijkheidsgevoel. Wij herinneren ons een illustratie bij deze wijze les. In een gemeenteraad was juist een onverstandig maar door een *roep der bevolking zeer begeerd be sluit genomen: en toen hoorde men een der vóórstemmers troostend opmerken: t,Gedeputeerde 'Staten zullen het wel on gedaan maken." Een andere illustratie lazen wij dezer Idagen in een gemeenteraadsverslag. Wij noemen de gemeente niet, en spreken over de kwestie waarover het ging geen oor deel uit. Men behandelde een verzoek van ouders om tegemoetkoming in de kosten van het schoolgaan hunner kinderen op 7 K.M. afstand. Er was verschil van mee ning over, of het. verzoek moest worden ingewilligd. Wettelijke en andere gronden werden aangevoerd. Ten stotte stelde, vol gens het verslag, de burgemeester voor Geduputeerde Staten dan maar te laten beslissen: en de gemeenteraad wees het verzoek af; blijkbaar overtuigd, dat de verzoekers wel in Beroep zouden gaan. Gedeputeerde Staten dan maar te laten beslissen! Zoo schakelt een gemeenteraad zichzelf uit. Hij doet afstand van zijn eerstgeboorterecht. i Teel liever zien wij een gemeentebe stuur, dat wanneer het in een zaak van belang beslist heeft, voor die beslissing pok staat; dat het uiterste rechtsmiddel aanwendt, om zijn weloverwogen inzicht te doen zegevieren; dat, wanneer Gedepu teerde Staten goedkeuring weigeren, bij fle Kroon zijn besluit verdedigt. In gemeentebesturen kunnen vreesach tige en slappe mannen niet worden: ge- Sturen eischt wijsheid en zedelijken ■moed." Het verheugt ons, dat de „Standaard" op deze zaak ook in ons blad meer malen ter sprake gebracht nog eens de aandacht vestigt. Temeer omdat ook bij de rechtsche Colleges van Gedeputeerden vaak een streven valt op te merken om practisch de Gemeentebesturen onder curateele te stellen. En dat kan niet anders dan noodlottig werken. De kiezersvrees lieeft nu eenmaal be denkelijke afmetingen aangenomen. En nu werkt het optreden van Ged. Staten het pogen om zoowel de kool als de geit te sparen in de hand. eens wordt een besluit genomen, in de stille hoop, dat Gedeputeerden de Uitvoering wel zullen verhinderen. En dan weer ziet men, dat raadsleden zicli .tegen een of ander voorstel .ver klaren, niet omdat ze het zelf afkeuren naar omdat wel als zeker kan worden 18) Uit hef Engelsch. —o „Nu, maar ik ben dan zeer nieuwsgie rig welken indruk gij op onze gastvrouw zult maken," vervolgde Miss Morell, die de t kunst verstond, telkens weer hetzelfde on- derwerp op het tapijt te brengen; „er hangt in de gegeven omstandigheden zoo veel af van den eersten indruk." „Waarom juist in dit bijzonder geval?" vroeg Dollie argeloos, i „Hum! zeide Charlotte, terwijl zij een I geheimzinnig gezicht zette. „Ik geloof niet, at ik geheel vrij ben, om uitleg van mijne meening te geven, maar toch zal mijn wenk u van nut kunnen zijn. Gij kent na tuurlijk mijne neven, de Lyndhursts," dend' Plotseling tot Mary wen- Tot Dollie's verbazing bloosde deze een emig, toen zij antwoordde, „o ja, zij ken- TirvfeJferigoe<i; kwamen dikwijls in mme btreet, maar den Iaatsten tijd had zij htw gezien. Maurice mocht hen gaarne lS rfet eveneens maar waren m werkelijk neven van Charlotte?" merk- vrppt ®emgszins be<leesd op, misschien uit rees van nieuwe tegenspraak. ffiilSrptv-aChte gemaakt "Ham, de fa miliebetrekkingen mijner Tante zijn vrij aangenomen, dat Ged. Staten daaraan toch niet hunne goedkeuring zullen schenken. Zoo behoeft men niet een 'eigen oordeel uit te spreken en is de kans op een con flict met de kiezers verminderd. Maar zoo wordt tevens een geslacht van ruggegraatlooze bestuurders gekweekt, waaraan onze tijd wel allerminst behoefte heeft. Het is zooals de „Standaard" terecht opmerkt: Besturen eischt wijsheid en zede lijken moed. Vreesachtige en slappe na turen kunnen in gemeentebesturen niet worden gebruikt. Wij hebben noodig mannen, die zoo noodig alléén durven staan, die hun weg gaan zonder naar rechts of naar links te kijken en zonder te letten op den in druk, dien hun optreden misschien op de kiezers kan maken. De curateele van Ged. Staten moet daarom zooveel mogelijk worden beperkt. N. L. C. Kerk en Staaf. Bij A- W. Sijthoff's Uitgevers-Mij. te Leiden gaat weldra verschijnen een hóógst belangrijk boek, hetwelk den titel voert, die hier boven staat. Schrijver is onze oud-minister dr J. Th. de Visser, die bij zijn drukken ambtelijken arbeid nog tijd heeft kunnen vinden zich dit belangrijke veel omvattende vraagstuk in te denken en bij de bronnen de stof te zoeken, waar uit de geschiedenis kan worden opge bouwd van „de worsteling om de macht tusschen Kerk en Staat." Wie het vruchtbare leven van dezen staatsman-predikant in de laatste kwart eeuw heeft gadegeslaigen, voelt zich dank baar gestemd dat het hem gegeven is ge worden in zijn parlementair en ministe rieel leven zooveel te presteeren, en dan nog de kracht en den lust te bezitten om dit grootsche werk tot stand te brengen, op een leeftijd waarop schier iedereen zich in zalige rust uit het openbare leven terugtrekt. De schrijver geeft in de behandeling van dit hoogst belangrijk onderwerp wel alge- meene geschiedenis (zijn studie begint met het Buitenland!) doch vooral dp den strijd In ons eigen land hoopt hij den na druk te leggen. Ook wenscht hij een po ging te wagen om een oplossing van dit vraagstuk van Kerk en Staat te zoeken. Een en ander wordt in een Inleiding uiteengezet. Het portret van den schrijver in zijn werkkamer staat voorin. We begroeten deze uitgave met ingeno menheid, èn om het vraagstuk dat reeds zoovele jaren de geesten occupeert, èn om den schrijver, wiens objectiviteit waar borg is eener strikt eerlijke behandeling der stof. Kome dit werk in veler handen. Het kabinet-Herriot al weer gevallen. Men schijnt er in Frankrijk een sport van te maken ministeries in elkaar te tim meren en zoo spoedig mogelijk weer omver ,te kegelen. Maandag kende Parijs een op gewondenheid, slechts geëvenaard door die uit de ernstigste oorlogsdagen, omdat Herriot weer belast was met de kabinets formatie en tegelijk de franc weer een duw omlaag kreeg.- De president Doumergue ingewikkeld. Gij waart slechts een achter nichtje van Mr Reid, niet waar? Welnu, Grey en zijn broeder stonden in gelijke be trekking tot hem; wijzijn slechts verre bloedverwanten, maar toch noemen zij mij altijd nicht Charlotte vooral Bertie. Weet ge, dat ze in het laatst dezer week te Lesponts komen?" en weder merkte DoHie op, dat Mary bloosde. „Neen, dat wist ik niet. Gelijk ik u zei de, heb ik ze in langen tijd niet gezien," antwoordde zij zacht. „Ja', Grey is ziek geweest, daar hij zich overwerkt had, en heeft nu behoefte aan verandering, en Bertie's leerling is met zijne ouders buitenslands; dus komen ze samen, hetgeen uw bezoek zeer zal ver- vroolijken, niet waar?" „Maar wie zijn dat toch? Ik heb nooit van hen gehoord," viel Dollie nieuwsgierig in. Mary was bezig hare schelpen uit te zoeken, en maakte geen aanstalten haar in te lichten; maar Charlotte had terstond een antwoord gereed. „Wel, gelijk ik reeds zeide, zijn het ver re bloedverwanten van Mr Reid, en ge moet weten dat Tante de laatste twee of drie jaar al zijne betrekkingen heeft op gespoord; zelfs sedert de arme Walter maar ik vergat, dat ik daarover niet spre ken wilde. Welnu de Lyndhursts werden uitgenoodigd en wij maakten kennis met hen. Ik hield het meest van Bertie, maar ik geloof, dat Tante eene geheime voor liefde voor Grey had; maar toch hechtte stond aan hevige critiek bloot, omdat hij aan een ruitenbreker als Herriot (de man vap het linksche kartel) de opdracht van kabinetsformatie had gegeven. Ook in België volgde men, zooals te be grijpen is, met de grootste spanning de jongste gebeurtenissen in Frankrijk en men vroeg zich angstig af, wat er met den Franschen franc, waaraan voor een groot deel ook het lot van den Belgischen franc is vastgekoppeld, zou gebeuren. De eerste indrukken over het ministerie- Herriot waren dus verre van gunstig. Welnu, het kabinet is reeds gisteren (Woensdag) gesneuveld. Voor een overvolle zaal en onder groote spanning, zoowel bij de afgevaardigden als bij het publiek, werd gistermiddag om 5 uur ,de buitengewone zitting van de Fransche kamer geopend. Herriot besteeg terstond het spreekge stoelte om de aangekondigde regeerings- verklaring voor te lezen. Daarop nam minister De Monzie het woord, om zijn financieele plannen uiteen te zetten. Hij verlangde in de eerste plaats machtiging van de regeering om het over schot van de Morganleening ten bedrage van 30 millioen dollar, over te dragen op de Bank van Frankrijk, opdat deze daar uit verdere voorschotten aan den staat kan doen. De Monzie merkte hierbij op, dat de kamer daarover beslissen kan, zooals zij wil, doch dat zij de volle verantwoordelijk heid ervoor moet dragen, indien deze eisch, die noodzakelijk voor den staat is, wordt afgewezen. Deze verklaring gaf aanleiding tot scherpe interrupties, die zoodanig toena men, dat tenslotte het verder spreken den minister onmogelijk werd gemaakt. Aan het slot der zitting aanvaardde Herriot de motie, ingediend door den af gevaardigde Casals, waarin de kamer het vertrouwen uitspreekt, dat de regeering de krachtdadige financieele politiek zal volgen, die noodig is. Deze motie werd in stemming gebracht, waarbij 290 stemmen tegen en 237 stem men vóór werden uitgebracht, z o o d a t de motie verworpen was. Na afloop van de zitting moesten de le den van het kabinet zich door. een achter deur verwijderen, daar de ontzettende me nigte, die bij het gebouw der kamer was samengeschoold, een dreigende houding aannam. Herriot begaf zich terstond naar den president der republiek om het ontslag van het kabinet in te dienen. President Doumergue belastte daarop Poincaré met de kabinetsformatie. Deze heeft de opdracht aanvaard en verklaarde een kabinet te zullen vormen van 7 leden. Een sensationeel gerucht volgens het welk de Banque de France gedwongen zou kunnen zijn om vandaag haar betalingen te staken, omdat de biljetten-circulatie het wettelijke maximum bereikt zou hebben, veroorzaakte gisteren tegen het sluitings uur een scherpe daling op de effecten beurs. De frank verloor de helft van zijn winst van heden a 20 punten. Vreemdelingenbelasting in België. Onder de maatregelen die door de Bel gische regeering nog worden voorzien om het amortisatiefonds te doen stijgen be hoort een belasting op de vreemde toe risten. Men heeft er van afgezien om een belasting bij de douane te heffen op eiken buitenlander die België's grondgebied be treedt en uit vrees voor verzet vanwege het buitenland en voor represaifte-maat- zij zich aan geen van beiden bijzonder sterk. Ik denk, dat Walter ik bedoel, dat zij nu meer van meisjes schijnt te houden." En toen hield Charlotte plotse ling stil, maar Mary noch DoHie schenen hare verwarring op te merken. „Zijn ze nog jong?" vroeg Dollie, het kan niet ontkend worden, met groote be langstelling; zij had nog geen enkelen jon gen man meer van nabij gekend en vond, dat Bertie vooral, aangenaam klonk. „Bertie of Cuthbert, gelijk hij somtijds genoemd wordt, zal misschien twee of drie en twintig zijn, zijn broeder is drie jaar ouder. Het ergste van alles is, dat ze zeer arm zijn, en daardoor een moeilijk le ven hebben; zij hebben beiden gestudeerd, maar dat was nog, voordat zij hun vader verloren hebben. Grey werkt aan de recht bank en heeft leerlingen; hij werkt hard, is zeer knap en zal zeker mettertijd wel vooruit komen. Met Bertie gaat het niet zoo goed; hij is gouverneur ergens in Warwickshire, maar men kan wel begrij pen, dat dat niet veel beteekent." „Maar dit begin zal hem wel verder brengen, merkte Mary zacht op. „Maurice zegt, dat hij groote bekwaamheid heeft." „Ja, maar tevens groot gebrek aan ijver en volharding tenminste volgens Mrs Reid en zij heeft eene groote opmerkings gave voor de mensehelijke natuur. Maar het begint laat te worden, en wij moeten terug naar den Gouden Leeuw, of wij zul len te laat voor table d'höte komen;" en regelen ,doch het plan bestaat om een varblijfsbelasting in te voeren, die door de hotelhouders zal worden geheven ten bate van den Staat. Welkom, vreemdeling. In de laatste dagen komt te Parijs een zekere vijandige 'houding aan den dag tegen de in Parijs vertoevende Ameri kanen en over het algemeen tegen de onderdanen van landen met een hooge valuta. Demonstraties hebben reeds plaats gehad tegen de Amerikaansche en Brit: scbe toeristen. Op Montmartre hielden ongeveer 100 personen een touringcar aan welke geheel bezet was met buiteniand- sche bezoekers. Men trachtte de inzit tenden te hinderen, zoodat de politie eraan te pas moest komen en zelfs gebruik moest maken van revolvers. In een groot café weigeren de kellners personen te bedienen die niet met dollars of ponden kunnen betalen. Wreedaardige Bolsjewiek gestorven. Volgens een telegram uit Moskou is daar in den ouderdom van 49 jaar Dsjer- sjinski overleden, gewezen leider van de vroegere Tsjeeka, en die verschillende hooge ambten in de sowjet-republiek ver vuld heeft. Dsjersjinski is een belangrijke, maar tevens sinistere figuur geweest onder de bolsjewieksche leiders. Hij was van Pool- sche origine, en reeds vroegtijdig in de revolutionnaire beweging gekomen, inder tijd onder het tsaristisch stelsel eerst gevangen gezet, daarna verbannen. In de jaren vóór de revolutie had hij met Lenin samengewerkt en na 'de revolutie was hij aan het hoofd gekomen van de „com missie tot bestrijding van tegenrevolutie en speculatie", de beruchte „Tsjeeka", en later veranderd in de „Geepeeöe". Hij had veel organisatorisch talent, maar ging bij de uitvoering van de verschillende taken die hem toevertrouwd werden, steeds met zulk een fanatiek terroristische gestreng heid, hardhandigheid en onvermurwbare wreedheid te werk, dat men den dood van vele duizenden aan hem toeschrijft en zijn naam een afschrikwekkenden klank ge kregen had en mogelijk nog lang zal behouden. Hij paste intusschen dit ter-, rorisme niet alleen toe op degenen, die hij als vijanden der revolutie beschouw de, maar ook tegen de lieden der sow jet administratie, die hun plicht verzaakten. Toen de reorganisatie der spoorweg-admi nistratie aan hem werd toevertrouwd, vie len in die administratie ook heel wat slachtoffers en werden velen op staanden voet geëxecuteerd. Het weer in 't Buitenland. Het zware onweer van Zondagochtend ten gevolge waarvan te Hongkong zes menschen zijn omgekomen, blijkt over een groote uitgestrektheid schade aangericht te hebben. Het verlies dientengevolge wordt op een millioen dollars geschat- Volgens een bericht uit West-Australië is de Zwanerivier buiten haar oevers ge treden en is de politie druk doende met het wegvoeren van menschen uit het ver dronken land. Het spoorwegverkeer is ver stoord. Dinsdagavond is het zuidelijk gedeelte van het Zwarte Woud weer door een hevig onweer en een wervelstorm ge teisterd. Het Kohlwald bij Hausen is over een lengte van twee K.M. en 500 M. br. weggemaaid. Ook de landerijen hebben Charlotte, die veel gevoel had voor de goe de dingen in het leven, maande haar trage gezellinnen tot spoed aan, en ging haastig den weg naar het station op. HOOFDSTUK VI. De eerste avond op het kasteel. Laat in den namiddag van den volgen den dag deelde Miss Morell mede, dat „de zaken mijner Tante" eindelijk afgeloopen waren en dat zij de vigelante besteld had, om hen naar het station te brengen. Het begon reeds te schemeren, toen zij Basse- ville verlieten; en het duurde niet lang meer of eene volslagen duisternis onttrok het eentonig Vlaamsche landschap aan hunne blikken. Ieder oogenblik hielden zij stil bij zindelijke, doch doodsche stations. Eens kwamen er twee ziekenzusters bin nen. Hare groote, forsche gestalten en ge zonde Vlaamsche gezichten herinnerden Dollie aan een Hollandsche schilderij, dat zij eens gezien had. Het was bijna negen uur, toen zij aan het drukke station te Lesponts- aankwa men. „Veel te laat, om iets te zien," zooals DoHie teleurgesteld opmerkte. Zij reden sn'el door eenige donkere, stille stra ten, zonder één enkelen voetganger en kwamen toen in een lange laan. De avond wind blies koud door het open raampje en verkoelde Dollie's verhit gelaat. Eensklaps zag zij een binnenplaats, bestrooid met kiezel en ruim beplant met struiken en 14 de^ecózd£n pruü7Ü: BZ IC 0e electricien moest de voordeelen noemeiof] ;k Heb er geen tijd voor,hun aantal Is qrootj] Waarom iets overbekends nog te roemen?! Hij zei alleen:»B.Z.Kiot m n doodtij ROTTERDAM r Wordt Dinsdag a.s. vervolgd. ernstig geleden. Vele gebouwen stortten in, daken werden weggeslingerd. Verschei dene straatwegen zijn (Onbegaanbaar door dat de hoornen er dwars overheen liggen De hagel lag hier en daar 40 c.M. hoog- Voorts heeft een onweder, dat den vorm aannam van een orkaan eü vergezeld ging van een wervelstorm, in de omge ving van Rathenow zware schade aan gericht. Incidenten. De regeering van Tsjecho-Slowakië (oud-Bohemen) staat bij de Engelsche nog niet in een goed blaadje, wegens haar to gering gebleken onbetrouwbaarheid op financieel gebied, en bij de eigen landza ten ook niet, wegens haar fascisme. Wat het eerste aangaat, wordt melding gemaakt van een incident, dat bij een on langs gehouden banket ter eere van bui- tenlandsche schrijvers is voorgevallen. De vertegenwoordiger der Engelsche journalisten, die een toast uitbracht op Tsjecho-Slowakië, merkte op, dat dit land bij de Angel-Saksers in handelszaken nog niet hetzelfde vertrouwen gewonnen had," dat het ten aanzien van zijn politiek had weten te verwerven. Deze opmerking maakte een eenigszins onaangenamen indruk. De Tsjecho-Slowakische gezant te Lon den heeft geantwoord met er op te wijzen, dat Tsjecho-Slowakië van Engeland het noodige crediet gekregen had voor den te rugkeer uit Engeland der Tsjecho-Slowa kische krijgsgevangenen, zonder dat d© Engelsche regeering eenigerlei waarborg of zelfs ook maar een geteekend bewijs had gevraagd, en dat, toen deze leening onlangs betaald zou worden, en de gevol machtigde minister van Tsjecho-Slowakië zich op het Britsche ministerie van finan ciën aanmeldde, terwijl hij volmachten toen een hoog, onregelmatig huis niet een spits dak en gele muren, die door de maan beschenen werden; toen werd de deur ge opend en het volgend oogenblik stonden zij allen in de groote, flauw verlichte ves tibule. Hierin stond een groote kachel en een paar gezellige eikenhuoten banken. Een trap van gewreven eikenhout voerde naar een nog spaarzamer verlicht portaal. Twee vriendelijke, gezonde meisjes kwa men toeschieten om hen te verwelkomen. Miss Morell zeide fluisterend iets tot een hunner en toen gaf zij Mary een arm en wenkte Dollie te volgen. „Ursula zegt, dat tante een slechten dag gehad heeft en haar kamer nog niet heeft verlaten. Kom, ik zal u uwe kamers wijzen en Romany zal u een kopje koffie brengen en u daarna helpen uitpakken. Romany spreekt Engelsch en Ursula eveneens. Wij beroemen er ons trouwens op, dat wij een Engelsche huishouding vormen met alle daaraan verbonden Engelsche gemakken. Zoo kunt ge b.v. thee krijgen in plaats van koffie en u weer voorstellen nog te zijn in het land van mist en roast-beef. Aan het einde van deze gang zijn uwe kamers. Zij komen in elkander uit, zoodoende hebt gij gezelschap aan elkander, als de wind om het kasteel hulit. Welnu, zijt ge ingeno men met uw nieuw kwartier?" eindigde Charlotte ademloos. (Wordt vervolgd.) 1.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1