re i Stokken. Leestafel. 1 Allerlei. Rechtszaken Aanbestedingen. elijken meetelt, at zoo. blijven. dat de aandeelhou- :eds tonnen verloren zullen laten zinken', dat onze regeering, n het verleden, voor lang van allereerste zal hebben. S cijfers voor Engeland verschiet. ■gadering van de Ne ring van Spoor- ea lield de heer Oude- srede. oorders een trooste- spreker maakte een ren vroeger en ionen dat veel ver- waren de gemiddel- f485. Dei diensttijd wen kondein meever- voor een kwartje per eest vervolgde toen: 1903 en tot 1905 is dia daalder in f 10 a f 12. De an- roeid tot f28 a f29. >g te kort. Maar dal ink uw eischen hoo- s gelukkig, het houdi Veel is er bereikt, wij niet voor wij t hebbenen dan komen." >os verschiet toch. f28 a f29 volgens Als er echter tien- is, loonen dus van eek, dan is er eigen- iderd. want dan zal ïen, omdat men zijn hooger gesteld heeft, isch zoo van al zijn rog zooveel en hij is Mien, dan blijft het De Prediker het be- e ik mij tot alle mijne landen gemaakt had- eid die ik werkende het was al ijdelheid istes, en daarin was de zon." aardsch goed, zon- eren geeft geen geluk, de mensch ook tien- thans heeft, hij komt >lijft steeds verre, e, geestelijke vernieu- jj hebben, alles wat ;ien als onverdiende ;aven Gods, dat kan in kommervolle om- is, weinig, met de dan een groote schat egt het Woord Gods enheid die de heer kan de arbeiders het de in oprechtheid an Agur: „armoede niet, voed mij met cheiden deels." Heeren te mogen ge- es bescheiden deels, schap. (Amsterd.) ijkheid der redactie! iezers voorlicht. (staatk. geref.) Banier" de heer v. D. te U. d bochten wringen om klemmenden eisch: Leg ;n van de A.-R. spre- if oordeelen kunnen en bril behoeven te zien. nietl Ze halen brok- iringen van 'Mr Heems- - zulke als hun in hun zij verwijzen naar brok- >er gaven. Maar in a) roorden, die het meest ons in geding is, in te vinden. vervelend, dit geschar- toch nog éénmaal de üiden. En dan basta! ïhuldigt als volgt (1® lamer mede een. wagen >en Haag in de Wagen- lord werd rondgereden, rs te lezen gafGod kwaad. regeering ingreep tegen rods heiligheid, volutionaire beginsel ichte van cjezen of dien nciep der A. R- verdedigd, dat die man ige eren zijn onge- leze Uw zoo zware be A.-R. Partij. Ik bewees of ander citaat uit de dat op dezen brn an „ontzettende le openbare straat, n i e Uw lezers de redevoe- nskerk, Mr Rutgers o ïde Gij staven kunt, a wel het princiep meebrengt, dat j propageeren ZU niet gedaan, oftk niet ovember 1924. ran Uw en mijn leze 3 gerustebj-k orer de conclusie te trekken, aan welke zijde „een groote leugen" (al dus de heer r. D. in „De Banier" van 8 Juli 1926) ligt - En zoo (xe niet in staat zijt uit de A.-K. redevoeringen bewijs voor bovénstaande be weringen te leveren en daartoe zijt Ge niet in staat! herroep dan als eerlijk- Christenman Uw valsche aantijging. Zie zoo, nu staat bet er precies, en daar om voor m* nu vooreerst voldoende. 0 R. A. d. O. Het Schouwvenster" van deze week bevat o a Van week tot week. Drie Zomergasten. Wiens ook de zee is. Mabel (vervolg). De zoon in 't vreemde land. Wie niet hooren wil (vervolg); en tal van keurige photo's in verband met lustrumfeesten te Utrecht; jubileums van ds v. Melle en H. van Andel, in verband met de sociale conferentie te Lunteren een sprekend portret van ds Talma; vele photo's uit „Schilderachtig Gouda", en tal van kiekjes uit 't buitenland. Deze Weekillustratie voor het Chr. gezin 'blijft aller aanbeveling waardig. Menigerlei genade, wekelijksche predikatiën onder leiding van Dr K. Dijk en Dr B. Wie- lenga, uitg. Kok te Kampen, trad zijn zes tienden jaargang in. Predicaties van de meest bekende predikanten. Ons Zeeland, uitgave Cr. W. den Boer, Middelburg, geeft deze week tal van be zienswaardigheden in Woord en Beeld. O.a. over. de ringrijderij -te Wemeldinge; „de 11- jarige v. Strien '(zie de photo), de jongste autobestuurder, behaalde op de behendigheids- wedstrijden van „Njtengo III" veel succes; een bezoek aan Schouwen-Duiveland„onze foto-pagina"een en ander over Smelt (zand- aaltje), enz. Inhoud van „Timotheüs" no. 41, do 10 Juli 1926. BijbladGeschiedenis van den Dag; Na tuurrampen; Med. Vragenbus, Dr J. V.; Tan te Margriet, L. P. Hoofdblad: Eenvoudig Bidden, J. N. V. Indrukken; Worsteling, Vincator; Penteekening van Helen A. Lamb.; In zes dagen, A. L.; De Aneikloof op W. Sumatra (plaat); Te rug naar de natuur, J. C. WirtzOnweersstem- ming aan bet Tbunermeer (plaat); De Gesolei, J. H. v. R.;. Het meer van Singkarah op W. Sumatra (foto); Van Holland naar Indië (met plaatje) door DanamihardjaTwee 75- jarigen „Hoesiderloo en Ned. Mettray" (met plaatjes) v. d. M. Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen. B. en W. doelen mede, dat Het be stuur der woningbouwvereen. „Goed Wo nen" twee1 begrootingen en exploitatiere keningen heeft ingediend, resp. voor den bouw va n26 arbeiderswoningen met ma gazijn en kantoortje en 56 arbeiderswo ningen, op bet terrein gelegen ten noorden Van den Singelweg. Voor het eerste plan (genaamd plan G) wordt geraamd voor aankoop van grond f15.000, bouwkosten f81.500, honorarium architect f1453, idem opzichters f 1800, en renteverlies tijdens den bouw f 3000; samen f102.753 of totaal f103.000. Voor bet tweekle plan (plan D) wordt geraamd bouwkosten f 151.200; grondaan koop f4200, trottoirkosten f1400, en di verse kosten honorarium architect, opzich ters, enz. ad f200 per woning, f11200, samen f168000. Het ligt in de bedoeling van het be stuur, dat de benoodigde gelden bij voor schol worden verstrekt door de gemeente, evenals ten aanzien van den bou!w der Vorige 72 woningen is geschied. Deze voorschotten kunnen na voltooiing der woningen worden omgezet in hypotheken en wel eerste van resp. f61.800 en f 100.800 te verstrekken door een instel ling en tweede van resp. f41.200 en f 67.200 te verstrekken door de gemeente. Volgens ingezonden exploitatierekening van plan C zouden de totale uitgaven per jaar bedragen f7827 en de ont vangsten wegens huur f7836.40, en voor plan D resp. f13272 en f14718.60. Dit batig saldo van plan D kan worden aan gewend tot delging der kosten van rente verlies der grondkosten van het bouw blok van 72 woningen en heit te stichten, blok G. De 28 woningen enz. zullen worden gebouwd op een deel van het terrein, bestemd voer den bouw van 142 wo- ningen, waarvoor een Rijks grondvoor- schot werd verleend van f 96.508. Daarna werd het geheele terrein opgehoogd, be straat en van rioleering voorzien. Door het rijk werd destijds slechts een bouw- voorschot verleend voor 48 woningen en werden 72 woningen gesticht, waarvoor een premie van f300 per woning door net rijk is verleend. Aan de uitvoering dier plannen zijn, vol gens B. en W., verschillende voordeelen verbonden. Ten eerste om dat de grond kosten van het ongebouwde terrein jaar lijks belangrijke uitgaven voor de vereen, ttet zich brengen, welke uitgaven weder om op de gemeente terugvallen, doch in de tweede plaats kan niet alleen wor den tegemoetgekomen aan de vraag, van den beduidend aantal harer leden tot het verkrijgen van een nieuwe woning, doch H vfl ^an bierdoor worden voorzien in de behoefte aan woningen welke zal ont staan door de vestiging in deze gemeente van de, gezinnen, tengevolge van de waar- 5Pijnlijke overplaatsing van de opleiding der Marine van Gorichem naar Vlissingen. De kosten van ^aanleg van de Nijverheids traat en de Sottegemstraat, die het wo- ogconiplex ten noorden en ten westen ön bikken voor de volle breedte P iet bebouwde terrein. Een middel om deze lasten voor het bebouwde complex te verminderen is o.a., het bouwen aan deze aangelegde straten, waardoor de exploitatie zeer belangrijk in gunstigen zin wordt beïnvloed. B. en W. stellen dan ook voor den gevraagden financieelen steun te verleenen. Inzake de nieuwe- jaarweddenregeling van de burgemeesters, secretarissen, ont vangers en wethouders der gemeenten, zooals die door Gel. Stalen is ontworpen,, stellen B. en W. voor te berichten, dat de raad zich met dit ontwerp kan vereeni gen. 'Alleen voor den ontvanger is een wijziging in de periodieke verhoogingen te wachten, doch, waar de huidige titu- taris tevens controleur der bedrijven is en zijn jaarwedde als zoodanig daalt naar mate zijn salaris als ontvanger stijgt, heeft 'de wijziging geen financieele gevolgen voor de gemeente. Voorgesteld wordt 357 M2. bouwgrond aan de verbindingsstraat tusschen de Scheldestraat en dr Ottestraat te verkoo- pen aan de N.V. Bouw- en Exploitatie- maatschappij „Walcheren" tegen f 10 per M2. of totaal'voor f3570. B. en W. stellen voor eervol ontslag te verleenen aan dhr H. A. Gerretsen, leeraar Av. N.,-tegen 1 Sept. wegens ver trek naar Den Haag. ZONDER RUSTEN. 'i i Zonder rusten langs de kusten Vloeien ginds de golven heen En van alle 1000-tallen Keert er nooit een enkle weer. Geen verwijlt er. Ieder ijlt er Zonder toeven, ongestoord; Murmlend, ruischend, schuimend, bruisend, Reppen zij zich ijlings voort. En nog feller, en nog sneller Jaagt ons wislend leven voort. Kort slechts duren Al die uren Wier genot ons thans bekoort. Leer dan 't heden te besteden In den dienst van God den Heer De uren ijlen zonder wijlen En er keert geen enkel weer. Ongelukken. Een straatmuzikant, die gisteren nabij Hattum over den IJsel wou zwemmen, is dicht bij den overkant verdron ken. Aan het veer zag men, dat hij de handen in de 'hoogte stak en hoorde men hem om hulp roepen, maar pogingen om hem te redden, slaagden niet. Gister morgen is het kindje van den- heer S., te Enkhuizen, dat tien maanden oud is, door dat het in een touw, waarmee een pop aan de wieg was vastgemaakt, verstrikt raakte, gestikt. Gistermorgen is uit de "Dieze te 's-Hertogenbosch het lijk opgehaald van F. van D., die sedert eenige dagen werd vermist. Een fantastisch plan. Uit Phi ladelphia wordt gemeld, dat eenige Ameri-' kaansche millionaire gewonnen zijn voor een plan om, misschien nog in den nazomer, maar anders in 1927, een directe luchtvaart- verbinding tot stand te brengen tusschen At lantic City (de badplaats van Philadelphia) en de Engelsche kust in de buurt van Corn wall Er .zouden in den Atlantischen Oceaan 3 of 4 reusachtige vlotten verankerd wor den, die geheel het karakter van een vlieg veld zullen dragen, dus met reparatiewerk plaats, hotel, hangars enz. Men gelooft op deze wijze in 30 uur naar Europa te kunnen vliegen en de onkosten zouden rijkelijk goed gemaakt worden door de tijdsbesparing. Van September tot Mei worden de vlotten wegge sleept en ergens in een haven opgeborgen. Mishandeling. Te Schoonhoven ■heeft zekere G. V. zijn dertienjarigen stief zoon, die bij een anderen patroon wilde gaan werken, wat de vader niet wilde toestaan, met de klomp een zoodanigen trap gegeven, dat daardoor inwendige verbloeding is ont staan. Getuigen hebben de zaak bij de politie aanhangig gemaakt, die een onderzoek in stelde. Daarbij bleek haar, dat de jongen met zijn zusje door den stiefvader en hun moeder niet goed behandeld werden. Van de mishandeling is proces-verbaal opgemaakt. Men zal pogingen aanwenden om de kin deren aan de ouderlijke macht te onttrekken. Kermisbrand. Gistermorgein is op de Heldcrsch ©kermis een wafelkraam geheel uitgebrand. De daarnaast staande tent van een somnabule brandde ge deeltelijk uit, benevens een woonwagen, waaïop het vuur oversloeg. De oorzaak van den brand is onbekend. De wafel kraam was verzekerd, de tent van de somnabule niet. t Sneeuw in Italië. De bladen melden uit Rome, dat in de vallei Formaz- za veel sneeuw is gevallen. Bij de badplaats Tog'gia heeft de sneeuw een hoogte van 50 cM. tot 2 M. bereikt. In Piazence is een groot stadsgedeelte onder water geloopen. Ha gelslag heeft in de geheele omgeving groote schade aangericht. De temperatuur is gedaald. Uit boven-ltalië wordt eveneens sneeuwval gemeld. En dat in Juli! Nergens veilig voor den 'keelarts! De reproduktie van het per radio gesproken woord zoowel als die van muziek heeft in den laatsten tijd verrassende ver beteringen ondergaan. Dit wordt door het onderstaande staaltje wel zeer duidelijk ge demonstreerd. Onlangs trad voor een der En gelsche omroepstations een voordrachtkunste naar op. Een keelspecialist, die de voor drachten beluisterde, kon door de klank van de ste (mjkonstateeren, dat de stembanden van den spreker een afwijking vertoonden. Toen de arts zich met den bewusten spreker in verbinding stelde, bleek dat dé diagnose ge heel juist was geweest. Roekelooze aviatiek. Woensdag zijn verschillende arbeiders der papierfabriek te Velsen en ook enkele anderen, getuigen geweest van een wel kranig, maar ook roeke loos staaltje van aviatiek. De bestuurder van het Nederlandsche watervliegtuig W 68, ko mende van Amsterdam haalde n.l. het stoute stukje uit om onder de spoorbrug door te vliegen en daarna weer op te stijgen. Voor een nieuwen Zeppelin. Van 11 tot 18 Juli zal in geheel Duitsch- land een groote collecte worden gehouden voor het bouwen van een nieuw luchtschip. Dr Eckeuer hoopt op deze wijze de 4 millioen bijeen te krijgen, die hij voor een nieuwe Zeppelin noodig heeft. Over de plannen van Eckener wordt gemeld, dat hij er nog steeds ernstig over denkt een tocht naar de Noord pool te ondernemen. Voor dit doel zal een speciaal luchtschip worden feebouwd, dat on der alle omstandigheden zal kunnen landen, waardoor het doen van wetenschappelijke waarnemingen op den tocht zeer zal worden vergemakkelijkt. Voorts staat ook een nieuwe reis naar Zuid-Amerika op zijn programma. Dr Eckener z-ou voor deze tocht verlj-ekken van de Spaansche kust. In de gevangenis overleden. Onlangs heelt de rechtbank te Amsterdam een man wegens doodslag in de Lange Nie- zel tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld. Dezen persoon, die zich nog in het Huis van Bewaring bevond, heeft men leven loos in zijn cel aangetroffen. Door ophan ging heeft hij zich van het leven beroofd. De vrouw, die haar kind worg de. Dé vrouw, die haar kind in haar woning te Amsterdam door worging met een touw doodde en daarna zichzelf met een beitel in den buik stak, is gestorven, waardoor de oorzaak van dit drama wel duister zal blijven. v Hagelslag. In eenige gemeenten van het gebied Troppau (Silezië) is een zware hagelbui neergekomen, waardoor de oogst grOo- tendeels vernield werd. Gewapende aanvallen. Te Du blin hebben Woensdag niet minder dan vijf overvallen plaats gehad in woningen van geld schieters. De eerste werd door een drietal met revolvers gewapende mannen uitgevoerd bij den heer Edward Levy. Ze vroegen naar den eigenaar met de bemerking dat zij een brief voor hem hadden. Toen de heer Levy kwam, haalden ze de revolvers voor den dag en eischten j?eld. De geldschieter vloog echter naar de zitkamer, sloeg een raam stuk en sprong er door op straat. De drie plunde raars zagen, dat ze het spel verloren had den en zochten een goed heenkomen. Later werd een hunner gearresteerd. 's Nachts om half elf werd door vier man nen en een vtouw een aanval gedaan bij zekeren Lovett. Ze vonden hem niet thuis, doorzochten al zijn kamers en namen na in boeken en bescheiden' gesnuffeld te heb ben, een aantal spaarbankboekjes mee. Op nog een drietal andere plaatsen, waar geldschieters woonden hadden overvallen plaats. In de meeste gevallen werden boeken, schuldbekentenissen en andere documenten be treffende financieele fransacties meegenomen. Rockefeller 87 jaar. De multi- millionnair Rockefeller heeft gisteren zijn 87- ste ^levensjaar bereikt. Hij bracht zijn verjaar dag door in een partij golf met den heer Inglis, een journalist, die de levensbeschrij ving van den olie-koning verzorgt. De 87- jarige verheugt zich nog in een goede ge zondheid en hü hoopt bij nauwkeurige na leving van zijn dagelijksche lichaamsoefenin gen de honderd jaar te bereiken. Het groot ste deel der verantwoordelijkheid voor zijn rijkdommen berust thans bij zijn zoon en bij trustees. i Laffe moord. Naar de Maagden burger Ztg. meldt is Donderdagavond op den straatweg naar Stegerlitz een 21-ja- rige vrouw vermoord. De moordenaars hebben haar eerst met een zwaar voor werp op bet hoofd geslagen, vervolgens geworgd en beroofd. Zij zijn per rijwiel gevlucht. Een door hen achtergelaten fiets werd ter plaatse gevonden. Volgens een telegram uit Praag is gisteravond boven het gebied van Aussig ben hevig onweder, gepaard gaande met een wolkbreuk, losgebarsten. Zeven per sonen in dit gebied zijn dientengevolge orn bet leven gekomen. Door het snelle stij gen van de beken werden voorts over- stroomingen veroorzaakt. Zwaar weer in Noord-Amei- r i k a. Gelijk bekend wordt te Philadelphia ter gelegenheid van de 150-jarige onaf hankelijkheid van de Vereenigde Staten een groote tentoonstelling gehouden. Tij dens een zwaar onweer, dat Woensdag bo ven de stad woedde en dat met geweldige slagregens gepaard ging, werd aan de ge bouwen en inrichtingen van de expositie groote schade aangebracht. Een Soesterbergsclie Kam per u i. De militaire medewerker van „De Avondpost" schrijft; In het militair vliegkamp te Soester- berg moet een nieuwe vliegtuigloods ko men. De levering van die loods is opgedragen aan een Dusseldorfsche firma. De loods, die ruim f 40.000 zal kosten, is in Duitsch- land pasklaar gemaakt. Op 7 Juli j.l. zou een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van de loods. Doch nu blijkt bij het uitzetten van de rooilijnen, dat voor de bestelde loods geen plaats is, tenzij een andere loods, waarin wapenen zijn opgeborgen, wordt afgebro ken. Natuurlijk hebben de militaire autoritei ten te Soesterberg bij het denkbeeld een goede loods af te breken, bedenkelijk bet hoofd geschud, maar.de aannemer van de nieuwe loods, die alles kant en klaar heeft om aan het bouwen te gaan en met zijn werklieden klaar staat, wijst op zijn recht om schadevergoeding te eischen. Teneinde raad hebben de militaire auto riteiten te Soesterberg nu maar besloten, dat de loods zal worden afgebroken. (Een schadepostje, dat het Rijk, ruw geschat, op f20.000 komt te staan). In den namiddag van 7 Juli is men be gonnen om de loods te ontruimen en met bekwamen spoed op te ruimen. „De Avondpost" hoopt, in he tbelang van deu belastingbetaler, dat dit muisje nog een staartje heeft, „want dat op deze wijze wordt omgesprongen met 's Lands financiën, is toch wel wat al te erg". NIEUWE PEKELA. V. D. Het van ouds bekende hotel Duit is gisteravond 11 uur ^gheel afgebrand. De oorzaak is vermoede lijk kortsluiting. Er waren maar heel weinig personen in het hotel wegens een feest te Oude Pekela. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. PARIJS. V. D. Hedenochtend nam de Fran- sche Kamer een motie van vertrouwen in de regeering aan met 269 tegen 247 stem men. Juli. 12 Borsselen, afbraak, De Wilde en Heij- boer. 14 Heinkenszand, vrachtrijdersinspan, v. Cleef. 14 Borsselen, geëmailleerde goederen, de Kok. 14 Goes, inboedel en winkelinventaris, v. Dissel. 14 Colijnsplaat, veldvruchten, Verbist. 15 Waarde, veldvruchten, Neervoort. 15 Vlake, weide, van Dijke. 16 Vlissingen, inspan, Hioolen. 17 Heinkenszand, inboedel, v. Cleef. 17 Kamperland, veldvruchten, Heijboer. 20 Westkapelle, bouwl., Loeff. 20 Vrouwepolder, veldvruchten, Struve. 21 Meliskerke, verhuren land, Loeff. 21 Nieuwdorp, inspan, Pilaar. 21 Ellewoutsdijk, buis, vruchten en in boedel, Beth. 22 Nisse, inboedel, Pilaar. 22 Middelburg, huizen, Hioolen. 23 Kamperland, veldvruchten, Heijboer. 28 Middelburg, kap. hofstede te Veere. Blaupot ten Cate. 28 Heinkenszand, weiland, Verbist. 29 Nisse, boereninspan, Pilaar. 29 Kortgene, veldvruchten, Heijboer. 29 Nisse, inspan, Pilaar. 29 Colijnsplaat, huizen, Verbist. 30 Colijnsplaat, veldvruchten, Heijboer. Waarde, bofsteetje, v. Dissel. Juli/Aug. Goes, 3 hofsteden, bouwl. enz. 234 H.A., Blaupot ten Cate en Van Dis sel. Aug. 4 Grijpskerke, inspan en veldvruchten, Blaupot ten Cate. 4 Nisse, boereninspan, v. Dissel. 31 Goes, huis, Pilaar. Kapelle, woon- en winkelhuis met bergplaats en erf. Kram. Juli. 26 Kortgene, verbouwen paslorie. Arch, de Koning. 30 Vrederust (Bergen op Zoom), bouw van ketelhuis, woning en garage. Ar chitect Knevel. Karpet opfrisschen. Een kar pet kunt ge opfrisschen met doeken, ge dompeld in een halven emmer water met een kop azijn vermengd. Het stijven van linnen. Bij bet stijven van linnen zal men goed doen aan de stijfsel een paar druppels glycerine toe te voegen. Het strijkijzer zal dan niet kleven en het linnen zal na het strijken een prachtigen glans hebben. Het verzorgen der tanden. Het beste voorbehoedmiddel, om de tanden lang goed te houden, is het regelmatig spoelen van den mond, na iederen maal tijd, om de spijsresten te verwijderen. Deze reiniging geschiedt het best met zuiver water, liefst warm, omdat dat de vetdeel- tjes en de kleverige voedingsstoffen beter .weg neemt. Het gebruik van een of ander reinigingsmiddel bij bet water is alleen aan te raden, als dat middel werkelijk een betere reiniging tengevolge beeft. Doorgaans helpt lauw water, waarbij 1 pet. keukenzout is gevoegd, voldoende. Ook toévoegiïLg van een weinig alcohol bevor dert de verwijdering der spijsresten. De meeste in den: handel voorkomende mondwaters hebben het voordeel, dat zij in den mond ëen aangenamen, welrieken- den smaak achterlaten, bederfwerend zijn zij gewoonlijk niet. Het spoelen van den mond moet zooveel mogelijk na eiken maaltijd geschieden, maar in elk geval voor bet naar bed gaan. De mondspoeling moet met kracht eeni ge malen door den mond been en weer en tusschen de tanden door geperst worden. Wanneer men tandpasta gebruikt, mag ze weinig of geen zeep bevatten. Vooral wanneer men een tandpoetsmiddel regel matig gebruikt, moet men ervoor zorgen, dat er geen zeep in is, omdat ze op de slijmhuid een bijtende werking uitoefent. Wijsheid van Boven. Cmder dit kopje schrijft de heër J. N. Voorhoeve in „Timotheüs" onder zijn be kende „Indrukken" van den hoofdredac teur: I. i 'l Ignaton beeft weer eens de kwestie ter sprake gebracht in hoever de Is- raëlietische godsdienst product is van oud- Oojsterscben bodem. Telkens als er in andere godsdiensten iets gevonden wordt dat op den Israëlietischen gelijkt, wordt de gevolgtrekking gemaakt, dat het den ken en spreken der mannen vervat in de Bijbelboeken, die zij hebben geschre ven, daardoor beïnvloed is geworden. In bet boek van Weigall in onze vorige „Indrukken" genoemd wordt de veronderstelling uitgesproken, dat, om- flat Psal 104 zoo gelijkt op een dergelijke uiting van Ignaton, deze beide óf uit één zelfde "Syrische bron zouden afkomstig zijn, óf Psalm 104 gemaakt is naar bei origineele lied van genoemden Farao. Beide veronderstellingen, zoo zegt de schrijver, zijn toelaatbaar. Ik geloof, dat ze beide ontoelaatbaar zijn. De mannen Gods, die ons de Schrif ten hebben gegeven, zijn gedreven door den Heiligen Geest, en hebben alleen dat gene opgeschreven, wat de Goddelijke Schrijver hun ingaf, naar Hij noodig acht te. Dezelfde God heeft Zich echter ook buiten de Schrift om in de schepping geopenbaard. 'Wat Hij 1000 jaar vóór Chr. in Davids hart heeft kunnen werken, door jZijn Geest aangaande Zijn heerlijk heid in de schepping, heeft Hij ook 1400 jaar vóór Christus kunnen openbaren aan een Ignaton. Want God heeft Zich ook aan de Heidenen in de wonderbare wer- *ken Zijner handen op merkwaardige wijze doen kennen. In genoemd werk van Weigall komt nóg een veronderstelling voor. „De aan bidding van Aton", zoo zegt de schrijver, „ontwikkelde zich tot een verheven één- godendom, dat zijn oorsprong had in Heli- opolis. Dit Heliopolis is het oude On, waar Mozes al de wijsheid der oude Egyptenaren leerde. Het is dus mogelijk, dat er verband bestaat tusschen den Is raëlietischen godsdienst en de vereering van Aton". Deze veronderstelling wo»dt krachte loos gemaakt door het woord van Pau- lus, dat Mozes de versmaadheid van Christus grooteren rijkdom heeft geacht dan de schatten van Egypte. En voorts Hoor de mededeelingen van Mozes, later door Paulus bevestigd, dat God Zelf hem alles beeft geopenbaard; ook zelfs door sommige dingen voor hem op te schrijven en door engelen te doen overhandigen. De Egyptische schatten van wetenschap en wijsheid, van welke het beginsel niet was de vreeze des Heeren, heeft Mozes, evenals Paulus de menschelijke wijd heid zijner dagen schade geacht om 's Heeren wil, om de uitnemendheid der kennis vart den God der belofte, en bij het voorrecht, verbonden te zijn met het volk van dien God der belofte. De wijs heid van Mozes, in zijn geschriften ons geschonken, is evenals de wijsheid van Paulus niet een overgenomene, niet eene van menschen, maar eene rechtstreeks van Boven ontvangene. (Ongecorrigeerd.) De onveilige Betuwe. De Be tuwe, in den omtrek van Tiel, wordt (Jen laatsten tjjd herhaaldelijk onveilig gemaakt door inbrekers. Er gaat geen week voorbij, of men hoort, dat op de talrijke dorpen in dezen omtrek ongure elementen hup gjag hebben geslagen. 11 In den nacht van 22 op 23 Juni was de pastorie te Rijswijk (Gdl.) het operatieterrein van een inbreker. Deze, een zwerver uit, Rhedpn, thans gedetineerd, had ?ich tot ge-r noemde Woning dóór fórcèering vaiï het W. C.-raampje toegang verschaft. Reeds had li(j zich in het bezit gesteld van een doos siga retten en een kurkentrekker, toen Ds J. A. Raams, door het gerucht gewekt, hem in. de keuken ontdekte. Hij greep den man bij zijn kraag, terwijl mevr. Raams een buurman verzocht de politie te waarschuwen. De dade: werd aangehouden en in voorloopige hech tenis gesteld. Gistermorgen stond hij voor de rechtbank te Tiel terecht. Hij legde een volledige bekentenis af. Het O. M. wijzende op 's mans herhaalde veroordeelingen wegens soortgelijke misdrijven, vorderde twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak 14 Juli. i Diefstal. Zooals indertijd gemeld is,' is een 31-jarige vrouw te Groningen, tijdens de Mei-kermis van dit jaar, er vandoor gegaan met een kermisreiziger. Behalve dezen ker misgast nam zij mee een bedrag van ruim f 1000, toebehoorend aan haar man en diens compagnon. Dat geld heeft zij zich weder rechtelijk toegeëigend door verbreking. Met haar uitverkorene heeft zij voor het geld een woonwagen, een paard en nog het een en ander gekocht. Gisteren heeft zij voor dit feit voor de rechtbank te Groningen terecht gestaan. Zij hoorde zes maanden gevange nisstraf tegen zich eischen. Het zwarte schaap. Te Gronin gen, in een oppassend gezin, is wat men noemt een zwart schaap. Het is de 22-jarige zoon, die op voorspraak van zijn ouders vroeger niet vervolgd is voor diefstal. Gisteren ech ter stond hij terecht, omdat hij zijn broeder in den nacht van 1 op 2 Juni jl. zonder eenige aanleiding eenige messteken heeft toe gebracht en waarschijnlijk doodelijk zou heb ben mishandeld, indien zijn moeder niet tus- schenbeide was gekomen. Ter terechtzitting deden de familieleden het mogelijke om den verdachte te sparen. Het O. M. meende even wel, dat verdachte maar eens streng gestraft moest worden en eischte een jaar gevan genisstraf. Winkeldieveggen. Voor de Dordt- sche rechtbank hebben Donderdag terecht ge staan twee zusters, die kans hadden gezien van haar woningen een half warenhuis te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3