Vrijdag 2 Juli IDM 40 e Jaargang No 2m imienM. Staten-GeneraaL Dit De Provincie. Buitenland. Brukkers-Expioitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f1.20, elke regel meer 30 cfc Bij abonnement belangrijke korting. Het kanaal Antwerpen—Moerdijk. Steeds meerdere bezwaren tegen dit kanaal, een belangruk punt in het ver drag met België, worden openbaar. In de Memorie van Antwoord wordt ter verdediging van 'het verdrag, mede gedeeld dat België zich bereid heeft ver klaard aan den bestaanden gratis sleep dienst geen uitbreiding te geven en dezeh uiterlijk bij de indienststelling van het kanaal Antwerpen—Moerdijk geheel op te heffen, maar daarmede zijn de bezwaren tegen dit kanaal niet weggenomen. De heer J. Harberts, kapitein van den Generalen Staf, "die over het Verdrag een interessante brochure schreef komt dan ook tot de volgende conclusie: „Voor de medewerking tot den aanleg van het kanaal Antwerpen-Moerdijk be staat voor Nederland zelfs geen schijn van verplichting. Gelet op de ernstige economische nadeelen, die dit kanaai zeker voor Rotterdam, d.aarnaast voor Amsterdam, medebrengt, is de Nederland sche Regeering tegenover het Nederland volk verplicht, den aanleg van dit kanaal met nadruk af te wijzen, zoolang de hier bij betrokken kringen van handel en in dustrie niet tot de overtuiging zijn ge komen dat de aanleg van kanalen door Nederland voor Nederland althans geen nadeel is." Wij vreezen, dat 'liet tot dit laatste moei lijk zal kunnen komen. Een schadepost. De roekelooze daad van de heeren in de Tweede Kamer die uit haat tegen Colijn liet amendement Kersten hielpen aannemen, heeft dit jaar aan de gezamen lijke Nederlandsche belastingbetalers een schadepostje van 20 miljoen bezorgd. De door minister Golijn ingediende be- lastingontwerpen hadden de afschaffing van bestaande belastingen ten doel en de invoering van nieuwe heffingen, van welke een gedeelte zon komen voor rekening van buitenlandsche toeristen. Het zou een "bezuiniging van 50 minus 30 miljoen hebben gebracht. Edoch' het kabinet Colijn werd weg gestemd; en minister De Geer trad op. Had deze nu de financiëele ontwerpen van zijn voorganger, die reeds voor de verkiezingen "rijp waren voor 'behande ling, overgenomen, dan hadden onze be lastingschuldigen nog dit jaar van ge noemd voordeeltje kunnen profiteeren. Maar minister de Geer ging daar niet op in. Hij bracht allerlei veranderingen aan, en zoo werd de behandeling der be lasting-ontwerpen vertraagd. Minstens voor een jaar. Waarin natuurlijk geen reden ligt om den minister er om lastig te vallen. De heeren, die de jongste regeeringscrisis hebben veroorzaakt, die hebben dezen tegenvaller op hun geweten. Ouders of Staat. i Ons volk is groot geworden bij de leus: de school aan de ouders; dat wil met een vreemd woord zeggen: het particulier iinitiatief. __De voorstanders der „openbare" school zijn opgegroeid onder een tegengestelde leus: dei Staat moet het doen. Wij kunnen derhalve; best begrijpen dat deze mensehen voor de vrije school w'.i zeggen niet de Oir. of de bijzondere •school, maar voor de vrije school, da school van de ouders of van het parti culier initiatief niets voelen; en ook niet begrijpon, dat 'tzoo behoort: vrije school regel, staatsschool aanvulling; de Staat slechts optredend, waar liet particulier initiatief te kort schiet of nalatig bleef. In dit licht gezien vestigen wij de aan dacht op een kleine omkeer die dezer dagen te Eikerzee heeft plaats gevonden. Ouders van kinderen die aldaar op de openbare school gaan, besloten gelden bij een to ebrengen tot verbetering van het onderwjjs door de aanstelling van een onderwijskracht mogelijk tel 'maken. Het blad van de openbare1 onderwijzers komt hiertegen op; en ook het blad van den Naderl. Ouderraad, hetwelk zucht: „Log een handvol guldens en de ouders maken van een openbare school een bij zondere. Neen, de overheid moet alles doen." Het orgaan van de vereen, van hoof- den va)n scholen „Het Onderwijs" is het' aa'armea niet geheel eens. De ouders, zoo merkt het Kla'd op, han delden omdat de gemeente zich onbetuigd het >en van 't Rijk niets te wachten was. En zoodra deze laatsten weer naar voren treden om beter dan in onze miserabele tijden hun plicht te doen, trekken de ouders zich terug. Hier zijn nu in den boezem der open- are schoolmannen driei 'meeningen open baar geworden. De ouders moeten het doen. De Staat moet het doen. De. ouders moeten het doen totdat de Staat het weier kan gaan doen. Met dei beide laatste standpunten zijn wij 't vanouds van harte oneens geweest;; en zijn 'tnog. Omdat het leunen op den Staat de veer kracht van het vrije initiatief verlamt, alle energie voor zelf-aanpakken dooft, en het volk van stoere burgers doet uitsterven. Het onderwijs, het volksbelang bij uitne mendheid, zal nooit beter gewaardeerd worden door wie 't krijgt, dan wanneer bij, er zelf toe heeft bijgedragen. De ouders te EJkerzee schijnen dit goed te hebben begrepen. Heirrie in den Duitsdhen Rijksdag. biet is Woensdag in den Duitschen Rijksdag tot stormachtige tooneelen ge komen, als gevolg van een rede van een communistischen afgevaardigde, die over den voormaligen keizer sprekende, dezen „den deserteur Wilhelm" noemde. Toen de afgevaardigde zeide: „De lafaard heeft er niet eens aan gedacht bij zijn volk te blijven, zooals hij beloofd had", ont stond op de banken der rechterzijde groot tumult. De voorzitter verklaarde, dat de manier van uitdrukken van den afgevaardigde zeer onparlementair was. Deze, Tiedt ge naamd, herhaalde daarop zijn beschuldi gingen en riep uit: „De deserteur Wilhelm is een beklagenswaardige lafaard!" President Loebe riep hem opnieuw tot de orde. In het geheele Huis en op alle tribunes herschte groote onrust. Tiedt keerde zich daarop tegen Hijkspresident von Hindenburg, die den soldaten land en woningen beloofd had en riep: „Von Hindenburg heeft evenals Wilhelm erbar melijk zijn woord gebroken!" (Daverend applaus hij de .communisten; groote op winding op de banken der rechterzijde). Tal van afgevaardigden werden door den voorzitter tot de orde geroepen. Een complot tegen koning Alfons. De Fransche politie heeft te Parijs een complot tegen het Spaansche koninklijke paar ontdekt. Vijf individuen, die in de eerste dagen van Mei te Cherbourg waren ontscheept, komende uit Argentinië, wa ren haar gesignaleerd daar zij van de reis des konings gebruik zouden willen maken om een aanslag op zijn leven te doen. 'Twee van deze mannen werden in een familie-pension ontdekt, waar zij onder valsche namen logeerden. De politie heeft kunnen vaststelion, dat de eene Ascado was, een van de moordenaars van den aartsbisschop van Saragossa, die in het begin van Juni 1923 is vermoord. Zijn makker was Bonaventura Duretti, een anarchist. Beide mannen zijn Spanjaarden. Zij boden tegenstand bij hun aanhouding en bleken met automatische revolvers van groot kaliber te zijn gewapend. Ascado bleek een biljet van duizend pesos.te bezitten, waarvan hij zeide, dat het in Argentinië overgespaard geld was. Bij het doorzoeken van de kamer der aan gehouden Spanjaarden zijn nog drie vuur wapenen en twee honderd veertig pa tronen gevonden. Beide mannen hebben bekend te Parijs te zijn gekomen met de bedoeling den Spaanschen koning te dooden. Hun medeplichtigen zijn nog piet gepakt., Korte berichten. Sterke communistische benden heb ben zich in verschillende plaatsen van Bulgarije aan rooverijen schuldig gemaakt waarbij zij herhaaldelijk met de gendar merie slaags raakten. Een telegram uit Breslau meldt, dat ten gevolge van het gunstige weer en den val van het water gedurende de laatste 48 uur, de scheepvaart op de Oder voor groote rivierschepen hervat is. Een lichte aardbeving, echter sterk genoeg om gebouwen te kraken en rui ten te breken, is Dinsdag langs de kust van Zuid-Californië gevoeld, juist op den dag, dat een jaar geleden de zakenwijk van Santa Barbara werd verwoest. De opperbevelhebber der Russische vloot, Soff, is te Sebastopol aangekomen in verband met een muiterij op de vlot. De staat van beleg werd afgekondigd en de beklaagde leerling-matrozen zullen voor den krijgsraad worden gedaagd. Gisteren was het tien jaar geleden, dat de eerste slag aan de Somme begon. Toen hij in November geëindigd was, had hij' het Britsche leger bijkans 23.000 offi cieren en ruim 476.000 manschappen aan dooden en gewonden gekost. De Engelsche bladen publxoeeren beschrijvingen van den vreeselijken strijd. Jeremias Smith, de Amerikaansche oeconoom, die onlangs de reorganisatie van de Hongaarsche financiën voltooid heeft, heeft Dinsdag geweigerd een cheque van 100.000 dollar voor zijn tweejarige bezigheid te aanvaarden en het geld voor liefdadige doeleinden bestemd. In de Ver. Staten schijnt men zeer ontstemd over liet verloop der ontwa peningsconferentie te Genève. De Ame- rikaansche regeering heeft echter, in ver band met zekere geruchten, laten tegen spreken, dat zij voornemens zou zijn,.haar gedelegeerden terug te roepen. Intusschen verluidt in welingelichte kringen te Was hington, dat Amerika van de ontwape ningsconferentie geen ernstige verwachtin- .igen meer koestert. Tengevolge van den ontzettende» regenval zijn talrijke gedeelten van Boeda pest overstroomd en hebben vele fami lies haar woningen moeten verlaten. Bij een geweldig onweer, dat Dins dag boven Transsylvanië woedde wer den in .het district 'Cluj 20 personen, waaronder kinderen in de armen van hun moeder, door het hemelvuur gedood. De Duitsche sociaal-democratische rijksdagfractie heeft na langdurige dis cussie met groote meerderheid besloten tegen 'de schadelooss tellings wet te stem men. Het besluit werd met 73 tegen 38 stemmen genomen. Daarmee zijn alle ver dere onderhandelingen met de regeerings- partijen over deze kwestie van de baan. Bij de behandeling in derde lezing1 in het Engelsche lagerhuis van het wets-, ontwerp inzake den 8-urigen werkdag in de mijnen voerde de arbeiderspartij een verwoede oppositie. Het labour-lid Jones noemde Bridgeman een moordenaar en, toen hij weigerde dit woord terug te nemen, moest hij de zittingszaal op be vel van den president verlaten. Ten laat ste werd het ontwerp aangenomen. „De Maatschappij" en het Chr. Nat. Vakverbond. Tusschen den uitgever van het Christe lijk soc.-econ. weekblad „De Maatschap pij" en het Dag. bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond is een overeenkomst aan gegaan, waarbij o.m. de benoeming van de redactie van de „Maatschappij" in handen wordt gelegd van het dagelijksch bei-stuur van het C. N. V. Dit bestuur benoemde tot verantwoordelijk hoofd redacteur den heer H. Amelink, secretaris van het C. N. V. en lid van de Eerste. Kamer en tot "algemeen redacteur, met de dagelijksehe leiding van het blad be last, Dr A. M. C. Sandbeig. Deze overeenkomst gaat 1 Oct. a.s. in. „De Maatschappij" wordt daardoor niet het eigendom van het C. N. V. en ook zal het blad, blijkens een mededeeling in „De Gids", niet een geprononceerd arbeiderskarakter dragen, maar overigens zal het wel de bedoeling zijn op deze wijze het Christelijk-sociaal karakter van het blad beter tot uitdrukking te bren gen. Het moet, schrijft „De Gids", het blad zijn, waar Christen-werkgevers,-mid denstanders en -arbeiders, mits zij de Christelijk-sociale beweging willen dienen en de doorwerking der Christelijk-sociale beginselen willen helpen bevorderen, elk ander vinden. In verband met deze wijziging zal „De Gids", die nu reeds een aantal jaren op zoo voortreffelijke wijze door den heer Amelink is geredigeerd, met ingang van 1 Oct. a.s. als zelfstandig orgaan ophouden te verschijnen en vanaf dien datum bijblad worden van „De Maatschappij". Eén keer per maand zal dan „De Gids" in vier pagina's als inlage van „De Maatschappij", de lezers bereiken. De inhoud zal voort aan beperkt blijven tot officiëele mede- deelingen en speciale artikelen, pp de vakbeweging betrekking hebbende. (Efen dergelijk bericht ontvingen wijl Vrij dag ter plaatsing, nadat het Donderdag! al in andere, o.a. te Amsterdam en Gronin gen verschijnende, bladen gestaan had. Bij; herhaling van dergelijke verzoeken om plaatsing zullen wij voortaan dergelijke be- richten weigeren. Red.) Spaar de Vogels. De Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van Vogels te Amsterdam, Hee rengracht 260266 deed een geschriftje 'het licht zien, hetwelk kosteloos ter be schikking gesteld wordt voor belangstel lenden; wij maken gaarne hiervan mel ding opdat velen dit geschriftje zullen aanvragen en aan anderen ter lezing geven. Men steune iedere geoorloofde po ging om onze door de wet beschermde en toch nog altijd zoo vervolgde en gemar telde nuttige vogels tegen den „gehaten roover" dèn mensch in de eerste plaats te beschermen. Uit den Rotterdamse hen Raad. Gisteren vergaderde weer de Gemeente raad van Rotterdam. De voorzitter stelde aan de orde de uitgestelde stemming over de interpellatie-aanvrage van den heer Coremans. De heer Van Burink (Comm.): Verlangt de Raad wel stemming? Ik begrijp niet waarom u laat stemmen. De voorzitter: Wanneer de Raad una niem die interpellatie verlangt, kan de Raad unaniem voorstemmen. Overgaande tot stemming, beslist de Raad met 24 tegen 5 stemmen, dat de interpellatie-aanvrage van Coremans niet wordt ingewilligd. Nadat deze stepiming heeft plaats gehad, neemt de heer Core mans toch het woord en zegt, dat hij zich niet door muilkorfpolitiek zal laten binden. De voorzitter zegt, dat de heer Coremans het woord niet heeft. De heer Coremans begint dan te schelden en zegt, dat hij wel weet, dat hij zich tusschen een bende struikroovers en ploerten bevindt. De voorzitter stelt dan voor aan den Raad het reglement van orde op den heer Coremans toe te passen. Het voorstel tot verwijdering van den heer Coremans wordt aangenomen met 25 tegen 2 stem men. De heer Coremans: Zonder geweld verlaat ik dezen middag, de zaal niet! De voorzitter schorst de vergadering. Nadat de heer Coremans uit de Raadszaal is verwijderd, wordt de zitting weer her opend. Opleiding tot metselaar. Ten einde het vrij groot aantal werk- looze opperlieden en grondwerkers, dat te Leiden nog steeds van gemeentewege wordt ondersteund, in staat te stellen door eigen arbeid in liun onderhoud te voorzien, stellen B. en W. den gemeente raad 'voor, deze arbeiders te verplichten een cursus te volgen, waarbij zij theore tisch en praetisch zullen wordert opge leid tot metselaar. De cursus zal worden zal worden gegeven aan de Ambachts school te Leiden. B. en W. vragen hier voor een crediet van f 3500. Waar men de oorzaak al niet g a a t zoeken. In het Engelsche Lagerhuis is aan den minister gevraagd, olghet hem bekend was, dat boeren 'in de Imurt van Elmstead, waar onlangs mond- en klauwzeer uit brak, zeer verontrust waren, omdat zij 'dachten, dat de vrije invoer van Neder landsche aardappelen in kratten, bedekt- met paklinnen, dat meer dan eens gebruikt werd, besmetting kan veroorzaken. De minister antwoordde, dat uit een inge steld onderzoek gebleken is, dat er geen verband 'bestond tusschen ingevoerde aardappelen en het uitbreken der ziekte. De kratten en het paklinnen bereikten de boerderijen zelden en hij was van meening, dat er geen noodzakelijkheid be stond voor onmiddellijk ingrijpen, hoewel op de zaak nauwlettend wordt toegezien. Nieuwe vraigen van het Kamer lid M o 11 e r. Door den heer Moller zijn aan den Minister van Financiën, Voorzitter vaU den - "Raad van Ministers, de volgende schriftelijke vragen gesteld,: 1. Is de Regeering bereid, indien zij de classificatie, bedoeld in de Bezoldigingsbe sluiten, in ieder geval wil handhaven, ten spoedigste te zorgen voor behoorlijk wetenschappelijke statistieken van de levensduurte in de verschillende gemeen ten, zoodat op juiste gronden dat classi ficatiestelsel wordt opgebouwd? 2. Acht de Regeering het billijk en con sequent, dat de militairen en de burger lijke ambtenaren op verschillende wijze worden behandeld, zoodat de eene cate gorie wel, de andere niet, in verschil lende salarisklassen wordt ingedeeld? Zoo ja, op welke gronden? De aardbeving op Sumatra. De inspecteur van de Posterijen, Tele grafie en Telefonie te Padan-g seinde, dat het post- en -telegraafkantoor te Padang- Pandjang een groote puinhoop is. De kan toorchef is gewond, terwijl omtrent het verder personeel nog niets gemeld wordt. Het telefoonkantoor is opgesteld iil de muziektent van de Militaire Sociëteit. De schokken duren voort. Hettreinverkeer van Padang naar Padang-Pandjang zal denkelijk binnen vijf dagen hersteld zijn. Het is onmogelijk te Solok te komen. De verdere postkantoren ter Westkust zijn in tact gebleven. Aan het legerbestuur wordt uit Pa dang-Pandjang geseind, dat het hospitaal en de kampementen vrijwel intact zijn gebleven. De woningen van de officieren en die van de onderofficieren zijn onbe woonbaar. De le luitenant der genie Donk is licht gewond, de onderofficier Kist ernstig. Volgens een telegram van den P.T.T.-dienst is men nog niet begonnen met het opruimen van het puin van het postkantoor. De koelies moeten eerst naaff dooden zoeken. Een aantal gewonden wordt te Padang- Pandjang behandeld. Er zijn 80 licht- en 20 ernstig gewonden. De doctoren ver onderstellen, dat er meer dooden dan zwaargewonden zullen zijn, wijl de snel heid van de instorting der huizen der mate was, dat redding van de binnenshuis vertoevenden vrijwel onmogelijk was. Er zijn reeds 51 dooden onder de puinhoopen vandaan gehaald. De militairen verrichten schitterend werk. Voortdurend zijn zij bezig met op ruimen. Geklaagd wordt, dat de bevol king geen hand uitsteekt. Nog steeds heerscht er een paniekstemming. Ver schrikkelijke tooneelen speelden zich af in de -Chineesche en inlandsche wijkelt, bij de instorting van de stad. Het donde rend geraas duurde enkele seconden. De geheele handelswijk is verdwenen. Te Soengai Boeloe is alles van steen verwoest. Er zijn daar 17 dooden en 8 gewonden. Kotta Baroe heeft weinig geleden, ook Passar Rebo leed weinig. Verderop in dé richting van Padang-Pandjang ligt alles in puin. Te Paninjawan zijn 42 dooden en vele gewonden. Padang-Pandjang in 'één puinhoop, welke alle beschrij.ving tart. In de afdeeling Solok zijn tot dusver 33 dooden en drie zwaargewonden. De passar- loodsen zijn vrijwel vernield. Tweede Kamer. Gisteren was het Nederlandsch-Duitsche verdrag aan de orde, waarover niet min der dan 15 Kamerleden het woord willen voeren. Algemeen was de klacht over de nietszeggende Memorie van Antwoord, die hoogst belangrijke zaken met een sluier omhult. Dr Kortenliorst (R.K.) opende het trom melvuur op den minister van buiten-' landsche zakeji. Hij toonde aan hoe Duitschland dank zij de veranderde han delspolitiek, zijn handelsbalans in korten tijd van passief actief had gemaakt. In 1925 bedroeg de jnvoer in Duitschland ruim 13 milliard goudmark en de uitvoer ruim 9 milliard. In het eerste kwartaal van 1926 was de invoer 2.1 milliard en de uitvoer 2.5 milliard. Indien wij niet van politiek veranderen, zullen we bin nen niet al te langen tijd de gevolgen daarvan aan den lijve ondervinden, want een vermindering van uitvoer naar Duitschland in 5 maanden met 30 procent in vergelijking met het vorig© jaar, blijft niet zonder gevolgen voor onze industrie. Heeft de regeering de Duitsche poli tiek wel voldoende doorzien? De regee- ring had óf geen tractaat moeten sluiten, óf een tractaat op den grondslag van vol komen reciprociteit. De Duitsche politiek heeft reeds 'funeste gevolgen voor onzen handel gehad. In 1928 zal Duitschland wel zorgen, zijn tarief zóó ingericht te hebben, dat wij nog grootere offers zullen moeten brengen. Wij kunnen vanwege de plaatsruimte niet alle redevoeringen weergeven. Mel den we alleen, dat vooral de heeren Knot tenbelt en v. Rappard1 (beiden V.B.) even eens scherpe critiek lieten hooren. De eerste meende, dat aan de wijze van on derhandelen nogal wat ontbroken1 moet hebben. De regeering heeft behoefte aan bekwame onderhandelaars. Op het gebied der Nijverheidsproducten is niets be reikt. De regeering heeft er niet over gesproken. De onderhandelingen belmoren te wórden heropend. De heer v. Rappard (V.B.) meende ook, dat onze onderhandelaars een bedroevend beetje hebben bereikt. Wat onze tuin- bouwartikelen betreft, Duitschland had toch tot verlaging moeten overgaan omdat het onze producten niet missen kan. Wor den de onderhandelingen over den paar- denuitvoer nog gevoerd? In den oorlog hebben wij Duitschland veel paarden ge leverd. Dat land schijnt zich dat niet meer te herinneren. Deze paarden werden betaald met papieren marken, die nu niets waard zijn Met Rusland onder.handelt men niet omdat het niet voldoet aan zijn vóóroorlogsche schulden. Te dezen aan zien bestaat echter geen verschil tus schen Rusland en Duitschland. Spr. dringt aan op hervatting der onderhandelingen. De opening van de Zomerzitting der provinciale staten van Zeeland is bepaald op Dinsdag 6 Juli des avonds te half acht- De jaarvergadering van de vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland zal D.V. gehouden worden Woensdag 14 Juli op de "Stichting „Vre- -derust" te. Bergen op Zoofm.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1