"VALET" Vacantie Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Veiligheidsscheermes reserve officier van gezondheid 2e kl. de heeren N. C. Broodman en C. H. Lens hoek artsen, Eerste luitenants J. H. W. Koevoets, en A. F. J. Penders van het 3e, J. F. W. Hendriksz, A. G. C. Beijers, J. de Roos, en H. M. G. J. Lentz, van het 14e regi ment infanterie, zullen van 12 tot en met 17 dezer in de legerplaats bij Harskamp hijwonen de schietoefeningen der 9e serie J. W. Vienings, „Zelandia" ont ving ter gelegenheid van de installatie van burgemeester Vienings, te Clinge,van daar een historisch overzicht van zijn openbare loopbaan. Voor wat het jour nalistieke gedeelte er van aangaat, nemen wij het onderstaande uit het Zeeuwsch- Vlaamsche blad over. De heer Vienings werd 10 September 1871. te Amsterdam geboren. Na de L. school doorloopen te hebben, studeerde hij humaniora en .philisophie en vestigde zich in België als journalist en conferen cier; in laatstgenoemde kwaliteit hield hij voor de Vlaamsche hoogeschoolui- hreiding voordrachten over Nederlandsche letterkunde te Antwerpen, Lier, enz. In het begin dezer eeuw naar Neder land teruggekeerd werd hij in 1904 re dacteur van „het kanton Oosterhout" te Oosterhout in Noordbrabant. Van dien tijd af begon hij levendig deel te nemen aan de openbare zaak, zoowel met het woord als met de pen, trad in tal van plaatsen op als woordvoerder en voor lichter in politieke en sociale vraagstukken en verwierf zich den naam van een be kwaam penvoerder en een uitstekend re denaar. Na een korten tijd als redacteur te zijn werkzaam geweest te Zevenber gen, en Breda, bracht eene verkiezings campagne hem in aanraking met Zeeland waar hij 15 Augustus 1909 zich vestigde als redacteur der „Nieuwe Zeeuwsdie Courant." De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schat kist is ontvangen hij den inspecteur der directe belastingen enz. te Zierikzee, f 9.55 wegens te weinig betaalde belastingen over het belastingjaar 1923'24. Vrijdagmiddag was de landbouwers knecht L. G., van de hofstede Pauwen- burg onder Koudekerke met een opge tuigd paard op weg om een hooihark te halen. Twee spelende honden deden het paard schrikken, en met zijn ruiter in de sloot verdwijnen. Het paard bleef rus tig, zoodat de van alle zijden toegesnelde helpers, den man, die in een benauwde positie verkeerde, spoedig op den weg hadden. Hij is er goed afgekomen, maar moet op medisch advies voorloopig het bed houden. Het paard kwam ongedeerd op den weg. Dammen. Vrijdag had de tweede ronde plaats voor het kampioenschap van, Goes. Dhr A. Corstanjedhr J. van Calmt- hout 20. Dhr J. J. Snoodijkdhr I. van Houte 0—2. Middelburg. In verband met een on langs plaats gehad hebbende vechtpartij te VVaterlandkerkje, waarbij de 11-jarige J. van Bunderen met een macadam-steen in het oog werd getroffen, en naar het ziekenhuis alhier werd vervoerd zij ge meld, dat het oog bij de jongen is uit genomen. zoodat deze een zijner oogen moet missen. Vlissingen. Het stoomschip „Westland" dat van de werf N. V. scheepswerf v.h. Jan Smit Czn te Alblasserdam is te water gelaten, zal op de werf der Kon. Mij „de Schelde" van machines en ketels worden voorzien.Het stoomschip is be stemd voor de Scheepvaart Steenkolen- Maatschappij te Rotterdam. Schore. Onder voorzitterschap van den heer A. Stevense, vergaderde in de con sistorie der Herv. Kerk, de afdeeling van de vereeniging tot verpleging van krank zinnigen „Vrederust" te Bergen op Zoom. Als afgevaardigde naar de op 14 dezer aldaar te houden algeim. vergadering werd gekozen de heer J. Hendrikse. Besloten werd een spreker uit te noodigen, om- de belangen der vereeniging betreffende nader uiteen te zetten. Hoedekenskerke. Raadsvergadering Vrij dagmiddag. Afwezig met kennisgeving dhr D. de Regt. De Burgemeester voorzitter, welke o.a. mededeelt, dat de heer P. J. Verburg zijne benoeming als secretaris ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur heeft aangenomen en 1 dezer in fuctie is getreden, en dat de door B. en W. benoemde assistente aan de 0. L. school mej. C. Siebenga te Kloetinge, eveneens 1 dezer in functie is getreden. Dat de akte van bo-rgtocht van den heer Verburg bij het gemeentebestuur is ingeleverd. Ver der dat B. en Vf. geen termen kunnen vinden om voorstellen te doen om den dienstplichtigen teeftijd bij de Brandweer van 60 op 50 jaar te brengen, daar de ervaring leert, dat jeugdige personen nog te veel van woonplaats veranderen, het geen tot te veel mutaties zou aanleiding geven. Een en ander naar aanleiding van eene vraag in de vorige vergadering door den heer Boone gedaan. Nadat de heeren Walraven en Louisse door den Voorzitter in het stembureau zijn benoemd, wordt tot lid van het Burgerlijk Armbestuur (vacature-P. J. Verburg) met 5 stemmen benoemd 'de eerst door dat Middel aan- bevolene B. Louisse, de 2e aanhevolene M. van den Durpel kreeg 1 stem. Van den heer H. Jasperse is ingekomen een verzoek tot aankoop van den thans door hem in erfpacht bezeten uitweg van zijne landerijen aan het Langeweegje waarvoor door hem jaarlijks betaald moet worden f 15. De voorzitter deelt mede dat belanghebbende na overleg met hun col lege bereid is f 400 te geven. De Raad ver- eenigt zich daarmede zonder hoofdelijke stemming. Na ampele discussie over de electri- ficatie-plannen in Z.-Beveland, waarbij al gemeen de wenscheïijkheid van electri- citeit wordt beaamd, wordt besloten als 's Raads meening mee te deelen, dat elee- trificatie wenschelijk wordt geacht, doch dat de voorgestelde garantie van f25 per aansluitbaar perceel veel te zwaar moet worden geacht, daar vooral in de eerste jaren de deelname miniem zal zijn, dat men verder van oordeel is, dat ook de gemeenten medezeggenschap in deze zaken dienen te hebben en niet alles alleen door de P.E.Z.E.M. dient te wor den bedisseld en dat men verder gaarne bereid is verder te onderhandelen. St. Laurens. Bij de Zaterdag alhier go- houden ringrijderij, heeft zich een on geluk voorgedaan. De 18-jarige aldaar woonachtige L. K. zou zich op een der paarden van de ringlijders begeven. Nadat hij daarop had plaats genomen, kwam hij onder het paard le vallen, met het noodlottig gevolg, dat het dier met een der achterpooten op zijn gelaat terecht kwam en zijn kaak werd ingetrapt. Per brancard is de jongeling naar het zieken» hnis te Middelburg vervoerd. Ritthem. Vrijdag kwam de Raad in vol tallige vergadering bijeen. De voorzitter deelt mede, dat als uitkeering van het winstaandeel van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst Vlissingen over 1925 is ontvangen een bedrag van i 19.62. Op een reclame van K. de Visser inzake verminde ring van den aanslag in schoolgeld, wordt goedgunstig beschikt. Een adres van J. Cijsouw om toekenning van subsidie voor een autobusdienst Ritthem-Souburg-Mid- delburg, wordt, als zijnde ongezegeld, niet behandeld. De verordening op de heffing van gelden voor het hebben van een standplaats met een woonwagen binnen de gemeente wordt gewijzigd in dien zin, dat inpkiats van f0.25 slechts een be drag van f 0.10 zal worden geheven. Daar na wordt de begrooting voor het dienst jaar 1927 en de rekening over 1925 aan geboden. In de commissie belast met het nazien der rekening worden benoemd de heeren P, J. de Pagter en C. Wisse Pz. Bruinisse. Wat concurrentie-zucht ver mag. Er rijdt al sinds jaren van hier een autobus op Zierikzee. Passagiers be talen 20 cent per persoon. De onder nemer kreeg een concurrent in den per soon van den heer Joh. D., die het tarief op 10 cent zette. De ander zeide toen: dan vervoer ik voortaan de passagiers gratis; waarop de heer D. ook zijn prij zen alzoo zette, dat wil zeggen: gratis en de mannen een sigaar toe. Vrijdag kwamen wij een stampvolle autobus tegen met enkel mannen er in, met glunderende gezichten en de sigaar in den zak. Men is benieuwd, hoe lang deze malle mede dinging, waarbij de een deR ander ver moordt, duren zal. Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. PU ROL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Beijerland J. G, Woelderink te Randwijk. Aangenomen naar den Helder (Evange lisatie) door Jac. de Pree te Weert; naar Buiksloot door H. M. B. Bremer te Breskens; naar Dwingeloo door J. J, Homan te Nieuw Beerfca; naar Rit them, door H. van Ooijen, hulpprediker te Heemstede. Bedankt voor 's Gravendeel (toez.) door A. Buurman te Wijk bij Duurstede. Geref. Kerken. Beroepen te Aalsmeer A. Dondorp, cand. te Utrecht. Bedankt voor Warfum door W. H. v. d. Vegt te Drachtster-Compagnie; voor Meppel door C. v. d. Woude te Gorredijk; voor Sleeuwijk door dr D. J. van Kat wijk te Schipluiden; voor Meliskerke, door W. Doorenbos te Midwolda. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Hilversum (als miss. die naar des Woords) A. Bicker, cand. te Noordeloos. Geref. Gemeente. Drietal te Ierseke. J. de Blois te Dirks- land, M. Hofman te Krabbendijke, H. Kie viet te Veenendaal. Driemaandelij ksch verslag van den dia- ccnessenarbeid op Walcherens Noordwestelijk deel. In de afdeeling Oostkapelle c.a. wer den door de zuster gebracht in de maanden AprilJuni 731 bezoeken, verdeeld 'als volgt: Oostkapelle 123, Grijpskerke 55, Serooskerke 167, St.-Laurens 57, Vrouwepolder 5. Alleen uit Oostkapelle werd een gift uit dankbaar heid voor genoten hulp ontvangen en wel een van f 2.60, waarvoor hartelijk dank. Aan bezoeken van T. B. C. werden afgelegd 161 en voor belangstelling 163. Werk te over, dat werkelijk ook uw financiëelen steun bui ten uw gewone jaarljjkscbe gave wel waard is. Naar wij vernemen zal op Zondag 18 Juli de bijeenkomsten van het Leger des Heils geleid worden door Adjudant Rolffs, De Adjudant is zeven jaar werkzaam geweest als Zendingsofficier in Ned.-Indië. Enkele ja ren daarvan was hij werkzaam op de Leger des Heils-melaatschen-kolonie. Des middags hoopt de Adjudant een lezing te houden over den Zendingsarbeid. De Adjudant was vóór zijn vertrek naar Indië, zeven jaar geleden, gestationeerd te Goes, zoodat hij voor velen nog wel een welbekende zal zijn. Majoor Grimyser, Kommandant der Zuider- Divisie zal den Adjudant vergezellen. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, die 21 Juli a.s. zal geopend worden, is als volgt samengesteld: Leden: de kerkelijke hoogleeraren Prof. L. Knappert, sec. Prof. H. M. van Nes, Prof. H. M. van Nes, Prof. Th. L. Haitjema, sec. Prof. A. van Veldhuizen; voor de prov. kerkbest. en de Waalsclie comm., Ds J. Barbas te Hengelo, sec. ds N. A. Becht, te Arnhem, H. Veenman te Wageningen, sec. A. van Loo, Oldebroek, Dr H. Schokking, sec. Ds A. B. te Winkel, Ds K. H. E. Gravemeijer, allen te 's-Gravenhage, sec. Ds T. Kloosterman te Voorburg, Ds D. Eilerts de Haan, te Heiloo, sec. Ds D. M. Mulder te Westwoud, J. D. J. Iden- burg, ouderling te Amsterdam, sec. vacant, Dr G. J. Weyland, te Veere, sec. Ds P. van der Linden, Nieuwerkerk, Ds P. Êongers, te Kamerik, sec. Ds J. Quast te Utrecht, F. Labouehère te Zeist, sec. M. E. v. d. Veen, te Utrecht, Ds D. Zoete te Lemmer, sec, Ds G. van Dijk, te Anjum, Dr C. J. N i e- meijer, Bolsward, sec. Ds C. F. Bruins, te Wartema, Ds L. S. van Zwet te Almelo, sec. Ds A. H. Edelkoort te Dedemsvaart, P. Wolffensperger te Zwolle, sec. J. E. D. Vis ser te Zwolle, Ds F. Tammens te Zuid broek sec. Ds R. Cremer te Veendam. J. W. Bolt te Nieuwe Pekela, sec. E. H. Melema te Winschoten, Ds A. M. Bloem te Chaam, sec. Ds W. J. W. Addink te Heeze, Ed. baron Prisse te Ginneken, sec. Dj E. van Suylekom te Hoog© Zwaluwe, Ds J. Boonstra te Odoorn, sec. Ds R. Riphaagen te Coevorden, Ds G. E. M. P i c a r d, Waalscb pred. te Arnhem, sec. L. G. M. Bresson, id. te Leiden. Als vaste leden met adviseerende stem.- Ds L. W. Bakhuizen van den Brink, te 's-Gravenhage secretaris; sec. Ds G. J. van der Flier Jr., te Leimuiden; Mr S. J. Ho- gerzeil, quaestor-generaal, sec. Mr IJ. A. Schul- ler tot Peursum. De gespatiëerde namen zijn modernen. De stand is13 rechtzinnig, 6 vrijzinnig. Vlissingen. Aan de De Ruyterschool zijn van de le tot de 2de klasse bevor derd: J. Aalmoes, R. van der Brug, J. F. Carrière, J. J. Engelhart, K. J. Hazen berg, N. F. Hissink, J. A. van Houten, P. E. Jansen-Schoonhoven, E. A. de Kie vit, M. Kievit, J. J, Lubbers, P. Smit, A. A. Struijk, J. L. C. Wellen en H. A. Wesdorp. Aan het eind-examen van bovengenoem de school van den tweejarigen cursus voor machinist in dienst van de Java- Clnna-Japanlijn is deelgenomen door 16 candidaten. Geslaagd zijn: A. W. v. d. Berg, A. C. Buijze, L. H. H. Everhard, Tj. Gaveel, C. J. Glavimans, J. J. J. Hoekstra, P. de Kievit, G. van der Baan, J. A. van Lare, P. L. v. d. Sande, I. M. Slagter, F. G. J. Steendam, L. Telle, W. Veniet en J. G. Weenink. Geslaagd voor het Mercurius-diplo- ma de heer L. Mieras te Ierseke. Benoemd tot leeraar in de aardrijks kunde aan het lyceum te 's-Gravenhage, de heer A. A. A. Verbraeck, onderwijzer te Amsterdam, geboortig van Kruiningen. Voor kommies bij de Rijksbelastingen slaagde de heer P. de Smidt van Re- tranchement. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de directeur der Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Oostburg bevoegd is tot het af geven van het bewijs, vereischt ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwij zeres, van gedurende twee jaren aan die Kweekschool de lessen ter voorberei ding van het examen voor die akte te hebben gevolgd na het verkrijgen van de akte van bekwaamheid als onderwij zer of onderwijzeres. Geslaagd te Leiden voor het cand. theologie de heeren P. Brakman en J. W. F. Warners; voor het arts-examen le gedeelte mej. M. L. Jacobi; en voor het doctoraal Indisch recht de heer R. W, van Diffelen. Te Amsterdam aan de Vr. Universiteit voor het prop. examen theo logie de heer J. J. van der Hofstede. Te Rotterdam voor' het examen Nijverheids onderwijs mej. J. C. de Buck, en voor de acte N 8 mej. C. M. Schoute. Te Utrecht voor het apothekers-examen le gedeelte mej. A. G. Krijger; voor het doctoraal examen rechten de heer H. Merckens. En voor het doctoraal le gedeelte artse nijkunde de heer W. J. de Groof, voorheen te Hansweert. C Besparing van leed en geld door het voorkomen van wond-infecties. Kleine, onbeteekenende wonden kunnen dikwijls ernstige gevolgen krijgen, door dien zij aanvankelijk verwaarloosd1, later geïnfecteerd worden. Wij willen daarom de aandacht vestigen op een behandelingswijze, die in den laat- sten tijd zeer op den voorgrond is geko men, namelijk de behandeling van won den met Jodium-tinctuur. Reeds jaren lang werd' Jodium bij ope raties als huidontsmettingsmiddel toege past. Aan Dr Veraart, geneesheer aan de Ongevallen-Af deeling van het St. Jo- zefsziekeirbuis te Kerkrade, komt de groote verdienste toe in zijn proefschrift onlangs nog eens weer de aandacht op de waarde van Jodium voor de wond- ontsmetting te hebben gevestigd. Dr Ver aart deelt mede; dat van 6700 open ver wondingen, die hij aan de Domaniale Mij nen binnen acht uur na het ontstaan der verwonding onder behandeling kreeg en welke hij met Jodium-tinctuur kon be handelen, er bij slechts 82 een ontsteking ontstond en dan nog meerendeels een zeer lichte1. Een dergelijke gunstige uitkomst als Dr Veraart verkreeg, kan slechts bereikt worden, indien binnen 6 a 8 uren na de verwonding het ontsmettingsmiddel wordt toegpast. Zelfs bij diepere steekwon den is het voldoende de wond met Jo dium-tinctuur te bevloeien of haar met een nieuw penseeltje of een watje te bestrijken om infectie te voorkomen. Wij weten, dat men nu eenmaal op het platteland niet voor iedere kleinigheid naar den dokter kan gaan. Daarom zou men eein klein fleschje met een 5 pet. op lossing van Tinctura Jodii, zooals dit in iedere apotheek of bij den drogist verkrijgbaar is, op de boerderij in voor raad dienen te houden en er iedere ver wonding mede moeten behandelen, die in den beginne niet de moeite waard lijkt om den dokter tei raadplegen. Wanneer aan deze vloeistof een geringe hoeveel heid kalium jodaat of borax wordt toe gevoegd, blijft zij maandenlang goed. Heeft men het middel niet voorhanden, dan geve men zich liever de moeite zich nog denzelfden dag voer deze behandeling naar zijn dokter te begeven dan er mede te blijven rondloopen met kans op infectie en met al de ernstige gevolgen van dien. Ongelukken. Te Eemnes is een grasmaaier Zaterdag door den bliksem ge troffen en gedood. Hij was 50 jaar oud en vader van een groot gezin met 14 kinderen. Te Rotterdam is een schilder op het terrein van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij van een 8 meter hooge stelling gevallen Met een gebroken linkerdijbeen en arm en met een hersenschudding is hij in het zieken huis aan den Coolsïngel ter verpleging op genomen. Bij een slooping van het stoom schip Sirena op de Zuiderpier te Hoek van Holland zijn vier man in het ruim gestort. Een kreeg een bekkenbreuk, een ander brak een arm en was bewusteloos, de beide an deren zijn licht gewond. Te Gendringen is een der firmanten Spoor van de steenfabriek door een drijfriem gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. De heer S. werd ernstig ge kwetst, hij kreeg o.m. een beenbreuk. Zijn toestand is zeer ernstig. Het 12-jarige zoontje van een hotelhouder te Rijssen is in de Regge verdronken. Vrijdag is in het Paterswoldsche meer, onder de gemeente Haren, by het baden verdronken de heer V., uit Essen aan de Roer. Te Urmond sprong een 14-jarige knaap op een vrachtauto, viel er af, werd overreden en stierf nog denzelf den dag aan de gevolgen. Nabij Sliedrecht is Vrijdagnacht half 3 schipper Hilgers uit Gouda, die door de Noord voer om op Babel aardappels te halen, terwijl hij van beneden aan dek kwam om zy'n knecht diens bo terhammen te geven, over boord geslagen en verdronken. Hy laat een weduwe met drie jeugdige kinderen na. Te Waddinxveen is een 2-jarig meisje te water geraakt en verdronken. Te Tjerkwerd is een boeren knecht doordat het paard op hol sloeg: van een hooiwagen gevallen en aan de gevolgen overleden. Een arbeider te Kloosterburen hield! fietsende zich vast aan een vrachtauto, by een bocht kwam hij te vallen; bewuste loos opgenomen, overleed hij aan de gevol gen. Te Terborg werd Zaterdag by een kort maar hevig onweer een vrouw door den bliksem gedood. Verdronken. Te 's-Gravenkage was Zondag een groep jongelui van de afdeeling Rotterdam der A.J.C. naar het strand bij Kijkduin getrokken om daar den dag door te brengen. Moe van een lange wandeling wilden de jongens en meisjes zich eerst wat verfrisschen door een bad. Ongeveer op de grens van Mon ster en 's Gravenhage, bij landhuis 21, begaven ze zich te water. Allen keerden terug, op één na, het 18-jarige meisje G. G., zij zwom in de omgeving van de pier, waar de zuiging van het water zeer groot was. Plotseling zagen haar kameraden, dat ze werd weggezogen en in zee verdween. De 18-jarige J. B„ die gekleed op de pier stond, sprong onmid dellijk te water om te trachten zijn vrien dinnetje te redden. Ook bij echter werd door den stroom meegesleurd. De op het strand staanden konden uit den aard der zaak geen hulp bieden. Gistermorgen beeft een hevige brand gewoed te Aomori, een haven in het Noorden van het grootste eiland van Ja pan. Er is een enorme schade aange richt; honderd fabrieken zijn vernield en ten gevolge van de ramp zijn meer dan duizend personen dakloos. Een 21-jarige jongeman te Eygelshoven leefde in onmin met zijn vrouw, die hem had verlaten. Hij begaf zich Vrijdagavond laat naar het huis van de ouders zijner vrouw en verwondde zy'n schoonmoeder, zy'n zwager die tusschenbeide wilde komen, en diens verloofde met een mes zeer ernstig. Auto-ongeluk. Tijdens het trainen voor de gisteren aangevangen autorennen zijp op de renbaan te Berlijn twee auto's tegen elkander gebotst. De bestuurder van een Ita- liaanschen wagen Plate werd zwaar gewond, zijn metgezel Cattanero gedood en de be stuurder van een Duitschen wagen licht ge wond. Pietrol Hospitalo Eudokia! Donderdag meldde zich aan 't politiebureau U levert het beste bewiji van zelfvertroB. wen en zelfres. peet, door U eiken morgen te scheren. Met welk een last of moeite het icheren thans ook gepaard gaat, joodra U rich «n Valet heeft aangeschaft, bemerkt U daM niets meer van. Het ia de eenvoud ie],( en het mesje ervan blijft altijd scherp. Importturt: Ta. WIIWDER8M* - MN HAAI V Bergsingel te Rotterdam een Italiaansch zefr man. De man sprak alleen Italiaansch en koo zich niet verstaanbaar maken. Hij riep echtet telkens weer: „Pietrol Hospitalo Eudokia!" Men meende niet beter te kunnen doen, dan zich met „Eudokia" in verbinding te stellen. Daar bleek voor korten tijd een Italiaan is zijn verpleegd, die nader bleek een broej van den onverstaanbaren Italiaan te zjo en Pietro (Pieter) te heeièn. De zieke had echter eenige dagen volkomen genezen de inrichting veriaten. broer van Pietro, die hem in „hospitalo Eudo kia" had willen bezoeken, moest dus onver richter zake naar zy'n in Maassluis liggend schip terug keeren. Hij zal er niet rouwig om zijn geweest, nu Pietro genezen bleek! (Rott.) De aanslag op Mussolini. Juf. frouw Violet Gibson, die op Mussolini schoot, waardoor zy'n neus geschonden werd, is ui) de gevangenis naar een krankzinnigengesticht overgebracht. By een inbraak doodgevallen. Toen een Berlynsch koopman tegen 12 uur naar zy'n woning terugkeerde, verraste hjj daar twee inbrekers, die met valsche sleu tels zy'n huis waren binnengedrongen. De koop man liep de inbrekers na en poogde hes vast te grijpen. Eén hunner trachtte nu iu het trappenhuis langs den koristen weg dea beganen grond te bereiken. By deze „operatie" werd hy echter door dé duisternis misleid eu stortte van een hoogte van twee verdiepin gen in de gang neer. Toen politie-beamb- ten het huis doorzochten, vondeti zij deo z waar-gewonden inbreker bewusteloos daar lig gen. Hij overleed tijdens zy'n vervoer naar het nabijgelegen ziekenhuis. In zijn zakken vond men talrijke inbrekers werktuigen. Zjjn medeplichtige ontkwam zonder herkend te zijn. Een eigenaardig aanbod, lit verschillende deelen der wereld, uit Afrika, Engelsch-Indië en Australië komen herhaalde lijk by bekende Duitsche drukkers en kunst handelaars brieven aan, waarin onverbloemd wordt aangespoord tot vervaardigen van val sche bankbiljetten van het land der brief schrijvers. Dat het dezen daarbij ernst is me! de zaak blijkt wel daaruit, dat zy bankbiljetten, die in hun land gangbaar zijn aan hun brie ven toevoegen. Van een der talryïke gevallen geeft „De Maasbode" -de bizonderhedeneen koopman uit Comassi, in Britsch-West-Afrika, schreef voor alle zekerheid aan zes groote Berlijn- sche firma's tegelijk en in eiken brief sloot hij een bankbiljet van een pond van de cir culatie-bank in, welke als voorbeeld voor de vervaardiging van een groot aantal exempla ren moest dienen. Als voorzichtig man gal hy: tevens aanwijzingen hoe, zonder achter docht te verwekken onopvallend de zending hem kon worden toegestuurd. Met een code telegram moest men hem meedeelen, dat de 1 verzending had plaats gehad. De bankbiljetten moesten worden verpakt in harmonica's die ongehinderd worden doorgelaten. De Duitsche firma's onverhandigden brie ven en bankbiljetten aan de afdeeling var. de Rijksbank voor valsch geld, en derf stelde de Britsche autoriteiten van het voor genomen bedrog in kennis. Thans heeft het Engelsche gezantschap te Berlijn namens de Engelsche regeering de betrokken firma's voor de spoedige kennisgeving laten danken e» aan elk een bedrag van 50 pond laten over handigen. De watersnood in Hongarije- De voortdurende regens en het gebrek aas zon hebben zoowel de ontwikkeling als let rijpen der granen beïnvloed. De halmen zijn door de stortregens gebroken op het moment dat het koren begon te rijpen en men met maaien ging beginnen. Aardappelen, mais, la- bak en bieten hebben zeer veel geleden. Het wieden kon door den langdurigen regen niet geschieden, zoodat de velden door onkruil zijn overwoekerd. Talrijke berichten uit alle deelen van Hon garije gewagen van overstroomingen der groo te rivieren; geen enkele provincie is vet' schoond gebleven. Zoo is het grafelyk domein Megver, in de nabijheid van Boedapast, over een oppervlakte van 1000 H.A. geheel over stroomd, waardoor honderden beambten es arbeiders dakloos zijn. Het schouwspel ,dat een reis per spoor, in de omgeving van Hatoau (waar suikerbie ten verbouwd worden) biedt, gaat iedere -• schrijving te boven. Waar voor eenige uren de gewassen zoo kostelijk te velde stonden en de schoonste verwachtingen rechtvaar® den, ziet men nu slechts water en em®*®" De alles-vernietigende stroom spoedt zich no? honderden mijlen voort, alles met zich me&j voerend, wat van een jaar noesten arbe' getuigde. Zelfs indien het water spoedig trekt, is in deze streek aile hoop e!1 ver wachting voor den oogst verloren- De overstrooming van den Donau »ee vele huizen vernield, waardoor de woal1 nood nog vergroot wordt. Behalve He duizenden, die geen onderkomen hebben- i er in Boedapest 117.483 gezinnen. woningen, bestaande uit één vertrek, 54.262 gezinnen die in twee kamers, en -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2