Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Hoofdhuid PUROL Seawapl Mieuws. W. II. van Liere, Be pr. Jac. van Dijke, 7e J. C. Koert, 8e P. v. Dijke, 9e J. de Jager Lz., 10e pr. M. B. van Iwaarden, He pr. I. Groenewege, 12e pr. M. J. Krijger, 13e pr. J. Noteboom, 14e pr. H. van Iwaar den. De zilveren wisseibeker van H. M. de Koningin is dus niet voor de 3e maal gewonnen door den heer Koert en dame, en heeft hem derhalve niet in eigendom verkregen. Ringrijderij te paard: le pr. D. J. Lin- denbergh, 2e pr. P. Noteboom, 3e pr. P. Koeman, 4e pr. P. Dekker Pz., 5e pr. M. Harinck, Be pr. B. Harinck, 7e pr. C. Lindenbeigh, 8e pr. N. A. de Regt, 9e pr. J. van Dissel, 10e pr. C. Klompe, 11e pr. C. Breeweg, 12e pr. A. v. Liere, 13e pr. B. Markusse, 14e pr. J. J. Klompe. Bij het stoeltjesrijden is naar wij meenen de prijs gewonnen door den heer Koeman. Motorwedstrijden: le pr. C. v. Strien Goes, 2e J. M. Kooien, Goes; 3e M. Koo ien Goes, 4e pr. D. Fierloos, Ovezande, 5e pr. L. Sillevis, Goes, 6e pr. A. den Hollander Goes, 7e J. A. Witte Goes, 8e Jac. Boonman, Ovezande, 9e pr. C. v. d. Bulk, 's Heerenhoek, 10e jongeheer S. v.- Strien, Goes, lie C. v. Strien, Goes, 12e pr. H. B. Pilaar, Goes, 13e pr. A. West- strate, Goes, 14e G. Timmerman, Goes, 15e pr. G. ide Jager, Driewegen, 16e pr. C. Bruijnzeel, Schore, 17e pr. W. v. Nk'uwenlruijze, Rilland, 18e A. Siepman, Goes, '19e P. J. Buteijn, Kwadendamme, 20e J. Bak, Wolfaartsdijk, 21e L. Straub Rilland, 22e ^r. M. Huige, Nieuwdorp, 23e pr. C. Reijerse, Goes. Oudelande. Nu de prijs van de kruis bessen op de veiling zoo aanmerkelijk is gedaald, is hier de pluk van dit artikel gestaakt, daar de kosten moer bedragen dan de opbrengst. Wissenkerke. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad. Afwezig met kennisgeving het lid van Hee, zonder kennisgeving deleden Abrahamse en Schippers. De keurings dienst gaf een batig saldo van f 123.50. Tot lid der C. tot wering van school verzuim te Kamperland is benoemd C. Janse. Ingekomen een verzoek om wen- schen betreffende de spoorweg-dienstrege ling zaken niet tot de dienstregeling be- lioorende, te willen kenbaar maken. Hierop werd door het lid de Regt kenbaar ge maakt dat de trein van 8.16 uit Rotterdam juist enkele minuten te laat van Roosen daal komt om goede verbinding met Zee land te hebben en wenscht eenige ver vroeging te vragen. Bij de bespreking van het verzoek van Geel. Staten betreffende een nieuwe jaarwedderegeling voor B. en W. en Gemeente-ontvanger en Secretaris v wenscht het lid den Boer ter kennis van Ged. Staten te brengen, dat het aanvangs salaris voor gem. ontvanger alhier te weinig is. Het voorstel van B. en W. inzake het adres van het bestuur van den Onrustpolder om den weg over den binnenberm van dien polder vanaf het Oude Pad tot den Veerdam door de ge meente onderhouden wordt zonder stem ming aangenomen. Adres van I. de Mooi en anderen om de sloot voor hun woning te mogen dempen met verzoek om bij drage in de kosten, lokte bespreking uit. Het lid de Regt merkt op, dat indien er een hekwerk wordt geplaatst, gelijk nu reeds voor een gedeelte is gedaan, de verharding op de zijkant van den weg ligt hetgeen een minder schoon gezicht geeft. Het lid den Boer wenscht bij rio- leering der sloot bij 'den ingang van den' weg den scherpen hoek weg te nemen in belang van het verkeer. Daarna werd het voorstel van B. en W. om één derde der kosten bijtedragen onder te stellen voorwaarden aan adressanten aangeno men. Aanvrage om bijdrage voor de op richting van een gewestelijk Schoolmu seum weid door den voorzitter breedvoe rig verdedigd en met meerderheid van stemmen aangenomen tot een bedrag van f 15 per jaar. Met algemeene stemmen werd het periodiek aftredende lid van het Burgerlijk Armbestuur J. J. 'Verhulst herkozen. De begrooting van het Burg. Armbestuur tot een bedrag van f 1500 werd goedgekeurd. Rondvraag. Het lid* de Ridder vraagt hoever reeds de nieuwe begrooting be treffende den oprit naar de Geersdijksche haven gevorderd is. De voorzitter zegt gehoopt te hebben in deze vergadering met de nieuwe ter tafel te kunnen komen maar is hierin teleurgesteld maar heeft op 'spoed aangedrongen. Het lid den Boer zegt, dat hij sprekende in de vorige ver gadering over gemeente-schilderwerk en het huis van Maris ten antwoord kreeg dat dit kort geleden gedaan was. Bij onderzoek is gebleken, dat het niet één, maar vier jaar is geleden, dat de voorgevel van dat huis is geschilderd. Voorzitter geeft toe, dat die opmerking juist is, Hij had zich vergist, het was wel aan den achterkant maar niet aan den voorkant der woning opgenomen maar zegt nadere zorg toe. Het lid de Regt informeert naar de electrieiteitsvoorziening door de Provincie waarover vorige vergadering is gesproken. De voorzitter kan hieromtrent niets na ders verklaren. Het lid Meuwenhuize vraagt de aandacht op het weggedeelte vanaf den Molen te Kamperland tot bij de hofstede van Van der Moere. De voor zitter zegt overleg met den wegopzichter toe. Daarna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Putten, J. Enkelaar te Rijs- sen. Bedankt voor Pesse, door II. van Ooy, cand. te Heemstede. Geref. Kerken. Bedankt voor Franeker, door K. J. Cre- mer te Gees. Geref. Gemeenten. - Bedankt voor Benthuizen, door B. v. Neerbos te Terneuzen. R.-K. en Protestantseh. Prof, Schneider van Berlijn geeft in „Das Evang, Deutschland" thans cfers, welke eener- zijds zijn ontleend aan de ambtelijke op gaven van de Evangelische Landskerk en anderzijds aan de R.-K. centrale voor kerkelijke statistiek en dus vasten bodem bieden voor de vergelijking van de bewe ging Roomsch-Protestantsch en Protes- tantscli-Roomsch. Het blijkt, dat van 1920 1924 in heel Duitschland van de Room- sche naar de Evangelische kerken zijn overgegaan 53.074 personen en van de Evangelische kerken naar de Roomsche 37.978. Er is dus ten gunste der Evan gelische kerken een overschot van 15.096 personen. En nog moer ten gunste der Evangelische kerk is, dat dit overschot jaarlijks stijgend was, n.l. van 2452 in 1920 tot 3927 in 1924. Het sterkst is de Evangelische beweging in Silezië en in Beieren; landen waar daarentegen de Roomsch-Katholieke kerk meer winst heeft dan de Evangelische zijn voortdurend: het Rijnland en Baden. De bladen berichten, dat té Gubén in Pruisen in de Evangelische kerk de R.K. kapelaan Anton Peschke door belijdenis in de Evangelische kerk werd opgenomen. Kapelaan Peschke was reeds negen jaar lang dienstdoend geestelijke. Thans zal hij weldra Evangelisch predikant zijn. De liturgie. In verband met de pogingen om ook in de geref. kerken de liturgie in eere te herstellen herinnert men aan onderstaande opmerking van prof. dr H. H. Kuyper in „De Heraut" van 16 Nov. 1911: „Het is Calvijn geweest die te Straatsburg den eeredienst aldus heeft ingericht, dat daarin ook een afzonderlijk gedeelte werd gewijd aan gebed, schuld belijdenis, gezang, voorlezing der wet en de geloofsbelijdenis; en in de liturgie onzer vroegere gereformeerde kerken in Nederland was dit evenzoo voorgeschre ven." Zondag 27 Juni 1926. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, nm. ds de Vries, av. ds Hoogenraad van Boxtel. Wilhelminadorp vm. ds de Vries, nm. ds Homburg. Biezelinge (verb, bericht) half twee (O. T.) ds Dekker (H. Av.), 5 u. (O. T.) ds Jansen van Roosendaal. Benoemd tot hoofd der o.l.-school te Nieuwerkerk (D.) de heer D. Eveleens te Aalsmeer, met wien op de voordracht stonden de heer C. Westerweel te Den Bommel en L. J. Heijboér te Hansweert. Te 'sGravenhage geslaagd voor het machinisten-examen diploma B de heer B. v. d. Wilt te Vlissingen. Te Amsterdam voor het candidaats geneeskunde de lieer-en A. II. Ilertstein en J. Timmermans. Te 'sGravenhage voor het examen Nijver heidsonderwijs N 4 de heer J. J. Sohier te Vlissingen. Te Utrecht voor het theore tisch examen tandheelkunde le gedeelte dhr E. J. C. v. d. Velde "en 2e gedeelte dhr W. J. v. d. Velde Voor het examen voor het politie- diploma van den Alg. Ned. Politiebond op 911 en 1518 Sept. a.s. gaven zich ruim 1200 candidaten aan. Voorzitter is |de heer J. van Waning, burgemeester te Ouderkerk a.d. Usel; secretaris W. L. H. Koster Henke oud-commissaris van politie, te Harderwijk. Bevorderd aan de Technische IIoo- gescliool ~te Delft met lof tot doctor in de technische wetenschap na verdediging van een proefschrift getiteld: „De saccha- rose-vorming in aardappelen tijdens het drogen" en van stellingen, de heer C. J. de Wolff, scheikundig inginieur, geboren te Middelburg. Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. In de Vrijdagavond onder voorzitter schap van den heer M. Laernoes, vice- voorzitter der Kamer, gehouden vergade ring van bovengenoemd college, waren de heeren Oosterbaan, Boudewijnse, Witkam en Kielstra met en Bosman zonder ken nisgeving afwezig. Bij de aanvraag van den heer W. Huson W.Lz. te Vlissingen en Klaver te Middel burg om tot makelaar te worden aangesteld ontspon zich een discussie over de wijze waarop de kamer in het algemeen zich moet houden bij het geven van adviezen in gevallen als deze aan de rechtbank, vooral doordat de heer Jeronimus het ge vaarlijk achtte alleen op subjectieve mee ningen over personen advies te geven. Be sloten werd deze zaak nader in geheime zitting onder de oogen te zien. Met één stem tegen, die van den heer Jeronimus, besloot de kamer lid te wor den van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland tegen een contributie van f 15 per jaar. Z. li. s. vereenigde de kamer zich met het voorstel van het bureau om geen ad- haesie te betuigen aan het adres van de kamer te 's Hertogenbosch, waarin deze aan den Minister van Waterstaat verzoekt te bevorderen bij de spoorwegen: 1. alge meene tariefsverlaging; 2. wederinvoering van kilometerboekjes, en 3. uitbreiding van het buurtverkeer. In dit voorstel lag mede opgenomen een zelfstandig verzoek te doen aan den minister inzake de weder invoering der kilometerboekjes. De opmerkingen door het bureau voor gesteld inzake gewenschte wijzigingen der spoorwegdienstregeling werden door de kamer gedeeld en besloten dat de hoer van Niftrik, die de kamer in den spoorweg- raad vertegenwoordigt, met het bureau na der zal confereeren en de leden gewensch te wijzigingen alsnog ter kennis kunnen brengen. Bij het voorstel van het bureau inzake opmerkingen over het ontwferp-wet tot hef fing van een weggeldbelasting, werd met 14 tegen 3 stemmen aangenomen een voor stel-Wesseling om alleen te vragen be spoediging van uitvoering van het wegen plan, door de gelden uit een leening te vinden, maar weg te laten den wensch, dat ook zware voertuigen met paardetractie als bijv. kermis- en verhuiswagens kunnen worden belast. Inzake het cadeaustelsel had het bureau voorgesteld een afwachtende houding aan te nemen, doch de Commissie voor de Handelsbelangen stelde voor een adres te richten tot den Minister van Justitie met verzoek spoedig een wetsontwerp te willen indienen, waarin maatregelen worden ge troffen om het cadeau-stelsel te beletten. Met 12 tegen 5 stemmen vereenigde de ka mer zich met het voorstel van het bureau. Met 2 stemmen tegen werd besloten f 100 toe te kennen aan het Comité van Actie tot bestrijding van den verkoop met ca- deaux. Bij de rondvraag verklaarde de kamer zich unaniem, na het verschijnen der me morie van antwoord over het Belgisch Verdrag, voor onverzwakte handhaving van haar motie, waarin er op wordt aan gedrongen dit verdrag niet aan te nemen. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. De electrificatie. God. Staten herinneren aan de besluiten van 21 D.ec. j.l., waarbij de algemeene voor waarden werden vastgesteld, waaronder naar de zienswijze van de Staten de electrificatie van de noordgroep en van de middengroep zonder Walcheren, zou moeten tot stand wor den gebracht. In de eerste plaats is daar onder begrepen het afsluiten van een over eenkomst van stroomlevering met de P. N. E. M. Commissarissen van de P. Z. E. M. hadden daaromtrent twee conferenties met de P. N. E. M„ die evenwel nog niet tot overeenstemming hebben geleid, al mag de verwachting worden gekoesterd, dat die hoogstwaarschijnlijk weldra zal worden be reikt. Ten aanzien van de stroomlevering voor de gemeente Middelburg aan het platteland van Walcheren, is nog geen accoord getrof fen. Tocli vertrouwen Ged. Staten de conces sie binnen niet te langen tijd te kunnen uit reiken, na de colleges van B. en W. der te eloctrificeeren gemeenten te hebben gehoord. De onderhandelingen, die met de aan te sluiten gemeenten gehouden worden over de te stellen garantiën, zijn van dien aard, dat men mag hopen op uiteindelijk slagen dei electrificatie, al zal men natuurlijk moeten begrijpen, dat dit nog niet zeer spoedig liet geval zal zijn. De onderhandelingen met Zie- rikzee, Tholen en Goes over een eigen over eenkomst zjjn nog in het allereerste stadium. Besprekingen met de „Mabeg" zijn nog niet zoover gevorderd, dat daarover reeds mede- deelingen zouden kunnen worden gedaan. Ten slotte deelen Ged. Staten mede, dat de Winst- en Verliesrekening van de Zuid- groep voor het eerst een voordeelig saldo der exploitatie aanwijst n.l. ten bedrage van f 3544.70V2, terwijl -het nadeelig saldo, dat over 1924 f 91.842.38V2 bedroeg, over 1925 slechts f 25.514.60 beloopt. Ged. Staten vertrouwen, dat de Staten zich met hen over dezen vooruitgang zullen ver blijden. - Ongelukken. In het Rijnbad te Arnhem is een 19-jarige jongeman uit Helder bij het zwemmen verdronken. Hij dook onder en kwam niet meer boven. Te Gouda is een driejarig meisje verdron ken. Het kind is in een onbewaakt oogen- blik te water geraakt. Gisteravond werd bij de ouderlijke woning te Dordrecht vermist de 6-jarige V. Door middel van een politiehond werden aanwijzingen ver kregen die er toe leidden dat het ventje levenlohs werd opgehaald uit de Nieuwe Haven. Te Sneek had een 18-jarige dienstbode, die op een gasstel was aan het smelten was, waarbij terpentijd was ge voegd, hot ongeluk zich deerlijk te bran den. Door haar in een vloerkleed te rol len zijn de vlammen gebluscht; ernstig verbrand is zij daarop naar het zieken huis overgebracht. Gistermiddag is een achtjarig meisje te Delft in brand geraakt doordat haar kleeding in aanraking kwam met een brandend gascomfoor. Met zeer ernstige brandwonden is het kind naar het gasthuis vervoerd, waar het is overleden. Te Rotterdam is een havenarbeider in het ruim van een schip gevallen. Hij be kwam een schedelfractuur. Zijn toestand is zorgelijk. Te Bunde is een vrouw, die de vorige week onder een auto geraakte, aan de bekomen verwondingen overleden. Te Rotterdam is een 4-jarig kind, dat plotseling de straat overstak, door de tram aangereden en gedood. Oplichting. De 33-jarige C. te Delft verkreeg eenige weken geleden van een rijwielhandelaar een nieuw rijwiel in huurkoop. Hij had het voornemen met dit rijwiel een reis om de wereld te maken. Daags nadat hij zijn reis was aangevangen kwam hij te 's-Gravenhage, waar hij zijn rijwiel verkocht. Het daarvoor ontvangen geld besteedde hij aan een reis naar Ant werpen en vandaar via Brussel naar Pa rijs. Bij zijn terugkeer in Brussel werd hij genoodzaakt zijn „wereldreis" te onder breken. De politie hield hem daar n.l. aan, toen hij zonder middelen van bestaan rondzwierf. C. werd toen over de grens gezet, en de Roozendaalsche politie hield hem toen weer op verzoek van de politie te Delft aan. Diefstal. Gisteren zijn naar de gevangenis overgebracht om ter beschik king van den officier te worden gesteld de gehuwde arbeiders II. en van der W., werkzaam op de Philips Gloeilampenfa brieken te Eindhoven, eerstgenoemde als verdacht van diefstal van een groote partij radio-lampen, de ander van heling. Het drama aan den S c h i e - d a 111 s c h e d ij k. Bij het voortgezette po litieonderzoek is nog gebleken, dat bij het echtelijk drama aan den Schiedamschedijk te Rotterdam niet zoozeer van moord dan wel van mishandeling met doodelijken afloop sprake is. De vrouw leefde nog, toen haar man thuis kwam. Ook toen de buren op het hooren van een harden slag in de woning gingen kijken, leefde de vrouw nog. Zij lag toen buiten het bed op den grond. „Louis de Paardendief", die reeds meer dere veroordeelingen achter den rug heeft, waarschuwde de buren, toen hij zag, dat de vrouw dood was en verliet daarna het huis. Bij zijn verhoor zeide hij, dat zijn vrouw altijd goed voor hem was geweest en hem voor veel slechts had behoed. Ook hij was steeds goed voor zijn vrouw ge weest en droeg haar al het geld, dat hij verdiende, af. De man verklaarde verder, dat hij niet wilde, dat zijn vrouw alleen in een café kwam, daarom had hij met haar getwist, geslagen zou hij haar echter niet hebben. Hij ontleende ook, dat hij de oorzaak van den plotselingen dood Van zijn vrouw is geweest. Het lijk van de vrouw wijst echter op teekenen van zware mishandeling. Woensdagmiddag is nog' '11 zwager van de gestorven vrouw gehoord. Deze vertel de, dat zijn schoonzuster driemaal gehuwd is geweest. Haar tweede man is drie jaar ziek geweest. Van deze drie jaar is hij anderhalf jaar thuis verpleegd. Al dien tijd ging de vrouw bijna nooit de deur uit. Ten gevolge van dit vele thuis blijven had zij veel last van hoofdpijnen, vooral de laatste maanden. Zij was daar bij ook erg zwak. Nadat zij met M. getrouwd was, ging zij meer de deur uit. Deze wilde dit evenwel niet hebben, waardoor zich, voor namelijk wanneer hij dronken was, hef tige scènes afspeelden. Dinsdagavond was M. ook weer niet geheel nuchter. Hij heeft zijn vrouw klappen gegeven, welke zij blijkbaar, misschien wegens haar zwakke gezondheid, niet heeft kunnen verdragen. M. houdt hardnekkig vol, de "vrouw niet mishandeld te hebben. De politie hecht echter weinig waarde aan deze verkla ringen. Weer een kindermoord. Bij Duisburg zijn Donderdagmiddag aan den rand van een boschje de lijken van een 5-jarig meisje en oen 6-jarige jongen ge vonden. De twee kinderen waren ver moord; zij hadden messteken in de hals- streek en van beide waren de polsaderen doorgesneden. Verdacht van den moord wordt een ongeveer 25-jarige vrouw die in de nabijheid is gezien en zich in een beek de handen heeft gewasschen. Zij is nog niet opgespoord. Hevige storm t ij de n s een processie. Ter gelegenheid van het Eucharistisch congres te Chicago werd een groote processie gehouden. Een hevige storm kwam echter plotseling de processie storen, groote hagelsteenen vielen neer, bliksemstralen kliefden door de lucht, don derslagen ratelden. De honderdduizenden moesten ijlings een goed heenkomen zoe ken. Het gedrang werd zoo hevig, dat de speciale politiebewaking moeite had de menigte op eenigen afstand van het tijde lijk altaar te houden. Een reis 0111 de wereld in 30 dagen. De twee Amerikanen Wells en Evans, die in dertig dagen de reis om de wereld willen maken, zijn Dinsdagmorgen per „Aquitania" uit New-York te Cher bourg aangekomen. Daar wachtte hun de eerste tegenvaller. Het vliegtuig dat hen zou opnemen, had wegens den mist een noodlanding moeten maken en was daarbij beschadigd. In plaats van het vliegtuig bracht nu een auto, die door vrienden was besteld en aan de haven op hen wachtte hen naar het vliegveld Le Bourget le Parijs. Om alle onaangenaamheden te vermijden, die het gevolg van le groote snelheid zouden kun nen zijn, was naar allo steden tusschen Cherbourg en Parijs getelefoneerd, dat men de auto ongehinderd zou laten pas- seeren. Om vijf minuten over half vier kwamen de Amerikanen op het vliegveld te Le Bourget aan en tien minuten later waren zij in een extra-vliegtuig naar Ber lijn onderweg. Na een korte rust te Berlijn werd naar Koningsberg doorgevlogen, waar zij gisterenmorgen om half zeven landden. Een uur later vlogen zij per Fok ker al weer in de richting van Moskou. Yolgens de Duitsche bladen waren de beide wereldreizigers enthousiast over het luchtverkeer in Duitschland, door welks voortreffelijke organisatie zij anderhalven dag zeiden te hebben uitgewonnen, zoodat de kans bestaat dat zij hun reis rond den aardbol in nog minder dan 30 dagen zul len volbrengen. Van Moskou uit zullen zij verder vliegen naar Tomsk, om daar den Maandag uit Moskou vertrokken trans- siberisclien expres te nemen. Daarmee be reiken ze weder een tijdwinst van vier da gen en zullen zij te Wladiwostok en te Yokohama directe stoomboot-aansluiting hebben. „Wat onze Fokkers waard z ij n". De sportredacteur van het „Han delsblad" is na den voetbalwedstrijd te Kopenhagen met een vliegtuig van de K. L. M. naar Amsterdam teruggekeerd. Wij knippen uit zijn impressie het on derstaande stukje: „Even vóór ons was een driemotorig vliegtuig een Junckers van de Zweedsche Malmö-Amsterdamlijn, uit Hamburg, gegaan. Recht voor ons uit zie ik het silhouetje tegen de ietwat lichter wordende lucht. Het komt nader. Gijs (fa miliaire afkorting van den naam van den bekenden piloot Geyssendorfer) heeft het natuurlijk al lang gezien. Nader komt het meer en meer. Wij met onzen enkelvoudi- gen motor gaan veel sneller, dan die daar met zijn drievoudige trekkracht. Nu zijn wij' op zij van het toestel. Ik wuif, krijg mijn groet terug. Tegen de raampjes druk ken de passagiers hun neuzen, wuiven ook. Dan drosselt Gijs den motor een beetje, wij blijven achter. Hij stuurt nu ons toestel aan den anderen kant van den Zweedvol gas weer schieten wij hem op zij. En wuiven weer. En gnuiven te zelfdertijd. Ik kijk naar Gijs. Drie vingers steek ik omhoog. Hij grinnikt, seint alleen met één vinger terug. Zijn lieele gezicht lacht, als hij den knop van het gas weer beet pakt en meer gas geeft. Dan dondert de motor weer op volle kracht, en even later hebben wij het andere toestel vèr achter ons ge laten. De K. L. M. heeft eens eventjes la ten zien, wal haar Fokkers waard zijn. Gek hè, ik voel me trots, ik zit een oogen- blik te trillen van emotie. Omdat ik het fijn vind, omdat ik me voel in een echt Nederlandsch vliegtuig, van een echt Ne- derlandsche maatschappij. Een zwendel-fir ma ontdekt. In Januari van dit jaar werd in den Oppert te Rotterdam gevestigd de firma G. C. R. Kühne en Co., van welke firma zekere G. C. R. Kühne als directeur en zekere P. Klie- mann als gevolmachtigd vertegenwoordiger op trad. Behalve deze twee, werkten nog 6 Duit- sehers aan de firma mede. Al spoedig kreeg de politie argwaan tegen de manier, waarop deze firma zaken deed. Eenigen tijd geleden vervoegde zicli op het hoofdbureau van politie een koopman uit Sak sen, die een klacht tegen de firma Kühine en Co. indiende. Terstond trok de centrale recherche achter de zaak heen, maar de fir manten hadden blijkbaar lont geroken en wa ren verdwenen. Uit het voortgezet onderzoek kwamen evenwel voldoende feiten aan het licht om tot verdere vervolging over te gaan en gisteren zijn Kühne en Kliemann te 's-Gra- venhagé gearresteerd. Uit het politioneel onderzoek is vast ko men te staan, dat de centrale recherche l>ü do plusminus 600 hij haar geregistreerde fles- schentrekkers weer een nieuw 6-tal kan in schrijven. De firma ging als volgt te werk: Klie mann dreef do zaken, terwijl Kühne steeds op reis heette te zijn. Er werd flink inge kocht, steeds op ten minste óén maand ere- diet, terwijl de goederen dadelijk a contant van de hand gedaan werden, voor belang rijk lage prijzen, dan waarvoor zij1 ingekocht waren. Vroeg een of andere firma eenige zekerheid omtrent de firma Kühne, dan wer den steeds twee referenties genoemd: de eer ste heette een groote firma in Berlijn, da ander een groothandelaar in meubelen to Rotterdam te zijn. De informaties luidden steeds onverdeeld gunstig. Gebleken is, dal de firma fe Berlijn slechts in de fantasie van de firma K. bestond. Een handlanger, een gSwone werkman te Berlijn woonachtig beantwoordde trouw de informatiebrieven. Do groothandelaar in meubelen bleek oen depót houder van oen broodfabriek te zijn. Laatst genoemde ontkent evenwel referenties over de firma Kühne gegeven te hebben. De firma Kühne deed in den regel eerst een kleine bestelling, welke terstond betaald word. Kort daarop volgde een tweede, groo- tere bestelling, 'waarbij crediet gevraagd werd en deze goederen worden dan nimmer ot slechts voor een heel klein gedeelte betaald. De firmanten waren niet kieskeurig wat de artikelen betrof. Zoo dreven zij handel in meubelen, koffiemolens, handkoffers, gramo phone's, Keulsche potten, haarborstels, speel goed, filten, porcelein, kinderstoelen, kinder wagens, goud- en zilverwerken, muziekinstru menten, tandenborstels, waterketels, garnitu ren, stofzuigers, kammen, enz. enz. Iedere levering op crediet werd als buit beschouwd. De artikelen werden meestal voor den halven factuurprijs van de hand gedaan aan den koopman J. II. W. Deze verklaarde bij liet onderzoek geld aan de firma Kühne geleend te hebben en het op deze wijze terug te krijgen. Het ergst is wel do koopman uit Jöhnstadt, een meubelfabrikant, gedupeerd. Eerst had de firma Kühne van dezen handelaar vier schryfburcaux voor f (30 gekocht. Deze zijn dadelijk verkocht aan een meubelhandelaar voor f 52.50 per stuk. Dadelijk daarop sloeg de firma K. 12 bureaux in en vervolgens een partij van zestig. Al deze bureaux zfln afgeleverd, maar waren door de firma K. reeds verkocht, voor zij in haar bezit waren, voor f 35 per stuk, terwijl de inkoopwaarde f 60 per stuk was. Toen de laatste zending schrijfbureaux ar riveerde is zij dadelijk doorgestuurd voor een pakhuis aan de Zaagmolenstraat, waar zy opgeslagen is. Bij de ontvangst van de bu reaux was het geheele complot flesschentrek- kers present. Er moest f 600 worden betaald aan rechten en vracht. Vliegensvlug hebben

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2