fMaiiiand. Uit de Premie. kelijk Z.-Vlaamsche bevolking, levend naar eigen aard en karakter, tot een zegen zijn voor eigen streek, voor de goede provincie, voor Nederland. Uit door spr. genoemde cijfers blijkt, dat de teelt van sommige gewassen in deze streek inderdaad aanmerkelijk is vooruitgegaan, met name de suikerbieten, terwijl vlas ongeveer gelijk bleef en gra nen verminderden, juist door de toename Win de suikerbietenteelt. Zeker is het te begrijpen, dat men veel suikerbieten teelt, en ook aardappels voor de groote Belgische centra, terwijl voor de handels gewassen de ligging toch ook gunstig is. Niettemin verbouwt b.v. "Zuid-Beveland veel meer karwij, maanzaad en koolzaad dan het land van Axel. Ook is hier de tuin bouw in het begin van ontwikkeling. Men moet hier meer aan ontwikkeling op school en cursussen doen, meer mede leven met de Z. L. M. en veel meer in onderling vereenigingsleven kracht zoeken. Is ook het bezoek aan de landbouw school te Axel in een streek als deze met zooveel gegoede en flinke boeren, nic-t betreurenswaardig weinig? Boor eendracht wordt het huis ge. bouwd, door tweedracht en naijver, waar. - uit nijd en twist geboren wordt, stort het in Men moet ook niet persoonlijke geschil len of verschil in godsdienstige opvat ting en nog veel minder geschil in po litieke meening ten spits drijven, antithese makend, waar synthese behoort te zijn en alzoo nutteloos ©n tot groote schade van het volksleven veraeeling brengend. Het feit dat thans een groote tentoon stelling zal gehouden worden met samen, werking van de Z. L. M. e:n dfe Chr. Boeren- en Tuindersbond zij in dit op zicht een goed voarteeken. Inderdaad daarheen moet het, zal de landbouw- niet het loodje leggen. Ook op menig ah- dei' gebied kan dat b.v. de gewassenkeu- ring, een onderwerp toch zuiver van tech- nischen aard. Ik bedoel niets en niemand persoon, lijks. Het is slechts heit gevoel van mijn plicht en die liefde voor het land en het volk, waaruit ik zelf gesproten ben, tot in verre geslachten, die mij nood, zaken op de tm.i. hier bestaande fouten en gebreken te wijzen. In eigen wijsheid ligt weinig wijsheid, maar in het zoeken, ijverig zoeken van kennis van ontwikke ling van gemoed en geest, van kennis des verstands verheffing van het bescha. vings- en levenspeil, ook in het familie- en gezinsleven, ook dus door middel van huishoudkundige cursussen voor onze meisjes, ligt wijsheid, die onder Hooge- ren Zegen en bij behoud van de beginselen van waarheid en oprechtheid, van trouw en eerlijkheid en godsvrucht, een volk welvarend, groot en sterk kunnen ma. ken. Dat geldt niet alleen voor ditland. Neemt mij niet kwalijk dat de in zijn vaderland zoo dikwijls ongeëerde profeet, toch heeft geoordeeld zelfstandig zijn mee ning te moeten zeggen. Deze is trouwens algemeen en niet alleen voor dit land m.i. noodig. Opzettelijk wees ik op de hooge be- teekenis van het vereenigingsleven. Dat geldt voor vakbelangen, het gebied der gemeene gratie. D'at geldt voor bedrijfsbe langen, dus ook met allen die tot dat bedrijf behoorein. Dus ook met hen die niet leiding geven, maar toch medearbei- der zijn in het bedrijf, waartoe er m.i. vee] meer samenleven en samenbinding en saimen overlegging,moest bestaan tns- schen patroons en arbeiders. 1 Dat geldt ook voor het samenleven mot uw groote vereeniging, met geheel -Zeeland en door de Z. L. M. met het Kon. Ned. Bandbouwcamité. Dat alles moet steeds verbeteren, en al moge men flan voor sommige particuliere aangelegen heden daarnevens nog ter bevrediging van Sommige behoeften af particuliere begin selen en opvattingen behoefte hebben aan afzonderlijke organisaties, laat dit niet uw kracht, uw medewerken, uw verant woordelijkheidsgevoel onttrekken aan wat 'algemeen is, aan wat aan ganscll uw volk behoort, hetwelk ook op u recht heeft, anders zou, gelijk Dr Kuyper in zijn giemeeme gratie eens schreef, Nederland op den duur van de wereldmarkt worden gedreven. Wat de verkeersmiddelen betreft, leeft men hier tamelijk goed. Toch moet ern stig worden aangestuurd op verbetering van groote verkeerswegen als die van Axel naar het hart van België via de Roode Sluis en naar betere exploitatie der spoorlijnen. De Z. VI. Tr. Mij geeft een uitstekend voorbeeld en namens den land bouw brengt spr. haar dank voor de ope ning van de lijn naar Moerbeke. Hierna komt spreker tot het eigenlijk overzicht van den toestand van den Zeeuwschen landbouw. Hij deelt mede, dat het afgeloopen jaar voor het akkerbedirijf niet bijzonder voorspoedig is geweest, want de prijzen der producten waren laag, terwijl de uitgaven aan pacht en hulp stoffen hoog bleven. De paardenhandel was zeer stil door gebrek aan afzet zoo dat de paardenfokkerij weinig bevredi gende financiëele resultaten heeft opge leverd. In tegenstelling met den akkerbouw ging het in tuinbouw en veehouderij veel beter. De oogst van sommige producten peren en appelen was wel is waar niet al tijd groot, maar daartegenover waren de prijzen van alle tuinbouwproducten hoog. Ook de veehouderij was geen slecht be drijf, dank zij de hooge prijzen van kalveren, lammeren, boter, eieren en wol. Alleen de varkenshouderij leverde niet veel winst op. Het is voor de land- en tuinbouwers zaak, den handel in hun pro ducten te verbeteren en er vooral zorg voor te dragen, dat alles beter gesorteerd en verpakt op de wereldmarkt komt. Wat betreft de weersgesteldheid, wordt deze als gunstig geschilderd, alleen had den de weiden nog vrij veel van de droogte te lijden. Later kwam een periode van regenval, die nogal wat schade aan de latere gewassen aanrichtte, vooral aan haver klaver en aardappelen. De granen gaven een goede opbrengst, doch de prijzen waren veel lager dan verleden jaar; de opbrengsten van peul vruchten waren zeer bevredigend, de kwa liteit was echter matig. De prijzen waren aan den lagen kant. Het vlas heeft van den drogen zomer vrij veel te lijden ge had, zoodat kwaliteit en opbrengst niet medevielen. Aardappelen hebben een ruim beschot gegeven. De prijzen waren ook van dit product maar matig te noemen. Suikerbieten gaven een groote opbrengst met zeer goed gehalte. De hooioogst was uitnemend, er was in den geheelen voor zomer veel eten voor het vee aanwezig in de weiden. Het wordt een zeer gelukkig verschijnsel genoemd, dat de tuinbouw zich gaande weg uitbreidt, daar de tuinbouw aan meer menschen een behoorlijk stuk brood en een zelfstandig bestaan verzekert, dan de akkerbouw, en de .toenemende bevolking dus de provincie niet behoeft te verlaten. De teelt van zacht fruit was zeer loo- nend. Gelukkig neemt de liefhebberij voor het veredelde paard niet af door den slechten handel. De melkveehouderij neemt nog steeds in de Provincie toe, terwijl ook de vee- verbetering een voortdurend grooter wor dende belangstelling ondervindt. Dit geldt speciaal voor Schouwen, Zeeuwsch-Vlaart- deren en Oost-Zuid-Beveland. De gezond heidstoestand was goed, mond- en klauw zeer kwam slechts weinig voor. De pluimvee-houderij gaat gestadig vooruiUdoor de hooge eierprijzen en door de uitbreiding, die de V.P.Z. onderging. De prijzen voor hoenders waren over het algemeen beter. De prijzen van melk en boter waren over het geheel genomen zeer bevredi gend hoewel oprichting van coöperatieve botei'fabrieken den boterprijs zou kunnen doen stijgen. Spr. wijst dan verder op de werkzaam heden der Z.L.M. als de gewassenkeuring waarvoor veel meer werd opgegeven dan het vorige jaar en het verkoopbureau, dat zooveel mogelijk zijn bemiddeling ver leende bij d-en verkoop van goedgekeurde producten. De koop- en pachtprijzen van land loopen nog eerder naar boven, dan te dalen, en een grootere rationaliseering der bedrijven zal dan ook noodig, blijken. De arbeidersaangelegenlieden waren in '25 in liet algemeen bevredigend te4 noemen, werkloosheid kwam weinig voor en op sommige tijdstippen waren er eerder te weinig arbeiders beschikbaar. De loonen waren dit jaar wederom hooger dan in 1924 en wel 8 tot 10 pCt. De uitvoering der landarbeiderswet op Schouwen is op het doode punt, door de financiëele moei lijkheid, waarin de vereeniging verkeert. In 'den kling O.-Zuid-Beveland werden ruim 10 plaatsjes gesticht. Verder wijst spr. op de werkzaamheden en bemoeiingen der Z.L.M. op het gebied van de sluiting der Prov. grenzen voor veeinvoer; inzake het gebruik van den korten dissel bij 'driewielskarren; het vei len van ajuin; het rondleiden van Engel- sclie en Zuid-Afrikaansche landbouwers door Zeeland. Aan het bureau voor land- bouwboekhouden steeg het aantal deelnemers van 30 tot 47; van het Cen traal Zeeuwsch Pachtbureau diende meer gebruik te worden gemaakt; bij het rechts kundig bureau werden reeds verschillende adviezen verstrekt en eenige zaken in be-. handeling genomen, de resultaten, die reeds verkregen werden, stemmen tot te vredenheid. Er werden in 1924'25 23 landbouw- wintercursussen, 9 tuinbouwwintercursus- sen en 2landbouwcursussen voor vol wassenen gegeven, terwijl in 1925 3 land-' huishoudkundige cursussen een aanvang namen. Te Aardenburg werd een cursus in paardenkennis gehouden, terwijl met het eerste gedeelte van de tweejarige cur sussen in hoefbeslag te Axel en Goes een aanvang werd gemaakt. Voor de cursus sen bestaat nog veel te weinig animo, en in dit opzicht maakt Zeeland, ver geleken met de andere provinciën geen goed figuur. Verder wees spr. er o.rti. nog op, dat het Centraal Bureau uit het K.N.L.C. nog te weinig aanhang in Zee land heeft; dat de onderlinge slachtvee verzekering in liet algemeen gunstig werkt, om dan nog te wijzen op de lezin gen, die door den secretaris en zijn assis tent werden gehouden, op het feit dat het ledental zeerbevredigend is en niet vermindert. Het bedraagt ongeveer 5000. Spr. meent, dat uit een en ander gebleken is, dat de landbouw zeker in de laatste 100 jaar aanzienlijk vooruitgegaan is, maar toch nog lang niet is waar zij be hoort te zijn. Allerlei ellendige na-oorlog- sche gevolgen werken na en leeren bij vernieuwing lioe een oorlog oeconomisch bij slot van rekening de wereld achter uit brengt. Toch is er reden tot dankbaar heid, gezien hoe veel meer land er be bouwd is als bijv. in 1858, toen dit nog maar een vierde van het beschikbare aan tal H.A. was. Nederland staat wat de bodembewerking betreft verre boven Frankrijk en Engeland.- Na hulde aan den heer Kielstra en zijn helpers voor het geen zij voor de Z.L.M. doen, eindigde spr. met de hoop, dat ook nu weer een en ander goed zal slagen, wat kan en zal als in eensgezindheid en eendracht wordt voortgewerkt aan de zware taak. Hongersnood en kannibalisme in Oost- Siberië. Kapitein Ira Rank, die een reis ge maakt heeft langs de kusten van de Be- ringzee, heeft volgens een bericht uit Nome, Alaska, verschrikkelijke verhalen gedaan over den hongersnood en het kan nibalisme in het uiterste oosten van Si berië- De1 bolsjewistische autoriteiten, be vreesd voor oproeren, hebben de bewo ners dier streek; die slechts van de jacht leven, hun geweren ontnomen, zoodat zij thans geen enkel middel 'van bestaan hebben en bij hondenden sterven. De over levenden maken zich van de lijken hunner kameraden meester en het komt zelfs voor, dat zij in wanhoop hun kinderen of hun vrienden doodein, om met het vleqsch hun honger te stillen. Korte berichten. Terwijl op den Donau het water daalt, blijven de Rijn en de Oder verder stijgen. De overstroomingen van de Oder bedreigen gedeeltelijk het Opper-Silezisch mijngebied door het binnendringen van het water in de mijnen. Op verschillende plaatsen moest het bedrijf worden stop gezet. tiet aantal slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Vouvray (Frankrijk) is met één toegenomen. Er zijn thans zes dooden. Van de talrijke gekwetsten verkeeren er vier in zeer bedenkelijken toestand. Het aantal gearresteerden in verband met de samenzwering tegen Moestnfa Ke- nral bedraagt thans 200, waaronder 25 afgevaardigden der oppositie en leden van het Jong-Turksch comité. De pogingen van Rusland om on- zijdigheidsverdragen met de randstaten te sluiten zijn niet gehikt. Alleen met Li- tauen is een beginselovereenstemming' tot stand gekomen. De kabinetscrisis in Frankrijk duurt nog steeds voort. Briand heeft gisteren zijn besprekingen voortgezet, zander ech ter nog tot. een resultaat te zijn gekomen. Gaillaux is weder aangezocht als minis ter van financiën.. De kwestie van de tandtec li nie k e r s. Minister Slot.emaker de Bruine heeft een uitvoerig antwoord ingezonden op de vragen van het Kamerlid Oud naar het aantal en den aard der gevallen waarin bewijzen aan tandtechniekers zijn ver leend. Tot 16 Juni j.l. waren 156 bewijzen verleend. Van cleze bewijzen zijn 41 ver leend krachtens beroep op den Minister. Van laatstgemelde gevallen zijn 13 voor 8 Maart 1926 (het optreden van dezen Minister) beslist en 28 na dien datum. Hierbij valt op te merken, dat naast deze 41 beroepsgevallen, waarin gunstig is be slist, 25 andere beroepsgevallen staan, waarin door den Minister afwijzend is beschikt; van deze 25 afwijzingen val len 4 vóór 8 Maart 1926 en 21 na dien datum. Van 16 gevallen door de Mij. tot be vordering der Tandheelkunde genoemd, waarbij de betrokken personen op 10 Juni '23 wegens bun leeftijd nog niet de volledige tandtechniek als beroepskunde hebben toegepast, werd in 6 gevallen vóór 8 Maart beslist; de leeftijd dier personen was op 10 Juni '23 resp.: 18, 16, 20, 16, 20 en 19 jaar. In de tien an deren, later besliste gevallen was de leef tijd der betrokkenenop 1 Juni '23 resp.: 14, 20, 22, 17, 21, 16, 16, 21, 21 en 16 jaar. De Minister zegt, dat de uitkomst van dit onderzoek hem inderdaad verrast heeft. Het bleek n.l., dat een grooter aantal gevallen na 8 Maart in de tot dien datum gevolgde lijn in gunstigen zin was beslist dan hem tijdens de interpellatie voor den geest stond, in verband met de onderscheiden afwijzingen, die door hem geschied waren. Het doet hem leed, dat onder den invloed dezer min juiste voor stelling zijn rede iets anders was ge kleurd dan zij in liet tegengestelde ge val zou geweest zijn. Intusschen heeft een hernieuwde over weging van de gelieele zaak, mede van de gegevens, waarnaar de interpellante ver wees, den Minister tot de over tuiging gebracht, dat alsnog naar een wettelijke voorziening moet worden ge streefd en hij heeft zich dan ook gezet tot de voorbereiding van een ontwerp, dat, naar hij verwacht, de Kamer spoedig zal bereiken. Hetzelfde. Zij (namelijk de stukken, waarop de cijfers in het rapport der commissie-Wolt- man op het request der Naarder-kweekers gebaseerd waren) waren niet „zoek", maar ze waren „niet te vinden". Aldus de heer Van Dijk in de Tweede-Kamerzitting van Vrijdag. Dit doet denken, zegt „Het Vaderland", aan Jo Gargery, den smid uit Dickens' „Expactations", die den zieken Pip wil voorbereiden op den dood van Mrs Ha- visham, en daarom op zijn vraag, of zij dood is, antwoordt: „zoo ver zou ik niet durven gaan, maar zij is niet meer in het land der levenden". De bioscoop in dienst van de Ned1. Spoorwegen. In de groote steden wordt thans door de Ned. Spoorw. in de voornaamste bioscopen een film vertoond om de aandacht te vestigen op de op l Juli a.s. ingaande tariefsverlaging van het reizigersvervoer. Een zeer origineele en geestige film, die grootendeels als caricatuur opgevat is. Gedurende 5 weken zal achtereenvolgens in bijna alle plaatsen in Nederland deze film vertoond worden. Indien men den spoorwegen wel eens verwijt, dat zij niet genoeg reclame voor hun zaak maken, dan geldt dit zeker niet voor de zeer origineele wijze, waarop door middel van den bioscoop aan den volke kond wordt gedaan van de tariefs verlaging. Bij beschikking van den min. van marine wordt de off. M. S. D. Ie kl. J. .Tongepier 26 Juni geplaatst aan boord van bet „Wachtschip" te Vlissingen. Tram A arden burgMalde- ghem. Thans is men eindelijk bezig ook het Belgische gedeelte van de tram Aar- denburg-Maldeghem weer te herstellen. Men hoopt, dat in het najaar van dit jaar de tram die sedert 1914 daar niet meer kwam, Maldeghem weer zal kun nen bereiken. Goes. Naar we vernemen, beeft bet aan tal deelneemsters en deelnemers voor de Ringrijderij en Behendigheidswedstrijden, de verwachting overtroffenHet belooft wel een zeer interéssante middag te worden. Wat de wisselbeker van H. M. de Ko ningin betreft, deze is reeds twee maal achtereen gewonnen door het echtpaar Koert van Wolfaartsdijk. Gelukt liet dit paar weer het hoogst aantal ringen te steken, dan is het definitief bezitter van het fraaie voorwerp. Of er dus spanning zal zijn! Ook de rinigrijders te paard en de deel nemers aan liet grappige stoeltje-rijden zijn van plan hun beste beentje voor te zetten, terwijl de motorrijders en auto mobilisten weer op andere wijze proeven van bekwaamheid zullen afleggen. Zeer mooie prijzen zijn aangekocht, ter wijl nog verrassingen gansch niet buiten gesloten zijnHet terrein is uitstekenel in orde en biedt ruimte te over voor het bergen van auto's en fietsen der bezoekers. Gezorgd Wordt voor een voortdurende ver binding tusschen stad en „Schengeweide" met autobussen. Na den middag gaat het in optocht van „Tivoli" naar bet sportveld. De Harmonie „Eutorpe" luistert het een en ander op. 's Avonds heeft in het „Schuttershof' de uitreiking dér prijzen plaats, waar het dan zeker ook weer een geanimeerde avond zal worden. Met dank ontving zuster Visser voor het wijkwerk een gift van f 1.50, één van f2.50, en vier van f5. Schore. Toen de zoon van den land bouwer R. dezer dagen zijn rijwiel zou gebruiken, bleek dat dit gestolen was, vernloedelajk in den nacht van Donder dag op Vrijdag j.l. toen ook de fietsen bij dhr B. werden weggenomen. Van de(n) dader(s) geen spoor. Kapeile. Vanwege bet fanfare-korps „Ons Genoegen" en de Gymnastiekvereeniging „Olvmpia" zal dezer dagen een bazar gehouden worden. Dhr H. P. Ganseman heeft zijn boomgaard hiertoe bereidwillig afgestaan. Zeker zal deze bazar ook smaakvol ingericht worden en de bezoe kers in grooten getale nooden. Vooral de muziekliefhebbers kunnen genieten. Ook zal de gymnastiekvereeniging zonder twijfel baar best doen om iets aantrekke lijks te geven. Des avonds zullen groepen gevormd worden met Bongaalsch vuur. Ook beeft bet muziekgezelschap „Eupho- nia" uit Goes medewerking toegezegd. Zoutelande. Maandag had op een ter rein van dhr Bergsma alhier, gratis en bereidwillig afgestaan, aan de geitenfok- vereen. „Laat ons Volharden" de jaarlijk- sche keuring plaats. De keuring werd verricht door de heeren Sietema te Mid delburg en J. Versluijs te Serooskerke. Aangevoerd werden 18 dieren, waarbij 4 jarige, waarvan "3 hadden gelamd, en 4 jonggeboren ■geitjes. Jammer, dat de op- kopjst zoo gering was. De heer G. Kodde secretaris der vereeniging sprak een ope ningswoord en dankte den heer Bergsma voor het belangeloos afstaan van zijn ter rein en de heeren Sietema en Versluijs, voor hun bereidwilligheid om de keu ring te verrichten. De heer Sietema deelde medelfdat Dinsdagmiddag te Grijp skerke een Provinciale keuring zal plaats heb ben en dat geiten, die daar aan kunnen! meedoen moeten ingeschreven zijn in het provinciale stamboek en op de plaatselijke keuring moeten aanwezig zijn. Voor die keuring was f50 beschikbaar voor prijzen, die na afloop zullen worden verdeeld. Bij de keuring der geiten werd hoofdzakelijk igelet op den stand, de uiers, en het beenderenstelsel. Van de oudere geiten werden er 8 aanbevolen voor de fokkerij en van de jarige 1. Ter aanmoedi ging voor de plaatselijke keuring waren 3 prijzen beschikbaar gesteld in den vorm van diploma's. Hiervan verwierf de geit no. 218 van G. Kodde den eersten prijs, de geit no. 15 van J. Melis de 2e 2e prijs en de geit no. 20 van G. de Visser de 3e prijs, welke later zullen worden toege zonden. Ten slotte sprak dhr Sietema nog .enkele woorden over het gebruik van geitenmelk, die de moedermelk vervangt bij zuigelingen, omdat van geneeskundigen kant wordt beweerd, dat door het gebruik van geitenmelk ziekte bij de kinderen wordt veroorzaakt; dat een commissie is samengesteld om dit nader te onderzoe ken, of dit waarheid kan bevatten. Het rijwielpad Vlissingen-Zoutelande, welk pad de mogelijkheid opent, een fiets- 1 tocht langs de duinen in Walcheren te maken, wordt Zaterdag 26 Juni officieel geopend 1 -r»i ui iai i Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Subsidies voor wegsverbeteringen. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor aan de commissie van beheer over den straatweg van Zierikzee naar Brouwers haven een subsidie te verleenen in de kos ten van verbetering van dien weg tot een bedrag van de helft van de totale som der verbeteringskosten, welke som, indien er een verwaarloozing in het onderhoud sprake is, zal worden verminderd met de som, welke door de onderhoudsplichtigen boven het uit betaalde bedrag besteed zou zijn geweest, wanneer de weg van zijn aanleg af behoor lijk onderhouden geworden was, terwijl het aldus berekende subsidie nog wordt vermeer derd met 25 pet. van het bedrag van dit niet- gedane onderhoud, zulks onder verschillende voorwaarden. Verder stellen Ged. Staten voor te heslui ten: lo. voor rekening van de provincie, behoudens medewerking van belanghebbenden te verbeteren bestaande wegen eni aan te leg gen nieuwe wegen, waardoor verkregen wordt een verbindingsweg, loopemle van het Kat- sche-Veer naar den rijksweg GoesMiddelburg bij den Spanjaardsput onder 's-Heer Hendriks- kinderen; 2o. Ged. Staten op te dragen de noodige voorbereidende maatregelen te nemen voor den aanleg van dien weg en zoodra mo gelijk voorstellen tot verwezenlijking van dit plan te doen. Ten slotte stollen Ged. Staten voor voor rekening van do provincie aan te leggen een nieuw wegvak, loopende van liet wes telijke einde van de Bleekerstraat in de ge meente Groede naar een punt op ongeveer 55 M. uit*, het begia van den provincialen weg GroedeNieuwvliet, tot een bedrag van ongeveer f 25500, zulks onder verschillende voorwaarden. Handhaving hoogere pensioensaan spraken. Naar aanleiding van het besluit van de Prov. Staten in Zeeland van 21 December 1925, zijn door den minister van binnenland- sche zaken en landbouw, im overleg met zijn ambtgenoot van financiën, eenige bedenkin gen geopperd tegen het betreffend handha ven van hoogere pensioens-aanspraken, in ver band met de Pensioenwet. Daarom stellen Ged. Staten voor het besluit van 21 Dec. 1925 in te trekken en te bepalen: a. voor de ambtenaren en bedienden, die op. 1 Juli 1922 in dienst der provincie Zeeland waren, met uitzondering van den Griffier der Staten en de ambtenaren ter provinciale griffie blij ven van kracht de bepalingen voor,het bere kenen van het aan hen te verleenen pensioen, voorkomende in het besluit tot vaststelling van regelen voor het pensionneeren van mi het verleenen van wachtgeld aan ambtenaren en bedienden in dienst der provincie Zee land, voor zooverre die bepalingen hun hoo gere pensioensaanspraken geven dan de Pen sioenwet 1922 b. aan de ambtenaren, die op 1 Juli in dienst der provincie Zeeland waren en voor wie, ingevolge het onder a. genoemde regle ment, tot op dien datum de mogelijkheid bestond om op 55-jarigeo leeftijd pensioen te verwerven, terwijl voor hen, ingevolge de bepalingen van de Pensioenwet 1922, gelijk die op den datum van het inwerking treden van dit besluit luidt, zoodanige mogelijkheid niet bestaat, wordt uit de provinciale kas een tijdelijk pensioen verleend over den tijd welke er verloopt tusschen het tijdstip van ingang van hun ontslag en dat, waarop zij recht op pensioen aan genoemde wet ont- leenen c. de bepalingen, voorkomende in het reg lement op de pensionneering van weduwen en iveezen van provinciale ambtenaren in Zeeland,worden ingetrokken, voorzooverrc zij betrekking hébben op pensioensaanspraken van weduwen en weezen van op wachtgeld ge stelde ambtenaren. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. Vrijdagavond vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw, sche Eilanden tei Middelburg. In verband met een schrijven van den Octrooiraad stelt liet bureau voor te berichten, dat da kamer geene leemten in de bestaande Octrooiwet en Merkenwet bekend zijn. Naar aanleiding van een schrijven van den Raad van Beheer der Nederland, sche Jaarbeurs, houdende verzoek te willen toetreden als lid van de Vereeni ging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, stelt het bureau voor lid te worden tegen een contributie van f25 per jaar. De commissie voor de Financiën kan zich in haar geheel vereenigen met het denkbeeld, om als lid toe te treden, doch •twee der leden achten het overbodig om, waar de minimum-contributie f 10 bedraagt, voor dit doel f25 te voteeren. Ontvangen is een verzoek van de Ka mer te 's Hertogenbosch om adhaesie te betuigen aan een adres gericht tot den Minister van Waterstaat waarin wor.lt aangedrongen op: 1. Algemeene tariefs verlaging bij de spoorwegen; 2- weider.invoering van kilometerboekjes; 3. uitbreiding van het buurtverkeer. Het bu reau meent, dat het zeker moet worden toegejuicht, dat tot tariefsverlaging zal worden overgegaan. Het is voor een bui tenstaander echter moeilijk te beoordeelen, hoe deze verlaging moet zijn. Zeker zooi een verlaging van 25 pet. voor alle klas sen voor den handel beter zijn dan een van resp. 25, 20 en 15 pct„ maar dit is toch geen reden om niet dankbaai' te aanvaarden wat thans te verkrijgen is en aan te sturen op nog-niet-invoering van die verlaagde tarieven, ten einde er, zoo mogelijk iets beters voor in de plaats te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2