Fietsen Kerknieuws. Preflikbenrten. Onderwijs. Uit de Pers. Ingezonden Stukken. V tourgasteu omstreeks 1 uur af eu maakten over Goes, Heinkenszand, Middelburg een tocht naar Vlissingen. Na een bezoek aan 't strand en menigvuldige tractaties waren de oudjes omstreeks half negen weer thuis. De wijkzuster maakte den tocht mede. De afdeeling Ierseke der vereeniging tot Ghr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland vergaderde Vrijdagavond on der presidium van ds Meijer. Ingekomen waren o.a. bericht van C. Hartoog en ds •Kersten dat ze hun benoeming tot be stuurslid niet aannamen (de laatste we gens vertrek). Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig slot is van f 15,78. Boeken werden nage zien door dhr J. van Putten en G. Schou wenburg. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de vac.-ds Kersten werd benoemd dhr P. Otte. Afgevaardig den naar de jaarvergadering P. Otte en W. Bakker. Daarna sloot ds v. Beusekom de vergadering. Souburg. Vrijdag vergaderde de Ge meenteraad. De voorz. deelt mede, dat in het gebouw van noodslachtingen nog niet geslacht kan worden. 'Het gebouw is wel in orde, maar er zouden nog verbetetrirfgen moeten aangebracht wor den. Het beste is af te wachten, wat omtrent het abattoir besloten wordt. Ver- ider wordt medegedeeld, dat goedgekeurd is het raadsbesluit tot aankoop van grond1 aan den N. Vliss. weg. Verder wordt behandeld een schrijven van Ged. Staten over jaarwedde gemeenteontvanger, her ziening wordt noodig geacht. Ten opzichte faillissement Woning- bouwvereen. deelt de voorz. mede, een advocaat te hebben genomen tot verdere uitwerking van deze zaak en vraagt de toestemming van den raad hiervoor. Na langdurige discussie gaat de raad hiermede accoorJ. Nu volgt verkoop grond. Buteuxstraat. De minister bericht, dat voor verkoop van dezen grond de rente •van het voorschot moet worden betaald. Het voorstel van het Dag. bestuur om den grond te verkoopem wordt daarop aange nomen. "Burg. en weth. stellen voor het bedoelde perceel te verkoopen voor f3175.50, vermeerderd met f761.20 rente door de Gemeente aan het Rijk vol daan door de storting van de annuïteiten. Aan de orde is ontslag en benoeming bestuurslid brandweer. De aanbeveling luidt: 1. P Verheul, 2. A. Buijs. Gekozen wordt dhr. Verheul met 8 st., Kruithof 2, Buijs 1. Behandeld wordt het voorstel tot bediening van het róeibootveer te 'Abeele vanwege de gemeente. Voorgesteld wordt de bediening van het roeibootveer over te nemen onder voorwaarden als in het contract vermeld. Priester heeft geen bezwaar, doch hij reserveert zijn stem tot uitgemaakt is of op Zondag zal worden overgezet en de positie van den veerman zal geregeld zijn. Dhr Suurmond is van meening dat zij •het contract zoo kunnen overnemen daar het ruimte laat voor dein Zondag. Jansen wil in het contract vastgelegd zien, dat er Zondags gevaren wordt, an ders is het contract voor zijn fractia van geen waarde'. Dhr De Priester wil een positieve uit spraak van den raad, dat er ook des Zondags zal overgezet worden. Dhr Melis is van meeining dat gevraagd iwordt het contract zoo aan te nemen. Daarna kunnen we over de verdere re geling praten. Dhr Suurmond zegt, dat het contract zoo neutraal mogelijk is, daar de moge lijkheid tot Zondagsdienst er in is op genomen. Het ligt dus aan de uitspraak van den raad, spr. meent, dat het veer op Zondag niet noodig is. Dhr La Soe wijst erop),, dat ook voor verschillende katholieken het veer op Zon dag onmisbaar is, die naar Middelburg ter kerk gaan. Dhr. Suurmond stelt voor het contract ongewijzigd aan te nemen. De toestand be wijst, dat overzetten op Zondag niet noo dig is. Dat is particuliere liefhebberij. Dhr. de Priester stelt voor vast te stellen, dat op Zondag gevaren zal worden. (Miet e tegen 5 st. (links tegen rechts) aan genomen. Het coiitract wordt met algemeene st. aangenomen. De voorz. zegt nu, dat naar zijn meening het loon van f 12.50 per .week met gebruik van VTije woning en grond gaarne zal worden aanvaard. Dhr la, Soe wil een openbare aanbe steding, dan kunnen ook ingezetenen in de gelegenheid gesteld worden, daar de veerman Do Vuijst eigenlijk buiten de gemeente staat. Dhr de Priester noemt het loon veel te laag. Hij zou gaarne willen, dat B. en W. in de volgende vergadering met een regeling komen. Spr. zou willen, dat voorloopig de veerman f 20 per week kreeg met woning en grond. Dhr Jansen steunt gaarne het voorstel- De Priester. Dhr Kodde vindt het aantal uren, dat dhr De Priester noemt (100) te hoog. Het voorstel-de Priester wordt verwor pen om den veerman f 20 per week te geven met 6 tegen 5 stemmen, tegen de rechterzijde en dhr Jobse. Het voorstel van het Dag. Bestuur om f 12,50 per week te geven wordt met fj tegen 5 st. verworpen, links tegen rechts. Dhr de Priester dringt er op aan, dat bij de benoeming van een veerman het ad vies zal worden gevraagd van den inge nieur van den Waterstaat. Het voorstel van het Dag. Bestuur om een inschrijving te houden voor veerman wordt met 8 tegen 3 st. aangenomen, die der heeren Priester, Jansen en Cijsouw. B. en W. zullen dan voorwaarden vast stellen. Verder volgt honorarium gemeente-op zichter. Door den gemeente-opzichter is toezicht gehouden bij de bestrating en rioleering van de z.g. Keizersbaan, waar om wordt voorgesteld de ingediende de claratie ad f65 te voldoen, daar hij niet verplicht was op bedoelde werken toe zicht te houden. Dhr Kodde kan zich niet daarvoor verklaren. Dhr de Priester meent, dat dhr Louwerse, gemeente-op zichter, daarop recht heeft. Dhr Cijsouw meent, dat belanghebbenden van de Kei zersbaan deze vergoeding moeten betalen. Het voorstel van het Dag. Bestuur om de f 65 te voldoen wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Bij de rondvraag vraagt dhr la Soe waarom onze vertrokken burgemeester het laatste jaar in de hondenbelasting 1ste klasse is aangeslagen en vroeger altijd 2de klasse. Verder vraagt spr. waarom een 2de werkman voor de gemeente noo dig is. De voorz. zegt, dat deze niet vast is aangesteld, maar daar Vreeke ziek is, moet hij invallen. Dhr Melis geeft nog een nadere toelichting. Dhr Cijsouw bespreekt de besnoeiing van het hout, die niet in orde is, voorna melijk de Visoweg. De voorzitter geeft toelichting. Dhr Marijs vraagt of het verbod van prikkeldraad spannen aan den openbaren weg ingetrokken is. Daaraan wordt niet de hand gehouden. Dhr de Pagter heeft liet de aandacht getrokken, dat alle lan taarns nog branden, terwijl vroeger het branden van een enkelen lantaarn in den zomer niet is toegestaan. De voorzitter geeft toelichting. Dhr Suurmond vraagt inlichting over hoek Vrijburgstraat aan Middelburgschen weg. Spr. vraagt het wegnemen van twee gevaarlijke steenen daaf ter plaatse. Biervliet. Bij dear heer Kr. Pladdet in den Paulinapolder is in den nacht van Woensdag op Donderdag een dubbel schot door het raam van de slaapkamer gelost, met het gevolg, dat er twee stukjes lood iu de bedstede terecht kwamen. Gelukkig is niemand gekwetst. De politie stelt een onderzoek in. Een melkmeisje, dat een hondje mede naar de wei genomen had, werd door de woest geworden koeien ómver geloopen en op de borst getrapt, zoo dat ze inwendig ernstig gekwetst schijnt te zijn en er dadelijk geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. (M. CU Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Beijerland J. G. Woelderink te Randwijk. Bedankt voor Ouddorp door S. Ronner te Doornspijk. Geref. Kerken. Tweetal te Delft G. Laarman te Klun- dert en G. van der Woude te Gorredijk; te Zwartsluis A. B. W. M. Kok te Wom- mels en J.'A. Verhoog te Nieuw-Dordrecht. Beroepen te Kollumerpomp cand. F. Dresselhuis te Winschoten; te Epe G. de Jager te Doornspijk. Aangenomen naar Zaandam door C. J. Wielenga te Zierikzee. Geref. Gem. Beroepen te Sliedrecht M. Hofman te Krabbendijke (Nederlander). Zondag 11 Juli. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds. Steinz (H.A.), nm. ds Hom burg (H.Av.), av. ds de Vries (Dankz. H.Av.). Lokaal Chr. Bewaarschool vm. ds Homburg. Wilhelminadorp, vm. ds de Vries (H.Av.), nm. ds Steinz (Dankz.) Biezelinge, vm. Ds Van der Waa, nm. dhr van Kempen van Amsterdam. Aan de De Ruyterschool te Vlis singen namen aan het eind-examen van den twee-jarigen cursus voor machinist in dienst van de Java Chinalijn 16 candi- daten deel. Geslaagd zijn: A. W. van den Berg, A. C. Buijze, L. H. II. Everhard, Tj, Gavel, C. J. Glavimans, J. J. J. Hoek stra, -P. de Kievit, C. van der Laan, J. A. van Lare, P. L. v. d. Sande, I. M. Slagter, F. G. J. Steendam, L. Telle, W. Veniet, en J. G. Weenink. Te Leiden slaagde voor het doctoraal examen in Wis- en Natuurkunde de heer' W. K. Baart, oud-leerling der Rijkskweek school te Middelburg, vroeger wonende te Vlissingen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor hel machinisten-examen de heer F. E. Hein- sius te Vlissingen. Te Utrecht voor hel candidaats-examen le gedeelte medicijnen de heeren C. L. L. van Nieuwenhuizen en H. E. Snel. Voor het theoretisch tand heelkundig examen le gedeelte de heer W. J. J. Meertens. Te Breda voor het examen Mulo, diploma A: C. J. P. van Dalen, E. M. R. Reyhhout, M. N. Ruck, P. L. Zonruiter allen Middelburg P. Wiondergem, St. Laurens, J. A. van Ber gen, A. C. Andriessen, B. Wythoff, C. J, Lampers, A. Looy, L. Post, E. Rutgers, C. J. van Tatehhoven, J. S. Haverhoek, D. Spuy, alien Vlissingen, J. Meerman, J. Zachariasse, beiden te Tholen. M. Rijn berg, Ouid-Vossemeer. J. Loosberg, Utrecht J. Meerendonk, M, v. d. Ameele, L. Sten- huis, Middelburg. B. Oost, St. Maartens dijk en Diplma BB. v. As, Scherpenisse, A. de Troye, A. van Leeuwen, beiden te Middelburg. J. Zwagemaker, Tholen en P. J. Lieuwen, Vlissingen. Geslaagd te Delft voor het inge nieurs-ex. electro-technisch ingenieur de heeren A. Adam, J. P. Berdenis van Berle- kom en mej. R. E. v. d. Moer. Te 'sGra- venhage voor het stuurlieden-examen 2e stuurman groote stoomvaart de heeren A. Kret, A. L. Bunstra, A. A. de Winter en A. H. Rozendaal. De bazar van Bartimeus heeft f 1000.15 «gebracht. De Unie-collecte. De 48ste Unie-collecte wordt D. V. 3 Aug. a.s. gehouden. Op groote schaal zal het nieuwe Unieblaadje no 60 verspreid worden. Te vens is tot 1 Sept. verkrijgbaar een kleine brochure, geschreven door den tweeden voorzitter der Unie, Ds J. L. Pierson, over: „De blijvende heteekenis van de Unie „Een School met den Bijbel", waarin de heteekenis en het doel der Unie uitvoerig worden uiteengezet. De eerste Unie-collecte in 1879, het stichtingsjaar der Unie, bracht ruim 43 duizend gld op. Met een grooten sprong steeg de collecte het volgend jaar, in 1880, tot ongeveer 81.000. De aanslag op ons vrije Christelijk onderwijs, door Itappeyne gesmeed, had een te krachtiger actie voor de school met den Bijbel in het leven geroepen; de veer, door ruwe hand neergedrukt, sprong met te meer kracht weer terug en, evenals het volk Israël in het diensthuis in Egypte, groeide ook ons Christelijk onderwijs onder den druk der Nederlandsche Pharao's. Tot 1884 gaat het daarop steeds crescendo men ziet de lijn al hooger klimmen (tot f 120.000). Dan treedt een geleidelijke da ling in tot in 1895 het laagste punt (f76 duizend) bereikt wordt. Ook het getal Locale Comité's onderging in deze periode een kleine vermindering. Het jaar 1896 doet de lijn weer ombuigen; van nu aan stijgt de collecte, eerst geleidelijk, na 1914 met groote sprongen, tot in 1918 ruim f 177.000 ingezameld wordt. Dit is het hoogtepunt geweest. De zomer van het jaar 1919 hracht als eerste uitvloeisel van den arbeid der z.g. Bevredigingscom missie een aanzienlijke verbetering in de salariëering der onderwijzers en in ver band hiermede werd toen de Rijkssub sidie voor de bijzondere scholen aan merkelijk verhoogd. Onmiddellijk daalde de collecte van f 177.000 tot f 157.000. Op 30 Juni 1920 werd daarna het ont werp der nieuwe Lager-onderwijswet met- 75 tegen 3 stemmen door de Tweede Ka mer aangenomen; het was te verwach ten, dat de Unie-collecte, als zeer ge voelige thermometer, in Augustus van dat jaar wederom dalen zouzij liep opnieuw terug tot f 136.000. Nog eenige jaren ging het in die lijn voort; blijkens de teeke- ning bracht 1923 het laagste totaal: nog geen f87.000. Gelukkig is er toen eeiï kentering gekomen: in de laatste twee ja- rien gaat de lijn weer opwaarts, al is de ton nog niet weer bereikt. (1925: f98 duizend). De nieuwe commi ssie. Een gelukkige greep, zoo schrijft de Rott., deed de Regeering met de samenstelling der nieuwe Pacificatie-commissie welke zal hebben na te gaan in welk opzicht de Lager onderwijswet 1920 wijziging be- hoeft met het oog op de veranderde tijds- om standigheden Over het program der Commissie is elke discussie overbodig. Zij zal heb ben te onderzoeken in hoeverre er be zuinigd kan worden, zonder dat de ge lijkstelling in gevaar wordt gebracht of de vitale belangen van het onderwijs wor den geschaad. Dit is al zoo vaak herhaald dat het in de hoofden der Commissie leden ingehamerd moet zijn. Het kwam dus slechts op de samenstelling der Commissie aan. En daarbij beeft de Regeering, blijkens het noemingsbesluit, zich eenig en alleen laten leiden door de vraag: hoe verkrijg in bet beste resultaat! Het moet voor Mr Rutgers een geoor loofde voldoening zijn en het verheugt ons in booge mate, dat hem het voorzitter schap dezer belangrijke commissie werd opgedragen. Hij was de man, die vóór anderen met krachtige argumenten op het onderzoek aandrong; terwijl vriend en tegenstander erkent, dat hij als zeer wei nigen, -de stof beheerscht. Dat Dr de Visser, toe voortreffelijk onderwijsman hij moge zijn, buiten de Commissie moest hlijven, spreekt van zelf. Hij is de vader der wet van 1920: zou derhalve in de Commissie niet op zijn plaats zijn, maar kan er buiten staande later zijn gewaardeerde ad viezen geven. Bovendien zal de heer Ti- lanus (secretaris van den Onderwijsraad) zijn gedachten uitnemend kunnen ver tolken. De practische scbool-deskundigen zijn door Mr Terpstra, Mr de Jong en wethou der Polak waardig vertegenwoordigd; ter wijl het deskundig-financiëele element, in Mr Jonker kenner der gemeente-finan ciën een dergelijk pleitbezorger vindt. De secretarissen zijn ambtenaren met veel practische ervaring bij de uitvoering der bestaande wet. Indien ons oordeel over het resultaat even gunstig kan zijn als over de samen stelling der Commissie, dan zullen wg dubbel en dwars tevreden zijn. V. N. O. In een der zalen van het Militair Tehuis te Middelburg werd gis terenavond aan de cursisten van de Ver eeniging voor Voortgezet Nijverheids-on dierwijs medegedeeld het resultaat van het onderwijs in het afgeloopen cursus jaar. De heer Wagenvoorde, voorzitter der vereeniging, heette vooral de gedele geerden welkom en wees er op, dat nu de vereeniging 5 jaar gewerkt heeft, ge zegd mag worden, dat haar oprichting goed gezien is en spr. meent, dat zij in goede banen is geleid. Hierna deelde spr. mede welke leer lingen van de eerste naar de tweede kl. bevorderd zijn om vervolgens de diploma's uit te reiken aan de volgende leerlingen van het tweede cursus-jaar: voor werk tuigbouw P. W. Louwerse uit Middelburg, C. W. Weimar, J. M. Kuijper en A. A. Nagelkerke uit Vlissingen voor Bouw kunde aan W. P. Geuze uit Middelburg; voor schildertechniek aan J. L. Buijs van Arnemuiden. Ten slotte werd een getuigschrift voor bouwkunde gegeven aan T. Grimminck uit 's H. Arend'skerke, die geen opleiding heeft gehad aan een ambachtsschool of een avondschool voor n.o. en niet alle vak ken heeft gevolgd. Namens de geslaagden voor het eind examen bracht de. lieer J. L. Buijs dank voor het ontvangen onderwijs. Opge merkt zij nog, dat één leerling herexamen voor het diploma kan doen. Ons luchtverkeer. De" „Standaard" vestigt er de aandacht op, dat onze Nederlandsche K.L.M. nog geen drie-motorige vliegtuigen bezit en liet zeer nuttig schijnt, dat ze er de beschikking over krijgt. „Reeds dadelijk is dat noodig met het oog op de veiligheid van het verkeer naar Engeland. Men kan nu wel zeggen, dat ieder reiziger zijn eigen risico moet dragen, maar clat geldt ook van de zee vaart en van de spoorwegen, en toch heeft men ook daar belangstelling voor de veiligheid van passagiers. Nu het wel vaststaat, dat de luchtvaart een groote ontwikkeling tegemoet gaat, is er geen enkele aanleiding om ook hier niet te verlangen, dat het beste en veiligste materiaal wordt gebruikt, dat te verkrijgen is. Maar al pleiten wij daarvoor met het oog op de veiligheid, het is ook noodig om een meer algemeene reden. Wie in den internationalen wedloop om het meesterschap van het verkeer in de lucht zichzelf in het hegin uitschakelt, door niet het beste materieel te gebruiken, komt er later zeer moeilijk weer in. Of wij dan al piloten hebben die tot de beste behooren; of een Amerikaan dan al in een Nederlandsch vliegtuig van Spitsber gen naar de Noordpool en terug vliegt; dat alles waarborgt niet, dat wij ook in het verkeer de ons toekomende plaats zullen behouden. Onze K.L.M. moet dus gaan vliegen, en spoedig gaan vliegen, met drie-motorige vliegtuigen. En als ze het alleen niet klaren kan, als de particulieren met het oog op de zeer groote reeds geleden verliezen het alleen niet meer kunnen voortzetten, dan zullen particulieren en regeering saam de zaak verder ter hand moeten nemen. Hadden we Hollanders als de Ameri kaan, die onlangs voor proefnemingen al leen vijf millioen gulden beschikbaar stel de, dan was alle moeilijkheid overwonnen. Maar fortuin van een omvang, dat zulks mogelijk is, bestaat in Nederland niet. En hoewel op den duur op rentabiliteit van het bedrijf wel gerekend mag wor den, de eerste jaren is dat zeker nog niet het geval. Die overtuiging hebben wo verkregen uit de gegevens, die do directie der K.L.M. ons, op ons verzoek, heeft verstrekt. De kostprijs per ton-kilometer (T.K.) vervoer bedraagt toch in 1926 maar on geveer 27 pet. van dien in 1921. In vijf jaar tijds alzoo een vermindering tot ongeveer een vierde deel. En wel bedraagt het huidige cijfer nog het dub bele van wat het bij rentabiliteit zou uitwijzen, maar in het verloop van den kostprijs ligt toch een sterke aanwijzing, dat die rentabiliteit op den duur mag worden verwacht. Alleen maar bedenke men, dat ook hier de laatste loodjes het zwaarst wegen; en vooral dat althans een deel der bestaande vliegtuigen zeer spoedig door driemoto- rige vervangen moet worden en men mits dien dadelijk voor nieuwe kapitaaluitga ven komt te staan. In elk geval, zóó dicht bij het doel mag de poging om veiligheid en efficiency op peil te houden, niet worden nage laten. Particulieren zijn indertijd voorgegaan, en de regeering is niet nalatig gebleven. Beiden hebben er tonnen aan geofferd, die ze wel niet meer zullen terugzien. Ze dienen thans beiden weer de handen in een te slaan om de K.L.M. verder de lucht in te stuwen. Veel tijd is er niet meer, want het huidige contract loopt einde 1926 af en anderen staan op den uitkijk om het werk der Nederlandsche maatschappij over te nemen. Anderen, d.w.z. buitenlanders, die van hunne regeeringen f 1.20 per K.M. subsidie ontvangenx) tegen de K.L.M. f 0.30 per K.M. van onze regeering. Wij hebben dus volstrekt niet te veel gedaan, als we zien wat andere landen ter bevordering van de luchtvaart deden. Onze regeeringssteun is zeer matig ge weest. En toch is ons belang bij de ontwikkeling van het luchtverkeer groo- ter dan dat van menig ander land. Van een luchtverbinding met Indië, zoo die voor ons iets beteekenen zal, kan b.v. alleen dan sprake zijn, indien wijzelf een luchtvaartmaatschappij hebben, die als de eersle onder baars gelijken meetelt. Tot nog toe was dat zoo. Dat moet ook zoo blijven. We hopen dan ook, dat de aandeelhoa- ders, al hebben ze reeds tonnen verloren den moed nog niet zullen laten zinken' en we vertrouwen, dat onze regeering^ thans, evenzeer als in het verleden, voor dit Nederlandsch belang van allereerste orde een open oog zal hebben. Dat zijn althans do cijfers voor Engeland en Duitschland. Troosteloos verschiet. Op de jubileum-vergadering van de Ne derlandsch© Vereeniging van Spoor- ea Tramwegpersoneel, hield de heer Oude- geest een herdenkingsrede. Hij opende zijn hoorders een trooste loos verschiet. Dei spreker maakte eea vergelijking tusschen vroeger en thans, om aan te toonen dat veel ver kregen werd. In 1903 waren de gemiddel de loonen f470 tot f485. De diensttijd was 16 uur. De vrouwen konden meever- dienen als wachteres voor een kwartje per dag. De heer Oudegeest vervolgde toen- „Dat werd nog in 1903 en tot 1905 uitbetaald. Sindsdien is die daalder in do week gegroeid tot f10 a f12. De an dere loonen zijn gegroeid tot f28 a f29. Gij komt thans nog te kort. Maar da! komt, doordat Goddank uw eischen hoo ger zijn gesteld. Dat is gelukkig, het houd| het streven er in. Veel is er bereikt, maar tevreden zijn wij niet voor wij tienmaal meer bereikt hebbenen dan zullen we nog tekort komen." Wat een troosteloos verschiet toch. i Thans loonen van f 28 a f29 volgens den heer Oudegeest. Als er echter tien maal meer bereikt is, loonen dus van f280 en f290 per week, dan is er eigen lijk nog niets veranderd, want dan zal men nog tekort komen, omdat men zijn eischen weier zooveel hooger gesteld heeft. Wat heeft de mensch zoo van al zijn arbeid. Al heeft hij nog zooveel en hij is P er niet mede tevreden, dan blijft liet geluk verrei. Dan is het, gelijk De Prediker het be schrijft „toen wendde ik mij tot alle mijne werken, die mijn© handen gemaakt had den, en tot den arbeid die ik werkende gearbeid had', zie, het was al ijdelheid en kwelling des geestes, en daarin was geen voordeel onder de zon." Vermeerdering van aardsch goed, zon der de vraeze des Heeren geeft geen geluk, geen vrede. Al had de mensch ook tien maal zooveel als Hij thans heeft, hij komt nog tekort. De tevredenheid blijft steeds verre. Noodig is innerlijke, geestelijke vernieu wing. Alles wat wij hebben, alles wat wij ontvangen, te zien als onverdiende genade, als goede gaven Gods, dat kan ■vrede schenken, zelfs in kommervolle om standigheden. „Beter is, weinig, met de l vreezo des Heeren, dan een groote schat en onrust daarbij", zegt het Woord Gods Niet de ontevredenheid die de heer Oudegeest predikte, kan de arbeiders het geluk brengen. Wel de in oprechtheid opgezonden bede van Agur: „armoede of rijkdom geef mij niet, voed mij met ÉJ het brood mijns bescheiden deels." In de vreeze des Heeren te mogen ge- I nieten het brood des bescheiden deels, I geeft vrede en blijdschap. (Amsterd.) I (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Hoe men de kiezers voorlicht. De schrijvers in. „De (staatk. geref.) Banier" i ditmaal is liet weer de heer v. D. te U. - blijven zich in duizend bochten wringen om te ontkomen aan den klemmenden eisch: Lef Uw lezers de woorden van de A.-R. spre kers voor, opdat zijzelf oordeelen kunnen en niet door Uw beslagen bril behoeven te zien. Dat doen de heeren niet! Ze halen brok- stukjes uit de redevoeringen van 'Mr Heems kerk en Mr Rutgers zulke als hun in kun kraam te «pas komenzij verwijzen naar brok stukken, die ze vroeger gaven. Maar in aJ die citaten zijn de woorden, die het meest direct met wat onder ons in geding is, in betrekking staan, niet te vinden. 't Wordt wel ietwat vervelend, dit geschar rel, maar we moeten toch nog éénmaal ds kwestie precies aanduiden. En dan basta> 't Gaat hierom. „De Banier" beschuldigt als volgt 0® April 1925): „Ik deelde in de Kamer mede een wage» - gezien te bebben in Den Haag in de Wage» straat, waarop een bord werd rondgereden, dat met groote letters te lezen gaf: Go® I is het grootste kwaad. „Ik wilde, dat de regeering ingreep I deze schennis van Gods heiligheid. „Maar het Anti-Revolutionaire b e g i ns eI (let wel, niet de gedachte van (Jezen of die» I A.-R., maar het princiep der A. R- P-' I bracht mee, zoo werd verdedigd, dat die ®a» I vrij mocht propage eren zij:n ones' I lo of." Nu vraag ik Lever bewijs van deze Uw zoo zware be- 1 schuldiging tegen de A.-R. Partij. Ik bewees I U het tegendeel. Geef niet een of ander citaat uit A.-R. redevoeringen, dat op dezen 'J1 !1 talen vorm van „ontzettende blasphemie" op de openbare straat, n1 e doelt, maar leg Uw lezers de redevoe ringen van Mr Heemskerk, Mr Rutgers o anderen voor, waarmede Gij staven kunt, da „■het beginsel, let wel het princiep der A.-R. Partij meebrengt, dat „»je 1 man vrij mocht propageeren z tl o n g e 1 o o f". Dat hebt Ge nog niet gedaan, öSk <lie op 13, 20 of 27 November 1924. Ik laat het dan aan Uw ea tnijn E* r

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2