No 224 Zaterdag 20 Juni 40e Jaargang EERSTE BLAD. MET ADRES A. WILKING Buitenland. Ihffienlaiut. Stoom "Jabafcsfabrïefcj „D<2 DUbrïaan" A.p.d.^jQQctaar &/C£ Dit nummer bestaat uit 2 biaden. GOES HULST Drukkers-Exploitanten: 430STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.^« Losse nummersf0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zij die zich met 1 Juli op ons blad abon- neeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. („D00R REVOLUTIE TOT EVOLUTIE." Wij hebben in de laatste weken enkele malen de aandacht gevestigd op het op treden van den heer Stenhuis, voorzitter van het N.V.V. op het jongste Paasch- congres der S.D.A.P. te Rotterdam. Zijn thema was, kort saamgevat, door revolutie tot evolutie. Zijn oppositie werd beheerscht door twee groote gedachten. Eenerzijds wil hij, door nauwe ver binding tusschen N.V.V. en S.D.A.P., zoo mogelijk door het stichten van een beide omvattende Arbeiderspartij voor de vak beweging medezeggenschap verkrijgen in de politieke leiding. Anderzijds wil hij de beproefde eco nomische actie der vakbeweging ver vangen door een meer revolutionair op treden, ja zelfs door een doelbewust stre ven naar revolutie. Het duidelijkst kwam deze bedoeling uit in de hier volgende passages uit zijn rede: „De ntassa is niet meer bereid, zich neer te leggen, te dulden, te werken en te hon geren tevens. Zij zal zich verzetten, in onze organisaties en onder onze leiding, of zonder ons en zoo noodig tegen ons. Hoe meer dat verzet komt, hoe meer het 't karakter van een opstand hebben zal, hoe roekeloozer en wilder het zal zijn. Ik acht ■het de taak van de soc.-dem. arbeidersbewe ging zulk een verzet te bevorderen en te leidenDat verzet zal herhaaldelijk het karakter krijgen eener revolutie, omdat alleen een revolutie den weg open zal breken voor een nieuwe evolutie. Het kapitalistisch geweld wijkt alleen voor een macht, die sterker is; zulk een macht is het parlementarisme' niet. Zulk een macht wordt alleen gevonden in de economische machtsformaties van het proletariaat wanneer deze formaties althans gedragen worden door een sterk socialistisch inzicht en den wil, om te winnen. Om dat te bereiken, is m.i. een concentratie van de economische en poli tieke groepeering in de politieke strijd-orga- nisaties van het proletariaat noodzakelijk." In dit verband is het dan ook zeer opmerkelijk, dat Stenhuis in zijn rede ook een toenadering tot het Russisch communisme bepleit. Dit laatste had hij reeds in „De Strijd" van 27 Maart bepleit en er de warme instemming van „De Tribune" mee inge- oogst! In dat artikel (wij citeeren hier uit „Het Centrum") schreef hij o.a.: „De Internationale organisatieszijn ver plicht, niet alleen een programma op te stel len, maar ook een campagne te organiseeren, die beoogt, de arbeiders er strijd voor te doen voeren. De taak der proletarische beweging is het, den stormbal te hijschen Europa zal andere wegen moeten gaan, wil het aan zijn ellende ontkomen. Er is tenslotte geen andere deugdelijke weg dan een die leidt tot een groot agrarisch gebied en tot een gebied met rijke bronnen aan grondstoffen. Wil Europa ontkomen aan het lot van als vazalstaat van Amerika ver der te vegeteeren, dan zal het moeten komen! tot een Unie van Europa, waarin Rusland is opgenomen, en die allereerst beopgt, tot een economisch compagnonschap met de volken van het Oosten te komen." Het is te begrijpen, dat „De Tribune" juichte. Maar de communistische redactie meende, dat Stenhuis nog een stap verder moest gaan, en vroeg: „Moet het „nieuw-élan de nieuwe geestdrift" die moet worden opgewekt, het revolutionair élan de revolutionaire geest drift zijn „Maar hoe wil Stenhuis in dit opzicht ook maar iets hereiken, als hij! bij1 het tref fen van de toebereidselen voor de mobilisatie al vast te kennen geeft, dat Wat hem aan gaat de revolutionaire voorhoede van de proletarische armee wel kan inrukken?" Stenhuis had A. gezegd, hij moest nu ook B. zeggen. En hij deed het, onomwonden, op het Paaschcongres te Rotterdam. Toen sprak hij het met donderende stem uit: het verzet der arbeiders moet komen, en het zal herhaaldelijk het ka rakter eener revolutie krijgen, en het is de taak der soc.-dem. arbeidersbeweging „zulk een verzet te bevorderen en te leiden". Daarmee werd,met één trap, niet alleen de politieke partij, maar evenzeer de moderne vakbeweging op den weg der revolutie gestooten. 'tls begrijpelijk, dat dit hij de meer bezadigde vakvereenigingsleiders aan stonds t.ot krachtig protest aanleiding gaf. Brautigam, en reeds een Henri Polak, namen geen blad voor den mond. Toch zullen ook zij niet kunnen ont kennen, dat wat Stenhuis thans wil en propageert- volkomen in de lijn van de sociaal-democratie, van het zuivere Marxisme ligt. Marx zelf heeft zich de ontwikkeling nooit anders gedacht, dan dat de tegen stelling tusschen bezitters en niet-bezit- ters steeds scherper, het getal der laatsten steeds grooter, hun treurige positie steeds onverdragelijker wordt, tot dat er tenslotte een katastrophe komt, waarbij het proletariaat de dictutuur aan zich trekt, en met geweld de onteige naars onteigent. Zoo luidde het bekende slot van het „Communistisch Manifest" van 1847 reeds aldus: „De Communisten versmaden het, hun mee ningen en plannen te verbergen. Zij verklarei; het openlijk, dat hun doeleinden slechts be reikt kunnen worden door de gewelddadige om verwerping der geheele tegenwoordige maat schappij-orde. De proletariërs hebben niets er bij te verliezen dan hun ketenen. Zij hebben een wereld te winnen. Proletariërs aller landen vereenigt ui" De arme proletariërs van Rusland heb ben echter thans wel geleerd, dat zij iets verloren en niets gewonnen hebben! Veel later, op het bekende Haagsche Congres van Sept. 1872 zeide Marx: „In de meeste landen van 'Europa moet het geweld de hefboom van onze revolutie zijn; op het geweld zal men te zijner tijd een beroep moeten doen, om eindelijk de heer schappij1 van den arbeid te vestigenDe Revolutie moet solidair zijn, en wij vinden een groot voorbeeld in de Commune te Parijs, die gevallen is. omdat in alle hoofdsteden, in Berlijn, in Madrid, enz. niet gelijktijdig een groote revolutionaire beweging uitgebroken is, welke in verbinding stond met dezen gewel digen opstand van het proletariaat van Parijs." Inderdaad, 'de Russische Bolsjewieken doen niets anders, dan deze leer van Marx in praktijk brengen. Het is dus zuiver Mar xistisch, wanneer Stenhuis thans aan spoort, om met hem saam te werken, en overal tot revolutie aan te sporen. Even duidelijk was, wat Behel schreef in zijn ^schrift „Unsere Ziele" (blz. 44): „Men ontstelle zich maar niet over deze mogelijke aanwending van. geweld. De geschie denis leert, dat te allen tijde de nieuwe ideeën in dm regel slechts door gewelddadigen strijd met de vertegenwoordigers van bet verleden tot gelding kwamen en dat dan de strijders voor die nieuwe ideeën de vertegenwoordigers van het verleden zoo doodelijk als mogelijk was, zochten te treffen. Wel niet ten onrechte roept Karl Marx in zijn boek Das Kapital uit- „Het geweld is de geboortehelper van elke oude Maatschappij, die van een nieuwe zwan ger gaat." En niet minder duidelijk omschreef Liebkuecht Marx' leer ten deze, toen hij in zijn brochure „Ueber die politische Stellung der Socialdemokratie" ver klaarde: „Het Socialisme is geen vraagstuk der the orie meer, maar eenvoudig een machtsvraag stuk, dat in geen parlement, dat alleen op de straat, op het slagveld op te torsen is, gelijk elk ander machtsvraagstuk." En nog in 1890 schreef Engels aan Liebkneeht, dat het een kolossale illusie was, „in Duitschland langs gemoedelijken vreedzamen weg de republiek te willen instellen, en niet slechts de ïepublielf maar de communistische maatschappij te willen verwezenlijken". Hij acht het zelfbedrog, waartegen hij meent te moeten opkomen, „dat de be staande toestanden langs wettelijken weg in d.e communistische maatschappij wil overvoeren." Zooals men ziet, kan niet ontkend wor den, dat het thans door Stenhuis inge nomen standpunt in deiï grond niet an ders is dan het zuivere Marxistisch stand punt, zooals dat in vroeger jaren onom wonden door de sociaal-democratie werd beleden. Teleurstellend is het voor de hèden- daagsche leiders, die geleidelijk van het standpunt der revolutie naar dat der evo lutie gekomen waren, dat thans de invloed rijke voorzitter van het N. V. V. zoo onom wonden tot het oude, verteerde Marxis tische standpunt is teruggekeerd. Er ligt iets zonderlings in. Vroeger waren het de politieke leiders die het meest revolutionair waren, en daarom met weerzin en achterdocht de ontwikkeling der vakbeweging gadesh#- gen; en het waren de vakvereenigings leiders, die, mannen van de praktijk, met weerzin en achterdocht naar de revo lutionaire theoretici keken. Het zonderlinge is nu, dat het revolu tionaire vaandel thans ontrold wordt door den eersten voorman uit de moderne vak beweging, en dat het de politieke lei ders, Vliegen en Albarda waren, die het felst tegen hem optraden, en de actie der vakbeweging tegen hem in bescherming moesten nemen! Met groote belangstelling zoo eindigt „Het Centrum", zullen wij het verloop van dezen strijd volgen. voor Manufacfuren Barnes- Xinderc©nfecS;e Tapijten - Gordijnen ïJesïaüen Ledikanten en aanverwante aHikelen ia Aftreding. In Juli a.s. treden af de leden der Eerste Kamer: 'Amelink, Briët, Diepen horst, dr Franssen en Anema, allen A.-R.; Amtz, Dobbelmann, v. d. Lande, Van Voorst tot Voorst en Wittert van Hoog land, welke laatste zich niet herkiesbaar stelt, allen R.-K.; Danz, Hermans, Men- dels, Ossendorp, De Zeeuw en Rugge, allen S.D.A.P.; de Gijselaar, v. d. Hoeven, de Vos va,n Steenwijk en Van Wassenaer van Catwijck, allen C.-H.; v. Nagell van Ampsen, Rink en Smeenge, allen V.B.; Slingenberg en Westerdijk, beiden V.-D. De positie van Caillauix. Het minst tevreden met de door Briand gevonden oplossing zijn de socialisten, Officieel heet het wei is waar, dat zij een afwachtende houding zullen aannemen tol de nieuwe regeering haar program in de Kamer zal hebben bekend gemaakt, maar het feit dat Caillaux minister van finan ciën geworden is en aan het dictatoriaat grenzende bevoegdheden gekregen heeft doet hen weinig goeds van .de financiëele gestie der nieuwe regeering verwachten. Caillaux zal trouwens in het nieuwe nieuwe kabinet -d e man zijn. Briand is wel president en hij slechts vice-president van den Ministerraad, rnaar algemeen ge looft men in de Fransche pers, dat dit „maar" officieel is en niet Briand maar Caillaux de spil is, waarom alles draait en als hij 'het nog niet is, dan zal jh'fj het wel binnen afzienbaren tijd worden. Caillaux droomt zich dictator en wil met krasse maatregelen het geschokte financiëele evenwicht herstellen. Of het hem gelukken zal? 'tls de vraag, want Caillaux heeft wel meer gewild, dat hem niet gelukt is. Zijn jongste mislukking aan financiën is nog geen jaar geleden. Korte berichten. Naar de directie der firma Krupp te Essen meedeelt zal zij in de eerstvol gende maanden nog 3 a 4000 leden van haar personeel wegens slapte in zaken moeten ontslaan. Het index-cijfer bedroeg op 15 Juni voor geheel België 579 tegen 558 in Mei. Volgens een bericht uit Kopenha gen is in het gouvernement Oeral pest uitgebroken. Er zijn reeds meer dan 100 dooden. Het geheele gouvernement Oeral zal van het verdere Rusland afgesloten worden en de verbinding met Siberië zal rondom dit gouvernement heen ge leid worden. Er is een commissie van geneeskundigen uit Moskou naar de streek, waar de pest heerscht, gezonden. Het plan tot het graven van een tunnel onder de Schelde, te Antwerpen, dat voor onbepaalden tijd opgegeven bleek te zijn, wordt thans in de betrokken depar tementen nogmaals bestudeerd. De regee- ripg blijkt een nieuw voorstel te hebben ontvangen, dat neerkomen zou op het aanleggen van een dubbele tunnel. De kosten zouden geheel gedragen worden door een particuliere onderneming mits de Staat, terreinen op den linkeroever der Schelde, tegenover de stad afstaat. De Epgelsche maatregelen tegen mond- en klauwzeer. Naar de Maasbode verneemt, zal de inspecteur-generaal de Roo, van het Bel gisch ministerie van landbouw naar En geland vertrekken om een onderzoek in te stellen naar de achtergehouden koppen en pooten van de ingevoerde varkens, welke met mond- en klauwzeer zouden besmet zijn. De Belgische regeering staat er op, dat deze kwestie, welke zulke ernstige gevolgen had als de sluiting der Enigelsche grenzen, grondig wordt onder zocht om te trachten de verantwoorde lijkheid vast te stellen. Ondertusschen is het Belgisch ministerie van landbouw mei de Engelsche regeering onderhandelingen begonnen teneinde wijziging te t bekomen in den krassen maatregel. Naar men meent bestaat er hoop, dat Engeland er op zal terugkomen; Nederland -waarmee ook reeds onderhandelingen werden gevoerd zou in dat geval het doorvoerverbod opheffen. Reuter seint uit Londen: Bij de bespreking van de begrooting van landbouw in het Lagerhuis verklaarde Guinness, dat het invoerverbod een wijze stap is geweest. Hij beweerde, dat het bewezen is, dat de besmetting kan wor- cl en overgebracht door geïnfecteerd vleesch Geen wijze van keuring in het buitenland kan de besmetting tegengaan, die in de Europees-die landen bestaat, waar in de laatste twee jaar niet minder dan een kwart millioen gevallen per jaar zijn Voor gekomen. Het gemengde bad. In de Raadsvergadering van Wageningen kwam opnieuw aan de orde 'de kwestie van het gemengde bad. In de vorige ver gadering had de heer P. Assink (r.-k.) eenige vragen tot B. en W. gericht, n.l. of er if het Rïjnbad gemengde baden zijn ingesteld, of personen van beiderlei kunne in hetzelfde bassin worden toegelaten, of B. en W. dat in overeenstemming achten met de christelijke moraal, of een derge lijke samenvoeging in een bad, door de gemeente gesubsidieerd, toelaatbaar is, en of B. en W. het niet wenschelijk vinden, dat dit subsidie niet meer wordt verleend. B. en W. antwoorden, dat naar hunne meening inrichting en beheer van het zwembad voldoendq waarborg bieden, dat het gebruik van 'gemengde baden kan worden toegelaten,, zonder dat eenige vrees behoeft te bestaan voor toestan den, die strijdig zouden zijn te achten met de christelijke moraal. Voor intrekking van het subsidie bestond naar hun oordeel, geen aanleiding. De heer Assink stelde een motie voor, waarin de raad, van oordeel, dat een ge mengd bad voor Wageningen ongewenscht en uit een zedelijk oogpunt afkeurens waardig 'is, besluit het subsidie in te trekken. Deze motie werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, 3 leden waren afwezig. De jacht in 1926. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft goedgevonden te be palen: le. dat de jacht op de hieronder genoem de wildsoorten zal zijn geopend gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoort aangegeven: Klein wild. Houtsnippen, van 30 Aug. 1926 tot 27 Febr. 1927; Korhennen van 13 Sept. tot 28 Nov. 1926; Korhanen, van 13 Sept. 1926 tot 1 Jan. 1927; Fazan- tenhennen, van 27 Sept. 1926 tot 1 Jan. 1927; Fazantenhanen, van 27 Sept. 1926 tot 30 Jan. 1927. Waterwild. Zwanen, van 26 Juli 1926 tot.27 Febr. 1927; Ganzen en water snippen, van 6 Juli 1926 tot 17 April 1927; Eenden en duikeenden, behalve wilde een den, bergeenden en eidereenden, van 26 Juli 1926 tot 6 Maart 1927; Wilde eenden, van 26 Juli 1926 tot 30 Jan. 1927; Goud plevieren, van 26 Juli 1926 tot 3 April 1927; dat de jacht op patrijzen en hazen zal zijn geopend: a. op patrijzen van 30 Aug. 1926 tot 1 Jan. 1927; b. op hazen van 4 Oct. 1926 tot 1 Januari 1927; dat het vangen van de hieronder ge noemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien en netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan, gedurende het tijdvak, achter de namen der wildsoorten aangegeven: Zwanen van 26 Juli 1926 tot 27 Febr. 1927; Ganzen en watersnippen van 26 Juli 1926 tot 17 April 1927; Eenden en duikeenden van 26 Juli 1926 tot April 1927; Wilde eenden van 26 Juli 1926 tot 13 Maart 1927; Goudplevie ren van 26 Juli 1926 tot 3 April 1927. Bij de directe belastingen zijn be vorderd met 1 Juli a.s. v,an kommies le klasse tot assistent W. P. Deijzen te Aardenburg. Van kommies 2e klasse tot kommies le kl. A. Dorsman te Vlis- singen haven; L. C. van Duijvenbode te Hontenisse; J. A. Hoek van Dijke te Ber gen op Zoom; J. A. van Liere te Hein- kenszand; F. A. van Male te Cadzand; gedeponeerd rij sPscndaai y met bijzondere nauwkeurigheid vervaar digde rooktabak. Onze veeljarige ervaring komt de kwaliteit ten goede. MORIAAN BAY munt uit in geurig heid en zachten smaak. 40 cent per half pond. NEEf^T PROEF. C. Quist te Sint Maartensdijk; A. Snoodijk te Dinteloord; J. v. d. Voorde en B. Vink te Hansweert; A. A. de Vlieger te Rijnsburg éen C. de Wilde te Hansweert „Albatros". Van rijksklerk tot adjunct commies: P. A. Maljaars te Breda, met intrekking van diens verplaatsing naar Helder. Verplaatst de adjunct-commies in ambulanten dienst S. ,v. d. Zanden van. Middelburg kantoor registratie en succes sie naar Breda kantoor reg. en domeinen. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot lid der gezondheidscom missie, zetel Vlissingen, de heer Ir H. C. Wesseling, Directeur bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" aldaar. Officier van den marine-stoomvaart dienst le kl. H. L. E. van Gelder, die nende aan boord van het wachtschip te Vlissingen, is bestemd voor den dienst in Oost-Inidië. Middelburg. Vereeniging tot-in standhouding van oude gebou wen. In de Vrijdag gehouden vergade ring van -bovengenoèmde Vereeniging^ werd door den secretaris, den heer dr W. S. Unger het jaarverslag uitgebracht. In het afgeloopen jaar vond de vereeni ging weinig; aanleiding tot bijzonder optre den. Toen bekend werd, dat de koepel aan den Pennimghoeksingel achter het groote huis in de Lange Noordstraat zou worden gesloopt en het terrein voor bouw grond zou worden verkocht, verzocht Ne- hélennia om financieelen steun der ver eeniging, voor het geval zij mocht slagen in haar pogingen het aardige stadsbeeld ongeschonden te bewaren. Maar voordat op dit verzoek was beslist, bleek het sloopingsrecht onherroepelijk en werd het vonnis voltrokken. Door de inwerkingtre ding der monumentenverordening ten aan zien van de door B. en W. op de monu mentenlijst geplaatste gevels wordt on- verhoedsch aanvallen op deze panden voorkomen. Het zal de taak der vereeni ging zijn, voor zoover hare krachten zulks toelaten, mede de middelen te verschaf fen, ten einde inderdaad het behoud ervan te verzekeren. Besloten werd subsidie te verleenen aan den eigenaar van een aar dig trapgeveltje, met zandsteenen dek stukken, Beddewijkstraat K 133, daar deze den gevel heeft doen schoonmaken en voegen, in plaats van hem met cement te Taten bestrijken. Goes. Hieronder volgen enkele uitslagen van de wedstrijden, gisteren op de Schen- geweide aan den Polderschen weg ge houden. Wij konden deze uitslagen, die volgens het Nijtengo-programma gister avond in de pauze van het concert in. hei Schuttershof zouden worden mede gedeeld maar waarmede men al veel eerder begonnen was, zoodat wij van toe spraken etc. niets gehoord hebben niet dan na veel moeite machtig worden en moesten ze opdiepen uit aanteekenin- gen van het comité, zoodat onjuisthedeM niet uitgesloten zijn. Wat meer medewer king zou de pers zeker op prijs gesteld hebben. Ringrijderij in tilbury's: le pr. M. Ha- rinck, 2e pr. A. I. van Dijke, 3e pr. J. C, Hollman, 4e pr. P. Lindenbergh, 5è pr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1