No SS» Donderdag 24 Juni 40 e Jaargang Snitenlanl Sbuienlaal Sfaten-GeneraaL FEUILLETON. Het avontuurlijke leven van Jolian Willem baron van Rtpperfla. De Schilder pruimt B. Z. K. 4r; LOUIS DOBBELMANfi; ROTTERDAM Wordt Dinsdag a.s. vervolgd. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij die zich met 1 Juli op ons blad abon- neeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. AFGEWEND, EN OP&EPAST. Wat in Duitschland deze week is af gespeeld, heeft ook voor ons land be- teekenis. Wanneer we een eeuw teruggaan m de geschiedenis, dan vindt men, dat de Duitschers over het geheel een godsdiens tig volk waren, gehecht aan hun vorsten en aan hun kerken, doch met een gering diepgaand leven uit de Christelijke begin selen. Een halve eeuw later ziet men de Duitsche 'eenheid hersteld, de Kerk almeer onder den Staat gebracht; de Kei zer van Duitschland hoofd der Pruisische Staatskerk, en het volk steeds meer uit vallend uit zijn vastigheden. Het begin dezer eeuw kenmerkt zich door steeds grootere verwijdering tusschen de conservatieve vorsten en hunne voor uitstrevende onderdanen. De revolutie voorwaarts spoedend, in steeds gevaar lijker proportiën; het marxisme den dood aan den godsdienst predikend en de vol ken steeds meer aan den godsdienst en aan den eerbied van het gezag ontgroeid. En nu? De vorsten, in groote meerderheid uit gebannen, zien hunne aanspraken op hun particuliere bezittingen door een hun vij andige menigte betwist; en de regeering der Duitsche republiek ziet zich verplicht aan den volkswil de vraag voor te leggen of de verbanning der vorsten, ja dan neen, door een onteigening hunner bezit tingen zonder schadevergoeding zal wor den gevolgd. Een roofpleging op groote schaal mag door de gevleide massa, die den zin vooi recht verloor, zoo zij die ooit bezeten heeft, worden gevoteerd. Zij heeft zich uitgesproken. Doch niet dan na heftigen stiijd der partijen die in blad of geschrift de kie zers zochten te bewerken, om, voorzoo ver zij rood waren, hun toestemmend ja te spieken óf, zoo zij nog stonden aan de zijde van 't recht en 't gezag, door thuisblijven tegen zoo snood bedrijf te protesteeren. Te kwader ure werd door de revolu tionaire pers het hoofd van den Staat in den strijd betrokken door publiceering van een vertrouwelijk schrijven van den Rijks president. Dat was het sein voor de roede propagandisten om hun slag te slaan. Als een storm uit zijn krocht losgebroken ging het op de regeering, op de voorstan ders van recht en gezag, op de verbannen vorsten aan. Geen middel werd ontzien om de hartstochten te ontketenen. De uitslag was, dat van de plus minus 30 millioen kiezers circa 15 millioen op kwamen om te verklaren, dat de vorste lijke families geenerlei aanspraak op hun privaat bezit mochten doen gelden. De overigen waren achtervolgens het advies hunner partijleiders, thuis gebleven. Het vereischte twee derden om dit vo tum van den volkswil rechtsgeldigheid te verzekeren, was derhalve niet bereikt, en zoo werd het gevaar afgewend, dat het Duitsche volk, weleer om zijn ridder deugd geëerd, zicii aan zoo brutalen rooi als ip Rusland reeds had plaats gevonden zou hebben schuldig gemaakt. Maar het feit, dat circa 15 miljoen Duit schers er geen been in zagen een derge- lijken roof toe te juichen, doet zoo schrik- fceijk pijnlijk aan, dat het hart ook van den buitenlander er een oogenblik bij stil moet staan. Hier toch viel bolsjewisme, zij 't ook bij zeer velen onbewust bolsjewisme, te 2) Nu lag voor Alberoni de weg naar macht open. Om zijn ideaal, Spanje tot de heerlijkheid van vroeger terug te voe ren, te kunnen bereiken, ontbrak het hem echter aan kennis van de bijzonderheden van de politiek van Europa vooral aan die van de eischen van den handel. In al deze geheimenissen wijdde Ripperda hem in. Alberoni en de koningin ver wachtten veel van een verbond met de Republiek; voor hun Italiaansche plannen zou de steun van één der zeemogendheden van onschatbare waarde zijn. Ripperda steunde zooveel mogelijk de politiek van Alberoni, omdat ook hij een nieuwen op bloei van. Spanje mogelijk en wenschelijk Achtte. Doch Alberoni's politiek kwam niet overeen met de wenschen van de Staten- bj en er aal. Zij wilden den keizer die na den vrede van Utrecht hun buurman ge worden was, niet door zulk een verbond tegen zich in 'fc harnas jagen. Weldra ondervond Ripperda, dat er wantrouwen 1")e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 38 et Bij abonnement belangrijke korting. constateeren. En tevens te ontwaren hoe het Russische kwaad be^ig is voort te woekeren. Gelukkig heeft een breede kern del Duitsche natie geweigerd aan dit godde- looze spel mee te doen; Dit waarborgt wel eenige gerustheid in de naaste toekomst. Toch blijft het gevaar van doorwerking der Revolutie-beginselen in dit naburige land dreigen, omdat de Duitsche natie, wat haar. politieke partijen aangaat den Christelijken drang mist, die in Nederland, dank zij de doorwerking van Gods Woord ook in het politieke leven, door den arbeid van Christen Staatslieden en volksleiders nog steeds wordt aanvaard en doorvoeld en geprezen. Wat in Duitschland gezien wordt, stemt tot blijdschap bij vergelijking met het geen ten onzent wordt gezien; doch het wekt tevens op tot verdubbelde waak zaamheid van hen die de wacht bij het beginsel hebben betrokken, en tot lei ding geven geroepen zijn. Winkelsluiting. Verplichte winkelsluiting is goed, maar de Overheid mag niet alle winkels over één kam scheren. De opmerking, dat elke Overheidsmaat regel moet afgewezen, waarvan de even- tueele overtreder niet in zijn consciëntie gevoelt dat zij hem strafbaar stelt, gaat niet op. Die is trouwens door wijlen dr Kuyper reeds lang afdoend weerlegd ge worden. Wie' zoo oordeelt, zoo schreef hij, ziet 't verschil over het hoofd tusschen mis drijf en overtreding. Bij een misdrijf spreekt de consciëntie, bij een overtreding niet. Een overtreding is juist het zich niet storen aan een maatregel door de Overheid ter regeling van een of andere aangelegenheid genomen. Ware het eisch dat hierbij de consciëntie sprak, dan zou iedereen het recht erlangen, zich aan zulk een regeling te onttrekken, zoodra hij 'ter niet mee eens was. Wel mag men tegen een voorgestelden maatregel opkomen. Doch zoodra het een voorgeschreven maatregel werd, heeft men zich er aan te onderwerpen, omdat men aan de "Overheid gehoorzaamheid ver schuldigd is. I Een andere opmerking is, dat een be drijf een geheel particuliere zaak is van /de(n)gene, die het uitoefent, en de Overheid er dus uit moet blijven. Dit is ook zoo. Maar het is ook waar, dat zoodanige par ticuliere zaak, althans ten deele, ook een publiek karakter draagt. Omdat wie een winkel heeft, publiek op zijn erf toelaat. 'tls waar dat de winkelsluiting ge schiedt ter wille van het personeel. Juist, zegt nu een derde, dan valt mijn zaak er buiten, want ik drijf haar alleen, zonder bedienden. Maar de zoodanige zou, wierd hij om deze reden vrijgesteld, zijn standgenooten een doodelijke concurrentie aandoen. Het moet derhalve blijven: winkelsluiting voor allen, dus ook voor eenmanswinkels, ech ter ook voor kroegen en proeflokalen. Al- geheele winkelsluiting; op Zondag heeft onze onvoorwaardelijke instemming. Al leen voor slagers en bakkers behoort een uitzondering gemaakt te worden wat in uitzonderingsgevallen het verkooprecht aangaat. Het nieuwe Fransche kabinet. Het ministeriei-Briand is gevormd. Briand is minister-president en minister tegen hem gerezen was en dat hij lang zamerhand buiten verschillende onder handelingen gelaten werd. Dat laatste was een toestand, waarin zijn eerzucht hem niet toeliet te berusten. Bovendien was zijn geldelijke toelage niet groot genoeg om op den duur de schitterende levens wijze, die hij zich te Madrid aangewend had, vol te kunnen houden. Hij vroeg' dus ontslag als gezant der Republiek en be sloot, daar hij nog steeds het vertrouwen van den koning en de koningin bezat, zich in Spaanschen staatsdienst te be geven. iMaar ook nu weer was de godsdienst, dien hij beleed, een beletsel. Dat was echter geen onoverkomelijk bezwaar. Hiji overtuigde er den koning van, dat diens groote deugden hem zoozeer getroffen hadden, dat hij er onweerstaanbaar, door gedreven werd om weder tot de Kerlc, uit welke hij geboren was, 'terug te keeren. Niet lang daarna zwoer hij zijn kettersch geloof plechtig: af en werd benoemd tot superintendent van de lakenweverij, die op zijn advies was ingevoerd. 'Deze betrekking belette hem echter geenszins zich met de politiek bezig te houden en daar viel op het oogenblik in Spanje nogal wat aan te doen. Spanjes van buitenl. zaken; CJaillaux minister van financiën en onder-voorzitter van den mi nisterraad; generaal Gaillaumas minister van oorlog. Het nieuwe kabinet bevat 4 leden van de democratische linkerzijde, 5 radicaal socialisten, 2 republikeinsclie socialisten, 4 leden van de links-radicalen, 4 links- republikein|en, 1 wilde en 1 niet-parlcmen- tariëi Guillaumas. Het weer in 't buitenland. Dinsdagmorgen werd Rottweil ander bliksem en hagelslag door een wolkbreuk geteisterd, die vooral in het oude stads gedeelte groote vernieling aanrichtte. Het water, drong de huizen en stallen binnen, zoodat het vee tot aan den hals in het water stond: Het groote vee kon door de brandweer worden gered, maar veel .klein vee verdronk. Huisraad, meubels en oogst- voorraöen dreven weg. De schade is zeer groot. Gisteren heeft er boven de Zwitsersche Jura en Oostelijk Zwitserland, vooral bij het meer van Luzern, een verschrikkelijk noodweer gewoed, gepaard gaande met wolkbreuken en hagelstorm, waardoor groote verwoestingen zijn aangericht en het land overstroomd werd. Bruggen wer den weggeslagen, terwijl vele huizen onder water kwamen te staan. Op talrijke plaat sen hadden ook aardverschuivingen plaats. De hagel ligt op sommige punten 10 c.M. hoog. In geheel Ooist-Zwitserland is veel schade aan den oogst berokkend. De Engeiscjhe vakbeweging. Het verslag van den bond van vakver- eenigingen in Enigeland over het jaar, dat 31 Maart geëindigd is, wijst uit dgt het aantal leden uit 116 aangesloten vakver- eeniginigen 735.000 bedraagt of een ver mindering met 94.000 in vergelijking met 1924'25. Het aantal leden is nu weer gedaald tot het peil van vó.ór den oorlog. In 1921 bedroeg het anderhalf miljoen. De vermindering wordt geweten aan sa mensmelting van vakvereenigingen en on vermogen om 'de contributies te betalen tengevolge van slapte in de bedrijven. Korte berichten. Het geboorte-cijfer in Engeland en Wales over het eerste kwartaal van 1926 toont weer een geringen achteruitgang aan, vergeleken bij het overeenkomstige kwar taal van 1925. Er werden 174.051 levende kinderen geboren, 1559 minder tlan het vorig jaar. De gewezen Duitsche rijkskanselier dr Cuno, die thans directeur-generaal van de Hamburg-Amerika-lijn is, vertrekt eer lang naar de Vereen. Staten om met de Amerikaansche regeering te onderhande len over teruggaaf van liet tijdens den wereldoorlog in beslag genomen Duitsche eigendom, met name schepen. In de haven te Gent is een bootje gekanteld, .waarin de zoon van den kapitein van het Zweedsche stoomschip „Tarni" en 'twee leden der bemanning waren gezeten. De drie ppvarenden zijn verdronken. Prof. Eberhard, hoogleeraar aan de hoogeschool te Darmstadt, en de lucht schipper Beuttler, die aan een ballon-wed strijd te 'Munster hadden deelgenomen, zijn na een noodlanding bij Saaz in Tsje- cho-Slowakije geïnterneerd. De ballon is in beslag genomen. Te St. Martin is door verkeerden wisselstand een passa,gierstrein in bot sing gekomen met een goederentrein. Er werden 27 lieden gekwetst. Prins Windisch-Graetz, die in de ge vang,efiis le .Boedapest zit vanwege de plaats in Europa stond nog allesbehalve vast. De haat tegen Oostenrijk, waarmede het den Moedigen oorlog om de successie gevoerd had en die zich vooral mani festeerde in de personen van de beide vorsten, hield vooralsnog deze rijken uit elkaar. Alberoni werkte naar vermogen mee om dien haat levendig te houden. De Italiaan zou gaarne zijn vaderland zoo veel mogelijk van de Oostenrijkers ver lossen en het kwam hem daarbij zeer gelegen, dat de persoonlijke eerzucht der Spaansche koningin ook tot het voort duren der vijandschap dreef. Elisabeth wilde namelijk voor haar zp- nen, die in Spanje slechts een uiterst geringe kans op de opvolging hadden, daar Philips V uit zijn eerste huwe lijk ook zonen had, apanages verwerven in de Italiaansche landen, die bij den vrede van Utrecht voor Spanje verloren waren gegaan. Alberoni, die leger en vloot goed. ver sterkt had, begreep echter heel goed, dat hij maar niet zoo zonder meer op avon tuur uit kon gaan. Een aanval op Italië zou ongetwijfeld een Europeeschen oor log uitlokken. Het was dus zaak naar hulp uit te zien: naar- links en rechts maakte hij zijn berekeningen. Doch Spanje bankbiljettenvervalsching, lijdt aan rug- geniergontsteking. Hij zal een operatie ondergaan. Zondag hebben in de buurt van Plevna 7 bandieten onder aanvoering van Vassil een koeriersdienst tusschen Troyen en Lovetsj aangevallen, drie gendarmen gedood en een millioen leva's buitge maakt. Ze zijn daarna in de bergen ver dwenen. De overplaatsing der matrozen- opleiding van Gorcum naar Vlissingen. De Minister van Marine zal het in het belang van den dienst zeer op prijs stellen, indien de bezwaren, welke bestaan tegen de overplaatsing van de matrozen-oplei ding van Gormchem naar Vlissingen', reeds thans ter sprake komen. Zooals bekend, laat de huisvesting aan boord van Hr Ms Schorpioen en Nautilus veel te wenschen over, en het ligt in de bedoeling dit complex te vervangen door Hr Mr „N. Brabant". Evenwel kan dit schip niet verder wor den gereed gemaakt eer beslist is of het alleen opleidingsschip te Gorinchem, dan wel tegelijk wachtschip te Vlissingen zal worden. Voorts zullen te Vlissingen met mede werking van het gemeentebestuur maat regelen worden genomen voor de huis' vesting, doch met de uitvoering wacht men totdat de beslissing ïs genomen. Aangezien de door den voorgestelden maatregel te verkrijgen besparing zeer groot is, en vertraging tot onnoodige uit gaven leidt, acht de minister het ge- wenseht hierover reeds thans volledige gegevens aan de Kamer te verstrekken. Na de meening van de Vlootcommissie te hebben gememoreerd, merkt de minister verder op dat de opleiding in Gorinchem geheel geïsoleerd plaats heeft van alles wat den jongen matroos een kijk geeft op het zeemansleven. Dat is een groot na deel; de a.s. matroos behoort in een oordeelkundig gekozen marine-milieu te worden gevormd.' Uit opvoedkundig stand punt is Vlissingen te verkiezen boven Willemsoord. Nagenoeg het geheele ma rinestation Vlissingen zal min of meer aan de opleiding zijn verhonden. Doordat de Noord-Brabant tevens den dienst van het tegenwoordig wachtschip te Vlissin- igen overneemt, heeft overbrenging tenge volge dat plm. 50 man beroepskader van verschillende rangen door combinatie van diensten wordt uitgespaard. Noch de veldprediker in algemeenen dienst, noch de hoofdaalmoezenier heb ben uit een oogpunt van geestelijk leven ook maar het minste bezwaar tegen over brenging naar Vlissingen. De meening dat de Centrale ligging van Gorinchem de dienstneming zou bevorderen, wordt weersproken door de gegevens van aanne ming. Bovendien is Vlissingen per spoor zeer gemakkelijk en met snelle verbin dingen te bereiken. De uiteindelijke bezuiniging, verbonden aan de overplaatsing, kan worden begroot op ruim f200.000 p. jaar. Voorts vervallen bij verplaatsing naar Vlissingen de na- deelen aan Gorinchem verhonden, b.v. op het gebied van oefeningen, gymnastiek en zwemmen. Malversaties. Het bestuur der coöp. woningbouwver. „Eigen woning" te Haarlem en vertegen woordigers van het gemeentebestuur al daar besloten in verband met gepleegde bleef zoo goed als alleen staan. Al zijn combinatiën vielen als had het noodlot het zoo gewild, één voor één met ver bijsterende snelheid achter elkaar in dui gen. De oorlog, dien Alberoni nu wel had willen uitstellen, bleek echter niet meer te vermijden, werd door den keizer gepro voceerd; en liep, doordat inderdaad half Europa er zich mee bemoeide, slecht voor Spanje af. Alberoni werd daardoor in den hoek gedrongen; zijn positie was ge heel ondermijnd. Op aandrang van zijn vijanden moest de Spaansche koning1 den kardinaal ontslaan. Ripperda, was bij deze gebeurtenissen geen werkloos toeschouwer gebleven maar had zooveel hij kon tot den val van Alberoni meegewerkt. Hij had van begin af aan den oorlog tegen Oostenrijk afge raden en de uitslag had hem gelijk ge geven. Dat deed den hoogen dunk, dien Philips V toch al van zijn doorzicht had, nog rijzen. Eenige maanden tevoren had hij hem, wat in" deze tijden van wissel vallige vorstengunst niets bijzonders was, op aandrang van Alberoni ontslagen. Thans, na den val van den kardinaal, haastte hij zich hem in zijn vroegere betrekking te herstellen. Ripperda dacht nu ook aan een nieuw Jn heïverlruileen verlwiUunq teUijlfêto* Kan men sledilszemen van lUlelmann'smefi? 'Dif zei Je sdiilder.Je mag komen kijken^ B.Z.K.pruim ik.of'k l-fiuis ben of werk onregelmatigheden door enkele vroegere bestuursleden, er bij die bestuursleden op aan te dringen, dat zij binnen een maand de onrechtmatig toegeëigende gel den terug zullen geven. Als aan dezen eisch niet voldaan wordt zal de zaak bij de justitie worden aangegeven. Allerlei. Naar men van betrouwbare zijde mede deelt, ligt het in de, bedoeling der regee- ring te bevorderen dat de in artikel 134a der Pensioenwet genoemde termijn van 1 Juli 1926 betreffende het al of niet in- koopen van vroegere tijdelijke diensten verlengd wordt. Eerste Kamer. Gisteren behandelde de Eerste Kamer enkele kleine wetsontwerpen. De wijziging van de spoorwegwet ter verkrijging van een behoorlijk uitzicht op de spoorlijn bij onbewaakte spoor- of tramovergangen lok te nogal wat bespreking uit. De bedoeling dezer wijziging is: een bouw verbod op een strook grond ter weerszijden van eenover weg te leggen. De tegenstanders van het ontwerp, de heeren de Vos van Steenwijk en Blomjous, bestreden het op grond van het feit, dat volgens hen hier geen algemeen belang mede gediend is, maar slechts een finan cieel belang, omdat de spoorwegen de be waking der overwegen, wat een algemeen belang is, niet kunnen betalen. Op grond hiervan eischen zij schadevergoeding voor deze eigendomsbeperking. De Minister verdedigde het ontwerp, maar niet bijzonder krachtig en overtui gend, dat ten slotte met 10 stemmen tegen werd aangenomen. huwelijk, waardoor hij, geheel in de Spaan sche aristocratie zon worden opgenomen. Zijn vrouw, die gedurende al de jaren van zijn verblijf in Spanje met hun beide kinderen in Holland was blijven wonen, was gestorven. Hij sloot nu een ver bintenis met een aanzienlijke Spaan sche dame, vestigde zich te Segovia en richtte zijn leven op schitterenden voet in. Van nu af aan was het zijn doel eer ste minister in Spanje te worden. Geen intrige was hem daarvoor te veel; ieder, wiens invloed ook maar even van dienst zou kunnen zijn, wist Mj aan 'twerk te zetten. Tweemaal heeft hij zijn doel bijna bereikt, doch tweemaal ook werd zijn ver wachting, juist toen zij op 'tpunt stond in vervulling te gaan, verijdeld. Den eersten keer kwam de tegenwer king van 's konings biechtvader. Juist toen Philips op 't punt stond den eersten minis ter Grimaldo te ontslaan en Ripperda in zijn plaats te benoemen, wist zijn biechtvader, door hem te wijzen op het gevaar om het rijksbestuur aan een vreem deling en dan nog wel een nieuwbekeerde t'oe te vertrouwen, dit voornemen te ver ijdelen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1