Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw. Bnespi Nfeiws. Voor Allen die Sukkelen Nadat nog eenige kleine wetsontwerpen waren aangenomen was de Indische be grooting voor 1926 aan de orde. De heer Mendels heeft van de laatste maal, dat deze begrooting op deze wijze behandeld wordt geprofiteerd om naast zijn pleidooi voor de autonomie voor Indië nog eens terdege kritiek uit te oefenen op het beleid van de regeering. Op steun van de roode lieeren behoeft minister Koningsbergen niet te rekenen. Dat is wel gebleken. De bezwaren tegen zijn beleid worden daar met den dag ern stiger. Prof. v. Embden heeft twee stokpaard jes, die hij gaarne berijdt: de gifgassen (als de begrooting van Oorlog ter sprake komt) en de Indologische faculteit te Utrecht (als koloniën aan de orde is). Het laatste deed gisteren dienst. Spr. resu meert de hoofdbezwaren tegen deze leer stoelen. De oprichters zijn alle industriee- len en handelslichamen, bestemd om winst te maken. Zij steken geld in de academi sche opleiding van Indische ambtenaren, omdat zij ambtenaren willen koopen die hun financieele belangen niet kunnen schaden. De Minister moet Indië beschermen te gen de funeste mogelijkheid dat Indië twee soorten ambtenaren krijgt: een die het stempel draagt der Leidsche Alma Mater, een die het fabrieksmerk draagt der groot ondernemers. Ligt het op den weg der Re geering zoodoende agitatiemateriaal aan de communisten te leveren? Wanneer voedsterlingen der Bataafsche Petroleum- maatschappij tot ambtenaren worden be noemd, maakt de Indische Regeering zelf zich schuldig aan gezagsaanranding. Prof. de Savornin Lobman (G.-H.) tapte uit een ander vaatje en verdedigde in een waarlijk schitterende rede deze instelling. Met de oprichting van een Indologischen leerstoel is een eminent landsbelang ge diend. Men duidt de Indische ondernemers aan als broodheeren van de professoren, alsof niet ook andere professoren brood heeren hebben (de Staat, de gemeenteraad van Amsterdam, de contribuanten van de Vrije Universiteit). Men moet bewondering hebben voor den moed dergenen die zich voor zoo beschei den salaris voor het professoraat hebben laten vinden. Ook is dank verschuldigd aan de Regeering die deze stichting heeft toegelaten. Spr. juicht de instelling toe, omdat hij zich met haar doelstelling kan vereenigen en omdat daardoor gebroken wordt met het Staatshoogeronderwijs en het particulier initiatief zich hier doet gelden. mei Verstopping of moeilijken en on- regelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeerfabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Bij kon. besluit is de heer M. C. M. van Kalmthout A.Mzoon, tijdelijk adjunct, benoemd tot adjunct-inspecteur bij de di recte belastingen. Bij kon. besluit is met ingang van 8 Aug. a.s. benoemd tot reserve-officier van gezondheid der 1ste klasse bij den ge neeskundigen dienst der landmacht de reserve-officier van gezondheid der 2e ld. 3. W. Lindenbergh. Wegsverbetering Katsche Veer's H. H.k in deren dijk. Gedep. Staten stellen, zooals wij gisteren reeds in 'tkort meldden, aan de Prov. Staten voor te doen verbeteren den weg, waar door het station van den staatsspoorweg te Goes verbonden wordt met den steiger te Katsche Veer. Het komt Ged. Staten wenschelijk voor, om de verbetering niet te doen plaats hebben door daarbij den bestaanden weg over Wilhelminadorp langs de haven en de gasfabriek en door de korry van Goes te volgen, doch door met gebruikmaking zooveel mogelijk van bestaande wegen een nieuwe verbinding te scheppen. De nieuwe verbinding zou loopen van het Katsche Veer over den Veerweg, no. 4 van den ligger der wegen en voetpaden der gemeente Kattendijke, den Schengeweg en den Nieuweweg, no. 9 en no. 74 on derscheidenlijk van de liggers der wegen en voetpaden der gemeente Goes en 'sll. Arendskerke, naar den Rijksweg Goes— Middelburg, bij den Spanjaardsput. De voorgestelde verbinding heeft liet voordeel, dat de weg langs de haven van Goes, die wegens het drukke vervoer van producten naai' en uit de in- de haven liggende schepen vooral in het najaar voor liet doorgaand verkeer groiote bezwaren olevert, en de kom der gemeente Goes met hare smalle en bochtige straten, henevens de zeer scherpe bocht bij de draaibrug te Wilhelminadorp, vermeden worden, ter wijl ook de verbinding van Katsche Veer met het station te Goes erf met Middelburg eenigszins verkort wordt. De kosten van deze verbetering, waarbij gerekend is op den aanleg van een 4 M. breedei klinkerbaan en een gefundeerd rijwielpad ter breedte van 1.50 M. aan één zijde, worden volgens een globale raming geschat op ten minste f 155.000 en zijn slechts enkele duizenden guldens hooger dan de kosten van verbetering van de thans bestaande verbinding langs de ha ven van Goes zouden zijn. Daarentegen is de afstand van het veer tot den Spanjaardsput ruim 0.5 K.M. kor ter dan van liet veer tot den rand der kom bij de gasfabriek van Goes, zoodat de nieuwe verbinding minder aan onderhoud zal kosten dan de weg langs het thans gevolgde traject zou vorderen. liet d- b -trokken onderhoudsplichtigen van de te verbeteren wegen, den Wil helm in a polder en het waterschap Goe- schcpolder c.a., zijn onderhandelingen ge opend. Middelburg. In eon woning aan de Bree- straat heeft Woensdagmorgen een treurig ongeluk plaats gehad. Een knaapje van 9 maanden is van de trap gevallen en kort na het ongeval aan de gevolgen overleden. Goes. Voor de Raadsvergadering van hedenavond zijn de volgende stukken in- ingekomen: Bericht van den heer Burge meester dat hem van 16 Juni tot en met 15 Juli verlof is verleend. Verslag over 1925 van de Vereen, voor Vreem delingenverkeer „Zuid- en Noord-Beve land'. Idem Gezondheidscommissie geze teld te Goes. Idem van de N.V- Prov. Zeeuwsche Elecfriciteits-Mij. Idem van de N.V. Oentrale Ammoniakfabriek te Wees- perkarspel. Goedkeuring van diverse raadsbesluiten door Ged. Staten. Verzoek van bewoners van het gedeelte van den Westsingel vanaf den 'sH. Ilendrikskin- derendijk tot Middelburgsclie straat, om verbetering van dat gedeelte singel. Kapelie. In de gisterenavond gehouden algeme-ene ledenvergadering van de Tuin- bouwveroeniging K.B. alhier werd beslo ten om het kwantum1 aardbeiën, cirka 60 gemet, te doen verkoopen bij inschrij ving en de betalingen te doen geschieden over de veiling K.B.O. alhier. Helnkenszand. In de Raadsvergadering van Maandagavond weid m. alg. st. be sloten geen verordening te maken inzake de z.g.n. verplichte aansluiting aan de waterleiding. Besloten werd met algemeene stemmen om het verinenigvuldigingscijfer te bepa len op 1.3 inplaats van op 1.5, zooals was besloten in een vorige vergadering, zulks in vorband met de ontvangen op gave door den heer Inspecteur der Rijks belastingen van het vermoedelijk inkomen. Op haar verzoek wordt aan mej. M. S- A. Luwema eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de O. L. school. Axel. D-oor den heer A. 't Gilde, soc.- dem. raadslid, is in ©en uitv-oerig gemoti veerd schrijven aan de Kroon verzocht om vernietiging van het Raadsbesluit dier gemeente, om f 23.000 per jaar garantie te verleenen, inzake electrificatie der kom en buitenwijken van Axel. Zierikzee. Het carillon van den stadhuis toren zal worden verbeterd en uitgebreid. De 14 oude bellen zullen worden gebruikt en waar noodig bijgestemd, terwijl 11 geheel nieuwe klokken er bij zullen ko men, teneinde een 2 octaafsspel te ver krijgen met 25 bellen, waarvoor een nieuw handklavier zal moeten worden inge richt. E-ehalve één klokje dragen alle veertien oude klokken ©en opschrift. Zij zijn in 15501554 door den klokkengieter Pee ter van den Ghein uit Mechelen gegoten, dragen Latijnsclie en Nederl. namen, o.a. van burgemeesters en thesauriers uit dien tijd, en zijn voor het ineerendeel van het stadswapen voorzien. Zouteiande. Alhier is een z.g. neutrale kiesvereeniging opgericht, die tot doel heeft candidaten te stellen voor de ge meenteraadsverkiezingen. De vergadering, waarin tot oprichting besloten werd, was bijeengeroepen door de heeren David Klei- nepier en 'Jan Verhage. Eerstgenoemde leidde de vergadering, en verwelkomde de 23 aanwezigen. Er gaven zich 15 per sonen als lid der nieuwe vereeniging op. Een voorloopig bestuur werd gekozen, be staande uit de heeren P. L. Francke, voor zitter, G. Porton, secretaris en P. la Gass-e, penningmeester. Westkapelle. De gemeenteraad alhier vergaderde Woensdagavond in voltallige zitting. Naar aanleiding van een schrij ven van de- alg. Mij. van Verzekering „Zurich" van verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid werd m.a.s. besloten, geen verz. te sluiten. Daarop kwam in behandeling de bekende circulaire van Ged. Staten, betreffende de salarisregeling van burg., secr., gemeenteontv. en weth. in Zeeland. De voorz. stelde voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar deze regeling voor de tegenwoordige ambtenaren geen verandering brengt, wel voor de toekomstige ambtenaren. Dhr Huibr. Cijsouw zou het zeer billijk vinden, als van de salarissen f 1000f 2000 10 pet. gekort werd en van boven,de f3000 15 pet. Bovendien zou hij de jaarwedde van den gemeenteveldwachter eveneens willen korten, hoewel diens salaris niet in deze regeling valt. De heer Hendr. Cijsouw kan voor een groot deel met dit voorstel meegaan. In dien Ged. Staten niet met deze nieuwe regeling gekomen waren, zou hij niet over verlaging gesproken hebben. Boven dien wees hij er op, dat ook de rijkssala rissen in den 'laatsten tijd waren gekort. Dhr Louwerse betreurde het dat nu we der tegen de bestaande salarissen werd geageerd. In de jaren, dat het den land bouwers financieel zoo goed ging, bleven de raadsleden in gebreke, de lage salaris sen van de gemeenteambtenaren wat meer op peil te brengen. De heer K. Minderhoud was ode van meening, dat de salarisregeling -niet bil lijk was, ook de salarissen van de weth. moesten z.i. niet verhoogd worden. De voorz. zegt, dat hij over de werkzaam heden van den secretaris en gem.-ontvan. ger zeer tevreden is. Hij vond, dat de vroegere salarissen van de dorpsambtena ren volstrekt niet in overeenstemming wa- 1 ren met die in de steden. Bovendien wees hij er nog op, dat veel ambachtslie- den in de steden evenveel verdienen als de gemeente-ambtenaren in het dorp. Hij meende, dat een voorstel van den raad, om de salarissen t© verlagen, bij Ged. Staten geen ingang zou vinden. Besloten werd daarop met 4 st. voor en 3 tegen, Ged .Staten te verzoeken, de salarissen te verlagen. De heeren IC. Minderhoud, Huibr. Cij souw, H. de Kam en Ilendr. Cijsouw vóór en de hoeren B. Louwerse, W. Hui- bregtse en P. Peenc tegen. Benoemd werden in de commissie be last met het nazien der gemeenterekening, dhrii IC. Minderhoud, voorz., Ilendr. Cij souw en II. de Kam, leden, plaatsverv. lid de heer B. Louwerse. De voorz. bracht daarop het geval ter sprake met M. Iluibregtse Dz., als mobili satieinvalide, waarover in een vorige zit ting van den Raad is gesproken. Na vor der onderzoek was hem gebleken, dat hier steun alleszins billijk is. Hij ste'.de daarom den raad. voor, aan den Min. van Oorlog een adres te richten, om aan dezen rao- bilisatieinvalide steun te willen verlee- ne-n. Dit werd met alg. st. aangenomen. Rondvraag. Dhr Louwerse vroeg den voorzitter, of reeds gevolg gegeven is aan het verzoek van den heer Hendr. Cijsouw, in de vorige vergadering -ge daan, namelijk aan den inspecteur der belastingen te schrijven, of in deze gemeente meer zitdagen konden gehouden worden, of meer uren per zit dag. De voorzitter deelde mede, een schrij ven in dien geest tot den inspecteur gericht te hebben; bovendien had hij den inspecteur ook mondeling daarover ge raadpleegd. Hij had de toezegging gekre gen: meer zitdagen of meer uren per zitdag. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ritthein II. Vein Oov, hulp prediker te Heemstede. Geref. Kerken. Beroepen te Zaandam C. J. VVielenga te Zierikzee; te Helmond D. J. B. Allaart cand. te Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Zeist en bedankt voor 's Gravendeel door A. Zwiep te Hillegom. Een E e n m a n s v ei r g a d e r i n g. In het Vrijz. Ilerv. orgaan „Kerk en Volk" haalt de heer G- A. de Ridder te Amsterdam herinneringen op van den ouden tijd der Vrijzinnige beweging in de Ned. Ilerv. Kerk. Hoe het in dien tijd soms toeging mo ge blijken uit het hieronder eenigszins verkort opgenomen relais van een bij eenkomst omstreeks 1905, waarheen de heer de R. was gestuurd door zijn groot vader, die wegens hoogen leeftijd geen vergaderingen meer kon bijwonen. Het was in ons goed© oude Eensge zindheid. Te acht uur zou het beginnen. En toen op dat uur een bescheiden jon geling het waagde de deur der zaal te openen, zag hij beduusd .om zich heen en ontwaarde niets dan een plech tige stilte. Maar ja, daar heel aan het einde van de zaal was een bestuurstafel En boven die tafel wat rook van siga ren uit barnsteenen pijpjes, die toebe hoorden aan ©enige deftige .oude heeren, die niet weinig verwonderd waren, toen er zoowaar een lid kwam opzetten, dal bovendien nog bleek geen lid te zijn, maar de door al die deftigheid beduusd geraakte kleinzoon van een lid. Echter: zijn geloofsbrief werd in orde- bevonden en toen hij er met zachte stem) had uitgebracht, wat hij in die deftige vergadering kwam uitrichten, werd wel willend goedgekeurd, dat hij haar zou bijwonen Laat ik het maar kort maken: ik heb dien avond den schrik beetgekregen van „vergaderingen". Bij de suizende gas pitten hoorde ik een openingswoord tot mij als „vergadering" richten. Na de openingsrede kreeg een andere heer „het woord" en die las uit ©en groot boek lange stukken voor over hetgeen dezelfde heeren op een vorige vergadering tot el kander gezegd hadden en die voorlezer werd alweer plechtig bedankt voor zijn arbeid. Telkens werd weer het woord ge geven aan een van de heeren achter de groene tafel. Ei' werd zelfs over geld gesproken. Ik vond het reusachtig, dat een der heeren verklaren kon, of het zoo maar niets was, dat hij tweehonderd tachtig gul den zooveel „ki kas" had. Dat stemde blijkbaar tot algemeene tevredenheid, want toen kregen de heeren een glas bier en ik ©en kop thee, wat maar gelukkig was, want ik had de grootste moeite de oogen open te houden. Ik zal het maar eerlijk bekennen: ik ■had niet zooveel onderscheidingsvermo gen, dat ik later op den avond aan mijn goeden lastgever kon verklaren wat nu eigenlijk het gewichtigste van de verga dering geweest was en dat werd mij allesbehalve in dank afgenomen. Die oude grootvaders wisten nog niet van „de eeuw van het kind" en als ze een kind om een boodschap stuurden, verwacht ten ze een behoorlijk bescheid. Ik kon het niet geven, zoo -gewichtig, zoo droef- gewichtig had ik de heele vergadering gevonden, waar gehandeld werd over de belangen der modernen in de Ned. Herv. Kerk van Amsterdam Grensgemeenten en kinde ren uit het buitenland. Door het bestuur der R. K. bijzondere school te Sas van Gent zijn oen aantal leerlingen uit België aangenomen. Bij de bepaling van het aantal leer krachten dat voor rekening van het Rijk komt, telden ook deze leerlingen mee, maar bij de berekening van liet voorschot dat do gemeente krachtens art. 103 der Lager-Onderwijswct aan deze school moet verstrekken, maakte de meerderheid van den raad bezwaar om deze Belgische leer lingen mee te tellen. Als gevolg van dit raadsbesluit zijn daarna ook de Belgische leerlingen van de openbare school gezon den. Het beroep van liet R.' K. schoolbe stuur Op Ged. Staten van Zeeland werd ongegrond verklaard, omdat dit college van oordeel was, dat al stond dit niet uitdrukkelijk in de wet, het nooit de bedoeling is geweest, dat de kosten van onderwijs betaald zouden warden zelfs voor leerlingen die dagelijks uit het bui tenland komen oin een school in Hol land te bezoeken. Het schoolbestuur is toon bij de Kroon in beroep geigaan, enin het gelijk gesteld. De motiveering %vau het dezer dagen verschenen K. B. komt hierop neer, dat waai' in de wet ten opzichte van de bedoelde vergoeding alleen van leerlingen wordt gesproken, hierbij ook deze leer lingen uit België mee geteld moeten wor den. Geslaagd te Nijmegen aan de R.-K. Universiteit voor licentiaat in de godgeleerd heid pater M. M. de Bruyckere, geboren te Eede. Te Delft voor propaelleutisch examen bouwkundig ingenieur de heer W. v. d. Graai. Te Eindhoven voor het eindexamen handels school mej. C. de Broekert, aldaar. Te Roo sendaal, eindexamen gymnasium A. Cornelis- sen te Ilontenisse voor diploma A. Te Utrecht bevorderd tot veearts W. Heere. Te Rotter dam, onderwijzersexamen, de heeren A. F. Bienefelt, C. .T. Elenbaas, M. Rottier, C. J. de Witte en de dames E. Knuit, C. H. Smits, M. Vis en J. v. d. Zande, allen te Zierikzee, C. M. Boogert te Oosterland, L. P. de Potter te Brouwershaven, M. de Jager te Waarde, en mej. P. J. Wagemaker te Dreischor. Voor de nuttige handwerken te Middelburg Chr. Kweekschool 3 van de 5 candidaten; geslaagd zijn de dames A. de Ronde te Goes en S. van Dijk en II. II. Christiaansen, beiden te Middelburg. Te Amsterdam voor de natuur wetenschappelijke vakken van het eerste ge deelte van het candidaatsexamen in de ge neeskunde o.a. de heeren J. M. D. Hage, C. Keulemans, M. Koert en H. Roozemeijer. Met de Z. L. M. te Axel. De tentoonstelling. Alvorens iets te melden over de opening der tentoonstelling op hedenmorgen, dient wel eerst te worden vastgelegd, dat het groote terrein van de Concours Hippique- vereeniging voor een expositie als deze wel een der best ;denkbare is. In de laatste jaren zagen wij nergens beter terrein. Maar ook de expositie zelve zou een uit voerige beschrijving ten volle rechtvaardi gen, ware het niet, dat de beschikbare plaatsruimte ons tot groote beperking dwingt. Hoe zou het mogelijk zijn alle landbouwmachines te beschrijven, die door de meest vooraanstaande firma's op dit gebied zijn geëtaleerd De groote stand van de P. Z. E. M. is in alle opzichten een krachtige en zeer doel matige propaganda voor de electrificatie van huis en landbouwbedrijf. De inzending van de afdeeling landbouwliuishoudkunde met o.a. een Axelsche huiskamer van voor 50 jaar en een huiskamer uit den tegen- woordigen tijd en een zelfde sprekende vergelijking tusschen de werktuigen, vroe ger gebruikt bij de behandeling en boter- hereiding, en de werktuigen zooals die uit gezondheidsoogpunt het meest gewenscht zijn, zullen zeker veel belangstelling heb ben. Maar er zijn tal van andere stands, w.o. ook nu weer de wetenschappelijke een eer volle plaats innemen, en dan gaan onze gedachten naar die van de gewassenkeu- ring der Z. L. M. en van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De Z. L. M. en de Coöperatieve Boeren leenbank te Terneuzen geven door grafie ken het groote nut van organisatie aan. De stand van den A. N. W. B., toeristen- hond voor Nederland, is weer aanwezig in nog grooter formaat dan verleden jaar, die demonstreert wat te bereiken is op het ge bied der wegenverbetering en der ver keersveiligheid. De rij to er De rijtoer voerde de deelnemers, die over een 80-tal auto's waren verdeeld, door een mooi deel van het zoo vrucht bare Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, over Koewacht, Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent, Philippine, door den nieuwen Dijck- meester-polder en over 'Hoek, en door Terneuzen naar Driewegen, waar alle gas ten ontvangen werden op de hofstede van den heer A. de Bruin, waar men tevens in de gelegenheid was diens stal len met prachtig vee te bewonderen. On derweg zag men prachtige velden met tarwe, suikerbieten, rogge, erwten, mos terdzaad, koolzaad enz. en natuurlijk ook perceelen, waar de vruchten minder mooi staan. Tegen halfzes was men weer te Axel terug, waar te 7 uur in de ruime restau ratietent op- het tentoonstellingsterrein de gemeenschappelijke maaltijd plaats had, tijdens welke de sluizen der welsprekend heid zich openden en in opgewekte stem ming werd hier door de talrijke gasten, die zich de opgediende gangen uitstekend lieten smaken, de avond verder door gebracht. Aan den maaltijd werd gisteravond medegedeeld, dat de Commissaris der Ko ningin een telegram hal ontvangen van het overlijden van zijn broeder, zoodat Z.Exc, onmiddellijk huiswaarts is gekeerd. Daardoor werd de teil loon stel ling heden morgen geopend door den lieer I. G. J Kakebeeke, Inspecteur van don Land)), die er op wees, dat meermalen de vraag is gesteld, of landbouwtentoonstellingen goed zijn. Elders heersclil: op dit gebied een groote chaos, doch in Zeeland ij steeds de goede regel gevolgd: ieder jaar de tentoonstelling in een ander deel det provincie. Het nut van deze tentoonsteliin. gen is wel eens betwijfeld, maar thans ver dient een tentoonstelling als deze toe juiching, mede door de aanwezigheid van de afdeelingen onderwijs en wetenschap, Van groot belang acht spr. do samen werking van de Z. 'L. M. met den Chr, Boeren- en Tuindersbond, vooral omdat hij vreest, dat moeilijke jaren voor den landbouw ophanden zijn. Axel toont een geschikte plaats voor een tentoonstelling te zijn, als centrum van een rijke landbouwstreek. Een uitstekend terrein en mooi weer zijn redenep om de .tentoonstelling te I doen slagen. Spr. eindigt met zijn beste wenschen voor het welslagen dezer ten- toonstelling. De Langendijker tuinbouw. Men sclirijft uit Langendijk: De inzet van de nieuwe campagne, die ruim drie weken geleden geopend werd met den aanvoer van nieuwe aard. appelen, is alles behalve bemoedigend voor onze tuinbouwers. De aardappelen, welke op 't oogenblik reeds in groote mas. sa worden aangevoerd, brengen qnbevre. digende prijzen op. Een gemiddelde prijs van f 7, die de laatste week besteed wordt, is onvoldoende om de exploitatiekosten te dekken met behoud van een behoorlijke winstmarge. Vorig jaar ombtreeks dezen tijd waren de aardappelprijzen ongeveer 20 pet. hooger; toen was dei vraag uit liet buitenland ook veel levendiger. De kwa-l liteit laat, als gevolg van regen en kou- de, gedurende den groeitijd, veel te wen- schen over wat ongetwijfeld van nadeeli- gen invloed is op de buitenlandsche vraag. Met de wortelen gaat het evenzoo. Men dit jaar voor 'teerst begonnen met grooter bossen te maken n.l. 40 stuks in plaats van 25. Als men nu nagaat, dat de prijs per 100 hos thans niet hooger is dan het vorig jaar, is het duidelijk, dal de opbrengst heel wat minder is dan toen. Met de wortelen gaat 't evenzoo. Men is verschil. Bes teelde men het vorig jaar ongeveer f30, nu is liet gemiddelde f 12 per 100 stuks. Alles bijeengenomen kan dus worden vastgesteld, dat dei prijzen der Langendij ker tuinbouwproducten veel te laag zijn, om van ©en loonend© exploitatie te kun nen spreken. „De Betuwe" bevat een verslag van de „mooi-fruit-excursie" yan de N.V. Utrechtsche Asphaltfabriek door de Over. Betuwe. De tocht geschiedde vaïruit Eist in zestig autobussen, naar Elden, An d-eist, e.a. Ongelukken. Onder Schiedam is een 61-jarige wachtsman door de tram overreden. Hij bekwam een ernstige sche delbreuk, terwijl zijn linkervoet was ver brijzeld. Zijn toestand is zorgelijk. li Amsterdam had in een fabriek een knal gasontploffing plaats, waardoor een 22 jarig bankwerker ernstige brandwonde: in het gelaat kreeg. Tijdens de kermis te Venlo werd bij een vechtpartij in e« café zekere L. zoodanig met een bierglas op het hoofd geslagen dat hij naar kei gasthuis moest worden overgebracht. Zijl toestand is ernstig doch niet levensgevaar lijk. Te Rotterdam wilde een 48-jarip reiziger op het laatste oogenblik nog 1* veerboot halen, maar zakte, vermoeid do» het harde loopen, in elkaar en overleed spoedig. Een dienstmeisje te Amster dam was in de keuken bezig haar kort geknipt haar te wasschen met benzin'- toen deze in brand vloog en zij met ern stige verwondingen naar de kliniek n>os' worden vervoerd. Zij is aan de gevolg» overleden. Te Deventer viel een vijfjarig meisje uit het raam eener tweede vertfr ping op de straat en overleed aan del>' volgen. Te Haarlem stak een 9-jarigf jongen uit Aerdenhout zijn hoofd bui'® de rijdende tram en botste zóó hevig W1 een paal aan, dat de dood bijna onmidiM' lijk intrad. In de mijn Oranje Nassau te Heerlen is de 53-jarige seingever Jan sen tusschen de lift bekneld geraakt. man werd naar het ziekenhuis overge bracht en is daar aan de bekomen verwon dingen overleden. Een tweejarig knaai' je te Kaalheide is door een electrise® tram overreden en aan de bekomen kwet suren bezweken. Een werkman Vlaardingen is, toen hij op verzoek vat den machinist van een der laadbrugg® £I1 het Vulkaanterrein aldaar dezen bij t bedienen der brug behulpzaam was, va< een hoogte van ongeveer twintig meter1- het dek van een in de Vulkaanhaven w gend scheepje gevallen, en was op sla- dood. Van een hertje en tw» z w ij n t j e s. Ze waren geboren in de N' schen van Hoog-Soeren en door een toe® waren de beide moeders omgekomen- hulpbehoevende kleintjes werden gevon'1' door den boschwachter, die ze mee sa huis nam en ze toevertrouwde aan de z gen van zijn vrouw en dochtertje. Ze den gevoed met de flesch, en toen zag, waren de zwijntjes ongeveer f maand oud en het hertje drie weken wel de grappigste zuigelingen, die zich denken kan. Als de voedstermoer het hok binnenkwam met een met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2