Kerkstem. Onderwijs. Staten-GeneraaL Dit Is PmMe. Pijnlijke Voeten Renmg* Hieuws. A Duitschland en Zweden zijn overeen gekomen met ingang van 1 October weder zijds bet pasvisum af te schaffen. De 29 aanhangers van Hitler, die den 19en November 1923 hebben deelge nomen aan de bestorming van bet gebouw van de sociaal-democratische Münchener Post, dat gedeeltelijk verwoest werd, zijn gisteren door de rechtbank te München veroordeeld tot vergoeding van de schade, die door de rechtbank zal worden bepaald. De rechtbank te Breslau beeft den socialist Srowig, oud-lid van den Pruisi- scben Landdag, veroordeeld tot 1 jaar en zijn zoon tot 4 maanden gevangenisstraf. Vader en zoon hadden zich aan misdrij ven tegen de goede zeden met minderjari gen schuldig gemaakt. Beiden gaan in hooger beroep. De revue van 14 Juli te Parijs beeft plaats gehad bij het graf van den onbe kenden soldaat in tegenwoordigheid van President Doumergue, den sultan van Ma rokko, Primo de Rivera, alle autoriteiten en een reusachtige, geestdriftige menigte. Eenig gefluit van communisten wekte de verontwaardiging der menigte en gaf tot kleine relletjes aanleiding. Er hadden een 20-tal aanhoudingen plaats, waarvan de meeste niet gehandhaafd werden. Vereen, van Ned. Gemeenten. Op het congres gisteren te Middelburg gehouden, werden door den voorzitter in he tbijzonder welkom geheeten, de ver tegenwoordiger van den minister van Wa terstaat, de commissaris der Koningin in Zeeland, leden van Ged. Staten van Zee land, Zuid-Holland en Groningen en van de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen. Aan de discussies over het vraagstuk der electriciteitsvoorziening werd door een zestal heeren deelgenomen. Dhr van Blom, burgemeester van An- gerlo besprak vooral de Prov. Geldersche electriciteitsmaatschappij, die z.i. met een kapitaal van f 1.000.000 aan een reserve van f600.000 veel te veel heeft om nog maar steeds van de provincie te leenen. Spr. komt er ook tegen op, dat de maat schappij op een plaats haast voor niets en elders tegen hooge kosten wil aan sluiten. Dhr van Sonsbeek, burgemees ter van Breda zet uitvoerig uiteen de bezwaren tegen de P.N.E.M. vooral ook de weinige medewerking die eene commis sie uit de afdeeling van de Vereeniging bij directie en commissarissen ondervond Dhr van L an schot, burgemeester van 's Hertogenbosch, sprak als voorzitter van genoemde afdeeling en becritiseerde ook zeer scherp hoe zelfs 'de minister na toezeggingen aan bedoelde commissie deza niet gestand deed, zijn rechtsgevoel is daarmede ten zeerste geschokt. De com missie kon eerst bij' de directie en hel bestuur der P.N.E.M. geen gehoor krijgen, en eindelijk alleen na indiening van schrif telijke vragen, waarover de raad van com missarissen eerst zou oordeelen of dip nog voor beantwoording in aanmerking kwamen. Men maakt misbruik van gezag dit heeft o.a. Helmond ondervonden, toen het weigerde een contract te teekenen en met afsluiting werd bedreigd. Spr. gaat mede met het idee van een Electriciteits- raad mits alle belanghebbenden groepen er in vertegenwoordigd zijn. Als de regee ring kan besluiten tot overneming van het meerderheidsrapport der staatscom missie dan zal van Middelburg de vic torie beginnen. Spr. denkt aan het Luctor et Emergo, strijdend overwinnen. Dhr Goedhart, wethouder van Arnhem acht ook dat een electricit.eitsTaad goed werk kan doen, de gemeenten moeten op passen, zich nog* niet meer in een keurs lijf te laten dwingen. Men moet de ge meente, die zelve voor electriciteit kan zorgen, daarin vrij laten, anders gaat het net als met de telefoonbedrijven. De heet Smit Kleine directeur van het Prov. N. Hollandsch electriciteitsbedrijf zegt, dat de groote gemeenten het vet van den ketel afscheppen. De rentabiliteit hangt te veel af van de dichtheid van de bevolking van een streek en van haar welvaart. Als ieder voor zich handelt, dan krijgt men een chaos op gebied van het tarief. De laatste debater, de heer van Oldenbürgh, directeur van het Noord-Hollandsch water leidingbedrijf, meent, dat de groote ge meenten niet alleen belang hebben bij een goede waterleiding in hunne omgeving maar ook bij een goede electrificatie. De heeren prae-adviseurs voerden daar op het woord en wel het eerst de heer Bel laar Spruijt, die o.a. zeide dat het kapitaal der P.G.E.M. thans f22 millioen is, dus een reserve van f600.000 of 3 pCt. zeker niet te veel. Het is mogelijk, dat ééne cen trale voor het heele land la,„ter wel ge- wenscht blijkt, het is niet vast dat nu '4 of 5 gewenscht zijn. Spr. meent dat vele omstandigheden ten plattenlande be ter zijn en men daar wel iets meer voor den stroom lan betalen. Dhr mr dr Labberton verdedigde voor al nog eens het instellen van een' electri- citeitsraad, terwijl de derde prae-adviseur, mr Schoon, aan dien raad het liefst een beslissende macht zou toekennen, maar dan komt men op het moeilijke en nog niet voldoende geregelde gebied der ad ministratieve rechtspraak. Met het oog op den tijd werden geen replieken gehouden en geen beslissing genomen, alleen deelde de voorzitter nog mede, dat de adviseurs tot de volgende conclusies zijn gekomen, die hij ter over denking aan de leden wenscht mede te deelen. Deze conclusies houden de wenschelijk- heid in, dat er een wettelijke regeling kome, waarin de gemeenten medezeggen schap krijgen over uitbreiding en tarie ven, dat er kome een electriciteitsraad en dat de minister reeds direct een com missie van advies inzake electrificatie aan gelegenheden instelle. Met woorden van dank aan de prae-ad viseurs en de debaters voor de wjjze waarop zij deze zaak naar voren hebben gebracht en aan de genoodigden en de leden voor hunne aanwezigheid, sloot de voorzitter het congres. Spoedig daarop reden de touringcars voor, waarmede naar Brittannia te Vlis singen werd gereden voor de lunch van het gemeentebestuur aldaar, die zooals reeds gemeld als slot door een boottocht aangeboden door de provincie werd ge volgd. Eerste Kamer. Do Eerste Kamer heeft Dinsdag heel eventjes vergaderd. Verslag onmogelijk vanwege den korten duur. Woensdag duurde de zitting ieits langer, omdat bij de zonder-stemming-afhatideling van ver schillende klein© wetsontwerpen de heer v. d. Bergh zijn mond niet kon houden. 'tGold het ontwerp van wet tot wijzi ging van de wet van '80 betreffende de openbare middelen van vervoer (uitgezon derd de spoorwegdiensten). De heer v. d. Bergh verweet den mi nister zachtkens, dat hij in 't ontwerp «de spoorwegen wel wat veel hoven de autobussen voortrok, wat de minister v. d. Vegte in zijn bekenden leuken, weinig afdoenden, den tegenstander t'ot lachen brengenden, en ontwapenenden, nietszeg- zenden stijl ontkende. Toch mogen wij gelooven dat dit Ont werp, hetwelk de goede verzorging van het autobusverkeer beoogt, de algemeene toejuiching waard is. Kommies. Om dit te worden moet men goed worden ingelicht en opgeleid. 15-jarige ervaring. Vraag gratis inlich tingen bij 't Bureau Schr. Lessen, Har- denberg. De officier van administratie J. C. Meershoek, dienende aan boord van het wachtschip te Vlissingen, wordt 20 Juli, a.s. ter beschikking gesteld. Op Woensdag 14 Juli had op de Stichting „Vrederust" de 22ste Jaarver gadering plaats van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen: in Zeeland. Aan de vergadering ging eert bidstond vooraf, waarin werd voorgegaan door Ds J. Kalshoven van Ovezande, die sprak naar aanleiding van 2 Cor. 912, en Ds Wt. M. Ie Gointre van Bergen op Zoom, die de vergaderden bepaalde bij Spreuken 18:19. 1 De jaarvergadering werd, bij afwezig heid van den voorzitter Ds J. H. Donneii geleid door den viee-voorzitter Ds N. M. de Ligt. Ter vergadering, die zeer druk was bezocht, waren vertegenwoordigd 51 afdeelingen en 28 Corporatiën. Uit het door den secretaris uitgebrachte verslag teekenen wij aan, dat de Vereeniging thans telt 67 afdeelingen met 4420 leden en begunstigers en 50 corporatiën. In de stichting werden in het verslagjaar ver pleegd gemiddeld 288 mannelijke en 341 vrouwelijke patiënten. Het aantal verpleeg- dagen bedroeg 229824. Opgenomen werden 112 patiënten, ontslagen werden 94 pa tiënten, waarvan als hersteld 41, als niet- hersteld doch verbeterd, 21, als niet her steld 32. Het verplegend personeel bestond aan het einde van het verslagjaar uit 43 ver plegers en 101 verpleegsters; aan het hoofd van 3 paviljoenen stond een hoofd verpleger; aan het hoofd van 8 paviljoens stond een hoofdverpleegster. Het Rijks diploma kon, na afgelegd examen, worden uitgereikt aan 4 verplegers en 13 verpleeg sters aan welk personeel daarna nog exa men werd afgenomen in de godsdienstige vakken. De exploitatie van de stichting leverde een winstcijfer op van f41408.25; de winst- en verliesrekening van de Ver eeniging geeft, na overneming van: dat winstcijfer en na het doen van de noodigë afschrijvingen op> de gebouwen en inven- taris, 'n winstsaldo te zien van f 14703.96 Op de balans komen de bezittingen voor tot een bedrag van f 1.498388.61, de schul den tot een bedrag van f 1.345.119.0614', zoodat op de reserve-rekening is geboekt f 153.269.54. Tot Bestuursleden werden gekozen in de vacature M. in 't Anker C. de Jonge van Ierseke; in de vacature J. A. Domi- nicus Ds J. W. Drost van Wemeldinge; in de vacature A. Wisse J. Wisse; van Anna Jacoba Polder en in de vacature W. A. v. d. Velde D. J. de Visser, van Scherpenisse. Na afloop van de jaarvergadering re fereerde de le geneesheer der stichting Dr P. de Jonge over „Karakter en Ziels ziekte". Het referaat werd met warme belangstelling aangehoord. Middelburg. Begunstigd door heerlijk zomerweer gaf gisteravond het "Middel- burgsch muziekkorps het tweede abonne mentsconcert in dein Schuttershoftuin, het welk door veel te weinig personen werd' bijgewoond. Als wij weer ©en paar uur ge noten hebben van de goede muziek, en van het heerlijk zitje in den tuin, dan. vragen wij ons af hoe komt het toch', dat zoo betrekkelijk klein aahtal stadgenooten opkormen om van dit genot mede te profiteeren De heer 'Joh. H. Garo die- ook dit seizoen weer de dirigeerstok zwaait, weet toch ook zooi alles uit' het korps te halen, wat er in zit en dit kwam ook gisteren weer zoo ten volle tot zijn recht. Voor de pauze was dit reeds het geval met de openingsmarscli „Vimy Ridge" van Tos. Bidgood en niet minder in de fan- taisie over motieven van de opera „Ham let" van Ambr. Thomas. Na de pauze kregen de aanwezigen o.a. een paar num mers te hooren, die het korps nog niet heeft uitgevoerd en dat wel het eerst „Spanische Tanze" van M. Moszkowsky, eenviertal dansen, die uitstekend tot hun recht kwamen en „Caprice sur un Thême allemand" van S. Ochs. Dit stuk geeft het bekende Duitsche volksliedje „Es Kommt ein Vogel geflogen" zooals ver schillende componisten dit bewerkt heb ben en men krijgt dan een 11-tal zeer verschillende opvattingen, n.l. van Bach, Haydn, Mozart, Strauss, Verdi, Gounod, Wagner, Schumann, Brahms, Meyerbeer en Von Suppé. Juist bij deze vlugge overgang van tempo en opvatting kwam wat wij boven reeds bedoelden, geheel uit, de heer Caro weet het korps op hoog peil te houden. De marsch „Oud Heidelberg" was een waar dig slot voor het goede concert. Het is hier wellicht een goede plaats er nog eens op te wijzen welk een bijzondere gelegen heid wij hier heibben voor concerten als dit en dan speelt daarbij ook de goede acostiek van de tent een groote rol, die o.a. nog tijdens het jongste muziekcon cours door de juryleden zoo zeer werd geprezen. Hein kens zand. Heden Donderdagmorgen moest de landbouwer A. de Winter te 'sHeerenhoek drie beste anderhalfjarige paarden afleveren aan de Coninck en van Hove, die koopen voor dhr Spier te Bo- cholt (Duitschl.). De heer de Winter had die paarden aan elkander gebonden en is er onder Heinkenszand mede van den dijk in de sloot geraakt, met het onge lukkig gevolg dat er twee van deze paar den in de modder zijn gestikt. St. Laurens. In de Woensdag gehouden Raadsvergadering was de heer Francke met kennisgeving afwezig. Na opening door den voorzitter met gebed, 'lezen en goedkeuring van de notulen doet de voor zitter mededeeling, dat de aangelanden van den Golsteinschen weg de door den Raad gestelde voorwaarde om zelf voor het vervoer van grind te zorgen, niet heb ben aanvaard, zoodat voorloopig van ver betering van dien weg door hem grind weg te maken niets zal komen. Dhr Simonse hoopt, dat wanneer de toestand van dien weg, ondanks herhaal delijk schouwen, slecht wordt, het dage- lijksch bestuur met voorstellen zal ko men, welke in het algemeen belang noo- dig zijn en zoo noodig de aangelanden uit te schakelen, door van hooger hand dwin gend op te treden en alle kosten op te nemen in een eventueel te maken be groeting. De heer van LangeveMe sluit zich hierbij aan; hij betreurt het, dat van sommige aangelanden zoo weinig me dewerking wordt ondervonden. De voorzitter legt namens B. en W. over de Rekening over het dienstjaar 1925 welke voor den gewonen dienst aanwijst in ontvangst f 21096.87 en in uitgaaf f 15810.80, goed slot f 5286.07 en voor den kapitaaldienst ontvangsten f 17160.06, uit gaven f 17015.81. Goed slot f 144.25. Tot leden van de commissie tot het nazien van deze rekening"werden benoemd de heeren A. van Langevelde en P. Boon. Daarna sluiting door den voorzitter met dankzegging. De haven van Vlissingen. Onder dit kopje schrijft de Hoefijzer- redacteur van „Het Handelsblad": Vlissingen is altijd, in ons oog, uit nationaal oogpunt een der belangrijkste plaatsen van ons land, omdat het ligt aan den mond van de rivier, die ons met Vlaanderen en aan het uiteinde van een belangrijke spoorweglijn, die ons met Duitschland verbindt. Wanneer de betee- kenis dezer ligging van Vlissingen vroe ger was ingezien M. H. Janssen, die merkwaardige marine-man, die op menig gebied een blik in de verte had, heeft het in 1869 begrepen, maar hij vond te weinig steun dan zou de stad niet nu nog moeten worstelen om bestendig heid in. haar bestaan.. Want dat moet ze; om alles moet ze vechten en soms wint ze wat. De marinewerf verdween maar de Scheldewerf bleef. Er kwam een be hoorlijk station maar de spoorweg werkplaats werd Weggenomen. De Maat schappij „Zeeland" werd gevestigd en ge handhaafd maar moest haar nacht dienst aan den Hoek afstaan. Nu .zal Vlissingen de marine-opleiding uit Gor- kum krijgen maar de „Zeeland" kreeg al vast een geweldigen klap uit Engeland door het vleeschinvoerverbod. Dit laat ste is waarlijk een ontzettende slag voor de Maatschappij en wïj hoorden, dezer dagen te Vlissingen zijnde, dat een 100-tal Werklieden zullen moeten worden (of reeds zijn) ontslagen. En aan de havenuitbrei ding wordt nu gewerkt maar de „Schel de"-werf zit nog altijd achter een te kleine sluis. Zoo toont de toestand van Vlissingen zich altijd min of meer als een schomme lend evenwicht: nu eens slaat de schaal van 't voordeel, dan weer die van 't na deel door. En een Nederlandsche Regee ring, die begreep, in haar geheel begreep en besefte, welk een nationale beteeke- nis die stad aan den mond der Schelde voor ons land heeft, en die daarnaar dan ook handelde hebben wij die eigen lijk wel ooit gehad? Altijd weer heeft Vlis singen moeten vechten niet alleen om zijn natuurlijk perspectief maar vaak genoeg om te voorkomen, dat het een eind weer terug werd gedreven. Een der laatste en belangrijkste „ver overingen" van Vlissingen is de uitbreiding der buitenhaven geweest. Wat heeft men daarvoor moeten vechten onder en tegen! het Kabinet-Ruys. Wij halen die heele geschiedenis nu niet weder op; het is een der minst verheffende brokken ge weest uit de historie van dat Kabinet, een historie, waarin minister van Swaay zich nu eens achter minister Van Karne- beek, dan weer achter minister Colijn en dan weer achter den heelen ministerraad verschool, waarin minister Van Karne- beek op zijn beurt weer wegkroop nu eens achter zijn collega van Waterstaat dan weer achter fantastische buitenlandsche motievenmaar wier einde dan toch was, dat de weerbarstige Regeering be zweek voor den druk der Tweede Kamer en der openbare meening, dank zij de taaie volharding van Vlissingen's burgemeester. Zij het dan ook dat de Regeering zich nog een zekere wraak gunde door den ontworpen kaaimuur met 150 M. te ver korten. Dan geeft de schrijver een teekening en beschrijving van het werk en besluit dan: Wij zijn nu dezer dagen eens te Vlis singen gaan kijken om te zien, hoe het met het werk stond. Het komt ons voor, dat het werk nu zijn, normalen voortgang heeft. Er is ook een ingenieur van den Waterstaat als di recteur van de havenuitbreiding ter plaat se gevestigd, vlak in de nabijheid, en men heeft daartoe wel is waar een nieuwe woning moeten bouwen, maar dat heeft het Departement ditmaal eens practisch gedaan: Het heeft die n.l. zoo ingericht, dat ze, na afloop van het werk, zeker gemakkelijk als dubbel woonhuis van de hand zal kunnen worden gedaan. Het is nu alleen maar te hopen, dat men niet zal vasthouden aan de ont worpen diepte van 8 M. beneden laag waterpeil, maar dadelijk tot 10 M. zal gaan. Wil men de haven rendabel maken, dan moeten ook groote .schepen er te allen tijde in en uit kunnen loopen. En eert diepgang van 30 voet of daaromtrent is, voor schepen die de Schelde opvaren, lang geen zeldzaamheid meer. Om de hoogere kosten zal men dat wel niet be hoeven te laten, want de aanbestedingen: zijn, naar wij hoorden, zeer meegevallen, zoodat daarop heel wat zal overschieten. En dat de buitenwereld nu eindelijk óók vertrouwen in de toekomst van Vlis- singens haven krijgt, blijkt wel het best uit het zeer verheugende feit, dat de Steenkolenhandelsvereeniging een ruimte aan den dam heeft aangevraagd om er een kolenstation te vestigen. Als zulk een lichaam, dat zich natuurlijk uitsluitend door zakelijke overwegingen laat leiden, dus blijkt geeft, zooveel te zien in Vlis singen als aanloophaven, wanneer de uit breiding haar beslag zal hebben gekregen dan kan men op de toekomst vrij gerust zijn. Het is, voorshands, een klinkende rechtvaardiging van het Kamervotum. En van al diegenen, die daartoe hebben aan gezet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwveen W. van Dooren te Blokker; te Vlagtwedde (toez.) G. de Wijk te Kamperland. Geref. Kerken. Beroepen te Bolnes A. Dondorp, cand. te Utrecht; te Ternaard D. J. B. Allaart, cand. te Oegstgeest; te 's Bosch D. de Wit te Berlikum. Dr J. H. Bavinck uit Bandoeng is in het vaderland met verlof. Zijn adres is Rotterdam, Bergsingel 129. Dr A. Kuyper te Rotterdam is weer ingestort. Hij heeft hooge koortsen, en moet voorloopig van zijn voornemen, ver plaatsing naar Bloemendaal, afzien. Ter Neuzen. Naar wij vernemen heb ben, tengevolge van wrijvingen, bestaande tusschen Kerkvoogden en Notabelen, alle Notabelen ontslag genomen, om de lid maten in de gelegenheid te stellen een nieuw college te benoemen. De verkiezing zal plaats hebben Vrijdag 23 Juli a.s. Het moet voorts in het voornemen der kerk voogden liggen (deze worden door de No tabelen benoemd) in de maand October a.s. dit voorbeeld te volgen, om het nieu we college van Notabelen ook in de gele genheid te stellen een nieuw college van Kerkvoogden te benoemen. (Tern. Grt.) Zaamslag. J.l. Zondag werd alhier door ds P. van Dijk afscheid genomen van de Geref. Kerk alhier, sprekende naar aan leiding van Micha 7:14. De scheidende leeraar werd namens den kerkeraad en de gemeente toegesproken door den ouder ling J. Koster, terwijl ds Post, van Axel, sprak namens den ring Axel. Het kerk gebouw was bij deze gelegenheid overvol. (Terneuzensche Crt.) Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PU ROL. Geslaagd te Middelburg Meisjes school met 5-jarigen cursus da dames M. M, Alberts, F. J. da Baare, A'. van Holthuijsen an A. Kraak. Ta Rotterdam voor de nuttige handwerken mej. J. Bre vet te Middelburg. Te Haarlem aan de Rijkskweeikschool examen hatadenarbeid de heer J. W. Fossen. Benoemd tot onderwijzeres aan ,]e te openen bijzondere school van de geref gemeente, hoofd de heer Kasse te Middek burg, mej. O. Burggraaf te Rijssen, tof idem aan de Ghr. school der geref. oe. meente te Oostdijk mej. N. Faassen tl Goes. Geslaagd aan de Nieuwe Huishond, school te msterdam voor leerares kaken akte 8, mej. C. M. Schoute, te Middelburg! Mej. Tita Wind te Middelburg ;g geslaagd voor de middelb. klasse voor piano aan de Muziekschool der Mij. tot Bevordering van Toonkunst te Rotterdam (M. ai Bij het laatstgehouden examen voor Rijksklerk der directe belastingen enz. zijn geslaagd de heeren O. J. Macliielse en J. de Bel te Middelburg en J. J. van Antwerpen, te Domburg. Bij het te 'sGravenhage gehouden examen door de Vereeniging van Mode vakscholen in Nederland slaagde voor coupeuse mej. A. Deurloo uit Nieuwdorp (M. CL) Geslaagd voor Fransche Handelscor respondentie van de Vereen. L. i. t. e. h.; J. J. Mol, te Waarde. In de gisteren gehouden zitting van den raad- van State is ongegrond ver klaard het beroep van den Raad der gemeente Vrouwepolder tegen het be sluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit tot opheffing van de openbare lagere school in de afdeeling Gapinge dier ge meente met ingang van 1 April 1926. Nog is ongegrond verklaard het beroep van den Raad der gemeente Krabbendijke tegen 't besluit van Ged. Staten van Zee land, waarbij met vernietiging van bet Raadsbesluit van 24 Februari 1925, voor zoover aangaat de weigering tot beschik baarstelling van gelden 'aan het bestuur der vereeniging tot stichting en instand houding eener Clir. school op Geref, grondslag te Krabbendijke, voor het aan schaffen van 20 schoolbanken, is bepaald, dat de in art- 72 der L. O.-wet 1920 bedoelde medewerking alsnog moet wor den verleend. Vernietigd is het besluit van Ged. Sta ten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den ge meenteraad van Zuidzande van 19 Jan. 1926 om de opbrengst van den verkoop van de dokterswoning voor vast ap een spaarbankboekje der Goöp. Boerenleen bank te Oostburg te beleggen. De Kroon besliste, dat het desbetreffende Raadsbe sluit niet de goedkeuring van Ged. Staten behoefde. MIDDELBURG. Aan het toelatings-exa- men voor het Gymnasium alhier namen 25 candidaten deel. Hiervan zijn geslaagd: E. G. Bisschop, G. L. Boreel, J. F. C'. van Deinse, J. Dekker, W. H. van Door- ninck, H. K. Dijkstra, H. van Empel, S. van Gekleren, P. G. Hoorweg, J. A. Janse A. W. van Laer, Selma Leon, J. B. de Neeling, W. F. Quarles van Ufford, J. Reijnierse, L. J. Schouten en P. J. van der Werff. Acht adspiranteu zijn afge wezen. Ongelukken. Sedert Zondag werd te Doetinchem vermist de 18-jarige W. Gisterenavond werd zijn lijk in den Ouden IJssel bij Keppel gevonden. In de Vecht nabij Zwolle is bij het zwemmen verdronken H. de Haan, 56 jaar oud, ge pensioneerd militair, oud-portier van een bioscoop en ongehuwd. Een visscher vond zijn kleeren. De marechaussees vonden in die kleeren een bedrag van f 1600. De landbouwer J. de K. te Loon op Zand is gisterenmiddag door een zonnesteek ge troffen en spoedig daarop overleden. Zwendelpractijken. Er is een nieuwe zwendelmetkode uitgevonden, welke thans in ons land, ook in Rotter dam, wordt toegepast. Een paar reizigers die een metaalwarenfabriek in Frankrijk veregenwoordigen, welke dicht bij de Zwit- sersche grens gelegen is, bieden in ons land diverse metaalwaren te koop aan, als machine-onderdeelen en werktuigen. De monsters welke zij bij zich hebben zijn van uitstekende kwaliteit. De prijscouranten en prijslijsten der fabriek zijn in bet Fransch gesteld en bij het onderhandelen over de prijzen spreken de vertegenwoor digers Fransch en hebben het steeds over „Francs". Daardoor wekken zij den in druk, dat de prijzen berekend zijn in Fran sche Francs. Wanneer nu de a.s. kooper deze prijzen in Hollandsch geld berekent, komt hij tot de slotsom, dat hier een voordeelige, zij het dan ook niet buitensporige valutakoop te doen valt. Hij moet echter, wil hij koo pen, een order onderteekenen, welke w duplo wordt opgemaakt. Op deze order staat, nagenoeg onzichtbaar in een hoekje over andere letters heengekrabbeld, dat de prijzen berekend zijn in Zwitserscbe Francs, doordat daar de letters „Schw. Frcs" voorkomen. Als de kooper echter de goederen en de factuur eenige dagen later ontvangt, staat daarop duidelijk vermeld, dat de prijzen berekend zijn in Zwitserscbe Francs. Door de handteekening en doordat de goederen ontvangen zijn, heeft de kooper nu 8 a 10 maal zooveel te betalen als hu meende verschuldigd te zijn. Daardoor is het gekochte belachelijk duur en de koo per heeft geen enkel verhaal. Een Rotterdamsche firma werd op deze wijze opgelicht voor een bedrag van circa 1000 gulden. Van politiewege wordt het publiek ge waarschuwd tegen deze ernstige zwendel- praktijken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2