No 242 Zaterdag VS Juli. 1926 4#e Jaargang HiEMOJER'1 NIEMEUER BmtenlaM. HET ADRES A. WILKING Slapeloosheid Plekken Kloosterbalsem MM ■pi EERSTE BLAD. it te Prortrt. Bit nummer bestaat uit 2 bladen. op de huid puistjes en zweertjes Drukkers-Exploitantsn: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. BHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Niet van Prof. Anema. Onze onderstelling dat prof. Anema. de schrijver is van het welsprekende stukske ïn „De Rotterdammer" aan 'tadres_ van Minister Oolijn is ons gebleken onjuist te 'Het doet er ook niet toe. Hoofdzaak is dat de heele A.R. partij liet er mee eens is, en naar wij hopen mogen Prof. Anema zelf ook. Niet de wereld uit. De quaeetie Nederland-Befgië is nog de wereld' niet uit. Zal zij er ooit uit' ko men? Gelijk men weet heeft eenige weken geleden in de Belgische Kamer het lid dr Herman Vos, van de frontpartij, aan den minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde (socialist) gevraagd of deze het niet gewenscht achtte om ter kal meering van ongerustheiHl in Nederland, uitdrukkelijk tei verklaren, dat België zich houdt aan artikel 6 van het verdrag van 1839, volgens hetwelk beide landen voor altijd afzien van aa'nspraken bp eikaars grondgebied. Thans heeft bedoelde minister met een gebaar van „ik weet van niks" zich deze vraag van den hals geschoven. Ik weet van geen ongerustheid in Ne derland1, en een verklaring van België is overbodig Zou deize minister nooit gehoord hebben van eeiuwige edicten, die binnen enkele jaren vernietigd en van eeuwige vredes, die zeer kort na hun sluiting weer ver broken werden Welke waarde valt er te hechten aan voornemens op papier? Het moet wel een vos zijn, die oieenen zou dat Nederland, en Zeeland vooral, door een dergelijke verklaring als deze Vos wil, zou gerustgesteld worden. „Verklaringen," zoo merkte de heer Elout dezer dagen op, „kunnen slechts feiten, geen gezindheden vastleggen." Dat is in 1919 nog gebleken toen, in spijt van artikel 6 van genoemd con tract, België toch nog aanspraak maakte op Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Limburg. Het antwoord van minister Vander velde zegt overigens in zijn nietszeggend heid meer dan genoeg. Nederland, pas op uw „saeck". De kwestie is de wereld nog niet uit. Een volk en zijn nageslacht. Weinigen in den lande zijn er onge rust op of er ooit gevaar zou kunnen dreigen aan onze zuidgrens van België's zijde. Toch blijft het mogelijk dat het nage slacht voor de waarschuwing dier wei nigen dankbaar zal zijn. Dat zij, wat voor ons nu een klei nigheid schijnt, iets groots zullen vin den. Waartegenover zij allicht weerandere groote emoties van onzen Lijd, in hun licht gezien, als flauwiteiten en bagatellen zullen belachen. Groote en belangrijke dingen gaan ge woonlijk kalm hun gang. Eten aardbeving en een donderbui zijn slechts kleine, tij delijke storingen, vergeleken met de kalm te der natuur, wanneer zij de appelbloe sems laat rijpen, of het gras laat groeien. W anneer iemand bijv. niest, kan dat een kamer vol met menschen schrik aanjagen. Doch menschen, die op een meter af stand van hem af zitten, zullen zijn hart niet hoorem kloppen, terwijl degene, die naast hem zit, niet eens bemerkt dat zijn buurman een denkend wezen is. Zeer waarschijnlijk zullen onzei kleinkinderen vele van de kwesties onbelangrijk vin den, die nu <j,e publieke opinie geheel m beslag nemen. En het is ook waar schijnlijk dat kwesties waarvoor het groote publiek zich niet interesseert, in de oogen ■*an^ onze nakomelingen als de stoutste glone van onze eeuw worden beschouwd'. Uit België. De Belgische regeering heeft besloten, dat een eenheidstype van bloem voor od en gebak zal worden vastgesteld. De import van andere blpem dan deze zal ver- noden worden. De export van zuiver meel *,p oe§elaten als de exporteur kan bewij- i dat hfj evenveel „eenheidsbloem" pnmporteerd als hij zuiver meel wil exporteeren. »teX?ort van inlandsche graangewas sen wordt verboden. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf 9.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Deze maatregelen zullen 1 Augustus a.s. van kracht worden, nadat de regeering het percentage van de „eenheidsbloem" zal hebben vastgesteld. Het is niet uitgesloten dat het builen op 75 pet. zou geschieden. Spanje en de Volkenbondsraad. Primo de Rivera heeft gisteren tegen over de vertegenwoordigers van de pers een verklaring afgelegd omtrent Spanje's standpunt ten opzichte van de uitbreiding van den raad van den volkenbond. Spanje handhaaft zijn aanspraken op een permanenten zetel in den raad, aan gezien deze ten volle gerechtvaardigd zijn. Vóór de September-vergadering van den volkenbond zal Spanje niets meer onder nemen en zijn verdere houding zal daar van afhangen, of de Spaansche aanspra ken al dan niet ingewilligd worden. Hieraan heeft Primo de Rivera nog toe gevoegd, dat Briand hem de formeele toe zegging heeft gedaan, dat hij Spanje te Genève krachtig zal steunen. Bezuinigingsmaatregelen. De Fransche ministerraad heeft, na een exposé van Caillaux over den financieelen toestand, besloten het aannemen van nieu we ambtenaren geheel te staken en alle nieuwe werken uit te stellen, ook al zijn er gelden voor uitgetrokken op de loopen- de begrooting. Voorts werd besloten, het personeel van de regeeringsbureaux te verminderen tot het aantal van 1914 en het yerbruik te beperken van artikelen, die aankoop in het buitenland noodig maken. De raad nam definitieve besluiten, om tot een spoedige afdoening te komen van het ontwerp betreffende het financieel herstel en de muntstabilisatie. De Kabinetsraad heeft het wetsontwerp goedgekeurd betreffende het financieel herstel. Dit wetsontwerp bestaat uit één enkel artikel met een aanhangsel, waarin' de grenzen worden vastgesteld der volmach ten, welke de regeering van het parlement zal vragen. Krachtens deze wet kan de regeering bij decreet alle zuiver_fiscale kwesties rege len, zoo bijv. de vaststelling van de belas tingen, accijnzen en douanerechten en on derhandelen over het openen van credie- ten, eventueel te gebruiken voor de verde diging van den franc. Caillaux zal heden het ontwerp bij de commissie voor de financiën indienen. Koning Boris. De „vlucht" van koning Boris naar het buitenland, schijnt op een vlucht uit het vrijgezellenleven te zullen uitloopen. Vol gens de jongste geruchten ten minste is de koning op zoek naar een levensgezellin, die hij in de charmante prinses Giovanna, de jongste dochter van den Italiaanschen koning, hoopt te vinden. De Bulgaarsche premier Liaptcheff, die over deze aangelegenheid ondervraagd werd, zeide heel laconiek: „Koning Boris heeft den huwbaren leeftijd; koning Victor Emmanuel heeft een huwbare dochter. Meer valt er niet te zeggen". voor ffiatsui/acturess Dames- en Kitidercenfeetie Tapijten - Gordijnen BeiicEen - Leiükanten en aanverwante artikelen is GOES HULST tengevolge van de Zomerwarmte, over wint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten. Per buisje 75 cent. nietigt hij den troep. Dit bedenke de heer Stenhuis, zegt spreker. Voor mijn vriend Stenhuis zeide spr. heb ik alle respect, maar ik hoop, dat hij in de afgeloopen Weken tot beraad zal zijn gekomen, opdat een conflict met den voorzitter van het N. V. V. uitblijve. (Dit is nu alles goed en wèl, maar zou Stenhuis op deze vriendschappelijke ver maning niet kunnen antwoorden: lieve vriend, wij hebben het toch van onzen Troelstra zoo geleerd. Lees zijn geschriften en redevoeringen er maar op na? Troelstra sprak het toch onverholen uit, o.a. op het Verkiezings Congres 11 April 1901: De arbeidersbeweging wordt gedreven door groote revolutionaire beginselen; en wij moeten dien langen weg vullen met da den die meer en meer en al zuiverder de uitdrukking van onze beginselen zijn. Red. Zeeuw.) Klacht tegen wethouder V e r - linden te Bergen op Zoom. Zooals in Je maand Mei werd gemeld hebben de raadsleden J. van As en H. Walder bij den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw een klacht inge diend tegen wethouder Verlinden op grond der destijds door eerstgenoemde gestelde motie inzake het beleid van gemelden Wethouder en verzocht liet daarheen te leiden, dat Z. Excellentie zou ingrijpen om gemelden Wethouder te verplichten zijn mandaat als Wethouder en Raadslid neer te leggen. Bij schrijven van 14 dezer is het vol gende aan de aanklagers medegedeeld: Namens Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heb ik de eer u naar aanleiding van het ter zijde bedoeld adres mede te dee- len, dat voor de gevraagde tusschen- komst zijnerzijds geen termen aanwezig zijn. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in N.-Br. Het doodgeboren kindek e. Er is een wetsontwerp bij de Volksver tegenwoordiging ingediend tot afschaffing van de speelkaartenbelasting. Hetgeen te verwachten was. Immers er was op een jaarlijksche opbrengst van twee ton gere kend. Vorig jaar haalde zij nog geen ton. Brautigam contra Stenhuis. Op het Congres van den Centralen Bond van Transportarbeiders besprak de voor zitter, de heer Brautigam, de houding van den heer Stenhuis. De heer Brautigam gaf te kennen, dat de vakorganisatie ernstig aan kracht zou inboeten indien zij de door den heer Stenhuis voorgestelde strijdwijze zonder meer zou toepassen. De heer Sten huis is totaal uit het lood geslagen en hij zaait aldus spreker -niets dan wan hoop. Slechts moeizaam en voet voor voet kunnen we terrein veroveren. De generaal moet de overtuiging hebben, dat zijn op vatting gedragen wordt door zijn staf en begrepen door zijn manschappen. Vraagt hij meer, dan de gemiddelde soldaat aan uithoudingsvermogen geven kan, dan ver- Tot commies ter secretarie te Vlis- singen is benoemd de heer A. v. Dijk te Oude Pekela. (M. Ct.) Is de op 13 Juli 1.1. te' Middelburg gehouden vergadering der vereen, van Burgemeesters, Wethouders en Secreta rissen van Calvinistische levens- en we reldbeschouwing „Groen van Frinsterer" goed geslaagd, oofc het aantal der leden klom met 25, zoodat het weldra! wel over de 100 zal zijn. Onder hen behoort o.a. het oud-Tweede Kamerlid J. van der Molen, burgemeester van Renkum, voorts sloten zich aan dei burgem. van Zuidland, B.olsward, Middelstum, Hille'gersberg, Bte- dum, Oostdóngeradeiel, iftijssen, Vuren, Marken, Rilland-Bath, Aagtcfcerke, Crijps- kerke (Z.), Ovezande-Drièwegen en We- meldinge, zoomede de secretarissen van' Franeiker, Achtkarspelen, Grijpskerke (WO en Boskoop, en wethouders van Melis- fcei'ke, Zoutelande en Oost- en West-Soit- bui'g. Zij die zich nog wenschen aan te slui ten, gelieve daarvan mededeeling te doen aan den heer O. P. I. Dommisse, Burge meester van Maassluis. Te Heinkenszand werd Donderdag, onder enorme belangstelling geïnstalleerd- als burgemeester mr A. J. J. M. Mes. Aan de grens der gemeente werd hij opge wacht benevens door het dag. bestuur der gemeente, door raadsleden, pastoor, predikanten, den oud-burgemeester, feest commissie, muziekgezelschap Euterpe, een eerewacht, een vijftigtal ruiters, gecostu- meerde ruiters en hellebaardiers te voet, de handboogschutfcerij, de burgerwacht, de zangveiaeniging en honderden burgers. Namens dei feestcommissie werd de bur gemeester toegesproken door den heer Duijvestein, vice>-voorzitter van 't comité, waarna de stoet in optocht het dorp introk. Nadat een rondgang door de gemeente was gedaan werd halt gehouden aan-het raadhuis, waar de installatie plaats hacl. De loco-burgemeester, wethouder van Iwaarden, opende de vergadering, las de benoeming tot burgemeester van den heer A. J. J. M'. M.es als burgemeester voor, dien ,hij geluk wenschte. Hij wees er op, dat H. M. de Koningin mr Mes reeds op zeer jeugdigen leeftijd! een zeer ver antwoordelijke betrekking toevertrouwt. Hij hoopte dat door mr Mes rijpelijk is overwogen wat hij op zich na'm toen hij naar het burgemeestersambt solliciteerde, en hangt hern thans de keten om. Hij hoopt dat hij zonder aanzien des per- soons en onpartijdig de belangen der ge meente zal voorstaan. Hij schetste in korte trekken de hoofdbronnen van bestaan, den aard der burgerij en den financieelen toe stand der gemeente en eindigde met de hoop uit te spreken, dat een goede ver standhouding de gemeente ten zegen zal mogen zijn. Mr Mes dariktei wethouder van Iwaar den voor zijn gelukwensch, doch in de eerste plaats bracht hij dank aan H. M. de Koningin, den Minister en den Com missaris der Koningin in Zeeland voor zijn benoeming. De burgerij dankt hij voor de grootscha ontvangst die zij hem bereid heeft. Hij hoopt burgemeester te zijn zonder aanzien des persoons, en on partijdig, met behoud1 van recht op eigen inzicht, de belangen zijner burgers te be hartigen. Hij hoopt de nooidig© medewer king van d© wethouders en den secretaris en den raad daarbij t© mogen ondervin den. Wethouder Simons© richtte vervolgens tot hem het woord waarna de verga dering door dein burgemeester werd ge sloten. Daarna werd do burgemeester toege sproken door den secretaris, den oud-bur gemeester en ds Netelenbos. Waarna hij door vele aanwezigen werd' geluk ge wenscht. Intusschen hadden de volksspelen een aanvang genomen. Honderden en nog eens honderden menschen bewogen zich in de met vlaggen en eerebogen versierde dorpsstraat, 's Avonds gaven de zangver- eeniging- Ons Genoegen en het fanfare corps Euterpe concerten opi de Markt'. Tot laat in don nacht bleef het gezellig en vole feestgangers zullen een prettige herinnering bewaren aan het burgemees- terfeest. (M. Ct.) zijn onaangenaam en moeilijk té verdrijven, omdat telkens andere plaatsen besmet wor- dén. Geneest U met Akker's dan wordt Uw huid v/eer blank en gaaf. Bovendien onovertroffen bij wonden, ontvellingen, smetten, insectenbeten. Per pot van 20 gram 60 cent, ■v. 50 gr. f 1.-. v. 100 gr. f 1.75 Overal verkrijgbaar Bij de directe belastingen zijn ver plaatst met 1 Aüg. de rijksklerken J. Noom van Sas van Gent en W. P. de Jonge van Terneuzen naar Dordrecht; en! A. Steketee van Rotterdam naar Apel doorn. Geslaagd voor het examen van rijksklerk zijn o.a. J. van Kogelenberg te Tilburg, P. J. H. van Alphen te Hulst, J. J. van Antwerpen te Domburg, M. Asard te Zierikzee, J. de Bel, C. J. Ma- chielse, beiden te Middelburg, C. Dees te Sas van Gent, 'M. M.Griep, C. P. Kruithof, heiden te Hansweert, M. L. van den Hoek te Sint Maartensdijk, D. W. de Koster te Hontenisse, C. v. d. Maden, P. Nonnekes, L. J. Onderaan, alle drie te Vlissinigen en J. Viergever te Nieuwer- kerk. Vlissingen. Gisterenmiddag werd een 5- jarig knaapje, dat bij zijn groótmoedeil gelogeerd was, bij het oversteken der Ho- beinstraat door een auto, afkomstig uit Bussum overreden. De jongen was direct dood. Het voorloopig onderzoek door de politie maakte uit dat den bestuurder der auto geen schuld trof. Ovezand. Dei raad vergaderde Vrijdag. Aanwezig de voorzitter, alle leden en de secretaris. Na de voorgeschreven eeds aflegging wordt het nieuwe lid1 F. J. Schuurman door den voarrzitter geïnstal leerd en door hem en alle raadsleden gelukgewenscht. Het lid Schuerman dankt wederkeerig voor deze gelukwenschen en hoopt de belangen van de gemeente steeds te behartigen. Een staat oninbarei posten honden belasting dienst 1925 wordt opgemaakt ten bedrage van f9. Het raadsbesluit tot het vaststellen van bepalingen omtrent het rijden met autobussen, wordt inge trokken, daair de raad niet genegen is, de voorgestelde wijzigingen van Ged. Sta ten daarin op te nemen. Wegens het ver strekken van een voorschot ingevolge de landarbeiderswet wordt op' voorstel van den voorz. besloten de begrooting 1926 te wijzigen. De gemeenterekening 1925 wordt voorloopig vastgesteld in ont vang op f 26293.87V2 en in uitgaaf op f 23314.731/2, alzoo met een goed slot van f2979.14. In beginsel wordt besloten van het door M. Rijk gehuurde lapje tuingrond een gedeelte af te nemen, tot verbreeding der dorpsstraat, alsmede tot plaatsing van 'n wegwijzer bij de herberg van M. Raas. Rillanid-Bafh. Vrijdagmiddag ongeveer kwart vóór één, is de 22-jarige P, van W., in de Spuikom, aan den Separatiedijk? alhier bij het zwemmen verdronken. Kortgene. In de Raadsvergadering van Dondardag jl. kwam ter sprake een schrij ven van Ged. Staten, waarin de Raad werd uitgenoodigd zijn toegezegde, bijdrage van f 121 in de kosten van verbetering van den dijkovergang tusschen de polders Fre- derik en Nieuw Noord-Beveland te ver- hoogen, nu de kosten van verbetering op de wijze zooals de provincie zich die voor stelt, f4850 zullen bedragen, waarvan de provincie 113 voor haar rekening wil ne men. Dit schrijven werd aangehouden tot bekend zal zijn of de gemeente Golijnsplaat tot deze wijze van verbetering wil over gaan en welke som alsdan van Kortgene wordt verlangd. Een breedvoerige discussie had plaats over een verzoek van J. P. Verburg alhier om aan hem te verkoopen een gedeelte buitenberm van den zeedijk van den Stadspolder, ter lengte van 12 Meter voor het bouwen van een pakhuis. De heeren Dees en Dorst willen het terrein verkoo pen en het stichten van pakhuizen aan de haven, in het belang van handel en in dustrie aanmoedigen, waarvan verleven diging van het scheepvaartverkeer en meerdere werkgelegenheid voor de arbei dende klasse mag worden verwacht. Hef verkeer lijdt er niet onder, want 'tis de helling van den dijk, die bebouwd wordt. De heer Salomé zegt, dat bebouwing van dat gedeelte dijk het verkeer op het oude havenplein zéér zal bemoeilijken. De ge meente moet over die terreinen, waaraan zij in de toekomst dringend behoefte kan hebben, steeds kunnen beschikken en die voordeelen, die aan de gemeenschap toe komen, niet aan een enkeling afstaan. In dertijd is alléén daarom het recht van erf pacht op dien dijk gevraagd en verkregen. Met 3 tegen 1 stem, die van den laatsten spreker, wordt besloten het gevraagde ter rein te verko'open. Wat den prijs betreft wordt met dezelfde stemmenverhouding aangenomen een voorstel-Heijboer, om de koopsom vast te stellen op f 600 (zes hon derd gulden). Tot leden der commissie, belast met het nazien der gemeente-rekening over 1925, worden benoemd de heeren Dees en Heij- boer. Aan de nieuwe zijstraat van de Burge meester Snellenstraat werd met algemeene stemmen de naam gegeven van „Burge meester Danckaerts-straat". Arnemuiden. Vrijdag vergaderde de Raad. Afwezig dhr Schuit. Ingekomen: van Ged. Staten voorstel om de salarisregeling van den gemeente-ont vanger te laten zooals die thans is; van hetzelfde college goedkeuring van het be- sluit tot overgave van een perceel bouw land ter uitvoering van de Landarbeiders- wet; verzoek van M. den Hollander, waar bij deze eerherstel vraagt inzake het ge zegde door wethouder van Waarde in een vorige raadsvergadering als zou hij meer oude keien hebben weggehaald dan hij van weth. Puijpe heeft gekregen. Hier-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1