No 232 Dinsdag 6 Juli !§2 ;Oe Jaargang Binnenland. cbAmmerv/umpruimt B Z K ROTTERDAM. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. UIT DE OUDE SCHOOLWERELD. Onze oude schoolmeesters hebben onze voorouders opgevoed onder anderen met de plak en met eigengerijm.de schrijf-voor- beelden. Jaren geleden lieeft de te vroeg ontsla pen meester Wielemaker uit Biggekerke enkele van die schrijfvoorbeelden uit een oud schoolschrift van een lang ontslapen Nieuw- en St. Joo,slander overgeschreven en in een onzer schoolbladen doen op nemen. Een zevental van de meest typisch eigenaardige mogen hier een plaats vin den. lo. De vissclien in dei zee Den eenen eet den anderen; Zoo doen de menschen mee En leven met malkanderen. 2o. Adam, onzen eersten vader, Was dat niet een regten boer, Waarvan dat wij altegader Dragen nog denzelfden snoer Edelman, wat nieugt gij roemen Op uw geld en op uw goed! Gij zijt maar van een boer gekomen,' Waarom dat ik lachen moet. 3o. Laat alle winden waaien, Laat alle molens draaien, Laat alle waaf'ren vloeden Laat elk mensch zich met zijn eigen din gen bemoeien. 4o. Als de landman gaat uit zaaien, Volgen hem de bonte kraaien, Maar de mosschen en de vinken Die pikken meer als dat ze .drinken. Dan komt de jager met zijn hond, Die trapt het koren in den grond, - Dat moet de landman al uitstaan, En nog geduldig henen gaan. 5 o. Door mij gedaan, door mij geschreven; God weet, hoe lang dat ik zal leven, Leef ik lang of leef ik kort, ,t Is de wil van onzen God. 6o. Eenen die te veel wilt snappen. Uit de schole; zoo men zeit, Zal men in de handen klappen Met de plak, 'tzjj knecht of meid Daarom weest altijd zeer stille, Als ge hier ter schole gaat; Dat zal wezen mijnen wille, Doet het goed en laat het kwaad. 7o. Den ouden zal men eeren, Den jongen zal men leeren, Den wijzen zal men vragen, Den zotten zal men verdragen, Den naakten zal men kleed en, Den blinden zal men leiden, Den zieken zal men laven, Den d-ooden zal men begraven, Den wolf zal men vangen, Den dief zal men hangen, De haas zal men eten, Daarom zal men Gods Woord niet ver geten. Dergelijke stukjes volkspoëzie mogen niet verloren gaan. Vooral in Zeeland zijn er zeer vele van de zoodanige in omloop, 'tls maar de vraag; wie heeft er en waar zijn ze? 'tls weer de goede (koude) schoon maaktijd, waarin de moedige huisvrouwen hunne mannen door hun ernstig stilzwij gen, meer nog door hun geplons en geplas ter deure uit jagen. Dat is juist de goede tyd voor de huisvaders om hun oude spullen eens te overzien, en zijn er versjes bij als die hierboven staan afgedrukt, laten zij die er dan uitnemen en aan een onzer schoolbladen ter plaatsing aanbie den. Die soort poëzie is natuurlijk wegge storven met het geslacht dat het onze voorafging. Toch was bet wel goeid als ze bewaard bleef. Zij typeert evengoed een periode als die van Tliorbecke's tijd, diö door zijn breedsprakigheid uit muntte. De vereeuwiging zou tevens kunnen strekken tot opwekking en bevordering van respect voor de oude schoolgeleerden, die met betrekkelijk zwakke leermiddelen en tegen zeer bekrompen belooningen hunne discipelen zoo ver hebben weten te brengen, dat er niet zelden zulke be kwame menschen uit zijn voortgekomen. Toch wane men niet dat het opkomend geslacht in die dagen braver was dan het tegenwoordige. Een geestige schoolvos in West-Fries land h©t voor zijn school dit rijmpje plaatsen; J J t De Schrift seydt: Godt heeft den mensch na zijn beeld© geschapen, Maar do Schrift meynt die groote men schen, niet mijn rekels van knapen. ü°k onder de opschriften (oude stem men van steen) die nog hief en daar bewaard blijven, komen zeer typische voor. Typisch ook door hun onwaarheid. Bijvoorbeeld aan een wasscherij, ik meen te Leiden had men: Des morgens roept bet haangekraay Ons tijdigh uit de voeren. Dan trekken wij verheugd en blaay Aan 'twasschen van de kleeren. Op een ouden gevel te Vlissingen, van 1619 dateerend, stond aan één kant een zon, aan den anderen kant een maan te prijken, elk met -een onderschrift, diet ©ene: Het is voor menig memsche groote pine Dat hy de sonne in 't water siet schine. En het andere: Het is voor den Zeeman glieen pine Dat hi de mane bij nachte siet schine. Bij een besteedster te Middelburg: Doe Jacob bij Rachel sliep, werd Lea jaloers, Hier besteedt men meisjes en minne- moers. Met deze laatsten werden natuurlijk vrouwen bedoeld, die zwakke of onwillige moeders dm heiur kinderen te zoogen, in dit goede werk, tegen betaling, kwamen vervangen. Want reeds in dien tijd had men dergelijken, van welke Jacob Cats zong: 'Een die haar kindje baart, is moeder voor een deel. Maar die haar kindje zoogt, is moeder voor 't geheel. Een Brusselsche Bank in gevaar. De Bank „Crédit Hypothécaire Beige" te Brussel verkeert thans in ernstige moeilijkheden, die haar hebben genood zaakt hare betalingen voorloopig te sta ken. Dit nieuws heeft in de financieele wereld heel wat opzien verwekt, des te meer daar deze zaak als ongemeen bloeien^ bekend stond. De oorzaak van deze tijdelijke moeilijk heden zou liggen bij de Roemeensche regeering, aan wie de Bank na. den wa penstilstand een crediet van 76 millioen schatkistbons toestond. Roemenië moest de som terugstorten in 1924'25, maar deed zulks niet. Meer nog: 't sneed een voudig zijn verplichtingen af. Er werden onderhandelingen aange knoopt. Jasper, thans minister, ging zelf naar Roemenië om te trachten de re geering aldaar op haar besluit te doen terugkomen. Eindelijk werd een regeling getroffen, die de verbintenissen van Roe menië verlengde tot 1934 en volgens welke een betaling van 17 millioen moest ge schieden vanaf 1925. Maar de Roemeensche regeering vol deed al weer niet en betaalde tot nu toe geen cent. Daardoor raakte de Bank in geldverlegenheid en heeft ze surséance van betaling aangevraagd. Men deelt nog mede, dat haar actief haar passief ver overtreft. Het weer in 't Buitenland. De lieele streek tusschen Oberschöne- weide en Erkner (Duitschland) is Zondag door geweldige onweders zwaar geteisterd. Van half 5 tot 7 stortregende het er on onderbroken. Het water van de in dit gebied liggende Müggelsee steeg met 20 centimeter en stroomde weldra over de omliggende akkers. In Kalkberge en Wol- tersdorf waren de huizen zonder eleclrisch licht en leidingwater. Zware onweders woedden ook over de omstreken van Hop- pegarten. Daar begon de regen om 3 uur, het oogenblik, dat de rennen zouden beginnen. De duizenden bezoekers kon den niet allen een onderdak vinden en velen moesten den lieelen tijd buiten blij ven. De bliksem sloeg in een der groote paardenstallen, die vrijwel onmiddellijk in lichte laaie stond. Zeer kostbare volbloed paarden, die in den stal waren onder gebracht konden gered worden. De stal brandde echter geheel af. Het departement Seine en Oise (Fr.) is ook zwaar door onweer geteisterd. Tal van plaatsen kwamen onder water en de bliksem veroorzaakte verscheidene bran den. Er is een man omgekomen; twee menschen zijn gekwetst. Naar uit Belgrado wordt gemeld, heeft het in Servië, vooral in het Zuiden, zwaar gestormd. In de streek van Somber staan 30.000 H.A. onder water, o..a. het staats domein van Belje. Gisterochtend is het weer begonnen te regenen, zoodat nieuwe overstroomingen te vreezen zijn. Volgens een telegram zouden er honderd menschen zijn omgekomen. In geheel Duitschland hebben Zondag zware wolkbreuken en onwaders gewoed, die ten deele groote schade hebben aan gericht. Door een wolkbreuk, gepaard met hagel slag) zijn de stralen in Hechingen meters diep overstroomd. Talrijke auto's bleven in het water op de straten steken. De heele oogst in het geteisterd gebied is vernietigd. Gassau en omgeving is ook ernstig ge teisterd. Door een wolkbreuk, die onge veer 3 kwartier duurde is in het Muehltal en Lindenthal enorme schade aangericht, door de tot stroomen aangegroeide beken. In een tengevolge van het vloedwater ingestort huis werd de 28-jarige dochter door de waterslrooinen meegesleurd; het meisje verdronk. In het Heiligenwald in het Saargebied zijn twee broeders door den bliksem ge troffen. Een hunner was op slag dood; de andere werd ernstig verlamd. Het Duitsche rijksministerie van bin- nenlandsche. zaken heeft voor spoedliulp voor de slachtoffers der hoogwatersehade van de laatste weken 3 millioen Mark be schikbaar gesteld, ter verdeeling onder de landen van het rijk. Ten Oosten van Berlijn heeft het nood weer Zondag, ontzettende schade aange richt, zooals sedert menschenheugenis niet is voorgekomen. Door zware slagregens, die vier uur lang aanhielden, steeg het water in ver schillende rivieren en meren ruim een halve meter. Het water 'trad buiten de oevers en drong in de eerste verdieping der lager gelegen huizen binnen. Te Woltersdorff stortte een hotel in. De muren waren door het water onder mijnd. Dertien personen kwamen hierbij om het leven. Aanvankelijk ging het gerucht, dat de bliksem ingeslagen was, doch uit de lijk schouwing is gebleken, dat dit niet het ge val was. De meeste slachtoffers hadden een schedelbreuk, of ernstige inwendige verwondingen gekregen, gedeeltelijk wa ren zij ook door verstikking om het le ven gekomen. De straatwegen zijn gedeeltelijk ver nield, en men heeft werkloozen aan het, werk gezet om de wegen te verbeteren. In het zuiden van Saksen en in Si- lezië loopt de oogst ernstig gevaar. Uit Koburg wordt gemeld, dat daar Zondag middag en Zondagnacht een hevig on- weder heeft gewoed, gepaard gaande met op wolkbreuk gelijkende regen. De wegen staan op sommige punten nieters hoog onder water. Het verkeer op de spoorlijn KoburgRobach is tengevolge van een dijkbreuk gestaakt. Een hevig onweer heeft een groot deel van den oogst op den Zwitserschen oever van het meer van Genève verwoest. Eeèn telegram uit 'Antwerpen meldt: Twee dijken zijn tusschen Boom en Meulkerk bij Mecbelen doorgebroken. Het water overstroomde een oppervlakte van 10 H.A. De schade is aanzienlijk. Er zijn geen verliezen aan menschenlevens te be treuren. Korte berichten. Men meldt uit Brussel, dat, om be- zuiniigingsredenen, de rechtbanken voor oorlogsschade te Oudenaarde, Dinant en Namen, bij koninklijk besluit zijn opge heven. De staking der havenarbeiders te Antwerpen blijft algemeen. Er heerscht volkomen rust. Op een bijeenkomst der leden van den reedersbond is besloten in geen geval te wijken. De onderhandelin gen met de arbeiders zullen eerst hervat worden als de arbeiders weder aan het werk zijn gegaan. Zeven-en-twintig' schepen liggen ter reede te wachten op plaats in de dokken. Te Vlissingen zijn 15 andere schepen op gehouden. De dagelijksche dienst Antwer penHarwich is tijdelijk verlegd naar Zee- brugge. In de Antwerpsche haven bevin den zich thans ruim 250 zeeschepen. Op de kade liggen zeer groote hoeveelheden, stukgoed, elders bergen bunkerkolen. De Engelsche regeering; heeft in het Lagerhuis supplementaire credieten ten bedrage van 3 millioen pond sterling ge vraagd voor den aankoop van kolen in het buitenland noodzakelijk geworden door de staking in de mijnen. De buitenland- sche kolen zijn bestemd voor de openbare diensten en den huisbrand. Deze kolen zullen verkocht worden tegen een prijs, welke het mogelijk maakt allle onkosten te dekken. De ontvangsten zullen voor nieuwe aankoopen besteed worden. Gisteren is in de Brusselsche voor stad Anderleclit de rubberfabriek Latexa geheel door brand vernield. De brandweer moest zich bepalen tot het beschermen van een belendende fabriek van lederwa ren, welke eveneens vuur had gevat. De schade wordt op 21/2 a 3 millioen francs geraamd. De laatste dagen hebben te Moskou weder verschillende zware branden ge woed. O.m. zijn afgebrand het 7 etages hooge gebouw van een der, volkscommissa riaten, eenige groote goederenloodsen van een der stations, een brug en een invali den-gesticht. De door de branden aange richte schade is zeer groot. Naar alle waarschijnlijkheid is er hier sprake van kwaadwilligheid S-n 0 e v e ij. De Ned. Vereen, van Spoor- en Tram wegpersoneel vierde de vorige week haar 40-jarig bestaan. Op dat feest hebben de leiders van de socialistische vakbeweging weer eens hooggestemde klanken laten hooren. Zelfs de heer Troelstra is aan 't woord gekomen, om de overwinning van het proletariaat te profeteeren. Voor het socialisme moet alles wijken, verklaarde do gewezen leider' van de S.D.A.P. Nu, dat is al zoo dikwijls gezegd; dat laten we maar zoo. Maar er is altijd baas hoven baas. En dat was in' dit geval de heer Oude geest. Die besloot zijn herdenkingsrede met de volgende woorden: „Als gij naar huis gaat, draagt het uit, dat de Nederlandsche Vereeniging binnen korten tijd de eenige za.1 zijn, die in het Spoorwegbedrijf zal bestaan. Voedt deze vlam in uw hart en gij zult de wereld voor de arbeidersklasse veroveren!" Prachtig! Alle niet-socialistische vakver- eenigingen zullen straks in het spoorweg bedrijf dus niet meer erkend worden. Dat zal, volgens den heer Oudegeest, binnen korten tijd geschieden. Het noe men van een termijn, van een bepaalden datum, ontbreekt er nog maar aan. „Het Volk" laat deze snoevende taal nog wel met vette letters drukken. Komaan, als wat de heer Oudegeest profeteerde, eens werkelijkheid moest wor den, zou er eerst een revolutie nloeten uitbreken, en zou die revolutie ook moe ten slagen. Eerst in een samenleving als in Rusland zou het - mogelijk zijn alle niet-socialisten buiten den gang van zaken te sluiten. Maar er is niemand, die aan deze snoe vende taal eenige waarde hecht. (Amst.) De Landarbeiders staking in West-Brabant opge heven. Naar we vernemen is de landarbeiders staking te Zevenbergen, Zevenbergschen- hoek en Langeweg met ingang van giste ren opgeheven. Overeengekomen is als volgt: a. erkenning van de organisatie; b. aangaan van een collectief contract in Maart of Mei van het jaar 1927, met arbitrage indien alsdan geschilpunten ont staan; c. tot aan genoemd tijdstip is over eenstemming bereikt met de regeling der loonen. De arbeiders hebben dus erken ning van de organisatie en invoering van het collectief contract verkregen en der halve in principe den strijd gewonnen. G 0 u d a 1 i t e. De Kon. Stearine Kaarsenfabriek „Gou da" brengt een vloeibare stabiele asfalte- mulsie voor wegenbehandeling, die zij „Goudaline" genoemd heeft. De emulsie, die ongeveer 60 pCt. bi tumen bevat, vertoont, naar een door de „Gouda" gepubliceerde brochure meedeelt, boven het zuivere bitumen de voordeelen, dat het gemakkelijker in alle openingen van het wegdek doordringt, dat smeltketels overbodig zijn, de behandeling onafhanke lijk is van 't jaargetijde en ook op leern- of kleihoudende wegen kan worden toege past, en, dat de kosten geringer zijn. Een aanklacht. Het dagblad „De Morgen" heeft dezer dagen een hoofdartikel gepubliceerd in zake de toestanden aan de steenfabrieken te Helden. Door de eigenaren der steen fabriek is naar aanleiding hiervan bij de justitie te Roermond een klacht inge diend, omdat in dit artikel eenige be- leedigende zinnen zouden voorkomen. De nieuwe spoorwegtarieven. Opmerkelijk is, dat bij de thans inge gane tariefsverlaging der Spoorwegen, het gebruik maken van de (althans voor de 3de klasse) niet verlaagde vacantiekaar- ten meestal eer nadeelig dan voordeelig voor den gebruiker is. Zelfs voor vrij lange afstanden is het gewone spoorkaartje nog iets goedkooper, terwijl dit bovendien het onderweg uitstappen toelaat. Slechts voor afstanden grooter dan 190 K.M. levert een vacantiekaart eenig voor deel op boven een gewoon plaatsbewijs, waarbij er dan nog rekening mee gehouden is, dat voor afstanden van meer dan 150 K.M. ook het gewone tarief iets daalt Uit het drukkersbedrijf. In de gisteren gehouden jaarlijksclie algemeene vergadering van den Nederl. Grafischen Bond werd een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen, om' van het recht van opzegging van het contract in het bciekdrukketf sb edrijf geen gebruik te maken. Waar zoowel de patroons- als de Overige arbeidersorganisaties in de ty pografie reeds een dergelijk besluit hebben genomen, is hierdoor de huidige collec- Mei wat de timmerman hamernd beweerd^, Sloeg hij den spijker precies op z'n kop ,Watondervinding'_zeihij_„mij vroeg I eerdei] B.Z.K.pruimtabak staat aan den top!° LOUIS DOBBELMANN? Wordt Donderdag a.s. vervolgd. tieve arbeidsovereenkomst, welke zou ein digen 26 Maart 1927, met "één jaar ver lengd. Alle r 1 e i. De minister van binnemlandsche zaken en landbouw, mr Kan, zal morgen te' Bre da de zesdei tentoonstelling vanwege het Stamboek van het Nederlandsche Trek paard bezoeken en deelnemen aan den maaltijd, welke des avonds te dezer ge legenheid plaiats heeft. Te Delft hebben een 80 ongeorgani seerde jongens van de lijm- en gelatinefa- briek het werk gestaakt. De loonsverlaging van 21 pet. wenscben zij, evenals voor de ongeorganiseerde arbeiders terug te zien gebracht tot 7"V2 pet. Een stakingscomité is gevormd. I Naar wij vernemen zal binnenkort vrij zeker een verboden strook voor het ver voer van vee aan de zuidgrens van ons land worden vastgesteld, ter voorkoming van smokkelhandel uit België. Goedkoope trein. Op Woens dag 14 dezer rijdt weer een goedkoope trein de tweede in dit seizoen naar Rotterdam en Den Haag. Ongetwijfeld zal er ook nu wel veel animo voor zijn. Om 10 uur vm. is men reeds in Den Haag, terwijl men er 's avonds 7 u. 25 weer vertrekt. Men kan dus een mooi dagje maken. Voor nadere inlichtingen raadplege men de kosteloos verkrijgbare strooibil jetten. Vliegtuig gedaald. Vrijdag middag j.l. heeft, gelijk gemeld, een par ticulier Zweedsch watervliegtuig, komen de van Ostende met bestemming naar Zweden, te Vlissingen een noodlanding gedaan wegens een defect aan de schroef. Uit het marine-vliegtuig de Kooy is men het noodlijdende vreemde vliegtuig te hulp gekomen met een schroef, welke per vlieg tuig werd aangebracht, ten einde het Zweedsche vliegtuig in staat te stellen de reis voort te zetten. Zaterdag kon daar op het buitenlandsche vliegtuig weer op stijgen. Het is naar het vliegtuig de Mok gevlogen ten einde, voorzichtigheidshalve, van daar in étappes de reis naar Zweden voort te zetten. Gisteren is het van de Mok, waar het zijn benzine-voorraad heeft aangevuld, vertrokken naar Norderney, de eerste étappe. Een gevaarlijk mensch. Toen Vrijdagochtend 1.1. de vrachtrijder D. met paard en wagen van Vrouwenpolder kwam rijden in de richting Middelburg, 'kwam hem op den Vrouwenpolderschen straat weg de landbouwer K. per rijwiel tege moet gereden. Als beide gekomen waren ter hoogte van de woning van K. die aan dien weg is gelegen, stak dezen den weg over om zijn erf op t© rijden. Doordat hij links aanhield zonder den voerman te waarschuwen, kwam hij bijna in aanraking met den koip van het paard. Blijkbaar had dit een zoodanige uitwerking op 's mans gestel dat hij zich erg opwond. Hij greep n.l. ©en op zijn erf liggende twee meter lange lat waarmede hij den vracht rijder D. te Jijf ging Gelukkig voor dezen sloeg K. de lat in tweeën op den wagen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1